Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Vrijdagss November 1906 No. 8648. Officieele Berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. F EUILLETON. Het geheim van den dokter. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bi 1 - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de artikelen 18 en 19 der wet van 14 September 1866 Staatsblad no. 138), gewijzigd bij de wetten van 29 Maart 1877 Staatsblad no. 33), 15 April 1866 Staatsblad no. 64), 10 Mei 1890 Staatsblad no. 83), en 22 Juli 1899 (Staats blad no. 175) brengen ter openbare kennis, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde ljjst, bevattende de namen van inwoners, die voor het verleenen van inkwartie ring en onderhoud in aanmerking komen, is aan geplakt dat die lijst van heden tot en met den l4den November a.s., ter secretarie der gemeente, nfdeeling B, voor een ieder ter lezing is nederge- legd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst schriftelijk, aan hen moeten worden ingediend binnen 14 dagen na laatstgenoemden datum. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. De tegenstanders van de regeering in het Hoo- gérhuis gaan voort belangrijke wijzigingen aan te brengen in het onderwijsontwerp ondanks het Verzet van de regeering, die geheel in de min derheid is in het Hoogerhuis. In liberale kringen worrlt de meening uitgesproken, dat het karakter van den maatregel geheel veranderd zal zijn v, en- heer het ontwerp in het Lagerhuis terugkeert. Men geeft te verstaan, dat de regeering geen van de gewichtige amendementen zal aanvaarden, die tot dusverre zijn aangenomen, wanneer deze in bet Lagerhuis in behandeling komen. Al deze ataendementen hebben betrekking - op de gods dienstige opvoeding en op den toestand der vrije Scholen. ""Koning Edward is van plan, 't volgend jaar, ter gelegenheid van de internationale tentoonstelling to Dublin, naar Ierland te gaan. Hij wil er zelfs Cenigen tijd blijven, daar hij er van overtuigd is, dat men hem dit keer geestdriftig zal ontvangen, °hidat de ministers den Ieren een flinke dosis zelfregeering beloofd hebben én deze belofte ook kerkelijk zullen houden. 1 ""Bij de hervatting van de besprekingen in het Lagerhuis, over het ontwerp op arbeidsgeschillen, ^Herp de oppositie de regeering voor de voeten, dat deze voor de arbeiderspartij was gezwicht lri de amendementen, die de regeering in menigte had ingevoegd. Verschillende ministers ontken den, dat de regeering zwakheid had getoond door de aanvaarding van een stelsel, waaraan een geweldige meerderheid in het Huis de voorkeur gaf, of dat er eenige wijziging van beginsel had Plaats gehad. De oppositie diende een amende ment in, waarbij Ierland van de regeling wordt Afgesloten, hetgeen een woedend tooneel uitlokt. (Uit het Engelsch.) 31) Ik verliet den dokter en ik ging naar liet ^rhuuxkantoor, waar het huis in de Horace- street te bevragen was. Daar vernam ik, dat °P het tijdstip van den moord, het huis voor eenige weken door een Italiaan gehuurd was. jAcns naam men mij niet meer wist te zeggen. aajr hij diet huur vooruit betaald had, had A°n niet naar hom geïnformeerd. Het huis was A lang onbewoond. Er viel niets bijzonders Van te vermelden; alleen vraagde de eigenaar eei]1 huurprijs, die velen te hoog voorkwam. i 'k gaf mijn adres en liet mij den sleutel ter aancl stellen. Ik bracht het overige van dan amiddag door met er alle hoeken en gaten 0 doorzoeken, maar mijn moeite werd door generlei ontdekking beloond. Er was in dit ^Dis geor; pjants, waar men een lijk koin ver- j 0l'gen hebbener was geen tuin, waarin het •^graven kon zijn. Ik gaf de sleutels terug, d lrtzAbe dat het huis mij! niet beviel. Met den l'aS Werd mijn kwelling heviger; een pijnigende v ij fel folterde mij onophoudelijk. Eindelijk Vam men mij op een morgen, zeggen, dat De unionist Butcher verklaart, dat het ontwerp de boycott zou wettigen, hetgeen in Ierland zou gelijk staan met toepassing van het scherven- gericht (ostracisme) op de levenden en de ont zegging van lijikkisten aan de dooden (Protesten). De nationalist Flynn roept: „Dat is een leugen!", maar neemt deze uitdrukking terug op vermaning van den voorzitter. Redmond verklaart, door unio nistische uitroepen onderbroken, dat Butcher lei- land belasterd heeft en door ouden laster