Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Nieuwjaar. lienwjaarswensclieii Kerstmis. 29ste Jaargang. Maandag|24 December 1906. No. 8692. 50 CENT Buiteulandscli Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweernaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. By dit nummer behoort een Geillustreerd Zondagsblad. Wegens het Hoogfeest van KERSTMIS zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU- RAN T, Dagblad voor Schiedam en Omstreken Dinsdag- en Woensda g-a vond niet versehynen. Wjj vestigen er de aandacht op, dat vanaf heden aan ons bureau voor het nummer van 1 Januari kunnen worden bezorgd. De Nieuwe Schiedamsche Courant biedt door haren uitgebreiden lezerskring een uitmuntende gelegenheid voor alle ingezetenen om op den Nieuwjaarsdag een heilgroet te brengen aan vrienden, bekenden en clientèle. Men adverteere dus in de rubriek «Nieuwjaars- wenschen" van de Nieuwe Schied. Crt., tegen den prijs van per annonce van ten hoogste 6 regels. Wy verzoeken beleefd de advertentiën zoo tij dig mogelijk aan ons bureau te bezorgen of aan den colporteur mede te geven. De Administratie van de NIEUWE SCIIIED. COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bureau: Boterstraat 50. De Kerstnacht, schooner dan de dagen, is weder aangebroken. Weder buigt zich de geheele chris tenwereld neder voor de Kribbe van Bethlehem, het middenpunt der wereldhistorie, het heerlijk licht dat heel de menschheid bestraalt en in vervoering doet staren op het beeld der hoogste liefde: een God om onzentwille Mensch gewor den, aan ons in alles, behalve de zonde, gelijk geworden. Wie toch kan het oog sluiten voor het stralend licht, dat van de Kribbe des Heilands door alle landen en tijden afstroomt? Wiens hart wordt niet geraakt en geroerd door de boodschap der hoogste liefde: Christus is geboren! En overtuigt ons niet elke blik in het rond, zoover het oog reikt, dat op het feest van Kerstmis de glans der vreugde zelfs in de armste, de kleinste hutten zal doordringen. De heilige nacht, de nacht, die ons het heil der wereld zou brengen, is dan gekomen. De Heiland voorwaar is het Licht dat de wereld verlicht; is de Zonne, die bij haar opgang de duisternis verdrijft, en daarom vlamt er op het Kerstfeest zóóveel kaarslicht; daarom straalt zooveel gewijd licht naar den Hemel, vol Van genade, die vriendelijk meelacht bij de alge- meene vreugde der aarde, alwaar een hooggestemd Gloria in excelsis Deo door der christenen schare wordt aangeheven. Zelfs in het wufte Parijs, do treurige Lichtstad, zetelplaats der regeering van het ongelukkige Land, waar Christus' oneindige liefde ter hoogste plaatse miskend en gehoond wordt, heerscht heden op het eenige Kerstfeest vreugde in de harten der geloovigen; maar toch een vreugde die de droefheid niet doet wijken, als men denkt aan het droevig feit, dat ditmaal zelfs de Nachtmis niet kan gevierd worden. Daar, waar de traditionee- le vreugdekreet „Noel" de harten eertijds in vervoe ring bracht, waar nog slechts enkele dagen geleden, bij het geweld Frankrijks primaat aangedaan, het Paree Domine van duizenden lippen weerklonk, wordt thans het Gloria in excelcis Deo aangeheven, maar daaraan paart zich de smeekbede om vrede op aarde voor de menschen van goeden wil, vrede voor de arme Kerk van Frankrjjk, die door de stormen der vervolging geteisterd wordt. Betoonen wij op dit feest der hoogste liefde aan onze zwaar beproefde geloofsbroeders in het veelbewogen Land, dat eens de Blijde Boodschap des heils met zooveel vreugde ontving, onze krachtdadige wederliefde: smeeken wij, Neder- landsche Katholieken, ook eens in de vervolging gesterkt en gelouterd, voor onze Fransche geest verwanten den vrede af, die hier ons heerlijk deel is geworden I Vragen wij dat ook de Fransche Kerk als vernieuwd en verjeugdigd uit den vuur gloed der vervolging te voorschijn trede I Moge een volgend Kerstfeest weer het edele Fransche volk in