Een tezoef aan ie fairiat „Oifpui". Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeentebegroting. Als afzonderlijk© bijlage is aan de memorie van Antwoord van B. en W. het volgend schrij ven van den directeur der H. B. S. toegevoegd: De vraag, in de Secties II en III gedaan: „Kan het, ondanks opoffering van de geheele of gedeel telijke rijkssubsidie, mogelijk toch voor de Ge- meente-financiën voordeeliger zijn den leerlingen uit ander© gemeenten toelating te weigeren of wel dezulken slechts toe te laten, tegen betaling van een tot den kostprijs verhoogd schoolgeld", is reeds lang door mij onder de oogen gezien, zoodat ik dan ook in staat ben mijne meening daarover onmiddellijk kenbaar te maken. Allereerst zij het mij echter vergund het vol gende onder de aandacht van Uw geacht College te brengen. Wanneer de Gemeente Schiedam bij zonder© bepalingen wil maken ten aanzien van de leerlingen, die uit gemeenten komen, waar geen Hoogere Burgerschool is gevestigd, dan kan zij dat natuurlijk doen, mits zij afstand doet van de geheele subsidie van f 10.000. Achtereenvolgens hebben de Ministers van Binnenlandsche Zaken Tak van Poortvliet, d© Savornin Lohman, Bor- gesius en Kuyper in deze bij verschillende gele genheden duidelijke verklaringen afgelegd en er is geen enkele reden, om aan te nemen, dat de tegenwoordige Min. van Binnenl. Zaken daar over anders zou denken dat zijne vier voorgangers. Tot heden is er dan ook slechts één enkele ge meente in den lande, namelijk Amsterdam, die voor deze buitenleerlingen andere bepalingen heeft gemaakt en daardoor afstand heeft gedaan van het rijkssubsidie. Toch zijn er verscheidene ge meenten, waar de verhouding tusschen leerlingen uit de gemeente zelf en die van buiten heel wat ongunstiger is dan in Schiedam. Uit plaatsen, waar eene Hoogere Burgerschool gevestigd is, worden hier sinds vier jaren geen leerlingen meer toegelaten en er bevind zich dan ook nog slechts één leerling uit Rotterdam op onze school, die er reeds was, toen de desbetreffende verordening werd vastgesteld, deze leerling zit in de hoogste klasse en zal dus na afloop van dit schooljaar ook heengaan. De in de Secties gedane vraag moet dus van het standpunt uit bezien worden, dat de geheele rijks subsidie moet worden opgeofferd en derhalve dient te worden gevraagd: wat is voor de gemeente- financiën voordeeliger: afstand te doen van de rijkssubsidie en daarmee leerlingen van buiten te weigeren, resp. dezen alleen tegen betaling van een tot den kostprijs verhoogd schoolgeld toe te laten, öf den tegenwoordigen toestand be stendigen Wanneer men de kosten der vijf parallel-klassen zoo hoog mogelijk berekent en alles bij die kosten telt, wat ook maar met mogelijkheid er bij zou kunnen worden gerekend, dan komt men tot een bedrag van f 12010.Inderdaad een zeer groot bedrag. Maar daartegenover staat dan het rijks subsidie van f 10.000.en een bedrag aan school geld van deze buiten-leerlingen van f3540.er zou dus een financieel nadeel zijn voor de Ge meente van f 1530. Het moet dadelijk worden toegegeven, dat dit bedrag van zóó geringe beteekenis is, dat men het afstand doen der subsidie daarvoor niet be hoeft te laten, te minder, daar er onder de leer lingen wel dadelijk enkelen zijn aan te wijzen, wier ouders zóó gefortuneerd zijn, dat zij hunne kinderen toch naar de Hoogere Burgerschool zul len zenden, ook al wordt het schoolgeld 150 gulden of nog hooger opgevoerd; het verschil voor de Gemeente zou dus vermoedelijk nog veel kleiner z(jn dan f1530. Men verlieze echter daarbij het volgende niet uit het oog: op dit oogenblik heeft de Hoogere Burgerschool 162 leerlingen, daarvan zijn 99 Schie dammers en 63 van buiten (binnenkort zal de verhouding zijn 100 Schiedammers en 62 van buiten, daar eene familie ter wille van haren zoon bier komt wonen). Van die 99 zijn er 31 (binnenkort 32) in de eerste klasse, deze klasse zou dus moeten worden gesplitst, ook al was er geen enkel leerling van buiten in, de Ge meente zou dus f 2500.voor de splitsing dezer