V erspreide berichten. Stateu-Generaai. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rhj land ZTHD-AFRIKA. Naar men verneemt, zal tegelijkertijd met de spoedig te verwachten afkondiging van de Trans- vaalsche constitutie een verklaring door de Engel- sche regeering worden bekend gemaakt betreffende den inhoud der constitutie, welke binnenkort aan de Oranje-Rivierkolonie zal worden verleend. JAPAN De Times verneemt uit Tokio dat het Hooger- huis van zins schijnt, het crediet voor de uit zending van een Japansch smaldeel naar de Ver- eenigde Staten in het volgende jaar te weigeren, aangezien dat bezoek tot verkeerde uitleggingen aanleiding zou kunnen geven. Het Nobel-comité uit het Noordsche Storting heeft gister den Nobel-prijs voor den vrede toe gekend aan president Roosevelt. President Roosevelt heeft in een telegram dank gezegd voor den Nobelprijs, hem verleend we gens verdiensten ten bate van 't vredesbeginsel. Hij verklaarde den prijs te 'zullen benutten tot 't oprichten van een permanent industrieel vredes- comité te Washington, welk comité zou moeten arbeiden in 't belang van betere en meer gelijk waardige verhoudingen tusschen zijn landslieden, die, hetzij als kapitalist, hetzij als arbeider, ge- gemoeid zijn bij industrieele of landbouwbedrij ven. In 't moderne leven moet zoowel in de indus trieele wereld als in de wereld der natiën ernstig worden gestreefd naar eervolle vreedzame toe standen in zake verkregen rechten. Te Hull is aan vijf machinefabrieken een werkstaking van bankwerkers en smeden uitge broken. Ongeveer 1500 man hebben, toen zij de geëischte f 1.80 opslag van weekloon niet dadelijk kregen, Zaterdag het werk neergelegd. Earle's fa briek heeft gedreigd met sluiting. -- Poolsche bladen bevatten een bericht, volgens hetwelk aartsbisschop v. Stablewski drie dagen voor zijn dood een brief van de Pruisische re geering had gekregen, hem verzoekende zijne hou ding in den Poolschen schoolstrijd te wijzigen. Anuers zou de regeering hem als een politiek gevangene beschouwen. Zooals het bericht daar staat, luidt het niet waarschijnlijk. Warschausche schoolkinderen hebben op het graf van mgr. Stablewski een metalen krans la ten neerleggen, met het opschrift: „Aan den on verschrokken verdediger van de nationale rech ten de Poolsche kinderen uit de scholen van het koninkrijk Polen." TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 10 December. Het de Dat over de begrooting van Binnenland sche Zaken wordt voortgezet. Ue beer de Klerk dankt voor de toezegging in de lioonrede van een regeling betreffende de pandjesbuizen. Minister Rink heelt ingegrepen om de woningtoestanden in de Biesbosch te ver beteren. Minder ingenomen is spreker met 's mi nisters weigering om mee te werken tot invoe ring van scheidsgerechten voor de politie. Tegenover de bezwaren van den heer Tak tegen verhuoging van het salaris van den Rotterdam- schen burgemeester wijst spreker, erkennende dat Rotterdam achterlijk is op het gebied van sociale maatregelen, er toch op, dat m een groote stad toch nog wel ook iets anders te doen is dan spe ciaal sociale maatregelen. De beer O k m a betoogt de onwettigheid van het verleenen van bjjzondere drankvergunningen voor wedrennen enz. De heer bchokking sluit zich aan by dat betoog. De minister van Binnenlandsche Zaken betoogt de ongegrondheid van de kritiek op het verleenen van deze bjjzondere vergunningen. Hij ooet uitkomen dat de vergunning niet verleend wordt voor een open, onbebouwd terrein, maar vooreen terrein met een complex van gebouwen er op. Ten-aanzien van de pensionneering van com missarissen van politie is de minister van oordeel, uat deze zaak minder te regelen is door wjjziging van art. 191 Gemeentewet, dan wel by algemeene regeling van de pensioneering van geméente-amb- tenaren waaromtrent hy met den minister van Financiën in overleg is. Wat betreft de benoeming van burgemeesters, niet ingezetenen, wijst de minister er op, dat art. öl der Gemeentewet inderdaad voorschrijft dat