Dagblad voor Schiedam en Dg Orafljejepw 29ste Jaargang. Zaterdag 8 December 1906. No. 8679. TWEEDE BLAD Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTIIAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1 6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, hike regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil In een vergadering, welke in het „Verkoop lokaal" onlangs alhier werd gehouden, werd in beginsel besloten tot oprichting van een Oranje- vereeniging. Aan het Voorloopig comité, bestaande uit de heeren F. J. Smit, C. J. Blommendal en N. J. M. Dresch, werd opgedragen statuten en huishoudelijk reglement te ontwerpen en later een openbare vergadering uit te schrijven, teneinde de ontwerp-statuten en reglement te bespreken en definitief de vereeniging te constitueeren. Bo vendien werd aan genoemde heeren recht van asumptie toegekend. Thans zijn zij met hun taak gereed gekomen. Het voorloopig comité werd allereerst uitgebreid met de heeren A. M. Den Draak, J. v. d. Hout, Mr. D. Lodder en J. v. d. Most. Vervolgens wer den in een vergadering van het comité ontwerp statuten en huish. reglement vastgesteld en de openbare volksvergadering uitgeschreven op Maan dag 10 December 1906. Op verzoek van het comité drukken wij hier onder de ontwerp-statuten en huish. reglement af. Men zal zien, dat ieder ingezetene, boven de 16 jaar, lid der vereeniging kan worden, terwijl de contributie-betaling voor niemand een beletsel behoeft te zijn. Wie veel heeft, geve veel; wie weinig bezit, geve weinig! Een ieder kan nu de statuten en huishoudelijk reglement op zijn gemak eens nalezen en even- tueele op- of aanmerkingen in de vergadering van Maandag-avond kenbaar maken. De verwachting van het comité, dat de ver gadering Maandag-avond flink bezocht zal worden, zal wel niet beschaamd worden, daar de bekende groote liefde der Schiedammers voor het Oran jehuis nog steeds in duizenden harten voortleeft. Statuten Art. 1. De vereeniging draagt den naam „Oran- je-vereeniging, is opgericht voor den tijd van 29 jaren, aanvangendiej 1 Januari 1907 en eindigende 31 December 1935, en is gevestigd te Schiedam. Art. 2. Het doel der vereeniging is, om de burgerij van Schiedam, leiding te geven op ge paste, feestelijke en waardige wijze te vieren den Verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, als mede andere dagen, die voor het Vorstenhuis, het Nederlandsche Volk of de gemeente Schiedam van groote beteekenis worden geacht. Art. 3. Ieder ingezetene van Schiedam die den leeftijd van zestien jaren heeft bereikt, kan lid der vereeniging worden. Men wordt lid door schriftelijke of mondelinge kennisgeving aan het bestuur. Op dezelfde wijze kan men zijn lidmaatschap doen eindigen. Het lidmaatschap brengt de ver plichting mede, om een jaarlijksche contributie le betalen, waarvan de hoegrootheid bij de aan hielding tot lid wordt opgegeven. Het lid kan in het bedrag van zijn contributie Verandering brengen, door daarvan voor den aan vang van elk vereenigingsjaar aan het bestuur kennis te geven. Art. 4. Donateurs zijn zij, die zonder lid te zijn jaarlijks aan de vereeniging een bedrag van minstens f 10.ten geschenke geven. Ook zij die lid zijn en boven hun contributie genoemd "drag aan de vereeniging geven, worden als donateurs aangemerkt. Art. 5. Het bestuur der vereeniging bestaat dit 7 leden, die bij meerderheid van stemmen door de algemeene vergadering worden gekozen, "«nevens uit de voorzitters van de buurtvereeni- êmgen, die alszoodanig van rechtswege zitting 111 het bestuur hebben. Het aldus samengesteld bestuur benoemt uit 2lJn midden een voorzitter, een onder-voorzitter, e«n penningmeester en een eerste- en tweede- Secretaris. Jaarlijks treden twee der