Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De minister erkende de nadeelen aan der gelijke industrie verbonden. Overtredingen van de bepalingen ten aanzien van den kinderarbeid zijn echter te Rijssen niet geconstateerd. Wel is aanleiding voor wettelijke regeling van de huisindustrie, vooral ook met het oog op de woningen, waarin de industrie wordt uitgeoefend. Na nog eenige discussie werd de begrooting aangenomen, evenals Hoofdstuk XII en eenige kleine wetsontwerpen. De vergadering ging daarna uiteen tot 29 Januari voor sectie-onderzoek van de financieele wetten enz. Offlcieele berichten. Bij Kon. besluit is de heer A. Rienacker erkend en toegelaten als consul-generaal van Duitschland te Amersterdam voor Nederland. Kerstfeest ten Hove. Men meldt uit Den Haag: Op den eersten Kerstmiddag hebben de Ko ningin en de Prins in de balzaal van het paleis aan den Kneuterdijk, waarin fraai versierde Kerst- boomen waren opgesteld, aan ruim 100 kinderen van 6 tot 12 jaren, van hun dienstpersoneel Kerstgeschenken uitgereikt, bestaande uit speel goed en allerlei versnaperingen. Deze plechtig heid, waarbij ook de chefs van de departementen der Koninklijke Hofhouding tegenwoordig waren, werd voorafgegaan en besloten met eenige Kerst liederen door een dameskoor. Audiënties. De gewone audiënties van de Ministers van Binnenl. Zaken, Koloniën en Marine, zullen resp. op 29, 28 en 28 December niet plaats hebben. Eerste Kamer. Men meldt ons uit Den Haag: De leden der Eerste Kamer hebben zich heden (Donderdag), na afloop der tegen half twee be legde openbare vergadering naar de afdeelingen begeven, tot onderzoek der vóór 1 Januari afdoe ning eischende begrotingshoofdstukken en andere wetsontwerpen, die vóór 1 Januari afgedaan moe ten worden. De Indische begrooting 1907 wordt tegen Vrij dag en Zaterdag aan de orde gesteld. Celebes. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint1 i i Op 21 December overvielen de marechaussees van Christoffel in het grensgebergte van Siden- reng, westelijk van Masepe, de schuilplaats van den radja van Goa. La Panggorisan, de zoon van den radja en 18 volgelingen sneuvelden. Kraeng Bonto Nompo, de broeder van den vorst, werd gevangen geno men. De vorst zelf ontsnapte. Hoofdredacteur Malan. De heer Malan is over Vlissingen naar Londen vertrokken. Zaterdagmiddag bracht hij een bezoek aan Dordrecht, waar hij ook het Zuid-Afrikaansche museum heett gezien. Aanstaanden Zaterdag keert hij uit Southampton naar de kaap terug. Nederlanderschap. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Commissarissen der Koningin in onderschei dene provinciën een schrijven gezonden, dat ook aan het oordeel van den minister van justitie de kennisgevingen betrekking hebbende op het be houd van het Nederlanderschap bedoeld in art. 7 no. 5 der wet van 12 Dec. 1892, moeten worden onderworpen, indien zij worden gedaan door personen, die reeds meer dan tien jaar sinds hun meerderjarigheid in den vreemde verblijf hou- Inspecteur van politie. De bond van Inspecteurs bij de gemeentelijke politie in Nederland heeft in zijn vergadering op 22 Dec. te Amsterdam gehouden, met alge- meene stemmen besloten tot het instellen van een examen voor aspiranten naar de betrekking van inspecteur van politie, in afwachting, dat de Regeering eventueel deze materie zal ter hand nemen. f j.; Schiermonnikoog;. Bij notarieele akte is de overdracht van het badhuis op het eiland Schiermonnikoog en van p. m. 200 hectare duingronden aldaar door graaf Bemdorf aan een Belgisch syndicaat tot stand gekomen. Esperanto. De Nederlandsche Esperantisten-Vereeniging heeft Zondag te Utrecht een algemeene vergade ring gehouden, ter bespreking van nieuw opge maakte statuten en huishoudelijk reglement, hoofd zakelijk om te komen tot het stichten van afdee lingen. Vertegenwoordigd waren de groepen Am sterdam, Rotterdam en Arnhem. Ongevallenverzekering;. Het Weekblad voor de Rechtspraak der Onge vallenverzekering