Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Woensdag 28 November 1906. No. 8670. Officieele Berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Staten-Gfeneraal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADYERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren van de belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten, nos. 4 en 5 dezer gemeente, over het dienstjaar 1906/7, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 26sten Nov. 1906 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bjj deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zjjnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten November 1906. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis dat te beginnen met 1 December a.s. de brug over de Buitensluis niet meer geopend zal worden voor vaartuigen die mast en schoorsteen kunnen strijken en met gestreken mast en schoorsteen onder de brug kunnen passeeren. Schiedam, 28 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. De wet op de koopvaardijvloot is in het Hooger- huis in tweede lezing aangenomen. In den loop der beraadslaging werd algemeene instemming met den maatregel uitgesproken. Fitzmaurice vermeldde de zeer bevredigende vorderingen, die gemaakt zjjn in de onderhande lingen met de overige mogendheden betreffende de aanneming van een internationale laadlijn. DÜITSCHLAND. De Kreuzzeilung deelt mede, dat prins Eitel Friedrich geen telegram van deelneming aan Ca ruso heeft gezonden. Een brutale grappenmaker heeft zich deze ongepaste scherts ten koste van den prins veroorloofd. Er zit zoo zegt dat blad stelsel in, de leden van het keizerhjke hof te lasteren door satirieke verzinsels als authentieke feiten te verspreiden. BELGIS. In de Kamer waren gister alle tribunes, ook de diplomatieke tribune, dicht bezet. Men merkte op de aanwezigheid van bijna alle gezanten te Brussel geaccrediteerd. Een vraag van Paul Janson in de laatste zitting beantwoordende, zeide de minister van Buiten- landsche Zaken, dat de Belgische regeering gee- nerlei mededeeling van de Engelsche regeering heeft ontvangen, betreffende de betrekkingen (Uit het Engelsch.) 9) „Kom, ga meel" zei de commissaris en wend de zich naar de dour. „Het zal gauw gebeurd zijn.' Lange beproefde te spreken, maar zijne stem weigerde haar dienst. Hij werd donkerrood in 't gezicht en groote zweetdroppels stonden hem op 't voorhoofd. Met een uitdrukking van hevige zielskwelling in houding en blik keek hij Rebe aan. Daarop, toen deze met de portefeuille on der den arm, reeds bij de deur was, snelde hij hem na en hield hem bij den schouder vast. „Neen," zeide hij heesch, „je moet het niet doen, niet hier, ik kan het niet mede aanzien de gedachte, dat deze millioenen in een oogcn- blik tot asch zullen zijn vergaan en daarmee al 'nijne heerlijke plannen van jaren her in rook °Pgaan, heeft iets verschrikkelijks voor mij. Ik zou er krankzinnig van worden erger nog, 'k zou me aan je kunnen vergrijpen, met ge beld trachten te verhinderen, wat toch gedaan juoet worden, wanneer ik niet voor goed ver loren zal zijn." Dg laatste woorden had hij luide uitge- tusschen België en den Kongostaat. In het be wustzijn van zijn rechten en van die van den onafhankeljjken staat, zal België in een volmaakte en geheele vrijheid van handelen de gedragslijn volgen, welke de gemeenschappelijke belangen voorschrijven. (Zeer goed, van de rechterzijde en van de banken der liberalen). Vervolgens begaf de Kamer zich in een leven dige bespreking over de geldigheid der verkiezing te Kortrijk. Het debat over den Kongo zal morgen aan de orde komen. Vóór de vergadering hielden de afgevaardigden van de rechterzijde een bijeenkomst. De leden van de regeering gaven een overzicht van den toestand van den onafhankelijken Kongostaat, van een in ternationaal standpunt bezien. Zij brachten in herinnering, dat de uitvoering van