Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang Woensdag 14 November 1906 No. 8658. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het geheim van den dokter. Verspreide berichten. Staten-Geiier aal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. RUSLAND. De Times verneemt uit Petersburg dat graaf Witte, die op het oogenblik naar den Kaukasus °p reis is, er, volgens een gerucht, aan denkt, zich candidaat voor de Doema te laten stellen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft 19 uur aan één stuk be raadslaagd over de pachterswet. Het begon eergis- terenmiddag en eindigde gister-ochtend om 9.45 sloten regeering en oppositie een vergelijk be treffende den tijd, nog aan de wet te besteden. Om 2.45 gistermiddag kwam het Huis weer bijeen en hervatte de behandeling van de wet. DÜITSCHLAND. De Kölnische Zeitung verneemt over de maat- regelen, die de regeering tegen de duurte van het 'leesch denkt te nemen, dat naar alle waarschijn lijkheid het meerdere verbruik van buitenlandsch 'leesch bevorderd zal worden door de toe stemming, die de regeering zal geven voor de op richting van slachthuizen aan de grens, waar het tlt het buitenland komende vee aanstonds geslacht ea tot verder gebruik bereid kan worden. Deze maatregel zou met name ook aan de Neder- landsche grens toepassing kunnen vinden. De vrijzinnigen en de sociaal-democraten hebben beiden bij den Rijksdag een interpellatie over de vleeschschaarschte aangekondigd. De vrijzinnigen 'ragen den rijkskanselier of hjj den nood wil lenigen door, met behoud van de maatregelen tot wering van veeziekte, de grenzen voor vee te openen, het invoerrecht op vee te verminderen of in te trekken en dat op veevoeder op te hellen. De interpellaties komen aan de orde, wanneer de nieuwe minister Van Landbouw benoemd is. Op den Kohleninsel te Munchen had gister ochtend in tegenwoordigheid van den Keizerin, den Hrins-regent, alle keizerlijke prinsen en princessen de Plechtige hoeksteenlegging plaats van het Duitsche museum voor meesterwerken der techniek. De keizer schonk voor het museum een model van e(m linieschip van de nieuwste soort. BELGIë. He zitting der Kamers is gisteren geopend. Prins Albert heeft in den Senaat den grondwettelijken 6ed afgelegd en heeft daarop als senator zitting genomen. FRANKRIJK. He Fransche Kaïher hernam gister de beraad- ®laging over de interpellaties in zake de wet °P de scheiding van Kerk en Staat. In antwoord op een rede van Jaurès, zeide Minister Briand in een lange rede, dat hij niet,! als Jaurès, geloofde, dat de Paus de wet onaan-j Oemelijk heeft verklaard, alleen omdat leeken hel, Sddbeheer zouden voerenmaar hij deed het, zcide Briand, omdat hij meende, dat de wet de kerkleer aantast. Uit het Engelsch.) it) r ijjn antwoord af te wachten wendde ar de deur en de schildwacht voerde de gevangenis terug. Ik volgde hem. i".? - blik dat het zware slot knarste, zeide tot mjj ^Vaarwel, mijnheer Vaughanindien ik u leed ka j smeek ik u om vergiffenis. Wij zullen el fder niet wederzien." «Voor zoover mjj aangaat, vergeef ik u gaarne." du a so^aat greep Ceneri ruw bij den arm en n0 e hem de deur in. Toen keerde hij zich üit^aals naar mij om, en zjjn oogen hadden een Vq] ukking, die mij verscheiden dagen nog ver- al u' za£ 'k zjjn blik, toen de deur zich a°bter hem gesloten had. HOOFDSTUK XVI. Wat herinnert zij zich 1 2jj 6 ^t. Petersburg vond ik brieven van Priscille. eifie WtS TO6t mÜn vrouw naar Devonshire, haar 'anu ?eëaan> daar zij veel goeds verwachtte >9 het klimaat aldaar. En werkelijk deed het Zich tot de rechterzijde wendende, vervolgde de ministerGeef den Paus een raad van ver zoening. Als burgers van dit land hebt gij niet het recht, u niet om den godsdienstvrede te be kommeren. Het zou kunnen dat u slechte raad werd gegeven, maar de Paus heeft u in zijn encycliek bevolen kalm te blijven. Blijft gij kalm, dan zult gij uw godsdienst kunnen uitoefenen, maar zoodra gij den raad van den Paus vergeet en gij een dweepzieke bevolking tegen de wet tracht op te zetten, zult gij de wet in al haar kracht gevoelen. Tot de linkerzijde zeide de minister: Wij vra gen u volle vertrouwen. Zonder dat vertrouwen kunnen wij onzen plicht in Frankrijks belang niet doen. Brisson, de voorzitter zeide, dat hij verschei den moties had ontvangen. Een motie van Mau- jan luidde: De Kamer, goedkeurende de verkla ring der regeering, vertrouwende op haar flink heid om de volkomen toepassing van de schei- dingswet te verzekeren, en elke toevoeging daar aan verwerpende, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd aangenomen met 416 tegen 130 stemmen. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ZUID-AFRIKA. De Daily Telegraph verneemt uit Kaapstad, dat velen daar volhouden, dat Ferreira's inval volstrekt niet een bloote rooftocht is, want toen hij Zondag avond Rouxville aan de Oranjerivier bezocht, kom mandeerde Ferreira geweren en paarden, maar maakte niets buit. Hij rukt op naar het district Hay in Gordonia, waar halfwilde blanken, die nagenoeg geen gezag kennen, zich vermoedelijk bij hem aan zullen sluiten, althans gedeeltelijk. De Tribune verneemt uit Johannesburg, dat de Engelsche troepen te Middelburg bevel hebben gekregen zich gereed te houden om op te rukken. Tweeduizend staan er klaar. Uit Kaapstad seint men aan de Tribunedat de bestuurders der Hollandsche gereformeerde kerk de bewoners van hun kolonie te Kakamas tegen Ferreira gewaarschuwd hebben. Verder is er nog een echt Engelsch telegram uit Kaapstad, zooals er vele in de dagen van den jongsten Boerenoorlog uit Z.-Afrika kwamen, dat aan vaagheid en onduidelijkheid weer niets te wenschen overlaat. Het luidt als volgt: De patroelje van inspecteur White is eergis terenavond op 22 K.M. ten O. van Upington met Ferreira's bende slaags geweest. Na een half uur vechten trok Ferreira in het struikgewas terug. White, door zonnesteek overmand, trok op Uping ton terug. Er zijn nu drie benden; de eene, onder aan- verblyf daar Pauline veel goed, zij was frisch als een roos geworden «en zoo gezond van geest als mijnheer Gilbert zelf". Die goede berichten wekten een koortsachtig verlangen in mjj op naar huis terug te keeren. Ik zou dus mijn vrouw wederzien zooals ik haar nooit gekend had, dat wil zeggen in het volle bezit van haar verstandelijke vermogens. Zou zjj mij her kennen Zou zij mij leeren liefhebben Kwam er eindelyk een einde aan mijn kwellingen Deze vragen stelde ik mijzelf aanhoudend. Ik begaf mij zonder mijn komst aan te kondigen naar het adres dat Priscille my in haar brief ge geven had. Het was een rustig klein huisje, tegen een dichtbegroeide helling gelegen, vol van geurige bloemen. Op het eerste gezicht kon ik niet an ders dan de keus van Priscille goedkeuren. Een dienstbode zeide mij, dat de «juffronw" in het bosch een wandeling maakte en wees mij de richting aan. Wij naderden het begin van den herfst, maar alles was nog groen. Aan mijn voeten lag het visschersdorp. De huisjes zijn gegroepeerd op een plaats, waar de stroom, die door de vallei vloeit zich met groot gedrnisch in zee stort. Aan beide kanten van de rivier verrijzen rotsen, waarachter boschrijke heuvelen zich uitstrekken. Vlak voor de kalme, veelkleurige oceaan, die zich uitbreidde zoover het oog reikte. Ik volgde een smallen weg aan den voet van een rots, en bereikte de bosschen met hoogop- schietend geboomte en op het oogenblik, dat ik MAROKKO. De minister van Buitenlandsche Zaken Pichon heeft in den ministerraad meegedeeld, dat de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Spanje hebben besloten, geen rekening te houden met de door het Magzen opgeworpen beperkingen inzake de akte van Algesiras. voering van Ferreira, trekt naar het district Hay; een tweede naar Kakamas; een derde is juist uit het Duitsche gebied over de grens gekomen. White was gisterochtend hersteld en verliet met 40 man van de politie Upington om aan die derde bende den pas af te snijden, zoodat zij niet naar het Duitsche gebied kan terug- keeren. v. Aehrenthal, de Oostenrijksch-Hongaarsehe minister van buitenlandsche zaken, werd gister uit Petersburg te Berlijn verwacht. Volgens een telegram uit Gibraltar heeft het Engelsch-Atlantische eskader, dat daar eergis teren aankwam, bevel gekregen vlug kolen in te nemen en naar Tandzjer te stevenen. Amerika