Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Vrijdag 21 December 1906. No. 8690. NATIONAlFmILITÏeT Abonneert U op ie feuilleton. Kient ScMeJamsclie Coral Et iratis Mlosliwl Mapblai prijs 10 c. j. wed, 0.45 p. Hi, fl.35 j. 3 li. Ofücieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Het uur der bekoring. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRUS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat bet proces-verbaal, bedoeld by art. 93 dier wet, van de op den 20sten December jl. in deze gemeente, in Kiesdistrict III, plaats gehad hebbende herstem ming voor de verkiezing van een Lid van den Gemeenteraadop de secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd, en dat afschrift daarvan aan het Raadhuis is aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21sten December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de lotelingen der nationale militie dezer gemeente, voor de lichting 1907, dat de militieraad jin ,het 2e district van Zuid-Holland, voor deze gemeente, op Donderdag 3 Januari 1907, des voormiddags ten 10 ure, zitting zal houden te ROTTERDAM, in het gebouw der Militie en Schutterij, Aehterklooster No. 60, aldaar. Zij brengen tevens in herinnering art. 74 der Militiewet 1901, luidende: Voor den militieraad moeten verschijnen lo. behoudens het geval, bedoeld in art. 11, tweede zinsnede, of in art. 75, de lotelingen, die vrij stelling verlangen wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken 2o. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens gemis van de gevorderde lengte 3o. de lotelingen die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de vierde zinsnede van art. 47 en in den tweeden volzin van art. 50. Voorts worden de belanghebbenden er uitdruk kelijk op gewezen, dat het opgeven van de redenen van vrijstelling bjj gelegenheid der loting aan den Militie-Commissaris, en het indienen van de noodige bewijsstukken aan den Burgemeester of ter Se cretarie, niet voldoende is om^zich de vrijstelling te verzekeren, waarop zij rneenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad en dat, krachtens art. 52 der genoemde wet, geen vrijstelling aangevraagd wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken of gemis aan lengte wordt verleend, wanneer de loteling die haar vraagt niet voor den Militieraad verschijnt, behoudens het geval dat de loteling, wegens ziekte of gebreken, buiten staat is voor den Militieraad te verschijnen, in welk geval hij wordt onderzocht op de plaats waar hjj zich bevindt, mits deze binnen het Rijk gelegen zij en de noodzakelijkheid van dat huis onderzoek, zoo spoedig mogelijk, door eene be hoorlijke geneeskundige verklaring wordt aange toond en ter Secretarie bezorgd, in ieder geval voor den dag der zitting van des Militieraad. Dientengevolge roepen zy voornoemde lotelingen (Uit het Engelsch.) 29) Onmiddellijk daarop hield het pianospel op; men hoorde fluisterende vrouwenstemmen door elkander spreken. Toen kwam de meid plot seling met hoogroode kleur de kamer weer uit en liet in haast de deur half open staan. Een onzichtbaar blijvende hand duwde die onder wijl van binnen zoo stevig dicht, dat zo in 't slot vloog. Het meisje gaf op een vraag van den wachtende geen antwoord, maar woelde haastig tusschen de in de gang aan kleeren- haken opgehangen japonnen; daarop scheurde zij een der japonnen zoo wild van den ophan- ger, dat eenige andere van die garderobestukken op den niet zeer schoonen vloer vielen. Ten laatste vloog zij in stormpas naar de pas ver laten kamer terug. Wederom verliepen eenige minuten. Toen ver scheen de meid weer en opende voor hem de tot heden zorgvuldig gesloten gebleven deur. De blik van den binnenkomende viel in een behaaglijk ingericht boudoir, waarin eene jonge dame in een elegant ontvang-négligé, die met op, om op bovengenoemden dag, uur en plaats voor gemelden militieraad te verschijnen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21sten December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. Toen de boodschap van het Hoogerhuis, waar