zal na het einde van den twee den jaargang, wegens gebrek aan belangstelling ophouden te verschijnen. In de nog te verschijnen nummers Zullen de uitspraken van den Centralen Raad van Beroep tot uit. December worden opgenomen. Troelstra's Kerstrede. Men meldt uit Amsterdam, d, d. 26 Dec. Het Tweede Kamerlid de heer mr. P. J. Troel stra heeft hier heden weder zijn jaarlijksche rede voor de Socia 1 Democratische Arbeiderspartij ge houden, waarin hij ditmaal de plaats behandelde die deze in de politiek op dit oogenblik inneemt, en wat daaruit voor baar voortvloeit. Ongelukken. Te Heilaard is een zoontje van J. R. door 't ijs gezakt en verdronken. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op de spoorbaan bij blokhuis B B nabij Rotter dam door een machinist van een kolentrein, ko mende uit Schiedam, het Ijjk gevonden van een persoon, die door den spoortrein overreden was. De beenen lagen een 15 Meter van het lichaam verwijderd. Het lijk werd later door de vrouw herkend als te zijn dat van den 45 jarigen vleeschhouwer Dirk Overman, te Rotterdam. In de Jan de Braystraat te Haarlem kwam Woensdagochtend een oude dame door de glad heid te vallen. Zij brak een been en werd per rijtuig huiswaarts gebracht. De ruim 60-jarige B. K. uit Laren (Gooiland), is te Hilversum bij het rijden van partijtjes hak hout tusschen de laatste wagenvracht en een paal beklemd geraakt. De ongelukkige was terstond dood. Te Amsterdam is het echtpaar Orlemans, beiden ongeveer 60 jaar oud, wonende aan den Blauwburgwal, vermoedelijk door gas gestikt, dood in zijn slaapkamer gevonden. Nabij Bennebroek is iemand, die uit de tram sprong, gevallen. De man kreeg de wielen van een der tramwagens over de beenen, die geheel werden afgereden. Na verbonden te zijn, is do ongelukkige, de arbeider S., van Hillegom, kostwinner zijner moeder, naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Zaterdagmiddag wilde een heer van middel baren leeftijd aan het Amsterdamsch Centraalsta tion nog in een reeds in beweging zijnden trein naar Rotterdam springen, met het treurig gevolg, dat hij onder den trein geraakte en voor dood werd opgenomen. Per brancard werd hij naar het gasthuis vervoerd. Men meldt uit Eindhoven Een zestienjarige jongen, werkzaam aan een lucifersfabriek, had Maandag wat afval van kopstof in zijn zak gestopt, die door wrijving ontplofte. De jongen liep een ernstige brandwonde op en is in het liefdehuis opgenomen. Kloosterman. De infaamste en brutaalste streek, door Kloos terman in den laatsten tijd uitgehaald, is zeker wel geweest zijn optreden van gister hier ter stede. Hoewel geen enkele fatsoenlijke localiteit voor dezen beruchten anarchist beschikbaar was, heeft hij ten slotte toch onderdak gevonden en wel1 bij de S. D. A. P. In het lokaal „Constantia" heeft hij nu gelegenheid gevonden om zijn rede onder den titel „In naam van Christus" te houden. Het meest fatale van Kloosterman's optreden is, dat hij juist den Tweeden Kerstdag daarvoor had uitgekozen. Op den dag, dat het christen volk het blijde en emotievolle kerstfeest vierde, op den dag, waarop door oud en jong het schoon ste feest van het geheele jaar werd herdacht, durfde die man den treurigen moed te hebben om aldus naar onze anders zoo vreedzame stad te komen. De moed tot dezen laaghartigen streek zal bij Kloosterman zeker nog wel een beetje zijn aange sterkt, nu hij hier zijn socialistische broeders (de mannen, die nota bene zeggen, dat zij niet vij andig zijn tegenover den godsdienst 11) bereid vond hem met hun orgaan en locaal een handje te helpen; terwijl de houding van de Schied. Crt. de man in zijn boosaardig bedrijf ook wel tot steun zal zijn geweest. De katholieke propagandisten zoowel van hier als elders hebben gister weder eens krachtig ge toond, dat Schiedam van individuen als Kloos terman niet gediend is. Het krachtig optreden van gister zal aan men- schen, die zich den naam fatsoenlijk nog willen zien toegekend, wei