Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Dinsdag 4 December? 1906. No. 8675. A1) o n n e e r t D ap ie Nieuwe ScHefiamsclie Courant mei gratis MnsM MatsbM jrjjs 10c.weel, 0.45j.Bi, f1.33p.3mi. Officieele Berichten. Kennisgeving. Proeven met zoeklicht. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten, g Het uur der bekoring. ABONNEMENTSP &IJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonden Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 4.35, oer maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenon en aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAJ T 50. tBsmsBmB&Bsuxssesamk èiwiff.. issobes PRIJS EER ADVERTENTIëN; Van 16 regels 0.92 net inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen word tweemaal berekend. Ingezonden mededeeiing an 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, de aan dacht van belanghebbenden by de scheepvaart op het hieronder volgend bericht aan zeevarenden Proeven met zoeklicht. Noordzeekanaal. Volgens mededeeiing van den Commandant der stelling van Amsterdam worden tusschen 7 en 16 December 1906 op een ot twee avonden aan de oevers van het Noordzeekanaal, tusschen het fort by Velsen en IJmuiden, proeven genomen met een klein zoeklicht. Schiedam, 4 December 1906. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. DÜITSCHLAND. In den Rijksdag is gister de beraadslaging over de aanvullingsbegrooting voor Zuidwest-Afrika voortgezet. Tegenover de mededeelingen van Be- bel, Ablasz en Rören verklaarde de directeur der koloniale afdeeling: Mijn beginsel is, dat schul dige ambtenaren gestraft, onschuldige beschermd en lasteraars ter verantwoording geroepen moe ten worden. De eerlijkheid in het koloniale be stuur hoog te houden, is onze hoogste plicht en daarom worden beschuldigingen zoo nauwgezet mogelijk onderzocht. Spreker wees op de onhoud baarheid van een deel der door afgevaardigden ingebrachte beschuldigingen en zeide verder, dat hij zich noch door de linker- noch door de rech terzijde zal laten beïnvloeden. „Als ik mijn ambt niet met fatsoen en met eere dragen kan, zal ik heengaan." (Groote beweging.) In het verdere verloop der bijeenkomst richtte Rören een heftigen aanval op Domburg, die hem de uitlating verweten had, dat het centrum zijn goedkeuring van de koloniale begrooting afhan kelijk maakte van de afdoening der strafactie tegen den ambtenaar der koloniale afdeeling Wis- tubo naar den zin van het centrum. Rören ver zoekt van dergelijke plompe, beleedigingen in den toon van een beursspeculant verschoond te blij ven. (Opschudding.) Dernburg betoogde daarop, dat hij in hooge mate geprikkeld is geworden, ook omdat er mate riaal van twijfelachtige waarde in het geding ge bracht werd. De heele natie moest wel gelooven, dat er geen menschen maar beesten naar de kolonie waren gezonden; daarom had hij de et terbuil doorgestoken. Hij nam de geheele ver antwoordelijkheid op zich. (Stormachtige bijvals betuigingen.) |j! i' FRANKRIJK. Een belangrijke circulaire is door minister Bri- and uitgevaardigd, met nadere bepalingen tot uit voering der scheidingswet, ingaande den 13 Dec. a.s. Er blijkt uit dat de kerken tot uitoefening van den eeredienst beschikbaar zullen blijven, maar de pastoors worden dan slechts als ambtenaars beschouwd en mogen geen administratie voeren, alleen persoonlijke giften aanvaarden. De pastorieën kunnen aan de geestelijken wor den verhuurd, maar de seminarieën worden ge sloten en de professoren kunnen zelfs wegens het vormen van een geheime eeredienst-veree- niging worden vervolgd. SPANJE. De Fransche admiraal Touchard is te Madrid om half twaalf aangekomen. Hij gaat bij den Koning op audiëntie en zal om één uur een onderhoud met Moret hebben. Het kabinet is afgetreden. Men verzekert dat koning Alfonso Montero Rios zou hebben belast hebben met de samen stelling van een nieuw Kabinet. met den Franschen gezant eens, en