Kerknieuws. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Scneep vaart. Beursbericht van Amsterdam, It audel«bencbt#ii. zouden kunnen bijwonen heeft goedgevonden deze vergadering een week te verdagen en te bepalen op Vrijdag 28 December n.m. 2 uur. Kutholieke Sociale Actie. De aangekondigde vergadering van het Plaat selijk comité der Katholieke Sociale Actie werd gister-avond gehouden in de gehoorzaal van den Ned. R. K. Volksbond, die door een zeer ver scheiden publiek over het geheel vrij goed bezet was. Het binnentreden van eerw. heeron geeste lijken der verschillende parochiën, maar vooral de inkomst van mgr. Konings met den geestelijken adviseur, pastoor Coppens, en de leden van het bestuur werd met applaus begroet. De voorzitter, de heer T. H. J. Mouwens, na de vergadering met gebed te hebben geopend, heette namens het plaatselijk comité der Ka tholieke Sociale Actie allen welkom op deze twee de jaarvergadering. Bijzonder verheugt 't hem dat wij in deze vergadering het voorrecht hebben als spreker te zien optreden mgr. Konings, diocesaan adviseur Van de katholieke sociale ac tie, een 'man wiens welsprekend woord wel in staat is, 'alle Katholieken in geestdrift te ont vonken. Met 'genoegen zullen wij naar zijn woord hooren en naar zijn raad handelen. Hoewel de opkomst grooter had kunnen zijn, is zij toch be ter dan die het vorige jaar; voor een goed deel is dit zeker aan het optreden van mgr. Konings te danken; Voorz. hoopt, dat de opkomst elk jaar zal toenemen 'en aangroeien in die mate, dat zij ons reden tot ware vreugde zal zijn. In deze vergadering past het een enkel woord te zeggen 'over de kath. soc. actie en wat zij in onzen tijd, ook voor onze stad beteekent. Zeker bewegen zich ook in onze stad verschillende ver- eenigingen op 'het terrein der katholieke sociale actie; maar 'de taak der Katholieke Sociale Actie is die Vereenigingen te leiden en eenheid te bren gen, grooten steun en kracht te geven aan het ge meenschappelijk werk en de verschillende standen der maatschappij tot elkaar te doen naderen. Tot nogtoe hebben 'zich vijf plaatselijke vereenigingen bij de Kath. Soc. Actie aangesloten; mogen nog andere vereenigingen, die iets preasteeren op die noodzakelijke aansluiting bedacht zijn, dan zullen zij zeker handelen naar den wensch van onzen doorluchtigen bisschop mgr. Callier, wiens wensch in dit opzicht voor ons als een bevel geldt. Dan zal zeker onze plaatselijke afdeeling der Katho lieke Sociale Actie goed kunnen werken en een krachtigen steun geven aan de machtige organisa tie der Kath. Soc. Actie in de vijf diocesane bonden saamgevat. i Al treedt het plaatselijk comité niet veel naar buiten op, als onderdeel van de machtige orga nisatie draagt het toch zijn aandeel bij tot het groote werk dat reeds in den korten tijd van haar bestaan werd verricht en dat zich op de meest schitterende wijze geopenbaard heeft in de Sociale Week, dat meesterstuk van socialen arbeid dat den lof en bewondering gewekt heeft zelfs van onze erkende tegenstanders. Wat kath. soc. actie beteekent kon voorz. verklaren niet alleen met een beroep op Frankrijk, waar 't nooit zoover zou gekomen zijn als die actie zich daar krachtiger geopenbaard had, maar ook op het naburige Rotterdam, waar eenige kloeke man nen zich ten taak gesteld hebben paal en perk te stellen aan de beleedigingen en den laster, die de Katholieke Kerk daar niet alleen in open bare vergaderingen, maar ook, in vuilaardige ge schriften te verduren heeft. Daarom spoort voorz. ten slotte allen aan, Doet mee op een of andere wijze: moreel of financieel. Dank brengt hij voor den steun der aangesloten vereenigingen ook voor de bijdragen der donateurs. Voorz. hoopt, dat nog velen zullen steunen en toetreden en aldus van het plaatselijk comité krachtige actie zal kunnen uitgaan. Ten slotte deelt hij nog mede, dat het plaatselijk comité zich op verzoek van het centraal bestuur met een onderzoek van het woningvraagstuk heeft bezig gehouden, doet nog eenige mededeelingen over veranderingen in het diocesaan bestuur (reeds op andere wijze gepubliceerd) en geeft daarna het woord aan mgr. Konings ter behandeling van het meer bijzonder onderwerp voor dezen avond. Rede van mgr. Konings. 