geleerd hebben, dat een man, die er op uit is onze katholieke ingezetenen in hun heiligste gevoelens te kwetsen en die in relatie staat met een winkel, waarin handel ge dreven wordt in vuile pornografische schrifturen en prenten, uit deze gemeente behoort te worden geweerd. Een strooibiljet door de Propagandaclub „St. Paulus" op Eersten Kerstdag bij het uitgaan der kerken verspreid, noodigde allen uit, niet in, maar voor „Constantia" te zijn en ieder, die wilde binnengaan te overreden van zijn voor nemen af te zien. Aan die uitnoodiging hebben Schiedams Ka tholieken, de Volksbonders vooral, in grooten ge tale gehoor gegeven. De politie, die een zwaar wichtige taak te vervullen had, deed allen die voor „Constantia" verschenen, doorloopen. Het gevolg was dat in den tijd dat Kloosterman, die om streeks 11 ure verscheen, in dat gebouw vertoefde, een breede stoet van betoogers zich voortdurend over de Hoogstraat bewoog. De propagandisten zoowel van de Rotterdamsche als de Schiedam- sche Bpiidsafdeeling deden intusschen in de sneeuwjacht uitstekend hun werk. Zij verspreiden het bovenvermelde manifest en brachten ook exemplaren van de plaat der katholieke sociale actie onder het publiek. Omstreeks half twee liep de vergadering in „Constantia" ten einde. Kloosterman kwam ten laatste naar buiten en begaf zich door tal van politie-agenten beschermd niet naar de tram, zoo als velen verwachtten, maar ging in de rich ting van het station, gevolgd door de talloozen, die hem vóór den rommelzolder der sociaal-demo craten wachtten. Het publiek toonde op verschil lende wijzen o. a. door het aanheffen der natio nale liederen, hoezeer 't het optreden verfoeide van een man, die elk ordelijk gezag met voeten treedt. In de Roterstraat werd een persoon gear resteerd en geboeid naar het politiebureau ge bracht. De politie leidde Kloosterman langs de Over- schiesche straat tot in de vestibule van het sta tion, maar keerde zich toen eensklaps tot de volgende menigte. Naar veler getuigenis is toen de hoofdagent die met de leiding belast was, te onoordeelkundig opgetreden. De politie weigerde den toegang tot het station aan hen, die met den trein naar Rotterdam vertrekken moesten, trok de sabel en dreef de menigte uiteen, die ook over het plantsoen en langs het „zwarte wegje" naar den Singel vluchtte. In breede scharen, zingende de nationale lie deren en het lied tegen den „vuilhandel" trok daarop de menigte af. Vele begaven zich naar het Bondsigebouw aan de Lange Haven, waar na eenige toespraken, die getuigden hoezeer al len onder den indruk van het gebeurde waren, de betooging een einde nam en verder allen rus tig huns weegs gingen. De Rotterdamsche pro pagandisten gingen zeker met de vaste overtuiging, dat Schiedams Katholieken evenmin als hun Rot terdamsche geloofsgenooten bij een zoo ver gaand brutaal en voor hen hoogst krenkend optreden, zich niet onbetuigd lieten. Tooneelwedstrijd. De aangekondigde soirée amusante ter gelegen heid van de uitspraak der jury in den tooneel wedstrijd van «Alberdingh Thym" werd gister avond in de gehoorzaal van het Bondsgebouw gegeven, die met het clubvaandel te midden van levend groen versierd en door een overtalnjke menigte, waaronder ook enkele eerw. heeren gees telijken en broeders bezet, een recht opwekkenden aanblik bood. De voorzitter van «Alberdingh Thym", de heer H. B. Albers, de soirée openend heette weder allen hartelijk welkom ter gelegenheid van het 10- jarig feest van «Alberdingk Thym", in het bijzon der de prijswinners, die nu het loon voor hun jjver en toewijding zouden gaan ontvangen. Daarna werd een zeer gevarieerd,en welgekozen program uitgevoerd. Allereerst werd opgevoerd het tooneelspel De twee Bedienden of het spook te middernacht, kluchtspel in éen bedrijf door Juliano, het tooneelstuk waarmede «Alberdingh Tbym" bjj den wedstrijd te Gouda den tweeden prijs behaalde. In het stuk spelen de hoofdrol een voormalig krijgsman, die een