klasse moeten uitgeven. Het aantal leerlingen der Hoogere Burgerschool is in de laatste jaxen sterk toegenomen, maar het grootste aandeel aan die toeneming heeft Schiedam zelf. Eenige jaren ge leden waren er nog evenveel niet-Schiedammers als Schiedammers, op dit oogenblik is de ver houding ongeveer van 3 tot 5. En waar onze Hoogere Burgerschool thans bezocht wordt door kinderen uit de gansche burgerij in al hare ver takkingen en er geen enkele reden is, om aan te nemen, dat dit ook in het vervolg niet zoo zal zijn, daar is het nagenoeg zeker, dat wij over 5 jaren toch weer 5 parallel-klassen zouden heb ben, al werden ook alle niet-Schiedammers ge weerd. Het financieële resultaat voor de gemeente zou dus zijn bij het afstand doen van de rijks subsidie, dat over vijf jaren de uitgaven weer even hoog zouden zijn als zij nu zijn, maar de inkomsten f 15000.kleiner, zoodat de gemern- te-financiën er nu reeds dadelijk minstens f 2500. door zouden worden geschaad, de volgende vier jaren telkens f 2500.meer plus het vermeerderde schoolgeld, om daarna d© volgende jaren een schade van f 15000.te hebben. Zelfs zou de vraag gewettigd zijn, of men de leerlingen, die thans op school zijn, niet de gelegenheid moet £eycu den vijfjarigen cursus af te too pen, immers verandering van school is altijd zeer nadeelig voor een leerling, terwijl bij de meeste zelfs niet van verandering zou kunnen gesprok"" worden, daar zij zooals aanstonds blijken zal ge heel met hunne studie zouden moeten ophouden. Het feit, dat de Gemeente deze leerlingen heeft aangenomen, legt toch ook wol eenige zedelijke verplichting op, om haar de gelegenheid te geven, den cursus tot het einde af te loopen. En mocht de Gemeente inderdaad hiertoe besluiten, dan moet zij dezelfde uitgaven van thans blijven doen, maar heeft dan dadelijk f 13540.minder ontvangsten. Met gepasten eerbied zij het mij intusschen vergund, toch ook nog op iets anders de aandacht van Uw geacht College te vestigen. Zooals ik reeds zooeven de eer had op te merken, zijn er onder de leerlingen van buiten dadelijk enkelen aan te wijzen, wier ouders hunne kinderen tóch de H. B. S. zullen laten bezoeken, zelfs al werd het schoolgeld tot f200.opgevoerd. Het aller grootste aantal der buiten-leerlingen zal zich ech ter dan de breedere ontwikkeling, die de II. B. S. biedt en de groote voordeelen aan het eind-diploma verbonden, moeten ontzeggen, omdat hunne ou ders nu reeds slechts met de grootste moeite het financieele offer, dat voor schoolgeld, boeken en spoor-abonnement gevergd wordt, kunnen bren gen, verreweg het grootste deel van de ouders dezer leerlingen behoort tot den kleinen midden stand, enkelen zelfs tot den arbeiderstand. En nu meen ik met alle bescheidenheid, dat het toch niet op den weg van den Schiedamschen Gemeenteraad kan liggen, zoodanige maatregelen te nemen, dat alleen nog maar de kinderen van zeer gefortuneerden uit de gemeenten in onze omgeving de breedere ontwikkeling, die de H. B. S. biedt en de voordeelen, die het eind-diploma geeft, zullen kunnen deelachtig worden en de minder-gegoeden daarvan dan in het vervolg zul len verstoken moeten blijven, terwijl de Gemeente Schiedam van die maatregelen niet eens voordeel, wèl financieël nadeel zou ondervinden. Hierte gen zou men niet kunnen aanvoeren, dat Rotter dam de eenige plaats, die door de ligging in aanmerking komt die leerlingen dan maar moet nemen, immers vooreerst heeft Rotterdam reeds veel meer buiten-leerlingen in zijne verschil lend© middelbare scholen dan Schiedam, voor namelijk uit plaatsen aan de andere grenzen ge legen, maar bovendien zou Rotterdam met veel meer recht het voorbeeld van Schiedam kunnen volgen, daar het rijkssubsidie slechts een zóó klein gedeelte van de kosten vormt, die Rotter dam voor de middelbare scholen moet maken, dat deze Gemeente veel gemakkelijker van het subsidie afstand zou kunnen doen. En nu moet mij ten slotte zij het ook met de grootste bescheidenheid nog iets van het hart. Onze Hoogere Burgerschool geniet in den