Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang Zaterdag 3 November 1906. No. 8649. TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. Faillissementen. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRUS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting 1907. Afdeelingsverslagen. Hoofdstuk V. (B in ne n 1 an dsch e za ke n). (Vervolg.) De aandacht der Reg. werd gevraagd vx>i de toestanden in den Biesbosch waar de ar beider.-, in ellendige keeten verblijven. Alge meen was men weinig ingenomen met de werk wijze van den centralen gezondheidsraad. Op lossing zagen enkelen in zijne opheffing, waar tegenover betoogd werd 'dat daardoor in den toestand geen verbetering wordt gebracht. Van verschillende zijden keurde men af dat de Centrale gezondheidsraad, op wensch van den minister, den afgevaardigde van Amster dam VII, tevens buitengewoon lid van den raad, hooft uitgenoodigd zijn bedenkingen zoowel te gen den opzet van het nieuwe gebouw met laboratorium voor don raad als tegen de wijze van uitvoering voor dien bouw nader uiteen te zetten. Het gaat niet aan een kamerlid, die tegen een begrootingspost bezwaar opperde, op te roepen om zich tegenover deskundigen te verdedigen. Men voegde daaraan toe een woord van hulde voor den afgevaardigde van Amster dam VII voor do energieke en zaakkundige wijze Waarop deze de zaak heeft behandeld. Verscheiden leden bleven van meening dat een eigen laboratorium voor den centralen raad kan Weiden gemist. De bezwaren konden worden ondervangen door bij het aan te wijzen labo ratorium eener Rijksuniversiteit iemand aan te stellen, in het bijzonder belast met de onder zoekingen van den Centralen Raad. Anderen oordeelden dat de wenschelijkheid van een eigen laboratorium moeilijk kan worden ontkend. Verscheidene leden verklaarden dat ©en labo ratorium naar het plan van den afgevaardigde van Amsterdam VII hun zeer voldoende voor kwam en dat zij niet bereid waren gelden voor een gebouw op ruimen schaal toe te staan." Vele anderen waren niet gezind tot een zoo gmote uitgave mede te werken voor een zaak Welke niet rijp is en dat niet zijn kan zoolang ruet door wetswijziging en reorganisatie van den Centralen Raad een toestand zal zijn aan gebroken, meer beantwoordende aan netgeen men zich bij de behandeling van de gezondheids- Wet heeft voorgesteld. Men gaf daarom den minister ernstig in over weging den poét terug te nemen. Verscheidene leden meenden dat de regeenng tér bestrijding van de tuberculose niet doet wat van haar zou mogen worden verwacht. Met klem werd o. a.. aangedrongen op het onverwijld tot stand brengen van een behoorlijke regeling van de ontsmetting van goederen van tering- bjiders. Men vroeg of het voornemen bestaat tot een subsidie aan de te Amsterdam gevestigde vereeniging ter behartiging der belangen van Nederlandsche longlijders te Davos verpleegd. Hok werd aangedrongen op een flinke rijks bijdrage aan de Nederl. vereeniging tot hulp mm lupuslijders. Men vroeg of de uitgetrokk ,n t'1000 alleen ten goede zal komen aan de plaat selijke vereeniging te Rotterdam. Gevraagd werd of spoedig de benoeming mag tegemoet gezien worden van een directeur Her Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rot terdam. Gevraagd werd of uitzicht bestaat op een algemeene herziening der wet tot regeling van bet staatstoezicht op krankzinnigen. Door ver scheidene leden werden klachten geuit over de moeilijkbeden van overheidswege aan particu liere gestichten in den weg gelegd. Naar aanleiding van het geval van mej. Lai- Hdts, te Utrecht, werd de minister verzocht te willen bevorderen dat wanneer in een spoed- mschencl geval een krankzinnige moet worden m bewaring gesteld, daarvan onverwijld aan be familie wordt kennis gegeven en dat die m bewaringstelling niet plaats heeft op de wijze z'°oals met genoemde patiënt te Utrecht is ge schied. Uitvoerig werd de credietaanvrage voor de stichting van een nieuw krankzinnigengesticht besprokenHet bleef een open vraag of de klach ten der staatscommissie een afdoenden grond toveren voor een nieuwe stichting, waarmede etm zoo aanmerkelijke