1 Mgr. Konings, daarna onder applaus den ka theder bestijgend, zeide, dat hij in deze vergadering een kort woord zou spieken over de Pers, die Koningin der aarde, wier optreden niet zelden afschuwelijk is en wier koninklijke mantel menig- werf door het slijk sleurt; een koningin die vele dienaren telt en wier heerschappij tot zoo uiteen- loopende uitingen aanleiding geeft. Veilig mag men in onzen tijd tot iemand zeggenzegt mij, welke courant gij leest en ik zal u zeggen, wie gij zijt. Niemand die een bepaalde courant dag aan dag leest, kan zich aan den invloed van dat blad onttrekken. Zoowel ten goede als ten kwade oefent zij een machtigen invloed uit, om dat vooral het geschreven woord zoozeer inwerkt op allen die het lezen. Wijl het terrein der- pers zoo uitgestrekt is, ziet red. zich genoopt de stof eenigszins te be grenzen en zich tot het meest practische bepalend, in den geest der kath. soc. actie te spreken over de gewichtige plaats die vooral het dagblad in onze tegenwoordige maatschappij inneemt, de be- teekenis ook vooral uiteen te zetten, die het katholieke dagblad heeft en de verplichting dien liet iedere Katholiek oplegt 't naar best vermogen te steunen. Om de kracht en de beteekenis der pers uiteen te zetten, had red. slechts te wijzen op twee groote machtige rijken, allereerst op het Duitsche rijk dat onder zijn ijzeren kanselier den reuzenstrijd voerde tegen de Katholieke Kerk, maar in dien strijd het onderspit moest delven. Waar om stond toen het katholieke Duitsche volk zoo vast aaneengesloten, was 't zoo bewonderenswaar dig in zijn tegenstand, niet onder de vaan dps oproers, maar onder de banier van het kruis? Omdat 't in groote, sterke organisatie kracht vond en samenhang in dat bewonderenswaardig cen trum. En dat dankte 't aan de voorlichting, die t' van goed geschreven couranten en tijdschriften ontving. Ook in Frankrijk zijn wij in onze dagen getuige van een grooten en vreeselijken strijd. Vrijheid gelijkheid en broederschap worden daar gepre dikt, maar 't is een vrijheid, die in het buiten land te zoeken iseen gelijkheid van hen die samen heerschen en verdrukken; een broeder schap, die zich openbaart in den roof van hetgeen anderen toebehoort. Daar heerscht wuftheid en ernst ontbreekt. De bisschoppen en priesters zijn éen met den Paus, maar het wufte Fransche volk spiegelt zich niet aan het voorbeeld van het machtige Duitschland. De oorzaak is daarin te vinden, dat iedere Franschman zijne courant leest en in 't algemeen die courant, welke in openlijken strijd is met de geboden van God en de II. Kerk; vandaar die algemeene wuftheid en zinnelijkheid. Dat zijn twee voorbeelden die luide spreken. Hoe groot het werk is der katholieke pers, welk een machtige invloed op het geheele volk be hoort aan de Koningin der aarde, toonen zij over duidelijk aan. Trouwens die invloed ten goede is niet te ontkennen en wordt volmondig erkend door flinke degelijke Katholieken die hun pers krachtig voorstaan en afdoende steunen. Te genover dien invloed der goede staat het verderf der slechte pers, die openlijk strijd voert tegen de Katholieke Kerk, die nooit eenige tegenspraak opneemt, die de leugen de wereld inzweept, welke daar als een sneeuwbal voortrolt, die pi kante scherpe berichten verspreidt, welke de lus ten streelen. En toch wordt die pers des verderfs ook door vele Katholieken, zij 't dan ook onbe doeld, gesteund en bevorderd. Door haar worden die zedelooze voorstellingen gegeven en die ver derfelijke oogslag gewekt, welke den stroom van zedebederf doet wassen en het kwaad binnenvoert ook in het hart van het kind. Daarom verheugt 't red. dat eenige katholieke jongelieden den moed en de kracht hunner overtuiging gehad hebben om ten minste