is het land der trusts. Te Chicago wordt een trusts van schouwburgen gevormd, waarbij 350 van Amerika's voornaamste schouw burgen zich, naar 't heet, zullen aansluiten. Volgens bericht uit New York heeft de we duwe van Russell Sage, wijlen den New-York- schen geldman, besloten zich te ontdoen van het grootste deel van de honderd millioen dollar, die haar man haar nagelaten heeft. Zij schijnt geen instellingen te zullen bedenken, maar het geld onder de menschen te willen brengen. De Oko meldt, dat er bij den diefstal uit het postrijtuig aan het station Rogow veel meer dan een millioen roebels buitgemaakt is. De be zending bestond hoofdzakelijk uit goud dat uit Parijs kwam. In het veld heeft men later zes gewonde soldaten gevonden, die als vermist waren opgegeven. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 13 November. Indische Begrooting. De algemeene beschouwingen worden hervat. De minister van Koloniën, dankende voor de waardeering, die zjjn beleid heeft gevon den, protesteert tegen een uiting van den heer de Stuers, die de waarheid van het medegedeelde in het Koloniaal Verslag in twijfel trekt, onder opmerking dat hij geen ambtenaren zou dulden, die in ambtelijke verslagen iets anders zouden mededeelen dan de volle waarheid. De minister erkent de noodzakelijkheid van wij ziging in het centraal bestuur in Indië, in de richting van meer directe samenwerking tusschen de hoofden der departementen en den Gouverneur- generaal. Wat de vaststelling van de begrooting in Indië aangaat, het daartoe strekkend ontwerp is tbans in een stadium van definitieve bewerking, nadat li maand geleden de adviezen uit Indië waren ontvangen. De financieele toestand is zorgeischend en drin gende versterking van de middelen is met het oog op tal van hervormingen noodzakelijk. Intusschen was onjuist de bewering van den heer van Deventer, dat de minister zich voor de nieuwe blijvende uitgaven uitsluitend baseert op de hoogere tinopbrengsten. Een speciale petroleumbelasting ligt niet in 's ministers bedoeling. Maar de petroleummaat- er in ging met de gevoelens van een Verliefde in een sprookje, die zijn prinses in een betooverd bosch gaat opsporen, ontmoette ik een goede fee, mjjn oude Priscille. Zy ging naar huis een sjaal halen voor haar meesteres. Toen zij mij zag, slaakte zy een luiden kreet van verrassing en vreugde. «Eindeljjk is u dan terug i Al onze zorgen zul len nu een einde nemen." Ik viel haar in de rede «Herinnert zy zich mijner, beste Priscille «Dat is moeieljjk uit te makenzy spreekt wel onophoudelijk van haar vriend, die voor haar op reis is. U heeft mij verboden haar iets te zeggen. Het is dus uw schuld, dat haar herinneringsver mogen op dit punt langzaam weerkeert. Ik had haar gevoegelijk van haar huwelijk kunnen spre ken, en haar zeggen hoe u haar opgepast heeft. Al had ik haar maar alleen gezegd d.at u haar voor uw vertrek gekust heeft. Dan zou zij zich wel spoedig alles herinnerd hebben «Priscille, ik wist zeer goed wat ik deed toen ik je verbood te spreken. Ik wil, dat zij geheel vrij zal zijn. Zij is jong, schoon, gelooft dat zij rijk is, en ons huwelyk was een formaliteit, die onder de gegeven omstandigheden gemakkelijk te niet gedaan kan worden. Indien zy mij niet be mind en wie zegt mij dat, dit wel het geval zal zijn zal ik my terugtrekken en zoodanige maatregelen nemen, dat zij denken kan nog steeds vermogend te zijn." «Ia, u is er wel de mau naar om zulke vree n- schappijen zullen bij de Inkomstenbelasting met vergeten worden. De vertraging by de samen stelling van het desbetreffende ontwerp is juist ontstaan door de moeilykheid om een weg te vin den, waardoor de naaml. vennootschappen behoor lijk worden getroffen. Een uitvoerrecht op copra zou bij de opkomst van dien taak van industrie, nadeelig zijn voor de inlandsche bevolking. Van Staatsondernemingen is de minister wanneer de vooruitzichten goed zijn geen tegen stander. Hjj acht het echter gewenscht om eerst de resultaten van de myn-exploitatie af te wach ten, alvorens tot Staats-mynexploitatie te besluiten. Tegenover de bewering van den heer van Kol, dat in de laatste jaren niets is gedaan, stelt ue