Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bin ufiit land van den heer Dénis Cochin in de Rue de Baby- lone, zoo gracieus en ridderlijk door den eigenaar ter zijner beschikking gesteld. De kreten van Vive Pie X! Vive le Cardinal! klonken daar voortdurend op dien lijdensweg, bijna in een triomftocht herschapen, waarvan de indruk be moedigend op het bedrukte gemoed der Parijsche Katholieken gewerkt heeft. Van dezen geestestoestand waren wij in onze parochiekerk van sSaint Vincent de Paul", Woens dag-avond, bij het plechtige sluitingsfeest van het tridium der Eeuwigdurende Aanbidding, de be- wogene getuigen". Onder het Lof trad de buiten gewoon welsprekende abbé Coubé op, die met den tekst»Die mijn brood eet, zal eeuwig leven") zjjn hoorders in de hoogste vervoering bracht. De diepste ontroering was op aller gelaat te lezen. Onder deze stemming ving de processie met het Allerheiligste aan, waarbij door meer dan duizend stemmen het Credo in unum Deum gezongen werd. 't Was of af de aanwezigen daar gekomen waren om op innig kinderlijke wijze aan hun God getuigenis van hun onwankelbaar geloof in deleer van Christus en van hun gehoorzaamheid aan Zijn stedehouder hier op aarde, af te leggen. In een woord 't was hartverheffend En de hier en daar in de kerk geposteerde politieagenten, met hun képis op het hoofd, wat kwetsend was om aan te zien, kunnen aan hun chefs gerapporteerd hebben, dat zij misschien nooit zoo iets ordelijks, iedereen stichtend en tot het hoogere stemmend, hadden bygewoond. Fidelius. MAROKKO. Uit Tanger wordt gemeld, dat de voorhoede van den mehallah Guebbas te Tanger is aangekomen om daar haar kamp op te slaan. Aan de correspondenten der dagbladen, die zich naar Ain Dalia begeven hebben, heeft Guebbas bevestigd, dat hij nog slechts wacht op enkele uitrustingstukken van Tovres, om zijn weg naar Tanger te vervolgen, De mehallah kan rekenen op 2000 meerendeels havelooze menschen. Zij kampeeren onder 300 tenten en hebben 6 kanon nen. De cavalerie is nog te Alcazar in de achter hoede. Zij zou, volgens de lieden van Guebbas een 1000 manschappen tellen. Guebbas heeft bevestigd zijn vast voornemen om beslist een eind te maken aan de afpersingen van Raïssouli. TWEEDE KAMKR Zitting van Zaterdag 22 December. Waterstaats begrooting. De heer Reyne klaagt over den »warboel" bjj de exploitatie van de Visschershaven telJmui- den, waar vooral de sleep- en reddingsdiensten niet in orde zijn. De haven van Amsterdam mag niet in diskrediet komen door den rooflust van limuidonecbo oloopdionotvu. De minister belooft een ernstig onderzoek. De heer Dolk brengt den minister hulde voor zjjn aanpakken van de kwestie der Landsgebouwen alhier en hoopt, dat de onderhandelingen breed gevoerd zullen worden, niet op de wijze van koop man tegenover koopman. Ook de verbetering van het Kamer-gebouw worde flink ruim opgevat, zegt spr. De m i n i s t e r zegt, te zullen overwegen. De heer Ter Laan vraagt dagelyksche open stelling van de Ridderzaal voor het publiek, of althans meer dan ééns per week. De heer Schaper, wijzende op het nog steeds aanwezig zijn van steigergaten in eenige torens der zalen op 't Binnenhof, vraagt of soms opnieuw dure bouwplannen in 't zicht zijn. De minister antwoordt, dat de bijzondere vergunningen voor bezichtiging van de zalen spoe dig kunnen vervallen, en dat er geen nieuwe bouwplannen zijn. De torens zullen niet worden afgebroken. Bij de atd. Spoorwegen de jaarlijksche wenschen ten behoeve van Districtsbelangen. De heer Hugenholtz vraaagt, werkmanskaar- ten op de spoorweg n ook aan handels en kantoor bedienden te verstrekken en ruimere keus van de treinen, waarvan met die kaarten gebruik mag worden gemaakt. Regeling van werkzaamheden.' Na langdurige bespreking is met 31 tegen 22 stemmen besloten, hedenavond de Water- staatsbegrooting