dankbare vervoering vereenigd vinden in het nachtelijk (uur om de feestelijk getooide altaren 1 Dat geve Godl Maar betoonen wij op dit heerlijk Kerstfeest ook onze wederliefde aan zoovele onzer lijdende medebroeders, die in hun pijnlijke armoede meer bijzonder het beeld zijn van het arme Kind Jezus, den ter onzer liefde Mensch geworden God. Bren gen wij iets van den verwarmenden glans van het Kerstfeest aan zoovele armen en ongelukkigen, wien de meergegoeden volgens strengen plicht hulp en leniging moeten brengen in hun bitteren nood. Hoeveel nood en ellende wordt er toch vooral in dit barre seizoen niet geleden I Hoe veel tranen zijn er niet af te drogen zorgen te verbannen voor de geopende hand der barmhar tigheid, die haar schoonste belooning in zich-zelve vindt en alleen in zich-zelve te zoeken heeft 1 Welaan op dit feest van Kerstmis, dit feest der feesten, op dit feest der liefde, de liefde met terdaad beoefendDe Sterre der liefde is weder opgegaan. God, Die liefde is, heeft ons Zijn eeni- gen Zoon, in Wien Hij Zijn welbehagen heeft, gezonden uit louter liefde tot ons. De Engelen des hemels juichen en jubelen het lied der hoogste liefde. Volgen wij het stralend, fonkelend licht der geheimnisvolle sterre; leeren wij van het lief devol Kind van Bethlehem de liefde beoefenen jegens den armen, noodlijdenden medemensch! O, er wordt zooveel armoede geleden, van die stille niet gekende armoede. Doen wij ons best om met dit hoogheilig Kerstfeest der armen nood zooveel mogelijk te lenigen! Stemmen wij in met den vreugdezang der Engelen. Vrede op aarde! vrede, dat is liefde, liefde vooral voor den armen medemensch 1 RUSLAND. De verkiezing voor de Rijksdoema is vastgesteld op 6 Februari. Te Lodz heeft een onbekende Petersilge, den hoofdredacteur van het Lodzer Dagblad, dood geschoten. Zaterdag drongen drie jongemannen bij den uitgever van het blad binnen en doodden ook hem. Men zegt, dat de reden van dezen aanslag is, dat het blad een oproeping van de socialisten niet wilde opnemen. Uit Petersburg wordt geseind, dat de Rus sische regeering, in verband met de in het Verre Oosten tusschen Rusland en Japan gerezen moeie- lijkheden, een bijzondere commissie heeft benoemd om zich op de hoogte te stellen van den toestand en de geschillen uit den weg te ruimen. Graaf Tatistsjef, de Russische militaire atta ché te Berlijn, is volgens hetzelfde blad door den Tsaar ontvangen. Hij heeft den Tsaar een door keizer Wilhelm eigenhandig geschreven brief en nog andere gewichtige mededeelingen over gebracht. Graaf Alexis Ignatief, lid van den Rijksraad en aide de camp van den gouverneur-generaal van Kiew Volhynië en Poetolië, is eergisteren vermoord in de koffiekamer van de adelsvérgade- ring te Kiew door een onbekende, die zes revol verschoten op hem gericht heeft en daarna tracht te zich-zelven te vermoorden. Men heeft zich echter van den moordenaar meester gemaakt voor hij zijn voornemen van zelfmoord kon ten uitvoer brengen en hem naar de gevangenis gebracht. Ter gelegenheid van eene huiszoeking te Krostowo zijn de commissaris en een politieagent gedood door de bewoners, die vervolgens door een achterdeur ontvlucht zijn. DUITSCHLAND. De ministerieele Norddeutsche Allgemeine Zei- tung maakte Zaterdag in een lang hoofdartikel over de verkiezingen, door een korten zin den geheimen wensch der regecring bekend. De regee- iing zoo zegt dat blad zou gaarne zien, dat de burgerlijke liberalen, hoofdzakelijk ten koste van de sociaal-democratie, zooveel zetels in den Rijksdag veroveren, dat de regeering „een tweede meerderheidscombinatie uit liberalen en conser vatieven verkrijgt" (naast de oude meerderheid uit conservatieven, het centrum en de rechtsche nationaal-liberalen). ENGELAND. Volgens sommige liberale bladen, zou het vast staan dat Birrell als minister van onderwijs niet zal aanblijven. Hij zal echter van de regeering deel uit blijven maken. Mac Namara wordt als zijn opvolger