Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ten paieize"der familie op het Loo zal gaan door brengen. Uit Den Haag bericht men Naar wij vernemen, was Hr. Ms. gezant te Berlijn, baron Gevers, onlangs gedurende eenige dagen de gast van H. M. de Koningin op Albrechtsberg bij Dresden, en werden de leden van het gezantschap door H. M. en Z. K. H. den Prins aan een maal tijd genoodigd. Eerste Kamer. Men meldt uit den Haag De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal Maan dag 29 dezer, des avonds om half negen, een vergadering houden. Vredes-congres. De Speaker schrijft »Wij hopen, dat er waarheid is in het gerucht, dat de eerste minister (sir H. Campbell-Banner- man) op het aanstaande Haagsche congres tegen woordig zal zijn. Wij zjjn overtuigd, dat het de instemming van het Engelsche volk zou hebben en dat het van bet grootste nut voor Engeland en de heele wereld zou wezen." Excellentie Bink en het vakonderwijs. De berichten, welke in den laatsten tijd zijn gepubliceerd in zake een te houden middenstands enquête, werpen een eigenaardig licht op het stand punt, dat do minister van Binnenlandsche Zaken ten opzichte van het vakonderwijs inneemt. N& veel wikken en wegen, reeds onder het vorig ministerie aangevangen, zal het nu tot een officieele enquête komen naar de maatschappe lijke positie van den Nederlandschen midden stand. Aan de staatscommissie of een deel er van zal de leiding worden opgedragen, en een betreffend wetsontwerp spoedig worden ingediend. Wat blijkt echter uit berichten, zooals za uit goede bron verluidden? Dat in zake deze en quête overeenstemming is verkregen tusschen Ex cellentie Rink en genoemde staatscommissie, na dat de laatste er noode in had toegestemd, het belangrijke vraagstuk van het vakonderwijs bui ten baar werkkring te zullen houden 1 Minister Rink is blijkbaar van plan met voorstel len tot. reorganisatie van het vakonderwijs in zijn geheel te komen, vóórdat een rapport van een nog aan te vangen middenstandsenquête kan worden uitgebracht. SoitI Maar dan behoeft hem toch niets te beletten, gebruik te maken van de zóó uiterst zeldzame enquête tevens officieel een on derzoek te doen instellen naar de opleiding, het vdkouderrient van den middenstander. De resulta ten daarvan hebben blijvende waarde, zullen, zóó déze minister ze al niet gebruiken kan, toch mo gelijk aan zijn opvolgers groote diensten kunuen bewijzen. Het wil ons voorkomen, dat minister Rink de continuïteit heter zou kunnen bevorderen, indien het arbeidsveld dezer staatscommissie niet wordt beperkt, en haar ook het recht van enquête in zake het vakond<.Twijs van den middenstand zal worden toegekend. Moge alsnog zóó het enquête-besluit worde ge nomen, dan zullen de middenstanders er zich van overtuigd houden, dat een latere organisatie van hun vakonderwijs, tenminste op juiste grond slagen, op de basis der practijk zal worden opge bouwd. (Tel Toepassing der Jachtwet. Door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is naar aanleiding van een adres van het bestuur der Jagers-vereeniging nSt. Hubertus", te Eindhoven, aan de Tweede Kamer het navolgende medegedeeld Hangende het onderzoek, dat door de Tweede Kamer werd verlangd, werd voor de provincie Noord-Brabant, waar, ook bljjkens andere klach ten, de jaehttoestanden méér dan in eenig ander gewest, de zorg der Regeering vereischten, naast de voor het geheele Rqk geldende voorschriften betreffende het bemachtigen van schadelijk gedierte, eene speciale regeling te dier zake in het leven geroepen, ten doel hebbende om, zonder de belangen van den landbouw in het minst te schaden, te gemoet te komen aan billijke eischen der jagers. Te: gevolge van die