Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Hu Terlofgamer van ie Militie. Spoorwegaansluiting. 29ste Jaargang. Zaterdag 10 November 1906. No. 8655. EERSTE BLAD. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAaT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden lijke overeenkomsten aangegaan. uiterst bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 17 October 1906 is vast gesteld de volgende verordening WIJZIGING van de BOUWVERORDE NING der Gemeente Schiedam. Eenig Artikel. Art. 97 der Bouwverordening van 5 September 1905, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland den 18den September d.a.v. wordt gelezen als volgt: Afvoerpijpen voor hemelwater of andere uit- ioozingSbuizen mogen niet in een straatgevelvlak 2ijn aangebracht. Zjj mogen evenmin voor dat gevelvlak over den openbaren weg zijn uitgebracht, tenzij beschermd door lyceenen of andere sprongen in den gevel. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd vrij- stelling te verleenen van de voldoening aan de bepaling van het voorgaande lid. Zjjnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 6/8 November 1906 B, no. 1985 (2e Afd.) G. S. no. 14/1 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam d°en te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 17 October '1906 is vast gesteld de volgende verordening WIJZIGING van de BOUWVERORDENING der Gemeente Schiedam. Eenig Artikel. Art. 97 der Bouwverordening van 5 September 1905, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland den 18den September d.a.v. wordt gelezen als volgt Afvoerpijpen voor hemelwater of andere uit- ioozingsbuizen mogen niet in een straatgevelvlak 2ljn aangebracht. Zij mogen evenmin voor dat gevelvlak over den °Penbaren weg zijn uitgebracht, tenzjj beschermd door lyceenen of andere sprongen in den gevel. Burgemeester en Wethouder zijn bevoegd vrij stelling te verleenen van de voldoening aan de bepaling van het voorgaande lid. Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Btaten van Zuid-Holland bij besluit van 6 Novem ber 1906 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, r M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het besluit van den heer Commissaris 5®r Koningin in de provincie Zuid-Holland van October 1906 A. no. 4471 (2de afd.) prov. blad no. i15. brengen ter kennis van NICOLAAS DIRK SLOOTWEG, milicien verlofganger dezer gemeente, behoo rde tot de lichting 1900, en het 11e Regiment lnfanterie, dat aangezien aan hem kraehtens beschikking n den Commissaris der Koningin dezer provincie, 16 Mei j.l., uitstel is verleend om te ver banen voor den Militie-Commissaris in de maand bi dezes jaars, die inspectie over hem thans zal Z,%D gebonden op WOENSDAG 12 December 1906, des namiddags ten 12'/, ure, te Rotterdem in het Burean Militie en Schutterij (Achterklooster No. 60). Strekkende voorts tot informatie dat de verlofgangers volgens art. 127 der miliewet 1901, ter inspectie behooren te ver schijnen IN UNIFORM GEKLEED en voor wen van de kleeding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen en b. dat zij, volgens art. 117 der genoemde wet, worden geacht onder de wapenen te zijn, niet alleen gedurende den tijd dien het bedoeld onderzoek duurt, maar in het algemeen, wan neer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan misdrij ven schuldig maken bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te land, bij gemeld art. 117 toepasselijk verklaard. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. De gunstige ligging onzer stad, die eene zeer bevoorrechte positie inneemt onder de vier nijve re Maassteden, werd reeds meermalen door ons in 't licht gesteld. Meermalen betoogden wij, dat onze stad voor handel, scheepvaart en nijverheid aller gunstigst is gelegen, dat zij door hare natuurlijke ligging als 't ware aangewezen is een groot cen trum van verkeer te worden en 't er slechts op aankomt, gebruik te maken van de gelegenheid, die de natuur ons biedt om nieuw leven en ver tier in onze aloude stad te brengen. Daarvan hebben onze vroeden ook iets bevroed. Zooals wij reeds hiervoor zeiden, hebben onze vroeden toch iets begrepen van de waarheid dat van de Maas het heil komen moet. Maar, zooals er gewoonlijk in Schiedam slechts half werk wordt gedaan, werd ook te dezer zake slechts luttel werk verricht. Tot uitvoering kwamen slechts enkele werken van minder aanbelang. Aan den oostkant werd een terrein voor den handel gereed gemaakt en een haventje gegraven, waarin zelfs de ge- wenschte aanlegsteiger ontbreektaan de west- zjj werd een smalle kade voor de daar gevestigde nijverheidsonderneming gereserveerd en een ha ventje aangelegd, dat zelfs den naam van bornmen- haven niet meer verdient te dragen. Maar de groote werken, die leven en vertier in onze stad moesten brengen, bleven onuitgevoerd. Zoo besloot de Raad zooals wij nog onlangs uiteenzett'enin de vergadering van 24 Januari 1873 tot doorgraving der Westerhaven voorloopig tot in de Geul. Allereerst door de eigenaardige tactiek van burgemeester Van Djjk van Mathe- nesse, die het doorgravingsplan, dat niet met zijne bekende voorliefde voor den oostkant strookte, op de lange baan wist te schuiven, werd dit be sluit nooit uitgevoerd. Zooals men weet, vroegen onlangs eenige notabelen en njjveie ingezetenen aan den Raad, dat eindelijk eens de doorgraving van de ontworpen en gedeeltelijk reeds gemaakte Westerhaven een feit zou worden. Het eenige gevolg dat tot hiertoe aan hun adres werd gegeven, was, dat het onuitgevoerde besluit van 1873 voor zoover noodig formeel werd ingetrokken om op zuiver terrein te komen. Van eenige pogingen om aan den rechtmatigen wensch der adressanten een begin van gevolg te geven, hoort men totnogtoe nietsde tweede verbinding met de Maas blijft maar immer een vrome wensch. Zoo ook ging 't tot heden nagenoeg met de lang begeerde spoorwegverbinding. De verbinding van onze breede Maasoevers met het traject Rot terdam—Schiedam van de Holl. IJzeren Spoorweg- weg-Maatschappij was sedert tal van jaren eene gebiedende noodzakelijkheid voor onze njjvere ge meente. Velen zullen zich nog herinneren, dat toen er vóór eenige jaren ernstig sprake van was, dat een afdeeling van Krupp's wijdvermaarde reu- zenzaak aan de Maas zou gevestigd worden, een der eerste vragen van den kanonnenkoning was: hebt gij spoorweg-aansluiting De omstandigheid dat op die vraag ontkennend moest geantwoord worden, was de hoofdoorzaak, die veelbelovende inrichting hier niet kon verkregen worden. Ook de firma Smulders vestigde zich hier met de ge dachte dat spoorwegaansluiting slechts een kwestie van betrekkelijk korten tjjd zou zijn. Hoe staat 't nu met die veelomvattende kwestie Nadat in de besloten Raadszitting van den 9n Maart 1897 het plan eener overeenkomst met de Holl. lJz. Spoorwegm. ter zake van bedoelde verbinding ampel was besproken, werd in de openbare vergadering van 15 Februari 1898 met 13 tegen 6 stemmen besloten, B. en W. te mach tigen, de betrokken overeenkomst met de genoem de maatschappij aan te gaan. Meerdere leden mo tiveerden hun stem tegen dit voorstel om de enorme kosten circa 7 ton die de uitvoering van de te maken werken zou vereischen. Andere gaven om dezelfde reden aan het voorstel slechts aarze lend hunne stem. De krachtige verdediging door den voorzitter, burgemeester Versteeg, die wees cp het hoog belang van handel, scheepvaart en nijverheid, gaf hier wellicht den doorslag. Bij het nemen van dit besluit, weldra door Ged. Staten goedgekeurd