Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. geven, nadat met mijnen de ingang genaderd was. Poeang Tikoe met familieleden en volgelingen, tezamen ongeveer 900 personen, kwamen in onder werping. De buit bestaat uit 104 geweren, een voorlaadkanon en munitie. Baroepoe wordt geslecht. De Stct. van gisteravond meldt: „Blijkens een uit Nederlandseh-Indië ontvangen telegiam is op 26 dezer, na mijnaanleg en som matie, de rotsversterking Baroepoe aan den ci- vielen en militairen gouverneur van Celebes en onderhoorigheden, den luitenant-kolonel Swart, door het Toradjahoofd Poeang Tikoe overgegeven met alle vuurwapenen, volgelingen en familie (circa 900 mannen, vrouwen en kinderen). De versterking wordt geslecht." Consulaten. Ingevolge Koninklijke machtiging zijn de hee- ren K. F. Oortgijsen, S. C. L. Reygersberg en S. J. van der Goot erkend en toegelaten als vice- coiibuis van Noorwegen, respectievelijk te Den llelder (voor de kust van Egmond aan Zee af tot Hoorn, de steden den Helder, Medemblik, Enk huizen en Hoorn en het eiland Wieringen), IJmui- den (voor IJmuiden en omstreken en de kust van Noordwijk aan Zee tot en met Egmond aan Zee) en Zaandam (voor Zaandam en omstreken). LStct-) Ons Consulaat te Smirna. Uit Konstantinopel wordt d.d. 26 dezer gemeld: Heden heeft mr. Th. J. J. van Uije Pieterse met zijn gezin onze stad voor goed verlaten om bezit te gaan nemen van zijn nieuw ambt van consul-generaal der Nederlanden te Smirna. Zijne Majesteit de Sultan verleende mr. van Uije Pieterse ter gelegenheid van zijn vertrek van hier en zijne bevordering tot consul-generaal te Smirna het kommandeurskruis zijner Keizerlijke Orde van Osmaniee. Jhr. mr. De Bosch Kemper. Zaterdag-namiddag zjjn aan het departement van Waterstaat door den aftredenden secretaris generaal, jhr. mr. De Bosch Kemper, alle ambte naren aan zyn opvolger, mr. Salverda de Grave» vuoi gesteld, terwijl mr. De Bosch, Kemper afscheid nam. De minister was hierbjj tegenwoordig en dankte den secretaris-generaal voor de toewijding waarmede faij zijne groote kunde en ervaring ten dienste van zjjn betrekking had gesteld, terwijl hg mededeelde, dat de Koningin hem heeft be noemd tot commandeur in de Oranje Nassauorde, waarvan hg hem het eereteeken overhandigde. Jnr. De Bosch Kemper dankte den minister, getrollen door de hooge onderscheiding, hem ten deel gevallen. De vljtde wethouder te 'a-Gravenhage. Naar bet Vad. verneemt, behoort, naar het blad van meerdere zijde vernam, onder de Raads leden, die ernstig in aanmerking komen voor het nieuwe wethouderschap, te 's-Gravenhage, de heer R. A. van Sandick. Onderscheiding. In verband met het 12ty2-jarig bestaan van de Residentiebode is de heer Jhr. van Nispen tot Se- venaer, directeur-hoofdredacteur van dat blad, be noemd tot ridder in de orde van den H. Gre- gorius den Grooten. Brandblusschen in rijksinrichtingen. Naar men aan de Prov. Gron. Ct. uit Den Haag meldt, zjjn in den laatsten tijd aan de verschillende ministeries instructies aan hoofden van groote Rijks instellingen gegeven om nauwkeurig toe te zien op demogelijkheid om met eigen middelen brand te blusschen en op den toestand, waarin zich die middelen bevinden. Het schijnt, dat die instructies in booldzaak de Rijksinrichtingen in Groningen betieflen. Ongelukken. Gister-middag te twee ure stortte te. Dordrecht plotseling een stuk muur omlaag van een huis op de Uruenmarkt, dat vernieuwd werd. De opper man Jan Kiingeman werd onder het neervallend pum oedolven. Hoewel ter plaatse geen inwendige breuk kon worden geconstateerd, was de man tocu zeer pijnijjk Per brancard is hjj naar zjjn woning vei voerd. Een jongetje van elf maanden van den arbei der H. H., te Veip, geraakte met zijn hoofdje tusschen twee spijlen van zjjn bedje bekneldtoen de