nog eens op te halen, een onwaardige en weerzin wekkende rol heeft gespeeld. Het amendement wordt verworpen. AMERIKA. President Roosevelt is, naar 't heet, zoo he- zorgJ over den politieken toestand in New York, dat hij er minister Root heen zendt met de laak Hearst onschadelijk te maken. Root zou gistei- avond spreken, en dan Hearst aanvallen en Hu ghes, Roosevelt's candidaat, verdedigen. Tevens zal hij Roosevelt's denkbeelden over de trusts mededeelen. Het stoomschip Cluny Castle heeft den 29sien October het geheele garnizoen van St. Helena meiegenomen. De eilanders die toen het besluit tol afschaffing van het garnizoen bekend werd, zoo verontwaardigd waren, hielden zich nu on verscbïllig. Toch is het een heel verlies voor hen, want met de militaire bezetting verdwijnt het voornaamste middel van hun bestaan. Het enand is, voor het eerst sedert het in Engelsch bezit is, geheel weerloos, aangezien ook de ka nonnen weg zijn gehaald. Uit het voor hen afgebakende gebied in het noorden van Montana zijn 500 Indianen ont snapt, die do oorlogsbijl tegen de Amerikaansche regeering hebben opgenomen. Vijf afdeelingen rui ters zetten hen na en zijn reeds langs de Powder Hornrivier met hen slaags geweest. De Indianen moeten drie dooden en vele gewonden hebben verloren, maar zijn nog niet tot reden gebracht. Het schijnt dat een oude medicijnmeester de krij gers heeft opgeruid. Volgens een bericht uit Zoengeroe, uit Fn- gelsche bron, zou een Fransche afdeeling kameel- ruiters, bestaande uit een officier en zestig man, op 320 K.M. ten N.O. van het Tsjadmeer door een bende Senoesi's overrompeld en in de pan gehakt zijtn. TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting 1907. Afdeelingsverslagen. Hoofdstuk V. (Binnenlandsche zaken). Met alle waardeering voor den ijver en de toe wijding van den minister meenden enkele leden dat zijn aandacht tot dusver slechts de onderwerpen van ondergeschikten aard schijnt te zijn gewijden dat de behartiging van groote volksbelangen, welke Pauline buiten gevaar was en tot zichzelf kwam. Tot. zichzelf? Maar hoe? Zou ik haar weer vinden zooals ik haar vroeger gekend had, of zooals zij vóór den moorcl geweest was? Het hart klopte mij (h'oorbaar toen ik haar leger stede naderde. Zwak, uitgeput, krachteloos, on machtig zich te bewegen of te spreken opende zij de oogen en zag mij aan. Haar blik druïde verwondering uit, alsof zij mij vroeger nooit gezien had, maar ik las er poch in, dat het voi.-tand teruggekeerd was. Zij herkende mij niet. Het was zooals de geneesheer voorzien had. Voor haar mooie oogen verscheen ik als een vreemde, en zij sloot ze vermoeid. Ik ging bedroefd de kamer uit; in mijn hart mengden zich vreugde en smart, hoop en onrust op onbe schrijfelijke wijze dooreen. Plotseling kwam weder de afschuwelijke leu gen van Macari mij in de gedachten; zij greep mij vast, worstelde met mij; het was mij of zij mij toeschreeuwdeIk ben de waarheid 1 Al stoot je mij van je af, ik ben de waarheid. Het is de mond van een schurk ge weest, die ze uitte, het zij zoo, maar ten minste ditmaal heeft die mond waarheid verkondigd. Waartoe ook die misdaad, indien er geen waar heid in mij is? Een moord wordt toch niet zonder oorzaak bedreven. Zelfs op het oogen- hlik, waarnaar ik zoo vurig gewenscht had, dat ik met al mijn gebeden den hemel afgesmeekt had, het. oogenblik dat het verstand aan mijn vrouw teruggegeven, werd, voelde ik mij door zich 's ministers ambtsvoorgangers ten taak had gesteld, thans op den achtergrond schijnt geraakt. Anderen achtten dat verwjjt ongerechtvaar digd. Daargelaten de vraag of onder 's ministers ambtsvoorganger de groote volksbelangen nu inder daad zoo tot aller tevredenheid werden behartigd, behoorde men niet te vergeten dat het tegen woordig kabinet zich tot taak heelt gesteld het tot stand brengen van sociale wetten en een wij ziging in ons belastingstelsel om de uitgaven daarvoor te dekken. De Min. kan daarom niet aanstonds ingrijpende hervormingen voorstellen, te meer waar hij het oogenblik ziet naderen waar op de herziening der Grondwet zjjn volle aandacht in beslag zal nemen. Werd door enkele leden betwijfeld ot bij de raming voor binnenl. zaken, 3 millioen meer dan over het loopende jaar, wel de noodige rekening is gehouden met den toestand van 's lands