Dagblad voor Schiedam en Omstreken. '29ste Jaargang. Vrijdag 7 December; 1906 No. 8678. A b o p n e 6 r l D op ie leme ScMamsclie Courant mei gratis Mterri ZoMajsbM prijs 10 c. p. rt,(U5 P- Mi, f 1.35 p. 3 mfl. Ofücieele Berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Zetten. i i LLi (JFordf vervolgd), ABONNEMENT SF .IJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderc Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, er maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nee erland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenom en aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdire teuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAJ T 50. m—mmm PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 net inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 1!> cent. Driemaal plaatsen word. tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnu uner 85. Postbus no. 39. Inriohtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma Gebr. van der Meer om vergunning tot oprichting eener inrichting voor den bouw van ijzeren schepen, °p het perceel open grond aan den Havendjjk, kadaster sectie N, no. 124; Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 20sten December a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagenvóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, yan de schrifturen, die ter zake mochten zijn 'ngekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. DUITSCHLAND. 's Lands spoorwegraad heeft gister met groote Hl eerderheid het voorstel van de regeering aan genomen om de vracht voor vleesch van versch geslacht vee te verminderen. Koelieinvoer in Duitschland! Onder voorzitterschap van den zeer conser vatieven kamerheer v. Oldenburg heeft de Kamer yoor landbouwaangelegenheden in West-Pruisen, besloten uit hoofde van het nijpende gebrek aan boerenarbeiders in de Oostelijke provincies, na der op de kwestie van invoer van Chineesche koelies in te gaan. Al is een dergelijke aanwerving °P nationale gronden ook te betreuren, de ar- beidersnood op het platteland in de Pruisische Oostelijke provincie (West-Pruisen met de hoofd stad Danzig behoort er ondanks den in de war brengenden naam toe) is te groot en de overheid heeft niets gedaan om den uittocht uit het land Van de inheemsche bevolking te beperken. Zelfs de conservatieve bladen hopen, dat de regeering zich tegen den koelieinvoer zal ver- BELGIë. In de Kamer is gister de beraadslaging over den Kongo hervat. Deern aort zeide, dat, ofschoon hij van het be gin af deelgenoot is geweest van de Kongoleesche Onderneming, hij zich niet met de huidige politiek kan vereenigen, want de handelsvrijheid en de i (Uit het Engelsch.) 17) DERDE HOOFDSTUK.' De begrafenis was afgeloopen; het aangrijpende atscheidsgezang van het mannenkoor was geëin- 'gd, de talryke aanwezigen, die zich dicht om net geopende graf hadden saamgedrongen, losten 'ch op in enkele groepen, die langs verschillende egen naar den uitgang van het kerkhof toelie- Het gesprek der meesten liep al weer over ,agelijksche onderwerpen, slechts enkelen ver eerden nog onder den indruk der woorden van Qetl predikant, die in z\jne rede ook had gewezen J? het gewelddadig uiteinde van den man, die in betrekking zoo hoog stond aangeschreven; de v aardeering en de achting zouden hem ook over .et, graf niet worden onthouden, en zijn nagedach- öis zou als dat van een man, die in zijn werk ^Pfsing, bljjven voortleven en anderen aansporen, ^.esgeljjks te^ doen. Had hjj ook al, in zenuwach- Va6 °.yersPanning door al te serieuze opvatting k* Zilrt urarlr maf nirran Vianrï ïiin lavancrlpaaH kwestie van de bewerking zijn de eerste levens voorwaarden voor de kolonie. Hij verklaarde een besliste tegenstander te zijn van gedwongen ar beid. Het is gevaarlijk in dezelfde handen het gezag en het beheer vereenigd te zien. De vol strekte soevereiniteit van den Koning in den Kon go werd plechtig door de mogendheden erkend, maar onder zekere verplichtingen, met name die