Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Donderdag 29 November 1906. No. 8671. Officieele Berichten. Kennisgeving. Ke n n i s g e y i n g. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Biiitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. nUii'.irtHiillliiiiiimiUcT.Hiiiiiniinni'.iiiii PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaal del ij k adverteeren worden lijke overeenkomsten aangegaan. uiterst bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is inge komen van HENDRIK KROPMANS, om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het pand Hoofdstraat no. 11 en herinneren dat, ingevolge 3 van gemeld Wetsartikel, binnen 2 weken, na de bekendmaking, tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij hun college bezwaren kunnen worden inge bracht. Schiedam, 29 November 1906. Burgemeeste'r en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. He Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma J. J. Melchers Wz., en hare recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbrei ding harer distilleerderij, staande aan den Noord- vestsingel Nrs. 111—113, kadaster sectie H. no 99, met een gasmotor van 7 paardenkracht. Schiedam, den 29sten November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingeze<enen, dat op heden op het verzoek van mej. E. P. Verboom om ver gunning tot uitbreiding harer scheepstimmerwerf j,de Hoop", aan de Lange Nieuwstraat No. 43, kadaster sectie L. no. 570, door deze interichten ook voor den bouw van ijzeren schepen, afwijzend beschikt is, op grond van hinder van ernstigen aard voor woningen en kantoren in de omgeving en voor de uitoefening van den openbaren eere j dienst en verdere verrichtingen in het kerkge bouw en de consistorie der Gereformeerde kerk. Schiedam, 29sten November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA, Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12, alinea 4 der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden Uit het Engelsch.) 10) „Heb maar geen zorg, oude jongen, tusschen °ns blijft alles bij het oudel" Rebe had onderwijl aan de bel voor de lift getrokken en de komst van deze sneed elk Verder onderhoud af. De lift kwam beneden. Rebe hield de porte feuille nog steviger vast en ging naar buiten, V'aar nog altijd de regen op straat neerdrup- Pelde. Zijn eerste blik viel op een klein troepje Ij'euwsgierigcn, die voor het portaal van het huis om een donker voorwerp bijeen stonden, fet duidelijke teekenen van ontzetting kwamen JJ'enschen uit de naburige huizen en vlogen hwars over de straat op de groep toe. Wat "Rdden die menschen toch, waarom wezen zij «iet verschrikte gezichten weldra naar het huis 'otwelk de commissaris gereed stond te ver- aten, waarom schreeuwden zij wild door el- ander, waarom uitten zij kreten, die slechts 11 de uiterste ontzetting over de lippen komen? Rebe begreep zelf nog niet, waarom hem hart zoo bang begon te kloppen, als ver- «feueddü het ben gruwelijk ongeluk. Maar toen aan G. W. J. van der Burg en zijne rechtver krijgenden voor een proeftijd eindigende 31 December 1907, vergunning verleend is tot uit. breiding zijner scheepstimmerwerf, gelegen 's-Graveland no. 75, kadaster sectie H. no. 63, door deze interichten ook voor den bouw van ijzeren schepen. Schiedam, den 29sten November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. DÜITSCHLAND. Uit den Duitschen Rijksdag. Bij de beraadslagingen over de aanvullings- begrooting voor Zuid-West-Afrika verklaarde gis ter de rijkskanselier Von Bülow in don Rijksdag: Wij hebben op koloniaal gebied een ernstige crisis doorgemaakt. Ondanks de heldhaftigheid onzer troepen gelukte het eerst na driejarigen strijd den weerstand der tegenpartij te over winnen. Er