Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. w vereenigt met de uitlegging, er door den voor steller aan gegeven. De heer Van Kol bestrijdt uit koloniaal oog punt het Indische schip. De heer Van G ij n motiveert, ook namens eenige politieke vrienden, zyn stem vóór de motieTalma. De hder Marchant wijst er op, dat by aan neming der motieTalma en bij verwerping van het amendement van spreker en anderen om het schip van de begrooting te schrappen, we twee schppen zullen krijgen. Uit die uitspraak der Kamer moet ondubbelzinnig blijken dat geen pantserschip type^Heemskerk" gewenscht wordt. De heer Kol k m a n ^al tegen de motieTal ma stemmen, welke hij zeer onduidelijk acht. De minister verandere uit eigen beweging zijn be- grootingspost ot belove uit eigen initiatief de gel den slechts voor een pantserschip in Indië te zullen gebruiken. 's Avonds 8 uur voortzetting. Zitting van Maandag i 7 December. des avonds 8 uur. M a r i n e-b egrooting. De algemeene beraadslaging over de Marine-be- grooting en de motie Talma wordt hervat. NaOat de heer van Karnebeek nog had betoogd, dat de motie Talma onduidelijk was, ver klaarde de Minister van Marine thans tot gelyKe overtuiging te zijn gekomen. Daarom wijzigde hij art. 15, in dien zin, dat het artikel wordt verhoogd, en gebracht op f1.710.000, voor aanbouw van een nieuw schip voor Indië, type Tromp. En om tevens aan andere wenschen tegemoet te komen ten aanzien van het torpedo materiaal, verhoogde de minister art. 16 met f300.000 (teekenen van verbazing). Door het rumoer in de Kamer was de rede van den minister bijna niet verder te volgen. Voor zoover dit mogelijk was, bleek, dat de kosten van aanbouw voor Indië door Nederland worden ge dragen. De Rijkswerf moet z, i. in elk geval als reparatie-werf worden behouden. Het schip voor Indië zal niet op stapel worden gezet voor de Oosterdoksluisverwjjding heett plaats gevonden. De heer Talma trok zijn motie in, na de wijziging door den minister aangebracht. De heer Troeistra noemde hetgeen thans voorviel, ongehoord, van een minister, voortge komen uit een partij, die hier is gekomen met het devies ^bezuiniging". Het plan van den minister was zóó geïmpro viseerd, dat het z. i. niet in de afdeelingen zou kunuen worden onderzocht. Na de houding des ministers rees z. i. de vraag afgescheiden van de kwestie hoe men over de defensie denkt of aan zulk een bewindsman vertrouwen kan worden gesteld. Spr. hoopte, dat de Kamer, het amendement-Marchant zou aannemen. Deelde de heer D r u c k e r dit gevoelen, oor deelde ook hij, dat de gegevens ontbraken, om hier in eens ongeveer 6 müiioen te voteeren, de heer L o h m a n achtte daarentegen hetgeen de minister voorstelde een uitvloeisel van de discussie, waarom het hem dan ook minder bevreemdde, l Hy achtte het voorstel des ministers uitvloeisel van de wensch der Kamer, die naar eisch van op rechte politiek het z. i. moest steunen. Ook de heer van G ij n begreep de oppositie niet, nu naar den wensch der Kamer, die een schip voor Indië wil, de minister met een zoodanig voorstel komt. Daarom zouden spr. en eenige zijner ^umicvixeutieu met net voorstel meegaan. De heeren Hugenholtz en Marchant bestreden nog de voorstellen der regeering, waarna laatstgenoemde zijn amendement op art. 15 wij zigde in dien zin, dat zij voorstelden het te ver minderen met f680,465. Dit amendement werd verworden met 55 tegen 39 stemmen. Vóór stemden de heeren Thomson, Ter Laan, Arts, Deckers, Reyne, Bos, Patyn, Nolting, Duyn- stee, De Klerk, Van Sasse van JJselt, Boogaardt, Lieftinck, Passtoors, Janssen, (Maastricht), Boisius, Tak, Smeenge, De Boer, Van der Zwaag, Limburg, Smidt, Regout, Marchant, Mees, Hugenholtz, Zijlma, Ketelaar, Jannink, De Ram, v. Foreest, Treub, Troelstra, Schaper, v. d. Bergh, (Den Helder), Van Deventer, Van Kol, Roodhuyzen en Drucker. Vooraf was aangenomen een amendement van de commissie van rapporteurs om niet te beslissen over de boekhouding van 's Rijks werf, in verband waarmede de minister een ander amen dement overnam. By het verder debat werd bij het art. Rijks werven aangenomen een