som is gemoeid. Zeer velü leden verklaarden ten slotte aan den post, f>oals die thans is toegelicht, hunne stem niet 0 kunnen geven. Wederom werd door verscheidene leden op e'~n bedrijfstelling aangedrongen. \an verschillende zijden werd ingenomenheid etuigd met het voorgestelde subsidie ad f2000, 111 de vereeniging Volksweerbaarheid. Maar ymarom aan het gevraagde subsidie door het -Rerlandsch Gvmnastiekverbond geen gevolg &egeven V Van meer dan een zijde werd gewezen op de steeds toenemende uitgaven voor het uni versitair onderwijs. Dringend noodig achtte men niet alleen overweging, maar ook uitvoering van bezuiniging. Dat opheffing van een der Rijks universiteiten het eenige middel tot verbetering is wordt vrij algemeen erkend, maar hopelooze verdeeldheid heerscht over de vraag, welke. Verscheidene leden zagen in den brand te Groningen een bijzondere aanleiding om thans hel. besluit te nemen de Groningsche univer siteit op te. heffen. Sommigen voegden hieraan toe, dat in elk geval reorganisatie van de Gro ningsche Hoogeschool behoort te worden ónder- nomen, en ten minste enkele faculteiten moeten worden opgeheven. Enkele leden zouden die reorganisatie ook tot andere universiteiten wen- schen te zien uitgebreid. \erscheidene andere leden kwamen met kracht tegen deze denkbeelden op. Indien eene Rijks universiteit niet kon worden gemist, dan was het juist die te Groningen. Zij! betoogden Hat van achteruitgang van het aantal studeerenden geen sprake is en achtten het behoud van deze hoogeschool een zaak van het grootste belang voor stad en provincie, aangezien zij de eenige gelegenheid aanbiedt in die streken om hooger onderwijs te ontvangen. Opheffing zou ook een weinig democratische maatregel zijn. Uiteenge zet werd verder, dat, ook met het oog p het geldelijk voordeel, tot opheffing niet behoefde le worden overgegaan, daar immers tal van Lopgleeraren dan op wachtgeld zouden moeien worden gesteld en aan de andere universiteiten kostbare voorzieningen moeten gedaan worden, om aan de velen, die thans te Groningen stu- deeren, gelegenheid te geven de lessen te vol gen. Het. afbranden van het gebouw mag overi gens allerminst een reden zijn om tot de op heffing te besluiten. Hulde werd gebracht aan curatoren, die met buitengewonen ijver en geest kracht hebben zorg gedragen, dat maatregelen zijn getroffen om te voorzien in de behoefte aan lokalen tot het geven van onderwijs De voorstanders van de opheffing konden zich door deze argumenten niet gewonnen geven. Nadeel voor gemeente en provincie zou o. a. kunnen worden opgewogen door de Groningen b.v. den zetel van het hooger landbouwonderwijs te ves tigen. De wenschelijkheid van inkrimping van het aantal universiteiten werd ook betoogd, op grond, van het steeds toenemend aantal personen, die een universitaire opleiding hebben genoten, maar voor wie geen betrekkingen open zijn en die ook in de maatschappij geen gelegenheid tot een behoorlijk bestaan vinden. Van andere zijde werd erkend dat er misschien eenig gevaar bestaat voor de vorming van reen wetenschappelijk proletariaat, maar werd ten sterkste betwijfeld, of vermeerdering van het aantal universiteiten dat gevaar zou vermin deren. Met instemming had men gezien de voorge nomen oprichting van een leerstoel in de aesthe- tifek en kunstgeschiedenis en dat daarvoor het oog. op Utrecht is gevallen werd door vele; leden goedgekeurd. Vele andere leden betoogden hier tegenover dat Leiden veel meer de aangewezen plaats is, ook uit financieel oogpunt. De voorgestelde benoeming van docenten in de nc-us-, heel- en oorziekte aan elk der drie universiteiten vond algemeene instemming. Be toogd werd de noodzakelijkheid van een docent in de leer der kinderziekte niet alleen te Gro ningen, maar ook te Leiden en Utrecht, Op nieuw werd gewenscht een leerstoel in de ho- moepatische geneeswijze. Men vroeg of het oo-genblik nog niet gekomen is tin herziening der theologische faculteit. Door verscheidene leden werd instemming be tuigd met het verzoek van 'het genootschap van leeraren aan Nederl. gymnasia betreffende een nieuw examen bij verandering