Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Raadsverkiezing J. 29ste Jaargang. Dinsdag 18 December 1Ö06. No. 8687. Alonmt op ie Nieuwe ScMeiaische Coarant ut iratls Geïllustreerd Maisblad prijs 10c.p. weet, 0.45p.mi, f 1.35p.3Md, in District III. Buitenlandsck Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Staten-Generaal. a®'-' ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, pér maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER AT) VER TENT IëN: Van 16 regels ƒ0.92 fket inbegrip .van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. - Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 -cent perregel. Voor herhaaldelijk ad ver teer en worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaa-n.: Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Voor de Herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, Don derdag aanst. in District III ter vervulling van de vacatureVisser te houden, wordt door ons met den meesten aandrang aan bevolen de candidaat der vereenigde christelijke partijen, de heer vice-president der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het stembureau in het Gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg is geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 5 uur. Gaat zooveel mogelijk voor éen ure stemmen. Stemt eer ge de stad verlaat, of stelt uw reis uit. RUSLAND. De Times van gisterochtend heeft een telegram van haren Petersburgschen correspondent, waarin hjj mededeelt, dat hij in diplomatieke kringen een neiging heeft aangetroffen, om de onrustbarende opvatting in regeeringskringen over de uitkomst van de Russisch-Japansche onderhandelingen te temperen. Als men den toestand kalm beschouwt, merkt men dat de ongerustheid meer uit een instinctmatige en onredelijke vrees voor een breuk en uit het pessimisme van chauvinisten voortkomt. Het voornaamste geschilpunt betreft de omschrij ving en de afbakening van het vischrecht van de Japanners volgens het tractaat van Portsmouth. Japan meent dat onder het vischrecht ook de walvisch- en de robbenvangst vallen, Rusland wil dat niet toegeven. Ook het Engelsche woord »inlet" (inham) geeft aanleiding tot verschil over de uitgestrektheid en de waarde van het vischrecht. Militaire kringen te Petersburg trachten ook moeilijkheden op te werpen over de kwestie van de scheepvaart op den Soengari. Zij zeggen dat, indien geen Russische kanonneerbooten op die rivier de wacht kunnen houden, Wladi- wostok bedreigd zal zijn, wanneer de Russische troepen noordelijk Mantsjoerjje ontruimd hebben. De Petersburgsche correspondent van de Tribune verneemt, dat de Tsaar definitief het plan van hervormingen ten behoeve der Joden heeft verworpen. De Russische anti-Jodenpartjj jubelt. i' ENGELAND. Ambtelijk is Zondagavond bevestigd, dat Ellis, de onder-minister voor Indië, ontslag heeft geno men. De geruchten over wijzigingen in het minis- Uit het Engelsch.) 26) Van deze mooie papiertjes had hij er immers verscheidene in verzekerde bewaring. Nu hg een maal afgeweken was van het goede pad, kwam het niet in hem op, in tegengestelde richting ver der te gaan. De ziel van dezen mao was vol trots en strijdlust. Men had hem feitelijk gedrongen tot den stap, dien hij gedaan had nu moest het noodlot zijn loop nemen; hg vertrouwde op zich zeiven en rekende er op, met stalen voorhoofd den strjjd tot een gelukkig einde te zullen brengen. Slechts langzamerhand maakte de opgewonden stemming in het gezin weer voor eenige kalmte plaats. Als zorgzame huisvrouw had juffrouw Rebe zich niet laten verbidden, hoe ook de kinderen aanhielden, toen zg de waardevolle papieren weg sloot. Het was een feestelijk oogenblik, toen de beide meisjes en Frits hunne spaarpotten, die tot heden slechts enkele kleine geldstukken inhielden, voor den dag haalden en er de mooie banknoot in deden. De vierde zou morgen gewisseld worden, en met groot welbehagen stelde juffrouw Rebe zich voor, hoe ze morgen naar den winkel van terie herleven thans. De Tribune verzekert, dat veel er van afhangt of Bryce gezant wordt te Washington. Dan zou het ministerschap voor Ierland