Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Dinsdag 30 October 1906. No. 8646. Officieele Berichten. Sluiting Beursbrug. Buitenlandsch Nieuws. FEUILL ETON. Het geheim van den dokter. Verspreide berichten. Staten-Greneraal. Binnenland ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat op morgen den 31 October a.s. na des namiddags 2 uur de ®eursbrug voor het verkeer zal zijn gesloten. Schiedam, 30 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. De Tribune verneemt uit St. Petersburg, dat de minister van Justitie een wetsontwerp uitwerkt, Waarbij bizondere rechtbanken worden ingesteld, ten einde over alle politieke gevangenen, met mbegrip van bedrijvers van persdelicten, summier °P de wijze van een krijgsraad recht te doen. Het heet, dat het cijfer der politieke gevan genen in Russische strafinrichtingen tegenwoordig de driehonderdduizend nabij komt. Graaf Witte wordt, volgens den Petershurg- schen correspondent van de Times, voor den post .Van „onderkoning" van Polen genoemd. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Runciman gister, in antwoord op een vraag, namens Sir Edward Grey medegedeeld dat het over Perzië tusschen de En- gelsche en Russische regeeringen niet tot een °lgemeene overeenkomst is gekomen. De twee re gee ringen hebben van gedachten gewisseld over de gebeurtenissen die onlangs in Perzië zijn voor gevallen, met het doel om alle botsing lusschen bun belangen te voorkomen en om zooveel mo gelijk samen te werken lot behoud van den tegen- Woordigen staat van zaken. Het Hoogerhuis is gister, bij groote op komst van de leden, met de artikels-gewijze be handeling van de onderwijswet begonnen. Een belangrijk amendement op art. 1, hande lend© over het godsdienstonderwijs op de open bare lagere school, tegen welk amendement de regeering zich verzet had, werd met 258 togen b6 stemmen aangenomen. FRANKRIJK. De ministers hebben gistermiddag onder voor zitting van Clemenceau vergaderd. Dichon, de minister van Buitenlandsche Zaken, doolde mede dat de Marokkaansche zaken te Ar- zda op weg zijn, om geregeld te worden. Pichon legde aan den ministerraad de lastgevingen ter goedkeuring voor, welke aan generaal Liautey zollen gezonden worden, ten einde de rust voor be Fransche posten en de Algerijnsche stammen lr' het Zuiden te verzekeren. Dicquart, de minister van Oorlog, zeide dat _UJ een plan tot hervorming van de krijgsraden ln grove trekken had ontworpen. (Uit het Engelsch.) 30) ...Hij beproefde verder niet zich vrij te pleiten, y sprong met van woede verwrongen trekken P en greep mij bij den arm. Ik dacht een ogenblik dat hij mij te lijf wilde, maar ik zag at hij mij alleen van nabij in het gelaat wilde Ik onttrok mij niet aan dit onderzoek. Was overtuigd, dat hij mij niet herkennen zou, ant blindheid geeft een geheel andere uit val king aan het gelaat. Maar hij herkende mij el. Hij liet mijn arm los en stampte van woede den voet ."Stommeriken! Idioten!" siste hij1, „waarom genr *let werk niet laten voleindi- e^Hij hep ©enige malen de kamer op en neer m j-0*?1?. bij1 zijn kalmte weder herkregen had, er hij voor mjj staan: een t S een g0ied comediant," zeide hij met U .kalmte en cynisme die mij deden ijzen, dm if er in geslaagd mij te misleiden, mij, het wantrouwen zelf ben." j'b' ontkent zelfs de misdaad niet? Schurk!" 