Verspreide berichten. Staten-Generaal. Minnen land. ten samenwerken. Deze mededeeling van Smuts werd onstuimig toegejuicht. De correspondent van de Standard seint, dat Smuts zeer ingenomen was met het onthaal, dat hij op de vergadering gevonden had. Hij is over tuigd, dat het verbond van Engelsche nationa listen en het Volk op den Rand ettelijke zetels voor de Wetgevende Vergadering zal veroveren. AMTIRTTCA. De dreigende Amerikaansche spoorwegstaking, waaraan, naar het heette, meer dan 100,000 spoor wegmannen zouden deelnemen, schijnt ten slotte niet te zullen uitbreken. Het geschil tusschen de directie en de stokers van de Erie Mij. wordt aan een scheidsrechterlijke uitspraak onderwor pen. Bij de New York-Newhaven Mij. hebben werk gevers en werknemers een vergelijk getroffen. Deze beide berichten dragen nog een voorloopig karakter. VENEZUELA. Telegrammen uit Willemstad aan de New York- sche bladen bevestigen de slechte berichten over Castro's gezondheid. De jongste mededeelingen uit Caracas noemen zijn toestand bijna hopeloos en zeggen dat de dokters bijna alle hoop op herstel opgeven. De opstandelingenaanvoerder Montilla heeft op nieuw de wapenen opgenomen. Hij moet de re- geeringstroepen tweemaal verslagen hebben en dreigen de stad Barquisimein te vermeesteren. Volgens de New York Sun gelooft men in Vene zuela algemeen, dat Castro gek is geworden. De daden zijner ministers wijzen daar ook op. De Koning van Griekenland is eergisteren avond uit Parijs te Weenen aangekomen. Hij blijft eenige dagen. Volgens een bericht van het Vatikaan aan de Weener Politische Korresyondenz, blijft de oor spronkelijk voor het December-consistorie voor genomen benoeming van nieuwe kardinalen ach terwege, wegens den kerkelijk-politieken toestand in Frankrijk, van welks traditioneele acht kar dinaalszetels thans 4 vacant zijn, welke op 't oogenblik moeilijk bezet kunnen worden. Aartshertog Karei Franz Joseph van Oosten rijk, zoon van den onlangs overleden aartshertog Otto en toekomstig troonopvolger (tengevolge van het morganatisch huwelijk van zijn oom) is te Praag aangekomen, waar hij een jaar zal door brengen met het volgen der lessen aan de Tze- chische en de Duitsche universiteit, en om zich te oefenen in de Tzechische taal, die hij overigens reeds vloeiend spreekt. Er is een Japansche handelscommissie in Europa om rond te kijken. Op het oogenblik is ze in Spanje. Een aantal fabrikanten van in- maaksels hebben echter besloten, de slimme Ja panners geen toegang tot hun fabrieken te ver- leenen. De commissie gaat ook Fransche fabrie ken bezichtigen. Mevrouw Russell Sage, de New-Yorksche die zich ontdoen wil van de honderden milli- oenen die haar man haar nagelaten heeft, is in haar huis belegerd door drommen liefhebbers. Zij heeft bij vrienden de wijk genomen en laat bekend maken, dat niemand die vraagt, een cent krijgt. Volgens een ander bericht uit New-York is er in Mexico een rijkaard, met name Pedro Alvi- rado, bezitter van de zilvermijnen van Parro, die binnen een maand tijds 24 millioen gulden onder de armen van Mexico wil verdeelen. Een telegram uit Saloniki, te Rome ontvan gen, meldt, dat een aanslag is gepleegd op gene raal Giorgis, commandant van de internationale gendarmerie in Macedonië. In den kelder van het huis van den generaal hebben onbekenden een groote hoeveelheid hout aangebracht, die zij heb ben aangestoken na er petroleum over gegoten te hebben. De eigenaar van het huis heeft den brand tjjdig genoeg ontdekt, om alarm te maken en men kon aldus de vlammen dooven alvorens ver der onheil was gesticht. De politie beschuldigt van dien aanslag men weet nog niet met welk recht leden van het Grieksche comité, die fnen intusschen nog niet heeft kunnen arresteeren. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 14 November. Indische Begrooting. De heer De Waal Malefijt erkende bij de repliek ook de wenschelijkheid van meerdere vol ledigheid vnn de Koloniale Verslagenbepleitende opnieuw een uitvoerrecht op petroleum en op copra. Met dat op petroleum wachte de Minister niet tot de inkomstenbelasting en dat op copra moet niet ingevoerd worden in alle onze Indische bezittingen, maar in die streken, waar de industrie nog in opkomst is en de bevolking dus geleidelik aan dit uitvoerrecht kan worden gewend. Nu op Atjeh de bevolking is overwonnen, moet men haar ook beschermen. En bij de vraag wat voor de buitenbezittingen moet worden gedaan, zorge men in de eerste plaats, dat de opium worde geweerd. De beer Van Karnebeek vroeg het woord voor een persoonlijk feit. De heer Van Kol had spr. n.l. voorgesteld als de verpersoonlijking van het xvleesch geworden conservatisme" en beweerd dat spr. zich zou verheugd hebben over het «voor uitzicht van de batige sloten". Spr. merkte te dien aanzien op, dat de heer v. Kol ook op het gebied van «conservatisme" niet zuiver is, waar deze her haaldelijk zich niet afkeerig heeft getoond van een «kapitalistisch stelsel" voor Indië. En voorts ont kende spr. zich uitgelaten te hebben, als de heer Van Kol hem in den mond had gelegd. Hij had noch dit, noch iets anders gezegd, wat er zelfs ook maar eenigszins op geleek. De heer Piersou achtte een progressieve in komstenbelasting voor de Naamlooze Vennootschap pen onuitvoerbaar, omdat de maatstaf voor de progressie niet is aan te geven. Aan het hoofd van de bedrijven moeten aldus betoogde hij nog commercieele mannen geplaatst zun. Nadat spr. nog in eenige beschouwingen was getreden over de toekenning van meerdere zelf standigheid van Indië, beantwoordde de Minis ter van Koloniën nader de verschillende sprekers. Opnieuw protesteerde de Minister tegen de bewering van den heer De Stuers over de onbe trouwbaarheid van de officieele verslagen. De minister was er van overtuigd (in tegenstelling met den heer De Stuers), dat geen ambtenaar aan Koloniën den Minister tot slachtoffer zou maken ter wille van een of andere animositeit jegens dien bewindsman. Tegenover den heer De Stuers hield de Minister vol, dat de expeditie in de Posso streken, in verband met de daar, door den heer Engelenberg zelf erkende misstanden, onvermijde lijk was. Onjuist was, dat de G. G. de expedities op Bali heeft bevorderd. Integendeel heeft hij alles gedaan om tot een vreedzame oplossing te komen en zelfs is hem verweten, dat hij te veel heeft gedraald. Het pessimisme van den heer Van Deventer deelde de Minister niet. De volks welvaart is inderdaad toegenomen, hetgeen kan blijken uit de toeneming der middelen in 15 jaren met ongeveer 40 millioen gulden. De Minister herhaalt, dat de petroleum bij de inkomstenbe lasting niet zal worden vergeten en reeds het vol gend jaar zal kunnen blijken, dat die belasting uitvoerbaar is. Een speciale petroteurnbelasiing voor één jaar, ware onmogelijk. Met de Indische Regeering zal in overleg worden getreden over het denkbeeld om den Slaat deelgenoot te maken in bepaalde induatrieele ondernemingen. Voor agressief optreden tegen den Islam is de Minister niet te vinden. Wat de zelfstandigheid van Indië betreft, het ligt in de bedoeling door den uit te breiden Raad van Indië de begrooting vooraf te doen voorstellen. Het eindoordeel over de begroo ting zal e hter blijven bij de wetgevende macht. Voor de derde maal vroeg de heer De Stuers het woord om op te komen tegen een uiting van den Minister, die ten onrechte sprekers vroegere verhouding ais ambtenaar tot den Ministerie debat bracht. Spr. hield vol niet gezegd te hebben dat de ambtenaren opzettelijk onwaarheid in de ver slagen zetten. Spreker verklaarde het zich tot.plicht te achten op te komen tegen het stelsel van geweld in Indië. De kaart van Indië is overal met bloed be spat, van vrouwen en kinderen. Daarom maant spr. tot voorzichtigheid ingetogenheid en omzichtigheid aan, in naam der Christelijkheid, der mensche- lijkheid en in het belang onzer financiën. Met klewang en karabijn in de hand kunnen wij onze taak in Indië niet vervullen. Na een kort antwoord des Ministers werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Bij afdeeling II (Justitie) dankte de heer Troel stra voor de wijziging van het drukpersregle ment, maar kwam er tegenop dat de repressieve bepalingen zijn blijven bestaan. Spreker wilde deze ook opheffen en daarnevens wijziging van het Strafwetboek, met name van de artt. 282285. Wat Deli aangaat, spr. juichte