af te doen en Maandag-ochtend 10 uur bijeen te komen voor verdere afhandeling van de begrooting, met aanhouding van eenige betwiste punten tot later, teneinde te trachten, vóór Kerstmis gereed te komen. Na de pauze werden verschillende wetsontwer pen na enkele opmerkingen aangenomen, o.a. de Wet op Middelen en de goedkeuring van de akte van Algeciras. Daarna werd de behandeling van de W a t e r- staatsbegrooting hervat. De heer Troelstra hoopte, dat de minister, die het volgend jaar de loonregeling van het spoorwegpersoneel zal hebben te herzien, rekening zal houden met de wenschen, indertijd in de Kamer geuit bjj de bespreking van den toestand van dat personeel, en klaagde voorts dat, de alge- meene diensttijd te lang is. Spr. constateerde ver der dat de groepsvertegenwoordiging een totaal fiasco is en de eigen organisatie in geen enkel opzicht kan vervangen. De heer van Wichen drong aan op het uitschrijven van een prijsvraag voor toestellen in het belang van de veiligheid, en de heer Ter Laan op een algemeen plan van aanleg van stoomtramwegen van Rijkswege en op uitgifte der vacantiekaarten op de SS. ook in Junien October. De minister Kraus verklaart dat voor het spoorwegpersoneel wegens groote financieele be zwaren, verbonden aan het voorstel der equête- commissie de Zondagsrust niet op 24 uren werd gesteld. Bij herziening van bet regleernent zou men toch net verder kunnen gaan dan tot 22 uren. Het beschikbaar stellen van arbeiderskaarten ook aan niet arbeiders, is geen eenvoudige zaak. Er moet ergens een grens zjjn. Bij de regeling van het spoorwegverkeer zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden met het verkeer te water. Aanleg van dubbel spoor Hengelo—Enschede is wel niet beslist noodig, maar er zijn baanvakken, waarvoor met meer recbt op dubbel spoor kan worden aangedrongen. Bij de herziening van de loonen van het personeel zal de kwestie van het minimum leeftijdioon en het maximum bekwaamheidsloon opnieuw onder de oogen moeten worden gezien. De minister zal in het buitenland nog eens onderzoeken de resultaten van automatische veiligheidstoestellen op de spoorwegen, maar voor het uitschrijven van een prijsvraag vindt hij geen aanleiding. Ten aanzien van stoomtramaanleg door het Rijk moet de regeering voorloopig nog veel aan het parti culier initiatief overlaten. Tegen een verandering der regeling betreffende de uitgifte der vacantie kaarten bestaat bij de spoorwegmaatschappijen groot bezwaar en, naar de minister meent, terecht. De heer Marchant vroeg, hoe 't staat met de stationsplannen te Deventer. De minister antwoordde, dat het ontwerp voor dat station gereed is en dat het ontwerp is goedgekeurd op 16 Maart jl. Vertraging is niet te verwachten. De post is hierop goedgekeurd. Hedenavond 8 uur voortzetting. Zitting van Zaterdag 22 December. des avonds 8 uur. Poster ij en. De heer van Vliet zeide, dat het optreden van den directeur van het postkantoor te 's-Gra- venhage tegen Dinkhuizen getuigde van ambte naarshoogheid, waartegen hij protesteerde. Hij bleet aandringen op een proef met de groepsver tegenwoordiging bij den postdienst en vroeg inlichtingen over de bezetting van het postkantoor te Amersfoort en over de benoeming van den directeur aldaar, in verband met het feit, dat herhaaldelijk bij directeursbenoemingen personen worden gepasseerd. De heer Ketelaar besprak alsnu de positie van de gehuwde vrouw bjj de post en telegraphie. Het in het buitenland ingesteld onderzoek bad spreker gefrappeerdde ambtenaar, daarmede belast, heeft telkens zijn taak neergelegd, als er in het buitenland een gunstige bepaling voor de gehuwde vrouw voorkwam. Verzwegen werd, dat in Noorwegen een regeling wordt voorbereid om de gehuwde vrouwen in dienst te houden in Engeland, in de Britsche koloniën, in Amerika en in meerdere landen