Bin Tien land stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Binnenlandsche Zaken. Daarna vangen de debatten aan over de begroo ting van Binnenlandsche Zaken. De heer van der Zwaag bepleit verbod, althans beperking van het toestaan van speciale Drankwet-vergunningen in bijzondere gevallen, alsconcoursen, tentoonstellingen en wedrennen. Spreker oordeelt voorts, dat als regel burgemeesters uit de ingezetenen moeten worden benoemd en betoogt, dat 's ministers maatregel betreflende verhooging van de salarissen van burgemeesters en secretarissen in Friesland allerwege ontstem ming beeft veroorzaakt. Het drukt op de gemeente- firmnciën. De heer Ruys de Beerenbrouck vraagt hoe het staat met de pensioneering der commis sarissen van politie. Voortzetting heden (Maandag) half twee. Het Koninklijk Echtpaar. Volgens de Echo de Paris zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden in den loop van de maand Januari te Cannes aankomen om daar eenigen tijd incognito te ver blijven. H. M. de Koningin-Moeder in „Pulchri." H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van de vorstin van Bentheim, Hare zuster, bracht Za terdag, een bezoek aan de tentoonstelling van aquarellen van werkende leden in „Pulchri Stu dio". Zij werden rondgeleid door den voorzitter, den heer H. W. Mesdag. Door H. M. werd aangekocht No. 94 „Kat- wijksch vrouwtje" door Willy Sluiter. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Celebes. Aan de familie te Amersfoort is ambtelijk be richt, dat de kapitein J. P. Hendriks, van de in fanterie O. I. ieger, op een patrouillle-marsch bi) Masrernpoeloe op Celebes een niet ernstige schot wond in den rechterarm heeft gekregen. Verzekeriug tegen werkloosheid. Nu de voorziening tegen de periodieke kwaal der werkloosheid hier te lande nog zoo goed als in 't geheel niet geregeld is, kan het zijn nut hebben den staat van zaken in dat opzicht na te gaan in Denemarken, een land, waarmede wij het onze in veie opzichten kunnen vergelij ken. Tot dusver is daar de Staat de slachtoffers van werkloosheid slechts in zeer exceptioneele gevallen en dan nog voor zeer korte tijdvakken te hulp gekomen. Zoo hebben de wetten van 2/ November 1853, 15 Februari 1855 en 15 Ja nuari 1896 aan sommige gemeenten of platte- lanasaistncten de middelen verschaft om gedu rende eenige maanden de arbeiders te onder- si euneii, die zich tengevolge van de „hardheid rer ójUen" zonder werk bevonden en buiten staat om in hun behoeften te voorzien. In de latere ja ren, vooral sedert 1880, zijn meermalen ontwer pen van wet, hetzij door parlementair initiatief, hetzij door de regeering, bij den Rijksdag in gediend, ten doel hebbende de arbeiders tegen oe gevolgen van gedwongen stilstand van het werk te verzekeren. Evenwel geen van die ont werpen mocht het Staatsblad bereiken. Dientengevolge konden de Deensche arbeiders ingeval van schraalte van werk tot dusver op geen andere bijdragen rekenen dan die hun ver zekerd waren, hetzij uit bijzondere kassen, die daaivoor door sommige vakvereenigingen speciaal zijn gesticht, hetzij uit hun algemeene weerstands- kassen. Deze instellingen hebben overigens in den laatsten tijd een buitengewone activiteit ont wikkeld. Van 1897 tot 1904 zijn de bijdragen aoor die verschillende kassen aan werkloozen uitgekeerd, meer dan vertienvoudigd. Aan on derstand werd in 1897 verstrekt 45,640 francs, in 1904 576,766 francs. Intusschen hoe belangrijk die hulp ook is, zij voorziet bij lange na niet in de behoefte van een arbeidersbevolking, die in de latere jaren hoe langer zoo meer te lijden had van tijden van werkloosheid. Uit de statistiek blijkt toch dat het aantal dagen van gedwongen stilstand in het werk van 123,216 