Burgerlek© Stand. Kerknieuws. Leger en Vloot. TELEGRAMMEN. Ingezonden Mededeelingen. Watisdatvooreenrekening„S Beursbericht van Amsterdam. ToyA i] audelsberichfeu dezer horloges van de hand te doen. De man werd naar het politiebureau aan het Ueidsche- plein gebracht en daar in het bezit gevonden van niet minder dan 60 horloges, oude en nieu we, doch de meeste reeds gebruikt. De man kon de herkomst dezer horloges niet voldoende op helderen, hij deelde mede ze van een onbekende in Den Haag te hebben gekocht, doch dit verhaal kwam der politie al heel ongeloofwaardig voor. De commissaris van politie aan het bureau Leidscheplein verzoekt in verband hiermede zoo mogelijk omtrent dezen man of de herkomst der horloges te worden ingelicht. (Ilbl.) De moord te Amersfoort. Men meldt uit Amersfoort. Het gerucht gaat, dat er in ver band met den gepleegden moord alhier ook nog 2 andere personen zijn gearresteerd. De politie geeft echter omtrent dit punt geen zekerheid. Zigeuners. Ter hoogte van het Pruisisch grensplaatsje Dünnebrock maakten Woensdag morgen twee troepen Zigeuners aanstalten de Nederlandsche grens over te gaan. Toen zjj begrepen, meldt men aan de N. R. Ct.. dat dit niet geduld zou worden, zakten z\j zuidelijk af, om ter hoogte van Bellingwolde hun poging te herhalen. Holla ndsch fruit naar Java. De Ind. Mercuur deelt mede, dat het, den 26en November te Batavia aangekomen stoomschip Rembrandt in de koelkamers enkele kistjes Westlandsche druiven had medegekregen. Dit was een proef zending: de vruchten waren in boekweitdoppen verzonden. Gelukt deze proef, dan kan, zoo meent het blad, de uitvoer van Hollandsch fruit naar Java op den duur wel een toekomst hebben. De bedoeling is verder Indisch fruit mee naar Hol land terug te nemen. Met belangstelling ziet dé Mercuur de terugkomst van de Rembrandt te gemoet, die naar zij hoopt een eerste zending Manggistans, Mangga's enz. medebrengt. Het blad vreest echter, dat moeilijk een ruim afzetgebied voor deze uit den aard dure vruchten zal zijn te vinden. Wellicht, dat de invoer van ananassen op den duur loonend kan worden. M i g r a i n i n e. Ten gevolge van het innemen van migrainine, een chemisch middel tegen hoofd pijn, zijn te Chemnitz twee vrouwen overleden. Verscheidene andere menschen zijn ziek gewor den. Het middel was in alle gevallen bij den zelfden apotheker gehaald. De justitie heeft de rest van het middel in beslag genomen en een onderzoek ingesteld. De eerste meerschuimen pijp. In 1723 leefde er in Pesth, de hoofdstad van Hongarije, een houtsnijder, wiens talenten en humor hem in aanraking gebracht hadden met graaf Andras sy. Zijn naam was Karlo Kowalee. Op zekeren dag liet de Graaf Kowatee een fraai stuk meer schuim zien, dat zeer zacht was en een zeer laag soortelijk gewicht had. Het viel Kowatee op, dat het meerschuim zoo poreus was en hij kwam op het idee er eene tabakspijp van te maken, omdat, zoo redeneerde hij, de nicotine door het meerschuim zou worden opgezogen. Ko watee sneed dus eene pijp voor Graaf Andrassy en voor zich zelf. De proef voldeed uitstekend in alle opzichten. Daar deze eigenaardige soort klei die toen nog zeer schaarsch was en de transportmiddelen nog zeer beperkt, waren het slechts de rijke lui, die zich eene dergelijke pijp konden aanschaffen, tot in 1830 de meerschuimen pijp een meer algemeen handelsartikel werd. De allereerste meerschuimen pijp is bewaard gebleven en prijkt in een museum te