Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Zaterdag 1 December; 1906. No. 8673.--; DERDE BLAD. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland Ingezonden. Uit de Pers. Posterijen en Telegrafie. Kerknieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Gevraagde Arbe idskrachten. Grof- en machine-bankwerkers. Grof- en Hachine-bankwerkers (halfwas). Kunstsmeden. Timmerlieden (halfwas).—Schoenmakersjongens. Schoenmakersknecht of (halfwas). Jon gens. Bakkersjongen. Loopjongen Bakkersleerhng. Slagersjongen. Krullen jongen. Plaatwerker. Vuurwerker. Jon gens voor drukkersen. Jongen voor kurkenfa- briek. Jongens. Aangeboden Arbeidskrachten. Machinist-stoker. Machinistbankwerker. Pakhuisknechts Gist werkers. Molenaar. Kuiper. Bankwerker. Koperslager. Boek binder. Timmerman Kuiper. Bakker. Smidsjongen. Barbiersleerling. Personen voor lichte werkzaamheden. Wassehen aan huis gevraagd. Dienstbode. Kindermeisjes. Leerlinge-winkelbediende. S. T. M. Gedurende de maand November zijn door de Schiedamsche Tramwegmaatschappij 24897 pas sagiers vervoerd. Electrische tram Rotterdam—Schiedam. Naar de N. II. Ct. verneemt, zal het werk dat de gemeente aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam verricht, in den loop der volgende Week gereed komen. Het voornemen is dan de daarop volgende week de electrische tram, zoo wel over de ceintuurbaan van den Nieuwen Bin nenweg als naar Schiedam te laten rijden. Voor- loopig is daarvoor de datum van Vrijdag 14 De cember vastgesteld. Ambachtsschool'. Woensdag 12 Dec. zal in «Musis Sacrum" alhier een openbare vergadering worden gehouden, uit geschreven door de Commissie voor de oprichting van een Ambachtsschool voor Schiedam en omstreken. Als spreker treedt op de heer H. J, de Groot, inspecteur van het Ambachtsonderwijs in Neder land. Gister-middag half vjjfis van de in Werking zijnden stoomketel der stoommachine van den molen »De West" de pakking van het man gat gesprongen. Daar er niemand in de machinekamer was, Werden er geen ongelukken veroorzaakt; ook Werd er geen verdere materieele schade aange richt. Hed e n-o chtend omstreeksö j ure is de 21-jarige J. van der Gaag, timmermansknecht Wonende te Rotterdam, die op weg naar hier Was om werk te zoeken, door de stoomtram, bomende van Delfshaven, achterop en aangereden, Waardoor hij een wonde aan het hoofd en aan een der voeten bekwam. Door den conducteur van de betrokken tram, Werd de man verbonden, zoodat een ontboden geneesheer geen dienst behoefde te doen. Hij is daarop onder geleide der politie per tram naar Rotterdam vertrokken. Den indrager C. J. de Koning, w o- hende Rotterdamsche dijk 91», heeft in de glas fabriek »de Schie." aan den Buitenhavenweg alhier, toen hjj bezig was met het indragen van Hesschen, het ongeluk getroffen, dat een tang op zjjn oog viel en aan dit lichaamsdeel daardoo r oen brandwonde ontstond. Vanaf Maandag 3 dezer kunnen de beursbezoekers op de Beurs gebruik maken Van een aldaar geplaatst automatisch telefoontoestel voor locaal verkeer' van 1 December benoemd tot comptabel ambte naar bij de staatskolenmjjnen in Limburg. Voor de vacante betrekking van Onderwijzeres aan scho >1 E, hoofd de heer M. Martens, hebben zich niet minder dan 56 solli citanten aangemeld. UIT VLAARDINGEN. De door de Onderafdeeling »de Maasstreek" van den Nederl. Bond van Gemeen teambtenaren opgerichte cursus ter opleiding in de gemeente-administratie, zal a.s. Maandag 3 December des avonds te 6^ uur door het Bestuur van die Onderafdeeling worden geopend. De lessen zullen worden gegeven in een der lokalen van het Raadhuis te Vlaardingen, daartoe welwillend door het bestuur dier gemeente afge staan. UIT MAASSLUIS. Uit Maassluis meldt men Gistermiddag werd door de stoomreddingsboot te Hoek van Holland aangebracht de bemanning, bestaande uit 6 man, van den Franschen schoe ner Helene Dejonnaise, kapitein Reminiae, van North Shields naar Duinkerken bestemd, welke gistermorgen op den Hinder is gestrand. Het schip is wrak. De heer K. N. M. Zeiders, rjjksklerk f®*1 inspectie der belastingen alhier, is met ingang IJIT ROTTERDAM Van den Bergh ltd. en de Bestuurdersbond. Men meldt uit Rotterdam: In Caledonia had gister, Vrijdagavond, een druk bezochte vergadering plaats, uitgeschreven door de vooruitstrevende liberale kiesvereeniging „Rot terdam", ter bespreking van het geschil tusschen de directie Van den Bergh limited en den Rot- terdamschen Bestuurdersbond, wegens het geven van 5 O/» loonsverhooging aan die werklieden, die geen lid waren der vereeniging „Door Een dracht Sterk", aangesloten bij den Bond, en als gevolg waarvan bijna alle leden, circa 250, be dankten als lid. Het Kamerlid, S. van den Bergh, ontvouwde