het recht van naasting van den Kongostaat door België als voor bereidende maatregel zal eischen de aanneming van de koloniale chartre en de onderteekening van de overeenkomst van overdracht. Verscheidene leden legden den nadruk op het ernstige karakter, dat het debat in de Kamer zal dragen en op de noodzakelijkheid om vooraf de soevereiniteitsrechten van den onaf hankelij ken Kongostaat te bevestigen, opdat de toekomstige soevereiniteit van België slechts een voortzetting zal zjjn van de soevereiniteit van den onafhanke- lijken Kongostaat. MAROKKO. Andjera's hebben, naar uit Tandzjer gemeld wordt, gistermorgen het huis van Harris, den correspon dent van de Times aangevallen. Het huis werd verdedigd door regeeringstroepen en door de lieden van Raisoeli uit Fes, terwijl nog meer troepen van Tandzjer werden gezonden. Volgens de berich ten vielen er verscheidene dooden en gewonden J er is echter niets vaststaande bekend, uitgezonderd, dat de troepen stand blijven houden. Dergelijke aanrandingen, die tot de dageljjksche gebeurtenissen gaan behooren, worden beschouwd als voldoende bewijs voor de totale onmacht der regeering en de algemeen heerschende regeering- loosheid. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 27 November. Te 11.40 uur doet de Voorzitter appèl- nominaal houden. De griffier leest de namen der schreeuwd; met beide handen hield hij den arm zijns vriends vast, als om hem te verhin deren, zijn voornemen uit te voeren. Eerst wilde Rebe boos worden en had hem hoogst ontevreden aangezien. Toen hij echter het van angst verwrongen, lijkkleurige gelaat van den ander zag, dacht hij milder en zeide „Wees nu toch verstandig. Wat ik hier in de armen draag, is immers niets meer waard dan misdruk. Je zoudt er de menschcn mee kunnen bedriegen, den staat voor millioenen bestelen, wanneer ik het waagde, die papieren in omloop te brengen. Maar dan zou je mis dadiger zijn geworden, en bovendien, je kunt nu niet meer terug, nadat je mij in vertrouwen hebt genomen. Voor den dwalenden kameraad uit mijne jeugd wil ik gaarne een voorzichtig en sterk vriend zijn; maar voor den misdadiger, die in zijne boosheid volhardt, zou ik niets dan de ambtenaar kunnen zijn, die zijn plicht weet to doenl" Do ongelukkige keek hem met bloedbeloo- pen oogen aan. Daarop gaf hij een doffen schreeuw, schudde de vuist tegen Rebe en steun de: „O, ik haat je... ik haat je! steunde hij. Jij met je ambtenaarsmoraal 1 Honger jij maar door met je heele gezin en bedenk je maar geen oogenblik om millioenen te vernietigen!" Rebe was blijven staan. De woorden van den ongelukkige, zonder zin, ook zonder de bedoe ling uitgesproken om hem te kwetsen, maakten hem piet boos. Slechts diep medegevoel met ZUID-AFRIKA, De Tribune verneemt uit Kaapstad, dat de Kapenaars ongerust zijn vanwege de kansen op totstandkoming van den Lobito-spoorweg, die, naar zij meenen, de belangen der Kaapsche spoor wegen naar Transvaal en Rhodesia zal benadeelen. De Kaapkolonisten dringen er daarom bij de Kaapsche regeering op aan, dat deze haar veto zal uitspreken over het ontwerp voor den Lobito- spoorweg krachtens het vetorecht van Cecil Rhodes, dat de Kaapkolonie van hem verwierf. aanwezige leden voor, doch er zijn slechts 50 leden aanwezig, dus één te weinig om de vergadering wettig te doen zijn. De Voorzitter schorst de vergadering tot 12 uur. Begroóiing van Suriname. Te 12 uur wordt de vergadering geopend. Aan de orde is de »Begrooting van Suriname voor 1907". De heer Van Vuuren verheugt zich over het beleid van den gouverneur op Suriname, die den goeden weg volgt, door den heer Lely eerst bewandeld. Met kracht wordt gewerkt aan allerlei hervormingen, die voor de bevolking nuttig kunnen zjjn. Spreker gaat dit in bijzonderheden na, even eens zijn vreugde uitsprekend over hetgeen de gouverneur doet voor de zedelijke verheffing des volks. Het zedeljjk bederf op Suriname