voor Onderwijs genoemd. FRANKRIJK. De Parijsche Liberie deelt mede, dat volgens zekere uitlatingen ontsnapt aan een buitengewo nen commissaris voor de kerkelijke zaken van het Vaticaan, het geval van mgr. Montagnini zou gebracht worden voor de Haagsche conferentie De Brusselsche Petit Bleu, dit bericht ver meldend, meent, dat de Haagsche conferentie vol strekt incompetent is op het punt van het recht van huiszoeking der .Fransche regeering ten harent, maar vergeet dat de gezantschapsgebouwen het voorrecht van exteraritoriliteit hebben. Volgens de opgaven van 20 December waren er in geheel Frankrijk 162 bisschoppelijke en aarts bisschoppelijke paleizen en seminariën ontruimd. Aan het Fransche ministerie van Eeredienst werd Vrijdag een bezoek gebracht door mgr. Bour ne, aartsbisschop van Westminster en primaat der Engelsche Kerk, naar aanleiding van de uit zetting der Engelsche leerlingen uit het Semi narie der Sulpicianen. De heer Briand ontving den hoogen bezoeker, uio in bot plooi.tgowaart der Engelsche bisschoppen was gekleed, zeer vrien delijk, maar deed niet meer dan eenige vage toezeggingen. Gedurende het ontruimen van het aartsbis schoppelijk paleis te Tours bevond zich een esca- drons-chef in uniform bij de betoogers. Hij is gestraft met dertig dagen streng arrest. De vrouwen en dochters van wijlen koning Behanzin van Dahomey zullen te Marseille en Bordeaux ingescheept worden om met de eerste mail naar hun geboorteland te vertrekken. Prins Ouanilo blijft te Algiers. PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 24 9—21 Dec. 1906. De dood van Ferdinand Brunetière is een zwaar verlies voor de Fransche letteren en den Franschen geest. Weinig schrjjvers zijn meer bestreden ge worden en hadden zooveel tegenstanders hy had een waar temperament van voorrechten; hy ver koos de worsteling en deed byna altjjd den aanval. Maar uit de polemiek over alle onderwerpen van al die ruwe slagen toegebracht bleef er by zyn grootste tegensprekers, ja zelfs bij zijn slachtoffers, niets over wat niet ten gunste van de eer van Brunetière pleitte. Hij heeft greote woede ver wekt en niet minder sterken haat en bleef toch algemeen geacht en gerespecteerd. Dit is wel het meest benijdenswaardige lot voor een man van strjjd die natuurlijk minder aan hatelijkheden bloot zoude staan, indien hy niet zoo te duchten ware en zjjne vijanden zouden hem niet altijd met deu degen gegroet hebben, wanneer zij maar een voorwendsel hadden kunnen vinden om er zich aan te onttrekken. In 1849 te Toulon geboren, kwam njj als jongmensch in Parjjs en het eerste gedeelte van zyn loopbaan behoort uitsluitend aan de letterkunde. In 1875 kwam hy aan het groot ste maandblad van Frankrijk de Revue des Deux Mondes om het niet meer te verlaten. Hij was slechts 25 jaren oud, toen hjj in dit ernstig en streng blad de roede der letterkundige critiek ging zwaaien. Het was aan de Revue de ge woont1 de werken der tjjdgenooten met een zekere hevigheid te beoordeelen en Brunetière heeft gedurende byna twintig jaren niet nagelaten maandelijks de onverbiddelijke requisitoren op te maken. De be hoefte om aan te vallen en te veroordeelen was bij hem zoo groot geworden, dat hjj er zich, al was het soms zijdelings of door vergelijking, van bediende, zelfs wanneer zjjn onder aerp er zich niet toe scheen te leenen. Hoe ver men er af kan zijn in alles zijn letter kundige ideën te deelen toch moest men openljjk erkennen, dat Brunetière onder de grootste critie- kers, welke Frankrjjk gehad heeft moet gerekend worden. Zijn tien of twaalf boekdeelenEtudes critiques Histoire het Litérature, enz., zijn da„r om het te bewjjzen. Hjj bezat) een uitgebreide belezenheid en eene machtige scherpe intelligentie. Als vurige be wonderaar van Bossuet en Boileau volgde bij in breede en oratorische zinnen de letterkunde der zeventiende eeuw, _ën hoewel Brunetière nog niet de zestig bereikte, toch leefde hjj lang genoeg om nog de voldoening te smaken, de gebeurte nissen, op enkele belangrjjke punten, ten gunste van zyn ideeën, welke hem het dierbaarst waren, te zien draaien. Zoo heeft hjj een krachtigen oor log tegen Zola en de geheele naturalistische school gevoerd. Zij boek Roman Naturaliste werd üev.g aangevalten en zelfs als onrechtvaardig betneid. 