moeder kwam kijken, was het kind reeds over leden. Te Drumpt is het 2-jarig kindje van G. V. in een pot kokend water gevallen. Het is aan rug en beenen zoo ernstig gewond, dat men voor het leven ervan vreest, j Schoolvoeding en -kier ding. Een klein getal belangstellenden, waaronder eenige dames en enkele personen uit de ander- vwjzerakringen had gister-avond gevolg gegeven au de uitnoodiging tot het bijwonen van de openbare vergadering in het Volkshuis waarin de zaak der schoolvoeding- en kleeding zou be sproken worden. De voorzitter van het comité, dat zich reeds vier jaren met dit liefdewerk bezighoudt, de heer &B. (iQMka, opende de vergadering, met een kort verklarend woord. Hij herinnerde er aan dat toen de leerplicht was aangenomen, de behoefte aan schoolvoeding en kleeding meer op den voorgrond 1 was getreden. Daar de Leerplichtwet niet den Staat of de gemeente den plicht oplegt, alteen de bevoegdheid verleent in die behoefte te voor zien, had zich hier het bekende comité gevormd om te dezer zake helpend op te treden. Reeds vier jaar is dit comité nu werkzaam, en hoewel hel in zijne samenstelling merkbare verandering onderging, heeft 't steeds gesteund door een sub sidie van de gemeente zijn taak naar best ver vuld. Maar wijl de vrees bestaat, dat in de toe komst niet altijd dezelfde bereidwilligheid en de noodige goede krachten zullen gevonden worden om die taak aan enkelen toe te vertrouwen, meent men 't beter is het comité in een vereeniging om te zetten, opdat in wijderen kring het beoogde doel des te beter bereikt worden. Alvorens de bespreking over dit onderwerp te openen deelde de voorzitter mede, dat van den wethouder van onderwijs, den heer Honnerlage Grete, bericht was ingekomen, dat hij verhinderd was deze vergadering bij te wonen, overigens zijne sympathie met haar doel betuigend en dat de wethouder, de heer Van Westendorp, eveneens bericht had verhinderd te zijn. Daarna gaf liij hel woord aan het schoolhoofd, den heer Jb. Hage, tot inleiding van het betrokken onderwerp. De heer Jb. Hage begon met de mededeeliiig dat hij reeds vier jaar met het comité werk zaam, daartoe uit eigen ervaring gekomen was, toen hij op zijn school zag dat een onderwijzer uit eigen middelen een kind aan voedsel hielp. Bij onderzeek was hem toen de noodzakelijkheid van het verstrekken van schoolvoeding gebleken en nadat met die voeding een aanvang was ge maakt, was hem gebleken, dat de kinderen ver heugd, beter geschikt voor het onderwijs de lessen volgden. Met eenige meedeelingen uit het rapport over de 4-jarige werkzaamheid van het comité vulde spreker dit aanvankelijk betoogen aan. De kosten in het eerste jaar tot f 177 beperkt, zijn nu tot f513 gestegen, zoodat er met inbegrip van een nagekomen gift van f25 slechts f89.52 in kas is. De noodzakelijkheid dringt zich echter op deze zaak niet van enkelen te doen afhangen. Zeker zal toch in een groote vereeniging die leden uit alle kringen tot zich trekt, het doel beter bereikt worden dan in den beperkten kring van een klein comité. Nog te weinig steun en medewerking ondervindt toch het comité, wel schonken enkele voorstanders der bijzondere scho len giften, maar de besturen werkten zelf niet mede. Als een voorbeeld dat dit anders kan, wees spr. op Leiden, waar een koninklijk goedge keurde vereeniging is, die leden uit alle kringen en richtingen der burgerij telt, driemaal per week van December tot Maart voedsel verstrekt, en wier kosten voor een derde deel door gemeen telijke subsidie worden vergoed. Daar werken alle hoofden van scholen, en niet het minst de katho lieke, mede, zoo zelfs dat de voeding in Jiet ge bouw der St. Vincentius-vereeniging geschiedt. Wat in Leiden plaats heeft, moest ook Lier kunnen geschieden, waar de behoefte even zeer bestaat