Verspreide berichten, Staten-Gen oraal. Binnenland, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Briand wilden toepassen, is een bijzonder recht, beperkt door een wetgevende bepaling die er de grenzen van trekt en de regelen van vaststelt; het is een veranderlijk en instabiel algemeen recht, dat kan worden ingetrokken overeenkomstig den wil van den wetgever of van de uitvoerende macht. Door dit soort van algemeen recht te aanvaarden zouden het episcopaat en de katho lieken genoopt zijn geworden ook de bepalingen te aanvaarden der scheidingswet, bepalingen, welke door Briand op willekeurige wijze in het algemeen recht waren ingevoegd." Hetzelfde blad verklaart zich gemachtigd tot de volgende mede- deeling: „Het betreurenswaardige geval te Parijs toont duidelijk het einddoel aan van het mini sterie en rukt het ministerie het masker af. De huiszoeking bij Mgr. Montagnini is wederrech telijk. Alsof de Paus, het Opperhoofd der Kerk, niet een archivaris zou mogen hebben en een beambte, die zijn instructies overbracht aan de bisschoppen! Het Concordaat is nog niet opge heven en de Paus als buitenlandsch souverein heeft recht op de eerbiediging van zijn docu menten en van zijn beambten. De H. Stoel blijft vastberaden en onwrikbaar strijden voor de levensbelangen der Kerk, welke aangevallen worden door die Regeering, wier hoofd, Cle- menceau, nog gisteren den katholieken gunstige beschikkingen toezegde, indien zij den Paus on gehoorzaam werden. Uit Parijs wordt aan de Brusselsche Petit Bleu gemeld Men kondigt de onmiddellijke verschijning aan van een manifest van den hertog van Orleans met betrekking tot de religieuze crisis. In dit manifest, dat zeer heftig zal zjjn gesteld, zal de pretendent alle royalisten uitnoodigen zich nauw te vereenigen op het terrein van de verdediging van de rechten der Kerk. Alles moet worden gedaan om aan Frankrijk de plaats van oudste dochter der Kerk weer te geven. Het bericht van de anti-clericale Bleu behoort zeker onder alle voorbehoud te worden weerge geven. Een telegram uit Rome vermeldt het gerucht dat de Paus er aan denken zou, een Fransche prelaat te benoemen om de plaats te bezetten door mgr. Montagnini opengelaten en als officieus agent van den Paus te Parijs op te treden. 'tls'de iiberaal-protestantsche Parjjsche Temps die 't meldt. De ontwikkeling van de papieren bij mgr. Montagnini in het gebouw der nunciatuur in beslag genomen, heeft aangetoond, dat er meer dan '2000 stukken zijn, meerendeels in het Itali- aansch of' Latijn geschreven. De schifting zal omstreeks veertien dagen duren. Alle stukken geclassificeerd als diplomatieke archieven zouden nauwlettend geëerbiedigd worden. Men schrijft aan de Parijsche geestelijkheid het voornemen toe, godsdienstoefeningen te gaan houoen in bijzondere lokaliteiten, waar men zon der toegangskaart niet zou kunnen binnenkomen. Vervolgingen zijn te Parjjs ingesteld tegen het klooster der Dames Assumptionisten, dat on danks de wet tegen de Congregaties sedert twee maanden voortgaat jonge dochters van den Fran- schen adel en van de hooge Italiaansche, Spaan- sche en Braziliaansche wereld te onderwijzen. Het groot-seminarie te Mende is ontruimd. Te Ajaccio (Corsica) zijn de bisschoppelijke woning en de beide seminaries ontrtiimd. De bisschop is in de oude bisschopswoning getrokken, welke aan de gemeente behoort. De aartsbisschop van Avignon heeft het aanbod van den eigenaar eener villa aan den boulevard St. Michiel aangenomen en daar huisvesting ge zocht. Alle aartsbisschoppen en bisschoppen hebben de aanzegging ontvangen dat zij hun paleizen moeten ontruimen. In tegenwoordigheid van een talrijk publiek heeft in de „Notre-Dame-des-Champs" te Parijs de plechtige lijkdienst plaats gehad voor Ferdi nand Brunetière, lid der „Académie framjaise", directeur