deze stelde voor een gezamenlijk schrijven aan Ben Sliman te zenden. De vertegenwoordigers van Duitschland en Oos- tenrijk erkenden het gewicht der grieven, maar zij verklaarden dat zij, in verband met het kleine aantal hunner landslieden, nimmer klachten van dien aard hadden ontvangen. De brief aan Ben Sliman wordt opgesteld. Uit Weenen wordt het volgende gemeldDe Neue freie Presse publiceert ter zake van Ma- roco een langen brief, komende uit Duitschland, verzekerend, dat de huidige toestand volstrekt geen aanleiding tot vrees geeft. Onrust zou al leen kunnen ontstaan, in dien eenige mogendheid beproefde voordeel te trekken in haar eigen be lang van dezen toestandmaar een dergelijke gebeurlijkheid is wel niet te wachten. De brief besluit met te vragen, welk voordeel Duitschland toch uit onlusten in Marokko zou trekken, wijl die onlusten slechts de zoo moeilijk te Algeciras verkregen overeenstemming in gevaar zou bren- gen- rtJj \Ad ld ITALIë. Het programma voor het gouden priesterfeest van den H. Vader in 1908 is thans in groote lijnen vastgesteld. Vanaf October 1907 tot het feest zullen elke veertien dagen bedevaarten te Rome worden ont vangen. ABESSINIË. De Standard verneemt uit Rome een nadere bevestiging van de geruchten dat Menelik op het uiterste ligt. Het heet dat de vertegenwoordigers van Italië, Engeland, Frankrijk, Rusland en Bel gië al van gedachten hebben gewisseld over maat regelen voor hun veiligheid, als Menelik kwam te vallen. Men is dan namelijk bang voor het lot van de vreemdelingen. Naar Martini, de Italiaansche gouverneur van Erythera, te Rome heeft medegedeeld, is de ver moedelijke troonopvolger een kind van tien jaar, genaamd Jasu. Hij is de zoon van Menelik's doch ter die met ras Michael getrouwd is. Men ver moedt dat andere „rassen" zich tegen zijne op volging zullen verzetten, met name Degiotsj Sjum, de zoon van wijlen ras Mangasja. MAROKKO. In een bijeenkomst van het diplomatieke korps op 24 November heeft de Fransche gezant aange toond, dat het Magzen onmachtig is om aan do arbitraire handelingen van Raisoeli een einde te maken; ten bewijze daarvan haalde de gezant talrijke feiten aan. De vertegenwoordigers van Engeland, Spanje, Italië, Rusland, België en Portugal waren het ZUID-AFRIKA, In de Londehsche Standard is een brief opge nomen, onderteekend „Liberaal imperialist", waar aan de redactie van dat blad blijkbaar veelwaar de hecht, omdat de brief op ©en in 't oog vallende plaats is gezet, terwijl de redactie er bovendien een hoofdartikel aan wijdt, waarin zij den brief schrijver voor welingelicht verklaart te houden. De schrijver van den brief behandelt het beleid der Engelsche regeering in Zuid-Afrika en zegt -van een dor voornaamste Engelsche liberalen ver nomen te hebben, dat de tegenwoordige regeering uitgaat van de overtuiging, dat de Boerenoorlog een laaghartigheid is geweest, waarvoor Enge land de Boeren zoo goed mogelijk herstel schul dig is. De openbare meening in Engeland zou geen volledige teruggave der Boerenrepublieken dulden. Daarom moet de Engelsche regeering zich thans bepalen tot toekenning van de vrijzinnigste grondwetten, maar dit zou slechts een eerste stap op den weg naar volledig herstel van de onaf hankelijkheid der Boeren zijn. De briefschrijver zoowel als de redactie van de Standard ver klaren, dat de Engelsche regeering dan op thet punt staat alle vruchten van den Boerenoorlog weg te werpen en opnieuw verraad pleegt jegens het Britsc.he volk I De Tribune verneemt uit Hongkong, dat aldaar het stoomschip Cranleij is aangekomen met duizend koelies aan boord, bestemd voor de goudmijnen aan den Rand. gres. Roosevelt zou de afgevaardigden zijn mis noegen hebben te kennen gegeven over de uitla tingen van den Amerikaanschen consul-generaal Miller uit Japan, die thans te San Francisco is en in een interview verklaard zou hebben, dat Japan klaar staat het met Japansche