Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. burg is, volgens bet laatste bulletin, over het algemeen bevredigend. De krachten nemen gaan deweg toe, de zwakte aan den rechterkant wordt minder. Opneming van voedsel en slaap zijn vol doende. Een draadbericht uit Carlsruhe meldt het overlijden van prins Karei van Baden, broeder van den groothertog. Prins Karei, oud-generaal der Pruisische cavalerie, was 72 jaar oud. Hij was gehuwd met gravin Rosalia van Rena, ge boren barones von Beust. De Leader meldt, dat er stappen zijn gedaan, die reeds een practischen vorm hebben aange nomen, om in Zuid-Afrika een diamantslijpnij- verheid te stichten. Men schat, dat zulk een be drijf aan 20.000 personen werk zou verschaffen. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 3 December. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het her kozen lid voor Gelderland von Löben Seis. Zij worden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Waterschoot van der Gracht, Willinge en Fransen tot onderzoek. De commissie zal in de eerstvolgende vergade ring rapport uitbrengen. Op voorstel van de Centrale Sectie wordt be sloten, morgen om 11 uur in de afdeeling te onderzoeken de door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerpen, w.o. De Indische Begroo ting en de daarmede verband houdende wetsont werpen. Voorts wordt besloten Woensdag a.s. o m half twee een openbare vergadering te houden ter behandeling van de wetsont werpen, die bjj het afdeelingsonderzoek van morgen, geen aanleiding tot opmerkingen geven, benevens van de wetsontwerpen die in staat van wijzen zijn, o.a. betreffende de invoering van Staatsschuld- boekjes den aanleg van spoorwegen in den Haar lemmermeer onteigening te Groningenuitbrei ding van het telefoonnet en tot aanschaffing van een onderzeesche boot. Staatsbegrootiug. REGEERINGSANTWOORDEN. Hoofdstuk IV. Justitie. De tijd is niet ver verwijderd dat de herzienings arbeid van ons burgerlijk procesrecht aan het departement met kracht zal kunnen worden aangevat. De min. vindt geen voldoende aanleiding tot publiceering van het in opdracht van minister Cort van der Linden samengestelde ontwerp van een nieuw wetboek van strafvordering. Uit het wetsvoorstel tot snellere en eenvoudiger berechting van strafzaken, zal blijken dat de min. tracht een einde te maken aan het misbrui k van het recht van verzet in straf zaken, althans voor zoover betreft de procedure in strafzaken bjj de kantongerechten. Het onderzoek in overleg met Marine en Oorlog naar de mogelijkheid om de bepalingen v/h. Wetb. v. Strafv. in hoofdzaak bjj de berechting van militaire strafzaken toe te passen is in zoover afgeloopen, dat de minister een voor stel in dien zin, belichaamd in wetsontwerpen, is voorgelegd. Hij ligt in de bedoeling tegeljjk met deze regeling een ontwerp tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Bij het overleg dat de min. gehad heeft met den voorzitter van het Hoog Militair Gerechtshof in zake het weigeren door de praktizijns bij dat hof van kosteloozen bijstand aan de militaire justiciabelen, heeft dit col lege zich onder meer bereid verklaard hen, die in hooger beroep terechtstaan, zooveel mogelijk in persoon op te roepen en te hooren, waardoor de bezwaren, tengevolge van die houding der prakti zijns tot zoo gering mogelijke afmeting zouden worden teruggebracht. Doch tegelijk werd door den min. de tnsschenkomst van den deken der orde van advocaten ingeroepen om vooral de jongere balieledan te bewegen een admissie bij het Hoog Mil. Gerechtshof te verlangen, welke maatregel het bekende gewenschte succes had. In