zal nog eenige tijd verstrijken, al vorens de rust weer in onze kolonies heerscht. Het zou een ontmoediging voor de besten van ons volk zijn, wanneer wij de koloniën echter opgaven. Daarvoor neemt geen Duitsche Rijks dag of rijkskanselier de verantwoordelijkheid op zich. Er zullen nog meer groote sommen voor de beëindiging van den strijd en het her stel van zaken in ons beschermingsgebied be- noodigd zijn. Wij bevinden ons in een crisis, die, naar wij hopen, tot een gezonden toestand zal voeren. Doch hiertoe is het ook noodig, dat wij bekennen, dat in het koloniale bestuur een tout is begaan. Wij moeten met het vaste voor nemen bezield zijn, niet in een herhaling van deze fout to vervallen. Do verbondon regeerin gen achten de oprichting van een zelfstandige koloniale afdeeling nu, evenals te voren, wen- schelijk. Ook overigens zijn hervormingen „in capite et membris" noodig. Bij do vervanging van prins Hohenlohe werd in de eerste plaats gezocht naar een economische, commercieele kracht. Ik verzoek den heer Dernburg met ver trouwen te ontvangen. De spreker betreurde het, dat de beschuldigin gen, tegen eenige ambtenaren van het koloniale bestuur ingesteld, gegrond 'zijn. Bij onregelma tigheden zal hij steeds ingrijpen. Spreker behandelde vervolgens de commen taren der pers in zake de zoogenaamde „kolo niale schandalen Deze benaming is overdre ven. Spreker stelt vast, dat de Duitsche ambte naarsstand door geen andere in nauwgezetheid van geweten en rechtschapenheid wordt over troffen. Tegen schuldige ambtenaren zal zeer streng worden opgetreden. Daarop nam Dernburg het woord. Hij wees op de ontbinding van de contracten met Tip- pelkirch en Woermann. In zake de koloniale schandalen is een bijzondere commissie benoemd voor het onderzoeken van alle beschuldigingen. De spreker verklaarde, dat hij een programma hy onwillekeurig op de groep toetrad en 't donkere voorwerp, waar de menschen omheen stonden, duidelijker in 't oog kreeg, schenen zijno voeten hem van schrik verderen dienst te weigerenslechts met inspanning van al zijne wilskracht wist hij zich staande te hou den, en zich te bedwingen om niet in te stem men in de kreten van schrik, die geslaakt wer den. Vóór hem op het plaveisel lag met verbrij zeld ,1 ie ha am in eene groote plas bloed, die nog ieder oogenblik grooter werd, Frans Lan ge, de oogen wijd geopend, stijf verglaasd en zonder uitdrukking als bij een doode. Wat er in de volgende seconden of minuten gebeurde, wist Rebe later zich niet te her inneren. Een gevoel van onmacht, waaraan hij zich te vergeefs poogde te onttrekken, kwam over hem. -Hij was niet in staat, zich tot den ongelukkige neder te huigen, om hem op te helpen, noch ook, om eenig geluid te geven of do omstanders naar een dokter te zenden. Gelukkig kwam er ook juist een, die in een der naburige huizen woonde. Als heel uit de verte hoorde Rebe enkelen uit de menigte met den dokter spreken; één man deelde dezen met drukke gebaren mee, hoe de ongelukkige met een woeste vaart zich uit een openstaand ven ster der bovenste verdieping had geworpen en met groote snelheid op straat neergevallen was. Daarop boog de dokter zich over het ver pletterde lichaam, om dadelijk schoudeiopha- aan den Rijksdag zal voorleggen, wanneer hij eerst de voornaamste koloniën persoonlijk zal hebben bezocht. Vervolgens doet hij de noodza kelijkheid van de verlenging der spoorlijn van Luderitzbucht naar Keetmanshoop uitkomen. Ten slotte sprak hij over de politiek ten opzichte van de inboorlingen, in welke aangelegenheid alle koloniale mogendheden het eens zijn. Duitschland, dat toch in de wereld voor een militaire mogendheid geldt, kan niet voor de Hottentotten wijken zonder daardoor het pres tige van de gezamenlijke