van vrijheid van handel. Wat voor België van be lang is, dat is de gunstige gelegenheid van annexa tie en de voorwaarden, waaronder deze zich voor doet. j. Beernaert bestreed vervolgens de beschouwin gen van Huysmans en valt diens bewijsgronden aan. Hij hield ter zake staande, dat de goede uit slag van het in den Kongo verrichte werk ver schuldigd is aan de volharding van den Koning, maar toch ook aan de medewerking door kloeke Belgen verleend en aan den zedelijken steun van den Koning als soeverein van België. Hij achtte de naasting van den Kongo voordeelig voor Bel gië; den Kongo verlaten zou voor België een ver lies zijn. Maar de Kongostaat zou het land licht moeten verschaffen. Ik vraag - zeide Beernaert de Kamer om een stap te doen in de richting van overneming tijdens het leven van den Ko ning en onder zijn leiding. Janson (linksch radicaal) geloofde niet, dat de Kongo het verdrag van Berlijn heeft geschonden, maar toch had men een ruimere en gezondere uitlegging kunnen geven aan de vrijheid van han del. Hij sprak van het persbureau, dat door goud van den Kongo betaald isdat is een ongezonde instelling. België nxoet groot zijn door eerbied voor de rechtsbeginselen en niet door negers uit te buiten. Hij bestreed verder de koloniale poli tiek; men moet dubbelzinnigheden vermijden. Hij eindigde met het geven van een rechtskundige uiteenzetting van de naastingskwestie. gesneden, de Almachtige zou een zacht rechter hem zjjn en hem zjjne daad niet toerekenen. zgn werk, met eigen hand zjjn levensdraad FRANKRIJK. In de Kamer stelde Jaurès gister aan de re geering een vraag over de door haar gevolgde Marokkaansche politiek. Jaurès beschouwde het initiatief der regeering als gevaarlijk, voordat zij zeker was van de instemming der mogendheden. Men zal er toe gebracht worden andere maat regelen te nemen. Jaurès vroeg zich af wat de regeering doen zal als de Marokkaansche minister van oorlog een duizend man naar Tandzjer zendt; zal zij zich dan terugtrekken? Jaurès was van meening, dat men een beroep moet doen op de internationale verantwoordelijkheid. Volgens hem zoekt Duitschland te steunen op de Muzelmansche strijdkrachten en hen te doen gelooven, dat Frank rijk hun vijand is. Nadat verscheidene sprekers aan het woord waren geweest bracht de minister van Buiten- landsche Zaken de bescheiden, die op de Marok kaansche kwestie betrekking hebben, de jongste aanslagen op Franscben en op Algerijnen, als- Ook Rebe had zich onder den begrafenisstoet bevonden. Zijn verstoord, beneveld gelaat was door iedereen opgemerkt, maar niemand had er zich verder om bekommerd, want men wist immers, dat de commissaris door vriendschap van de jeugd af met den overledene verbonden was geweest. Daar in het geheel geen familie aanwezig was, had men hem, die ook voor de begrafenis zorg gedra gen had, als zoodanig beschouwd en van vele zjjden was hem condoleerend de hand gedrukt, zonder intusschen den sprakeloozen man met zijn omfloersten blik te kunnen bewegen tot een uiting van zijn gevoel. Niemand onder de aanwezigen op de begraaf- olaats giste, hoe Rebe's gansche ziel in werkelijk- aeid in opstand was. Hjj wist beter dan al de aanwezigen, hoe het met den doode gesteld was geweestniemand beter dan hij kon beoordeelen, hoe weinig de welgemeende, milde woorden van den predikant den kern der zaak werkelijk raak ten. Zouden die afgevaardigden van vereenigingen net hunne omfloeste banieren, die zangers met ïunne roerende treurzangen, de voltallig opgeko- nan superieuren zou die allen zich hier ook oevonden hebben, wanneer zij hadden kunnen ermoeden, wat eigenlijk Frans Lange in den dood tad gedreven Rebe zag in den geest eene andere begrafenis uem zelf droegen zij ten grave ook een zelf- aoordenaar, levensmoede, gebroken, omdat hij de llende van zijn op een klein pensioen terend *ezin niet langer had kunnen aanzien. Daarbij mede de aan het Magzen gerichte en door alle mogendheden, Duitschland en Oostenrijk daaron der begrepen, geteekende verklaring, waarbij