gewestelijke regeling zjjn de jacuitoesianden in Noord Brabant niet meer r.ezeitde als bij de indiening van het onderwerpe- lgke adres, deshalve de minister meent, met het bovenstaande te kunnen volstaan. Temeer meent de minister zulks te mogen doen, w(jl een staats commissie voor de jacht werd ingesteld, die heeft te overwegen of en zoo ja, op welke wjjze eene betere regeling van de verplichtingen der land bouwers ter eene en die der jagers ter andere zal zjjn tot stand te brengen. De Rijnvaarttollen. De Berljjnsche correspondent van de Köln. Ztg. meldt dd. 20 dezer aan zijn blad: Gisteren is, naar wij vernemen, aan het mini sterie van openbare werken een samenspreking over de Rijnvaarttollen gehouden. Aan de beraad- «laeirigpii nsmon verscheidene ministers en booge •aieo vc' h>u mimst, rie van koophandel, financiën en openbare wei ken, alsmede een aan tal van de voornaamste vertegenwoordigers van de Rijnsch-Westfaalsche nijverheid en de Rijn vaart deel. Van. de laatsten worden ons genoemd de 'gepensionneerde landraad Röttger, voorzitter van die Vereeniging van Nederrijnsch-Westfaalsche kamers van koophandel; Hugo Stinnes, mijneige naar en reederdr. Hirsch, syndicus van de kamer van koophandel te Essen Kleine, lid van den gemeenteraad van BochumKommerzienrat Baare, Kommerzienrat Ziegleren Pieper, directeur van de firma Haniel Co. te Ruhrort. Naar men verneemt, hadden de beraadslagingen ten doel, een overeenstemming tusschen de regeering en de toongevende fabrikanten en handelskringen te verkrijgen over de wijze, waar op de Rijnvaarttollen ingevoerd zouden kunnen worden, met behoud van het gezichtspunt dat de ontvangsten daaruit enkel en alleen ten bate van de Rijnvaart zouden komen, zonder de scheepvaart en nijverheid zwaar te belasten. Daarbij bleek dat de mogelijkheid om overeenstemming te ver krijgen, op alle punten aanwezig is en dat in sommige opzichten reeds overeenstemming bereikt is. Als de groote grondslag en eerste voorwaarde voor de invoering van de Rijnvaarttollen werd de vorming van een publiekrechtelijk lichaam (Z w e c k- verband) voor de Rijnvaart met een eigen financieel beheer en medewerking van de betrok ken handelskringen aan dat beheer, beschouwd. Over de hoogte van den tol die geheven zal worden heerschte, overeenstemming, terwijl de vraag of en in hoever voor uitgaven, ten behoeve van de Rijnvaart vóór de oprichting van dat li chaam gedaan, rente en aflossing betaald moet worden, een nader punt van overweging zal uit maken. Aan de Zuid-Duitsche staten zal toetre ding, eventueeel ook voor den Boven-Rijn tot Bazel en den benedenloop van de Neckar en Main, voorgesteld worden. Niet tevreden. In een door de Ned. Maatschappij tot bevordering der pharmacie uitgegeven brochure, heeft deheer J. J. Hofman, apotheker, het nieuwe onlwerp-ziekte- verzekeringwet getoetst aan de wenschen der ge noemde Maatschappij. Hij komt daarbjj tot de conclusie, dat er, vergeleken met het vorige ontwerp, wel eenige wijzigingen zijn aangebracht, die verband houden met de door de Maatschappij uitgesproken wenschen, vele verbeteringen, die ook door de apothekers zullen worden gewaardeerd, maar voldaan kan hjj niet zjjn. Standbeeld Thomas a Kempis. De weleerwaarde heer L. H. Mulder, oud-deken van het dekenaat Heerenveen en proost van het metropolitaan kapittel te Wolvega, heeft het initia tief genomen tot de stichting van een standbeeld van Thomas Kempis in diens geboorteplaats Zwolle. Thomas a Kempis overleed aldaar in 1471. (Tel.) Ned. Hotelhoudersbond. Naar de N. Gr. Ct. verneemt, heeft het bestuur van den Nederl. Hotelhoudersbond besloten ten eigen gebouw voor den bond op te richten te Amsterdam. Daarvoor zal men