niet alleen voor de havenlooze maar ook voor veelal nog meer nette kinderen. Daarom wenscht spr., hulde brengend aan het comité en vooral aan de dames, die er deel van uitmaken, dat haar taak meer verlicht en in uitgebreider kring vervuld worde. Nog wijzend op hetgeen in andere plaatsen geschiedt, vond spr. daarin aan leiding tot aansporing, te trachten hier in een groote vereeniging te bereiken, wat elders met goed gevolg geschiedt. Voor hij gelegenheid tot debat gaf stelde de Voor zitter nog in 't licht, zich refereerende aan de slotwoorden van den spreker, dat niet omdat de dames haar taak te zwaar achten, maar om meer stabiliteit aan het werk de geven, de zekerheid to krijgen, dat op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan, omzetting van het comité in een ver eeniging gewenscht wordt. Het belaag van het kind, waartoe, met voorbij zien van subjectieve opvattingen, allen moeten medewerken, moet hier voorop staan; daartoe moeten allen steunen en helpen. Door den heer C. Kerdel, hoofd eener openbare school, werd nog betoogd, dat schoolvoeding enz. in geen geval als een zaak van liefdadigheid was te beschouwen, maar de gemeenschap verplicht is hier voorzienend op te treden. Het beklag van de gemeentekas kon hij niet begrijpen. Enkele jaren geleden is toch op eenige kostelooze scho len het betalen van schoolgeld ingevoerd. Daar van is geen cent ten bate van het onder wijs besteed. Een derde deel van die schoolgel den zou ruim voldoende zijn om de kosten van schoolvoeding, zelfs verviervoudigd, te bestrijden. Waar hier nu van geen dwingen sprake is, zou bij toch het bedrag der betrokken gemeente-subsidie zoo groot willen zien, dat feitelijk grootendeels de schoolvoeding door de gemeente wordt bekostigd. Dat de besturen der bijzondere scholen niet me dewerken, schrijft hij toe aan het vasthouden aan eenig denkbeeld dat men in andere kringeh tot een politiek dogma verheft. De Voorzitter antwoordde hierop, dat het co mité er precies als spreker over denkt, maar dat men hier niet met het hoofd tegen den muur moet loopen en trachten te bereiken wat te be reiken is. i Door een der katholieke toehoorders werd nog opgemerkt, dat het niet de plicht der gemeenschap maar de plicht, der ouders is, hun kinderen te wasschen, voeden en kleeden, en zij daarin alleen door anderen moeten gesteund en gedeeltelijk in de opvoeding moeten vervangen worden; het Spar- taansche stelsel door den vorigen spreker bedoeld, kan in zijn kring niet aanvaard worden. Nadat het comité gemachtigd was, concept- statuten voor de vereeniging te ontwerpen, werd de vergadering onder dank door den voorzitter gesloten. De katholieke spreker hiervoor bedoeld, door te veel te letten op het hoofdmoment van des heeren Kerdels betoog, vergat neg hem op een belangrijk onderdeel daarvan te repliceeren. Waai de heer Kerdel beweerde, dat de schoolgelden sinds enkele jaren geheven voor kinderen die- tot dan toe kosteloos de school bezochten, ruim voldoende zouden zijn, om ze voor de kosten van schoolvoeding, zelfs verviervoudigd, te be steden, moet hij zich noodwendig vergist hebben die schoolgelden waren al besteed; de gemeente was toch sinds enkele jaren in voorschot voor tal van ouders, die wel in staat bleken tot al lerlei uitgaven, maar niet bereid iets bij te dragen voor het onderwijs hunner kinderen. Maar intusschen bewijst, het door den heer Kerdel medegedeelde, dat de christelijke meer derheid van den Raad door de heffing van dit billijk schoolgeld te bewerken, niet alleen de chris telijke rechtvaardigheid heeft betracht, maar ook der gemeentekas een belangrijk voordeel heeft bezorgd. V.g. Volksbadhuis. In de week van 22- 28 Oct. 1906 werden genomen 212 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 25 regen 11 regen t 