zijn gunstige bepalingen voor de gehuwde vrouwen. De heer van Wichen vroeg o.a. verlaging van briefport voor de plattelandsgemeenten. De heer van der Zwaag besprak enkele wenschen van den bond »De Post" en wees o.a. op de verkeerde werking van de klasse-indeeling der kantoren en op de salarissen der bestellers. Aangedrongen werd voorts op afschaffing van de geheime conduitestaten bij de post. De heer Ter Laan, zich aansluitende bij het betoog der heeren Tak, Van der Zwaag en Ketelaar, critiseerde ook vooral het rapport in zake de werkzaamheid van gehuwde vrouwen bij den post- en telegraafdienst. Hij drong aan op een nader onderzoek. De heer Roodhuyzen besprak o.a. de z.i. misplaatste zuinigheid bij de inrichting van poctpubouwen, waarbij niet gelei wofdt Op de toekomst. Op verschillende andere punten sloot by zich bij vorige sprekers aan. Bij het verder debat verdedigde de heer B 1 o o k e r het kon. besluit tot uitgifte van bijzondere postzegels ten bate van de Amsterdamsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose en bracht den minis ter hulde voor den indirecten steun in de bestrij ding van een volksziekte, tegen welke anders de heer Tak en zjjn partijgenooten zoo krachtige maatregelen wenschen. Dit gaf den heer Hugenholtz aanleiding tot de opmerking, dat zijn partij steeds maatre gelen tegen de ziekte heeft gesteund, maar dat de grief tegen dezen maatregel is, dat hij de ijdelheid streelt. Men geve liever directen rijkssteun. Voorts drong deze spreker aan op het nemen van een proef met brievenbussen aan de trams, b.v. in de vier grootste steden en op het verbinden aan de groote postkantoren van wisselkantoren, waar Nederlandsch bankpapieren in pasmunt kan worden verwisseld. Nadat de heer van Wijnbergen nog had gewpzen op een vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij afdoende is gebleken, dat het misbruik van vrijdom van port, verleend krachtens de wet, niet strafbaar is, beantwoordde de Minister de verschillende sprekers. De Minister zal wat het geval Dinkhuisen betreft, den brief van den directeur niet in be scherming nemen. Wat hij dien hoofdambtenaar in zijn kabinet heeft gezegd, zal de Kamer niet verlangen te weten. Overigens verdientfde directeur niet die scherpe verwijten, die men tot hem heeft gericht. De bestuurders der vakvereeniging zul len geen nadeeligen invloed van hun optreden in deze ondervinden. Verdedigd werd voorts door den Minister de uitgifte van de postzegels ten bate van de Amsterdamsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Veelvuldige toepassing zal niet plaats hebben. Van een militair karakter bij den post en telegraafdienst is den minister niets gebleken, evenmin als van een capitulantenstelsel in die mate, dat daardoor nadeelen ontstaan. Is met de intrek king van de spaarbankemolumenten een onwilii- keurige onbillijkheid begaan, dan zal die worden hersteld, behalve de financieele bezwaren zijn er voorts nog andere tegen toelagen aan de post- en telegraafam btenaren Den directeur-generaal is opgedragen contact te houden met de vakvereenigingen, zoo dikwijls hij dit noodig acht, zoolang de groepsvertegenwoor- diging er nog niet is. De minister heeft geen aanleiding te meenen, dat bij de voordracht voor den directeur te Amersfoort eenige onregelmatig heid zou hebben plaats gehad. De minister dankte den heer Ketelaar voor diens aanvullingen, wat be treft de gehuwde vrouwen bij den post- en tele graafdienst. Die aanvullingen zullen hem van dienst kunnen zijn bij de bepaling van zijn standpunt, dat hij zich hoopt te vestigen na een samenspreking met de inspecteurs en de directeuren der groote kantoren. -:jVoorts zal de minister de wenken van den heer Van Wichen overwegende benoeming van post boden to- besteller in groote steden heeft bezwaren. De minister zal echter overwegen of er