van de „Revue des Deux Mondes". In den stoet naar 't kerkhof gingen Jules Clarétie, Boissier, de leden van de „Académie fran<;aise", een groot aantal leden van het Instituut, Lépine, Ribot, Paul Déroulède, generaal de Négrier, de abbé Lemire enz. Er waren geen bloemen, geen muziek begeleidde den stoet en geen redevoeringen zijn aan het graf gehouden. Dit volgens den wensch van den ontslapene. Uit Parijs werd gister geseind: Wegens onwettige uitoefening van den gods dienst is tegen de pastoors van Agen, Evreux, Tulle, St. Brieux, Saintes etc. proces-verbaal op gemaakt. De bisschop van Evreux wacht de uitzetting door de gewapende macht af; talrijke bisschop pelijke paleizen en seminaries zijn ontruimd. Verklaringen van godsdienstuitoefening komen nog steeds op de prefectuur van politie binnen. ZWITSERLAND. Muller is tot president van den Bondsraad ge kozen, met. 163 stemmen. Brenner werd tot vice-president gekozen. PERZIë. Te Petersburg is bericht ontvangen, dat in Koer- distan, waar Salar-ed-Daoeleh, de 3e zoon van den Sjah, het bewind voert, onlusten zijn uitge broken. Een afdeeling bereden Koerden had, on- ijer persoonlijke aanvoering van den prins, ge tracht, van sommige dorpen voor de tweede maal een reeds betaalde belasting in te vorderen. Dit leidde tot gewapend verzet; de Koerden werden verslagen en de prins moest, met verlies van ettelijke dooden, de vlucht nemen naar zijn resi dentie, Koeribad. De opstand breidt zich uit. Ook in Teheran zijn de Koerdische ruiters onrustig geworden; het geen heeft geleid tot het koesteren van verdenking tegen Salar-ed-Daoeleh, wiens goede trouw wordt in twijfel getrokken. Rozjestwensky is eergisteren als getuige ge hoord voor den krijgsraad, voor welken admiraal Nebogatof terecht staat. Hij erkende, dat de Rus sische artillerie minder waard was dan de Ja- pansche, maar Nebogatof's schepen waren niet slechter dan die van hemzelf. De admiraal wilde niet zegge)! wat hij in Nebogatof's plaats zou hebben gedaan. Dit kon hij echter wel zeggen, dat hij ieder officier voor den kop had geschoten, die getracht zou hebben nog tegenstand te bieden toen het bevel voor de overgave eenmaal was gegeven. Rozjestwensky sprak met zachte stem en was in politiek. Te Tokio verluidt, dat binnenkort een pant serschip van 22,000 ton op stapel wordt gezet. De Times verneemt uit Hankou dat de onlusten in de provincie Hoenan steeds ernstiger worden. Het heet dat de opstandelingen die tegen de dynastie zjjn, verscheidene duizenden tellen en goed gewapend zijn. De Onderkoning heeft 2000 op z'n Europeesch afgerichte soldaten met zes kanonen op hen afgezonden. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 13 December. Het debat over de begrooting van bin- nenlandsche Zaken wordt voorgezet. Bij den post betreffende de universiteit te Lei den verhoogt de minister dezen met f4000, voor een professoraat in het Indisch strafrecht aan die hoogeschool. De heer De Visser wjjst op de bemoeilijking van het onderwijs door het veelvuldig overbrengen van planten enz. van de universiteit naar het herbarium, wanneer dit ver buiten Leiden zal komen, zooals het voornemen is. Achter het gebouw aan het Rapenburg, thans dienende tot herbarium, is volgens spreker voldoende ruimte, en hierdoor zou komen te vervallen het argument voor den thans aangevraagden post van f 5000, voor het nieuwe herbarium bij Endegeest. De heer Van Idsinga vraagt o.a. of het wenscheljjk is, het directeurschap van het herba rium op te dragen aan een lector. Ook de heer de S t u e r s bestrijdt den post voor het herbarium. De minister neemt, op aandrang van den heer de Stuers, den post voor het nieuwe herba rium terug tot de volgende begrooting. Hierna wordt de afdeeling Hooger Onder- w ij s, waaronder de post voor den bouw van een nieuwe universiteit enz. te