zake beteugeling van de speel zucht betoogt de minister, dat de bekende invallen der politie noodzakelijk zjjn, maar dat daarbij de individueele rechten van de betrokken daders onverkort dienen te blijven. En hij zet verder uiteen dat noch te 's-Gravenhage blij kens de tegenspraak van den betrokken politie ambtenaar na het relaas in het Weekblad v/h. Recht noch te Vaals die rechten geschonden zgn. Inbeslagneming der roulettes in laatstge noemde plaats was niet in strijd met de wet, daar die roulettes, ingevoerd ten behoeve van een verboden vereeniging, in beslag zgn genomen om het bewijs te completeeren. De minister betoogt dat op den ingeslagen weg moet worden voortgegaan en vertrouwt dat krach tige toepassing der Strafwet reeds voldoende zal blgken tot keering van het euvel. Mocht echter het optreden van justitie en politie niet in staat blijken tot afdoende bestrijding, dan zal bij verder reikende voorstellen op het gebied der wetgeving doen. Ook de werking der Loterij wet 1905 beantwoordt aan de verwachtingen. Sedert de interpellatie de Ridder hebben thans reeds meerdere bijzondere instellingen gemeend hunne medewerking aan een goede uitvoering der Kinderwetten niet langer te moeten onthouden. Niettemin heeft de minister omtrent den eisch betreffende verpleging in de eigen gestichten der in stellingen het gevoelen gevraagd van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijkstucht- en opvoedingswerk. De minister vleit zicb, dat zijn voorstellen tot vereenvoudiging en snellere berechting van strafzaken ook aan de toepassing der Kinderwetten ten goede zal komen. De minister verklaart zich alsnog niet bereid vermindering voor te stellen van het bedrag van f100 voor naturalisatie verschuldigd. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Woensdag 5 December niet plaats hebben. Van het Loo. De schilderes mej. Van Stockum- uit Den Haag bevindt zich sedert eenige dagen op Het Loo, om een portret van de Koningin te schilderen, waartoe H. M. dagelijks voor haar poseert. (Avp.) De vorstelijke familie. De vorstin van Bentheim is Maandagmiddag te kwartier vóór vijf per Staatsspoor in de re sidentie aangekomen, om eenige dagen de gast te zijn van H. M. de Koningin-Moeder. Koningin Emma ontving Haar zuster persoon lijk in de Koninklijke wachtzaal, waar een harte lijke begroeting plaats had. De Koningin-Moeder was vergezeld van Haar hofdame barones Van Ittersum; van jhr. De Ra- nitz, grootmeester, en van jhr. Van Tets, kamer heer. H. M. begaf zich in een galarijtuig met de vorstin naar het paleis in het Voorhout. Prinsen van den bloede. In het Weekblad van het Recht betoogt mr- H. Verkouteren, dat wet en grondwet aldus moe ten gewgzigd worden, dat de prinsen van den bloede het geheel waardelooze lidmaatschap van den Raad van State verruilen tegen het lidmaat schap, van rechtswege, van de Eerste Kamer. De minister van Oorlog. De minister van Oorlog, generaal majoor Staal, vertoefde gister weder op het Loo, waar hij een conferentie met H. M. de Koningin had. Tegen bedelarij en landlooperij. De Staatscommissie in zake maatregelen tegen de bedelarij en landlooperjj beeft den minister van Justitie bericht, dat zij haar rapport binnen niet te langen tgd aan H. M. hoopte in te dienen. Onze gezant te Constantinopel. Naar wij met leedwezen vernemen, geeft de toe stand van onzen gezant te Constantinopel, mr. D. L. graaf van Bylandt, die te Weenen vertoeft om geneeskundige hulp in te roepen voor zgn keelaan doening, aanleiding tot de meest ernstige bezorgd heid. Vad Predikant-Kamerlid. Blijkens een mededeeling in de Ned. Kerkbode zou de beslissing