1 uans is de naturalistische schoof in verval en zonder de Dreyfus-beweging zoude zyn opper priester, Zola, door niemand meer dan een roman schrijver van den derden rang genoemd worden. De Revue des Deux Mondes ging in 1893 uit de handen van den heer Buloz in die van Bunetière over en van dien datum af begon hjj zich meer op wetenschappelijk terrein to bewegen en zitu met godsdienstige, sociale en zelfs staatkundige stukken bezig te houden. Zjjn Faillite de la Science is algemeen bekend geworden en maakte veel opschudding en men heeft evenmin zyn schitte rende verklaringen aangaande het katholieke geloof en zjjne niet minder geruchtmakende audiëntie by Leo XIII vergeten, waarop zijn actie ais propa gandist volgde, zoo zelfs dat hy het als ent apostolaat ging opnemen. Groot conferencier, misschien wei de beste van Frankrjjk, had ny onder zyn gehoor de geestelj|Kueui m schoppen. Zjjn werk Discours de Combat getuigt van deze periode in zjjn schrijversleven. Misschien moet men het bejammeren .dat zyn yver hem soms wat ver voerde, enhy dan in en keie kwesties niet bescheiden genoeg tusschen beide trad en ais «Kerkvader" poseerde. Dit is echter maar eea luchtig wolkje dat de bewondering voor zyn moed en prachtig talent niet kan, noch mag ver duisteren. Zijn edel optreden als Katholiek was de eenige rede, dat de geduchte schryver der Etudes Critiques als leeraar aan de Öoröonne en het Collége de France uitgesloten werd. Den dag waarop deze eminente denker, bewonderenswaar dige schryver, wondervolle spreker en moedige strijder ten grave daalde, besloot de benaat het wetsontwerp aan te nemen, waarbjj Zola, de schry ver van een reeks vuile werken, de eer wordt waardig gekeurd, dat zijne assche in het Pantuéou zal gaan rusten, waar boven geschreven staat Aux grands hommes la Patrie reconnaissante. Is 't niet om aan Frankrijks genie te gaan twyteleu De voortdurende weigeringen van den Heiligen Vader, om alles wat de Scheidingswet niet kau verbeteren, aan te nemen, heeft Clemenceau eu zyn ministerie woedend gemaakt en hem eens klaps offensief tegen mgr. Montagnini, den gewezen secretaris van den nuntius, die als bewaarder der oflicieele stukken aan het paleis der nunciaiuur wat achtergebleven, doen optreden en hem zonder vorm van proces over de grenzen laten zetten. Uit alles wat hier nu gebeurt, blykt zoo klaar als de dag dat men met de katholieke Kerk slechts oneenigheid zoekt, geen bevrediging verlangt, ten einde haar en hare dienaars van alles te berooven en tot het uiterste te vervolgen. De minister Briand heelt nu reeds zyn wet ten derde maal gewijzigd zonder er iets aannemeijjks voor de Katholieken, wien 't hier toch uitsluitend geldt, van te maken, zoodat nu ten slotte er slechts een wet van louteren roof overbljjft. Alles wordt de Kerk ontnomen, en zoo men de kerken zelt niet sluit, is dit alleen, omdat men nog niet durft. Er waren den ISden dezer reeds 29 aartsbisschop pelijke en bisschoppelijke paleizen, 31 groote en 23 kleine seminariën tengevolge der scheidingswet aan de katholieke Kerk ontnomen en de bewoners en seminaristen er uit gezet. Het vertrek van den 87-jarigen mgr. Richard, kardinaal-aartsbisschop van Parjjs, uit zjjn paleis in de Rue de Grenelle ging met een grandiose manifestatie gepaard. Meer dan twintigduizend mannen en vrouwen van alle standen en van eiken leeityd brachten den beminden eerbiedwaardigeu hoogbejaarden en ljjdenden primaat van Frankrijk eene onvergetelijke ovatie en geleidden hem, zyn. rjjtuig om zoo te zeggen dragende, naar het hut<^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1