de burgemeester o.a. inwoner van de gemeente moet zyn, maar dat hetzelfde voorschrift toelaat van deze bepaling at te wjjken in het belang der gemeente. Wat betreft de salarisverhoogingen van burge meesters en secretarissen in Friesland, betoogt de minister, dat over het algemeen de burgemeesters in ons land karig bezoldigd worden. De werk zaamheden der burgemeesters nemen schrik bai end toe tengevo ge van de Uit voering der Rijkswetten. Ten aanzien van de polilie-censuur «p schouw- buigeii neioogt de minister, dat in het complex van verordeningen geen enkele bepaling voorkomt, waarby de nurgemeester beperkt wordt in de macht, hem by het '2e liu van art. <88 Gemeentewet op gelegd, ui. het waken legen met de goede zeden ot orde strjjdige uitvoeringen. Hy bestrijdt het denkbeeld om die macht te beperken. De minister zegt nog, dat het onderzoek in zake het optreden van den burgemeester van Enen en Leur niet tot de conclusie heef- geleid, dat deze autoriteit verleden jaar onwaarheid had gesproken. De handhaving der Zondagswet (Rot terdam) boort bij de begrooting van Justitie thuis. In zake de vereenvoudigde spelling moet de regeermg onzjjd'g blijven, maar zij mag en moer den eisch stellen, dat de caudidaat-u" derwyzers de gebruikelijke spelling kennen. De minister verde digt voorts de vernietiging van het raadsbesluit der gemeente Rheden, waarbij werd besloten dat zoo de in functie zijnde onderwijzeressen huwden, dit zo» gelijk staan met een aanvraag om ontslag. Verschillende sprekers repliceeren. Tusschen den minister en den heer Van I d s i n g a ontspint zich een breedvoerig debat over het feit, dat in de Staten van Gelderland de voorzitter het woord heelt gevoerd, nadat het debat gesloten was. De vergadering wordt daarna geschorst tot 's avonds 8 uur. Zitting van Maandag 10 December. des avonds 8 uur. Binnenlandsche Zaken. De behandeling van de begrooting voor Binnen landsche Zaken werd heden-avond hervat. In antwoord aan den heer Van Twist verklaarde de Minister, overtuigd te zijn, dat de onder steuning aan de bewoners van het eiland Schokland niet karig is. Blijkt ze te laag, dan wordt ze steeds verhoogd. De heeren Blooker, van Twist en 1 a s- stoors bleven intusschen op een ernstig onder zoek in dezen aandringen. Bij de afdeelirig «Volksgezondheid en volkshuis vesting" drong de heer T a k op spoedige indiening van de wijziging van de woningwet aan, door den minister toegezegd. Hij keurde af het besluit van Ged. Staten van Friesland, waarbij goedkeuring was geweigerd yan een besluit van den Raad der gemeente De Bildt, waarbij aan een bouwvereniging (46 arbeiders woningen) een renteloos voorschot werd verstrekt. Hij gaf, in verband met deze zaak, den minister in overweging, om bij de herziening der woning wet Ged. Staten uit de schakelen der directe mede werkers bij de uitvoering der woningwet Door het gebeurde in Friesland komt die wet m een slechten reuk. De heer Van Vuuren klaagde over gebrek aan politie toezicht in de Riesbosch, waardoor uit de keten veel wordt gestolenterwijl de heer van Kol de oude klacht ter sprake bracht n.l. de onvoldoende maatregelen tegen de verbreiding der melaatschheid. Voorts drong hy aan op een ernstig onderzoek naar den stand der wormziekte onder de platte landsbevolking en wees hij op de toename van de adenoïde vegetaties. In verband met de toegezegde wijziging van de woningwet gaf de heer J a n n i n k eenige wenken. De bepalingen betreffende de onbewoonbaarver klaring zullen moeten worden gewijzigd, inzonder heid de artt. 13 en 32 c. Ged. Staten moeten kunnen voorzien in de gevalleD, waarin gezinnen dakloos worden gemaakt. Dat zou ongetwijfeld een groote verbetering zyn. Nadat spr. ook nog op wijziging van art. 7 had aangedrongen, sprak ook de heer B o r ge s i u s, de uitvoering der Woningwet. Zich aansluiten bij het betoog van den heer Tak, achtte spr. het hier- voren genoemde besluit van Ged. Staten van Friesland geheel in strijd met de bedoeling van de wet, en betoogde, dat er