geldmiddelen, vele andere leden zet ten uiteen dat het niet billjjk was, op grond van de hoogere raming 's ministers zuinigheid in twij fel te trekken. Betreffende herziening der Armenwet, noemde men als weg te nemen misstanden de onvoldoende inrichting der openbare armenverzorginghet ge mis van samenwerking tusschen de verschillende lichamenhet veelvuldig voorkomen van bedrog en misleiding en de machteloosheid tegen slechte, onwaardige elementen. Als verbeteringsmiddelen werden genoemd: volgen van het El bertelder stel sel bjj de regeling van het burgerlijk armbestuur streven naar een centraal lichaam in den geest van de Vereeniging van armbesturen te Amster dam inrichting van registers, waarop vermeld de namen van hen die, behalve bij hun eigen arm bestuur, ook elders, om steun aanklopteneen inrichting van werkhuizen. Door sommige leden werd betwijfeld of de re geering de Drankwet overeenkomstig hare bedoe ling toepast. De wenschelijkheid van een spoedige herziening werd betoogd met het oog op verschil lende bepalingen, welke in de praktijk onbillijk zjjn gebleken, ook ten aanzien van de Verlofhouders. Onhoudbaar achtten sommige leden o.a. de bepa ling welke verbiedt personen beneden 16 jaar toe te laten in een voor het publiek toegankelijke lokaliteit waarvoor vergunning is verleend. Een spoedige herziening scheen zich ook aan ie beve len met het oog op den politieken toestand. Thans toch, nu de Drankwet, de politieke zijde, welke zij misschien vroeger mocht hebben gehad, ver loren heeft, zouden ook verscheidene leden der rechterzjjde bereid worden gevonden meende men tot die herziening mede te werken. Het ontbrak intusschen ook niet aan leden, die tot groote voorzichtigheid maanden. In het bij zonder waarschuwden zij er tegen, niet toe te geven aan den drang van vergunninghouders wier sfeer van invloed men niet gaarne over het politiek terrein zou zien uitgebreid. Gevraagd werd of de toegezegde wederindiening van het ontwerp tot wijziging van de Gemeente wet op het stuk der gemeente-bedrjjvem reeds eenig voornemen heeft doen geboren worden of het ontwerp tot regeling der zekerheidsstelling van rekenplichtige gemeenteambtenaren spoedig mag worden tegemoet gezienof het overleg met be trekking tot de wettelijke voorziening en de pen sioneering van gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weezen reeds tot overeenstemming heeft geleid; de wenscheljjkheid werd betoogd van een voorschrift houdende verplichting tot het maken van scheidsrechterlijke bepalingen niet alleen voor de gemeente-ambtenaren, maar voor alle gemeentewerklieden. ^„Wederom werd door een aantal leden aange drongen op wettelijke vaststellling van een minimum salaris voor gemeente-veldwachters. die leugen als vernietigd, en kon ik er toe komen mij af te vragen, of het wel een leugen was. Toen dacht ik: thans herkent zij mij nog niet. .Welnu ik wil het bewijs hebben, dat die laster wérkelijk laster is; en indien ik mij dit bewjjs niet kan verschaffen, zullen wij voortaan voor eikander vreemden blijven 1 Maar hoe de valschheid van Macari's bewe ringen te bewijzen? Zou ik Pauline kunnen ondervragen? Mocht ik verwachten, dat zij mij zou antwoorden? En zou haar antwoord mjj! gerust gesteld hebben? O, indien ik Ceneri ko-n sprekenHij was wellicht een schurk, maar ik voelde, dat hij niet van dezelfde soort als Macari was. Onder den indruk van die droeve mijmeringen kwam ik tot een wanhopig besluit. Wanneer ons leven in gevaar verkeert, komt men er toe het uiterste te wagen. En voor mij stond meer dan het leven op het spel. Het waren de eer en het geluk van twee wezens 1 Ja, ik zou het doén! Zoo dwaas als zulk een plan schijnen mocht, voorspraak en overleg zcuden mij tot Ceneri voeren, ik zou hem de geheele, volle waarheid weten te ontwringen! HOOFDSTUK XII. Naar Siberië. Geheel Europa door, bijna half Azië door, en dat alleen om eenige minuten met een Rus sisch gevangene te kunnen spreken; zulk een voornemen scheen aan het krankzinnige te gren.