„Polyhymnia." UITVOERING HH. Meiiers. J. 0. BOLDQOÏ'5 EAU DE COLOGNE A. JURGENS, Wyuveiling. Dorche Levertraan MitinaleLevertraan Zoo ooi Ie cooratt Hoofdstraat 131. diverse ptoltelde Wijnen, Provinciale Mint-en SpaarM, MEDICINALE Water blanke P. J. VAN DER SMAN. au <w op Donderdag 27 Dec. 1906, Crediet-Veresn. Amsterdam, Laatste Berichten, Ingezonden. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Wisselkoersen te Rotterdam. 15 Dec. 6 3 4} 6 Beursbericht van Amsterdam, Advert entiën. Voor de vele blijken van belangstelling bij de viering van ons Gouden. Huwelijksfeest ondervonden, betuigen wij, ook namens onze Kinderen, onzen welgemeenden dank. W. J. VOOGT. M. E. VOOGT, Van Arkel. Schiedam, 15 December 1906. Zangvereeniging Directeurde Heer B. JURGENS. des avonds ten 8 uar, in de zaal „MUSIS S1CRUM". De Dames C. Delbeek en J. Delbeek, Concertzangeressen, 's Gravenhage. De Heer Bram v. d. Stap, De Heer J. N., Schiedam. Mej. N. Feltzer, alhier. Tekstboekjes aan de Zaal. Ondergeteekende bericht hierme de dat bij hem verkrijgbaar is in halve, kwart en achtste groene flacons en literkruiken. Mij beleefd aanbevelend, als: Médoc, St. Estèphe, St. Emilion, St. Ju- liën, Ch. Margeaux, Ch. Beaumont, Ch. Montrose, Moulinière, Ch. Bel- grave, Bourgogne, Samos, Palestine, Bergerac, Muscatel d'A Igarve, Ma laga, Rudesheimer, Dürkheimer, Haut Sauternes, Graves, Vermouth, Roode en Witte Port, Madeira, Sherry, Champagne, (Bouzy Oremant) diverse Limonades etc. met pension. op gemakkelijke aflossingsyoor- waarden van af f lOO.— tot ieder bedrag. plaatsje bekend, werd gedurende 52 achtereen volgende jaren in het-zelfde boschje gehoord. Reeds in de oudheid was het van raven bekend, dat zij langer dan een eeuw konden leven. Zwaluwen en ooievaars bezoeken jaren lang hetzelfde nest. Eksters worden zelfs in gevangen toestond, meer dan 25 jaar oud. Van den gewonen haan weten we, dat hij den leeftijd van 25 tot 20 jaar bereiktde fazant, dien van 15 jaar, duiven worden tot 10 jaar oud, kleine zangvogels 8 tot 18 jaar. Dat de vogels in vrijen toestand ouder worden, dan wanneer zij in eene kooi of volière verzorgd Worden, blijkt duidelijk bjj nachtegaal, vink, meerl e. a. En vooral wordt het opgemerkt van de kana rievogels, die bij ons tot 15 jaar oud worden, doch in hun oorspronkelijk vaderland, de Kana rische eilanden, het dubbele van dien leeftijd bereiken. Invoer van sigaren in Duitschland. Het groote verbruik van Nederlandsche sigaren in Duitschland wordt voornamelijk door de hooge invoerrechten zeer belemmerd. Evenwel neemt de comsumtie in de laatste jaren beduidend toe, omdat Duitschland in meerdere mate betere kwaliteiten gaat verlangen en de Nederlandsche fabrieken tneer den wensch der Duitsche verbruikers tege moet komen, wat betreft modellen en verpakking. Opmerkelijk blijft het, zegt de Duitsche consul, dat de Nederlandsche consumenten in deze niet zoover gaan. In het algemeen verlangt men in Duitsch land meer kwantum dan kwaliteit, Nederland het tegendeeldit belemmert den invoer van goed, zuiver Nederlandsch fabrikaat in de goedkoope kwaliteiten, waarop de rechten van Mk. 270 per 100 KG. natuurlijk het zwaarst drukken, naar verhouding veel meer dan op de duurdere merken. Verder wordt in Duitschland zeer veel onder Neder landsche vlag gefabriceerd, vooral sigaren van mindere kwalititeitdeze worden gerookt voor echt Nederlandsch fabrikaat. Zoodoende krijgt men veelal een slechten dunk van de werkelijk echte goede Nederlandsche merken. Het zou den Neder- landschen handel ten goede komen, wanneer de Duitsche