Groningen zonder stemming goedgekeurd. Bij de afdeeling Middelbaar Onderwjjs bepleit de heer Bos de wenschelijkheid van sub- sidieering van bijzondere hoogere burgerscholen en van oprichting van confessioneele hoogere burgerscholen. De heer Nolens constateert met genoegen, uit den aandrang van den heer Bos de kentering bjj de linkerzijde in zake subsidieering van de bijzondere hoogere burgerscholen, waarvan ook spreker de wenschelijkheid nader uiteenzet. De minister betoogt, dat hij reeds lang de bil lijkheid van subsidieering van bijzondere instel lingen van Middelbaar Onderwijs inziet. Bijzondere wetswijziging is daarvoor noodig en de minister zal de zaak nog eens overwegen. De heer Bos juichte het toe, dat de Regeering in den chaos van het tot dusver niet georgani seerde handelsonderwijs eens orde wil brengen. Den nieuwbenoemden inspecteur wacht dan ook, reeds nu en zeker in latere jaren, een hoogst belangrijke taak. De minister betoogt, dat vroeg of laat men zal moeten komen tot aanstelling van een inspec- trice voor het Instructie-onderwijs. De taak van den nieuwen inspecteur van het Handelsonderwijs zal zjjn, het particulier initiatief in goede banen te leiden. De heer R e y n e kritiseert de samenstelling van de examencommissies voor het Middelbaar Onderwijs, en vraagt een Rjjks hoogere-burger- school te Steenwjjk. Verschillende leden bepleiten de oprichting van R(jks Hoogere Burgerscholen te Stadskanaal, te Coevorden en te Harderwijk, welke laatste ge meente f50.000 en kosteloos den grond wil geven. De heer Roodhuyzen bepleit in het alge meen overneming door het Rijk van de gemeen telijke hoogere burgerscholen. De minister antwoordt, dat hij voor steun aan hoogere burgerscholen steeds dadelijk te vinden isnadere overweging vereischt echter het over nemen van hoogere burgerscholen. De heer van Asch van Wijck vraagt ver hooging van het subsidie aan de hoogere burger school te Amersfoort, daar de minister thans f1000 minder heeft uitgetrokken. De minister betoogt, dat Amersfoort tot dusver meer subsidie genoot dan gebruikelijk is voor hoogere burgerscholen. De heer Bos zegt, dat van een wettelijke re geling van het vakonderwijs minder te verwachten is dan van een organisatie van dat onderwijs met Rjjkssteun. De heer van den Bergh (den Helder) kri tiseert den dwang, door de Regeering opgelegd aan de gesubsidieerde vakscholen. Ook de heer Smeenge verwacht met den heer Bos meer goeds van het vakonderwijs van krachtiger Rijk-steun aan het particulier initiatief, dan van wettelijke regeling. De minister betoogt, dat ook hij van dat oordeel is. In de troonrede hteft de Regeering beloofd den bloei en de ontwikkeling van het vakonderwijs te bevorderen, maar opzettelijk is van wettelijke regeling gezwegen. Die belofte zal de Regeer ing nakomen. De minister herinnert dat onderhandeld wordt met de machinisten-kweekschool te Amsterdam, om deze te hervormen tot een technicum. De heer Lobman sluit zich volkomen aan bij de klacht van den heer v. d. Bergh omtrent de moeilijkheden, welke de Reg»erintr aan vakscholen in den weg legt om voor subsidie in aanmerking te komen of dit te behouden. Bij de afdeeli' g Lager Onderwijs behandelt de heer van der Zwaag de Leerplichtwet en herhaalt zjjn overtuiging, dat die wet alleen goed kan werken bij strenge toepassing, met inachtne ming van de billijkheid. Spreker toont met cijfers aan, dat het relatieve schoolverzuim op dit oogen- blik nog veel te groot is. Ten slotte wijst spreker op het euvel in ver schillende gemeenten, vooral groote en speciaal te 's-Graven hage bestaande om kinderen, die het schoolgeld niet meebrengen, naar huis te zenden. Daarvan worden de kinderen slechts de dupen. En de Gemeente-Verordeningen, die tot dergelijke handelwijze leiden, zjjn strijdig met de wet. De heer Lucas