bij meegedeeld werd, dat de wijzigingen in de onderwijswet gehandhaafd werden, in het Lager huis in behandeling zou worden genomen, stelde Campbell-Bannerman onder langdurige toejuichin gen van de ministerieelen een motie voor om te weigeren die boodschap in behandeling te nemen. Hij zeide Het is duidelijk dat het onduldbaar is, dat het Hoogerhuis, wanneer de eene party aan het bewind is, haar dienstvaardige dienaar is, maar wanneer die party vierkant door het land veroordeeld is, het Hoogerhuis de macht zou heb ben de politiek, ten gunste waarvan de kiezers zich hebben verklaard, te verijdelen en te ver nietigen. Maar de hulpmiddelen van de Engelsche grondwet en het Lagerhuis zyn niet uitgeput. Er moet en er zal een weg gevonden worden, waar bij de wil van het volk, uitgedrukt door de ver kozen vertegenwoordigers, overheerschend zal worden gemaakt. {Luide toejuichingen.) Na beraadslaging werd de motie zonder stem ming aangenomen en dientengevolge is de wet vanzelf vervallen. De zitting van het parlement zal heden-na middag worden verdaagd. FRANKRIJK. Kardinaal Lecot, aartsbisschop van Bordeaux, heeft gister-middag 4 ure het aartsbisschoppelijk paleis verlaten om zich naar zijne nieuwe woning, Place Fondaubege, te begeven. Zijn vertrek heeft tot eenige betoogingen aanleiding gegeven. Het rijtuig van den kardinaal werd ontspannen en door krachtige armen voortgetrokken onder de kreten ïleve de vrijheid", waarop anderen antwoordden met den kreet »leve de sociale" en door fluiten. Ongeveer twee duizend personen volgden het rij tuig. De kardinaal werd naar de O. L. Vrouwe- kerk geleid, waar hy het woord nam, betreurend de voorwaarden waaronder de scheidingswet is uitgevoerd. De kardinaal is vervolgens op dezelfde wyze naar zyne nieuwe woning geleid. Gedurende laatsbedoelden rit manifesteerde een talrijke menigte in verschillenden zin. Op den drempel zyner nieuwe woning gaf de kardinaal den zegen, terwyl godsdi nstige gezangen zich vermengden met de ulnternationale". Mgr. Lecot trok zich daarop in zijne vertrekken terug. Het bericht dat de protest-nota van den Paus tegen de uitzetting van mgr. Montagnini reeds zou verzonden zijn, wordt onwaar geheeten. Men eenige verrassing in de regelmatig schoon ge vormde gelaatstrekken den groet van den bin nentredende beantwoordde. „Maar Herman, kom je nu al hier? Dat is werkelijk eene groote verrassing I" en in zekere verlegenheid stak zij het sierlijk gevormde neusje in de heerlijk geurende rozen. „Je zult wel een mooi idee van ons krijgen 1 Wij zijn nu eenmaal langslapers par excellence en daar bij hebben we nog vandaag eene goede veront schuldiging, als 't er wat rommelig uitziet, om dat we eerst om vijf uur van 't bal zijn thuis gekomen daar moet ik jou eens voor onder handen nemen, ontrouwe, om me zoo te laten zitten en niet SB komen, waar ik toch zoo verlangend op je wachtte. Uur op uur ver ging, zonder dat je kwam maar nu moet jo niet denken, dat ik je gemist heb, in 't minst niet hoor!" voegde zij er in éénen adem, daarbij plagend lachend, aan toe. „Wie zou ook zoo'n ongalanten verloofde mis sen?" zei ze verder. „Ik heb mij heerlijk gea museerd; geen dans heb ik overgeslagen... vooral met zekeren mijnheer Voii Maltitz, hij noemt zich baron en moet een hooggeplaatste bij de politie zijn... een alleraardigste charmante mijn heer, ja kijk nu maar eens een beetje jaloersch, mannetje, straf moet er zijn... een allervrien delijkste, nette mijnheer; ik heb veel met hem gedanst... en het zou wel eens gevaarlijk voor mijn gemoedsrust kunnen worden, als niet ze kere .andere mijnheer mijn hart reeds in erf- werkt in het Vaticaan nog aan de redactie van dat stuk, waaraan men een groote belangrijkheid wii geven en dat niet vóór eenige dagen aan de vertegenwoordigers der mogendheden bij het Vati caan zal worden overgelegd. Een draadbericht uit Kharbine meldt, dat de gebouwen van den generalen staf van het district van den Amouw, gelegen ten zuiden van de stad, door brand zynjvernietigd, ondanks de pogingen van de officieren en der troepen om den brand te