aanleiding is zjjn zienswijze in deze te wjjzigen. Dat het klasse-stelsel niet zou deugen, mag niet zoo grif worden aangenomen. Wat er aan is van de beweringen ten aanzien der geheime conduitestaten zal de minister onderzoeken. Verlaging van port voor veertiendaagsch couranten, wordt overwogen. Brievenbussen aan de trams zouden veel personeel een groote kosten eischen. Wisselkantoren aan postkantoren te verbinden, zou groote financieele offers vragen. Overwogen zal worden of 't niet beter ware overtreding van portvrijdom strafbaar te stellen in de postwet. Nadat bij de afd. telegraafdienst de heer vanNispen opnieuw op overlegging van de conceptvoorwaarden voor telefoonconcessionarissen had aangedrongen, zeide de minister, dat hij het voornemen heeft, zijn volle aandacht aan de locale telefoonwetten te gaan wijden, zoomede aan de concessie. Op 'n opmerking van den heer van Twist (betreffende het gemis van een telegrafische ge meenschap te Vollenhove) antwoordt de minis ter nog, dat voor Vollenhove geen uitzonderings maatregelen kunnen worden genomen, nu eenige raadsleden weigerachtig zijn een verzoek aan de regeering te richten, om op gelijken voet behandeld te worden als overeenkomstige gemeenten. De Begrooting is daarna goedgekeurd. Na goedkeuring van enkele kleine wetsontwerpen wordt de vergadering verdaagd tot heden (Maandag.) Eerste Kamer. Zooals vroeger was aangekondigd, zal de Eerste Kamer der Staten-Generaal a.s. Donderdag 27 Dec., des namiddags te half 2 ure weder bijeenkomen. Pr. G. II. van Mourik Broekmans. Naar De Ingenieur verneemt, heeft de regee ring van Uruguay prof. G. II. van Mourik Broek man, c. i., directeur van de in uitvoering zijnde rioleerings- en waterleidingswerken te Santiago (Chili), uitgenoodigd als honorair lid zitting te willen nemen in het hygiënisch congres, dat in Januari 1907 te Montevideo gehouden zal worden. Staatscommissie gemeente-llnanciën. De subcommissie uit de staatscommissie voor de gemeente-financiën, bestaande uit de heeren mr. F. S. van .Nierop, mr. M. W. F. Treub, H. Pollema en mr. J. B. Kan, heeft, naar de Stand. verneemt, de door haar ontworpen conceptwet- ten aan de leden der staatscommissie rondgezon den. Die voorstellen bestaan uit een herziening der wet van '97, een ontwerp over afstand van rijksbelastingen en een ontwerp belastingregeling; herziening der gemeentewet. De commissie in pleno is in begin van Januari tot behandeling dezer ontwerpen van de .sub-commissie opge roepen. j Onderlinge Risico-Vereeniging van Neder- landsche gemeenten. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben, naar men ons meldt, als hun gevoelen medege deeld, dat een Raadsbesluit hetwelk toetreding tot die vereeniging beoogt, niet kan worden be schouwd als een regeling van gemeenschappe lijke belangen, bedoeld in art. 121 der gemeente wet, zoodat ter zake geen machtiging van hun college wordt gevorderd, welk gevoelen door den minister van Binnenlandsche Zaken wordt ge deeld. Bovendien, zoo oordeelen Gedeputeerde Sta ten, kan een zoodanig Raadsbesluit niet gerang schikt worden onder een der gevallen, omschre ven in art. 194 of in eenig ander artikel van die wet, waarin goedkeuring door hun college wordt vereischt.' Ongelukken. Op den IJsel, nabij Worch Rheden, is een roei bootje omgeslagen, waarin de koopman J. Kap- tein en diens 23-jarige zoon, beiden wonende te Westervoort, waren gezeten. De vader kon zich vastgrijpen aan de omgeslagen boot en gered worden, doch de zoon verdronk. Vermoedelijk bij het aanmaken der kachel geraakten Zaterdag de kleederen van de dienst bode van den heer V. te Helmond in brand. Alleen tehuis zijnde, liep zij de straat op, waar een kassiersbediende K. H. haar aantrof, bijna in volle vlam staande. Na veel moeite gelukte het hem het vuur te dooven, waarbij hijzelf he vige