Binnenland, Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Gemengd Nieuws. Door een aantal leden werden de mislukte pogin gen tot woningverbetering in de gemeente het Bildt ter sprake gebracht en werd gewezen op de belangrijkheid van de alsnog in een dergelijk geval, betreffende Wonseradeel te nemen beslissing. De vrees werd geuit dat de leer van Gedep. Staten een ernstig beletsel zal zjjn voor de toepassing der woningwet in Friesland. Is van de Reg. een voorstel te wachten tot wijziging van de woningwet in dien zin, dat de maximum-termijn voor de aflossing van de voor schotten en bijdragen langer worde gesteld dan 50 jaar Verschillende leden achtten dat verlen ging tot 80 jaren alle aanbeveling zou verdienen. Verscheidene leden wenschten de stellige toe zegging dat de bezwaren tegen voorschotten ten beboeve van coöperatieve bouwvereenigingen, zoo spoedig mogelijk zullen worden opgeheven. van het lidmaatschap vervallen zijn, indien de legeering ze noodzaakte een anderen, dan den officieelen zönetijd aan te nemen. Dit gevolg zou op het internationale spoorwegverkeer een na- deeiïgen invloed kunnen oefenen. Mocht men er evenwel in slagen met den bond tot overeenstemming te kunnen raken, dan kun nen we de invoering van den Amsterdamscben als officieelen tijd, vrijwel verzekerd achten. Üfflcieele berichten. Bij Kon. Besl. van 29 October is dr. N. van Rijnberk, privaat-docent aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Permanent Hof van Arbitrage. Bij Kon. Besl. van 17 October zijn herbenoemd, met ingang van 1 November, tot leden, vanwege Nederland, van het Permanente Hof van Arbi trage Zijne Excellentie mr. T. M. C. Asser, minister van staat, lid van den Raad van State, oud- hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam mr. F. B. Coninck-Liefsting, president van den hoogen Raad der Nederlanden; jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman, oud-mi nister van binnenlandsche zaken, oud-hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Reerenbrouck, oud-minister van justitie, commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg. Djambi. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn in Djambi gesneuveld het zeer in vloedrijke bendehoofd raden Hamza, twee zijner broeders en vijf volgelingen. (Stct.) On twerp-Ziekteverzekering. Het centraal bestuur van het Alg. Ned. Werk lieden-Verbond heeft een commissie benoemd voor he! onderzoek van het ontwerp-ziekteverzekering, bestaande uit de heeren Th. de Rot, P. Nolling, P. J. J Klein, J. Kok en J. L. Belonje. De taak van die commissie is de leemten in het wets ontwerp op te sporen en te overwegen de vraag, welken invloed deze wet zal uitoefenen op de samenstelling van de afdeelingen van het Ver bond. Onderscheiding. Hare Majesteit de Koningin heeft de ordetee- kenen van den Gouden Leeuw van Nassau uit gereikt aan den groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach. Met Nieuwjaar reeds De Haagsche Briefschrijver van het Huisge zin zegt: Zal 't ministerie, na aldus geslagen te zijn aanblijven Ze zullen 't pogen te doen, ongetwijfeld.' Erg gevoelig zijn deze ministers niet en kunnen ze niet zijn. i Maar dat ze met Nieuwjaar nog aan zijn, ge looft hier niemand. Ons staat dan een cabinet d'affaires te wach ten, 't eenige, dat thans mogelijk is, en ook verleden jaar constitutioneel alleen mogelijk was, nadat de sociaal- en vrijzinnig-democraten als partijgroepen niet mee wilden doen. De prijsvraag voor het Vredespaleis. Uil Den Haag bericht men: Naar wij vernemen, moet bij een aantal in zenders van ontwerpen voor het Vredespaleis het plan bestaan, een proces te beginnen tegen het bestuur