in 1900, twee jaar later ge klommen was tot 270,861 dagen. De Staatscommissie belast met het onderzoek naar de beste middelen ter verzekering tegen invaiiditeit en de gevolgen van den ouderdom, nam dientengevolge ook in studie de vraag, wat geuaan moest worden om ook de werkloozen te hulp te komen. IN a een uitgebreid onderzoek naar hetgeen op dat gebied in het buitenland gedaan of in voorbe reiding is, werd door de leden der commissie eenparig het volgende beginsel als vaststaand aangenomen, dat het „de plicht der maatschappij is te verhinderen, dat een harer leden van honger of gebrek omkomt". Maar om zeker te gaan, dat hier hulp en onderstand de veerkracht van de individueele energie niet verlamden, moest wel zeer scherp onderscheiden worden tusschen hulp aan werkloozen en aan behoeftigen; met andere woorden men moest zorgvuldig toezien dat men niet op het terrein van armenzorg verdwaalde. De commissie liet al dadelijk buiten beschou wing, als veroordeeld door de ervaring, die er mee opgedaan was, het stelsel van verplichte Xgi'zeierinij» tegen werkloosheid, eenigen tijd ge leden in het kanton St. Gallen ingevoerd, even zoo het beginsel van „recht op arbeid," dat nu 58 jaar geleden in Frankrijk leidde tot de proef met de „nationale werkplaatsen." Insgelijks ver wierp zij het denkbeeld van stichting van „werk- loozenkolonies," die haar voorkwamen meer te dienen tot kweek- en broedplaatsen voor zwakke en invalide personen en niet geschikt te zijn voor de valide, krachtige arbeiders, in wier be lang zij in de eerste plaats werkzaam wilde zijn. Na een grondig onderzoek (de arbeid van de commissie heeft meer dan drie jaar geduurd), is men het eenparig eens geworden over het be ginsel van „hulp aan wien zich zelf helpt," d.w.z. van aanmoediging door middel van een bijdrage van den Staat, van het particuliere initiatief ook op dit gebied. Zooals wij hierboven hebben ge zien, bestaan in Denemarken reeds een vrij groot aantal werkliedenkassen voor dat speciale doel, waarin èn werklieden èn werkgevers bijdragen storten. Men zal dus slechts, door het stelsel van de commissie te aanvaarden, de reeds be staande organisatiën hebben aan te moedigen en aan te vullen. Hiermee bereikt men het dub bele doel: de lasten van den Staat tot het strikt noodzakelijke beperken en vermijden dat poli tieke partijen op de toekomstige verzekeringskas sen tegen werkloosheid de hand leggen. Textielarbeiders. In de algemeene vergadering van den Christe- ljjken Textielbond Unitas zal worden voorgesteld, een nationale Katholieke en een Protestantsche Textiel-Arbeidersbond op te richten, met gemeen schappelijk hoofdbestuur, weerstandskas en vakblad- Ongelukken. Toen Zaterdagmorgen de schippersknecht Ver meulen aan boord kwam van den tjalk Op Hoop van legen, liggende te Haringvliet, vond hij de schipper tot zijn verwondering nog niet op het dek. Bij onderzoek bleek dat deze met zijn vrouw bewusteloos door kolendamp in de kajuit lag. De vrouw kwam eenigen tjjd later weder bij, doch de schipper is bezweken. Zaterdagavond is te Horst-Sevenum door een goederentrein overreden en gedood de opzichter M. S. der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. De Raadsverkiezing. Wij herinneren ook te dezer plaatse aan de verkiezing voor den Gemeenteraad, welke morgen (Dinsdag) van 8 tot 5 ure in het Gymnastiek lokaal aan den Buitenhavenweg wordt gehouden. Allen, die tot de stemming gerechtigd zijn ook zij die geen oproepingskaart ontvangen hebben, behooren daaraan deel te nemen. Op het Stad huis en van den Voorzitter van het stembureau kan men de vereischte kaart krijgen. Op het stembiljet, dat men in ruil voor de oproepingskaart krijgt, is de naam van onzen candidaat (alphabetisch) de derde; men make dus alleen het cirkeltje voor dien naam geheel goed zwart. Men zorge een goed zacht potlood bij zich te hebben; het officieele stempotlood bleek meer malen hard te zijn en werkt dan slecht. Na zich van het officieele waarmerk achter op het biljet overtuigd te hebben, steke men het toegevouwen in de bus. Kiezers, die 't met de stad uwer inwoning wel meent, allen ter stembus 1 Uw eenparig votum verzekere de verkiezing van onzen zoo geschik- ten candidaat, den heer i J. H. Houtman. Het postkantoor Schiedam. In den laatsten tijd vernamen wij herhaaldelijk uit het publiek klachten over den postdienst. Brie ven, drukwerken en andere stukken worden dik wijls met zeer veel vertraging ontvangen, ter wijl bovendien de correspondentie van uit Schie dam over het algemeen minder vlug geschiedt. Het komt velen derhalve voor, dat hierin ver betering moet worden gebracht en wij willen dan ook gaarne op deze plaats de aandacht op deze zoo belangrijke kwestie vestigen. De arbeidstijd van het bestellerspersoneel moet, naar ons mede ter oore is gekomen, ook reden tot ontevredenheid geven. Zou een onderzoek, b.v. door de Kamer van Koophandel en. Fabrieken, in deze niet wenschelijk zijn? Op dusdanige wijze komen we ten minste tot eenig practisch resultaat. Voor een industrie-stad als Schiedam is een goed georganiseerde postdienst een eerste ver eischte. Heden-middag omstreeks 12£ uur kwam een sleepboot met de Slikkerveer 8, op deeptouw, die hier ter stede tabak moest laden, lit Rotterdam hier voor de haven. Tengevolge van -en verkeerde manoeuvre, botste de Slikkerveer 8 'egen het havenhoofd. De Slikkerveer 8 sprong ek en moest naar Rotterdam worden teruggesleept. Onze vroegere stadgenoot e, de t-erw. zuster Damatia, van de congregatie van de II. Catbarina van Senen der Orde van den H. Dominicus (in de wereld mej. Johanna Wille) hoopt morgen (Dinsdag) in het gesticht te Sam- beek bjj Boxmeer haar zilveren professiefeest te vieren. Bij de volksvergadering ter op richting van eene Qranje-Vereeniging die beden- avond 8 ure in de groote zaal van het Bondsge bouw alhier zal worden gehouden, zal het harmonie orkest nSt. Ambrosius" alhier eenige muziek nummers ten beste geven. Zaterdag had J L. Egberts, t i m merman bij de Se'nieda sche kunstsmederij wonende Hagastraat 65. ïoen hij bezig was roet het stellen van drijfwerk, het ongeluk van een ladder te vallen en daardoor zijn rechterarm te verwonden. Gister-avond ongeveer half twaalf is door baldadigen de deurruit stuk geslagen bij den winkelier N. Groeneweg aan het Broersveld. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdag-avond is bij de politie door een winkelier een valsch kwartje gedepo neerd. i i Heden-morgen is een landweerman, die onder de wapens moest komen, door de po litie wegens dronkenschap gearresteerd. DIT ROTTERDAM- Donderdag komt in den Rotter- damschen Raad aan de orde een voorstel van B. en W. tot verkoop aan de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij, ten behoeve van den door haar te maken nieuwen overgang van den spoor weg RotterdamSchiedam over de Delfshavensche Schie, van perceelen grond en water, deel uitma kende van de Delfshavensche Schie, met de aan grenzende kaden en wegen. Zaterdagnamiddag brak te Rotjter- dam brand uit een woning, 2e verdieping van pand 46 in de Transvaalstraat. Door een lucht koker vonden de vlammen een uitweg naar het dak. Een viertal kinderen, die zich op de 2e étage bevonden, werden gelukkig nog door de moeder, die zich juist op straat bevond, gered. Met vier slangen werd de brand in een uur tjjds gebluscht. Typhus te Leiden. Men meldt uit Lei den Er doen omtrent het heerschen der typhus in deze gemeente allerlei overdreven geruchten de ronde. De officieele cijfers zjjn getal ziektegeval len gedurende het geheele jaar 34 thans zijn ti nog 9 gevallen, terwjjl er in het geheel 6 per o nen aan de ziekte zijn gestorven, van wie 2 van buiten de gemeente, dit- hier werden verpleegd. Inbraak. Bij afwezigheid der bewoners is ingebroken bij den koopman Dekker, te Sloten (N.