motie-Troelstra c.s., luidende »De Kamer van oordeel, dat aan de belangen van de rijkswerklieden by verschillende departementen van bestuur een afzonderlijke bespreking dient gewijd te worden, gaat over tot de orde van den dag." De heer Hugenholtz vroeg schadevergoe ding voor de schepelingen, die schade hebben geleden door het bestelen van den facteur te batavia. De minister beloofde overweging. Op 't artikel kosten van het korps Mariniers verdedigde de heer Jansen (Den Haag) een amendement om f70.060 uit te trekken, om daarmede tot stand te brengen de lotsverbetering voor de mariniers, welke was voorgesteld in het onlangs verworpen wetssontwerp tot reorganisatie van het korps. De minister bestreed bet amendement, om dat hy op 't oogenblik niet zou weten, wat hij met oe gelden zou moeten doen Hy heeft reeds voorstellen tot lotsverbetering gereed die wegens de drukte zyn departement niet konden ver laten. Mei 51 tegen 3 sterntn- n werd het amen dement verworpen. In antwoord aan den heei Hugenholtz verklaarde de minister, niet te Kunnen beloven, dat voortaan aan de pensionneermg van zeeofficieren geen op non-activiteitsstellii g meer zou vooraf gaan. Ter voldoening aan den wenseh van den heer v. d. Bergh (Helder) bracht de minister een memoriepost op de begrooting lot steun in afwachting eener pensioenregeling van de bestaan de vereentging van schepelingen, welke weduwen en weezm van overleden kameraden helpt. De heer Hugenholtz is verbaasd over 's mi- r.isiers amwoord. Irtusscheu. de aandacht der Rekenkamer is er nu op gevestigd. De heeren van Dedem en van Idsinga achten die uitzonderingen, die de minister erkent, dat voorvallen in siryd met de wet zyn. Op art. 67 (Uitgaven ingevolge de Ongevallen wet 1901 enz.) licht de heer Mees een doorhem en anderen voorgesteld amendement toe, strek kende om het woord ïungaven" te vervangen door >$>tóauën". De heer Goeman Borgesius meent, dat de Kamer hierin niet moet beslissen, maar aan de hoofden der departementen ter beoordeeling overlaten of eigen risico voordeeliger is. De heer de Waal Malefyt zal, om dezelfde redenen, tegen het amendement stemmen. De heer Treub verdedigt het amendement. Wanneer men het systeem aanvaardt dat eigen risico de voorkeur verdient, om daarin een prikkel ligt voor den patroon om ongelukken te voorko men, dan gooit men het heele systeem van de Ongevallenwet onderstboven. Spr. citeert een gedeelte van de rede van den heer Borgesius bij de behandeling der Ongevallen wet en wyst er op dat deze toen precies het tegenovergestelde aanvoerde van nu. Toen betoogde l ij juist de^wenschelijkheid der aansluiting bjj de Rijksverzekeringsbank. De beer Heemskerk is niet overtuigd van de juistheid van het amendement. Ook spreker ziet niet in waarom het Ryk geen eigen risico zou mogen nemen wanneer dit voordeeliger uitkomt. De heer L e 1 y meent, dat de ervaring een kort aantal jaren niets bewyst. Spr. wyst op de resul taten van de Centrale Werkgevers-Risicobank. Doch afgescheiden van de voordeelen moet bet Ryk uit beginsel zich verzekeren bij de Rijksver zekeringsbank. De beer Borgesius acht het geen schande om terug te komen op een vroegere opinie wan neer men tot de ervaring is gekomen het bij het verkeerde einde gehad te hebben. De Minister hoopt dat de Kamer het amen dement zal verwerpen. De heer Treub houdt vol, dat de heer Bor gesius in 1902 precies van a tot z het tegen overgestelde heeft gezegd van nu. De heer Jansen (den Haag) zegt, dat de meerderheid der commissie van rapporteurs vóór, de minderheid tegen het amendement is. In stemming gebracht wordt het amendement verworpen met 33 teven 26 stemmenhet artikel wordt daarna goedgekeurd. Bij de afdeeling Loodswezen betuigt de heer Jansen (Haag) zijne ingenomenheid met de voorgenomen tractementsverbooging van de inspecteurs van van 't loodswezen, doch spr. betreurt het, dat voor een inspecteur een uitzon dering wordt gemaakt. De heer Rood huyzen vraagt of de loods- kotters wel altijd voldoende zeewaardig zyn. De Minister van marine antwoordt, dat bjj de tractementsverhooging der inspecteurs reke ning is gehouden