trachten een renteloos kapitaal bijeen te brengen van f 25,000, in aandeelen van f25. Winkeliers. Men schrijft aan de N. Ct. uit Amsterdam Mr. Z. van den Bergh is, naar men mjj mede deelde, doende met de oprichting van een derde winkeliersvereeniging, die zich voornamelijk ten doel stelt, een actie te voeren voor het verkrijgen der wettelijk vastgestelde winkelsluiting. M. van den Bergh overleden. Men meldt uit 's-Herfogenbosch Een der meest achtenswaardige inwoners van deze gemeente, de heer Maurits van den Bergh, groot-industrieel, voorzitter van het Israelietisch kerkbestuur, lid van den gemeenteraad, van den voogdijraad en tal van andere corporatiën, is alhier gister-nacht overleden. Prettig 1 Naar men verneemt, is dezer dagen aan den burgemeester dezer gemeente, ten verzoeke van den heer L. D. Labohm jr., eigenaar van het café De Beurs te Zaandam, een exploit beteekend, waarbij deze aan de gemeente verbiedt om op de beraamde uitgifte in erfpacht van gronden, vroeger water, thans gedempt, grenzende aan het café De Beurs, over te gaan, zulks op grond dat de ge meente daardoor een onrechtmatige daad zou ple gen en inbreuk maken op de rechten van den heer L. D. Labohm jr. die vorderen kan dat de in erfpacht uit te geven terreinen onbebouwd blijven, omdat hjj op de voornaamste terreinen een servi tuut heeft. Hot academie-gebouw te Groningen. Mr. H. L. Drucker was gisteren, Maandag, te Groningen in verband met de plannen tot herstel van het afgebrande academiegebouw, dat door hem bezocht werd. Ook werd aan enkele andere academie-inrichtingen een bezoek gebracht. Mr. B. ten Bruggencate, secretaris van het celiege van curatoren, vergezelde het Kamerlid. Ongelukken. Te Zuidland is in een onbewaakt oogenblik een tweejarig kindje van het hoofd der school den heer N. Nieuwdorp, in de Watering geraakt, waaruit het levenloos werd opgehaald. Naar men meldt, is gisteren Maandag - nabij Caatricum een kind van zes jaar van een baanwachter door den trein, die passeerde, over reden. Terwijl de moeder haar plicht vervulde om met de vlag te staaD, had een jongetje van 6 jaar het hekje open gemaakt voor het huis, met het gevolg, dat de kleine ontsnapte en jammerlijk den dood vond. Een ernstig ongeval heeft Zaterdag plaats gehad in de manege naast de cavalerie-kazerne te Amsterdam. De le-luitenant der huzaren, jhr. Sassen, was bezig zijn paard af te rijden en liet het dier, nadat hij het bereden had, nog wat los roadloopen. Plotseling begon het te steigeren en de luitenant kreeg met volle kracht een in het gezicht, zoodat het neusbeen verbrijzeld werd en de heer Sassen bewusteloos neerviel. Hij werd dadelijk naar het hospitaal gebracht, waar de toestand van dien aard bleek, dat niemand bij hem mocht worden toege laten. Zijn gezicht is een en al wond. Gisterochtend was de toestand redelijk. Men meldt uit Doetinchem Van de tram, die Zondagmorgen omstreeks 8 uur van hier naar Dieren vertrok, is dicht bij de stad de 54-jarige Beeks uit Ulft, achterover van het balcon gevallen. De man werd overreden, met het gevolg, dat hij kort daarop overleden is. B., die aan toevallen leed, was gehuwd. Zjjn lijk werd per eerstvolgende tram naar zjjn woning vervoerd. Spoel's Vocaal-Ensemble. Zooals wjj reeds mededeelden, zal Spoel's Vocaal- Ensemble morgen (Woensdag)-avond in de Groote Kerk eene uitvoering van gewijde muziek geven. Het programma bevat koornummers van Vale rius, Bortnianski, Valotti, Fleischer, Palestrina en Spoel. Behalve liederen zingen de solisten mej. Haagmans (sopraan) en de heer Van Rijsselberg (bariton) nog het groote duo uit »Eiias" van Men delssohn, terwjjl de dames Van Hasselt, Enthoven en Muller het prachtige terzett a capella uit die Zerstörung Jerusalems van Klughardt vertolken. De heer H. Stnalbroek Jr. zal eenige nummers voor viool ten gehoore brengen en de heer Textor, die het concert met een koraal opent, heeft de orgelbegeleiding op zich genomen. Voor velen, die nog niet het genoegen hadden met het heerlijk stemgeluid van onzen zanger Jan van Rjjsselberg kennis te maken, zal deze uit voering daartoe zeker mede een gewenschte gelegen heid bieden. Alg. Coöperatieve Bakkerij. Gister-avond had in het nieuwe gebouw van «ten R..