reden is tot ver nietiging. Wat de woningtoestanden in den Bteschboscn aangaat, met beter politietoezicht zijn wij er nog niet, er moet een besliste vergunning zijn voor bet bouwen der keten. Spr. erkende, als vader der wet, dat er leemten in zijn, door de practjjk fioMeh--wgzigin-£",LW)~uVnjfeilik"TOb&dfljit"rn0ef fn de wet worden gezet, dat ook voor andere doel einden dan voor straten, grachten en pleinen mag worden onteigend. Er moet meer verband worden gelegd tusschen onbewoonbaarverklaring de ge- meeute steeds verplicht is verdere voorziening te treffen en de subsidiebepalingen in de wet zoo willen wijzigen, dat er daardoor geprikkeld, wat meer subsidie-aanvragen inkomen. Ook de heer Heemskerk bepleitte de nood zakelijke woningverbetering in den Bieschbosch Spr. drong aan, ter wegneming van de missian- den, op een provinciale verordening, in den geest van de verordening betreffende het onderhoud der wegen. De heer Bos acht den toon over de uitvoering der Woningwet niet optimistisch. De heer Borge- sius meent de oorzaak daarvan gelegen is in het feit dat de Kamer feitelijk is een groot lamen- tarlum (geluk) waar het goede verzwegen wordt. Spr. steunt het verzoek van den heer Van Kol naar een nieuw onderzoek over de uitbreiding der wormziekte onder de plattelandsbevolking en vraagt maatregelen tegen de verontreiniging van openbare wateren In verband met de Woningwet geeft spr. verschillende wenken in verband mei de Woningwet, o.a. critiseert hy den omslag die noodig is om als vereeniging tot verbetering van volkshuisvesting in aanmerking te komen en dringt op verandering aan. De heer Schokking vraagt ook maatregelen tegen de verontreiniging van openbare wateren. Ter zake van de uitvoering der woningwet ver- eenigt hij zich op eenige punten met de vorige sprekers. Het toezicht op de onbewoonbaarver klaring van slechte woningen acht hy de voor naamste taak der gemeentebesturen. De heer Van der Zwaag betreurt evenzeer de besluiten der Friesche gedeputeerden en deelt mede, dat in Friesland een behoorlijke arbeiders woning, aan de minimum eischen voldoende, waar ■ïe grond goedkoop is minstens f900 zal kosten. Spr. wyst er verder op, hoe ellendig de woning bestanden in sommige streken vooral van Fries- Van het onderzoek naar de adenoïde vegetaties mag de heer Van Kol zich een deel der eer toe rekenen. Inzake de verontreiniging der wateren zuilen twee wetsontwerpen de Kamer bereiken, een van den minister van landuouw en een van spr. Na repliek van den beer J a n n i n k wordt de vergadering tot heden verdaagd. Officieële berichten Bij Kon. besluit van 7 dezer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, F. J. Har- terink, secretaris der Vereeniging „Voorzorg", op gericht door personeel van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, te Delden. De vorstin van Bentheim. De vorstin van Bentheim, die eenige dagen de gast was van de Koningin-Moeder, is gister ochtend per Staat.sspoortrein van 9.40 naar Bent heim teruggekeerd. H. M. de Koningin-Moeder ver gezelde Hare zuster tot aan den trein en nam een hartelijk afscheid op het plankier. Ook de grootmeester van Hr. Ms. Huis, jhr. de Ranitz, en eenige andere leden van de hofhouding der Koningin-Moeder, deden de vertrekkende vorstin uitgeleide. Werkloosheid. De af deeling Utrecht van den Prot.-christ. Timmerliedenbond, de timmerliedenvereeniging Tijd en vakbelang en het timmerliedengilde St. Joseph, te Utrecht hebben zich tot de patroons- vereemgingen aldaar gewend met het verzoek, steun te verleenen ter beperking van de werk loosheid. Zy verzoeken met aandrang de timmer lieden aan 't werk te houden, bv. over korter arbeidstijd of, zoo mogelyk, door hen in voorraad te laten werken. De Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven heeft instemming met dit schrijven betuigd. Uit Zeist. Naar men van verschillende zijden in de gemeente verneemt, zoo meldt het Centr., zou de burge meester van Zeist op zijn verzoek om ontslag zijn teruggekomen. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag en die van den mi nister van Marine op Vrijdag hebben. 1 a. s. niet plaats Vakorganisatie. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda zijn aan de geestelijkheid verschillende manifesten gegeven, in zake de vakvereenigingen. Deze moeten evenals alle andere vereenigingen, onder leiding der Bisschoppen staan, dus behoeven zij allen een geestelijken adviseur, die toegang moet hebben tot alle vergaderingen. De taak van dezen geestelijken adviseur wordt echter beperkt tot het bewaren van den vrede en het optreden, wanneer beginselen in 't spel komen, terwijl hij buiten het terrein der zuivere vakbe langen blijven moet. Mgr. Leyten verlangt voorts, dat de vakorgani saties diocessaan zyn. Grondwets-herziening. De mededeeling omtrent de laatste vergadering der grondwets-Commissie in het W. v. h. R. is in zoover onjuist, dat op 20 December a.s. nog eene samenkomst zal plaats hebben en het rapport vóór het einde van dit jaar aan de Koningin zal worden aangeboden. Naar wij vernemen is in ruime mate gebruik gemaakt van de bevoegdheid afzonderlijke nota's in te dienen. Centrum Predikant-Kamerlid.] De Ned. Ilerkb. verbetert een vorig bericht, zoodat nu blijkt, dat het voorstel tot de onver- eenigbaarverklaring van het ambt van predikant met het lidmaatschap der Kamer, door de Prov. kerkbesturen van de Ned. Herv. kerk is aange nomen met 38 (en niet 48) tegen 29 stemmen Mr. A. F. A. Leesberg, f Te 's-Gravenhage is op 58-jarigen leeftijd over leden de heer inr. A. F. A. Leesberg, advocaat, rmn (Tomppnt.ernïid De heer Leesberg heeft gedurende zijn werk zaam leven belangrijk deelgenomen aan het ka tholiek openbaar leven en zich ook op weten schappelijk terrein zeer verdienstelijk gemaakt. Und zijn. De Minister van Binnenlandsche zaken, evenzeer het besluit van Ged. Staten van Friesland in zake het raadsbesluit der gemeente Wonseradeel betreurend, zegt het initiatief geno men te hebben tot een conferentie tusschen de regeering, het Woningcollege en Ged. Staten, het standpunt van Ged. Staten is niet zoo principieel als men verwachtte. Spr. acht het recht van appèl van de beslissing van Gedeputeerden noodzakelijk, mede om tot eenheid der beslissingen te geraken. Art. 49 der Woningwet acht hij niet voldoende om de toestanden in den Biesbosch te verbeteren. Vlaar er zyn andere bepalingen in de Woningwet lie de gemeentebesturen de macht geven om in te grijpen. Onwillige eigenaren van keeten kunnen laarrne !e gedwongen worden. Maatregelen tegen verspreiding der lepra zyn niet noodzakelijk. Het aantal lyders aan die ziekte is zeer gering. In 1878 waren er 16 gevallen aan gegeven en sedert niet meer dan 30 in 't geheel. Sedert is het aantal verminderd. By onderzoek is gebleken dat slechts een klein percentage van de bevolking der mijnstreken, niet mijnwerkers, door wormziekte is aangetast. Het aanvankelijk onderzoek zal allengs beter worden. Het ongeluk in het kamp bij Zeist.! De commissie uit het hoofdbestuur van den Landelijken Bond van Miliciens, Oud-Miliciens, Reservisten en Landweermannen, die zich ten doel stelde het inzamelen van gelden tot onder steuning van de gezinnen der gedoode en gewonde land wee nnannen en miliciens, die den 22sten Juni van dit jaar in het kamp bij Zeist door den bliksem werden getroffen, heeft haar rapport uit gebracht. j Uit het onderzoek is der commissie gebleken Dat haar beweren volkomen gewettigd is, dat de regeering niets voor de gewonden heeft ge daan, daar op dit oogenblik, 8 November, nog geen der gewonden eenige ziektevergoeding is toegekendI dat de regeering zich niets van de gewonden aantrok, daar de gewonde landweervergoeding vol gens art. löbis ook niet eerder aan hen, dan aan hun niet getroffen collega's is uitgekeerd ge worden; j i I j dat de regeering volkomen beaamt wat de com missie hiervoor beweerde, nl. dat een werkman geen week buiten verdienste kan, wat valt af te leiden uit het féit, dat alle door ons onder steunde gezinnen ook, zij het dan laat, vergoeding hebben gekregen voor de 6-daagsche oefening Voorts is een schryven van den 7den Juli 1906 in het bezit der commissie, meldende, dat de wed. van wijlen J. van der Weijden op genoemden datum, nog geen officieele kennisgeving van ons legerbestuur had ontvangen, meldende het treurig verlies harer echtgenoot. Volgens het aan het rapport toegevoegde ver slag van de ontvangsten en uitgaven heeft de commissie ongeveer f400 aan de nagelaten be trekkingen van de gedooden en aan de gewonden uitgekeerd. Djainbi. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is Pangeran Singo, een zeer voornaam bendehoofd in Djambi, gesneuveld. Schoenmakers. Naar men meldt, zyn voor den in Januari en Februari 1907 in Amsterdam te houden patroons leergang voor schoenmakers reeds zoovele ir.schry vingen ingekomen, dat alle plaatsen bezet zijn Het is mogelijk, dat er in den loop van 1907 nog een tweede cursus zal worden gehouden. Ambachtsschool te Eindhoven. Men meldt uit Eindhoven: Gister om 11 uur werd onder vele blijken van belangstelling de nieuwe ambachtsschool, waaraan verbonden is een teekenschool, door den commissaris der Koningin in Noord-Brabant ge opend. Namens den minister van Binnenlandsche Zaken sprak daarna de heer De Groot, inspec teur van het ambachtsonderwijs, eenige woorden van waardeering van het doel. In onze plaats wordt dit feit feestelijk gevierd. en Ongelukken. Te Neede is het zesjarige zoontje van den landbouwer H. aldaar van een vonder gevallen verdronken. - Te Doetinchem is Vrijdagavond V. uit Ambt- Doetinchem nabij zijn woning te water geraakt en verdronken. Te Elburg zijn Zaterdag-avond door het spe len met lucifers, de kleertjes van een 4-jarig meisje in brand geraakt. Het kind bekwam dien- ten or^-vni 7nllm hevige brandwonden, dat het gisteren reeds is overleden. Te Tilburg is zekere v. B., stoker op de bierbrouwerij der paters Trappisten, die eergis teren door een noodlottig toeval te water ge raakte, gister aan de gevolgen bezweken. De landbouwer A. Dijkstra, van Ter Apel- kanaal, die dezer dagen door het vallen van een wipkar eenige ribben brak en verder inwendig zwaar gekneusd werd, is Zaterdag-avond over leden. Eergister-avond heeft er te Reeuwijk een ern stig ongeluk plaats gehad. De 17-jarige dienst bode J. H., pleegkind van den heer J. Hagen, had op weg naar hare pleegouders, wie zij een bezoek zou brengen, het ongeluk te water te geraken en te verdrinken. Zaterdag dronk een kind van drie jaar van D. K., te Axel, uit een pot met kokend water. Het brandde zich inwendig zoozeer, dat het den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. Het Postkantoor Schiedam. Het stukje onder het opschrift «Het postkantoor Schiedam", voorkomende in de rubriek «Stads nieuws" van ons blad van gister, is onder de aandacht gebracht van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage. De directeur-generaal zal zeker zynerzyds wel een onderzoek laten instellen. Wjj kunnen voorts met genoegen mededeelen, dat in de eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken een der leden een interpellatie zal houden in verband met de veelvuldige klachten over de slechte organisatie van den postdienst te Schiedam. Oranje-Vereeniging De aangekondigde volksvergadering tot oprich ting van eene Oranje-Vereeniging werd gister avond in de groote zaal van het Bondsgebouw alhier gehouden, die door een vrij talrijk publiek van verschillenden stand en richting bezet was. De voorzitter, de heer F. J. Smit, de vergadering openend, zeide dat op hem allereerst de plicht rustte, de muziek het harmonie-orkest „St. Ambrosius" dank te zeggen voor de welwil lendheid om deze vergadering te willen opluis teren. Nederigheid en bescheidenheid zoo zeide verder de voorzitter zijn twee schitterende deugden, maar men kan ook van het goede te veel krijgen en al te bescheiden zijn, wij Schie dammers zijn over het geheel nog veel te be scheiden en als wij spreken van het kleine Ne-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2