132 school kinder 45 ct 23 Gedurende de maand Oct. 1905 werden genomen 905 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 86 kuipbaden 155 regen 51 regen 566 school kinder a 5ct.77 B jj den storm, die eergister-nacht vooral op zee hevig woedde, is van het stoomschip Holmside, dat geregeld onze haven bezoekt, een man overboord geslagen en verdronken. De tweede stuurman, een 40-jarig man, gehuwd en vader van zes kinderen, wonende te New Castle, is, toen bij op de boeg een lijn uitwierp om te looden, door een golf meegesleurd en in de diepte verdwenen. Het ongeluk geschiedde nabij de Engehche kust. Blijkens voorstaande kennisge- ving zal morgen, 31 October, de Beursbrug, na des middags 2 uur, voor het verkeer zjjn gesloten. Van den schilder Jan Hingmanis in G. Odè's boekhandel tentoongesteld »Een oud straatje" (aquarel.) UIT ROTTERDAM. Verkeerd gesprongen. Te Rotterdam waar, evenals in de hoofdstad, een flinke beweging op touw is gezet tegen den vuilhandel in boekwinkels en schijnt er daar nog maar één te zjjn I hebben zich insgeljjks de vrije socialisten de zaak der pornographic aan- j getrokken. Eerst hebben ze de liederljjkste ge schriften op straat verspreid, waarin de bekende lasterpraatjes tegen de moraal der Katholieke Kerk staan gedrukt en daarna heeft Kloosterman de fameuze colporteur van dat moois, gisteren een vergadering belegd in het Vereenigingslokaal, waar hjj de moraal-theologie van den H. Alfonsus eens zou uitleggen. De liefhebbers van schandaaltjes hadden daarbjj niet gerekend op een zeer krassen maatregel. Er had zich n.l. een groote massa Katholieken naar het lokaal begeven. Nu, daar kon Kloosterman niets op tegen hebben. Maar wat hem niet mee viel was het volgende: Nadat men hem rustig had laten uitpraten, stond, toen hjj gelegenheid gaf tot debat, uit de zaal een der toehoorders op, Klawer genaamd. Wie het was, wisten de Klooster mannen niet, maar een bekend bootwerker schreeuwde luidkeels: sPas op, 't is een Jezuïet 1" En ja, dat was Klawer nu wel niet, maar hjj hield toch een rede van uur lang, die in groote spanning werd aangehoord, omdat hjj Kloosterman, die voor zjjn betoog een niet door de Kerk goed gekeurde vertaling gebruikt had, van stukje tot beetje zoozeer aftakelde, dat deze aan het slot ge dwongen werd te verklaren, niet op de hoogte te zjjn geweest van hetgeen waarover hjj sprak. Algemeene vrooljjkheid onder het publiek, dat na afloop der vergadering op den Goudscheweg aan Klawer een schitterende ovatie bracht. Valsche cheques. Zondagmorgen zijn door de recherche in het Damhotel aan het Damrak te Amsterdam gearresteerd twee Duitsche jon gelieden, broeders (leeftijd 19 en 20 jaar), die valsche cheques schreven en vermoedelijk een dezer chèques (groot 900 Mark) in ons land heb ben weten te verzilveren. Bij informatie bleek, dat zij in Hamburg gezocht werden wegens valsch- heid in geschrifte. In verband hiermede verzoekt de hoofdcom- missaris van politie den directiën van bankin stellingen en inrichtingen waar wissels gediscon teerd worden, hem zoo spoedig mogelijk te In richten indien er bij hen wissels van de Verein3' bank te Hamburg aan de order van M. Schröderi en getrokken door Ernst Cordes en Co. te Ham burg, mochten zijn ingewisseld of ter verzilvering aangeboden. De jongelieden worden voorloopig in bewaring gehouden aan het hoofdbureau van politie in de Spinhuissteeg. Belangrijke postzegeldiefstal. De Nederlandsche politie ontving bericht van een belangrjjken diefstal van staatszegels te Bloemfon* tein in de Oranje Rivierkolonie gepleegd voor een totale waarde van 2236 pond sterling. Hieronder zjjn zegels van twopence, sixpence, six silling en two pound. Aan de politie is verzocht deze zegels te tracb- ten op te sporen en indien dit gelukt, de autoH- teiten