de redenen van dit besluit, dat per jaar f 40,000 kostte en beschouwde het als een maatregel van verweer en in het belang der orde onder de 1200 werklieden op de fabriek, die gevaar liep wegens bedreigingen en intimidatie. Spr. betwistte de beschuldigingen, dat de maat regel inbreuk maken zou op de grondwettelijke bepalingen in zake het vereenigingsrecht. Ook wenschte de directie geen staking uit te lokken. Aan H. Spiekman was toegang verleend tot de vergadering, ter verdediging zijner artikelen in het „Volk" en de „Bondsbanier" en zijn op treden als voorzitter van den Bestuurdersbond. Spiekman protesteerde, dat voor deze openbare zaak niet aan ieder toegang werd verleend. Spiekman hield een langdurig betoog, waarbij hij volhield, dat de daad der heeren Van den Bergh een aanslag was op het recht van veree niging. De heer Van den Bergh repliceerde. Invoer van vee in Duitschland. Gisteravond is uit Berlijn aan de Etoile Beige gemeld De Deutsche Fleischerzeitung zegt bericht ont vangen te hebben, dat groote hoeveelheden vee op dit oogenblik in Holland worden aangekocht in de aan de Duitsche grenzen palende distric ten. De handelaren rekenen er vast op, dat de grenzen zeer spoedig weer zullen worden open gesteld. De stallen aan de grens op Hollandsch gebied zijn gevuld met honderden beesten die vervoerd zullen worden zoodra de invoer in Duitschland weer geoorloofd is. De Duitsche han delaren hebben reeds belangrijke contracten in dien zin afgesloten. Bestrijding der tuberculose. Uit Den Haag wordt gemeld: Onder leiding van Jhr. S. M. S. de Ranitz hield het Ned. Centraal Comité tot bestrijding der tuberculose gister zijn algemeene vergadering in Concordia. Uit het verslag dezer vergadering blijkt, dat door het bestuur maatregelen worden genomen tot plaatsing van waarschuwingsborden tegen het spuwen in de spoorwegrjjtuigen. De heer Luyt was bereid bevonden een teekening te vervaardigen voor een aanplakbiljet, dat weldra in duizenden exemplaren zal worden verspreid. De vereeniging bestaat thans uit 4047 leden; het aantal correspondenten bedraagt 250. Vorig jaar waren er 2800 leden. Het saldo-kasgeld be droeg f 3510.511/2. Het comité verkreeg machti ging om f500 aan te wenden tot het doen hou den van voordrachten om propaganda te maken. D>e voorzitter zette het doel uiteen van een te verspreiden plaat om ook in de kringen van den kleinen man en de volksschool op te wek ken tot bestrijding der ziekte. Het Comité zoekt naar een middel om een postzegel, als thans door de Amsterdamsche ver eeniging wordt verkrijgbaar gesteld, populariteit te doen verkrijgen. Voor de vergadering werd gesloten bracht dr. do Josseling de Jong lof en dank aan het Cen- traal-comité voor de schitterende wijze waarop de in Sept. jl. alhier gehouden internationale tuberculose-conferentie is geslaagd, en voor de buitengewone moeite, die 't aan de voorberei ding besteed had, een congres dat de belangstel ling voor de zaak in niet geringe mate ver hoogd had. Flink aangepakt. Aan den Amsterdamsche hoofdcommissaris van politie den heer H. S. Hordijk is door de regeering opgedragen, om voor ons land een bureau te creëeren, van waaruit als centraal punt de handel in vrouwen en meisjas zal worden geteugeld. Dit bureau neemt dan plaats in 't internationaal ver- band, dat bij internationale regeling is gelegd tusschen een aantal staten, met het doel genoemden handel t.e fnuiken. (Tel.) Ongelukken. Te Loosdrecht is gistermorgen de 76-jarige werk man J. M. aldaar bij het rooien van boomen door een vallenden boom getroffen. De man was on middellijk dood. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Het papieren gevaar. De Roomsch-Katholieke Propaganda-Club »St. Paulus" onder-afd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, heeft zich aangegord tot den strjjd tegen shet papieren gevaar", en rekent daarbij op den steun en op de medewerking van iederen Katholiek. Want, een ieder is dit verplicht en verschuldigd aan den eerenaam, dien hij draagt. Wat moet men verstaan onder »het papieren gevaar" Hieronder verstaan wij het steeds driester en onbeschaamber optreden der onzedelijkheid, die zich aan ons opdringt in woord en beeld, in geschriften, platen, prentbriefkaarten, enz. Daar bestaan helaas ook in onze stad winkels, waar openljjk en publiek de meest schaamtelooze prentbriefkaarten worden uitgestald, die U het schaamrood naar de kaken jagen, zoo ge nog niet alle gevoel van eerbaarheid verloren hebt, kaarten die men in een fatsoenlijk gezelschap niet zou durven vertoonen, en die in de zgn. fatsoenlijke en nette winkelzaken voor iedereen worden ten toongesteld I Is het geen schande dat zulke dingen nog mogen worden verkocht. Mogen