dien stroom van zedebederf in de uitstallingen voor de ramen te bestrijden. Da verend applaus.) Wat is een Katholiek, die dag aan dag zijne, moeder de H. Kerk laat beleedigen, haar in 't aangezicht laat slaan wie duldt dat zijne moeder beleedigd, gesmaad, uitgesloten wordt En toch, de Katholiek, door het H, Doopsel kind der Kerk, duldt dat dit alles die moeder, zoo schoon en heerlijk, overkomt, cuidt 't, omdat hij machteloos nederziet en niet de wapens aangordt, die hem ten verweer in den geestelijken strijd zijn gegeven. Daarom moeten allen strijden en helpen om de katholieke lectuur, de courant, onder het bereik van allen te brengen en haar zoo bruikbaar mo gelijk voor allen te doen zjjn 't moest zoover komen, dat in ons Nederland in elk katholiek huisgezin de katholieke courant komtals de Katholieke Sociale Actie, dat alleen slechts wist te bereiken, zou zij reeds een groot verdienstelijk werk hebben verricht. Voor zoover de onkatholieke bladen door velen moeten gelezen worden, moest men toch zorgen, dat die couranten niet openbaar op de tafel liggen dan toch vallen zij ook onder het oog van het kind en waar wij zoo bezorgd zijn voor het licha melijk heil van onze kleinen, behooren wij ook voor hun zieleheil te waken. Welke verderfelijke invloed de slechte lectuur op de jeugdige harten uitoefent, kon spr. uit eigen ervaring getuigen. Hij had toch een jongedochter gekend, een zeer onschuldig kind, die alleen door het lezen van de feuilletons der slechte bladen zóo totaal bedorven was, dat zij op 19-jarigen leeftijd een schande was voor hare ouders en hare familie en er brieven in handen vielen, die rechtmatigen afschuw wek ten. De slechte lectuur is toch als een zwaar vergif, dat diep indringt in de zielen der menschen. De Katholieke Kerk, die voor de reinheid der zeden heeft te waken, eischt dan ook zeker niet te veel als zij vraagt, dat de vaders het vergif, dat noodzakelijk in hunne huizen komen moet, als vergif opsluiten in een verzegelde kast opdat 't den kinderen niet in handen vallende katho lieke courant biedt toch genoeg voor ontspanning feuilleton-lectuur, die opbeurend voedsel geeft en onschadelijk is voor ziel en lichaam. Maar er is een ander soort couranten, de zoo genaamde neutrale couranten, die niet bepaald tegen godsdienst en zeden schrijven, maar voorgeven neutraal te zjjn. Wat is neutraalvraagt red.wie is er neutraal, wie kiest er in de tegenwoordige wereld geen partij? Neutrale courauten zjjn er niet; zij zijn niet denkbaar. Verder betoogend dat neutraliteit een onding is, merkte red. nog op, dat de zoogenaamde neutrale bladen op de vierde pagina dingen te lezen geven, waarvan men de kinderen geen uitleg zou kunnen geven. Niet weinige Katholieken lezen, gedreven alleen uit nieuwsgierig heid, onkatholieke bladen in spoor en tram is 't veelal of er volstrekt geen Katholieken van ge bruik maken. Dat moet anders wordenweren wy de onkatholieke bladen en doenjj wjj onze eigen katholieke bladen leven en bloeien. Wat hier van bedoelde couranten gezegd wordt, geldt niet alleen de Hollandsche, maar ook de katholieke Fransche bladen, ook die behooren geweerd te worden, vooral in die bladen toch worden verhalen, o.a. van gerechtszittingen, opgedischt, die het kind niet onder de oogen mogen komen. En toch op de schijnbaar meest onschuldige manier, als pakpapier o.a. voor de boterham, wordt het kind die slechte lectuur onder de oogen gebracht. Resumeerend betoogd red., dat wij iedere courant moeten mistrouwen, die niet strijdt voor de eer van God en zijne H. Kerk, die niet dulden in ons huis. Daarentegen moeten wij medehelpen en strijden met de katholieke pers, die steunen door ons abonnement, zorgen dat in ieder katholiek huisgezin een katholieke courant gevonden wordt. Aldus zullen wij onze hooggedragen beginselen in krachtiger daden omzetten. Wanneer de Katholieke Sociale Actie dit alleen voor haar wintercampagne bewerkt, verkrjjgt, dat de katholieke pers zoo ver mogelijk doordringt