5 haalde de schouders op. MAROKKO. Bij geruchte wordt uit Toulon geteeld dat een pantserschip en een kruiser met een aantal tor pedobooten die op het oogenblik aan oefeningen bij Corsica deelnemen, naar Toulon terug zullen keeren, om levensmiddelen en schietvoorraad aan boord te nemen en naar Marokko te gaan. ZUID-AFRIKA. De Tribune verneemt uit Johannesburg, dat de jongste statistiek aantoont, dat in de laatste zes maanden duizend blanke mijnwerkers zjjn afgedankt. De vakbonden verzekeren, dat dit aantoont hoe de Randmagnaten voortgaan de blanken in de mijnen door Chineezen te vervangen. Terwijl de Japansche en Amerikaansche .regee ringen er naar blijven streven de geschillen tus schen beide landen in der minne te vereffenen, verklaren de leiders der Amerikaansche arbei derspartij, dat ge©n bestendige vreedzame oplos sing mogelijk is, want het gaat hier om de op permacht in het gebied van den Stillen Oceaan tusschen Amerikanen en Japanners. De Ameri kaansche arbeiderspartij zegt, dat de voortdurende immigratie op groote schaal van Japanners in Californië daar allengs duldelooze toestanden heeft geschapen. De stelselmatige boycott der Japan ners schijnt weinig uit te richten. De Times verneemt uit New York, dat men in politieke kringen te Washington pessimistisch gestemd blijft ondanks alle vredelievende verkla ringen. De houding van den Japanschen gezant moet toen hij met Root confereerde zeer vreemd zijn geweest. Welingelichte personen vreezen, dat Roosevelt's zending van Metcalf naar San Fran cisco mislukken zal, terwijl de Californiërs ver klaren, dat de anti-Japansch© beweging een scher- peren vorm zal aannemen, zoodra de rechtbank zou beproeven het tractaat van 1894 tusschen beide rijken hier geldend te verklaren. Kortom de man van de Times acht den stand van zaken dreigender gewonden. Er is blijkbaar achterbaks iets gaande waarvan de Amerikaansche pers on kundig is. Roosevelt en Root moeten een ernstig conflict met Japan als zeer denkbaar beschouwen. Het curatorium der Universiteit te Chicago heeft besloten het gezamenlijk bezoek van manne lijke en vrouwelijke studenten aan de colleges af te schaffen en, zoo noodig, twee universiteitsge bouwen op te richten, een voor de mannelijke en een voor de vrouwelijke studeerende jeugd. Voor de dwepers met het stelsel der eoëducatie wel een feit om erover na te denken. KeizeT Wilhelm heeft een lichte verkoud heid en is daarom gister niet, zooals zijn plan was, uit Potsdam naar Liebenb.erg gegaan. Het hof te Breslau heeft uitgemaakt dat Bieuwald, de arbeider wien bij de opstootjes daar» terwijl hij toekeek, een hand is afgehouwen, recht „Waarom le ontkennen tegenover den man, die er bij tegenwoordig was? Tegenover ieder ander zal ik zeker ontkennen. Daar u overigens zelf in dit alles gemoeid is, bestaat er geen grond voor mij, te veinzen." „Ik er in gemoeid!" „Zeker, omdat u mijn zuster gehuwd heeft. Nu, mijn waarde zwager, zal ik u zeggen, waar om ik dien man gedood heb, en wat de woorden, die ik te Genève uitte, te beduiden hadden De bijtende, snijdende tjoiota waarop hij sprak, kondigde mij aan, dat er iets grievends moest volgen. Meer dan ooit jeukten mij de handen cm hem de deur uit te werpen. „Die jonge man ik zal u zijn naam, om redenen die u wel begrijpt, maar niet zeggen had Pauline gecompromitteerd, en het onge lukkige meisje had hem lief." Hij drukte op die laatste woorden, hopende dat haat en-wrok mij zijn medeplichtige zouden maken door mij tot geheimhouding te nopen. „Wij zijn, van den kant van onze moeder van adellijken bloede, een bloed, dat geen beleediging duldt. Hij had haar ernstig belasterd en weigerde haar te hu wen; daarom hebben Ceneri en ik hem gedood ja, te Londen gedood vermoord in haar bijzijn. Zooals ik u reeds eens gezegd heb, mijn heel, is het niet zoo verkeerd een vrouw te nemen, die zich het verleden niet herinneren kan." '.t 1 i I ij !j Zulk een afschuwelijke taal verdiende iets anders dan antwoord. Ik stand op en liep op hem heeft op een schadeloosstelling van de gemeente Breslau. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 29 Oct. des avonds uur. Mededeeling wordt gedaan van onderscheidene ingekomen missives, adressen, verzoekschriften, enz. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale sectie besloten heeft morgen in de atdeelingen een aanvang te maken met het onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienstboden en werklieden, enz. (Arbeids contract) en van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, met uitzonde ring van die betrekkelijk wijziging van het regee- ringsreglement van Nederlandsch Indië. De vergadering wordt daarna verdaagd tot nade re bijeenroeping. Officieele berichten. Bij Kon. besluit van 19 dezer is de heer J. L. F. A. de Groof erkend en toegelaten als vice- consul van België te Hansweert. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin-Moeder geeft 30 en 31 October jachtpartijen te Soestdijk, waartoe ge- noodigd zijn heeren van het huis van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, benevens heeren uit de omgeving van Soestd(jk. Tweede Haagsche vredesconferentie. De correspondent van de Köln. Ztg. seinde Zaterdag uit Bern Het internationale vredesbureau verneemt dat de tweede Haagsche vredesconferentie in de eerste helft van 1907 bijeen zal komen en niet pas in 1908. Middenstandstentoonstelling 1908. Men meldt uit Amsterdam: Vrijdag-avond werd in het lokaal „Odëon," door den voorzitter van den Middenstandsbond, den heer J. Meuwsen, de commissie geïnstalleerd, welke door het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Vereenigingen voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in' zijd laatst gehouden vergadering benoemd was ter voorbereiding der in 1908 van wege den Mid denstandsbond te Amsterdam te houden tentoon stelling van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand. Na zijn welkomstwoord deelde de Bonds voorzitter mede, dat de volgende heeren bericht hadden gezonden hun benoeming tot lid van de tentoonstellingscommissie te aanvaarden. In Al- phabetische volgorde zijn het de heeren: Karei Citroen R.zn., Ed. Cerzon, Paul Kaiser, J. Kauf man, J. D. Ketelaar, van Meegeren, George Muller, Fred. C. Stahle, J. van der Tas, J. F. Vester, toe. Ilij las mijn voornemen op mijn gelaat. „Niet hier," zeide hij, snel uit den weg gaan de. Waartoe een ploertig gevecht tusschen hee ren? Neen; ik stem toe in ontmoeting op het Vasteland, waar u maar verkiest. Ik zal u dan met genoegen bewijzen, hoezeer ik u haat."- Die schelm, die zoo goed meester over zich zelf bleef, had gelijk. Waartoe kon een strijd tusschen ons dienen? Een ongelijke strijd boven dien, waarbij ik weinig hoop had, een moor denaar van beroep te dooden; en intusschen was Pauline op den rand van het grafl „Ga heen, lafaard!" riep ik uit. „Ieder van je woorden is een leugen, en omdat je mij haat, pit je de gemeenste van alle lasteringen. Pak je weg, indien je niet gehangen wilt worden." Hij wierp mij een zegevierenden blik toe. en verdween. Ik ging daarop naar boven naar Pauline, zette teij naast haar bed neder en hoorde haar met droge lippen nu eens in het Engelsch, dan weer in het Italiaansch voortdurend roepen om iemand dien zij lief had. Zij smeekte Anthony en waar schuwde hem, Macari te wantrouwen. En ik herhaalde maar steeds bij mijzelf: „Hij liegt, die ellendeling!" Maar al zeide ik het, al hield ik mijzelf voor, dat Pauline een engel was, ik voelde dat die infame leugen mij aan het hart zou knagen, zoolang ik niet de zekerheid ver kregen had, dat het een leugen wasdat ik er ten slotte toch aan zou gelooven en dat ik geen oogenblik rust meer zou hebben. terwijl mr. C. Frikkers, zich eveneens bereid ver klaarde als lid-adviseur van de Commissie deel van de Commissie uit te maken. De commissie zal in de eerste plaats bespre kingen openen met