Pesth. I 1 Van beurzen voor handwerkers zal wel in weinig landen sprake zijn. Het kleine, geavanceerde Denemarken is in dit opzicht vele groote staten vooruit. Sinds eenige jaren worden daar jaarlijks 50,000 kronen ter bevordering der handwerksvaardigheid uitgetrokken. Hiervan zijn 20,000 kr. bestemd om jonge, begaafde handwer kers in hunne verdere opleiding te ondersteu nen; 15,000 kronen staat het ministerie van bin- nenl. zaken ter beschikking voor handwerkers, die een studiereis in het buitenland wenschen te maken, terwijl eenzelfde som voor patroons dis ponibel is. Dank zij de ondersteuning is het jaarlijks aan vele handwerkers mogelijk in de groote steden van het buitenland en in nijver heidcentra hun opleiding te voltooien of hun tech nische kennis te vermeerderen. Ook de Pruisische regeering overweegt deze wijze van handwerksbevordering. Een tunnel tusschen Engeland en F r a n k r ij k. Baron Erlangor, de voorzitter van de Engelsche tunnelmaatschappjj, stelt voor, dat de regeering een nieuwe wet bij de Kamers in dient, waarbij het begin van den tunnel tot op 3 mijlen in zee van de wederzijdsche kusten ver plaatst wordt. De oude maatschappij zal dan door een nieuwe tunnelmaatschappij met een aandee lenkapitaal van 8,000,000 vervangen worden, die het Engelsche deel van de tunnel moet bou wen. Een Fransche maatschappij moet voor een gelijk aandeelenkapitaal teekenen. Draadlooze telegrafie. Marconi heeft de opdracht gekregen, in het astronomisch obser vatorium van het Vatikaan een station voor draad looze telegrafie op te richten. Bunde en in 1883 tot kapelaan te Heer volgde den 30 Sept. 1902 zijne benoeming tot pastoor te Urmond. Een v r e e s e 1 ij k e misdaad. Op een een zame boerderij in de buurt van Algiers is een ontzettende moord gepleegd. Het lijk van den kolonel Vidal, die daar in afzondering leefde, werd vreeselijk verminkt in,zijn kamer gevonden. Het lichaam, waarvan het vleesch afgescheurd was en de hals geheel opengesneden, bevond zich reeds in staat van ontbinding. Het onderzoek deed blijken, dat Vidal, die zich steeds vroeg ter ruste begaf, opgeklopt werd, en daar hij kennissen zag, terstond de deur opende. De bezoekers, 't moeten er twee geweest zijn, namen plaats, en waarschijnlijk heeft de kolonel zich toen even verwijderd om een flesch wijn te halen. Bij zijn terugkomst heeft een der moor denaars, die hem stilletjes gevolgd was, een schot gelost, dat onmiddellijk den dood ten gevolge had. Daarna zijn ze den boel gaan onderzoeken. Zelfs de kleeren van den kolonel werden niet gespaard en de paar stuivers, die hij in zijn zak had, werden meegenomen. In de omstreken wordt ijverig naar de mis dadigers gezocht. Een wereldtentoonstelling in 1913. Er bestaan plannen, in Februari 1913 een we reldtentoonstelling te houden in San Francisco, ter herdenking van den dag, waarop 400 jaar tevoren de Stille Oceaan werd ontdekt door Vasco Nunez de Balboa. De tentoonstelling zou dan tevens bestemd zijn, de gelukkige voltooiing te vieren van het Panama-kanaal. Als het kanaal dan maar gereed is. De oorsprong van de petroleum. Dat de aardolie rechtsdraaiend is, werd reeds in 1835 door Biot ontdekt. P. Walden, die reeds in 1899 dit feit belangrijk noemde voor de verklaring van 't ontstaan van petroleum, is daarop onlangs uitvoerig teruggekomen. Vooreerst betoogt hij, dat alle theorieën onaan nemelijk zijn, die z. a. die van Berthelot, Men- delejeff en Moissan, Sabatier en