vacant worden, waarvoor Churchill, T. Shaw en Burns in aanmerking zouden komen. In het Lagerhuis kondigde Bannerman aan, dat de voorstellen, waarover op de Haagsche vre desconferentie zal worden beraadslaagd, daaron der begrepen de beperking van de oorlogstoe rustingen, door de regeering zorgvuldig worden onderzocht. Churchill deed een uitvoerige mededeeling be treffende het verleenen van zelfbestuur aan de Oranjerivier-kolonie. De nieuwe grondwet voor deze kolonie is feitelijk dezelfde als de nieuwe grondwet van Transvaal. Churchill hoopte, dat het eerste parlement den volgenden herfst te Bloemfontein zal bijeenkomen. Hij voegde er aan toe, dat de regeering afstand heeft gedaan van alle aanspraken op oorlogsschattingen, zoowel van Transvaal als van de Oranjerivierkolonie. Robertson deelde mede, dat in verband met de rustverstoringen onder de stokers te Ports mouth op 4 November, de admiraliteit besloten heeft twee officieren van hunne betrekkingen te ontheffen en een derden officier te vervangen wegens gebrek aan flinkheid bij het optreden te gen die rustverstoringen en nalatigheid in het houden van een gepast toezicht. Het vonnis tegen de belhamels der stokers is van 5 tot 3 jaar dwangarbeid verminderd. DUITSCHLAND. De Hertog van Cumberland verklaart in ant woord op bet voorstel van den Brunswijkschcm Landdag, dat hij de aanspraken op de kroon van Hannover niet heeft opgegeven. Hij houdt echter die aanspraak met een onvoorwaardelijke erkenning van de rijksgrondwet volkomen ver- ecnigbaar. Hij streeft naar de verwezenlijking van zijne rechtmatige aanspraken op de kroon van Hannover, enkel en alleen door een vrije daad van den Duitschen Keizer en van het Duitsc.he rijk. Het besluit van den Bondsraad van 2 Juli 1885 was slechts tegen zijn persoon, niet tegen zijn Huis gericht. Derhalve is de uitsluiting van zijn jongsten zoon geheel en al ongegrond. De beslissing behoort aan het Reichsgericht als scheidsrechtbank te worden voorgelegd. De Duitsehe centrumspartij heeft een manifest aan de kiezers gepubliceerd. In dat stuk wordt do rijkskanselier von Bulow beschuldigd, het sou- vereine absolutisme van de vorige eeuw te heb ben willen doen herleven. De ontbinding van den Rijksdag wordt een aanslag genoemd op de rechten van het Parlement. De kern van het ge schil ligt in het recht van den Rijksdag om over het budget te oordeelen. De proclamatie draagt over het geheel een democratisch karakter. Wat de liberale partijen betreft, schijnt de een heid zich van dag tot dag te bevestigen. De drie liberale groepen waren reeds op het punt dér verkiezingen vereenigd. Nu meldt de Frank furter Zeilung dat de nationaal-liberale partij een overeenkomst zou getroffen hebben met zekere groepen, teneinde bijna in geheel Duitschland een liberale groep te vormen tegenover de candidaten van het centrum en die van de socialistische partij. i FRANKRIJK. Nader blijkt, dat een bericht van de Li beral, aangaande het optreden van den Spaan- schen gezant aan het Vaticaan, in zake het ar chief van mgr. Montagnini nogal aangedikt is. De Heilige Stoel heeft aan den vertegenwoor diger van een bevriende mogendheid verzocht, de archieven van den ex-nunciatuur in bewaring te nemen. Zoo iets komt meermalen voor. O.a. vroeg Span je in de dagen van het Spaansch-A'merikaansch conflict aan Frankrijk hetzelfde, wat betreft het archief, te Washington. De gezant aan het Vati caan, Ojeda, heeft toen dit verzoek overgebracht aan de regeering te Madrid, en spoedshalve tege lijkertijd aan den Spaanschen gezant te Parijs. Het verzoek was echter overbodig geworden, wijl de inbeslagneming intusschen reeds had plaats gehad. j" Bij de aanzegging aan den bisschop van Saint Flour gedaan om onverwijld de bisschop pelijke woning te verlaten is van de zijde der bevolking heftig verzet betoond. De Bisschop op zijn beurt heeft verklaard, dat hij er vrij zou uit gaan op den dag en het uur door hem vast te stellen- Een draadbericht uit Duinkerken meldt, dat do bijzondere commissaris Ducros van Saint Ger main gisteren in de kerk van Bray-Dunes door de geloovigen mishandeld is. Hij werd