toe de instelling van een raad van justitie te Medan en vroeg waarom de arbeidsinspectie is opgeheven en wat de Minister nu denkt te doen. Is misschien de bedoeling een Centrale Arbeidsinspectie te Batavia in te richten? Hoe zal deze worden ingericht? Of zullen de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur met de inspectie worden belast Dat zou spreker betreuren. Tegenover de regeering hield spreker vol dat de ambtenaren van het binnen landsch bestuur intriges hebben, gesmeed tegen mr. Van den Brand en vroeg te dien aanzien een nader onderzoek, zoomede over de misstanden in de Lampongsche districten, waar ambtenaren hun publiek gezag misbruihen om zich te wreken op verschillende personen, gelijk mr. Dijkstra in zijn brochure heeft medegedeeld. De minister legge het rapport van mr. Rhemrev over in deze zaak. Het publiek belang moet gaan boven persoonlijke belangen. De heer van Kol vroeg krachtig optreden tegen de koelieschandalen bij de houtaankap-onder nemingen in de Riouw archipel, en tegen de mis standen bij de rouselarij voor de tinmijnen in de Straits drong aan op stichting van verbeterhui zen voor jeugdige Europeesche en inlandsche mis dadigers, en besprak vervolgens de knoeierijen" van de naamlooze vennootschappen in Indië, voor namelijk van de mijnbouwmaatschappijen en de petroleumondernemingen (terwijl de minister had toegezegd in Djambi geen particuliere ondernemin gen te zullen toelaten). De heer Bogaardt wenschte een onderzoek naar de centrale gevangenis te Soerabaja, die hij niet aldaar, maar te Magelang of te Djokja wil zien herbouwd. De toestanden in Deli worden ernstig overdre ven, ook door mr. v. d. Brand. Spr. is overtuigd, dat de koelies het er beter hebben dan in hun eigen kampongs. De minister van Koloniën deelde mede, dat uit een onderzoek door den Gouverneur- generaal ingesteld, gebleken is, dat de klachten van mr. van den Brand over tegenwerking van ambtenaren ongegrond zijn en dat den ambtena ren geen blaam mag of kan treffen. Overigens zullen ambtenaren, die particulieren tegenwerken, niet worden gehandhaafd. De minister achtte voor afschaffing van de dood straf den tijd nog niet gekomenoordeelde met de spreke: s die hierover het woord hadden ge voerd, beperking van de preventieve hechtenis gewenschtverklaarde niet te kunnen voldoen aan het verzoek om het Rhemrev-rapport over te leggen, en wees den heer Troelstra op de ver betering, welke het drukpersreglement in den aanvang van het jaar reeds heeft ondergaan, door daaruit het «preventieve" weg te nemen. De minister sprak pertinent tegen de bewering, als zou het nieuwe artikel 75 van het Regeeringsre- glement onuitvoerbaar zijn. Gedurende 18931899 zijn volstrekt niet meer concessiën verleend als in latere jaren en bij de Mijnwet van minister Cremer zijn de concessieverleeningen aan beper kende bepalingen gehouden. De heer Troelstra blijft op overlegging van het rapport Rhemrev aandringen. Bij het verder debat bepleit de heer L o h m a n het behoud van het residentiegerecht te Medan, waarbij de procedure allereenvoudigst is geregeld, naast den in te stellen Raad van Justitie aldaar. De minister antwoordt, dat alle zaken wel bij den Raad van Justitie zullen worden gebracht, maar dat de zaken beneden f500 zullen worden berecht volgens de eenvoudige procedure van den residentierecbter. Heden voortzetting. Stnatsbegrooting voor 1907. Hoofdstuk X. (Landbouw, N ij verheid en Handel.) VOORLOOPIG VERSLAG. (Slot). Gevraagd werd, of de minister voornemens is eene wettelijke regeling betreffende de veront reiniging van openbare watered bij de Staten- Generaal 'aanhangig te maken. Vernomen was, dat eene aanvraag om subsidie voor de .stoomvaartverbinding met Zuid-Afrika hij de regeering was ingediend. Eenigen hoop ten te mogen vernemen, dat de minister bereid zou worden bevonden aan dit verzoek een gun stig gevolg te geven. Anderen konden zich hiermede niet vereeni- gen. 1 Verscheidene leden hadden ernstig bezwaar te gen het verleenen van subsidie aan de Neder- landsche Vereeniging van Assuradeuren. In Duitschland vindt men de weerberichten aangeplakt aan de postkantoren. Gevraagd werd, of het niet