brandwonden aan de hand bekwam. Dexonge- lukkige is in levensgevaarlijken toestand naar het gasthuis overgebracht. Zaterdag-morgen is te Katwijk de schippers knecht van Loon door de gladheid bij het aan boord gaan te water gevallen en verdronken. „Fatsoenlijk en ordelijk". De Schied. Ct. treedt in een repliek op eene beschouwing omtrent de niet-doorgegane lezing van den anarchist Kloosterman door het antirevolu tionaire Volksblad gehouden, waarbjj zij oek ons blad niet ongemoeid laat. De aanleiding tot be doeld artikeltje was, dat het Volksblad evenals zoovelen in deze stad aanstoot heeft genomen aan de volgende zinsnede aan het eind van een bericht omtrent Kloosterman door de Schied Ct. geplaatst »Alles heeft echter ean rustig verloop gehad, dank zij de kalme houding van Kloosterman en zijne partygenooten. Het Volksblad 'meent veeleer dat »als er hier van dank sprake is, dan zjj die toe gekend aan het optreden van de Schiedamsche politie". Met deze opmerking gaat echter de Schied. Ct., die eenigen tijd getracht heeft voor neutraal blad door te gaan, maar dat onmogelijk standpunt sedert lang heeft moeten prjjsgeven, volstrekt niet accoord. Het orgaan dat wij ook nu maar weer kortheidshalve de »Oude" zullen noemen, bljjkt aan haar onvervalscht liberalisme ean goede dosis anti-papisme te hebben toegevoegd. De rood zwarte broeders broeders, die op haar redactie bureau niet zoo geheel vreemd zjjn, moeten in hare kolommen zooveel mogelijk ten laste van hunne principieele papistische bestrijders verheer lijkt worden. Fatsoenlijk en orde'jjk waren alUen Kloosterman en zijn partijgenooten de Roomschen zouden echter aanleiding tot wanorde hebben gegeven, ware Kloosterman c.s. niet zoo kalm opgetreden. Luister slechts naar de volgende zinsnede Blijkbaar was de Jdrukte op straat het uit vloeisel van een vooruit gemaakte afspraak der R. K. Volksbonders, die onder leiding schenen te staan van de heeren Smit, Mouwens en Fre- deriks e. a., welke actie trouwens door de »N. S. Ct." openlijk is erkend in haar hoofd artikel van 47 December, waarin letterlijk staat Hier citeert de »Oude" wat wij schreven over de laaghartige daad, de slag in het aangezicht heel het christelijk Schiedam te geven, die nog in tijds door de activiteit der chris- telijke voormannen is verijdeld. - zij spatieert hier en vervolgt dan Met geweld moest dus zoo noodig belet wor den, dat de voorgenomen vergadering doorging. Kloosterman heeft blijkbaar dien toestand begrepen, gat niet de minste aanleiding tot een relletje en vertrok. De politie, begrijpende dat een kleinigheid aanleiding kon geven tot ver storing der orde, vergezelde de beide vijandige groepen, totdat een hunner, en dat waren Kloosterman c.s., met, de tram vertrok. Voor de fatsoenlijkheid en ordelijkheid op den openbaren weg ware bet veel beter geweest als de Volksbonders rusiit: thuis of in hun gebouw ware gebleven, want dan had een conflict niet m o gel ij k geweest. Neen »Oude", voor de fatsoenlijkheid en orde lijkheid op den openbaren weg ware het veel beter geweest, dat Kloosterman in Rotterdam was ge bleven en niet de zaal van Musis" komen op- eischen, waar hem nog den vorigen avond betee- kend was, dat die in geen geval ter zijner beschik king zou zijn. En dan durft de sOu-'e" nog beweren, dat Kloosterman niet de minste aanleiding tot een relletje gat. Ën wat zij hierboven onzen christeljjken voor mannen i. c. ook ons achtbaar Raadslid, de heer Smit ten laste durft leggen, houdt al evenmin steek. Neen, de christelijke voormannen waren niet op geweld uit. Zij hebben alleen met alle wettige middelen de laaghartige daad die men wilde voltrekken, verijdeld. En voor zoover hun optreden op Zondag 4ö Dt-c-mber betreft, is dit slechts aan de openbare orde ten goede gekomen. Bij onze wakkere politie is dit niet onbekend. Over hetgeen