blusschen. Een zeker getal magazijnen zyn eveneens de prooi der vlammen geworden. Men weet niet of men hier met een misdadigen of toevalligen brand te doen beeft. Uit Sienna (Italië) wordt gemeld, dat gister ochtend 4 ure een schok van aardbeving werd gevoeld, die door een anderen lichteren schok te Poggibonsi werd gevolgd. Herhaalde schokken werden te 2, 3, 4, en 5 ure in den ochtend ge voeld, die van 3 ure was de meest gevoelige. De Times verneemt uit Singapore De Duitschers trachten te Bangkok de dokken, die aan Engelschen behooren, onder zich te krij gen, omdat Duitsche schepen er meer gebruik van maken dan Engelsche. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 20 December. De belangstelling in de voortzetting der de batten over de Oorlogsbegrooting is nog grooter dan gister. Voor den ingang der publieke tribune was reeds vroeg in den och tend een lange queue gevormd. Bijna alle ministers zijn tegenwoordig. De minister van Oorlog, generaal Staal, behandelt in de eerste plaats eenige speciale punten, door de sprekers te berde ge- gebracht. Ten aanzien van de vooroefeningen der jeugd is, in overleg met den minister van Binnen- landsche Zaken, een commissie (ingesteld. Er zal moeten gekomen worden tot oprichting van een centrale gymnastiekschool. Niets zal den minister liever zijn dan indien althans de portefeuille van Oorlog dan nog in zijn bezit zal wezen het land te kunnen voorzien van degelijke instructeurs, om de jeugd vaardig te maken in schieten, gymnasaiek enz. Alvorens tot een definitieve, regeling van het capilulantenstelsel te komen, zal de minister deze belangrijke zaak, die thans nog in schema is, degelijk voorbereiden. Het stelsel zal rust en vrede geven aan jongelieden, die thans een onvoldoend pensioen genieten, waar art. 32 der Pensioenwet geen voldoenden waarborg geeft. Verkeerd acht de minister het brengen van jonge mannen als mannen van gezag in de ka zerne. Te Kampen moet dan ook volgens een door den minister gegeven instructie, goed toezien, welke jongelui men van daar uitzendt. Echter kan de Instructie-kompagnie nog niet gemist worden. Ook de Cadettenschool kan nog niet gemist, pacht had... Kortom, ik ben doodmoe te huis gekomen en heb zoo vast als een marmot geslapen. Ru wachtte ik daareven met verlan gen, dat het ontbijt gereed was, probeerde onder wijl nog even een lied op de piano... en daar verschijn jij plotseling, wei onverwacht, maar niettemin welkom 1" Terwijl zij zoo babbelde, waarbij de woorden op elkander volgden, zonder dat de ander er ook maar iets tusschen kon voegen, maakte zij ccn leuningstoel, die met alle mogelijke dingen beladen was, ruim en noodigde nu haar ver looide uit om te gaan zitten. i „Ik hen recht blij, dat ik je alleen tref, Ella," zeide deze met een diepen zucht. Hij ging in den leuningstoel zitten en hield even de hand voor do oogen.... „Gisterenavond ben ik tegen onze afspraak niet naar het bal gegaan, en daar had ik goede, gewichtige redenen voor. Ook mijn komst hedenmorgen op zoo'n ongewoon vroeg uur heeft eene ernstige oorzaak wij zijn toch immers alleen en kunnen een poosje ongestoord met elkander spreken?" „Wat is er dan gebeurd Je doet me schrik ken, Herman 1" Het meisje zag hem bekommerd aan en voegde er aan toe: „Natuurlijk kunnen wij ongestoord praten.... Maar laat ik je eens goed aankijken, wat zie je er vreemd uit! Zoo ernstig, zoo plechtig, precies een lijkbidders voorkomen 1 Ha, ha, hal" Zij lachte luid opdat klonk als een rein, helder klokje. Zij ging eerst op een taboerei al is de minister voorstander van haar ophef fing. Te Alkmaar heeft de minister ingegrepen om aan het te zware straffen een eind te ma ken, en in het algemeen in het strafstelsel. Ten aanzien der werving wil de minister aan jongelieden van 17 jaar een proefjaar geven. Voorts huldigt hij het systeem van een korte ver bintenis. Onder de vrijwilligers bij de cavalerie ko men wel goede elementen voor, maar aan den anderen kant zijn er vele minderwaardige ele menten onder, die, aangelokt door de te hooge premies, om-zoo-te-zeggen het