wenschelijk ware hetzelfde hier te lande te doen. Door eenige leden werd aangedrongen op her ziening van het reglement betreffende den vorm, de samenstelling en de afmetingen der maten en gewichten. Hier te lande behoort gelegenheid to zijn tot het ijken van meters voor electrisch licht of elec- trische kracht. Bij vele leden bestond bezwaar tegen de sub sidie voor banken voor den middenstand. Het wekte bevreemding, dat dit voorstel gedaan wordt, voordat het langverwachte verslag van de staatscommissie voor den middenstand ver schenen is. Andere leden hadden met genoegen gezien, dat op deze begrooting enkele bescheiden posten ter bevordering van de belangen van den midden stand zijn uitgetrokken. Zij hoopten, dat de re- - geering op dezen weg zal voortgaan. Tegen den post voor een rijksbureau voor het onderzoek van handelswaren en gebruiksartikelen bestond bij zeer vele leden bezwaar. Men zou gaarne nader vernemen, op welken grond het voorstel des ministers berust en waarom hij winkeliers en klein-industrieelen en niet an dere particulieren wil helpen aan kostelooze on derzoekingen en adviezen. Met bevreemding hadden vele leden opgemerkt, dat in de jongste Troonrede gesproken wordt van ouderdomsverzekering, terwijl in de Troon rede van 1905 niet een ouderdomsverzekering, maar eene ouderdoms- en invaliditeitsverzekering was toegezegd. De scheiding van de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering heeft groote bezwa ren. Daar deze bezwaren toenemen hoe langer met de invoering dezer verzekeringen wordt ge wacht, meenden deze leden op spoed te moeten aandringen. 1 Eenige leden waren van oordeel, dat de ver zekeringen tegen ongevallen, ziekte, ouderdom en invaliditeit als deelen van een geheel beschouwd moeten worden en zooveel mogelijk op dezelfde leest moeten worden geschoeid. In verband hiermede drong men op samen smelting van alle arbeidersverzekeringen aan, op dat de moeilijkheden, welke in Duitschland en Oostenrijk aan het licht zijn gekomen, worden vermeden. t Andere leden merkten hiertegenover op, dat, als men dit schema wilde volgen, er nog vele jaren voorbij zouden gaan, voordat de arbeiders verzekering tot stand kan komen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de inrichting der ongevallenverzekering tot zoo groo- ten omslag en tot zoo groote misbruiken aan leiding geeft, dat het noodig is de wet zoo spoe dig mogelijk te wijzigen. De oorzaak van de onbe vredigende werking der wet schreef men vooral toe aan de centralisatie der uitvoering van de Rijksverzekeringsbank. In de jongste Troonrede is vermeld dat de wettelijke bepalingen betreffende den arbeidsduur en den nachtarbeid van volwassen mannen in bepaalde bedrijven worden voorbereid. Met in stemming hadden sommige leden hieruit gezien, dat de minister aan partieele regeling de voor keur blijft geven. Gevraagd werd, in welke richting de minister hierbij gaan wil, in die van het ontwerp-Lely of in die van het ontwerp-Kuyper, en of verkor ting van den arbeidsduur voor den minister een principe is, dan wel door hem alleen in zoover verlangd wordt als noodig blijkt met het oog op de veiligheid. Eenige leden wenschten be paaldelijk te vernemen, of de minister beperking van den arbeid in alle vakken tot 10 uren per dag en verbod van nachtarbeid voor bakkers denkt voor te stellen. Ook werd aangedrongen op beperking van den arbeidstijd der winkelbedienden en op verdere beperking van den kinderarbeid. Geklaagd werd over de slappe toepassing der wet op den kinderarbeid, en aangedrongen op wettelijke maatregelen betreffende de huisindus trie. Het antwoord, door den minister op 28 Sept. jl. gegeven aan den heer Schaper betreffende do toepassing van het K. B. van 13 Juli j.l, op de fabrieken van de Sphinx en van de Cé- ramique te Maastricht, had sommige leden niet bevredigd. Door te spreken van bedreiging heeft de minis ter de fabrikanten noodeloos ontstemd. De schromelijke vergissing, die, naar den mi nister schijnt te erkennen, gemaakt is, had bij een beter beleid voorkomen kunnen zijn. Eenige leden wenschten toepassing der bepa lingen van het K. B. omtrent het gebruik van loodverbindingen. Aangedrongen werd