der Camegiestichting, op grond dat dit bestuur zich heeft neergelegd bij de uitspraak eener jury, die bij hare beoordeeling der ont werpen volgens de bedoelde inzenders is Afge weken van de voorwaarden, in het programma der prijsvraag gesteld, waaraan de inzenders zicli hadden te onderwerpen. Reeds is rechtsgeleerd advies door hen ingewonnen, en bij genoegzame deelneming van inzenders zal tot het instellen der actie worden overgegaan. Lezingen dr. Kuyper We vernemen, dat dr. Kuyper op een uit Zut- phen tot hem gericht verzoek, om aldaar een lezing te willen houden, ten antwoord gaf, het met zich zeiven er nog niet over eens te zijn, ot hij tot dat doel in meerdere plaatsen van eais land zal optreden. Indien dit echter ge schiedde, zouden vooral de provincie-hoofdsteden daarvoor in aanmerking komen. (Ned.) Ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. De afgevaardigden uit de hoofdbesturen der pas tot stand gekomen Federatie der vijf diocesane R. K. volks- en werkliedenbonden, uitmakende het voorloopig comité van genoemde bonden, heb ben een motie aangenomen, die ter kennis van de regeering en de Tweede Kamer zal worden gebracht, waarin zij, naar aanleiding van de ver klaring van den minister van landbouw enz. in de vergadering der Tweede Kamer van 18 Oc tober jl. omtrent de ouderdoms- en invaliditeits verzekering, de houding der regeering betreuren, waardoor in deze vierjarige periode van wet geving de totstandkoming eener wet op de inva liditeitsverzekering geheel wordt uitgesloten. Rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren. Het bestuur van den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren, heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Daar in wordt gezegddat van de nieuwe vierjarige pe riode reeds een jaar is verstreken, zonder dat aan de voorbereiding van genoemde wettelijke regeling ook maar het geringste gedaan is. dat de minister van justitie wel in den loop van dit jaar in de Tweede Kamer erkende, dat deze regeling door het tot stand komen van het arbeidscontract nog meer urgent zal worden, dan zij reeds is, maar zich desondanks niet bereid verklaarde, die regeling eene plaats te geven in zijn werkplan, dat er dus groot gevaar bestaat, dat de eerst volgende jaren nutteloos voor deze zaak zullen voorbij gaan, wat zeer te betreuren zou zijn om het staatsbelang, hetwelk dringend die regeling noodig heeft en bovendien allerminst in over eenstemming zou wezen met de vele betuigingen omtrent, de urgentie der zaak, welke in 'de laat ste jaren zoowel van de ministerstafel als uit den boezem der Tweede Kamer vernomen werden, dat invoering der administratieve rechtspraak zonder gelijktijdige invoering van de bedoelde re geling zooals de minister van justitie wil do behoefte aan deze regeling in nog sterkere mate zou doen gevoelen, redenen, waarom het bondsbestuur voornoemd zich tot de Tweede Kamer wendt met het ver zoek, het daarheen te leiden, dat aan de voorbe reiding van de genoemde regeling weldra begon nen worde, opdat deze regeling tegelijk met do administratieve rechtspraak ingevoerd zal kunnen worden. heerScht over dit besluit groote beroering onder de Larensche ingezetenen. Handhaving ran den nationalcn tijd. De Tel. schrijft Wij vernemen uit goede bron het volgende: Ook door de Maatschappij tot Exploitatie der citaatsspoorwegen is een memorie bij de regeering m deze materie ingediend. Waar echter de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij zich beslist ten gunste der invoe ring van den Amsterdamschen tijd als nationale heeft uitgesproken, geeft haar zuster-maatschap- prj in de door haar ingediende memorie de voor. keur