Senderens, Roche, Charitschkoff, Coste, enz. de petroleum uit sluitend uit minerale stoffen (carbieden) laten ontstaan. Mocht ooit ergens op deze wijze gevormde petro leum aangetroffen worden, dan zou deze optisch inactief moeten zijn. Vervolgens gaat hij de plant aardige en dierlijke stoffen na, waaruit petroleum ontstaan kan zijn en komt tot de gevolgtrekking, dat waarschijnlijk eerstgenoemde de voornaam ste bouwstoffen daarvoor geleverd hebben. De ze toch zijn rijker aan optisch actieve verbindin gen en vooral aan rechtsdraaiende, gelijk die in de petroleum voorkomen. De mogelijkheid is ech ter niet uitgesloten, dat zeewater en daarin le vende dieren aan de petroleumvorming hebben deelgenomen. Door C. Engler, die, naar bekend is, uit vet ten kunstmatig petroleum bereidde, en het ont staan daarvan in de natuur verklaart uit ontleding van vetten, achtergebleven na de wegrotting van levende wezens in zee- en brak water, alsook door J. Marcusson, zijn op deze beschouwingen eeni ge aanmerkingen gemaakt, hoofdzakelijk hierop neerkomend, dat uit de optische activiteit niet is af te leiden uit welke bepaalde organische stof fen petroleum ontstaan is. Onder de omstandigheden waaronder petro leum ontstaat, kunnen in de draaiing der moe- derstoffen aanzienlijke wijzigingen komen. Zoo zouden het cholesterine en de eveneens naar links draaiende proteïnen splitsingsproducten kunnen geven, die het polarisatievlak naar rechts draaien. Ook is van petroleum nog niet bekend of zij alleen rechtsdraaiende componenten bevat, dan wel een mengsel van rechts- en linksdraaiende, zóó dat eerstgenoemde de overhand hebben. Over 't algemeen is de optische draaiing van plant aardige en dierlijke vetten te gering om daaruit de vaak hooge draaiingen te verklaren, die men aan enkele fracties van petroleum, verkregen door distillatie in vacuo, heeft waargenomen. Met zekerheid kan daarom uit de optische ac tiviteit van petroleum vooralsnog alleen dit wor den afgeleid, dat zij van organischen oorsprong zijn moet. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot assistent te Waspik, den eerw. heer Th. F. M. Lamers, priester van het seminarie. De ZeerEerw. heer H. Bakker, pastoor te Ku- delstaart, die geruimen tijd verpleegd werd in de R. K. Ziekenverpleging der hoofdstad, heeft gisteren die inrichting verlaten, om naar zijn parochie terug te keeren. Eergisteren is na een langdurig maar geduldig verdragen lijden overleden de zeereerw. heer J. L. F. Voncken, pastoor van Urmond. De overledene werd geboren te Schimmert 18 Mei 1855, en priester gewijd 2 April 1881. Na in 1881 te zijn benoemd tot kapelaan te Door den minister van oorlog is vastgesteld, dat bij het le regiment vesting-artillerie een proef zal worden genomen met machines voor het schil len der aardappelen voor de manschappen-menage. Tot dit doel zijn in de kazerne twee machines aanwezig, die door middel van een gasmotor in beweging worden gebracht. Gisterenmiddag is men met deze proefneming aangevangen. UD.) Mgr. Montagnini. ROME, 14 December. (Reuter's Agentschap.) Mgr. Montagnini werd ontvangen door kardinaal Merry del Val, en vervolgens door den Paus. Hij legde den Paus uit, welke documenten in beslag werden genomen. In het Vaticaan meent men, dat vele stukken door de Fransche regeering zullen worden gebruikt, om aan te toonen, dat bisschop pen en de geestelijkheid in Frankrijk de pauseljjke onverdraagzaamheid afkeuren. De Paus bood mgr. Montagnini een woning aan in het Vaticaan. 