en behoorlijk gelezen wordt, zal zij een zeer verdienstelijk werk hebben verricht. Krachtig applaus). De geestelijke adviseur van het Plaatselijk comi té voor Kath. Sec. Actie, pastoor Coppens, daarna den katheder bestijgend, bracht namens de geheele vergadering een woord van hartelijken dank, allereerst aan den president voor het leer rijk woord dat hij over de kath. soc. actie gespro ken had, maar daarna ook vooral aan den gevier- den spreker van dezen avond, den hooggeëerden centralen adviseur van den Ned. R. K. Volksbond, voor zijne leerrijke en schoone lezing. Spr. hoopt dat zijne wijze lessen in kloeke daden zullen wor den omgezet en zijne lezing vele vruchten zal dragen. En als hij mgr. Konings een »tot weer ziens" toeroept, is dat niet een gewoon compli ment, maar vertolk dat de innige wensch, hem op het uitgestrekte arbeidsveld der kath. soc. actie nog verder vruchtbaar werkzaam te zien. (Applaus.) De heer Verhoeve hield daarna een warm pleidooi voor het blad dat hij vertegenwoordigde, de Nieuwe Schied. Courant, het plaatselijk katho lieke blad, voor vele jaren door eenige onderne mende mannen opgericht en in de laatstverloopen jaren ten koste van ontzaglijke offers uitgebreid en op nieuwen leest geschoeid. Met treffende voor beelden van offervaardigheid door groote mannen voor de katholieke pers gegeven, o.a. het groot persoonlijk offer door den koning der katholieke pers, Louis Veuillot, gebracht, en het offer waar toe de kardinaal-patriark Sarto, nu Z. H. Pius X, zich voor de Venetiaansche Difesa bereid toonde, wekte hij allen op, vooral hun plaatslijk katho lieke dagblad te steunen. Nog al te veel wordt toch vooral de zoogenaamde neutrale pers, die mgr. Konings zoo terecht wraakte, door vele Ka tholieken, wellicht onbedoeld, gesteund. Sprektr richt in 't bijzonder tot mgr. Konings de vraag of hij niet meent, dat ook vooral de plaatselijke ka tholieke pers moet gesteund worden.'Hij vertrouwt wel daarop een bevestigend antwoord te zullen ontvangen want onze doorluchtige Bisschop, mgr. Callier, heeft bij gelegenheid de belangrijke taak welke die plaatselijke pers, als beter het betrok ken terrein overziende, te vervullen heeft, vol mondig erkend. (Applaus.) Nadat mgr. Konings om het vergevorderd uur slechts met een enkel woord op laatstbedoelde vraag bevestigend had geantwoord, werd de ver gadering onder dank door den voorzitter gesloten. Gemengd Koor. De zangvereeniging „Gemengd Koor" alhier, directeur de heer Bern. Diamant, zal 15 Januari a.s. een uitvoering geven, met orkest, van het oratorium Das Paradis und die Peri van Rob Schumann. Dinsdag had F. v. Deursen, Ooster- straat 13, jongen op de metaalwarenfabriek van den heer P. v. Maaren, toen hij in de gloeierij aan het opruimen was, het ongeluk dat een aam beeld kantelde en dit op zijn voet viel waardoor dit lichaamsdeel verwond werd. A. J. Hertog, gistknecht bij den heer M. J. Wouterlood had eergisteren, toen hij gist vervoerde door het overwippen van den wagen, het ongeluk uit te glijden en een vinger der- linkerhand te verwonden, daar hij zijn vinger tusschen de wagen en straat klemde. Gister-namiddag kwart voor 6 ure js de motorwagen van de electrische tram, doordat de koetsier wegens den mist niet zien kon, ge reden tegen den reserve bij wagen, waardoor een ruit van de motor brak, terwijl de koppelslang van het electrisch licht defect raakte, zoodat de bij wagen zonder licht naar Rotterdam moest ver trekken. Men schrijft ons uit Middelharnis Dinsdag 19 December 11. had in de parochie te Middelharnis de plechtige inwijding plaats van de nieuwe pastorie. Een beter woonhuis was er hoog noodig; te meer, nu sedert eenige jaren dooreen vrome stichting der adellijke familie van Diert van Melissant de parochie verdeeld is door het bou wen eener bijkerk te Melissant, door welk feit een tweede geestelijke noodzakelijk werd. Wegens de fmancieele draagkracht der parochie was het evenwel beslist onmogelijk verbetering aan te