aan handhaving der huidige regeling, en behoud dus van den Greenwichtijd voor het spoor wegwezen. Wij kunnen echter hieraan toevoegen, dat de kansen voor invoering van den Amsterdamschen tijd op de spoorwegen (als nationale tijd), hij de regeering zeer gunstig staan. De moeilijkheid schuilt nog steeds iu het verhand, dat tussehen onze spoorwegmaatschappijen en den Verein Deui- bcher EisenbaJhn-verwaltungen bestaat, waarvan ze lid zijn. Volgens de reglementen van dezen Bond zou- d&r. de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen S. T. M. In de maand October vervoerde de Schiedam- sche paardentram 26705 passagiers. Gevonden voorwerpen, achtergelaten in de tram- rijtuigen, terug te bekomen aan het kantoor der Mij. tussehen 4 en 7 uur n.m.een wandelstok, een ld., een damesparapluie, een damesportomoii- naie, een dasje. Kruisverbond in liet bisdom Haarlem. Besloten werd op den Kruisverbonddag te Haar lem, ook daar het Bossche orgaan maar onder den titel De Drankweer over te nemen. Als re- dacteur van het diocesaan bijblaadje zal optre den de weleerwaarde heer Van der Loos te Ou derkerk. Verder werd besloten een bibliotheek op te richten en om aan Z. H. Paus Pius X te ver zoeken om aan de kruisverbonden in het dio- i cees Haarlem dezelfde geestelijke gunsten te ver- leenen, als aan de kruisverbonden in het Aarts- 1 bisdom Keulen. De volgende vergadering zal weer te Haarlem worden gehouden. Wethouders te Leiden. In de eergisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Leiden werd op voorstel van prof. de Goeje met 15 tegen 10 stemmen de jaarwedde van de wethouders, thans f 1000 bedragende, met f500 verhoogd. De wethouders zelf onthielden zich van stemming omtrent dit voorstel. Uit Laren. Woensdagavond besloot de gemeenteraad van Laren den burgemeester dier gemeente ontslag te verleenen als secretaris, ten blijke van wan trouwen in zijn beheer. Dit besluit hangt samen met de aanschrijving van Gedeputeerde Staten om de jaarwedde van burgemeester en secretaris te verhaogen. Er Uit den Franschen tijd. De zaak der firma Hillen te Delft, die op een zeer hoogen ouderdom mag bogeD, heeft nog eene merkwaardige herinnering aan den Franschen tijd bewaard. Men weet, dat in dien tijd de verkoop van tabak het monopolie van den Staat was en bepaalde zaken voor dien verkoop werden aange wezen. De firma stelt nu heden in de étalagekast van haren winkel aan de Hoogstraat alhier ter bezichtiging het bord dat in den tijd van het Fransche bewind aanduidde, dat hare zaak voor den verkoop van tabak was aangewezen. Het bord, als schilderij vervat in een sierljjke eikenhouten omlijsting met den keizerlijken adelaar bekroond en vermeldend den naam en het fabrieks merk der firma, is in twee afdeelingen verdeeld. Bovenaan in het midden bevindt zich het rijks wapen van die dagen. De beider helften van het bord dragen resp. het opschrift: Régie des droits réunis Bestuur der Vereenigde regten Bureau der slijters van Tabak Bureau de Debits du Tabac de la Manufacture Impériale Toen de firma Hille door de Regie met den tabaksverkoop begunstigd werd, moest het roode anker, dat zjj tot nog toe als winkelmerk gevoerd had, verwijderd worden en werd het bovenbedoelde bord geplaatst. Zoo was de oude Hollandsche zaak in dienst van het Fransche tabaksmonopolie tot 1815, toen het keizerrijk na eene kortstondige opleving voor goed viel. Het bord werd nu weer neergehaald en bet roode anker werd opnieuw het fabrieksmerk der firma Hille, die 't nog tot heden voert als het kenmerk harer oude zaak, die alle wisselvallig heden des tijds trotseerde. Op de eerste lijst, van bekroningen, behaald door Nederlandsche