te Bloemfontein daarvan in kennis te stellen. Merkwaardige staking. De abonné's van Het Volk te Amsterdam ontvingen Zaterdagavond het blad over de post. De oorzaak hiervan H gelegen in een staking van het looperspe reenet van het. blad, dat zijn eischen tot lotsverbetering niet zag ingewilligd. j En dat aan het orgaan der „arbeiderspartij!" Inval in een speelhuis. Uit Amsterdam meldt men: De politie deed Zaterdagmiddag ha'f vijf een inval in het café „De Omniumbar", °P het Beursplein alhier, waar naar het schijnt, reed3 geruimen tijd gelegenheid werd gegeven tot kans spel. Een tiental aanwezigen werden gearresteerd en naar het politiebureau Sint Pietershal over gebracht, om een verhoor te ondergaan. De speel tafel en toebehooren werd in beslag genomen Een misdaad? De locaaltrein Amersfoort-' Nunspeet had Zaterdagavond 10 uur aan de halte Kleine Koppel een vrij lang oponthoud door het vinden van kleedingstukken op de lijn. Na een inspectie met fakkels reed men, zonder iets te ontdekken, verder. Bij de halte Hooglanderveen vond men later in een afdeeling tweede klasse een geniesoldaat uit Utrecht in een toestand, die hulp noodzakelijk maakte. Wat er met hem ge beurd is, weet men nog niet. Dit echter staat vast, dat de gevonden kleedingstukken hem toe behoorden, terwijl eene hoofdwonde de gedachte aan een ernstig ongeluk voedsel gaf. Met een ziekenwagen werd de man naar het ziekenhuis te Nijkerk overgebracht. Hevige bra- kiiigen deden zich bij den patiënt voor, waardoor gevreesd kon worden voor hersenschudding. Vermoedelijk heeft de Amersfoortsche kermis liaar rol in dit tooneel gespeeld. Hdbl Een misdaad? Te Diepenheim gelooft men, dat de vrouw, wier lijk aldaar in vergevorderden staat van ontbinding in een boschje is gevonden, door misdaad om het leven is gekomen. Dezelfde jachtopziener, die het lijk heeft gevon den, zag enkele maanden geleden een vrouWï die evenals het lijk een schoen droeg met één veter los, in gezelschap van een man, die er on gunstig uitzag. Vóór het vinden van het lijk hij denzelfden man weer in de nabijheid van dn plaats, waar hij later het ljjk vond. Bij een huwelijksvoltrekking irt een Geklersche gemeente, dezer dagen gehouden, kon den van de 10 betrokken personen, 7 hunne hand- teekening niet zetten: de bruidegom, de ouders van dezen, de ouders der bruid en twee getuigen. Smokkelen. In een der laatste nachten heb ben de Pruis, commiezen bij El ten in beslag ge* nomen een wagen, waarin was geborgen 47 k.g- spek, 29 k.g. worst en 121/2 k.g. koffie, uit Hol- land naar Pruisen gesmokkeld. De oudste wethouder in ons land? De heer L. Schippers te Hekelingen, die den hoogen ouderdom van 94 jaren heeft bereikt» vervult nog steeds het ambt van wethouder en is als zoodanig nog steeds trouw op zijn post» Een dankbare gemeenteveldwach ter! Een veldwachter der gemeente Ruinen be tuigt in een der bladen zijn „bijzonderren dank en hulde" aan de lotelingen Voor hun flink gedrag op den lotingsdag. Dubbele moord. Uit Heerlen wordt aan de L. K. gemeld Gister-morgen was het gerecht alhier, om ge' rechtelijk onderzoek te doen, inzake de dubbele moord. Een groote menigte belegerde de marecbaus- see-kazerne. Hevig is de verbittering tegen de Duitschers. Gister-middag werden weer drie Duitschers ge' arressteerd, die in Schandelen aan het krakeele° waren. Heden worden de slachtollers begraven- Volgens de N. L. K. is uit het verhoor gebleken en later door getuigen bevestigd, dat Heinricb Heuser de moordenaar is van Peters en Nelissen- Zjjn kameraad Aloys Bussmann heeft den brigadier De Klerk in het gezicht geschoten. Waterdoorbfaak in een mijn. Op d® mijn „Laura en Vereeniging", te Eygelshoven (w heeft Donderdagavond een wajerdoorbraak gla^S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2