door de algemeene ,Vergadering gekozen bestuursleden af, volgens een ':e maken rooster. He aftredende bestuursleden zijn dadelijk her- k^sbaar. i 1 Art. 6. Het bestuur der vereenigingen beschikt Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. over de geldmiddelen der vereeniging, doch uit sluitend voor het doel, omschreven in art. 2. Art. 7. Bij het bestuur berust de dagelijksche en algemeene leiding van de zaken der veree- mgmg) het treedt namens deze handelend en beslissend op. Art. 8. De vereeniging wordt onderverdeeld in zoovele buurtvereenigingen, elk een bepaalde wijk der stad omvattende, als de algemeene verga dering zal vaststellen. Het doel der buurtvereenigingen is het streven der vereeniging in eigen kring te bevorderen. Het bestuur van elke buurtvereeniging wordt door en uit de leden, wonende in haar wijk, gekozen op gelijke wijze als in art. 5 vermeld. De buurtvereeniging heeft geen eigen geldmid- middelen. Het huishoudelijk reglement der vereeniging is voor zooveel mogelijk van toepassing op de buurt vereenigingen en haar vergaderingen. De buurtvereenigingen vergaderen zoo dikwijls als het bestuur der vereeniging dit verzoekt, het bestuur der buurtvereeniging dit noodig acht, of 10 leden hoorende tot een bepaalde buurtver eeniging dit met opgave der te behandelen punten, schriftelijk verzoeken. Art. 9. De algemeene vergadering wordt bijeen geroepen door het bestuur. Het bestuur is tot die bijeenroeping verplicht zoodra ministens 20 leden daartoe schriftelijk een verzoek tot het bestuur richten, met opgave van de te behandelen punten. De bijeenroeping ge schiedt alsdan uiterlijk 14 dagen na ontvangst van het verzoek. Art. 10. In de maand Januari wordt eene alge meene vergadering gehouden. In die vergadering wordt door het bestuur verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en rekening en verantwoor ding gedaan van het beheer der geldmiddelen. Art. 11. Een lid kan op gemotiveerd voorstel van het bestuur in eene algemeene vergadering bij meerderheid van stemmen van zijn lidmaat schap ontzet worden. Art. 12. Bij ontbinding der vereeniging is het bestuur met de vereffening belast en beslist de algemeene vergadering welke bestemming zal wor den gegeven aan de eigendommen der vereeniging en aan het saldo in kas. Alles met inachtneming, voor zooveel noodig, van art. 1702 Burgerlijk Wetboek. Ait. 13. Al wat betreft de orde op de vergade ringen, de afbakening van de werkkring van het bestuur, de betrekkingen van onder-voorzitter, 1ste secretaris, 2de secretaris en penningmeester enz. wordt bij huishoudelijk reglement geregeld. Het huishoudelijk reglement mag geene bepa- ïngen bevatten in strijd met de statuten. Alt. 14. Wordt wijziging van de statuten voor gesteld, dan kan daartoe behoudens de koninklijke goedkeuring, alleen dan worden besloten, wan neer in de eerste algemeene vergadering, waarin de wijziging, na voorafgaande aankondiging, aan de orde wordt gesteld, zich minstens twee derde der uitgebrachte stemmen verklaren. Art. 15. In gevallen, waarin deze statuten niet voorzien of waarin verschil bestaat omtrent hun ne uitlegging, beslist het bestuur. Art. 16. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Janu ari tot 31 December. Huishoudelijk Reglement Ait. 1. Ieder lid ontvangt tegen betaling van 5 cent een exemplaar der statuten en van het huishoudelijk reglement en wordt geacht zich aan het daarin bepaalde te onderwerpen. Art. 2. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. De contributie moet voor of op 1 Februari van elk jaar voldaan worden, op vertoon van een kwitantie, door den penning meester geteekend. Die voor of op 1 November van het vereeni gingsjaar zjjn lidmaatschap niet schriftelijk of mondeling aan het bestuur heeft opgezegd, is opnieuw voor een jaar verbonden. Teruggave van bijdrage heeft nimmer plaats. Art. 3. De leden van het Bestuur worden geko zen in de algemeene vergadering. De periodieke aftreding heeft plaats aan het einde der verga dering volgens een door het bestuur opgemaakt rooster. Indien een vacature in het bestuur ontstaat, wordt ter voorziening daarin binnen 2 maanden een algemeene vergadering bijeengeroepen. Het bestuurslid, dat zijn ontslag heeft genomen, is verplicht zijn betrekking te blijven waarnemen totdat zijn opvolger in functie treedt. Art. 4. Voor elke vacature is het bestuur kun nen door de leden candidaten worden gesteld. Door minstens 10 leden moet een candidaat- stelling, schriftelijk en behoorlijk onderteekend, 3 dagen voor den aanvang der vergadering bij den voorzitter zijn ingediend. Ingeval van deze bevoegdheid geen gebruik is gemaakt, kunnen ter vergadering door minstens 20 leden of hij gebreke van dit aantal door het bestuur, candi daten worden gesteld. Uit de aldus gestelde can didaten wordt bij volstrekte meerderheid van uit gebrachte geldige stemmen gekozen. Is er slechts een candidaat gesteld, dan wordt beschouwd, dat hij als bestuurslid gekozen is. Voorzitter. Art. 5. De voorzitter belegt en leidt de verga deringen. Hij onderteekent met den secretaris alle stukken welke vanwege het Bestuur der ver eeniging worden verzonden. Art. 6. Bij ontstentenis van den voorzitter treedt de 2e voorzitter in alle diens rechten en plichten. Secretaris. De secretaris houdt aanteekening van het ver handelde in de vergaderingen. Hij is belast met het voeren der correspondentie, het verzenden van alle stukken, het afschrift houden van alle uitgaande brieven en telegrammen, het bijeen roepen van de bestuursvergaderingen, het bijhou den van een naamlijst der leden en het uitbren gen van het jaarverslag in de jaarlijksche alge meene vergadering. Penningmeester De penningmeester is belast met het beheer der gelden en houdt aanteekening van alle ont vangsten en uitgaven, rangschikt ze naar hunnen aard en is gehouden van zijn beheer te allen tijde aan het Bestuur inzage te geven en de kas te verantwoorden. De penningmeester vordert de jaarlijksche bij dragen in, bewaart en belegt de ingekomen gel den, in overleg en onder goedkeuring van het Be stuur, doet rekening en verantwoording aan het Bestuur. Art. 9. Bjj verhindering of ontstentenis van den penningmeester wordt diens functie waargenomen door een door het Bestuur aan te wijzen bestuurs lid. Lede n-V ergadering. Art. 10. De leden-vergadering wordt opgeroepen in de plaatselijke bladen, minstens 8 dagen voor uit. Het Bestuur behoudt zich voor allen toegang tot de vergadering te verleenen op vertoon van bewijs van lidmaatschap. Art. 11. Voorstellen van leden kunnen slechts in behandeling komen, indien zij door minstens 10 leden 4 dagen vooruit schriftelijk bij het Be stuur zijn ingediend of staande de vergadering door 15 leden worden ondersteund. Een en ander behoudens art. 14 en 16 der statuten. Art. 12. Ieder lid brengt in de algemeene ver gadering 1 stem uit. Over personen wordt schrif telijk, over zaken mondeling gestemd. Bij staking der stemmen beslist het lot. Bestuursvergadering. Art. 13. Het bestuur vergadert in den regel eenmaal per kwartaal en verder zoo dikwijls als de voorzitter of drie bestuursleden het noodig oordeelen. De bestuursleden worden door den secretaris bijeengeroepen. Art. 14. Het bestuur kan niet besluiten zoo niet 6 leden aanwezig zijn, voor de buurtvereeniging is dit aantal 4. Art. 15. De stemmingen in de bestuursverga dering hebben plaats overeenkomstig art. 12 van het huish. Reglement. Haar man heeft vast werk en verdient voldoen de om zijn