kinderen in Californië gebeurde desnoods tot een casus belli te maken. Miller zou deswege door de Amerikaansche re geering ter verantwoording worden geroepen. Ove rigens zou Roosevelt's taal jegens de Californi- sche afgevaardigden dezen een toontje lager heb ben doen aanslaan ofschoon die afgevaardigden volhouden, dat een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Japan over de opperheerschappij in den Stillen Oceaan vroeg of laat onvermijdelijk is. De Californiërs zouden ook bereid zijn hunne motie in het congres prijs te geven, waarin Roo sevelt wordt uitgenoodigd een nieuw tractaat met Japan voor te stellen, waarin Japan het recht zou erkennen der Vereenigde Staten om naar eigen goeddunken de immigratie te regelen. Gister werd uit Washington geseind: De zitting van het Congres is geopend. Roo sevelt heeft den Senaat de bekende benoemingen in het kabinet meegedeeld; te weten Cortelyou, postmeester-generaal, is benoemd tot minister van de schatkist, in de plaats van Shaw, die afge treden is; Bonaparte, minister van marine, Ld procureur-generaal, in de plaats van Moody, afgi - treden; Metcalf, minister van handel, tot mmisiu' Iran marine, en Strauss, lid van het Haagsche «hof van arbitrage, tot minister van handel. Verder zijn benoemd Garfield tot minister van binnen- landsche zaken en William Moody tot toegevoegd lid van het hooggerechtshof. AMERIKA. Telegrammen uit Washington en New York dee- len mee, dat Roosevelt met de Californische afge vaardigden heeft geconfereerd, die te Washington zijn aangekomen voor de opening van het con- Uit Warschau werd gisteren gemeld: De di recteur der gevangenissen heeft gepubliceerd de statistiek der personen sedert het begin van 190J uit Europeesch Rusland verbannen. Zij bevat de namen van niet minder dan 40.000 personen van de beide sexen. Te Parijs heeft het gerucht geloopen, dat zich Zaterdag een elegant gekleed persoon zou hebben aangemeld in een hotel van de place Ven- dome, om een bouquet aan te bieden aan groot vorst Vladimir, die er met de groothertogin is afgestapt. In het bouquet zou een lange dolk verborgen zijn. Aan het hötel logenstraft men op de meest besliste wijze het gerucht van de zen aanslag. f' De gemeenteraad van Parijs heeft gister met 39 tegen 38 stemmen het voorstel verworpen om het directe bedrijf van de gasfabrieken op zich te nemen. Vervolgens werd met 47 tegen 13 stemmen besloten om van 1 Januari 1907 af elke betrekking met de in liquidatie zijnde Gas Maatschappij af te breken. De toestand van den groothertog van Luxem- Uit het Engelsch.) 14) Nu zou de vooruit bekende slechte afloop der zaak hem geweten wordenhy vermocht niets te doen tegen de willekeur van den inspecteur, die den chef der politie geheel naar zijne hand wist te zetten, en die daar zeker geloof zou vinden voor zjjne hatelijke inblazingen een enkele penne- streek en het besluit tot zijne pensioneering was genomen. En hij kon er niets tegen doenmach teloos moest hij met open oogen de troostelooze toekomst zien aanbreken. Eén zoo'n biljet was meer dan voldoende, om «em de reis naar Londen mogelijk te maken, vvaar naar alle waarschijnlijkheid de gevluchte ban kier een voorloopige schuilplaats had gevonden. D, hy zou den vos wel opsporen, al had die zijn Schuilhoek nog zoo zorgvuldig gekozen, hij had Wel veel moeilyker zaken tot een goed einde ge bracht! Welk een triumf voor hem, wanneer het b.em gelukte, trots de tegenwerking van zijn supe rieur, den vluchteling te arresteeren en terug te brengen! Zijn hootd wilde hij er onder verwed ben, dat Maltitz en niemand anders Nuszbaumer badertijd den wenk had gegeven, te vluchten; hij zou er wel gewichtige redenen voor gehad hebben, die mynheer von Habenichts, die reeds als officier w j mtiemen kring van reeds lang slecht befaamde millionaire geen mooie rol had gespeeld en daarom ten laatste zjjn ontslag uit den dienst had gekregen. Dit enkele