koloniseerende naties in Afrika afbreuk te doen en zich zelf in het Europeesche volkerenconcert te isoleeren. (Bij val, onrust bij de socialisten.) BELGIë. De Kongoleesche kwestie. Bij de opening van de bijeenkomst der Kamer legde de Smet de Naeyer gister de volgende ver klaring af Staande voor het debat, dat een aanvang gaat nemen en dat een kwestie betreft, welke de toe komst van het land en der regeering raakt, ge looft de minister de wenschen der Kamer te voorkomen door de werkelijke redenen bloot te leggen voor de houding, die hij meent te moeten aannemen en die het logische gevolg zijn van de gedragslijn, die hij steeds in acht heeft ge nomen. Het is 20 jaar geleden, dat de Kamers den Koning der Belgen machtigden den zwaren last van de soevereiniteit van den Kongo op te nemen. Doordat dit besluit door de Kamers met bijna algomeene stemmen werd aangenomen leg den zij vertrouwen aan den dag dat de Koning al werkende voor het verspreiden van de wel daden der beschaving in Afrika, het belang van België bevorderde. De verbintenis tusschen den nieuwen staat en België is bij uitsluiting van personeelen aard gebleven. Begiftigd met een on afhankelijk gezag, zijn de daden der regeering nooit afhankelijk geweest van goedkeuring noch van kritiek noch van eenig gezag van buitenaf. De Koning heeft de overneming van zijn groot werk door België voorbereid. De minister gaf vervolgens een historisch overzicht van de Kongoleesche kwestie. Daarna trad de minister uitvoerig in de uit- breding der hulpbronnen van den onafhankelijken Kongostaat en den bereikten vooruitgang. De regeering meent, dat de beste waarborg voor haar domeinbezit te vinden is in het optreden van een commissie die op zoodanige wijze moet zijn sa mengesteld, dat zij waarborgen geeft voor be voegdheid en onafhankelijkheid in de bewaring van het nationale vaderlijk erfdeel, den Kongo. Die commissie moet een waarborg scheppen voor de financieele stelling der kolonie en zal voor komen, dat de Kongo een lastpost voor België wordt. j De regeering legt opnieuw nadruk op het nut van do overneming van den Kongo door België. Die overneming eiseht de aanneming van de wet op het koloniale stelsel, in 1901 ingediend en van lend zich weer op te richten. „Hier komt alle menschelijke hulp te laat," zeide hij. „De man is dood, vermoedelijk heeft hij reeds bij het omduikelen in de lucht den nek gebro ken." i Wederom was het Rebe, of de koele woor den van den dokter heel uit de verte tot hem doordrongen, en toch stond hij zoo dicht bij hem, dat hij de hand .slechts behoefde uit te steken, om hem te grijpen. „De politie moet dadelijk gewaarschuwd en een brancard gehaald worden," zei een uit de menigte. Tegelijk werden reeds de blinkende helmen van eenige agenten zichtbaar; een van hen herkende den commissaris in burgerklee- ding en groette hem. Nu verdween ook het verlammende gevoel uit Rebe's ledematen en was hij weer de hei der denkende politieman. Alles was hem nu duidelijk. Toen zijn ongelukkige vriend den schat, dien hij als een afgod had vereerd, onherroepe lijk uit de handen had gegeven, was hij door vertwijfeling aangegrepen, en was hij plotseling krankzinnig geworden. In geestelijke onmacht was Frans Lange door het openstaande raam getuimeld. Snel begonnen nu de agenten den doode van den grond te tillen; totdat er een transport wagen zou zijn, legden zij hem in de gang van het huis. De dokter, die door een der agenten óp de hoogte was gebracht van Rebe's kwa- Utcjt» trad op dezen toe en zette hem breed de overeenkomst van overdracht, met den onaf hankelijken staat. De regeering zal deze onderhan delingen met bijzondere waarborgen omringen. Er zal gemakkelijk een overeenkomst kunnen wor den getroffen tusschen de partijen, die