over de onvereenigbaarheid van het predikantsambt met het Kamerlidmaatschap bjj de stemmingen van de provinciale kerkbesturen gevallen zijn met 48 tegen 29 stemmen. Bjj de stemming over het voorloopig aangenomen artikel waren er 32 beslist voor, 9 tegen en 27 voor lanneming met wjjziging waarbg dispensatie mo- geljjk bleef. Benoemings-kwestie. Naar het L. D. verneemt, is door een der Raads- eden te Leiden bij de Kroon vernietiging aange vraagd van twee Raadsbesluiten der vorige gemeenteraadsvergadering, betreffende de benoeming /an het hoofd der school 7e klasse en twee leeraren ran het gymnasium op grond, dat deze benoemingen rijn geschied in strijd met de wet. Met belangstelling wordt de Koninklijke uit spraak tegemoet gezien. Nader vernemen wij, dat het raadslid, dat de vernietiging aangevraagd heeft, mr. Fokker is. Staatscommissie gemeente-fluanciën. Men meldt uit 's-Gravenhage, dato 3 Decem- >er De voorzitter van de „Staatscommissie voor le „Gemeente-financiën", mr. F. S. v. Nierop, ïeeft aan den minister van Binnenlandsche Za- .en, op 15 November j.l. het volgende omtrent ien stand der werkzaamheden dier commissie geschreven „Bij uw schrijven van 5 November 1906, no. .0190, afdeeling B. B., betreffende den stand van werkzaamheden der „Commissie voor de Gemeen- e-financiën" vraagt Uwe Excellentie, U op te geven, welke op dit oogenblik de stand harer verkzaamheden is. Spoedshalve veroorloof ik mij an Uwe Excellentie bericht te zenden. Nadat de Commissie de verschillende vragen, vaartoe het haar opgedragen onderzoek aanleiding eeft, had nagegaan, heeft zij eene sub-commis- ie uit haar midden uitgenoodigd, haar voor te eggen een „Ontwerp van een herziening van de Wet van den 24sten Mei 1897" (Staatsblad no. 156) voor zooveel deze betreft de regeling der financiëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten eu een ander, waarbij; met intrek king van deze regeling het Rijk ten behoeve van de gemeenten geheelen of gedeeltelijken afstand doet van een Rijksbelasting. Ik vlei mij, dat deze ontwerpen, vergezeld van do financiëele uitkomsten, die hunne uitvoering voor het Rijk en tal van gemeenten zou mede brengen, binnen weinige dagen door de subcom missie zullen worden vastgesteld en kort daarna door de staatscommissie in behandeling geno men. Tevens wordt een „ontwerp van eene herzie ning van het Gemeente-belastingstelsel" voorbe reid. Het is altijd bezwaarlijk, zich aan voorspel lingen te wagen, maar ik vertrouw, dat de com missie, zoo geene onvoorziene omstandigheden haar werk vertragen, in d,en loop van het vol gende jaar haar taak zal mogen volbrengen." Onderscheiding. Dr. L. P. J. Berends, te Nijmegen, is, naar de Geld. mededeelt, door Z. H. den Paus benoemd tot ridder in de Gregorius-orde. Eigenaardig samen treffen. In twee Rotterdamsche bladen vonden we den zelfden dag (nos. van 28 Nov.) eenzelfde onderwerp van algemeen belang besproken. Tot zoover niets bjjzonders. Dat het eene orgaan een geheel ander inzicht voorstaat dan het andere, mag waar het bladen van verschillende staatkundige richting geldt nog minder verwonderen. Maar het eigenaardige steekt hierin dat in het eene blad een standpunt wordt ingenomen, waarvan men wanen zou, dat het eerder in het kader der andere fractie hadde gepasten dat het andere orgaan onbevangen eene stelling verdedigt die men veeleer als beginsel bij het eene mocht ver wachten. De Rotterdammer nl. bevat een hoofdartikel, waarin prof. Fabius het streven naar van Staats wege verplichte verzekering tegen ouderdom, inva liditeit en ziekte aanmerkt als een bewgs rdat op bedenkelgke wgze de