tegen den' willekeur van Raisoeli verzet werd aange- teekend, in herinnering. De bedoelingen van Frankrijk en Spanje waren eerlijk, overeenkom stig de acte van Algeciras. De overeenkomst door de handeling van Frankrijk en Spanje gesloten, werd vervolgens ter kennis van alle regeeringen gebracht, waardoor geenerlei tegenwerping werd opgewekt. Twee regeeringen wapenden zich tegen de gevaren van regeeringloosheid. Alleen in ge val van noodzaak zal de interventie worden ten uitvoer gelegd. Ondanks de slechte berichten zijn wij niet van onze gematigdheid afgeweken; men moet ons niet er van kunnen beschuldigen, dat wij een oogje op Marokko hebben (toejuichin gen). Hij bracht hulde aan de Muzelmansche volks stammen, die gevoelig zijn voor goede behan deling. De Marokkaansche stammen zijn niet oor logzuchtig, maai- begeerig voordeden te vinden in de handelsovereenkomsten. Het is een groote voldoening een overeenkomst gesloten te hebben met een groote natie, die rechten in Marokko heeft en welker vriendschap voor ons van zoo veel waarde is (levendige toejuichingen). De bui- tenlandsche politiek zal niet gaan buiten de we gen, die de regeering aangegeven heeft overeen komstig de acte van Algeciras, die de rechten van Frankrijk erkent en den vrede waarborgt. Het is niet geoorloofd er aan te twijfelen, dat wij den vrede niet willen verstoren. Frankrijk gaat rustig voort, en kan geenerlei vrees opwek ken, want Frankrijk zelf vreest niets. Wij willen alleen een vrede, die op waardigheid berust. Onze buitenlandsche politiek is gebonden door interna tionale overeenkomsten, maar zij steunt op vriend schapsbanden, die voor ons van groote waarde waren, wanner het er om te doen was wel te doen begrijpen welke de wezenlijke behoeften van onze politiek waren (levendige toejuichingen). De Kamer verwierp met 456 tegen 87 stemmen het voorstel om de motie van Jaurès den voor rang te verleenen. Grosdidier diende daarop de volgende motie in De Kamer, vertrouwende óp de regeering om de uitvoering van de conventie van Algeciras te verzekeren met de rechten, die er uit voort vloeien, en om de veiligheid van hare landslieden te waarborgen, en elke toevoeging verwerpende, gaat over tot de orde' van den dag. Tijdens de stemming over deze motie van Gros didier, die met 457 tegen 56 stemmen werd aan genomen, werd Pichon hartelijk gelukgewenscht. Op het eiland Batz (departement Finistère) heeft de bevolking zich met kracht verzet tegen de inventarisatie. De deur der kerk moest met geweld open worden gebroken en bij bet daar op ontstane tumult werden vijf gendarmes en een aantal bewoners van het eiland gewond. Ze ven personen, onder welke de pastoor, werden gevangen genomen. waren geen afgevaardigden met omhulde banieren op den doodenakker te zien, ook de zangers ont braken, en alleen de naaste familieleden hadden zich daar vereenigd. De woorden van den geeste lijke zouden heel anders, veel minder mild klin ken voor dezen zelfmoordenaar. »Nu ja, de man was wei braaf," zeide men wel bij zijn nog open graf, »maar hij was afgewerkt; en dan hij had veel schulden, waarom men hem uit zijne betrekking heeft moeten pensioneeren." En de geestelijke zou misschien welsprekende woorden vinden, om te betoogen, dat deza doode geen voorbeeld mocht heeten van plichtsgetrouw heid, omdat hij voor zjjn arm gezin niet de steun en stut was geweest die hij had moeten zijn en zijn eigen vrouw zou weenend met het hoofd knikken en zijn eigen kinderen zouden het mis schien gelooven. Ja, hun man en vader was onvol maakt geweestals eenig erfdeel hadden zjj slechts zorgen en nood. En werd er later over hem gesproken, dan zou het wel zijn »Och ja, nu, men mag van de dooden geen kwaad spreken maar hij was er ook een van hen, waarvan er twaalf in een dozjjn gaan Niet het verstandige streven, niet het eerlijke worstelen, maar het succes is de factor, die in het leven den doorslag geeft. Dwing het succes, je te vergezellen, en men eert u, men heeft u lief ook misschien 1 Dat was