Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Donderdag 8 November 1906. No. 8653 ^FEUILLETON. Het geheim van den dokter. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADYERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 33. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Ge*en kennis aan de ingezetenen dat op heden aan A. lloogenboezem en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner branderij, staande aan den Vellevestsingel no. 3, kadaster sectie H. no. 397, met een stoomwater ketel met een verwarmingsoppervlak van 10 M3. Schiedam, den 8sten November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van N. J. Thardt, om ver gunning tot oprichting van een kurkeni'abriek een gasmotor van 1^ paardenkracht in bet Pand staande aan de Noordmolenstraat no. 32, kadaster sectie A. no. 937 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 22sten November a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, voor het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, yan de schrifturen, die ter zake mochten zijn tagekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten November '1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. De Engelsche pers dringt er op aan, dat de admiraliteit een onderzoek instelle naar de die- I161 liggende oorzaken van de muiterij te Ports mouth. De wanordelijkheden zijn, volgens haar, hechts de uitbarsting van een langdurige onte vredenheid onder de manschappen van de vloot. Naar het heet hebben velen dezer hun instem ming betoond met de Portsmouthsche muiters. scheepsbouwer Arnold White zegt in de Daily Chronicle, dat op de Engelsche vloot de manier, ^'aarop de tucht gehandhaafd wordt, achttien- ho-eeuwsch gebleven is. Een hervorming naar begrippen van den tegenwoordigen tijd acht 'J dringend noodig. Uit het Engelsch.) 36) >>Bet moet dus Macari zijn, die dubbele ver- er Maar neen, hij was de dader. En zulk n bekentenis zou al zijn plannen in duigen geworpen hebben. Zeg mij, wat ik u verzoeken a8, wie het u gezegd heeft." Vo" za' u ulles zeggen," antwoordde ik, ,,op v, 0rwaarde dat u mij uw eerewoord geeft, -lat ^.zonder achterhoudendheid en volmondig op VIag(:ri zal antwoorden." Sta h glimlachte bitter: „U vergeet mijn toe- m, mijnbeer Vaughan, wanneer u van mijn sPreekt. Maar het zij zoo, ik beloof het u." Wa.0ffl verhaalde ik hem zoo kort mogelijk alles p* r voorgevallen was; ik zeide hem dat dat u'° °1) we8 was beter te worden, maar e(lert het intreden van den nieuwen stond'11 Seheel als vreemdeling tegenover haar ik iets doen kan om goed te maken.. 1;m hij levendig, denmoet alleen de waarheid zeggen. Luister, v5l' dader, uw medeplichtige, heb ik ronduit «9? misdaad beschuldigd. Evenmin als a --1 hrj ontkend, maar hij heeft getracjht zich te Het Engelsche Hoogerhuis heeft gister weder aan de onderwijswet der regeering getornd. Men weet, dat art. 4, zooals het reeds door het Hoogerhuis gewijzigd is, den graafschapgraad verplicht, zoowel in stad als buiten, wanneer de ouders van vier vijfden der kinderen het verlan gen, bizondere voorrechten in zake godsdienst onderricht te geven. Met groote meerderheid be sloot het Hoogerhuis verder, in plaats van „vier vijfden" te lezen „de meerderheid." Lord Ripon waarschuwde het Hoogerhuis, dat als zij axit. 4 aldus voor de regeering onaanneme lijk maakte, het de voorrechten zou kunnen ver spelen, die zij in dat artikel aan zekere gezind ten aanbiedt. Maar 't hielp niet. Naar men weet, is art. 4 in de wet gebracht vooral ten bate der Katholieken, die aldus feite lijk hun scholen geheel naar eigen zin kunnen inrichten. Lord Ripon is zelf Katholiek. De Daily Express beweert uit goede bron te weten, dat de