met den omvang van hun werk kring. De minister kan geen aanleiding vinden om het tractement van den inspecteur in het 2e district te verhoogen. De mededeelingen van den heer Roodhuyzen zullen den minister aanlei ding geven tot onderzoek. Bij artikel 94 (kosten kustverlic fa- tin g licht de heer Jansen (den Haag) een amendement toe van de Commissie van Rappor teurs, om het artikel te verminderen met f 45.000, uitgetrokken voor de oprichting van een proef station voor verlichting te Scheveningen. De heer Van Wassenaer Van Cat- w ij c k zal tegen dit amendement stemmen. Sche veningen is bjj uitstek geschikt voor proefne mingen en een proef-station is toch noodig. De Minister sluit zich hierbij aan. De uitgave is productief, want zij voorkomt andere kosten. Het proefstation zal veel bijdragen, tot verbetering van kustverlichting. Van veel belang is het, dat de ingenieur, belast met de proefnemingen, te Scheveningen werkzaam zal zyn. Schrappen van den post zou hier de zui nigheid bedriegen. De heer Jansen trekt daarop het amende ment in. De overige artikelen worden goedgekeurd. De eindstemming zal plaats hebben heden om half twee. Heden begrooting van Oorlog. Galabal ten hove. Men meldt uit 's-Gravenhage, dat het gebruike lijke galabal ten hove is bepaald op 2 Januari 1907. Diplomaten. H. M. de Koningin ontving gisteravond in buitengewoon gehoor, ter ontvangst hunner ge loofsbrieven, den Franschen gezant Pellet en den Italiaanschen gezant Sallier de la Tour. „Nederland en Oranje" te Berlijn. De correspondent van de Tel. te Berlijn schrijft Donderdagavond vierde de bekende Vereeni- ging „Nederland en Oranje", alhier, haar 19- jarig bestaan, in de mooie zalen van het Hotel de Russie. Hr. Ms. gezant, baron Gevers, de le gatie-secretaris, jhr. Van der Goes, mevrouw Von FriedlanderFulda, de heer George, vice-consul, mevrouw Willekes Macdonald, excellentie Moor- rees, mevrouw Ridder van Rappard, de president, dr. Jansma van der Ploeg, de heer Polak, De Rooy, en niet te vergeten onze beroemde Nobel prijs-winner, professor Van 'tHoff, de heer An- selm Hartog, de heer Eindhoven en verder alle bestuursleden der vereeniging met hun dames, ve le genoodigden, waaronder de zéér bekende cel list Van Lier, waren bij het keurige souper aan wezig. De feestelijk versierde zaal, waar de por tretten van H. M. de Koningin en Prins Hen drik geplaatst waren en vroolijk onze driekleur boven het groen uitstak, was schier te klein voor zooveel Hollanders. De stemming was prachtig. Men kreeg 't idee, dat deze dames en heeren wel zeer veel onder ling gezelschap zochten. Onze gezant bracht een dronk uit op de Koningin en den Duitschen kei zer. De muziek speelde het Wien Neerlands Bloed en allen zongen de „woorden" mee, de „nieuwe." Iedereen had den tekst der liederen voor zich, wat wel noodig is, want al evenmin als de Bel gen met hun Brabanconne, kennen wij, Hollanders, ons „brave" volkslied. De gezant meende 't goed, toen hij zei, dat elk lid van de vereeniging een gunstig gehoor bij hem kon vinden. Het is voor onze bloeiende vereeniging hoogst noodig, dat Hr. Ms. gezant zich af en toe eens vertoont. Ook wij leden weten dan dat Hr. Ms. vertegenwoor diger hart heeft voor de Hollandsche kolonie en hare belangen I Natuurlijk werd er kort en lang gesproken. De heer Koch, we kunnen gerust zeggen de ziel van dit buitengewoon geslaagd feest, had (ach ter de schermen natuurlijk) er voor gewerkt, dat er niet al te veel sluizen van welsprekendheid open werden gezet. Zoo verliep dan deze avond zonder eenigen wanklank. Vroolijk en opgewekt dwaalden de keu rig getoiletteexde dames door de ruime zalen. Er was een monterheid als nooit te voren. Na de koffie werd het bal geopend door baron Gevers en mevrouw Van Rappard. Een prachtige aanblik, al deze in gala-toilet getooiden, onder de klanken van strijkmuziek, te zien gaan door de ruime zaal. Tot vroeg in den morgen werd er gefeest. Tot weerziens! werd er overal geroepen. De Infanteriekazerne te Haarlem. Uit Haarlem meldt men: Het Kamerlid, de heer F. Lieftinck, heeft gis terochtend in tegenwoordigheid van kolonel Nee- teson de infanteriekazerne bezocht. Provinciale Staten-verkiezingen. Van chr.