25 cent per regel. DE BEWONERS VAN SCHIEDAM ZIJN ONAFHANKELIJK van de getuigenissen uit ver afgelegen plaatsen of weinig bekende dorpen, want hier is hetgeen zij verlangen in de verklaring van een buur. Mejuffrouw J. M. van Zanten, wonende Lange- boonenstraat 156 te Maassluis, meldt ons: Voor dat ik van Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruik maakte, heb ik onophoudelijk over de nieren geklaagd, vijftien jaar lang heb ik gesuk keld aan een hevige pijn in den rug, en len denen, gepaard met hoofdpijn en duizelingen. Ik gevoelde mij onophoudelijk erg vermoeid en afgemat en was langzamerhand totaal lusteloos geworden. Veelal waren mijn voeten dik opge zet; de urine was meestal vuil en vol bezink sel, mijn slaap was zeer onrustig en mijn eet lust verminderde met den dag. Niettegenstaande ik verschillende malen bij deskundigen hiervoor onder behandeling geweest was, schoot ik wei nig op en ik was blij, dat ik met Uw pillen bekend werd. Reeds dadelijk bekwam ik hier door een groote verlichting, terwijl ik na ver loop van drie weken een groote verandering in mijn toestand kon waarnemen, de pijn was zoo goed als geheel verdwenen en mijn geheele ge stel veel beter. Ik wensch thans nog eenigen tijd met Uw pillen door te gaan, nu ik bemerk welk een gunstige werking zij op mij uitoefe nen en ik hoop U binnen eenigen tijd mijn vol komen herstelling te kunnen melden. Ik, ondergeteekende, verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Een kort woord gericht aan vrouwen. Velen onder U schijnen voortdurend ongesteld; mis schien lijdt gij aan hevige pijn in den rug, aan een kwaal die gelijkt op afmatting, aan migraine of overspanning der zenuwen. Wees niet te vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen dat gij lijdt aan een dor ziekten waaraan vrou wen lijden. Een groot aantal dezer ingebeelde „vrouwenziekten" zijn niets anders dan aandoe ningen der nieren. Verlies niet den moed en denk niet langer meer aan een ingebeelde kwaal, het zijn misschien Uw nieren welke in het spel zijn. i Verzeker U, dat men U de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw van Zanten gehad heeft. Zij zijn te Schiedam ver krijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH, (voorheen Frans Visser). Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. mijnheer Meier? En waarvoor zijn die 32 o mark? Voor Fays echte Sodener Mineral on pastilles. U hadt toch gezegd, dat het per- xf soneel voor rekening van de zaak pastilles zou krijgen, wanneer er iemand verkouden Jq was- En wij hebben daarmee toch de beste XJ resultaten bereikt: Sedert dien is niemand weggebleven en het hoesten van de bedie- nende dames en heeren hindert het publiek niet meer. Fays echte Sodener Mineral pas tilles bewijzen werkelijk schitterende dien- O. sten en de kleine uitgave wordt ruimschoots yQ vergoed. Men koopt een doosje voor 60 cents bij1 alle apothekers, drogisten en in alle mineraalwaterzaken. Schiedam. Geboren: 12 Dec. Pieter Benjimin, zoon van W. C. Gerlach en E. van Gink, Singel. 14, Grietje, dochter van J. den Held en H. C. Witte- bol, Rotterdamsche djjk. Caub Huningen Kehl. Keulen Mannheim. Ruhrort RIJNHOOGTE 14 Dec.1.61 M 0.03 M 14 Dec.: 1.45 M 0.03 14 Dec. 1.85 14 Dec.2.11 14 Dec.2.53 14 Dec.1.65 M M: 0.17 M M0.04 M M; 0.06 M M 0.05 M val was val was val Sinds 24 our gevallen of gewassen. Ear. Telefoon Integralen Juli Oostenrijk 3 Portugal Binn. Mexico. Venezuela Cultuur der Vorstenlanden N. Asaban Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Moeara Enim. Sumatra Palembang Deli Cult. Steel Shares Atchison Shares Rock Island Denverst Rio Gr Erie Shares Missouri Southern Pacific Railway. Prolongatie 14 Dec. 77 96 Va 185V» 526 699 133V. 140V. 4914 104 V. 30'/. 