het Gemeentebestuur ten op zichte van de terreinen, de van gemeentewege te geven subsidiën, voor deze laatsten ook met het Provinciaal- en Landsbestuur; met de Ver- eeniging te dezer stede voor hun aandeel in werkzaamheden b.v. voor de ontvangst der af gevaardigden, te organiseeren Congressen enz. De plannen van het Bondsbestuur voor deze tentoonstelling zijn in hoofdzaak de volgende: In de eerste plaats zal zij moeten bevatten een afdeeling, waar de grootindustrie gelegen heid gegeven wordt, door haar vervaardigde Ma chines en .Werktuigen voor het kleinbedrijf en voor den kleinhandel ten toon te stellen. Dan zal als grootste en voornaamste punt, zoo mogelijk alle bedrijven van de kleinindustrie, af zonderlijk in vol bedrijf worden gesteld, met de tegenstelling, te wetenmen zal daar werkplaatsen inrichten, waar een bedrijf volgens de meest mo derne gegevens in werking, is gesteld, waar de nieuwste machines en gereedschappen zuhen ge bruikt worden, en daar naast zal men kunnen zien op welk een primitieve wijze thans dikwjj.s nog gearbeid wordt. Vervolgens krijgt men de tentoonstelling van alles wat betrekking heeft op het handeldrijven. Ten slotte zullen al de vereenigingen kunnen wedijveren, wie van hen de meest volledige in zending exposeert op het gebied, der M.ddeu- standsbeweging overzichten van al hetgeen betrekking heeft op verbruikcoöperatie in- koops- en productie-coöperatie enz. enz. Zooals men weet is het de bedoeling van liet Bondsbestuur, om aan de tentoonstelling te ve*- binden vakwedstrijden, cursussen voor be paalde vakken en over bepaalde onderwerpen, congressen enz. alle werkzaamheden, die later door de daarvoor door het Bondsbestuur in 't leven te roepen commissies moeten vol bracht worden. Nader kunnen wij hieraan nog toevoegen, Jat na de installatie-plechtigheden, overgegaan werd tot het verkiezen van een Dagelijksch bestuur bestaande uit een voorzitter, secretaris, penning meester en adviseur. Hiertoe werden benoemd de heeren J. F. Ves ter, voorzitter; Fred. C. Stahle, secretaris; Paul C. Kaiser, penningmeester; mr. C. Frikkers, ad viseur. i j Vervolgens werden de volgende heeren benoemd tot 2e voorzitter; George Muller, tot 2e secretaris; L C. van der Tas tot 2e penningmeester, J. M. van Meegeren. Het secretariaat der Middenstandstentoonstel lingscommissie is gevestigd, 327 Singel. Celebes (Toradjaladeu.) De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seint Den 26sten dezer heeft Baroepee zich overge- Hoe zekerheid te krijgen?Er waren op de wereld nog twee personen die Pauline's ge schiedenis kenden: Ceneri en Teresa. Teresa was verdwenen, en Ceneri in de mijnen van Siberië of reeds in het graf. En alle feiten kwamen mij in het geheugen terug, de haast dien Ceneri had zijn nicht te laten trouwen, zijn begeerte, zich van haar te ontslaan. Die gedachten wonden mij zoo op, dat ik er half gek van werd. Ik ging naar buiten en liep 1 op goed geluk voort. Twee plannen vormden zich in mijn geest. Ten eerste den beroemd- sten specialiteit voor zielsziekten te gaan con sulteeren, om te vernemen of ik hoop kon voe den, dat Pauline genas; en vervolgens naai de Horacestreet te gaan en het huis van onder tot boven te onderzoeken. Ik ging eerst naar den dokter. Ik zeide hem alles, behalve de gemeene leugen van Macari. Ik begreep dat hij zich dan alleen een goed oordeel over het geval kon vormen, indien hij alles wist. Ik slaagde er in zijn levendige be langstelling op te wekken, ofschoon hij wel eens wat ongeloovig glimlachte. Hij had Pauline al bezocht en kende haar toestand nauwkeurig. De staat van verdooving die zoo lang aanhield verwonderde hem niet. CWordt vervolgd) AMF.RTEA.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1