Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. VrydagI16 November 1906. No. 8660. Officieele Berichten. Afsluiting Singel. zal zijn afgesloten. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Gen oraal. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. der gevaarlijk is voor Arzila dan de roovers van de bergen. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat van Maandag 19 November a.s., tot nadere aankondiging, de Singel, van de Oosterstraat tot de Villastraat, voor het verkeer met rij- en voertuigen Schiedam, 16 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. Naar men van wélingelichte zjjde verneemt, spannen de Russische Polen alle krachten in om he benoeming van graat Witte tot gouverneur- generaal in Warschau door te drijven. Hjj zelf Hoet het ook wenschen. DUITSCHLAND. De Post zegt dat er reden is om aan te nemen dat een grootere toenadering van Oosten- rjjk-Hongarjje tot Duitschland en Rusland behoort tot de oogmerken van de staatkunde, die baron Aehrenthal denkt te volgen. Baron Aehrenthal en prins Bülow kennen elkaar al van vroeger. Vjjf jaar lang (1883—1888) zjjn zjj beiden te Petersburg gezantsehapsraad geweest en zy hebben in dien tijd veel met elkaar omge gaan. ENGELAND. De Engelsche pers neemt met voldoening nota Van Bülow's erkenning van Engeland's overwicht ter zee en verheugt zich verder in het algemeen i°ver den vredelievenden geest van zijn rede. i De Morning Post, de Daily Telegraph e. a. ^lijven echter wantrouwend. FRANKRIJK. De verklaringen van den Duitschen rijkskanse lier von Bülow aangaande Duitschland's gezind heid ten aanzien van Frankrijk, zijn te Parijs over t algemeen goed ontvangen. De Temps geeft er haar voldoening over te ken den, maar herinnert er zeer terecht aan, dat dergelijke verklaringen, door von Bülow in den Rijksdag in 1904 afgelegd, naar aanleiding van de Marokko-kwestie, werden gevolgd door een vijandige houding. Het blad eischt daden, welke 8 Rijkskanseliers woorden zullen steunenhet loochent de door den Rijkskanselier beweerde gelijkheid van den toestand van Duitschland na den vrede van Munster met den toestand van Frankrijk in 1871. I De Duitsche nationale eenheid bestond sedert 1-684 niet. In Frankrijk was ze sedert eeuwen cjen >Jait accompli". r Er is in 1871 een fout begaan door Duitsch- tand, toen ze een land ontwrichtte, in 't Volle bezit Vai* zijn nationaal geweten. Frankrijk zal volkomen de verplichtingen nako men, welke door den vrede aan de naties wordt °Pgelegd, ziet zonder argwaan den voorspoed van Duitschland aan, en zal zonder spijt de verstand houding tusschen Engeland en Duitschland zien -Verbeteren. ZUID-AF RIKA, De volgeling van Ferreira, die in een gevecht met de politie gedood is, is, volgens een jongen Boer, die van de bende was weggeloopen, een Afrikaander met name van der Merwe, en de ge wonde een van Dijk, die zich bjj Ferreira had aangesloten. De Daily Mail verneemt uit Prieska, dat Fer reira, naar ginds verluidde, Grikwastad ten W. van Kimberley bad bezet. Ferreira's volgelingen be staan grootendeels uit vroegere Nationale Ver kenners. In zijn antwoord op Botha's brief, waarbjj deze zijn hulp tegen Ferreira aanbiedt, betuigt Selborne zjjn dank en zegt dat hij er altijd zeker van is geweest, dat Botha den inval afkeurde. CUBA. Volgens den Washingtonscben correspondent van de Evening Post kan men er op rekenen, dat de bezetting van Cuba door de Amerikaanscbe troe pen nog lang kan duren, misschien wel blijvend zal zjjn. Taft en Bacon zouden na een ingesteld onder zoek naar den toestand de overtuiging hebben ge kregen, dat de Cubanen zichzelf niet kunnen regee- ren. De politieke stand van zaken op het eiland wordt steeds erger en zoodra de Amerikaansche troepen hun hielen zouden hebben gelicht, zou het land aan anarchie zjjn overgeleverd. CHILI. De Chileensche Kamer van afgevaardigden heeft besloten een leening te sluiten van 1,000,000 voor het weder opbouwen van Valparaiso. De