wij, Katholieken, die de heiligste der deugden beschouwen als ons schoonste sieraad, langer lijdelijk toezien Moge wjj dulden, dat onze kinderen, voor wier goede en christelijke opvoeding wij ons zulke ontzaglijke offers getroosten, gevaar loopen te verzinken in den poel van onzedelijkheid en aldus voor tijd en eeuwigheid verloren te gaan? Dat mogen, dat kunnen wij niet dulden Wij moeten den strijd aanbinden tegen het ge vaar, dat jeugd, huisgezin en maatschappij bedreigt. Welke middelen moeten hiertoe worden aan gewend Ie. Weer uit Uwe eigen woning alles wat ook maar eenigszins in strjjd is met de eerbaarheid, 't zjj boek, courant of afbeelding in welken vorm ook. 2e. Koopt niets in winkels, waar ook iets is tentoongesteld of voorradig is, wat uw zedelijk heidsgevoel kwetst. 3e. Wendt ernstige pogingen aan, om uwe zonen en jeugdige ondergeschikten lid te doen worden van de Propaganda-elub »St. Paulus", eene vereeniging, die hare leden de zedeljjke verplichting oplegt, geen slechte lectuur te lezen en volstrekt niets te koopen in winkels, waar onzedelijke lectuur of platen enz. verkocht wordengij jongelingen die lid onzer club wenscht te worden, komt allen Zondag 2 December, des 's namiddags ten 12 uur ter feestuurs-vergadering, in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, en schaart U onder onze banier, dan zullen wij één van geest en één van zin den strijd tegen het verderfelijk element her vatten. Zoo aangepakt, moet ons streven slagen, gesteund als het wordt door het Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond en door het Plaatselijk Comité der Katholieke Sociale Actie. Wanneer alle Katholieken zich ernstig beijveren om alvast deze middelen toe te passen en te bljjven toepassen, dan zullen wij er reeds in geslaagd zjjn om jhet papieren gevaar" althans in zijn meest dreigenden vorm te keeren. Steun deze Propaganda, giften, hoe klein ook, worden door het Bestuur gaarne in ontvangst genomen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wjj Het Bestuur der Propaganda-Club »St. Paulus", J. F. VAN HEES Jr., Voorzitter. Buitenhavenweg 126. J. B. W. POLS, Secretaris. Ged. Broersvest 6. J. WILLE, ie Penningmeester. Nieuwe Buurt 2. A. VAN DONGEN, 2e Penningm. Singel 46. De antirevolutionairen en de kiesrechtkwestie. De Standaard zegt, dat het Centraal Comité der antirevolutionaire partij nooit anders van ad vies gediend heeft dan met het oog op een ko mende verkiezing van meer algemeen karakter. Het Centraal Comité zendt niet anders dan een concept en de deputatenvergadering maakt ,de resolutiën op. Met het oog op de kosten en den tijd scheen het samenroepen van een extra- deputatenvergadering steeds iets, waartoe alleen in de uiterste noodzakelijkheid mocht besloten worden. En die bestaat nu ten aanzien van de kiesrechtkwestie niet. De deputatenvergadering heeft zich beslist voor een kiesrecht van gezins hoofden verklaard. Het oogenblik om zich over nadere formuleering en uitwerking definitief uit te spreken komt eerst met urgentie, als de regee ring haar voorstel tot grondwetsherziening pu bliek maakt. Als de antirevolutionaire partij in blanco-arti kelen deed, en zich niet sedert lang met beslistheid over het kiesrecht ten principale had uitgespro ken, zou het anders staan. Maar dit geval bestaat niet. Ieder in en buiten onze partij weet, dat de antirevolutionairen het in drie dingen eens zijn: lo. dat ze de grondbepaling van het Kiesrecht oor- deelen te zijn een constitueerend element van onze Staatsinrichting, dat alzoo in de Grond wet, en niet in de gewone wet thuis hoort; 2o. dat het algemeen stemrecht het uitvloeisel is van de Staatsidee der Volkssouvereiniteit, die lijn recht tegen de hare overstaat; en 3o. dat in het toe te kennen kiesrecht aan gezinshoofden door haar een principieele oplossing wordt gezocht. Ook wij verwachten daarom wel, dat het Cen traal Comité, verre van stil ,te zitten, veeleer met betamelijken spoed zich zal voorbereiden, om, als er gesproken moet worden, met zjjn advies gereed te zijn. Maar dit is heel iets anders, dan nu reeds met spoed op openbaarmaking van zijn advies aan te dringen; en daarom deden wij aan dien aandrang niet mee. Overijling zou hier op naberouw kunnen uit- loopen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Schiedam en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Nov. 1906: Ingelegd f14120,42Terug betaald f 16381,04. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6144. Aan den ZeerEerw. hear J. Loos, pastoor te Beek, zjjn de laatste HH. Sacramenten toegediend. Te Zevenaar is in den ouderdom van ruim 87 jaar overleden de ZeerEerw. heer P. F. Masker.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 9