se klaagt over de onpractische werking der leerplichtwet ten plattelande, en vraagt uitbreiding der vrijstellingen voor den veldarbeid. De heeren de Visser en van Wijnber gen verklaren op dit oogenblik te willen afzien van een uitvoerige discussie over de bekende kwestie der subsidieering van bijzondere kweek scholen, mits de minister voor 1 April 1907 het Kon. besluit wijzige, in welken zin dan ook, en anders de inwerkingtreding opschorte tot het schooljaar 19081909. Heden voortzetting. W. F. H. von Weckherlin. -j- Hier te lande is bericht ontvangen dat op 64- jarigen ouderdom te Tubingen is overleden onze gezant te Konstantinopel, rar. W. F. H. von Weckherlin. De overledene was van 1883—1899 gezant te New-York en was Staatsraad in buitengewonen dienst. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gister gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad te Haarlem, (district II, aftr. 1907) is gekozen mr. A. S. Miedema (cand. Lib. Unie en Vrijz.-Dem.) met 819 stemmen. Op den heer A. F. J. Nieberg, (cand R.-Kath. Kiesv., Protest. Kiesv. en Antirev. Kiesv.) werden 663 stemmen uitgebracht. Halmaheira. Bljjkens een uit Nederlandsch Indië ontvangen telegram is op 5 dezer het bivak te Kau (Noord- Halmaheira) aangevallen. Gesneuveld zijn 1 Europeesche en 2 inlandscb" militairen, zwaar gewond 1 Europeesche en 1 in landsche militair, licht gewond 2 inland-ch militairen, allen beneden den rang van olfieier. De vjjand kreeg 23 dooden en ruim 20 gewonden. Ziekteverzekering. Door het bestuur van de ^federatie der vijf diocesane werklieden-organisaties in Nederland" is aan de besturen der afdeelingen en fondsen een lijst gezonden van vragen ter samenstelling van een gemeenschappelijk rapport over het wetsvoor stel betreffende de Ziekteverzekering. Belastingheffing te Zaandam. Het is vrij algemeen bekend, dat de gemeente Zaandam een tameljjk hooge inkomstenbelasting heft. De aftrek bedraagt er f 400 en f 25 voor elk kind, zoodat een inkomen van f 450 reeds belastbaar is. Het percentage voor dit inkomen bedraagt reeds 4, zoodat het minimum belasting f2 is. Voor f500 is de f4, voor f550 f6, voor voor f600 f8, enz., zoodat de stjjging vrij belang rijk en sterk is. Het vroegere raadslid, de heer Mendels, heeft reeds getracht daarin verbetering te brengen door een voorstel in te dienen, waardoor de belasting voor inkomens tot f 1450 werd verlaagd. Burg. en Weth. konden zich echter met dit voorstel niet vereenigen, omdat het reeds tameljjk zwaar drukte op inkomens van f1450 tot f3000, dus op den reeds zwaar belasten middenstand. Zjj stellen daarom voor, het voorstel Mendels te verwerpen en bieden den gemeenteraad een nieuw voorstel aan, beoogende een verlaging van inkomens tot f 2300. Om daartoe te geraken, stellen zjj allereerst voor, den aftrek voor levens onderhoud te brengen op f 500 en dien voor het bezit van kinderen op 125 voor één kind, f75 voor 2, f150 voor 3, f250 voor 4 kinderen, en vervolgens flOO meer voor elk meerder kind. Verder stellen zjj voor te beginnen met een heffing van 2 procent en deze allengs te doen toenemen tot een maximum van 5, 6 procent. Dit maximum wordt bereikt bjj inkomens van f20100 en hooger. Bjj aanneming van dit voorstel krjjgt men o.a. de volgende resultaten Inkomen f 450 vroeger f 2.nu nihil. 550 6.f 1. 700 12.— 4. 