op hygiënische voorschrif ten voor de uitoefening van het steenhouwersbe- drijf en op het uitsluiten van zandsteen in Rijks bestekken voor openbare werken; op een onder zoek naar den maatschappelijken toestand van koffiehuis- en hotelbedienden en koetsiers; op belangrijke uitbreiding van het personeel der ar beidsinspectie, aanstelling van een hoofdinspec teur, ontlasting dier inspectie van statistieke werk zaamheden, op verleening van de bevoegdheid aan de Kamers van Arbeid om opgeroepen perso nen tot verschijning te dwingen en om de van hen gevraagde inlichtingen te verstrekken. Enkele leden achtten werkloosheidverzekering van Rijkswege noodzakelijk, velen meenden dat deze meèr op den weg der gemeenten ligt, doch verscheidene wilden het gemeentelijk initiatief jdoor Rijkssubsidie steunen. Het voorstel tot uitbreiding van het personeel der Rijksverzekeringsbank met 200 ambtenaren ontmoette bij velen bezwaar. Sommigen meenden dat de ontworpen tractementsregeling ten aanzien van de klerken en adjunct-commiezen ten on rechte afwijkt van de regeling vastgesteld voor de ambtenaren van die rangen bij de departe menten van algemeen bestuur. Gaarne vernam men hoe de wedden van de leden van het bestuur zijn geregeld. De Koninklijke stallen. Aan een commissie, bestaande uit de heeren dr. P. J. H. Cuypers, prof. H. Evers en den rijks bouwmeester in het le district, is opgedragen het maken van een volledig plan met begrooting voor stichting van nieuwe gebouwen voor stalpersoneel en materieel op het Loo, welke commissie bin nenkort met haren arbeid gereed zal zijn. Minister De Meester. Minister De Meester vertoefde gistermiddag ten paleize het Loo. Diner. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Patijn, zal Dinsdag 20 dezer een gedeelte van de leden der Prov. Staten een gastmaalaanb ieden te zijnen huize. De Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen tegenover Hongarije. Volgens Het Volk zou het schrijven van de Mij- tot exploitatie van staatsspoorwegen aan de leden van de Belgische-Nederlandsche-Qostenrijksch Hon- gaarsche Spoorwegvereeniging door mr. A. J. M- Bake zijn verzonden, zonder daarin den directeur- generaal van de Staatsspoor te kennen. Dr. Kuyper. De Nieuwe Courant had in een polemiek met De Standaard zich de, juist niet als compliment bedoelde, uitdrukking laten ontvallen, dat dr. Kuyper zich (op politiek gebied), al is hij staatsman in ruste, nog immer duchtig «roert". Het anti-rev. hoofdorgaan komt hiertegen op en schrijft Dat de afgetreden bewindsman, dien ze. (De Nieuwe Courantbeleedigde, zich nog zoo roert is in strijd met de feiten. Elk aanbod, om een opengemaakte plaats in het Parlement in te nemen, wees hij af. Niet één, maar meerdere. Daarna trok hij zich geheel terug, en vertrok voor een jaar naar elders. Sinds hjj terug kwam, bedankte hjj voor de 92 aanzoeken, die h(j ontving om op politieke meetings te spreken. Hij roerde zich ganschelijk niet. Hij ging zijn geboortestad eens opzoeken, om er een school in te wijden. H(j deed meê aan de Bilderd(jk-her- denking. Hjj zocht ook zijn oude vrienden in «Patrimonium" nog eens op. Of mocht ook dit niet? De Scheveningsche haven. De Deiningscommissie van gemeentewege tot onderzoek der middelen tot verbetering der Scheveningsche haven met het doel de daarin hinderlijke schommeling der vaartuigen weg te nemen, is met haar rapport gereed. De conclusie zou strekken tot het maken van een tweede binnen haven naast en ter uitbreiding van de bestaande. Ambtenaren Rijksverzekeringsbank. Het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid zal er bij het hoofdbestuur op aandringen dat het tot de Tweede Kamer het verzoek ricbte den post van f 62.000 voor het aanstellen van 200 nieuwe ambtenaren aan de Rijksverzekeringsbank van de Staats begrooting te schrappen. De thans aan die inrichting werkzaam zijnde 350 ambtenaren achtte men voldoende voor het te verrichten werk. Een deskundige reorganisatie in de om slachtige administratie zou volgens het departement aanbeveling verdienen. Rechtspositie Indische officieren. Indertijd werd door den heer Thomson in e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2