van staatsin- ricnting. Gevraagd werd hoe de minister denkt over het instellen van afzonderlijke staatsexamens ter verkrijging van de bevoegdheid tot het be- kKadeii van openbare betrekkingen en het uit oefenen van beroepen. Sommige leden achtten het tot den minister gericht verwijt over de benoeming op eenmaal van 7 buitengewone hoogleeraren onbillijk. Hiertegenover werd door verscheidene andere leden betoogd dat het bezwaar niet gold het feit, dat aan het denkbeeld uitvoering werd gegeven, maar de wijze waarop de regeering dit meent te doen, en die geheel in strijd werd geacht met den aard en de bedoeling van het instituut der buitengewone hoogleeraren. Gevraagd werd naar maatregelen om het coi- legebezoek te vermeerderen. Vete andern acht ten uiterste voorzichtigheid in deze geboden. Door verscheidene leden werd aangedrongen op den bouw eener psychiatrische kliniek waar voor Utrecht het meest aangewezen is Vele aiideien gaven Leiden den voorrang Velen keurden af, dat bij de universiteit te Lemen gelden werden aangevraagd voor een hoogleeraar, wiens aanstelling ten nauwste ver band houdt met de nog ruet door de Kamer aangenomen voorgestelde nieuwe regeling der opleiding van Indische ambtenaren. De nood zakelijkheid van een buitengewoon hoogleeraar in bet nieuw Grieksch werd door verscheidene leden betwijfeld. (Slot volgt). Inbraak. Een brutale inbraak heeft gisteren te Uitgeest plaats gehad. Terwijl de landbouwer B. te melken was en zijn vrouw nog in een nabu rige kamer sliep, heeft men zich van al het geld (f400) en gouden sieraden in een kast, meester gemaakt. Verduistering. De gemeente-politie te Leeuwarden heeft gisteren aangehouden A. W. J., handelsreiziger, aldaar, die verdacht wordt aan zienlijke sommen gelds te hebben verduisterd ten nadeele van den heer van W., groothandelaar in kaas te Akkrum. De aangehoudene is ter be schikking van de justitie gesteld. Ontsporing. Te Witmarsum (Fr.) is gister een stoomtram ontspoord door verkeerden wissel stand. De machine liep uit de rails, van de beide personenwagens werden de balkons ingedrukt, de bagage- en veewagen vrjj ernstig beschadigd. De weinige passagiers kwamen met den schrik vrij. Brutale aanranding. Gisteravond had op de fabriek van den heer P. B., te Tilburg een brutale aanranding plaats. Een dezer dagen ont slagen werkman, zekere C. D., trad de directieka mer binnen, waar hij den directeur, den heer H., dien hjj als den bewerker van zijn ontslag be schouwde, met een mes aanviel en ernstig in 't gelaat verwondde. De gasontploffing te Eindhoven. Uit Eindhoven meldt men De toestand van de wed. B., die bij de gasontploffing Woensdag hier zoo vreeseljjk is getroffen, is hoogst ernstig. Wan neer zij er het leven al afbrengt, zal zij toch levenslang verminkt zijn. De dubbele moord te Heerlen. Uit Heerlen wordt aan de L. K. gemeld: Naar wij vernemen, is door de Duitsche politic in Bottrop (Westfalen) aangehouden de voortvluch tige Bussmann, betrokken in zake den dubbelen mr ord alhier. Bij den aangehoudene werden een drietal schot wonden geconstateerd. Van Bastiaans, die tegelijk met Bussmann Ne derland den rug toedraaide, heeft de politie, on danks haar ijverige onderzoekingen, nog niet het minste spoor ontdekt. Besmetting door de telefoon. In het tijdschrift voor Medizinalbeambte wordt door dr. G. Bundt Querfurt het volgende medegedeeld Onder zijn behandeling bevond zich een patiënt met een hevig etterige mondslijmvliesontsteking. Drie weken daarna kwam iemand bij hem met dezelfde aandoening, doch in lichteren graad. Deze persoon is opzichter der leidingen voor de telefoon inrichting en heeft z(jn betrekking van tjjd tot tijd de telefoon te onderzoeken. Hij had o.a. drie dagen geleden ook de telefoon van den eersten patiënt onderzocht en de spreekbuis dicht bjj z(jn mond gebracht. Zoo was de besmetting op den tweeden patiënt overgebracht. Daarom wordt een flink afwrijven met absolu- ten alcohol van de spreekbuis warm aanbevolen, als ook het algemeen bekendmaken, dat door aan raking van de telefoon met zieke lichaamsdeelen en door hoesten in de spreekbuis, ziekten kunnen