en dus kracht van wet erlangend ging reeds een enkele stem op, die wees op de naburige verbindingen van den Hol- landschen spoorweg met de Maas, eerlang tot een drietal uitgebreid, dat een vierde onnoodig zou makenin de daaropvolgende jaren zijn die na burige verbindingen ook bjj de herhaalde discussies te dezer zake in den Raad, steeds meer op den voorgrond getreden. Nu staan wij voor het be- teekenend feit, de derde verbinding reeds is tot stand gekomen en wel op zoo korten afstand van onze gemeente, dat ze ons grondgebied raakt en ge deeltelijk overschrijdt. Onder deze omstandigheden dringt zich te meer de vraag op, of, waar spoor wegaansluiting van onze Maasoevers alleszins ge- wenscht is, daartoe een geheel zelfstandige ljjn linea recta naar den IJollandschen IJzeren Spoor weg moet worden aangelegd. Reeds de enorme kosten die bedoelde wjjze van spoorwegaansluiting met zich sleept, deed peinzen of niet langs veel eenvoudiger weg en op minder kostbare wjjze het beoogde doel kon bereikt wor den. Die overweging gaf het aanzijn aan het plan om te trachten dat een zjjljjn kon worden gemaakt op de thans gereed zijnde spoorwegverbinding in den Boschpolder. Daardoor zouden belangrijke kosten worden uitgespaard. Zeker zou dit zijljjntje; gaande nagenoeg paralel met den Maasoever, met veel minder kosten zijn te maken dan eerstbedoelde ljjn zou veroorzaken. De omstandigheid, dat de voorbereidende maatregelen ten behoeve van de onteigening voor de zelfstandige spoorwegaanslui ting reeds genomen waren, behoefde geen reden te zijn om van de nader bedoelde eenvoudiger aansluiting af te zien. Zoo staan de zaken der spoorwegaansluiting dus in dit nieuwe voorbereidend stadium, en al is er ook van een positieve overeenkomst op dit oogenblik nog geen sprake, we mogen toch ver trouwen, dat de besprekingen, 't zij zijdelings of rechtstreeks, met dien ernst gevoerd worden, dat we op een gunstig resultaat mogen hopen. Van twee gemeenten, wier belangen elkander zoo nauw raken, mogen we verhopen, dat zjj elkaar zooveel mogelijk ter wille zullen zijn. Van.het beleid en de doortas tendheid van onze vroeden, in 't bijzonder van hen, die allereerst geroepen zjjn de zwaarwichtige belangen onzer gemeente te behartigen, mogen wjj verwachten, dat deze zaak tot een goed einde zal worden gebracht. De aansluiting van ons uitgestrekt gemeente- gebied aan de Maas met den Hollandschen IJzeren Spoorweg blijve dan niet langer een vrome wensch, een zaak, die onze vroeden periodiek bezighoudt, door de ngveren met ongeduld verbeid, door de zuinigen met angst tegemoet gezien, maar blijke weldra een voldongen feit in het belang van onze herlevende gemeente en ten bate van hare nijvere burgerij. Hoore men weldra de schrille tonen van de heilspellende spoorfluit aan de lachende oevers onzer weldoende Maas Zij haar waarschu wend teeken dan het symbool van een nieuwe toekomst, die zich voor de tweede Maasstad en hare ondernemende inwoners opent, een teeken dat tot krachtig handelen maant, maar ook van voorspoedig werken getuigt. Aan de oevers onzer Maas moet leven en vertier worden gebrachtde spoorwagen behoort er die te brengen. RUSLAND. Het Neues Wiener Tagblatt bevat een bericht uit Parijs over het bezoek, dat Iswolsky, de Rus sische minister van Buitenlandsche Zaken, daar onlangs gebracht heeft. Volgens dat blad kan de berichtgever op de hoogte wezen. In hoofdzaak vertelt hij het volgende: Toen Iswolsky te Parijs kwam, vroeg Bourgeois, die toen minister van Buitenlandsche Zaken was, hem op de koffie, maar hij trok die uitnoodiging weer in, toen hij besloten had af te treden. Neh- dof, de Russische gezant te Parijs, nam dat kwi. lijk, en toen hij, tijdens de ministerieele crisis, een feest ter eere van Iswolsky