brengen, doch, dank aan den milden steun van den kant van het «Bisdom Haarlem" is het mo gelijk geworden. Aan Z. D. H. Mgr. Callier open lijke dankbetuiging voor zijne welwillende mede werking! Sinds Mgr. bij zijn laatste bisschoppe lijk bezoek aan het eiland den hachelijken toe stand met eigen oogen had aanschouwd, is feite lijk het bouwplan van Ilem alléén uitgegaan. De plechtigheid der inwijding werd verricht door den Z.E'. Heer Pastoor P. Wouterlood, van Vlaardingen, daarbij geassisteerd door den Z. Eerw. Heer Th. Eogering, herder der parochie, en de overige E.E. Pastoors en Kapelaans van het eiland, doch zonder verdere publieke solemniteit. De nieuwe pastorie is een keurig gebouw, het welk den bouwmeester niet weinig eer aandoet Den geldelijken toestand in aanmerking genomen, heeft, de Wel.Ed. Heer Lippits, de bekende Am- sterdamsche architect, een pastorie gebouwd, welke in alle opzichten voldoet, aan de eiscben, welke thans op dit gebied mogen worden gesteld. Het gebouw is sierlijk en smaakvol en gezeliig ingericht en toch moet iedereen zeggen, dat het wegens den schoonen eenvoud een ware pastone is. Ook van buiten geeft het geheel een prettig aanzien. Het is wederom een sprekend bewijs, dat men met een beperkte geldsom véél doen kan, als men in goede handen valt 1 Alle eer aan den bousvmeester M. Lippits. Do Herstemming. Voor de herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district 111, vacature- Visser, werden heden van de 925 kiezers 772 stem men uitgebracht. De uitslag zal heden avend op de gebruike lijke wyze aan ons bureau en by verschillende winkeliers worden bekend gemaakt. Schiedam. Gehuwd: 20 Dec. J. Groene weg, oud 30 jaar, en J. Aleman, oud 23 jaar. E. J. Beekman, oud 25 jaar, en ii. C. C. van der Parit, oud 25 j .ar. Geboren: 16 Dec. Gerril Hendrik, zoon van G. H. Bergkoue en L. Lugtenburg, Oosisingel. 18. Maria ilelene, dochter van VV. A. Vmk en J- C. Suijker, Dwarsiraat. Overleden: 18 Dec. Johann Karl Ferdinand Hentschel, oud 57 jaar en 10 maanden, Polderstraat,. Dirk de Winter, oud 54 jaar en 3 maanden, Polderstraat. 19. Heudrika Christina Ehsaüeia van der Zyden, oud 1 jaar en 3 maanden, Kreupei- straat. Schiedam, 20 December. Aangekomens.s. Noord-Holland, kapt. W, Boeree, van Leith, gem- den met 1.600.000 kilo steenkolen, ligt alhier aan de boeien in de Oosterhaven; vertrokken zeilschip Galatha, kapt. Aleston, met ledige flesschen naar Londenvertrokken Belgisch aviso 1 iHe d in vers, naar de Noordzee. Ets. Eêiftoom, Integralen Juli Oostenrijk 3 Portugal Binn. Mexico. Venezuela Cultuur der Vorstenlanden N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Komnk. Petrol Moeara Emm. Sumatra Palembang Deli Cult Steel Shares Atchison Shares Rock Island Denver Rio Gr Ene Shares Missouri Southern Pacific Railway Prolongatie 20 Dec. 77»4 9:dV« 7u74 9tii/g löo 5.8 13lVa 141 467m 'zy7a 44 yo-Va 33 V* O1/» Wisselkoersen te Rotterdam. 20 Dec. Eer Telegraaf. Lande* kort M 9.11 fjjgt 6 pC*. Paqjs 47 95 3 Antwerps» en Brus, s - 47.80 4{ Puiiscbe Ruksbaakpl. 59.05 1 7 BEURS VAN SCHIEDAM, 20 Dec. 19CU. Oificieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwjjm t 123/4per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting, Nament ie Commissie voor de noteeringj O. EL BRIIta, S te mming 1 vast. Bond van Distillateur? 1 Moutwgm f13.— Jeneveri f 17. Amst. proef f 18'/j. Prima Graanspiritne f 17*17'/*. Spoaliaai f 180. ANTWEREEH, 19 Dec. Petroleum. Amarik kalmir loco fr l®1-' per Dec. *r 191/,, per Jan. fr. 193/., per Jan./ Maart fr. 193/4. BERUUS, 20 Dec. Spiritui ie loco HAMBURG, 19 Dec. Spiritus iD loco vast; rei Dec. mk 18'/j Jan.'Febr. '8'/a (z f.) NEW-YORK. Mais, "Westers is "loco 19 Dec. 51 18 Dec. 51-. PARUS, 18 Dec Spiritus (slotkoers) prijsh.per hectoliter per Dec. fr. 41 a 41.25 betaald, per Jan. fr. 41. a 41.75, p»r 4 eerste n d. fr. 42.— a 42.25 per 4 md. vuu Mei Ir. 43.75 betaald. a 0 .4 7oi/g 40 4O8/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 3