met para- pluiën geslagen en moest zich met den veldwach ter terugtrekken zonder proces-verbaal te hebben kunnen beteekenen aan den pastoor en een onbe kenden missionaris, die in de kerk kwam pre diken. Het Petit Journal beweert, dat in Mei a.s. een Fransche vlootdivisie de Vereenigde Staten zou gaan bezoeken om deel te nemen aan een groote vloot-revue, die president Roosevelt zou passeeren. ZUID-AFRIKA. De Johannesburgsche correspondenten van de Tribune en de Daily Chronicle seinen, dat de nieuwe Trausvaalsehe grondwet gaandeweg popu lairder wordt. JAPAN. De Japansche torpedojager Nagasaki is Zater dag te Maga te water gelaten. Dit is het 33ste vaartuig van dit soort, dat sedert den afloop der vijandelijkheden met Rusland, van stapel is geloopen. In Februari volgt weer een, de Kikoe- Dessau zou gaan in gezelschap der meisjes, en daar de oude schuld zou vereffenen. Wat zou die wantrouwige koopman oogen opzettenEn tot straf zou zjj voortaan niets meer bij hem koopen. Er waren immers winkels genoeg, die het zich een eer zouden rekenen, een koninklijken commissaris der crimineele politie tot klant te hebben 1 Na tuurlijk zouden de meisjes nu de noodige kleeding kunnen krijgen en ook juffrouw Rebe had voor zich al een gelegenheidskoopje op 't oog. Onlangs had ze een heel goedkoope stof zien liggen voor het venster van een grooten bazar, een heel nieuw modische stof, zwaar en glanzig als dure zijde. De meisjes kwamen reeds met modeplaten aan en met schitterende oogen gingen moeder en dochters reeds modellen uitzoeken. Onderwijl werd er ook ijverig besproken, waaraan men verder nog be hoefte had. Toen kwamen er dinger ter sprake, over welker aanschaffing, hoe noodig zij blijkbaar ook waren, men een uur te voren nog in de ver ste verte niet had durven denken. Ook Rebe zelf had een en ander noodig; zq'ne garderobe zag er bedenkelijk genoeg uit. Dat konden nu de meisjes in orde maken! In plaats van vooreen hongerloon te arbeiden voor een winkel zouden ze nu hare vaardigheid stellen in dienst van het gezin. Wat zou dat een pleizier geven, naar hartelust te knip pen en naaien Juffrouw Rebe, die anders zoo spaarzaam was met hare woorden, was in een ommezien spraak zaam geworden. Verschillende plannen voor de toekomst werden door haar ter talel gebracht. zoekidan heeft Japan 54 torpedojagers. Bij hat begin van den oorlog had het er maar 19. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 17 December. M a r i n e-b egrooting. De heer Van VI ij men kan zich met 's mi nisters plannen zeer goed vereenigen en betwist dat onze schepen te klein zgn voor optreden buitengaats. De minister van Marine verdedigt uit voerig zijne plannen, waarbij bq als een der rede nen, die tot het nieuwe vlootplan leidde, aangeett dat z. i. onder ons marinematerieel te veel schepen voorkomen, die niet geschikt zqn om buitengaats op te treden. Dat hij de uitvoering der plannen over zooveel jaren verdeelt, vindt zijn reden hierin, dat hij aan een schip een 25-jarigen levensduur toekent. Hij ontkent, zich te hebben uitgelaten dat ons materieel in allertreungsten toestand en met in staat zou zijn, onze neutraliteit te handhaven. Besprekende de vraag of pantserscbepen voor kustverdediging noodig geacht worden, vraagt tie minister of het door velen zoo gewraakte meedoen met de groote mogendheden dan alleen zit in het hebben van pantserschepen en niet van andere schepen. De minister verdedigt voorts in bijzonderheden de bewapening, bepantsering enz. van het nieuwe schip. Ten aanzien van de motieTalma verklaart de minister, dat zjjn vlootplan bescheiden is, de aan bouw geleidelijk gaat, verdeeld over 25 jaren, zoodat hij niets uit die plannen kan missen, en hij geen vrede kan hebben met pogingen, waardoor de aanbouw, door hem ge- wenscht, zouden worden onderbroken. Bovendien heeft de motie geen praKtiscn nutuav aau /.g anecu hebben, wanneer het amendement om het schip te schrappen, wordt verworpen. Wordt de Ooster- doksluiskwestie opgelost, dan zal de minister een ontwerp indienen om de begrooting te wijzigen in dien zin dat een schip voor Indië en niet voor Europa