-H.). Er zijn gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van ongeveer f 450 ontvreemd. Geld was er niet aanwezig. De politie heeft iemand aangehouden, doch bij gebrek aan bewijs weer vrijgelaten. i HollandschearbeidersnaarDuitsch- land. Men meldt ons uit Winschoten: Vrijdag vertrokken vele arbeiders, voor 't groot ste deel grondwerkers, naar Bremerhaven, waar zij voor den tijd van vier maanden vast werk hebben gekregen tegen 24 cent per uur. Dag en nacht wordt daar met twee ploegen gewerkt. He den zullen er nog eenige arbeiders heen trekken. De moord te Amersfoort. Er is gemeld, dat G. J. D., den 24sten November gevankelijk naar Utrecht geleid, als verdacht in zake den moord op den rangeerder H. Drost, den löden November te Amersfoort gepleegd, uit de voor- loopige hechtenis ontslagen en te Amersfoort te ruggekeerd is. Bij de politie is, naar de Amersf. Ct. meldt, dienaangaande niets bekend. Tegen het drankmisbruik. In het Drentsche dorp Oldenhave hebben met het oog op de vele vechtpartijen en baldadigheden, wel ke den laatsten Nieuwsjaarsdag voorvielen, de boeren besloten op den a. s. Nieuwjaarsdag 's avonds naj 6 uur aan niemand meer sterken drank te schenken en hun deuren te sluiten. Wraakneming. Te Drempt (bij Doesburg) kwam de landbouwer D. J. Besseling bij het knollenplukken tot de ontdekking, dat in vele knollen stopnaalden waren gestoken. Indien men deze niet had gevonden, zouden zij natuurlijk door het vee ingeslikt zijn. Hoewel de politie reeds enkele personen in verhoor heeft genomen, is men den bedrijver van deze laaghartige daad (vermoedelijk eene wraak neming) nog niet op het spoor. Gedwongen winkelnering. Twee meis jes uit 'n Langstraatsch dorp komen op een goe den dag in een Tilburgschen winkel, waar bei den eenzelfden mantel ter waarde van tien gul den koopen. Toen het op betalen aan kwam, gaf het eene meisje 10 gulden in geld; het andere toonde een briefje van den patroon, waar zij werkte. i I De winkelier vond het briefje in orde, doch zei onmiddellijk„die mantel moet u nu vier gulden meer kosten," want de Langstraatsche baas had een contract met den Tilburgschen win kelier gesloten: ai wat de Langstraatsche pa troon zelf niet verkocht, moest door zijn arbei derspers) bij dien Tilburgschen winkelier ge' haald worden, waarvoor de Langstraatsche pa" troon een premie van 40 pCt. geniet, die niet de winkelier moet betalen, doch de koopster met het waarschijnlijk toch al niet te hooge loon. (Kath. Soc. Wkbld.) Poeder vanhetStaphorsterBoertje. Op een tot ons gericht verzoek lieten wij een onderzoek instellen naar een poeder van het boer tje, dat n.b. genezing van kanker had bewerk stelligd. De heer J. P. v. d. Marei te Amsterdam was zoo welwillend het onderzoek te verrichten; als resultaat daarvan meldde hij ons, dat door hem de aanwezigheid was aangetoond van zoet houtpoeder, dubbelkoolzure soda en zwavelzure magnesia (Engelsch zout). Waarlijk met zoo'n mengsel van zeer bekende stoffen kanker te genezen(?) is wonderbaarlijk. Wat zoo'n Staphorster boertje al niet kan! (Mbl. teg. de Kwakz.). De gedeserteerde huzaren. Uit Ven- loo schrijft men aan het N. t;. d. D. Nu bij winterdag in Duitschland het werk schaarscher wordt, komen de gedeserteerde huza ren zich langzamerhand aan de kazerne aanmelden Zij zien er dikwijls zoodanig uit, dat zjj