regeering een dergelijke valsche voor spiegelingen een einde kon maken. De Nederlandsche fabrieken moeten zorgen, dat Voor uitvoer bestemde sigaren en tabak van goede hoedanigheid zijnzij dienen zich toe te leggen in hoofdzaak op den export alleen van betere merken, omdat het noodig is. dat hun fabrikaat een goede reputatie moge blijven genieten. Slechts bierdoor zal de invoer een grooteren omvang aannemen. Wanneer uitsluitend betere merken, waarop, zooals boven gezegd werd, de rechten niet in al hun zwaarte drukken, worden geleverd, dan zal de tijd leeren, dat hierdoor het voordeeligst wordt gewerkt, en niet door het invoeren van goedkoope sigaren, Waardoor het aloude gunstige renommee van het Nederlandsch product wordt geschaad en toch slechts een gering succes zal zjjn te verkrijgen. Gehoor van visschen. In de Fransche Academie van Wetenschappen is een bijdrage Voorgelezen van dr. Marage te Parys, over de vraag of visschen de menscheljjke stem kunnen hooren. Bij de proeven, daarvoor genomen had men uiteraard met groote moeilijkheden te kampen. In een kleine ruimte, bijv. een bak, wordt het geluid door de wanden weerkaatst en blijft de vissch wellicht onbewegelijk omdat hij niet weet Vanwaar de trilling komt. En in open water is de proefneming uiterst moeilijk. Dr. M. heeft ze genomen met een buis van caoutchoux, waarin een trillend membraan was aangebracht, zoodat wel het geluid maar niet de lucht werd doorge laten. De geluiden werden gegeven met klinkers en met een omvang van 4 octaven, zoo sterk dat doofstommen ze bleken waar te nemen. In open water kon een duiker op 80 meter afstand de geluiden en de klanken duidelijk onderscheiden. Maar noch in vrijen staat, noch gevangen, bleken de visschen er iets van te bemerken. De slotsom is dan ook, dat zij de menschelijke stem wel niet zullen hooren, te minder omdat het geluid ten deele door de oppervlakte der vloeistof wordt weerkaatst. De oplettendheid der visschen is veeleer aan een zeer ontwikkeld gezichtvermogen en gevoel toe te schrijven. Uit het buitenland. Uit nadere bijzonderheden over de reeds ge melde betooging te Rennes, waarbij een Lof in de kathedraal werd gehouden, blijkt dat het een grootsche plechtigheid was. Mgr. Dubourg beklom den preekstoel, terwijl meer dan 5000 ïnenschen zich in de kerk verdrongen en er nog bijna evenveel moesten buiten blijven. Hjj verklaarde dat er geen vereenigingen voor den eeredienst in zijn bisdom zouden opgericht wor den en dat geen enkele priester in heel Frank rijk de verklaringen zou afleggen, die door den Paus verboden waren. Wij zijn geen oproermakers, zeide mgr., wij vragen enkel den vrede, maar den vrede in de waardigheid, de eer en de vrijheid. Geen enkele bedreiging, geen wraakneming, geen straf van welken aard ook, zal ons geweten doen buigen en sterk door ons goed recht en door den steun Gods aan wien de eindzegepraal be hoort, vreezen wij geen rechterlijke veroordee lingen, geen ljjden, geen armoede, geen gevan genisstraf, geen ballingschap, zelfs den dood niet. Met den soldaat-martelaar zeggen wij„Mijn bloed behoort mijn vaderland, maar mijn ge weten behoort aan mij." En toen noodigde Mgr. de duizenden uit zich op de knieën te werpen en God om vergiffenis te smeeken voor de aanslagen tegen geloof en Kerk. Toen de plechtigheid was afgeloopen, werd de kerkvorst door meer dan 10,000 menschen toegejuicht, die hem naar zijn paleis vergezel den. Van de .trappen der kathedraal dankte Jiij de menigte voor de betooging en gaf ze zijn zegen. Het schouwspel van die duizenden hoof den, gebogen in de duisternis, was indrukwek kend. 