laatsten tijd elk jaar in de groote vacantie de eer een onderwerp uit te maken op de agenda van onzen Gemeenteraad, omdat deze over de parallel-klassen beslist. Hierdoor krijgt het wel eenigszins den schijn, dat deze inrichting van onderwijs wel een bijzonder dure moet zijn, waar voor elk jaar grootere sommen moeten worden besteed. Zeer zeker, de Hoogere Burgerscbool vergt ©ene belangrijke som van de gemeente-finan- ciën, maar ik meen, dat die som bij nadere be schouwing toch niet zal tegenvallen, immers een groot deel, het grootste deel der uitgaven, wordt bestreden door aan de eene zijde de rijkssubsidie, aan de andere zijde het schoolgeld, dat op dit oogenblik bedraagt f8124.per jaar, terwijl er ook nog 16 Schiedamsche kinderen gratis van het ondeiwijs gebruik maken. En waar te voorzien is, dat de uitgaven in de eerste jaren niet noemenswaard zullen stagen, de inkomsten daarentegen door vermeerderd schoolgeld nog zullen toenemen, daar is er volgens mijne bescheiden meening geen reden, maatre gelen te nemen, die den bloei der school zouden moeten tegengaan. Die bloei zal toch ook wel voor een klein deel te danken zijn aan de zeer gunstige resultaten bij eind- en andere examens, waarop onze school mag wijzen, resultaten, die toch juist ook meer verkregen zijn door de zorg van het gemeentebestuur, dat de school geeft, wat zij voor haren bloed behoeft. De eerste vraag in de Secties gedaan heeft in het bovenstaande mede beantwoording gevonden. Schiedam, 9 October 1906. De Directeur der Hoogere Burgerschool, M. HORN. (Slot). Na de belangrijke expositie der medische- en reddingsapparaten in oogenschouw te hebben ge nomen, ging men weder naar het ontvangsalon. Hier werd de eere-wijn aangeboden. Minister Veegens betuigde, mede namens zijn ambtgenoot van Waterstaat, den Commissaris sen zijn dank voor hetgeen in de fabriek te zien was gegeven. Dit bezoek is geweest een bloem op het ministerieele pad, dat niet altijd met ro zen bezaaid is. Z.Exc. wees op de belangrijke en uiteenloopende toepassingen van de producten der fabriek, die een denkbeeld geven van de beteekenis dezér tak van nijverheid, die inheemsch is geworden en, naar Spr. hoopt, dit ook zal blijven. Wij za gen met groote voldoening de nuttige toestellen, voor de nijverheid en den lijdenden en hulp behoevenden mensch. Spr. hoopte, dat de fa briek er een steeds toenemend afzetgebied voor moge vinden. Men kan, vervolgde Z.Exc., spreken van een oud-Schiedam, dat klaagt en rede heeft tot kla gen, en van een verjongd Schiedam, dat mei energie en kracht bezig is zijn voorname plaats onder de belangrijkste industrie-steden van ong land te heroveren. Z.Exc. besloot met den wensch, dat de fa biiek in toenemenden bloei zal mogen blijven vooruitgaan. Vervolgens sprak burgemeester Brants. Ileeren Commissarissen I Het was het gemeente-bestuur van Schiedam, aldus zeide ZEd. Achtb., zeer aangenaam uwe uitnoodiging tot bezichtiging dezer Oxvgenium- fabriek te kunnen aannemen. Het zoude natuur lijk niet doenlijk zijn ons te doen vertegenwoor digen bij iedere opening van elke inrichting op industrieel gebied en vooral voor de toekomst van Schiedam, zoude zoo iets met het oog op de groote uitbreiding der gemeente, die te wachten staat, welhaast onmogelijk blijken. Evenwel ge loof ik, dat wiji voor eene Mij. als „Oxygenium" wel een onderscheid mogen en moeten maken. Trouwens ik word in deze mijne meening ver sterkt, nu ik zie welke hooge autoriteiten Schie dam en Oxygenium de eer hebben aangedaan, om van hunne belangstelling in deze nieuwe toe passing der industrie, blijk te geven. Schiedam is trots op hare gasten van heden-middag en wenscht „Oxygenium" van harte geluk, dat zij eene dusdanige aprobatie van haar streven van zooveel verschillende autoriteiten heeft weten te ontvangen. Maar hoe schoon was het ook wat wij zagen, welk een rijkdom van practisch© toepassingen werd ons aangeboden. De vakmannen onder de genoodigden hebben zich ongetwijfeld verheugd over de duidelijke wij ze, waarop het voor hen bekende