vrouw en zijn gezin van al het noodige te kunnen voorzien. Het optreden van man en vrouw is fatsoenlijk en beiden zijn dankbaar voor de hulp hun verleend. Deftig logeeren. Eenige dagen geleden kwam er een heer in het Amstel-Hotel te Am sterdam, die logies vroeg en een mooie kamer op de tweede verdieping uitkoos. Hij zeide Ame rikaan te zijn, en liet het zich aan niets ont breken. Plotseling is hij verdwenen, niet enkel zonder de rekening te betalen, doch zelfs met medeneming van het een en ander. Op de derde étage heeft een stadgenoot reeds een paar jaar- een vaste kamer en onze Amerikaan heeft, alvo rens te vertrekken een bezoek aan de derde étage gebracht, kwam terecht in de kamer van den vasten logé, trok er een nieuw kostuum aan, dat hij er vond, liet er zijn oude plunje liggen en ging kalmpjes de deur uit. Tot dusverre wacht men tevergeefs op zijn terugkomst. Koninklijke belooning. H. M. de Ko ningin heeft een belooning van f 50.voor elk toegekend aan den zeeloods J. Tettelaar, den loodskweekeling C. de Gorter en den matroos C. van jLien, allen te Hellevoetsluis, voor hun moedig gedrag bij gelegenheid der redding van twaalf schipbreukelingen van het Zweedsche stoomschip Concordia. Dit vaartuig verging den 5 November jn de Noordzee. De kapitein Aug. Anderson werd met elf man te Helvoet binnen gebracht door loodskotter 8, schipper J. P. Plooy. Kattenziekte. Te Anna Jacobapolder heerscht in erge mate eene ziekte onder de kat ten. Reeds zijn een vijf en twintig-tal gestorven. Eerst meende men te weten, dat de katten stier ven, doordat ze vliegenpapier of wel de door dat middel gedoode vliegen opaten, doch nu de ziekte zich uitbreidt, meent men met een besmet telijke ziekte onder die dieren te doen te hebben. Een 1 ij k gevonden. In de buurtschap Stok- kum (gem. Markelo) is gister in den vroegen morgen het lijk gevonden van den jongen land bouwer M. uit die gemeente. Hij had den vorigen avond na afloop der jaarmarkt in het dorp Mar kelo zijn meisje naar huis gebracht en was op weg naar zijn woning te Herike. Omtrent de oorzaak van dezen plotselingen dood kan nog niets naders vermeld worden. Vrouwelijke advocaat. Door mejuffrouw Mr. G. J. Stemberg te Delft is gisteren Vrijdag voor den Hoogen Raad de eed afgelegd als advo caat en procureur. Diefstal van horloges. Gister-morgen 5 uur werd door een drietal personen in den goud smidswinkel der firma De Winter en Boekie, aan de Westewagenstraat, te Rotterdam, de spiegel ruit ingeworpen en een kistje met 18 horloges gestolen. Daar de misdaad dadelijk ontdekt werd zet ten de dieven het op een loopen en wierpen zij in de nabijgelegen Trouwsteeg het kistje met horloges weg. Twee hunner werden in de Zandstraat gegre pen. Het bleken oude bekenden der justitie te zijn. Al het gestolene is teruggevonden. Lammetje Zondag. Er is vroeger veel geschreven over Lammetje Zondag en in slech ten zin; maar nu kan worden medegedeeld, dat zij als wettig gehuwde vrouw met haar man en kinderen buitenslands woont, sinds twee jaar. Verontwaardigde dieven. Den nacht voor St. Nicolaas heeft bij de firma Van der Boor te 's Gravenhage in de Schoolstraat een brutale inbraak plaats gehad. Terwijl bij de firma Bakker alles in de weer was om de St. Nicolaas-bestellingen in gereed heid te brengen, heeft men de brutaliteit gehad in het daarnaast gelegen pand van de firma Van der Boor in te breken. De dieven hebben zich tot genoemd perceel toegang verschaft van de zijde van de Nieuw- straat. Op het kantoor der firma hebben zij al les overhoop gehaald en wat van hun gading was medegenomen. De brandkast hebben zij niet kunnen forceeren. Aan hun teleurstelling hierover gaven zij uiting

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 5