's Avonds kreeg mgr. Dubourg van den pre fect bevel aanstonds het aartsbisschoppelijk pa leis te verlaten met de priesters die het bewo nen. Al de meubelen en archieven zijn wegge nomen, maar de aartsbisschop zal enkel wijken voor geweld. De Osservatore Romano deelt mede dat Pius X telegrammen van deelneming en sym pathie heeft ontvangen uit alle werelddeelen, waaronder ook van den aartsbisschop van St. Paul, Minnesota, de bisschoppen van Chicago, Milwaukee enz. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. De groene busjes. Deze week werden de groene busjes opgehaald en verheugden wij ons reeds op de ontvangst. Zouden er weer zulke aardige verrassingen in zijn, zooals een bon voor Kersttimpen, voor een tulband enz. en hoeveel er wel in ieder busje zijn zal Want er is heel wat noodig voor twee aardige feestjes waar wij dan ook zoo erg graag nog een paar enkele oud-patientjes bij vragen want wy hebben een vroolyk baardje en willen dan ook eens opgewekte gezichten zien. Maar hoe ik gebromd heb toen de busjes open gemaakt werdenDe meeste waren bedroevend leeg; menig busje had een bééi jaar gehangen, waar niet eens 75 ets. uit kwam, ja ge wil 't misschien niet gelooven dat een twee heele centen bevatte. Een uitzondering echter maakt een busje dat in den Tuinlaan hangt, dat gaat gelukkig niet achteruit, maar ik vermoed dat de eigenaar 't busje op een goed plaatsje heeft hangen en er den binnentredende vaak aan herinnert, 't ls zoo aar dig ais wij na een St. Nicolaas of Kerstfeest aan de patiënten kunnen zeggen 't is alles van de groene busjes. O dat gevraag en gebedel, 't is zoo'n verschrik kelijk vervelend werk maar 't schijnt noodig te zijn en de menschen moeten maar weer opgepord worden. Vorige jaren hebben wij altijd en klein woordje in de courant geschreven, 't is verstan diger dit ieder jaar te doen, ofschoon't vervelende lectuur is 1 Aan groote ziekenhuizen is een commissie ver bonden tot verspreiding van boeken, bloemen, vruchten en 't geven van feestjes, doch daar is 't Schiedamsche Ziekenhuis te klein voor maar me nigeen kan daar aan te gemoet komen door 't zenden van boeken, tijdschriften, bloemen en vruchten. Ook al weer na een aansporing kregen wij eenige jaren geleden speelgoed maar zieke kindertjes maken dat ook stuk. Ieder jaar houden moeders van welgestelde kinderen schoonmaak in hun overvolle speelgoedkast. Zou daar niet altjjd iets van gemist kunnen worden voor onze kleintjes maar 't mag niet stuk zijn. Bijna alles kan dienst doen, weinig leven makende muziekdoosjes die ze zelf kunnen opdraaien, zijn misschien nog't meest geliefkoosde speelgoed. Hoeveel traantjes dat één doosje wel hebben doen opdrogen, dat zoudt ge niet gelooven, maar nu is dat ééne muziekdoosje eindelijk stuk gedraaid. Als ik dan eens denk aan die verukkelijke kinderziekenzaal in Londen en Parijseen der zusters vertelde dat als hun iets ontbrak, een dame met een schaal eenige uren op een hoek van een drukke straat ging staan en dan stroomt het in die schaal. Laat ieder die een busje ontvangt, nu eens zijn best doen dat 't volgend jaar de busjes met ver rassingen en veel geld gevuld zijndus plaatst ze zóó dat ieder ze ziet en wekt elkander op dat de zieken in 't ziekenhuis niet vergeten worden. Eergisteren overleed in het klooster der E.E. P-P. Redemptoristen te Roermond, de zeereerw. pater A. Goedemans, in den jeugdigen leeftijd van 28 jaren. Msb Schiedam. Geboren: 12 Dee. Gerrit, zoon van J. Rob- berecht en C. van Rede, Piet Heinstraat. Agatha Maria, dochter van M. G. Heijster en H. J. van Dijke, Broersveld. Overleden: 14 Dec. Maria Magdalena Winkel man. oud 2 jaar en 1 maand, Lauronstraat. Per Telegraaf Lctdfts kort "Mi Parijs 47.95 Aatwarpeu ets Brus. s *7.80 Uttit.