gaf, vroeg hij maai' negen Franschen, en geen van allen man nen van de politiek. Na de crisis werd Iswolsky bij president Faillières ontvangen, maar deze gaf geen feest ter eere van den Russischen minister, intusschen kon Iswolsky met verscheiden poli tieke personen in aanraking komen, dank ook Pichon, den nieuwen minister van Buitenland sche Zaken, dien Iswolsky nog van Tokio ken de. (Iswolsky moet Pichon daar in 1900 al ge zegd hebben, dat een oorlog tusschen Rusland en Japan onvermijdelijk was, en Rusland 't waar schijnlijk verliezen zou.) Iswolsky toonde zich zeer ingenomen met het samengaan van Frankrijk en Engeland, niet al leen voor die beide landen, maar ook voor Rus land. Er is dan ook niets van waar, dat Iswolsky het oude drie-keizers-verbond tracht te hernieu wen. Hij is een bewonderaar van keizer Wilhelm, maar in de politiek een vriend van Engeland, waarmede Rusland noodig heeft goede betrekkin gen te onderhouden. Iswolsky en Pichon wer den het geheel eens over het gebied, waarop het Fransch-Russische verbond kan werken. Wat Rusland betreft verzekerde Iswolsky, dat de Tsaar zijn beloften om zijn volk grondwettige rechten te geven stipt zou houden. Op dit punt is er iets tusschen Iswolsky en Bompard, den den Franschen gezant te Petersburg, voorge vallen. In opdracht van Bourgeois raadde Bom pard Iswolsky, dat de Russische regeering van haar maatregelen tegen de Doema moest afzien; en hij deed dat op eenigszins levendige manier. Iswolsky viel hem toen in de rede met de woor den „Mijn waarde ambassadeur, ik kan niet ver der naar u luisteren, noch als minister, noch als Rus." Ook was er ontstemming geweest over een onderzoek, dat Bompard naar zekere onderne mingen in het Donsche gouvernement had laten instellen. Maar de verhouding is nu weer in orde. Het bezoek, dat Iswolsky aan Berlijn heeft ge bracht, heeft Duitschlands ontstemming over Rus- lands houding op de Marokkaansche bijeenkomst weggenomen. Wat de Poolsche kwestie aangaat, een afspraak, die de drie keizers op dit stuk kunnen aangaan, mag Frankrijk niet deren. Over zijn bezoek te Parijs is Iswolsky ten slotte zeer tevreden. Dat is de inhoud van het stuk in het Ween- sche blad. ENGELAND. Luitenant Bellairs, een liberaal, herinnerde er eergisteren in het Lagerhuis aan, dat de ad miraliteit verleden jaar November op gezag van de zeelords, die dat nu nog zjjn bekend maakte, dat van de ongepantserde kruisers de beste in dienst werden gehouden, maar ze binner enkele jaren uit de vloot verdwjjnen moesten. Niettegenstaande er dus weldra ruim tachiig kruisers afgeschreven zullen worden, staan er op de programma's van vlootbouw voor de drie jarea ■MMBMgMaBWMMMaMMBWW'JIMWIIIII 11 I III W MMM INSPECTIE n Tan Ook zij hebb?n om mot den vorigon eersten magistraat der stad te spreken begrepen, dat 't van de Maas komen moest. Ongelukkig heeft dat begrip onder hen, die allereerst geroepen zijn het waarachtig belang der gemeente te bevorde ren, niet doorgewerkt tot kloeke daden, die getui gen van den moed en den ondernemingsgeest van Schiedams nijvere burgerij. Jaren lang heeft men zich vermeid in betrekkelijk kleinzielige twisten, in een eeuwigdurend getwist of aan den oostkant ot aan de westzij de noodige uitbrei ding en havenaanleg moest komen en 't gevolg was dat er noch ten westen noch ten oosten van' de Voorhaven iets werd tot stand gebracht. Intusschen schoot Rotterdam on smet reuzenschre den vooruit. Een geheele voorstad verrees op de tegenoverliggende gronden van Feyenoord en IJssel- monde, en Schiedam bleef wat 't was eene stad, die slechts met een enkele haven en straat hare tegenwoordigheid aan de Maas verried en overigens slechts braak liggende gronden vertoonde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1