bjjna op Zigeuners geljjken. Een van hen is naar 's-Hertogenbosch overge bracht om voor den krijgsraad aldaar terecht te staan. Het Mes. Te Weert is Vrijdagavond op de Markt, omstreeks 10 uur, aan W. Niens, oud 23 jaren, arbeider, wonende te Laar-Weert, een steek in den buik toegebracht, zóó dat een ge deelte der darmen uit het lichaam puilden. De verwonde werd terstond ter verpleging in het St. Jans-Gasthuis opgenomen. Als verdacht hier van werd door de marechaussees aangehouden A. L. H., oud 20 jaren, drukker, wonende te Weert. De justitie uit Roermond, vertegenwoordigd door de hieren mrs. Mathon, subst. officier van justitie, Gompertz, rechter-commissaris en Jorrits- ma, subst. griffier, arriveerden Zaterdagnamiddag te Weert tot het houden van een onderzoek in loco. Vrijdagavond werd de verdachte naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Koer.) Vervalsching van thee. De redactie van het Maandblad tegen de vervalschingen schrijft Uit Charbin (Mantsjoerije) wordt over de ver valschingen van thee van bevoegde zijde het vol- jgende medegedeeld: a „Een zeer in trek zijnde wijze van vervalsching dor gocdo kwaliteiten tliee, waarmede de Chi- neezen zich reeds in hun eigen land belasten, is de bijmenging van thee van den „vierden pluk". Deze bijmenging is echter met de loep duidelijk waar te nemen, door het verschil van blad. Verder wordt dikwerf 7—8 pc. aan bladeren van vreemde planten toegevoegd, die noch de theïne, noch de etherische olie van het theeblad bezitten. Ook de toevoeging van reeds afgetrokken theebladeren is den Chinees niet vreemd. In Rusland moet menige goedkoope theesoort uit niet veel anders dan afgetrokken theebladeren bestaan. Deze afgetrokken theebladeren worden met stoom behandeld en daarna met tarwe- of rijststijfsel geprepareerd, opdat ze zich bij het drogen weer oprollen zullen. Om aan den smaak te voldoen, wordt een af treksel eener looistof toegevoegd en aan de bla deren een kleurtje gegeven. Dergelijke verval schingen kunnen langs chemischen weg herkend worden. Een andere grovere manier van verval- schen is de toevoeging van stoffen, welke als ver zwaringsmateriaal dienst moeten doen, zooals zand, kool en klei, welke vervalschingsstoffen dikwerf in zoogen. „Ziegelthee" (thee in blokken) voorkomen, soms wel tot een bedrag van 8 pc. Deze laatste vermenging heeft meestal plaats als de bladeren nog vochtig en rijp zijn; bij het drogen hecht zich het vervalschingsmateriaal dan beter vast. Wij achten het nuttig deze knoeierijen in rui men kring bekend te maken, daar het lang niet onmogelijk is, dat thee-aanbiedingen hier te lande, over welker geringen prijs men „versteld staat",- met bovenstaande mededeelingen verband hou den. Wij zijn voornemens te dezer zake een uitge breide enquête in te stellen, en houden ons aan bevolen voor de medewerking van hen, die in dit opzicht gegronde vermoedens hebben. Deze mede werking kan in dier voege geschieden, dat men gemakshalve per briefkaart, aan het adres onzer redactie alléén naam en woonplaats van den ver- kooper, benevens prijs van de thee opgeve, en zullen dan van onzentwege monsters gekocht wor den ten fine van onderzoek en van eventueele publicatie, indien deze naar aanleiding onzer re sultaten in het publiek belang wenschelijk geacht moet worden. Vergiftiging. Eenigen tijd geleden werden in een kookschool van de gemeente Mainz 32 meisjes van de lagere school plotseling ongesteld, onder verschijnselen van vergiftiging. De geneeskundige overheid die naar de oorzaak van die ongesteldheid een onderzoek instelde, heeft thans in haar ambtelijk verslag verklaard dat de vergiftiging een gevolg ia geweest vgft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2