-rh* IV(:ksba»kpl 59.— SHsï?. rt' BEURS VAN SCHIEDAM. 15 Dec. 1906 Officieele noteering van de Commissie uit df Kamer van Koophandel voor de Beurs. Montwyni l 12'/iper Hectoliter cont zonde; fust en zonder belasting Rathewj de Commissie voor de hoteeri»gi 11 E W. PRINS Moutwijn i H23/4. Jeneven f 163/4. Amst. proef f 18'/t- Prima Graanspfritus f 17 17J/a. Spoelt' ngi f 1.70. ANTWERPEN. 14 Dec. n m. Arcerd: kalm iv - loco fr 19i/ per Dec. <91U per Jan. fr. 193/4, per Jan./ Maart fr. 193/4. EERLIJN 15 Dec. ft f. v io' o HAMRURG 14 Dec. Spiritus in lorn vast pe- Dec. <ni !8'/j Jan. Febr. '8''j (z f.) NEW-YORK V iWester* i* loco 14 Dec. 511!4- 13 Dec. 5T'/4. PARIJS 14 Dec Spiritus (slotkoers) prijsh.per hectoliter per Dec. fr. 41.75 betaald, per Jan. fr. 42.a 42.25 per 4 eerste md fr. 42.75 a 43.per 4 md. vaD Mei fr. 44.25, a 44.50. Stemmingi vast. Bond van Distillateurs t Fsv Telefoon Integralen Juli Oostenrijk 3 Portugal Binn. Mexico. Venezuela Cultuur der Vorstenlanden N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink, Petrol Moeara Enim. Sumatra Palembang Deli Cult Steel Shares Atchison Shares Rock Island Denverst Rie Gr Erie Shares Missouri Southern Pacific Railway Prolongatie 15 Dec. 771/z 9»7„ 673/ls 963/4 188V* 529 700 133s/4 75 V» 142 49"/u 105 311/4 437» 45 Hit 42 9434 347* 57» De Heer en Mevrouw KAPPELFOFBeukers, geven kennis van de geboorte van een ZOON. Schiedam, 15 December. SOLISTEN: Concertzanger, Delft. Pianobegeleiding: Toegangsbewijzen: a f 0.50 verkrijg baar bij de heeren F. H. J. SYS, Hoogstraat H. FEELDERS, HoogstraatB. DULFER, Singel A. JURGENS, Hoofdstraat. Plaatsbespreking: a 10 Cent op den dag der Uitvoering, van 12 tot 2 uur n. m. TOILLETZEEPEN. De Deurwaarder G. S. MONTFOORT is voor nemens op Donderdag 20 December 1906, des voormiddags 10 uur, in het Verkooplokaal aan de Lange Haven 118, te Schiedam, publiek a contant te verkoopen Voor inlichtingen raadplege men de notitie's. Gevraagd voor twee personen J Brieven, met opgaaf van kostprijs en conditiën, franco, onder No. 200, bureau van dit blad. De Deurwaarder G. S. MONTFOORT is voor nemens op Vrydag 21 December 1906, voormid dags 10 uur, aan den Noordmolenpubliek a contant te verkoopen Planken, binten en een groote party kozy- nen, ramen, deuren, duigen, pompen, brandhout, enz. VISCHMARKT 4. ■fes ■-* Geen enk'le reuzen gramofoon, Al heeft zij nog zoo'n stentortoon, Kan ooit den waren lof verkonden, Aan THOMSONPUDDINGEN verbonden Prijsvraag 23 Dec. 1905. Opgericht in 1853. Correspondent voor Schiedam S. c. VAN WAALWIJK VAN DOORN, Singel 38. Verleent Credieten tegen eene rente in ver houding tot het disconto der Nederl. Bank. Neemt gelden a deposito, rente thans met 1 dag opzegging4 pCt. voor 1 maand vastil/t 3 maanden vast41/* langer volgens overeenkomst. Belast zich met incasseering, uitbetaling enz. Wees welkom o, ijzige winter 1 Ik i-pot met uw nukken en kou Neen mij kunt gij niet meer verschrikken. Hoe fel gij ook blaast door mijn schouw Ook jaagt ge my nauwlijks op kosten, Mijn woning blijft zind'lijk en rein Want zieik stook BRUINKOLEN [BRIKETTEN Hoe zou 'k dus nog bang voor u zijn bijna smakeloos, gemakkelijk in te nemen. ill11 (Levertraan met fosforzouten), tegen klierachtigheid, tuberculose, Engelsche ziekte, enz. In flacons verkrijgbaar bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 3