bezield zijn met dezelfde liefde voor het vaderland, door een annexatie, die voordeelig voor het land is en gewaarborgd wordt door het volkenrecht. Het Belgische volk is zich er v^n bewust welk een groot werk zijn soeverein heeft verricht; het brengt hulde aan zijn verheven en vaderlands lievende karakter. Vervolgens somde de minister alle aangebrachte verbeteringen op, met name de afschaffing van de slavernij. De onafhankelijke Kongostaat heeft er zorg voor gedragen alle hervormingen in te voeren als die noodig waren. De besluiten van 3 Juni zullen niet nalaten invloed te oefenen op den socialen vooruitgang. Zij hebben er juist aan toegevoegd een groot aantal oeconomische werken, en aan een groot aantal werken is men bezig. Na het ondankbare tijdperk van het begin, vangt men thans aan de vruchten te plukken en de aan leg van groote verkeerswegen zal in staat stel len partij te trekken van den onmetelijken rijk dom aan delfstoffen. Wij hebben vertrouwen in het land, wij twijfelen niet aan zijn medewerking. De verklaring van den minister-president werd door de rechterzijde begroet metZeer goed. Bij afwezigheid wegens ziekte van den sociaiis- tischen afgevaardigde Vandervelde, ontwikkelde Hymans (liberaal) de eerste interpellatie. De spre ker houdt zich bezig met den brief van den Ko ning, die de openbare meening verrast en geschokt heeft en welk een onderzoek van den toestand noodzakelijk heeft gemaakt. Vervolgens werd o. m. de kwestie van het natio nale domein door hem onderzocht. Indien de re geering het in zwang zijnde stelsel in den Kongo aanvaardde, dan zou zij inderdaad afstand doen van de werkelijke soevereiniteit. België zal geen andere kolonie willen dan die het zelf bestuurt. Wij moeten weten wat dat beteekent: het kroon domein. België kan niet berusten in een ont wrichting van de kolonie. Spreker vraagt of de bewoordingen van den brief des Konings niets dan wenschen beteekenen. Hij verwijt den Ko ning, dat deze twijfelt aan de toekomst. België zal de kolonie wijs weten te besturen. De tegen woordige toestand is vol tegenstrijdigheden. Bel gië moet zelf zijn koloniale politiek maken. Wij vragen volledig licht. Ik ben zeide Heymans voor een onmiddellijke anexatie, maar onder de beperkingen, die ik ontwikkeld heb. De socialistische afgevaardigde Furnemont be gon daarna zijn interpellatie. Heden voortzetting. ITALIë. Uit Rome wordt aan de Brusselsche Petit Bleu het volgende gemeld, dat wjj onder aile voorbehoud overnemen Ik verneem zoo even, dat Pius X besloten heeft persoonlek tusschen beiden te komen m de Ar menische kwestie. H(j is al te lang onkundig go- uiteen, hoe de ongelukkige, vermoedelijk in een plotselingen aanval van waanzin uit het venster gestort en daardoor zijn onmiddeilijken cloou had bewerkt. „En is er geen redding mogelijk?" vroeg Rebe en het verwonderde hem daarbij, hoe hij uiter lijk zoo gelaten en kalm dat vragen kon, alsof het niet zijn beste, zijn eenige vriend was, wiens verpletterd lijk daar zoo even in de don kere gang van het huis was neergelegd. „Ik herhaal het, de dood is onmiddellijk inge treden door het breken van den wervelkolom. Een troost is het, dat de arme man door dien zelf gezochten dood niets te lijden heeft ge had." In dit oogenblik gevoelde commissaris Rebe een hevige lichamelijke pijn. Hij voelde, hoe het bloed met kracht naar zijn hoofd drong, hoe de lederen portefeuille met looden zwaarte op zijn arm drukte, 't Was alsof hij stikken zou, toen het besef tot hem doordrong, dat hij nu de eenige was, die het geheim van de portefeuille kende, zijn medeweter was dood die had het geheim met zich uit het voor hem waardeloos geworden leven meegenomen. Wordt vervólgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1