exposanten op de Internationale tentoonstelling te Milaan, staat d-J firma A. F. Smulders alhier,, voor een zilveren medaille. Gister-middag had de paardentram op de Koemarkt een kwartier vertraging door dat op de rails een bespannen vrachtwagen stond, waarvan de paarden weigerden te trekken. Eergister had \V. Entrop, wonende Ploegstraat 23, bankwerker bij de firma Smulders, toen hij in de stookplaats aan het werk was, het ongeluk een sleutel van een kraan op den linkervoet te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel gekwetst werd. De brandersknecht J. Eggers, wo- nende Heerenstraat 258, werkzaam bij' de firma J- F. Bertels, had eergister, toen hij; op de gisthak bezig was met het afstrijken van gist, het ongeluk uit te glijden en daardoor zijn linkerbeen te kneuzen. i 1 UIT ROTTERDAM. Naar men verneemt, zal de minister van Financiën morgen Zaterdag, te Rotterdam komen, om met den hoofddirecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen mr. J. P. A. Laman de Vries een onderzoek in loco in te stellen omtrent den dienst van de kommie zen der belastingen aldaar, naar aanleiding van een door dezen ingediend adres, waarin verbe tering van hun positie wordt gevraagd. Met den directeur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen aldaar, den heer R. IJ. Mesdag, zal ook de voorzitter der Kamer van Koophandel, de heer A. Plate, den minister ver gezellen bij zijn bezoek aan de havens. Kleinere onderwerpen. Begroo- tingsdobat. De begrooting bij ac clamatie aangenomen I De traditioUeele Raadszitting, die het einde van October ons steeds pleegt te brengen, heeft ook Dinsdag 11. weer het gewone verloop gehad, 't Is een vergadering geweest met een avondzitting, die onze vroeden vele uren op het stadhuis heeft doen doorbrengen. Voor het gewichtig begrootingswerk een aan vang nam, werden nog enkele kleinere onder werpen afgehandeld, die over 't algemeen weinig belangstelling wekten. Nadat de talrijke adressen tot afschaffing der kermis om advies in handen van B. en W. waren gesteld, wijdde de Voor zitter, na de benoeming van het nieuwe lid iu do commissie van gemeentewerken, een kort waar- doerend woord aan het afgetreden Raadslid, den heer G. Visser Bzn., die 27 jaar van den Raad dezer gemeente deel heeft uitgemaakt, een woord, dat zeker ook met 't oog op den moeilijken tijd, dien de afgetredene aanvankelijk ook als wet houder heeft beleefd, bij den Raadsleden deel nemende instemming vond. Toen de leden voor het stembureau ter ver kiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren benoemd, enkele ontwerp besluiten tot wijziging der loopende begrooting en voorstel in zake de aanvullingskohieren waren goedgekeurd, kwam het veelomvattend begroo tingswerk aan de orde. Rij de behandeling van de verschillende hoofd- slukken der begrooting met die van de begrooting der onderscheidene gemeente-bedrijven zijn zeer eigenaardige dingen gezegd, die wij niet allen in dit kort bestek kunnen bespreken. Slechts en kele punten willen wij uit het langdurig begroo- tingsdebat even aanstippen. Als gewoonlijk, beginnend bij de uitgaven, was vooral gemeentewerken het traditioneel onder werp waarop allereerst moest worden bezuinigd. Natuurlijk komt daarbij de bezuinigingsijver van den Raad in botsing met de bezorgdheidsvlijt van den Directeur en hoort men telkens van de eene zijde, dat er niets af kan en van den anderen kant dat 't er af moet. Aan de bezuinigers is ten slotte gedeeltelijk de zege verbleven. Kon de Directeur door zijn persoonlijk optreden in de besloten Raadszitting nog de schoeiing can het Spuikanaal redden, de keien, klinkers en trot toirbanden moesten 't bij de