minister de maatregelen, genomen in het belang van den landbouw, de veeteeltde irrigatiehet onderwys, enz., die alle bijna uitsluitend ien goede zijn gekomen aan de inlandsche bevolking. Maar voor die bevolking wil de minister nog meer doen, en in deze richting gaan dan ook zyn voorstellen in-zake de opleiding van inlandsche officieren inlandsche veeartseninlandsche watersiaau-op zichters zoomede de oprichting van rechtsscholc voor inlanders en het toekennen van meeiuen bevoegdheden aan de inlandsche ambtenaren, Tegen vermeerdering van het opiumgebruik z«. de Regeering waken, door geen opium toe te laten in streken waar het nog niet is. 's Ministers standpunt tegenover de zending i dat zy gesteund moet worden, maar dat de Staat zich heeft te onthouden van het maken van pro paganda van eenigen godsdienst. Dat de moham medaansche godsdienst zou worden bevoruerd, is dan ook onjuist. Da expeditie op Bali was onvermijdelijk; arbi trage was uitgesloten. Ook de minister betreui t de gevallen slachtoffers, maar meent dat er geen plaats was voor hulde aan de vorsten van Badoeuj., die door halsstarrige weigering tot nakoming van het contract zoovele menschen heeft opgeofferu. Ten aanzien van Atjeh is de minister met den Gouverneur-generaal in overleg getreden. Strenge instructies zyn gegeven om de heerendiensten te beperken en om gematigd te zyn by het opleg gen van de boeten, waarvan de minister echter niet gebleken is dat zy te zmaar zyn. De Gouver neur-generaal blijft vertrouwen stellen in den gouverneur van Atjeh, en onder deze omstandig heden heeft de minister geen aanleiding, dat vertrouwen te ontzeggen. De minister zal echter onder de aandacht van den Gouverneur-generaal brengen de meening van den heer Thomson, dat de misstanden op Atjeh het gevolg zyn van een te geringe militaire bezetting. Tegenover de heer de Stuers handhaaft de minister de meening, dat ook de expedities op Celebes onvermijdelijk waren. Onjuist was de bewering, dat wjj niet langs minnelijken weg geprobeerd hadden in de Possostreken binnen te komen. Herhaaldelijk waren wetenschappelijke zendingen ondernomen. Er volgen replieken. De heer van Kol houdt vol, dat deze minister, die niet de moeilijkste taak heeft, méér had kunnen doen. De minister zy. dat hjj niet wilde beloven", maar «handelen". Maar spr. wjjst er op dat de minister in 1 jaar 187 beloften deed en dus terecht een «veel-belovend minister mag worden genoemd. Wordt het tegenwoordige stelsel op Atjeh nog 12 maanden doorgevoerd, dan zal van de pacifi catie niets overblijven en weer een oorlogstoestand intreden. De expeditie naar Bali had voorkomen kunnen worden. Met kracht waarschuwt spr. tegen opvolging van het advies van den heer Boogaard t, om deu de dingen te doen. U verandert nooit I" riep Priscille uit met ten hemel geheven handen. «U begint met haar te verlaten en onnoodig de ge- heele wereld af te reizen, en keert terua met vol slagen gemis van zelfvertrouwen, waardoor u steeds uw kansen op geluk verspeelt. Indien anderen ijdelheid te veel hebben, mag men van u wel zeggen, dat u aan het tegenovergestelde euvel mank gaat. O, mijnheer Gilbert «Kom Priscille, beknor mjj maar niet; zeg mjj liever waar zij is «Zij is bezig "te teekenen op de open-plek ginds in het boscn. Loopt u maar recbiuithet is iichtbij." Een nauwelijks zichtbaar pad voerdp naar die open plek; de gevelde boomen lieten als in een Ijjst de rotsen en de rivier aanschouwen. Van verre zag ik een jong meisje naar dit panorama toegekeerd met een teekendoos naast haar. Haar bevallige vormen, haar gitzwart losgekapt haar, waren mjj bekend; mijn hart klopte luid. Ik sloop langzaam achter haar stoel zonder dat zy het be- nerkte, en sloeg haar gade. Welk een verrukking! Haar blozende wangen, -ie lenigheid harer bewegingen getuigden van een goede gezondheidde uitdrukking op haar ge.aat maakte haar duizendmaal mooier dan vroeger. Door vreugde gedreven kwam ik uit mijn schuil plaats te voorschijn. B,| het gedruisch dat ik naakte toen ik da takken van'elkaar boog, keerde -y het noafd om en keek in mija ricnting. I-..L U Li 1I 1 T Q

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1