-historische en anti-revolutionaire zij de is candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Prov. Staten in het kiesdistrict Gorin- chem (vacature-mr. L. van Andel), de heer G. de Vor Hzn., te Vianen. Mr. Malan gehuldigd. Men meldt uit Amsterdam: De heer mr. F. S. Malan, hoofdredacteur van Ons Land te Kaapstad, is gister-middag door de vereeniging De Amsterdamsche Pers, optredend mede namens den Nederlandschen Journalisten kring, hier te lande welkom geheeten. Dit ge schiedde in een druk bezochte receptie, belegd in eene met groen en bloemen versierde zaal van het American-Hotel. Dr. Kuyper en De Heraut. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de oud-minister dr. A. Kuyper hoogstwaarschijn lijk nog deze week de hoofdredactie van De Heraut weder zal aanvaarden. Prof. dr. Geesink heeft zijn functie als zoodanig neergelegd. I (N. R. Ct.) R. K Kiesvereenigingen ia Zuid-Holland. Zondagmiddag vergaderde in het gebouw van den R.-K. Volksbond te 's-Gravenhage de Bond van R.-K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland. Als spreker trad daar op de heer A. C. A. van Vuuren, het Kamerlid voor Zevenbergen. In de eerste plaats wekte hij de ruim 100 af gevaardigden op, toch te zorgen dat niet één Katholiek, die kiezer kan zijn na Februari, niet op de kiezerslijst voorkomt, en verder stelde hij het groote belang in het licht, dat de anti-libe rale partij in 't algemeen en de Katholieke in 't bijzonder heeft bij de Statenverkiezing in 1907. Spreker zeide, dat hij niets heeft tegen de tegenwoordige ministers als personen, maar wel tegen de partij, voor wie ze opkomen. Dan ging hij na wat door het ministerie is gedaan. Hij critiseerde de tekortkomingen, die volgens hem bestaan op sociaal gebied, wees op de z.i. partijdige benoemingen van burgemeesters, no tarissen en voor de commissies, die de regee ring van advies moeten dienen. Hij spoorde al len aan, hun uiterste best te doen, opdat de Statenverkiezingen, vooral in Zuid-Holland, in anti-liberalen geest uitvallen, ten einde daardoor de Eerste Kamer te behouden als een bolwerk tegen het liberalisme in de Tweede Kamer en bij de ministers. Om zijn gehoor nog meer te overtuigen van de gevolgen van het liberalisme, wees spr. op de kerkvervolging, die thans in Frankrijk is uit gebroken, op den storm, dien men, misschien in verband daarmee, thans loopt tegen het Centrum in Duitschland, en zeide, dat de geschiedenis leert, dat, wat in Frankrijk voorvalt, zyn weer klank vindt in geheel Europa. Hij heeft wel een goed vertrouwen in den rechtvaardigheidszin zijner landgenooten, maar 't is toch altijd goed, het gevaar bijtijds onder de o ogen te zien. De rede van den heer Van Vuuren werd toe gejuicht. Medegedeeld werd nog, dat te Gorinchem, Mon ster en Rijswyk nieuwe kiesvereenigingen zijn opgericht, die zich ook bij den Bond zullen aan sluiten. Tentoonstelling van Zuidafrikaansche producten. Er kan met zekerheid worden medegedeeld, dat de tentoonstelling van Zuidafrikaansche producten, die in Februari a.s. door den Koning van Enge land te Londen zal worden geopend, ook naar ons land zal komen en wel naar Amsterdam. Het waarborgfonds is Zaterdag door een aantal Amster damsche kooplieden volteekend. Wanneer deze tentoonstelling zal worden gehouden, is nog niet bepaald. Tegen verhooging van drankaccijns. Het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken heeft zich met' een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin verzocht wordt, het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op het gedistilleerd te willen verwerpen. De universiteit te Groningen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de ruïne van het academiegebouw te Groningen geheel geamoveerd wordt, omdat de indeeling der zalen en het gemis aan brandmuren niet toelaten dat er iets blijft staan. Roermondsche bewaarscholen. Naar de Nieuwe Koerier mededeelt, bestaat te Roermond gevaar voor sluiting van twee katho lieke bewaarscholen voor on- en minvermogende kinderen. Hierdoor zouden 305 en 