Engelsche ministers verdeeld zijn over de vraag of zij het Lagerhuis zullen ontbin den om het land uitspraak te laten over de wij zigingen die het Hoogerhuis in de onderwijswet aangebracht heeft. De meerderheid in het kabi net is er voor, het beroep op de kiezers uit te stellen, 't zij omdat men huiverig is voor den uitslag, 't zij omdat men het Hoogerhuis nog an dere wetsontwerpen wil laten verminken en daar door den tegenstand in den lande vergrooten. FRANKRIJK. Uit Parijs wordt in dato 7 dezer gemeld: De koning van Griekenland heeft heden den heer Cle- menceau een tegenbezoek gebracht. De heer Pi- chon was bij het onderhoud tegenwoordig dat vrij lang duurde. Men sprak van een Griesche leening. In de Kamer is eergisteren een wetsvoorstel rondgedeeld van abbé Lemire, strekkende tot be strijding van het tweegevecht. Het ontwerp be dreigt met gevangenis en boete de kampvech ters, de getuigen en ieder die een ander tot een tweegevecht uitdaagt, en hooge boete van 500 tot 2000 frank tegen kranten die versla gen en processen-verbaal opnemen die op twee gevechten of op uitdagingen of tweegevechten betrekking hebben. Het tweegevecht wordt in het voorstel-Lemire onder de wanbedrijven ge rangschikt. Tengevolge van een misverstand tusschen do lederfabrikanten, die de eenvormigheid der werkloonen beoogen en de werklieden, die bij zondere tarieven van elke zaak verlangen, heb ben de patroons van 22 Fransche lederfabrieken den uitsluiting van kracht verklaard. SPANJE. Uit Rome wordt gemeld, dat de geruchten, die in den laatsten tijd door liberale bladen zijn verspreid, als zou koning Alfonso van Spanje zich door de liberale partij op sleeptouw laten nemen tot een min of meer anti-clericale poli- itthtvaardigen." „Hoe?" riep Generi, brandende van nieuws gierigheid uit. Ik zweeg een oogenblik. Ik zag hem strak aan, om zijn trekken goed waar te nemen en van zijn gelaat nog meer dan uit zijn woorden de waarheid te lezen. „Macari," zeide ik, „beweert dat de jonge man op uw last gedood werd. En nu wacht ik van u de waarheid!" Die laatste woorden had ik bijna uitge schreeuwd, Ceneri echter werd opeens kalm. „Het slachtoffer," zeide hij met vaste stem, „de jonge man die door den dolk van Macari getroffen werd, was de broeder van Pauline, de zoon van mijn zusterAnthony March I' Anthoonv! De woorden van Pauline klonken mij weer in de ooren: „Mijn geliefde, mijn teer beminde Anthony!" HOOFDSTUK XV. Een vreeselijko verklaring. Ceneri vatte na die verschrikkelijke onthulling met een gebaar van wanhoop, het hoofd tu>- selicu de lianden. Ik was stom van verbazing on herbaalde werktuigelijk: „De broeder van Pahl.no, Anthony March!' Er bleef geen spoor meer in mijn geest over van de lage leugen van Macari, maar de misdaad waarin Ceneri zijn aandeel had, boezemde mij nog grooter afschuw ixi. Een naasten bloedverwant te laten vermoorden, het kind van zijn zuster 1 Neen, zulk een gruweldaad was niet te vergoelijken. tiek, volkomen onjuist zijn. Integendeel: men weet in het Vaticaan maar al te goed, hoezeer alles er nog op wijst, dat koning Alfonso niets liever wil dan trouw blijven aan de katholieke traditiën van Spanje en van zijn vorstenhuis, en men twijfelt er niet aan, dat hij steeds tegen over den II. Stoel en de Kerk een zoodanige gedragslijn zal in acht nemen als een oprecht- geloovig souverein betaamt. Toen onlangs zijn nieuwe gezant bij den H. Stoel de geloofsbrieven kwam overhandigen, is zulks alweer schitterend gebleken. MAROKKO. Uit Fez wordt gemeld, dat de Duitsche ge zant gisteren aldaar is aangekomen. Men seint uit Tanger aan de Parijsche Temps, dat hevige stortregens sedert Zaterdag de anar chistische incidenten hebbexx onderbroken. Men