land bestelen. De oefeningen bij de cavalerie moeten in tensiever gemaakt worden. Misschien kan men er nog toe komen om, evenals in Zwitserland, den cavalerist het paard mee naar huis te geven. (Groot gelach). Van de aanbreng-premie heeft de minister niets dan verdriet. De lotsverbetering van het kader is een uiterst moeilijk vraagstuk; zoolang het capitutanten- stelsel niet geregeld is, ontbreekt den minister echter een goede grondslag om die zaak af doende te regelen. Er moet gezocht worden naar een kern van de instructeurs. De minister zal de regeling van het capitulantenstelsel be spoedigen, om ook met bekwamen spoed de kaderlotsverbetering tot oplossing te brengen. Ten aanzien van het reservekader wijst de minister er op, dat het wenschelijk is, dat de militie-officieren uit het kad^r voortkomen. Maar de geest in ons land werkt dat tegen. De jonge lieden „vertikken" 't om 't verder te brengen dan tot korporaal of sergeant. Dat moesten de vaders tegengaan. Een weduwen- en weezenfonds voor vrijwil lig dienende onderofficieren zou de minister gaarne bespoedigen, en hij heeft als voorloopigen maatregel bepaald, dat de onderofficier die huwt, zich aansluit bij het fonds van de bestaande vereeniging. De minister heeft de bijdrage aan den bond van 2000 op 10.000 gulden gebracht. Reden om de landweer bespottelijk te ma ken is er niet; wat den minister echter wèl verschrikkelijk is tegengevallen is de dronken schap. Kr zou hier wel streng gestraft kunnen zijn, maar er was tact noodig, bij het voor de eerste maal onder de wapenen komen. Vervolgens behandelt de minister de zaak van het blijvend gedeelte. Minister Kool kon het blijvend gedeelte niet missen; begrijpelijker wijze, omdat hij nog geen landweer tot zijn beschikking had. De rol van de landweer by het mobiliseeren bestaat hierin, dat zij heelt te zorgen dat wij onze mobilisatie rustig kun nen uitvoeren zonder gestoord te worden. Aan tegenhouden van een massaal leger aan de grens denkt niemand. We zullen dus een net moeten spreiden van- cavalerie-posten, gedekt door in fanterie, welke slechts tot taak heeft bepaalde punten te bezetten. En daarvoor is geen uitge breid kader noodig. Het blijvend gedeelte is niet met groot verlof, maar slechts met gewoon verlof, zaodat de minister de manschappen weer dadelijk onder zijn bereik heeft. De minister doet verschillende mededeelingen omtrent de voorgenomen wijziging van de Mili tiewet. De hoofdpunten komen neer op hand having van den eersten oefeningstijd op 8'/2 maand; klakkeloos den diensttijd op 6 maanden stellen gaat niet. Intusschen kunnen zij, die vóór hun indienststelling aan de eischcn vol doen, eenst 2 maanden later opgeroepen worden. De minister wil de opkomst zoodanig rege- zitten, stond echter snel weer op en liep een maal de kamer op en neer; als om hare inner lijke onrust te maskeeren wierp zij zich dadelijk daarop op eene schuin in de kamer staande ottomane. - „Spreek dan toch. Herman, ik brand van ongeduld! Wat is er toch eigen lijk? Je wilt toch niet een nieuwen aanval op mama wagen, om onzen huwelijksdag te ver vroegen? Daar zal je geen succes mee hebben, neen waarachtig nietl" zeiden zij en lachte er weer bij. „Mama meent nu reeds, dat zij onmo gelijk in vier weken klaar kan komen en be denk dan ook, dat jou gulden jonggezellen vrij heid dan in ketenen zal worden geklonken, Herman 1" „Zal die vurig verlangde dag misschien wel ooit aanbreken?" antwoordde hierop de ander en toen het meisje hem heel verwonderd aan keek voegde hij er aan toe op den haastigen toon van iemand, die weet dat hij een Jobs tijding brengen moet, welke hem haast niet over de lippen kan komen, maar toch onmo gelijk verzwegen kan en mag worden: ,,'t Is een vreeselijke, treurige tijding, die ik je bren gen moet Ella. Mijne levenstoekomst is op een maal heel anders geworden. Ik heb mij met gewaagde speculaties ingelaten in één woord ik ben geruineerdl" De laatste woorden kwamen aarzelend, nau welijks hoorbaar over zijne lippen. (Wordt vervolgd}..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1