worden overgebracht. Viooltjes tegen kanker. Onlangs ver meldde Het Handelsblad van Antwerpen een be richt over aangaande een middel tegen begin- n enden 'kanker, dat onschuldig is en zeker werken zou Hot bestaat in aftreksel der bladeren van het viooltje en wordt met succes vooral in Enge land aangewend. Het Handelsblad Van Antwerpendat de zaak nader onderzocht, meldt thans: „Wij1 hebben om inlichtingen geschreven en zie hier wat men ons schrijft: „Het moeten de groene bladeren van ru.aende Maartsche of Parma-viooltjes zijn, niet die der pensée. Men mag ook niet uit het oog verliezen dat de kompressen bestendig moeten vernieuwd worden, zelfs gedurende de nachten, wanneer de wel te verstaan niet slaapt." Belangrijke stakingen in Enge land. De staking, waarmede de mijnwerkers in Wales lang reeds dreigden, is eindeljjk uitgebro ken. In het kolendistrict Rhonda hebben tien duizend arbeiders het werk neergelegd. Bovendien hebben 1800 arbeiders op de werf voor oorlogsschepen aan de Tee gestaakt, als protest tegen een nieuwe loonlijst, waardoor hun verdiensten met 25 pc. verminderd worden. Men vreest, dat deze staking zich zal uitbreiden. Daar de stakingen langs de Clyde nog steeds voortduren, zjjn de patroons van plan, de uitslui ting te proclameeren, wanneer 17 November de arbeid niet hervat is. Een kras oudje. De Ieren zjjn over het algemeen een stevig ras. Ondanks de slechte toe standen waaronder zij leven, bereiken zij in door snee een hoogeren ouderdom dan de Engelschen onder gunstiger maatschappelijke verhoudingen. En zjj hebben in hun midden ook vrjj wat krasse oude mannen en vrouwen. Zoo woont o.a. in een werkmansbuurt van Belfast een zekere weduwe Ann Todd, die in Juli haar 105de verjaring vierde. Haar gezicht en hare geestvermogens zijn nog ongemeen goed. Zjj kan geregeld naai- en breiwerk verrichten. Haar geheu gen is ook nog best. Zjj weet van beel wat uit haar jeugd te vertellen. Zjj vertelde aan een ver slaggever, die haar bezocht, dat de Engelsche troepen in het begin der vorige eeuw een bar- baarsche jacht op Iersche rebellen maakten en gewoon waren in de doorzochte woningen hun bajonet door de bedden te steken, denkende, dat personen zich daaronder verborgen konden hou den. Haar vader bereikte den ouderdom van 109 jaar. Hij behield tot zijn dood een schrik voor spoorwegen en wilde nimmer reizen in wagens zonder paarden. Uit de Staatscourant. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 31 October. C. F. Molsbergen, gewoond hebbende aldaar, thans zonder bekend adres. Rechtercommissaris: mr. R. M. A. M. Romme; curator: mr. F. Wolfson. Amsterdam, 31 October, lo. A. Prins, bouwkun dige, aldaar, 2o. C. Spruytenburg Jzn., koopman te Watergraafsmeer. Rechtercommissaris: mr. J. Dekking Dura; curator: mr. Jules Goudeket Azn. Haarlem, 11 September. H. B. J. de Jong van Lier en H. W. F. de Jong van Lier, beiden com missionair in assurantiën, te Heemstede. Rech ter-commissaris: mr. C. G. von Reeken; curator: mr. Johan Spoor. Groningen, 31 October. H. Hulzebos, bakker, aldaar. Rechter-commissarisjhr. mr. W. Alber- da van Ekensteincuratormr. W. J. Koppius. Winschoten, 31 October. J. Kuipers, modiste te Veendam. Rechter-commissaris: mr. F. J. Camphuis; curator: mr. F. J. Tjabbes, te Veen- dam. I i :'j Arnhem, 29 October. J. H. van Workum, rei ziger, aldaar. Rechter-commissaris: jhr. mr. W. E. Th. M. van der Does de Willebois; curator: mr. M. J. Wolff. R. L. Theisen, koopman, te Zevenaar. Rech ter-commissarisjhr. mr. W. E. Th. M. van der Does de Willebois; curator: mr. M. J. Wolff. Amsterdam, 1 November. J. J. L. van Hengel, promotor, te Hilversum. Rechter-commissarismr. J. Deking Dura; curator: mr. Fr. A. Kokosky. Utrecht, 30 October. J. A. Middelkoop, han delaar in marmer enz., aldaar. Rechter-commis saris: mr. dr. C. J. H. Schepel; curator: mr. M. Mendels. Vernietigd: G. F.. Herbst, hotelhouder te Vogelenzang, ge meente Bloemendaal (Woestduin). Opgeheven: M. Wilmont, schoenmaker, te Waalwijk. Geëindigd: J. H. ten Geuzendam. imftmfliiunimmimit,Tvi,ni g mmm tfa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 5