43i/g 44S4 40 u/ 94i/g 34 6 Wisselkoersen te Rotterdam, 14 Dec. Eer Telegraaf. Load»» kort/12.11 list 6 pC Parijs 47 95 t 3 Antwerpen en Brus. - A7.80 4$ Duitsche Rigksbankpl. - 59.6 a BEURS VAN SCHIEDAM, 14 Dec. 1906. Oificieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. MostwÖni t l2'/j£êr Hectoliter cont. zondot lust en zonder belasting. JSLament de Commie tie voor de noteer ing 2 D. E. ffi, RRINS, Stemming: kalm. Bond van Distillateurs 1 Moutwjjm '123/4. Jeneyen f 163/4. Amst. proef f I8V4- Prima Graansplritus 17 A 171/,. Spoeling! f 1.70. A NT WE REES, 13 Dec. Petroleum. Amsrik. kalmi» loco fr. 19V«, per Dec. fr 19Vj, per Jan. fr. 193/4, per Jan./ Maart fr. 193/4. BEFJJ.JN, 14 Dec. Spiritus ia ioso HAMBURG, 13 Dec. Spiritus in loco vastper Dec. mJrt 18'/iJan./Febr. 18'/i, (z.f.) NEW-YORK, Mais, Westers ia loco 13 Dec. 51 llK\ 12 Dee. 51 Va- RARIJS, 13 Dec Spiritus (slotkoers) prijsh.per hectoliter per Dec. fr. 41.75 betaald, per Jan. fr. 42.25 A 42.50 per 4 eerste md. fr. 43.per 4 md. van Mei tr. 44.50, beide betaald. VEEMARKT TE DELFT, 13 Dec. Heden waren de veeprjjzen als volgt: vette koeien 1ste kw. f190 a 330, dito 2de kw. f 110 a 180, kalfkoeien 1ste kw. 1 180 a 260, dito 2de kw. f 130 a 170, vaarkoeien 1ste kw. f 160 a 200, dito 2de kw. f 100 a 150, vette kalveren lste kw. f 75 a 92, dito 2de kw. 140 a 65, vette schapen lste kw. f a dito 2de kw.f awei schapen lste kw. f— a dito 2de kw'. f a vette lammeren fa weilammeren I a magere varkens f 23 a 48biggen f5 a 13nuchtere kalveren f 6 a 15paarden f 40 a 100stieren t a veulens f a rundvleesch 80, 70 en 54 c., vet kalfsvleesch 105, 90 a 80 c., schapevleesch a c.,lamsvleeseh a c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 221 runderen, 23 paarden, 21 vette kalveren, 85 magere dito, 260 schapen of lammeren, 153 varkens, 453 biggen en 14 geiten of bokken. Jarige Zeeuws, en Overm. tarwe f 7.50 a 8 50, nieuwe do. f 7.a 8.25. Westlandsche roode ris dito f7.25 a 8.50, Zeeuwsche en Overmaassche rogge 15.50 a 6.50, nieuwe dito f5.50 a 6.50, wintergerst f 4.50 a 5.25, zomer- dito f 4.25 a 5.25, chevalier dito f5.— a 5.75, zware haver f4.— a 4.75, lichte ditc 13.75 a 4.25, groene erwten f9.— a 10.—, mesting f 7a 7.25, paarde boonen f6.75 a 7.25, duiveboonen f8.50 a 9.25, bruine boonen f9 a 12.75, witte boonen f 11.75 a 14.25, koolzaad f10 A f 11, buitenl. hennep zaad f6.75 a 7.25, kanariezaad f10.- a f12.— Granen stil: Boter. De prjjzen der boter waren hedenle kw. f 64, goede f 57, mindere f 50 per '/4 vat van 40 kilo. per 1 resp. 80 ct, 71Vi ct. en 62'yct. Aanvoer pot, 183/8 en 54/16 vaten, wegende te zamen 4200 kilogram. CUREGHEM-ANDERLECHT, 12 Dec. Heden waren aangevoerd 1653 runderen, waarvan 614 ossen, 190 stieren, 849 koeien en vaarzen. Men betaalde voor ossen fr. 0.78 k 1.— stieren fr. 0.65 A 0.88, koeien en vaarzen fr. 0.65 A 0 87 per kilo. VEEMARKT TE LONDEN, 13 Dec. Op de Veemarkt waren aangevoerd: 200 Runderen, 400 Schapen, 10 Kalveren, Varkens Men noteert: Runderen 2/9 A 5/2 Schapen 4/4 A 6/6 Kalveren A Var keus A 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 3