-K. VoiBöuond de jaarvergadering plaats van de Alg. Coöp. Bakkerij. De waarn.. voorzitter, de heer Gj. J. van Wurmond, opende de vergadering met een woord van hulde aan den afgetreden voorzitter, den heer M. C. M. de Groot, en een opwekking iot de leden om de beginselen der coöperatie te helpen verbreiden. Na behandeling van de verslagen van den Secre taris, penningmeester en Raad van Toezicht, had den de ve, kir zingen plaats. In de plaats van den heer M. C. M. de Groot, die bedankt had, werd gekozen de heer A. Bosma, terwijl de heer C. L Moerman werd herkozen. In den Raad Van Toezicht werden voor de heeren J. M. H. Grijns, die vertrokken is, en de heer A. Bosma, die niet herkiesbaar was, gekozen de heeren M. C. M. de Groot en K. Bijdsma, Na eenige discussie werd besloten uit het Fonds voor adgemeene volksbelangen en coöperatie te steheuken f 100 aan de vereeniging voor Schie- damsche Gezondheidskolonies; ter beschikking te stellen van het bestuur f 100 voor kinderen van leaen der Coöperatieve Bakkerij, die op advies van den dokter met de vacantiekolonie uitge zonden moet ïi wordenter beschikking te ste1- van het Bestuur f 100 om in voorkomende geval len van nood, rechtvaardige werkstaking enz. te besteden, steeds overeenkomstig art. 43 der sta tuten; 1300 ter beschikking te stellen van het bestuur om aan hulpbehoevende leden, die min stens i/2 j aar lid zijn, gratis brood te verschaffen, gedurende 4 weken, aan het bestuur de bevoegd heid latende in bijzondere gevallen dezen termijn te verlengen125 uit te trekken voor het Bureau van Arbeidersrtcht te Schiedam. Twee voorstellen om de coöperatie uit te brei den zuilen tot onderzoek in handen worden ge geven van een commissie, waarvoor twee leden door het bestuur zullen worden benoemd, die, onder veorziüerschap van een der bestuursleden rapport zullen uitbrengen en de uitbreiding voor bereiden. Ten slotte werd nog besloten het salaris van den voorzitter van f 40 op f 60 per jaar te brengen, waarna de vergadering door den waam.-voorzitter werd gesloten. De weleerw. pater Verhey alhier zal bij gelegenheid van het St. Willibrordusfeest als spreker optreden voor de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. Gistel' bekwam de glasblazer Chr. Loch op de glasfabriek „De Schie", aan den Bui ten havenweg, brandwonden aan zijn hals, door dat een aanvanger gloeiend glas van de pijp op zijn hals liet vallen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wjj vernemen, heeft dejurj inzake de prjjsvraag voor het beste feestlied ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Volkshuis, van de ingekomen antwoorden op die prijsvraag er niet een waardig voor bekroning geacht. DIT VLAARDENGEN. Tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Vlaardingen is benoemt E. W. Beth, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Baarn. DIT BOTTERDAM Naar De Rotterdammer mededeelt, zal de heer J. M. Voorhoeve, lid van de Provinciale Staten voor kiesdissrict II en lid van den gemeen teraad voor kiesdistrict I alhier, in verband met zijne maatschappelijke betrekking te Njjmegen zjjne woonplaats vestigen. De voorzitter van den R. K. Volks- bond, de heer