en blijft in alle eeuwigheid de quintessence van levenswijsheid. En zou hij nu de rol van stumper spelen ten gerieve dezer maatschappij, die hem eerst recht Generaal Dara te Tours, chef van het 9de Fransche legercorps, heeft ontslag aangevraagd, als protest tegen de medewerking van militai ren hij de inventarisaties. Naar de katholieke Gaulois meldt, zal kardi naal Richard na den 12en December het aarts bisschoppelijk paleis te Parijs niet blijven be wonen, doch het verlaten, zoodra de sommatie daartoe zal zijn ontvangen. MAROKKO. De vertegenwoordigers van Frankrijk en Spanje hebben gisteren de nota betreffende Marokko over handigd aan de mogendheden, die de overeen komst van Algeciras hebben geteekend. Van geen kant zijn bezwaren geopperd. Deze nota, zegt: De jongste gebeurtenissen in den omtrek van Tandzjer zijn van dien aard, dat zij doen vreezen, dat de vreemdelingen niet meer voldoende waarborgen voor hun veiligheid vinden. Indien de toestand verergerde, zou de instelling der politie, waarin voorzien werd door de acte van Algeciras, een karakter van drin gende noodzakelijkheid verkrijgen. Frankrijk en Spanje zouden dan maatregelen hebben te nemen om de organisatie onder de door de mogendheden goedgekeurde voorwaarden te verhaasten. Het is in dezen geest, dat de beide regeeringen besloten naar Tandzjer een maritieme macht te zenden, die in staat is aan elke gebeurlijkheid naar om standigheden het hoofd te bieden. De Fransche en Spaansche gezanten zullen, na zich ter zake te hebben verstaan met hun ambtgenooten van het diplomatieke korps te Tandzjer, de ontsche ping kunnen eischen van troepenafdeelingen, noo- dig om de orde te handhaven. In geval van aan val zullen de gezanten van Frankrijk en Spanje met spoed die ontscheping kunnen vorderen. De troepenafdeelingen zullen zoo spoedig mogelijk weder worden ingescheept en van af het oogenblik dat de politie in staat is te werken. ITALIë. In het consistorie van gistermorgen heeft de Paus een toespraak gehouden, waarin hij diep den storm van gebeurtenissen betreurt, die de Heilige Kerk ernstig treffen. Ons geloof zeide de Paus zal niet wankelen; wij hebben een diep vertrouwen in de hulp van Christus. De eendracht, die in de katholieke wereld bloeit, is een verlichting. De blikken moeten zich broe derlijk wenden naar de bisschoppen, die door de slinksche handelingen van hun tegenstanders, de zwaarst getroffenen zijn. PERZIë. In meerdere telegrammen door de New York Herald uit Teheran ontvangen, worden zeer pes simistische mededeelingen gedaan omtrent den toestand van den Sjah, verzekerend dat zijn dooo slechts een kwestie is van enkele,uren of minuien. Te oordeelen naar de depeches die van Bombay in den hoek wou schuiven, waar hjj het toch in de hand had, haar te imponeeren, om den tuin te leiden, in plaats van zelf de dupe te zijn Met een grimmig inwendig lachen beantwoordde Rebe deze aan zicb zelf gerichte vraag. Deze Frans Lange had hem een goede les gegevendat waren die treurige levenskomedianten, die niet wisten te poseeren. Schitter naar buiten en laat het socces voor je spreken, dan eert je de wereld, die den droomer uitlacht, welke bij rechtschapenheid ver hongert. Het was geen goed zaad, dat bjj het open graf n het hart van den somber voor zich uitkijkende ■nan ontkiemde. Bij het heengaan van het graf kwam Rebe met Ie voormalige superieuren van den doode in het zelfde rgiuig te zitten. De drie directeuren putten zicb uit in loftuitingen tegenover den stil toeluis- :erenden commissaris over de uitstekende kwali teiten van den overledene. Maar dat het met den menschenschuwen,hypochondrischen man ten slotte iïeen goed einde had kunnen nemen, daarover waren zij het allen eens. Gedurende den heelen rit worstelde Rebe met ie gedachte, om zich deze gunstige gelegenheid en nutte te maken. Toen het rijtuig eindelijk de binnenstad naderde en er een kort stilzwijgen 'as ingetreden, had hij plotseling den wil tot de aad gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1