papiertje was misschien voldoende, niet alleen om hem genoegdoening te verschaffen, maar ook om den aan hem voorge trokken Maltitz te ontmaskeren en daardoor zelf in diens plaats te worden gesteld! Welk een toe komst deed zich daar aan hem voor! Zoowel die van hem als van zyn heele gezin zou daardoor zonnig wordenin plaats van gepensioneerd te worden, zou hij een aanmerkelijk hooger trakte ment ontvangen. In zijne woning zouden voortaan zonneschijn en vroolyke toon heerschen, en zyn jongen behoefde de wetenschap geen vaarwel te zeggen, maar kon aan zyn draag tot weten toe geven; de zorgen zouden van zijne vrouw verre blyven, en die zou weer worden als vroeger met blijden trots zou zy weer tot haar man opzien en hare kleinzieligheid zou weer door het oude ver trouwen worden vervangen. Een krampachtig gesteun ontwrong zich aan de borst van den voorovergebogen zittenden man. Het was en bleef toch altijd oen onrecht wat de verzoeker hem daar inblies. Het was eene misdaad, lat was niet te ontkennen, een dubbele misdaad, juist voor hem, die aangesteld was om er voor te vaken, dat de wetten worden betracht en de overtreders op te sporen. Iu 't vuu,r met de biljetten i Zy moesten ver- nietigd worden, eerst dan had hy rust. Welke storm er dan boven zyn hoofd mocht losbreken, hij had dan ten minste een rein, gerust geweten.' Maar was het aan den anderen kant rechtvaar dig als hij met open oogen zijn gezin de ellende tegemoet liet gaan Al waren dan de redeneerin gen, waarin zijn geest hoe langer hoe meer ver ward raakte, ook valsch, ze boden hem in elk geval de mogelijkheid, om tegenover de zijnen zijn plicht te doen tegenover dat veelhoofdige monster, dat staat heette en dat alle dagen op de meest schaamtelooze en drieste wijze werd „bedrogen of de voorzorgen te nemen, die hij voor zijn gezin verplicht was? Ja, toen was ze hem dicht genaderd, de ure der verzoeking, waarover de oude geestelijke thuis in het halfvergeten weeshuis zoo vaderlijk waarschu wend had gesproken. Hy was reeds bijna voor die verzoeking bezweken. God in den hemel, was het dan zoo gemakkelijk, in één enkel uur al de goeie beginselen, waardoor hij een rechtschapen leven had geleid, op het spel te zetten Hy' moest waanzinnig zijnWeg in' 't vuur de ver zoeker Eu toch deed Rebe geen poging om op te staanals vastgemetseld zat hij op zijn stoel en taarde op de banknoten in zijne hand. Was hij dan niet gek, om zoo maar dadelyk geloof te slaan aan de onthullingen van zijn vriend? Lange was ontoerekenbaareen offer van den reeds lang in hem woekerenden waanzinkon, neen moest het niet uit zyn verdwaasden geest zyn voortge komen Hoe was het ook denkbaar te gelooven aan een jarenlang misdadig optreden van den bestuurder der staatsdrukkerij Mocht het in Lange gestelde vertrouwen ook nog zoo onbegrensd zyn geweest, het kwam Reoe toch ondenkbaar voor, dat de controle op zoo voorbeeldeloos luchthartige manier acnterwege was gebleven. Al waren deze banknoten ook nog zoo echt, toch stelde degene, die ze in omloop bracht zich bloot aan ontmaskering en een proces. Waarom aarzelde hy dan nog om gevolg te geven aan den laatsten wensch van zyn vriend en de ^ansche imaginaire som te vernietigen? Wanneer (lij eens bij de bank informeerde iet zou niet voor de eerste maal zijn, dat by in '.ijne kwaliteit als beambte over vermoedelyke 'alsche, hij misdadigers gevonden banknoten nat lordeel ging vragen van de directie der bank vat verhinderderde hem, om den hem persoonlijk oekendea eersten directeur ook een dezer bank noten te laten zien en diens oordeel er over te vragen? Reeds voor zjjne eigen geruststelling was dat wel verstandig. Verklaarde de directeur, dat wel niet anders te verwachten was, de bank noten voor valsch, dan waren alle aanvechtingen voor goed weg en de werkelijk imaginair ge wor den schat moest den vuurdood sterven. [Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1