de Schied. Ct. schrijft over het grondwettig recht van vereeniging en vergadering kunnen wi| kort zijn. Dat recbt geeft niet de vrij heid de Nederlandscbe Katholieken, die evenzeer Nederlandsche staatsburgers zijn, in openbare ver gaderingen en op de openbare straat in hun hei ligste gevoelens te beleedigen en te krenken, zoo als 't in en om Rotterdams Verkooplokaal onlangs gebeurd is. Daartegen te waken, dat met alle wettige middelen te beletten en te verjjdelen, zal steeds hun onvermoeid streven zijn. De tjjd is al lang voorbij dat zij zelfs toen nog eene meer derheid zich door een brutale minderheid lie ten verguizen en vertrappen. Het nieuwere geslacht heeft van het oude wel geduld in lijden geleerd, maar is aan de vaardigheid tot rechtma tig strijden, tartensmoede, niet vreemd gebleven. Bljjke 't ook in de toekomst dat, met inachtne ming der openbare orde, Neêrlands Katholieken bun heiligste rechten, het recht ook met gehoond, beleedigd te worden, met alle wettige middelen zullen weten te verdedigen. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maande]ijksche vergadering der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond werd wegens om standigheden gisteren aldus iets vervioegd gehouden. De voorzitter, de heer T. H. J. Mouwens. de vergadering openend, deed daarna door den secre taris de notulen der laatst gehouden vergadering lezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat nog weer 9 nieuwe leden tot de Bondsafdeeling waren toe getreden en maakte hij melding van het overlijden van een Bondslid, dat in aller gebed werd aan bevolen. Na nog enkele mededeelingen van meer bij zonderen aard gaf daarna de Voorzitter net woord aan den penningmeester, den heer H. Voorwald, tot het uitbrengen van het halfjaarlyksch verslag. Daaruit bleek dat de halfjaars-rekening sluit met een kassaldo van f 68.64. In zake den verbouw van het Bondsgebouw werd medegedeeld, dat de vezamentlyke kosten ƒ23558.bedragen. Alvorens tot het vragen van inlichiingen naar aanleiding van het halfjaarljjk.-ch verslag gelegenheid te geven, bracht de Voorzitter den penningmeester dank voor zijn accuraat beheer, dit jaar vooral tot een moeilyke taak geworden door de uitge breide administratie, die de verbouw van het Bondsgebouw heeft gevorderd en herinnerde hjj er aan, dat een drietal personen tot verifieurs moest worden gekozen. Daar de wensch werd uitgesproken allereerst een deskundig persoon tot verifieur te benoemen, werd eerst tot verifieur benoemd de beer J. H. Frederiks en vervolgens door de vergadering, ook bij zitten en opstaan mede de heeren De Haas en Willemse tot verifieurs aangewezen. Naar aanleiding van het medegedeelde omtrent het totaal der verbouwingkosten ontstond nog eenige discussie over de vraag of de klacht der aannemers inzake de teleurstelling welke de bouw hun had opgeleverd, gerechtigd was te achten. Daarbij bleken ten slotte allen voldaan te zjjn door de mededeehng van den Voorzitter, dat volgens verklaring van den architect, den heer Dessing, het werk zeer goed voor de begrootingssom kon gemaakt worden en dat den klagers in ieder geval den weg van arbitrage openstaat. De heer J. H. Frederiks deelde daarna mede, dat hem door een aanzienlijk ingezetene dezer gemeente een zeker bedrag was ter hand gesteld tot steun in den strjjd tegen het papieren gevaar. Dat bedrag was geschonken uit sympathie voor den Volksbond en uit respect voor de activiteit van haar Propagandaclub »St. Paulus". {Applaus). Daarna deelde de Voorzitter mede, dat voor de jaarvergadering van het Ondersteuningsfonds, waarin de bestuurkeuze moet plaats hebben, can- didaten tot 5 Januari a.s. kunnen worden opgegeven. Nog restte voor deze vergadering het uitbrengen van het jaarverslag, maar de Voorzitter meende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2