begint te gelooven aan de onmacht van den vertegexxwoordiger van den Sultan (Moham med El Tores) tegenover Raissouli. Mohamed El Tores zou met genoegen zien de handelingen van Raissouli, die het eenige elemexxt uitmaakt in staat de hervormiixgen in te voeren in't bij zonder die van de politie en aldus de alleen be kwame is om de resultaten van de conferentie van Algesiras te verwezexxlijken. Uit Tanger werd aan de Lïberté gemeld, dat eeix hevige verbittering te Magador heerscht tus schen de lieden van Ma El-Ainin, waarvan de bui tensprong heden de stad verwoestten. AMF.RTKA De gouverneursverkiezingen. In 23 staten hadden eergister in de Vereenig- de Staten gouverneursverkiezingen plaats, als mede de verkiezing der hooggeplaatste rechter lijke ambtenaren en in 20 staten die der locale parlementen. Het meeste gewicht legt bij de verkiezingen de Staat New-York ixx de schaal. Hier is, zoo als Reuter gister seinde, de candidaat der Re publikeinen, Hughes, gekozen, doch met minder groote meerderheid dan bij de vorige verkiezing. Met New-York verliezen de democraten vrijwel alles, daar zonder de 40 stemmen van New- York in het Huis van afgevaardigden een demo cratische meerderheid niet mogelijk is. Ook is de uitslag in New-York vernietigend geweest voor Hearst's kansen op het presidentschap der Ver- eenigde Staten. Omtrent de beide candidaten worden door de bladen velerlei bizonderheden gemeld. Van Hughes, de gekozen candidaat der Re publikeinen, vertelt men het volgende: Nog pas twee jaar speelt Hughes een rol ixx de politiek. Toen destijds een commissie was benoemd om een onderzoek in te stellen naar zekere schandalen in verband met de New-York- sche gasmaatschappijen, vervoegde die commis sie zich bij advocaat Hughes om hem te ver zoeken, te willen optreden als haar rechtsge- En al had hij deze niet beraamd, hij was erbij tegenwoordig geweest, hij had geholpen de spo ren. ervan te doen verdwijnen en hij was lot voor korten tijd op goeden voet gebleven met drn moordenaar „Ik begrijp," zeide hij, „wat er bij u omgaat. Dit is niet meer dan natuurlijk. En toch ben ik niet zoo schuldig als het schijnt." „Zeg mij eerst alles wat er gebeurd is. Uw verontschuldigingen kan ik later hooren, indien er al verontschuldigingen kunnen zijn voor zulk een daad." „Voor den moordenaar is geen verontschul diging te vinden. Wat mij betreft, God weet, dat ik den dood van Anthony niet wilde. Wei had hij zijn vaderland verloochend, maar dat had ik hem vergeven." „Zijn vaderland! Het land van zijn vader was Engeland, niet waar?"- „Zijn moeder was een Italiaansche,'' ant woordde Ceneri bijna ruw. „Ons bloed vloei le hem door de aderen. Zijn moeder was een eihte Italiaansche. Zij had haar geflueele ver mogen, haar leven, alles.zelfs haar eer voor Italië gegeven." „Vertel mij die vreeselijke geschiedenis." Hi; deed he!. Uit medelijden met een berouwvol man zal ik zijn woorden niet herhalen; want zonaex den toon waarop hij die uitte, zouden zij koud klinken. In zijn oogen was elk wapen, elke misdaad geoorloofd ten behoeve van de vrijheid. i i Hij en zijn zuster waren uit een achtens- leerden raadsman. Hughes bedankte voor de eer. Toen zeide men hem„Het is ons doel de waar heid aan het licht te brengen. Niets kan ons tegenhouden. Gij moet ons helpen 1" „Dan ben ik uw man," luidde het ant woord. En Hughes gaf bij die enquête zóó door slaande bewijzen van werkkracht, onverzettelijk heid en rechtschapenheid, dat toen korten tijd later de groote veldtocht werd geopend tegen de misbruiken in het levensverzekeringswezen, hij weer de man was, die de enquête leidde en tot een schitterend resultaat bracht. Door de voor treffelijke wijze, waarop Hughes in de