werd gedemon streerd. i I I j j I ij Voor anderen, die nog slechts in grove omtrek ken wisten, wat aan die electroden geschiedde; hoe daar van die drie elementen der oudenlicht, vuur en water, dat derde, het water, weder in vuur en licht werd omgezet, voor hen waren die keurige proeven en heldere uiteenzettingen, die wij zoo even mochten zien, eene hoogst wel kome herinnering aan lang vervlogen studieja ren- I i I En zij eindelijk, die voor het eerst hier za gen, hoe heet O. en H. het samen maken kunnen, hoe bedriegelijk die H, de waterstof, hoe leven wekkend, hoe geneeskrachtig, de prikkelende 0, het Oxygenium, is, ook zij: hebben ongetwijfeld ge noten, al was het met eenigszins ingehouden adem, omdat zij vreesden dat wellicht in eene prach tige apotheose, O en H nog tot eene te gewaagde krachtsuiting zouden toegelaten worden. Autoriteiten, vakmannen en leeken, allen zullen het hierin wel eens zijn dat wat de Mij. Oxygenium ons hier te zien gaf in hare lokalen, op een standpunt staat, dat in Nederland haar nog niet wordt betwist. Het is dan ook voor Schiedam eene eer, deze Schutzbefohlene der wetenschap te ontvangen en daarom staat het dagelijksch bestuur van Schiedam hier en heet haar welkom. Maar, H. H. Com., iedere eer, heeft zijn keer, iedere lust, heeft zijn last het zij mij vergund nog even al is het in zeer wel willende woorden, op den last der nieuwe in dustrie te wijzen, wellicht zal de lust ook daar door te meer op den voorgrond treden. lx wilde dit wel doen, door het beeld van den Zauber-leerling van Göthe. Gij allen her innert U dien leerling, die van zijnen groeten meester den geestenbezweerder een toovérwoord wist te bemachtigen, waardoor hij, de zwakke knaap, zonder die geesten te beheerschen, hen evenwel tijdelijk in zijnen dienst nemen kon. Maar och arme! ware de groote meester, dien onvoorzichtigen dien ondoordachten, niet met zijn „In den Ecken Besen," „Besen," ter hulpe ge sneld, de arme knaap ware zekerlijk door het oproepen dier watergeesten, die hij niet bedwin gen kon, jammerlijk verdronken. M. II., zoude ook hier zoo iets niet mo gelijk zijn is hier een d ergeljjk gevaar ondenk baar? i 1 i j Hoe heerlijk wel is waar en een van zin gaan H20 als water samen. Is er iets machtiger iets gezegender dan het water? Ja, ligt niet in en op het water de toekomst van Schiedam 1 maar daar komt de Mij. Oxygenium, met hare tooverspreuken en beveelt O en H, haar ten dienste: Gaat uit elkaar 1 en scheidt u! zij vol gen gehoorzaam en wij zagen dien wonderen triomphgang. Wij zagen, dat gloeien, dat smel ten, dat wellen en al die vernuftige aanpassin gen, wij bogen bewonderend voor wat Oxygenium zich ten doel stelt, en toch, waarom is men niet overal en altijd blijde zulk eene Oxygenium- fabriek te kunnen ontvangen? Waarom zijn niet buren even dankbaar de nieuwe buurvrouw in 't zuur te verwachten? Het is omdat men als in stinctmatig voelt, dat die kleine mensch, toch eigenlijk maar eene tooverfonnule van den groo- ten meester nam, maar geenszins in staat is op ieder oogenblik die ontbondenen te beheer schen noch veel minder ze weêr saam te bin den tot duurzamen bandDat blijft, mijne heeren, een last bij allen lust. Mag ik U, Mijne Heeren Commissarissen, toe- wenschen dat door groote voorzichtigheid en voor zorgsmaatregelen, de onmacht van den zwakken mensch, tegen die overs terke machten O en H nimmer hier in Schiedam moge blijken, maar dat steeds uwe Oxygeniumfabriek, voor de stad onzer inwoning slechts hare groote lichtzijde moge toonen, zoo groei© en bloeie Uwe schoóne en interessante onderneming verder tot heil en hulp van velen. De president-commissaris, de heer v. d. Ploeg, dankte de heeren voor hunne betoonde belang stelling. Als een bizonderheid deelde de heer Meeuwe- sen nog mede, dat hij zooeven van prof. Kamer- lingb Ones te Leiden een telegram ontving, mel dende, dat deze wegens dringende laboratorium werkzaamheden verhinderd was te komen. Prof. Ones deelde verder in dit telegram mede, dat bij die werkzaamheden gebruik