1000 24.11.50 2000 64.30 58.50 enz. enz. De druk op de hoogere inkomens wordt niet veel grooter. Van f40000 is het 12088 en zal het worden f2174, van f50000 f2638 en f2734 van f60000 f3188 en f3294, alzoo een verschil van even f100. De Groningsche universiteit. Men bericht uit Den Haag: Afgevaardigden uit de provincie Groningen en de leden der Tweede Kamer, die aan de univer siteit te Groningen hebben gestudeerd, hebben gister den senaat der universiteit telegrafische gelukwensehen toegezonden na de goedkeuring zonder discussie of stemming van den begroo- tingspost, waaronder begrepen warerr de kosten voor de bouwplannen der Groningsche academie. In den loop der middagzitting ontvingen deze leden ieder een telegrafische dankbetuiging van den senaat voor de betoonde belangstelling. Uit Groningen wordt gemeld Onder sneeuwjacht had gisteravond de fakkel optocht onder veel belangstelling plaats. Op vele plaatsen werd Bengaalsch vuur ontstoken. Onder het spelen en zingen van het korpslied werd vlak voor bet academiegebouw gemarcheerd. Van de steenen hekpalen vóór bet gebouw werd de stoet Bengaalsch verlicht. Vóór bet gouvernementsgebouw werd door den Commissaris der Koningin gesalueerd, evenals voor de woning van den burgemeester, waar ook Bengaalsch vuur ontstoken en het volkslied gespeeld werd. De tocht duurde ongeveer vjjf kwartier. De lange stoet leverde een phantas- tischen aanblik op. Ongelukken. Bij de Klomp, onder Veenendaal, is de 40-jarige van P., vader van 5 kinderen, stervende gevon den. Hij was blijkbaar van zijn wagen gevallen, waarmede hij op weg was van Wageningen naar Amersfoort, en overleed een uur later. Uiterlijk letsel werd niet gevonden. Gister-morgen is op de werf de Schelde te Vlissingen een 17-jarige jongen in het ruim van het in aanbouw zijnde stoomschip Tjikini gevallen. Hij bekwam een schedelbreuk en werd in bedetikelijken toestand naar het katholiek wees huis vervoerd. De levering van bureau- en school- behoeften, schoolboeken, kaarten, atlassen enz. is door B. en W. dezer gemeente opgedragen aan den heer J. F. Dupont, (G. Ode's boekhandel) als laagste inschrijver voor den tjjd van drie jaren 1907,1908, 1909. Gisteren is bjj de politie een valsch kwartje gedeponeerd, dat in een winkel ontvangen was. Gisteren is bjj het binnenhalen van de netten aan boord van de logger SCI1 236 Noordster een 13-jarige Scheveningsche jongen over boord geslagen. De schipper van een in de nabjjheid liggende Westlander wist den knaap nog intijds te redden en hem ongedeerd weer aan boord te brengen. De schipper van een vaartuig liggende in de Buitenhaven, nabjj het slop van Makkers, werd gisteren door een fox-terrier in het aangezicht gebeten. In de naburige haringpakkerij van den heer J. van der Toorn werd bjj verbonden. Gisteren had J. Oosterveer, wo- nende Klein Groenendal 212, sjouwer bjj The Brice White-kuiperjj aan den Buitenhavenweg, toen hjj op de werf prikkeldraad bracht van een heining, het ongeluk zjjn linkerbeen te verwonden, doordat een stuk draad losraakte. UIT ROTTERDAM. De beursbouw te Rotterdam. In de gisteren, Donderdag, gehouden zitting van den Rotterdamschen Raad kwam van de heeren Smalt c.s. een voorstel in, om de voor stellen betreffende de verbouwing van de beurs, in verband met de ingekomen adressen en het geen daarover geschreven is, in de afdeelingen te doen behandelen. De heer Van Beers diende hiertegenover een motie in, om -deze zaak in comité-generaal te behandelen en daarbij den directeur van gemeen tewerken toe te laten. Het hierover gevoerde debat leidde tot de con clusie, dat, wat de heer Van Beers verlangde, kon bereikt worden, indien 1/5 der leden daar toe hun verlangen te kennen gaven, doch het nemen van een raadsbesluit daartoe een on regelmatigheid zou zijn. Met 22 tegen 10 stemmen werd tot behande ling in de afdeelingen besloten. De dienstweigerende landweer plicht i g e Krilles is gister uit de gevangenis ontslagen Gouden en zilveren horloges. Dezer dagen zwierf door Amsterdam een man, die aan verschillende adressen gouden en zilveren hor loges te koop aanbood. Dit trok de aandacht, en heden werd daarom op hem met bijzondere aandacht gelet. In de omgeving van den Over toom trachtte hij gisteren-morgen weder eenigg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2