Kamer verwierp echter een voorstel betreffende het uitgeven van papieren geld. MAROKKO. Re correspondent van de Temps te Tandzjer Jendt een telegram, dat verscheiden geruchten uit ®*arokko tegenspreekt. Vooreerst seint hjj, dat aisoeli nog niet in den vorm is aangesteld tot au' van Arzila. Raisoeli is uit Arzila vertrokken ®n heeft er geen vertegenwoordiger van zjjn gezag a^htergelaten, zooals gemeld was. Wel verlangt aisoeli den titel van kaïd van Arzila te hebben, waarschjjnljjk is hjj uit die plaats vertrokken de Marokkaansche regeering te dwingen, hem lelijk te benoemen. Immers, nu Raisoeli er dg6 rneer 'S' staat Arzila bloot aan de wraak van roovers in de bergen, die eenige mannen ver- lTen hebben bjj de laatste gevechten met de be- °ners van Arzila. Raisoeli wil dus bewjjzen, dat H> de roover met de ambteljjke aanstelling, min- VENEZUELA. De New-Yorksche bladen van eergisterenavond behelzen een bericht uit Fort-de-France, dat de Nederlandsche kruiser Kortenaer, die Dinsdag van Willemstad was gekomen, vertelde, dat bij 't vertrek van Curapao daar een hardnekkig gerucht liep, dat Castro dood was, maar de Venezolaansche regeering haar best deed dit stil te houden om zich eerst vast in den regeeringszadel te zetten. Op Curapao geloofde men het bericht algemeen. De Kortenaer heeft bevel gekregen terstond naar La Gueyra te stevenen als het bericht juist bljjkt. Het koffiehuis Aragno te Rome, waar, gelijk reeds kortelijk gemeld is, eergisterenmiddag een bom is ontploft, is de grootste eersterangs-inrich ting van dien aard, waar parlementsleden en vele vreemdelingen, voornamelijk Engelschen en Amerikanen, plegen samen te komen. De onbe kende die de ontploffing veroorzaakt heeft, had een handtasch onder tafel en er een jas over heen gelegd. Nadat hij een kop koffie gedronken had, ging hij heen, zijn bagage achterlatende. Kort daarop hoorde men een ontzettende ontplof fing, die onder de aanwezige heeren en dames een paniek veroorzaakte. De bom was met spij kers gevuld. Het gebouw werd eenigszins bescha digd en deze en gene liep een lichte kwetsuur op, maar daar bleef het gelukkig bjj. Volgens deskundigen was de bom slecht ingerichtanders vzou zij veel meer kwaad gedaan hebben. De politie meent dat de aanslag een wraakoefening yan de anarchisten is, omdat Zondag een van hun vergaderingen verboden was. Eduard Lachambre, oprichter en bestuurder van de Fransche Ciub van aëronauten, is in den ouderdom van 36 jaren overleden. De Standard verneemt uit Singapore Twis ten in den Chineeschen kampong hebben tot een ernstig oproer geleid. Er zijn winkels geplunderd, de zaken staan stil en de scheepvaart is belem merd. Er zjjn velen gevangen genomen. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 15 November. Indische Begrooting. De behandeling der begrooting wordt voortge zet, waarbjj de minister van Koloniën. weerspreekt de grieven van den heer van Kol, 1 over misstanden bij de inning van de landrente bjj Besoeki. Die rente wordt inderdaad geïnd kort na den oogst, maar dat is in het belang der bevolking, die op dat tjjdstip over geld beschikt. De inning van de landrente gaat de minister erkent dit een enkele maal gepaard met mis handeling en knevelarjjen door de dessahoofden, die dan hun straf niet ontgaan. Op een klacht van den heer van Deventer, antwoordt deminister, dat de rente, door de Gouvernements pandhuizen geheven, niet te hoog is. Werkt de regie eerst op geheel Java, dan zal overwogen kunnen worden of de rente kan wor den verlaagd. De heer Hubrecht wjjst er op; dat de olfi- cieele prijscourant, welke als grondslag voor de heffing van invoerrechten geldt, tal van artikelen bevat, waarvan de reëele waarde niet overeenkomt met die, aangegeven in de prijscourant. De minister zal de zaak aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen, om, zoo noodig, tot een ander stelsel te komen. De heer van Deventer wil verplichtend stellen het toekennen van een gedeelte