genoem de twee gevallen de overwinning bevocht op de „grafters" en oneerlijke groot-financiers in New- York, veroverde hij zich de reputatie, de man te zijn, bij uitstek geschikt om de leiding te hebben in eiken strijd tegen corruptie en „graft." Hughes, de overwinnaar in dezen stembus strijd, heeft zich enorm igeweerd. In den loop der campagne heeft hij niet minder dan 160 po litieke redevoeringen gehouden, van welke hij er 8 uitsprak op den allerlaatsten dag. In duo- bel opzicht heeft Roosevelt's persoonlijk ingrij pen Hughes' verkiezing verzekerd. In de eerstu en voornaamste plaats door het sturen van Rooi, jjrnaar ook door in persoon uit Washington naa.: Oysterbay te komen om zijn stem vóór Hughes 'te kunnen uitbrengen. De Londensche Daily Telegraph een blad, dat Uan de politieke en journalistieke moraliteit vol strekt geen overdreven eischen stelt, teekent den persoon en de werkzaamheid van den heer Hearst, den candidaat der democraten, als volgt: „Hij is de welbekende eigenaar van een lange reeks dagbladen, welke van het oosten tot het westen, overal in de Vereenigde Staten verschij nen, dagbladen die te zamen millioenen abonné s tellen en welke om het maar ronduit te zeg gen de gevaarlijkste en laagste soort van jour- nalisme vormen, die tot dusverre is uitgevon den. Indien er één soort van literatuur is, die het zou kunnen doen betreuren, dat de druk kunst is uitgevonden, dan zou dat „de gele jour nalistiek" zijn, welke in Hearst haar geniaal- sten voorganger bezit: een journalistiek wat door verantwoordelijke Amerikanen wordt erkend die het openbaar leven in de Vereenigde Sta ten verlaagt. Toch is de macht van die gele pers reusachtig. Reeds vele jaren lang heeft die pers het er willens en wetens op aangestuurd, klassen op te ruien tegen klasse, door het aan houdend verspreiden van beleedigingen en be wuste onwaarheden. Die pers heeft doodeenvou dig de revolutie gepredikt: het onderstboven wer pen van de bestaande maatschappelijke orde door een groote algemeene uitbarsting. Die pers pre dikt de gewelddadige vernietiging van Amerika s maatschappelijk en staathuishoudkundig samen stel. Dag aan dag zijn tal van bekwame pen nen en potlooden bezig met het verwekken van een woedenden haat bij de armen tegen de rij ken, en met het aan de kaak stellen van deze waardige burgerfamilie, niet van adel, zooals Macari b.weerd had. Men had hom een go-ei1 -opvoeding gegeven en hij had het beroep van geneesheer gekozen. Zijn zuster, van wie Pan- mie de fiere schoonheid geërfd had, leidde een droevig bestaan, want gei.^ voor haar br >r, bestonden er voor haar neen genietingen zoo lang Oostenrijk heerschte. Zij zou voortdurend rouw over haar land gedragen hebben, indien een Engelschman, March genaamd, haar hart niet hui weten te winnen. Hij huwde haar en nam haai mede naar Engeland. March was zeer rijk .jcduicnde eenige jaren leefden beiden ge lokkig. Zij kregen twee kinderen, een jongetje en een meisje. De zoon was twaalf jaar n het meisje tien toen de vader stierf. Zijn weduwe keerde naar haar land terug, als eenige erf gename van een groot vermogen. Do zuster van Ceneri hield zeer veel van haar broer, die eenige jaren ouder was dan zij Bij haar terugkeer in Italië vond zij hem als dokt-r gtve.-agd. Hij werkte liard, verdiende echter niet veel en leidde een schijnbaar onbeduidend leven. Maar onder dit vreedzaam uiterlijk verborg zien een der werkzaamste patriotten die voor de bevrijding van Italië streden. Hij deelde zijn grootse «te plannen aan mevrouw March mr le, die vo-l geestdrift daarvoor was. Ook zij ver klaarde zich tot alle offers bereid. i li I j [Wordt yerval§th

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1