herstemming in do avondzitting ontgelden. Als nu onze straten maar geen al te erbarmelijk figuur maken, kunnen wij met deze uitsparing wel genoegen nemen. Na afdoening van de begrooting van den Rei nigingsdienst, waarbij bleek dat de meerdere in komsten wegens de in te treden vergoeding voer het koolasch-ophalen geheel door hoog ere uitgaven worden gecompenseerd, zoodat de gemeentekas er voorloopig niets bij gebaat is, was 't vooral het ondcrwijshoofdstuk dat nog al tot eenige dis cussie aanleiding gaf. Het rapport van den Direc teur der H. B. S. in zake het toelaten van vreem de leerlingen op de school, dat bij het College zoo scheen te zijn ingeslagen, had blijkbaar den Raad niet overtuigd. Nadere inlichtingen werden met klem gevraagd en zullen dan ook in een volgende Raadszitting na ernstig onderzoek door B. en W. worden gegeven. De wethouder, de heer Van Westendorp, die bij zijne benoeming getuigde zich te willen be ijveren aller vertrouwen te winnen, heeft daartoe al een slechten weg gekozen. Door opnieuw voor te stellen het subsidie voor de Bondsteekenschool to schrappen, heeft hij zich weer de oude onver zoenlijke liberaal getoond. Treurig was 't zeker voor hem, dat hij slechts een paar medestanders had I Nadat bij Armwezen een paar opmerkingen in zake het Ziekenhuis waren gemaakt, die, onnoo- dig of niet ter juister plaatse gedaan, den Raad niet zoo lang hadden behoeven op te houden, kwamen na afdoening der uitgaaf-volgnummers de inkomst-hoofdstukken aan de orde. Gewoonlijk plegen die minder aanleiding tot opmerkingen te geven dan de eerstbehandelde. Ditmaal wer den ze echter met spanning verbeid, omdat men wist, dat bij den post Marktgelden het kermis- vraagstuk aan de orde zou komen. De toehoorders op de tribune, die zich op een belangwekkend debat gespitst haddien, zijn zeker teleurgesteld* Het kermis vraagstuk bleek bij korte discussie voor dadelijke behandeling nog niet rijp en zal in oene volgende zitting nader rijpelijk behandeld worden. Burgemeester Brants, wiens denkbeelden op dit punt toch vrij wel bekend zijn, heeft hij de behan deling van het afschaffingsvoorstelDe Groot van veel bezadigdheid en goed inzicht van zaken blijk gegeven. Trouwens dit laatste kwam doorloopend uit bij de behandeling der begrooting, waarin de Voorzitter zich goed bleek ingewerkt te hebben. Minder goed vonden wij 't, dat hij toeliet, de begrooting zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen. Zijn voorganger gedoogde dat niet, en ais de Raad daartoe lust toonde, was zijn stereo tiep woord: „neen, heeren, we zullen hoofdelijk stemmen." Voor het gewichtig begrootingbesluit zouden ook wij bovenbedoelde wijze van stemmen niet goedkeuren. Nadat de Raad bij de post voor het entrepot terecht had doen blijken hoe onmisbaar deze in stelling voor onze gemeente is, besloot hij wel zeer juist, dat het luttel bedrag dat op de be groeting was besnoeid f 1500 bij onvoor ziene uitgaven, die nog zooveel zullen te drage'1 hebben, zal worden gevoegd. Wat kon ook deze geringe som tot verlichting der belastingschul digen bijdragen 1 R g i n e h a n d en Bij de Woensdag, te Düf* drecht plaats gehad hebbende loting, weigerden twee lotelingen, R. en V. genaamd, zelf een uun1' mer te trekken. Onverschillig traden ze, toen '/0 aan de beurt waren, naar voren en verklaarde»' dat „hun handen te rein waren, om ze in een bloedbad te steken." Hierop lootten de burg0 meester en de waarnemende burgemeester ï°°r hen. i Een meevaller. De onafgehaalde prijzeB in de verloting van wege de afdeeling Gouda der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zuÜg& i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2