komt grooten- deels ook voor in hoogere kringen en spr. acht een kracht optreden daartegen noodig. Ook verheugt spreker zich over het optreden van den gouverneur tegen dronkenschap onder de vrouwen, terwijl hij verder de genomen onderwijs- maatregelen toejuicht. De heer Van Bylandt erkent, dat de bac oven-cultuur is gebleken te zijn geslaagdwaar spreker vroeger critiek er op heeft geoefend, wil hjj thans wel erkennen, datdie cultuur een gelukkige greep is geweest van den oud gouverneur Lely. Spreker dringt verder aan op bezuiniging. De heer Van Kol zegt, dat er in den toestand van Suriname bemoedigende verschijnselen zijn, wat niet wegneemt, dat spr. critiek oefent op verschillende zaken Een beter financieel beheer acht hij noodzakelijk, hetwelk hjj in bijzonderhe den tracht aan te toonen, o.a. voor de hooge pen sioenen. Bezuinigingen acht spreker noodig, maar hij betwijfelt of de circulaire van den gouverneur veel nut zal stichten. In den breede worden ver schillende zaken door spreker behandeld. Hij dringt o.a. aan om aan de Koloniale Staten het recht van amendement te verzekeren en de leden schadeloosstellling toe te kennen. Raad van State. Het wetsontwerp tot wijziging der wet van 21 December 1861, houdende regeling der samen stelling en bevoegdheid van den Raad van State (stemrecht voor prinsen uit het koninklijk huis) wordt aangnomen met 54 tegen 6 stemmen. Tegen de sociaal-democraten. De minister van Koloniën dankt voor de hulde, aan het beleid van den gouverneur ge bracht. Hij hoopt dat ook de jNederlandsche scheepvaart nog van den uitvoer der bacoven zou pro- fiteeren. Bevordering van de emigratie van Javanen zal de minister bevorderen. Decentralisatsie, in den zin van instelling van gemeentebesturen, zou niet tot bezuiniging maar tot uitbreiding van het aantal ambtenaren leiden. In het algemeen is er geen reden tot ontmoe- moediging, en slaagt de bacoven-cultuur, dan zullen de subsides geleidelijk verminderen. De minister heeft bovendien nog kort geleden bericht ontvangen, dat geschikte terreinen aan wezig zjjn voor de cultuur van de hevia brasil- liensis. Na repliek worden de algemeene beschouwingen gesloten. De begrooting werd zonder stemming aange nomen. Staatsbegrooting. Algemeene Beschouwingen. De algemeene beschouwingen over de Staats begrooting worden geopend door den heer Kolk man, met een bespreking van de financiën des Rijks. Had hjj liever de TariefwetHarte wet het leed van den vriend zijner jeugd vervulde zijn gemoed. Eenige minuten verstreken in pijnlijk stilzwij gen. Toen ging Lange plotseling weer staan en wankelde met wringende handen naar den an der toe. „Beste vriend, wees niet boos op mij, ik weet zelf niet, wat ik daar allemaal raaskal... ik ben -als een waanzinnige!" klaagde hij. „O, als ik jou niet had!... Jij zult mij niet in den steek laten hè O, God, als een ver dwaald kind, dat den weg niet weet, ben ik op het oogenblik! Ik zal weer kalmer worden, weer tot bezinning komen, als als het ge beurd is. Je begrijpt me? Maar dat onvermij delijke mee aan te zien, hoewel ik zelf wil, dat het gedaan zal worden, het te zien ge beuren, terwijl ik 't. nog verhinderen kon, zie, dat gaat mijn kracht te boven. Neem de portefeuille mee, doe wat je plicht je gebiedt, doe 't dadelijk en waar je wiltalleen niet hierniet bij mijik wil op je terugkomst wachten, en jou danken als de redder mijns levenskom terug, als alles voorbij isMaar heb medelijden met mij, kleinzielige, want ik raak buiten mijne zinnen, als ik zie, dat de biljetten branden ik weet niet wat ik doe neem daarom het geld gauw meel" Rebe had in zijn bureau eene flinke kachel staan, die hem dikwijls dienst deed bij het verbranden van waardelooze papieren. Na eenige aarzeling besloot hij het verlangen van zjjn zien worden, de door dezen minister voorgestelde technische herziening begroet hij niet vjjandig, zjj 't ook koeltjes geljjk