van de suikerondernemingen aan de grondverhuurders voorts rentelooze voorschotten toekennen aan de suiker-verbouwende dessa-bevolkingen en afschaf fen de suikerpremies voor de dessahoofden. De heer van Kol wil tot het tegengaan van de rietbranden evenals de heer v. Deventer de politie uitgebreid zien, in stede van den dra- conischen maatregel toe te passen, de geheeie bevolking bjj branden diensten op te leggen. De minister acht het denkbeeld om den grondverhuurders een deel van de winsten in suikerondernemingen toe te kennen, niet uitvoer baar. Het verleenen van rentelooze voorschotten aan de suikerverbouwende bevolkingen, zou tot grooten administratieven omslag leiden. Afschaffing van de suikerpremies is omgewenscht. Zoo noodig zal, ter voorkoming van rietbranden, de politie worden uitgebreid. Het toekennen van een ver tegen woodigend karakter aan het syndicaat van suikerfabrikanten, heeft óók de instemming van den Gouverneur-generaal. Den heer van Deven ter antwoordende, verklaart de minister te hopen, het volgend jaar te kunnen voorstellen uit breiding van de opleidingsscholen voor inlandsche ambtenaren. De spoediger rangopklimming van de ambtenaren van bet B. B. zal bevorderd worden door een met 1 Januari nieuw in te voeren stelsel, waardoor op Java en Madoera 5, op de buitenbe zittingen jaarlijks 2 aspirant residenten méér be noemd kunnen worden. De heer Pierson verdedigt namens de com missie van rapporteurs een amendement, tot het brengen van een kredietpost van f 25.000 op de begrooting voor het doen van opnemingen en taxatiën ten behoeve van de terugbrenging van de particuliere landerijen in handen van den Staat. De heer van Karnebeek is van oordeel, dat door dit amendement de Eerste Kamer niet vrij in haar beslissing. Spr. stelt voor aan het amendement toe te voegen een zinsnede, waardoor de toegestane gelden ook gebezigd kunnen worden sten behoeve van het op andere wjjze verbeteren van op zulke landerjjen heerschende misstanden". De heer Van B ij landt meent, dat het amen dement onnoodig is. De minister kan de kosten voor een bedoeld onderzoek nu bestrjjden uit den post onvoorziene uitgaven en wordt het amende ment verworpen, dan zal de minister dat niet meer kunneD. De heer Ty de man heeft het amendement van de commissie van rapporteurs, om een post van f25.000 op te nemen voor kosten van opne- j mingen en taxaties ten behoeve van de terug- I brenging van particuliere landerijen op Java aan den lande, met instemming begroet. Hjj maakt echter enkele opmerkingen over de toelichting. Met het sub-amendement van den heer Van Karne beek kon hjj zich niet vereenigen. De heer de Waal Malefijt handhaaft het vroeger door hem ingenomen standpunt en bestrjjdt het amendement. Hjj is er echter voor, wanneer het sub-amendement er aan wordt toegevoegd. De Minister zegt, dat er voor hem geen aanleiding is om geld aan te vragen, want de Indische regeering gaat door met het ontwerpen van een algemeen plan van onteigening. Hij geeft dan ook de commissie van rapporteurs in overwe ging, het amendement in te trekken. De heer Pierson trekt nu het amendement in. Bij de 5e afdeeling keurt de heer Bogaardt de hooge subsidie aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Batavia af. Er zjjn meer scholen, die er ook en beter voor in aanmerking komen. Trouwens 'tis feiteljjk geen middelbare school. De heer Schokking bepleit hooger subsidi- eering voor het bjjzonder onderwijs, eu komt ook op tegen de hooge subsidie aan de meisjes H. B. S. te Batavia. De heer Ter Laan geeft verschillende wenken met betrekking tot de uitzending en promotie der onderwijzers. De Minister zegt overweging dier wenken toe. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot heden Memorie van Antwoord. In de verschenen Memorie van Antwoord der regeering inzake de algemeene beschouwingen in de afdeelingen der Tweede Kamer gevoerd wordt herhaald: dat de uitslag der verkiezingen van 1905 het aftreden van het vorige en het optreden van een vrijzinnig kabinet rechtvaardigde; dat ook de vrijzinnig-democratische partij heeft mede gewerkt tot samenstelling van het kabinet, mits de regeering zich zou houden aan het coalitie program van 1905; dat, saamgesteld als de Twee- do Kamer heden is, geen ministerie denkbaar is, dat in meerdere mate zou mogen verwachten een meerderheid te vinden, dan een kabinet als het tegenwoordige. Zoolang voor alle staatspartijen het belang der zaak richtsnoer blijft, is er voor het kabinet niet de minste reden, om met minder vertrouwen op. het welslagen zijner pogingen dan ten vorige jare zich te wijden aan de leiding van 's lands zaken. Wat betreft zjjn werkzaamheid, beroept het kabinet zich op de financieele ontwerpen en de nog in te dienen voorstellen. Het zal der Ka mer inzake sociale wetgeving aan werk niet ontbreken, waarbij wordt voortgewerkt op door het vorig kabinet gelegde grondslagen, herzien voor zooveel noodig. De regeering verklaart, dat er principieel ver schil bestaat tusschen het tarief van invoerrech ten, door het vorig kabinet voorgesteld met een meerdere opbrengst van pi. m. f 9 millioen en de nu aangekondigde technische herziening met een meerdere opbrengst van i/2 millioen. Ondanks het verschil in richting ten aanzien der finan cieele voorstellen, wenscht het kabinet echter zoo veel mogelijk met handhaving van beginselen, rekening te houden met de wenschen van alle groepen des volks. Daarom komt het met beslist heid op tegen de beschuldiging van partijdigheid bij benoemingen, te meer daar dikwijls een poli tieke tegenstander is benoemd, lettende het kabi net uitsluitend op de belangen van den dienst en op bekwaamheid en geschiktheid der candi- daten. Het kabinet acht tegen zijn algemeen be leid geen ernstige grieven geopperd. Omtrent het eindcijfer der oorlogsbegrooting wordt berekend, dat totaal bezuinigd wordt f990,629. Duurzame verlaging van het bedrag voor het marinemate- rieel ligt niet in de bedoeling, maar de reg. wil ernstig overwegen, om voor den aanbouw van schepen een maatregel ter bespoediging te ne men, evenals ten aanzien der Amsterdamsche stelling. Ernstig streeft de regeering naar bezui niging ook op de militaire uitgaven, mits die bezuiniging niet leide tot verminking, zelfs tot vermindering van onze weerkracht. Ten aanzien van de vermindering van het blij vend gedeelte der militie en het in bewaring geven van geweren aan de manschappen der- landweer verklaart de regeering, dat het beginsel der vermindering van dat blijvend gedeelte een deel raakt van het program van dit ministerie. Misplaatste aandrang tot bezuiniging is aan den maatregel vreemd, al zal daarvan niet alleen een belangrijke vermindering van lasten voor de schat kist het gevolg zijn, maar zal daarmede bovendien een zeer aanmerkelijke ontheffing van persoon lijken druk voor een groot deel der militieplichti- gen gepaard gaan, te meer daar het blijvend ge deelte tot dusver voornamelijk in wacht- en cor veediensten voorzag en het verblijf onder de wa penen dus niet uitsluitend aan de militaire vor ming der militieplichtigen. De minister van oor log hoopt bij de behandeling zijner begrooting aan te toonen, dat voorzieningen met het oog op mobilisatie en rustverstoringen of troebelen zijn getroffen, zoodat voor eenig nadeelig gevolg geen vrees behoeft te worden gekoesterd. De door den heer Kraus bij een tafelrede te Santiago aan de Koningin gewijde woorden be oogden slechts een weerklank op de hulde, wel ke namens den president der Chileensche Repu bliek aan H. M. was gebracht. Ook nu niet tracht het Kabinet de geheeie verantwoordelijk heid voor het aan den heer Kraus verleende ver lof van zich af te schuiven. De minister van landbouw enz. is voornemens eerst de Arbeids- en Veiligheidsbesluiten te her zien en vervolgens de wetten betreffende die on derwerpen,, en wel met Let doel» om de bescher-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1