- De bjjzondere aandacht der reg. werd gevraagd voor de moeilijkheden met betrekking tot het tot stand brengen van grenswijzigingen tusschen gemeenten. Die tusschen Delft en aangrenzende gemeenten o. a. is reeds omstreeks 40 jaren aan de orde. In verband met de kritiek, waartoe de burge meestersbenoemingen ouder 's ministers ambtsvoor gangers hebben aanleiding gegeven, meenden sommige leden dat ook de tegenwoordige minister, met voorbijgang van anderen, geestverwanten heef doen benoemen in gemeenten waar de meerderheid der bevolking eene andere richting is toegedaan. Van meeer dan een zijde kwam men tegen die critiek op. Voor buitenstaanders is het uiterst moeilij k, dergeljjke benoemingen naar juistheid te beoor- deelen. Verscheidene leden, die benoeming uit de inge zetenen als regel gaarne gevolgd zagen, betwijfelden of daarnaar steeds ernstig gestreefd was. Sommigen gaven in overweging de voordracht door Ged. StaLen in plaats door den commissaris der Koningin te laten doen. Anderen achtten het beter door den ge meenteraad. Beide denkbeelden ontmoetten evenwel ernstige bestrijding. Zeer verschillend werd geoordeeld over het Kon. Besl. waarbij werd goedgekeurd de door Ged. Staten van Friesland vastgestelde nieuwe regeling der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen. Men vroeg naar het oordeel der reg. over de wijze, waarop in sommige gemeenten art. 188 Gemeentewet werd toegepast, met name over de bekende vraag of krachtens gemelde bepaling de opvoering van bepaalde tooneelstukken door den burgemeester kan worden verboden. Gevraagd werd, of niet de heffing van haven geld van doorgaande schepen, zooals te Haarlem en Zwolle plaats heeft, in strjjd is met art. 237 Gemeentewet. Opnieuw werd aangedrongen op spoedige her ziening van de Zondagswet. In dit veroand wees men op het geval te Rotterdam, waar de burge meester verlof weigerde aan den Bestuurders- bond tot het houden op Zondag van een optocht met muziek, en vervolgens moest toezien dattocu muziek werd gemaakt bij dien optocht, welke nog wel door politie werd begeleid. Gevraagd werd naar den uitslag van het onder zoek in zake het optreden van den burgemeester van Etten en Leur. Gevraagd werd, of de regeering de opvatting van den commissaris der Koningin in Gelderland, omtrent de beteekenis van art. 29 Provinciale wet deelt. Weder werd aangedrongen op maatregelen tegen de verbreiding der melaatschheidwerd gevraagd wat van overheidswege is gedaan in ver band met uitbreiding der wormziektewerden krachtige maatregelen tot bestrijding der geslachts ziekte noodig geacht; hoe het staat met de voor bereiding van het ontwerp tot bestrijding van vervalsching van levensmiddelenmet klem werd hierbjj aangedrongen op onverwijlde maatregelen althans tegen de melkvervalschinghoe het staat met een ontwerp eener wettelijke regeling in zake gebruik van sacharinewerd aangedrongen op een verbod van vervaardiging en invoer van absint werd gevraagd of binnenkort te verwachten is een wetsvoorstel tegen schadelijke of hindei lijke waterverontreinigingwerd aangedrongen op een deskundige staatscommissie in zake den duur van de voorbehoedende werking der koepokinenting werd door verscheidene leden aangedrongen op een rijksbijdrage aan het Centraal genootschap voor kindervacantie- en herstellingskoloniën, waar omtrent anderen echter meenden dat het niet aaB- gaat voor elke goede zaak steun uit 's rijks schat kist te verlangen. zen, en toch was ik vast besloten het uit te voeren. Geld, de groote hefboom bij zulke avon turen, had ik voldoende, en ik aarzelde met, het daarvoor uit te geven; een brief van den Fngelschen gezant te St. Petersburg verzekerde mij, dat het mij aan protectie niet zou ont breken. Priscille had mij beloofd, dat zij mijn orders stipt zou uitvoeren; zoodra de toestand van Pauline het toeliet, moest zij met haar naar een zeebadplaats gaan. Het mocht haar natuurlijk aan niets ontbreken, al haar wenschen moesten bevredigd worden. Indien haar nieuws gierigheid opgewekt mocht worden, moest men haar zeggen, dat een harer verwanten, die bui tenslands reisde haar onder de hoede van Pris cille gesteld had. Priscille moest mij naar St. Petersburg schrij ven, naar Moskou of naar andere steden, waar ik mij mocht ophouden. Na deze voorbereidin gen getroffen te hebben, bleef er niets te doen over. Niets dan één ding. Den volgenden morgen zou ik vertrekken. Mijn paspoort was geteekend, mijin koffers waren gepakt, alles was gereed. Ik wilde Pauline een oogenblik slechts zien, wellicht voor het laatst. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1