wordt aangebouwd. Hierna beantwoordt de minister uitvoerig de opmerkingen en grieven van den heer Hugenholtz, betreffende het personeel. De heer Talma betoogt, dat de reserve welke de minister tenaanzien der uitlegging van de bedoe ling van spreker's motie heeft gemaakt en de vast koppeling daaraan van de Oosterdoksluiskwestie, de wettelijke bestemming van de op de begrooting Ivoor een pantserschip aangevraagde gelden met zou vaststaan. Spreker wil de Kamer principieel laten goed keuren de eventueele aanvraag voor afschaffing van een schip voor indië. De heer Thomson, niet tevreden dat over de pensioenkwestie, de zaak Peschke, geen nader licht is verspreid, stelt een motie voor, waarbg de Kamer afkeurt dat de minister handhaalt een beslissing, waarbg opzettelijk een voorschrift van een bij bestuursmaatregel vastgesteld reglement wordt geschonden, en dat de minister na her haalde aanmaningen van de Kamer herstel van het daardoor beschikkende onrecht weigert. Besloten wordt, de motie later te behandelen. De heer Jansen ('s-Gravenhage) raadt aan, namens eenige politieke geestverwanten de motie- Talma aan te nemen, indien de minister zich Zou het niet beter zijn, meende zij, spaarbank boekjes voor de kinderen aan te schaffen, dan het geld zoo renteloos in de kast te laten liggen Daarvan evenwel wilde Rebe, voorloopig althans, niets wetenen hij voegde er nog eens uitdruk kelijk bij, dat zonder zjjne toestemming geen ge bruik van het geld mocht worden gemaakt. Ook voor de overige zesduizend mark had juf frouw Rebe reeds eene bestemming. Waarom zou den de meisjes zich in de toekomst altijl moeten afsloven in dienst van een ander Bij hare vaar digheid en handigheid zou het beiden niet moei lijk vallen, een eigen atelier met succes te leiden. Zoolang zjj getrouwd was, had juffrouw Rebe te vergeefs zulke gedachten gekoesterd en dergelijke plannen met zich omgedragennu bestond de mogelijkheid, die wenschen tot werkelijkheid te maken. In de verleidelijkste kleuren schilderde zij het af, gemeenschappelijk met hare dochters iets dergelijks te beginnen. Dan zouden zij in staat zijn, om heel wat geld te verdienen. Gebeurde er dan, wat nu werd gevreesd, welnu binnen niette langen tijd zou vader dan heelemaal niet meer behoeven af te hangen van de luimen van een superieur. Wilde hij dan zijn pensioen nemen, dat kon hg dan doen en in elk geval was dan het spook van de armoe voor goed verj tagd. Zij zou den wel aardig wat kunnen verdienen wat was dat een heel andere toekomst, die zich voor hen. allen opende Met een lachje op de lippen luist srde Rebe. naar het drukke door elkander babbelen van vrouw en kinderen. Door een instemmend knikken met het hoofd gat hg te kennen, dat hij het geheel met die plannen eens was, alleen, men beho»fde nu juist niet zoo'n bijzonderen haast te maken, maar men kon op zgn gemak gemeenschappelqk de zaak eerst overleggen en daarna handelen. In ieder geval was het heele kapitaal voor de zijnen ter beschikking. Om aan het gesprek een andere wending te geven, zeide hij zoo losweg, wat inspecteur Vou Maltitz hem dien middag had voorgeslagen. Hij zag de vroolijke opflikkering in de oogen van zgn oudste niet, en evenmin lette hg op den blik van verstandhouding, die de beide zusters in 't geheim met elkander wisselden. Het was bq hem eene uitgemaakte zaak, dat ook zijn gezin onkundig zou blijven van de voorgenomen reis; terloops zeide hjj dan ook alleen maar, dat hij voornemens was, gebruik te maken van bet hem aangeboden verlof. Zijne vrouw gaf hem daarin groot gelijk; uit hare verstrooide houding was bsst te zien, dat ze nog over heel andere dingen dacht en de eerst volgende weken de afwezigheid van haar man niet al te zeer zou betreuren. Er was dan zooveel te knippen en te naaien, dat de aanwezigheid van naar man dan maar lastig zou zijn geweest. Men begon er reeds aan te denken, zich ter ruste te begeven, 't was ongeveer elf uur gewor den toen er hevig eu aanhoudend aan de bel van de gangdeur werd getrokken. V (fWjard,t vervolgifl i t:!-.uilaTc:tH-- .-.lU'.li'iri

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1