het geheele complex van ingediende belastingplannen. Met een beroep op de cijfers van het vorige dienstjaar ea betoogende dat er geen enkele reden is om voor 1907 depressie te verwachten, verklaart hjj de opcenten voor 1907 onnoodig. In ieder geval wil hij de beslissing uitstellen tot Februari, om dat de Kamer dan een overzicht van den dienst 1906 heeft. Spreker betoogt, dat onder dit Kabinet van de Invaliteitsverzekering niets komt en dat daardoor het concentratie-program op een der hoofdpunten is verscheurd, en vraagt of de vrjjzinmg demo- kraten en ook de heer Borgesius nu hun steun aan het Kabinet niet moeten opzeggen. Spreker verklaart, dat hij en z\jn politieke vrien den zijn voor een definitieve regeling van het kiesrecht en voor demokratie. De heer de Visser toetst de verzoenings- leuze der Regeering aan haar politieke beginselen, en tracht met verschuilende voorbeelden aan te toonen dat onder de plannen van de Regeering tal van maatregelen voorkomen, waarbij volstrekt geen rekening wordt genouden met Het oelang van alle groepen der bevolking. De Lmerale Unie-rede van den heer Borgesius besprekende, constateert spreker, dat terwyl ae vryzinnig-demokraien voor scheiding van Siaat en kerk zijn, de Liberale Unie tuans bij monde van den heer Borgesius, door dit stantpunt heen ge groeid is. Voorts betoogt spreker waarom z.i. de demo- kraten van reents en links in botsing moeten komen. Heden voortzetting. tttMueiüaüd. Van de Koninklijke familie. H. M. da Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik keeren 17 December van 't Loo in de residenti terug. H. M. de Koningin-Moeder komt a.s. Vrjjdag reeds in Den Haag. Eerste Kamer-verkiezing. De Provinciale Staten van Gelderland herkozen gisteren met 39 stemmen (20 stemmen waren blanco uitgebraent) den heer C. M. v. Löben Seis tot lid der Eerste Kamer. Zooals men weet, moest de heer Van Löben Seis wegens zjjn bevordering tot generaal-majoor zijn mandaat ter beschikking stellen. Algemeen begrootingsdebat. Uit Den Haag schrjjft men Wij vernemen, dat als aan het plan om de quaestie van het blijvend gedeelte in verband met het beleid van den minister van Oorlog niet bij de algemeene beschouwingen, doch bjj de Oorlogs- begrooting te behandelen, gevolg wordt gegeven, de afloop van het algemeen begrootingsdebat reeds deze week verwacht wordt. Rekening Ned.- Indië. Het slot van rekening van ontvangsten en uitgaven voor Nederlandsch-Indië over het dienst jaar 1903 geeft de volgende cjjfers ontvangsten f 151.364.496.72^, uitgaven f 167 111.104.0b. Na deelig saldo dus: f 15.746.643.33 vriend in te willigen. „Goed dan," zei hij op zijn gewonen bar- schen diensttoon. „Ik zal dien rommel met mij meenemen naar mijn kantoor „Maar je zult er toch niemand iets van zeg gen, en er geen getuigen bij hebben, als je het doet?" „Wat dnu ja, men moet jou veel ten goede houden. Frans,daarvoor moest je me toch kennen, dunkt me. Ik heb nu werk op 't kantoor, 't is al bijna half drie," zeide hij met een blik op zjjn horloge. „Het kan wel vijf uur worden, eer ik terugkom, maar in elk geval, ik zal zoo gauw mogelijk voortmaken, «laar jij moet me beloven, geen domheden te uegaan.... wees een man en beneersch je zei ven. Breng ik je straks de ledige portefeuille terug, dan ben je uit al je narigheid en dan begint voor jou een nieuwof veel meer het oude, goede leven." Het was een raadselachtige, bange afscheids- blik, waarmee Lange hem uitliet; hij ging met hem mee tot aan de deur, daar greep hij hem nogmaals bij de hand en hield die krampachtig vast. „Veracht mij niet, Gustaaf," zeide hij op klaag lijken toon. „Bedenk, dat wij altijd goede kame raden warenhet was de ure der verzoeking in mijn leven, ik was niet sterk genoeg maar straks ligt alles achter mijje zult me niet lang laten wachten hè? Je komt gauw terug?" (Wordt vervolgd}..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1