werd gemaakt van gassen der fabriek. Nadat men nog ©enigen tijd gezellig bijeen was geweest, kwamen de rijtuigen weer voor en werd naar het station gereden. De ministers en in Den Haag woonachtige auto riteiten vertrokken met den trein van 3,31, ter wijl de Delftsche professoren met den trein van 3.38 uur naar hun woonplaats terugkeerden. Pastoor Langewen's jubilé. De dag waarop vóór 25 jaren de zeereerw. pater Langewen, pastoor der Singelkerk, tot kape laan te dezer stede Werd benoemd, waar hij se dert onafgebroken wterkzaam bleef, zal niet onop gemerkt voorbijgaan. Zondag-ochtend 10 ure zal de hooggeachte jubi laris in zijne kerk eene plechtige H. Mis opdra gen en aldus met zijne gemeente allereerst den Allerhoogste dank brengen voor de zegeningen gedurende 25 jaren in de stad onzer inwoning ondervonden. Daarna zal er van 121/2 tot 2 ure in de pas torie receptie zijn voor allen die den waardigen feesteling op dezen voor hem zoo heuglijken dag bewijzen van deelnemende belangstelling willen geven. Mej. J. H. Kuling van hier heeftgis- ter met gunstig gevolg te Rotterdam het examen vrfje- en ordeoefeningen der gymnastiek afgelegd. E,en vrouw verbrand. Op de tweede ver dieping van het perceel St. Jansstraat 18 te Am sterdam woonde een 75-jarige ongehuwde juffrouw Roeper alleen. Gistermorgen werd de instrument maker, wiens zaak in dit huis is gevestigd, door voorbijgangers gewaarschuwd dat er rook uit een dei- ramen van de tweede verdieping kwam. De man liep terstond naar boven en toen hij de leur der door juffrouw R. bewoonde kamer open de, zag hij: de kamer in vollen gloed. Dicht bij de deur lag voorover het lijk van de vrouw. De kleederen van het slachtoffer brandden nog. Het schijnt, dat het petroleumtoestel, waarop juffrouw Roeper een ketel water had willen zet ten, is omgevallen en dat daardoor de kleederen in brand zijn geraakt. Uit de plaats waar het slachtoffer lag, blijkt dat zij, maar tevergeefs, gepoogd heeft de deur nog te bereiken. Het lijk, dat groote brandwonden vertoonde, is naar het gasthuis vervoerd. 1 Oplichting. Den lOden dezer verzocht een persoon, die Engelsch sprak en een visitekaartje afgaf luidende: „Rev. James Hayes, American College, Louvain (België)", aan een passagebureau te Amsterdam, voor hem twee hutten te willen reserveeren op het stoomschip Peninsular, voor een reis van Marseille naar Bombay. Hij gaf daarvoor in betaling een wissel, groot 100 op de Lloyd's Bank Ltd. te Londen, en ontving, daar hij 96 had te betalen, f48 aan Ned. geld terug. De passagebiljetten zouden hem later worden toegezonden te Leuven. Bedoelde wissel is inmiddels waardeloos ge bleken te zijn, zoodat ten deze oplichting moet zijn gepleegd. i I)e commissaris van politie in de 1© sectie te Amsterdam verzoekt aanhouding van den ver dachte. I Het Catholicisme in Pruisen. Zeer interessant, zegt het Hgz. zijn de onlangs open baar gemaakte uitkomsten der jongste volkstel ling in Pruisen den len December van het vorig jaar gehouden met betrekking tot de godsdienstige belijdenis der bevolking. Daaruit bljjkt, dat in Pruisen de verhouding tusschen het aantal Katholieken en Protestanten nagenoeg dezelfde is als die in ons land: 62.59 percent Protestanten en 35.80 percent Katholie ken (andere „Christenen" zijn er in Pruisen 0.40 percent, Joden 1.14 percent, ongeloovigen 0.03 percent.) j Tusschen ons land en Pruisen is dit verschil,- dat terwijl hier het percentage der Katholieken in den loop der jaren eenigermate, betrekkelijk zelfs aanmerkelijk is afgenomen er was een. tijd, dat de Katholieken twee vijfden der be volking uitmaakten "in Pruisen daarentegen, het percentcijfer regelmatig is toegenomen. In 1867, toen Pruisen voor het eerst zijn te genwoordige uitgestrektheid had, waren de ver- houdingscijfer tusschen Protestanten en Katho lieken 65.27 en 33.17, in 1880 waren ze 64.62 en 33.74, in 1890 64.24 en 34.23, in 1900 63.29. en 35.14, in 1905 eindelijk 62.59 en 35.80, i 1 i i t i i t !-.i I'..i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2