58 kinderen naar huis worden gezonden. En dit zal geschie den, wanneer de voorwaarden voor de gemeen telijke subsidie door den Gemeenteraad niet ge wijzigd worden. Daaronder behoort n.l. de bepaling, dat het jleerplan en de rooster der lessen door B. en W. Jmoeten zijn goedgekeurd, in welke voorwaarde Ide besturen der scholen niet wenschen te be- Irusten, omdat zij niet zeker zijn, welke moei lijkheden daaruit in de toekomst kunnen voort spruiten. Aan den Raad is nu verzocht, de verordening die 1 Januari a. s. in werking treedt te willen wijzigen. De zusters zullen het leerplan alvast niet ter goedkeuring inzenden, maar de school zonder subsidie open houden tot 1 Februari, over tuigd, dat de Raad op zijn besluit zal terug komen. Ongelukken. Te Driewegen (Zeeland) is bij het van boord gaan de zoon van den schipper v. B., waarschijn lijk door de duisternis misleid, van de loopplank gevallen. Hij werd spoedig op het droge gebracht, maar is kort daarna overleden. Jaarwedden onderwijzers. Tot den Raad richtte zich den 10 November 1905 de Afdeeling „Schiedam" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers met verzoek de Ver ordening regelende de bezoldiging der onderwij zers en onderwijzeressen aan de openbare scho len voor lager onderwijs te Schiedam aan eene herziening te onderwerpen. Waar een herziening gelijk die door de Af deeling wordt gewenscht zeer groote financieele gevolgen met zich zou brengen, stelden B. en VV. onder dagteekening van 27 Maart 1906 voor, deze zaak uit te stellen tot bij de behandeling van de eerstvolgende begrooting. Dit voorstel werd in de de Raadsvergadering van 30 Maart 11. aange nomen, (zie Handelingen blz. 129133) en diens volgens bij de behandeling der begrooting voor 1907 een ruim bedrag op onvoorziene uitgaven gehouden, waaruit onder meer, ook deze voor stellen kunnen worden bekostigd. Onder dagteekening van 14 September 11. heeft daarop adressante onder toezending van een na dere memorie van toelichting, opnieuw op het aanbrengen der gevraagde wijzigingen aangedron gen. Bij de besprekingen in bovenvermelde Raads vergadering van 30 Maart stond bij de leden van den Raad die het woord voerden, vooral de te gemoetkoming in de lasten van het met 1 Ja nuari 1906 voor de onderwijzers ingevoerde we duwen- en weezenpensioen op den voorgrond. B. en W. merken echter op, dat adressante wel op die lasten als aanleiding tot haar verzoek ge wezen heeft, doch dat in hare geformuleerde ver langens daarover niet wordt gesproken. Ook de Schoolcommissie die B. en W. over het adres advies uithracht, sprak daarover niet. Waar, gelijk zal blijken, de jaarwedden van alle onderwijzers, die in het weduwen- en wee- zenfonds voor burgerlijke ambtenaren gingen, door ons voorgestelde traktementsverbetering, aanmer kelijk zullen worden verhoogd, op zijn minst met f50.daar is voor een afzonderlijke tegemoet koming in die pensioenslasten geen aanleiding meer. Waar evenwel wordt voorgesteld de her ziening der traktements-regeling met het nieu we begrootingsjaar te doen ingaan, daar achten wij het billijk over het jaar 1906 alsnog aan ieder van de deelnemers in dat fonds, ter tege moetkoming in de lasten daarvan, een toelage te geven ten bedrage van hetgeen in dat jaar door hen moest worden gestort, tot een maximum van f50.per persoon. In dit verband kunnen B. en W. mededeelen dat van de 60 onderwijzers van bijstand, met een gezamenlijk traktement van f 50925.—, slechts 28 zijn opgenomen in het weduwen- en weezen- pensioenfonds met een gezamenlijk traktement van f 25800.en een totaal-storting van f 1258.'s jaars. De overigen deden verklaring, dat zij op neming niet wenschten. De kosten der toelage over 1906 zullen bedra gen f 1174.25. Adressante nu vraagt: le. dat het minimum-salaris op f600.worde gesteld; (het bedraagt thans f550. 2e. dat het aantal periodieke verhoogingen voor alle onderwijzers gelijk zij, en zeven twee-jaar- lijksche verhoogingen van f50.worden toege kend; (thans bestaan zeven drie-jaarlijksche ver- hoogingen van f50.waarvan de drie laatsfe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2