F. J. C. van Rjjswijk, is als zoo danig afgetreden. Elf jaren nam hjj de functie van voorzitter waar. Werkstaking. Uit IJmuiden wordt gemeld Het naar Buenos-Ayres bestemde st. Eemland wordt sinds eergisteren alhier opgehouden, daar de equipage weigert met het schip te vertrekken, bewerende dat het overladen zou zjjn. Twee gezagvoerders (bevoegde experts) hebben een onderzoek ingesteld en het stoomschip volko men zeewaardig bevonden. Drie jongens verdwenen. Sedert Vrij dag jl. hebben drie jongens van omstreeks 16 jaar heimelijk de ouderlijke woning te Leeuwarden verlaten, zonder dat tot op heden bekend is, waarheen ze zich hebben begeven. Wel wordt ver teld, dat de drie zich in een goederenwagen van den spoortrein zcuden hebben verstopt om zoo naar Duitschland te komen, doch zekerheid bestaat hieromtrent niet. Ook naar het motief van de verdwijning kan men slechts gissen, ofschoon bij den een mis schien de omstandigheid, dat hij onlangs voor strooperij van appels werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, van invloed kan zijn" ge weest, terwijl verder bekend is, dat een mak ker var. dezen en evenals hij leerling der Am bachtsschool die inrichting niet con amore be zocht en de derde van het trio pas door zijn baas moet z..h weggezonden. Door de bterok- ken ouders is bij de politie van de verdwijning aangifte gedaan. (Lw. Crt.) Friesche oudheden. Bij Swichum (Fr.) heeft men hij het afgraven eener terp een vondst gedaan, zooals meermalen voorkomt bij afgravin gen van hooggelegen landerijen in Friesland. Thans heeft men, nog al diep in den grond, tweo munten cn een been van zeer eigenaar- digen vorm gev enden, welk heen doet denken aan een sciiaats, zooals die vroeger door de bewoners van Friesland gebruikt werden. De eene munt is nog volkomen gaaf ze draagt aan de eene zijde het jaartal 1387 en de volgende opschriften Ordi Frisi Mom en Nisi Dominus Nobiscum; aan de keerzijde vertoont deze munt het Friesche wapen. De andere munt geeft ook aan eene zijde hst Friesche wapen te zien, aan de andere zijde een ruiter te paard, benevens nog een opschrift, waar van echter de tetters niet duidelijk zichtbaar zijn. Schandelijk. Men schrijft uit Winschoten Op den straatweg naar Vlachtwedde is het lijk gevonden van den timmerman Haverkamp, uit Bel- lingwolde. De marechausse van de brigade Vlacht wedde deed Zondagmiddag aangifte bjj den officier van justitie alhier, daar vermoed wordt, dat H. is overreden door den wagen van den varkenshande laar T. en dat deze geen hulp heeft verleend. Duistere zaak. In de Balks traat bij de Biltslraat te Utrecht is een der bewoners op een lange buitenlandsche reis geweest en bij zijn terug keer vond hij wel het huis, maar wat hij niet vond was een bedrag van f 1300 aan bankpapier. Ook een donker colbert-cos tuum was verdwenen. Van een en ander is bij de politie aangifte ge daan. Een reeds aangevangen onderzoek zal wel eenig licht in deze duistere zaak brengen. 1 (U. D.) Het me3. Zaterdag ontstond et te Tiel twist tusschen den sigarenmaker v. B. en den vischkoop- inaa R., waarbij de laatste op de punten van een ij zei en hek werd geworpen. Zeer ernstig, ook door mc-ssneden, aan zijn oogen en aangezicht verwond, moest tiij per kruiwagen naar zjjn wo ning vervoerd worden. 1 J Een reddingsbrigade in Limburg. Men senrijft aan de Tel. uit Zuid-Limburg: De directie der staatsmijnen in Limburg heeft een harer ambtenaren, den heer van Dorssen, denzelfde, die vóór een paar dagen tot adjuuct- itigenieur bij de staatsmijnen benoemd is, naar Rcchum gezondt-r>, om aldaar den cursus van 6e reddingsbrigade bij den mijnbouw te volgen. Uit 1 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2