socialistische staatspraktgk doordringt". De Nederlander daarentegen zette denzelfden avond op duidelijke wgze het karakter vau de rechtsgrond dier op te leggen verplichting uiteen, betoogende hoe tegen het leggen van dien verzekeringsplicht aan den arbeid principieel geen bezwaar kan bestaan. Hier dus zit het opmerkelijkedat het anti revolutionaire blad in dit geval minder oog voor de sociale nooden toont te hebben dan het chris- telgk-historische orgaan. Een nieuw bewijs, dat men niintuer generalisee ren moet, en dat degenen mistasten, die ie anti revolutionairen kortweg als »den democratischen", »de" christelijk-historischen als »Jen conser vatieven vleugel" onzer geloovig-proiestantsche medeburgers voorstellen. (Geld.) R. K. Middenstandsvereenigiiig. De Ie Haarlemsche Katholiekendag te Delft, gehouden 3 Oct. 11, heeft in Vlaardingen reeds zjjn werk gedaan. Vrijdagavond hield dr. Nouwens een warme propaganda-rede en richtte een R. K. Middenstandsvereeniging op voorloopig met een twintigtal leden. Internationale tentoonstelling voor hygiëne, enz. Naar men uit Amsterdam meldt, bestaat daar het voornemen om er in 1908, in het Paleis voor Volksvlijt, een internationale tentoonstelling voor hygiëne, reddingswezen, enz. te houden. H. M. de Koningin heeft reeds het protectoraat aanvaard. Gebouw voor den Middenstand. Bij de Algemeene Winkeliersvoreeniging te Am sterdam bestaat reeds lang de wensch om een eigen gebouw te bezitten. Thans is, naar wij vernemen, hij het bestuur dezer organisatie een plan in overweging, om een eigen gebouw op te richten, waarin dan de verschillende afdeelingen dezer zoo bloeiende middenstandsvereeniging kunnen worden ondergebracht. In dit gebouw zal dan tevens een goed belichte gelegenheid worden geschapen, als monsterkamer voor handelsreizigers, aan welke gelegenheid hier ter stede groote behoefte is. En wijders overweegt het bestuur, om deze inrichting van het gebouw dan tevens te combineeren met de permanente tentoonstelling van handelswaren, die de midden standsbond hier wil oprichten in verband met de plannen voor een middenstandsmuseum. Zooals men ziet, blijft de ijverige middenstand actief in de behartiging zijner belangen. De ontslagkwestie te Zeist. Met 25 tegen 23 stemmen nam de kiesveree- niging Zeist een motie aan, betreffende de bekende ontslagkwestie van burgemeester Palyn, waarin de wensch wordt uitgedrukt, dat de raadsleden De Geer, v. d. Poll, v. d. Brink, Snallen, Blooker in Schütz hun mandaat ter beschikking der kie ners zullen stellen. Ongelukken. Een 45-jarige stoelematter uit 's Gravenhage sprong eergistermiddag te Delft van de stoomtram, terwjjl deze nog in beweging was. De man viel met zgn arm onder de tram, waardoor de hand totaal verbrgzeld werd. Hg werd in Bethel opge nomen. In de stallen der cavaleriekazerne te Amers foort is Zondagavond een ernstig ongeluk gebeurd. Een huzaar, die op den hooizolder bezig was, viel door een misstap naar beneden. In zorgwekkenden toestand naar het militaire hospitaal gebracht, constateerde de dokter hersenschudding Even later is hij overleden. Aan de ouders werd tele grafisch bericht gezonden. Gister-middag heeft een jongeling te Zwijn* drecht het ongeluk gehad zich met een stuk ijzer in het dijbeen te steken. Toen men hem naar het Ziekenhuis alhier zou vervoeren, bleek hij onderweg reeds gestorven te zijn, waarschijnlijk door bloedvergiftiging. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Loosdrecht door turfdamp gestikt de 79-jarige werkman L. v. H. Zaterdagmiddag ontmoette tusschen Tholen en Poortvliet de automobiel van jhr. v. V. het rijtuig van A. R.,_ van Scherpenisse. Door het schrikken van het paard de chauffeur van de auto had dadelgk gestopt, hoewel het sein daartoe niet gegeven was door den bestuurder, geraakten kar en paard met de inzittenden in een sloot met het ongelukkig gevolg, dat de 72-jarige landbou wer R. onder het paard kwam, waardoor hjj het linkerbeen brak. De heer v. V. hielp met zijn chauffeur en toegesnelde parsonen den man in ziju auto en bracht hem daarmee thuis, waar geneeskundige hulp spoedig verscheen. Bij het rooien van boomen op het landgoed De Oorsprong te Oosterbeek, had de 22-jarige arbeider Van Veeren Zaterdag het ongeluk onder een boom te geraken. De man was onmiddellijk dood. Volksbadhuis. In de week van 26 Nov.— 2 Dec. 1906 werden genomen 203 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 29 regen 9 regen 128 school kinder 5 ct 15 Gedurende de maand November 1906 werden genomen 895 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 96 kuipbaden 138 regen 63 regen 555 school kinder t ft 5ct.43 Hoog water. Bij den hevigen westenwind die gisteravond woedde, hebben de bewoners van de Hoofdstraat weer eenigen last gehad van hoog water, het water kwam tot de rails van de tram. Nieuwe sluisdeuren. De beide nieuwe deuren voor de Buitensluis nabij de politiewacht zgn thans gereed. Gister middag is de eerste sluisdeur ingehangen, de an dere wordt er vandaag in geplaatst. Gemeente-ambtenaren. Gisteravond is te Vlaardingen door het bestuur der onderafdeeling „de Maasstreek" van den Ne- derl. Bond van gemeente-ambtenaren de door die onderafdeeling opgerichte cursus ter opleiding voor het examen van adsp. gemeente-secretaris en ambtenaar ter gemeente-secretarie geopend. De Burgemeester van Vlaardingen, de heer P. Pruis en de Secretaris dier gemeente, de heer J. van Schravendijk, benevens verscheidene leden van de onderafdeeling woonden de bijeenkomst bÏÏ- In kernachtige woorden schetste de Voorzitter do heer G. Montfoort, van Schiedam, het ont staan van do onderafdeeling en als uitvloeisel daarvan het oprichten van den cursus, die ver volgens door hem geopend werd verklaard. Ook de Burgemeester voerde het woord. Spre ker gaf zjjn genoegen te kennen dat deze cursus te Vlaardingen zal worden gehouden en door Vlaardjngsche leeraren zal worden geleid, en ein digde met ook namens het College van B. en W. den cursus alle goeds toe te wenschen, daar hij niet alleen zal zijn in 't belang van de ambte naren die zijn lessen volgen, doch ten goede komt aan de gemeente-administratie in het algemeen en aan de gemeente-besturen in het bijzonder. Kortere, tolvrije verbindingsweg tusschen Rotterdam en Schiedam. Een vriend van verbeteringen in het algemeen belang schrijft in de N. R. Gt.: Over heuvelen en door dalen voert de weg voor hen, die zich vanuit voorm. Delf shaven per tram naar Schiedam begeven. Het zal eene zonderlinge combinatie zijn, on ze electrische tramwagens te zien voortijlen langs dezen zich grillig kronkelenden verbindingsweg, met het voor de afwerking van het geheel zo0 onmisbare tolhek; eene herinnering aan de trek schuitperiode, ons den strijd toonende tusschen liet „kom ik er vandaag niet, dan kom ik er morgen" van vroeger, en het „time is money'' van heden. Deze dijk, hoe nuttig eertijds als waterkeering, is geheel ongeschikt voor verbindingsweg met druk verkeer, en het is daarom zeer jammer dat het waarschijnlijk nog jaren zal duren, eer een betere aan billijke eischen voldoende ver keersweg is aangelegd. Zonder optimistisch te ziju geloof ik te mogen beweren dat bij voldoends

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2