kasteel bewoont, dat een rijken baron, die zich in het huwelijk gaat begeven, wenscht te koopen, en zijn bediende, die gaarne den ouden knorrigen heer voor een nieuwen pa troon wenscht te verwisselen, en daarom samen spant met den bedienden van den baron, die mede voordeel bjj dezen koop betracht om het kasteel, in handen van den barön te spelen, die 't met den eigenaar over den koopprjjs niet eens kan worden. Daartoe verzinnen zij spookhistories, en nadat de bediende van den baron als spook vermomd op het middernachtelijk uur is verschenen, geeft de eige naar schriftelijk bewijs, dat hij het kasteel tot --geringen prjjs aan den baron wil afstaan. De laaghar tige daad der beide bedienden komt echter aan 't licht en de baron, wien nu het geval van den geringen koopprijs duidelijk wordt, weigert van de misleiding gebruik te maken, zendt de beide bedien den weg en verklaart zich bereid op billijken grondslag met den eigenaar over den aankoop te onderhandelen. Dit stuk is wel het beste wat wij in den loop van deze wedstrijd-avonden gezien hebben er ligt een goede moraal in en de bijzondere toewij ding van Alberdingk's Thym's leden bracht 't uitstekend tol zijn recht. De beste krachten van de tooneelclub, de heeren schafthuizen, van Asten, Kemper en Breuseker, traden dan ook voor het voetlicht en handhaafden hun gevestigde reputatie. Nadat het welverdiend applaus dat den krani- gen spelers loonde, was verstomd, gaf het harmo nie-orkest »St. Ambrosius" in een der tribunes gezeten, dat reeds Hultzmann's marsch Uncle Sammy en Verdi's ouverture Nabuchodonoser ten beste had gegeven, ons de fantaisie sur 1' opera Freischutz te genieten. Daarna werd het podium door St. Cecilia's leden ingenomen en gaven zjj ons te hooren ln de Kerk van Bart Verhallen, waarna een tweetal kwartetten Vertrou wen van F. Abt en Stille van J. Haydn werden uitgevoerd. En ten laatste werd ons nog het wel oude, maar toch immer mooie Les Martyrs aux arenès van L. de Rillé te genieten gegeven. Zoo wel in de kwartet- als de koornummers toonden »St. Cecila" over wat uitstekende krachten ze te beschikken heeft. Onder de bezielende leiding van den heer Den Draak werden de nummers uitge voerd op eene wjjze, die het zoo verscheiden publiek in verrukking bracht, zoodat 't de kwartet en koorzangers met een krachtig applaus loonde. Voor de pauze gat nog een van St. Ambrosius' leden een solo voor clarinet met pianobege leiding ten gehoore. De heer Wielemans wekte algemeene bewondering door de wjjze, waarop bjj Bergson's Scène et aria sur Louisa di Montfort ten gehoore gebracht. Wel verdiend was dan ook het applaus dat na zijn schoone voordracht opging. Na de uitvoering van de programnummers door »St. Cecilia" uit "te voeren, nam de voorzitter van «Alberdingk Thym" het woord. Namens bestuur en leden der tooneelclub bracht hij har telijk dank aan St. Cecilia's leden voor de gebo den medewerking en in 't bijzonder aan den heer Den Draak, die sAlberdingk Thym" in dezen met raad en daad had bijgestaan. Daarom bood hij St. Cecilia's wakkeren directeur het eerelidmaat schap van «Alberdingk Thym", hopend dat de beide onderafdeelingen nog lang genoeglijk met elkaar zouden samenwerken. De heer Den Draak dankte met eenige hartelijke woorden, ver zekerend dat sAlberdingk Thym" steeds op zjjn assistentie rekenen kon en wenschend de beide onderafdeelingen zouden samenwerken aan den groei en den bloei der Bondsafdeeling. Na de pauze was het lang verbeide oogenblik voor de uitspraak der jury gekomen, nadat »St. Ambrosius" een marsch had doen booren. De voorzitter der jury, de heer dr. C. J. Vinkesteyn, achtte 't ean gelukkige gedachte, toen de tooneel club 10 jaren geleden werd opgericht, baarden naam «Alberdingk Thym" te geven. Onder de katholieke Nederlanders van de 19e eeuw is er toch geen, die in tooneelaangelegen heden zooveel eer behaald heeft, zoo algemeen geëerd was in zijn lang leven, en zoo gejjverd heeft voor het tooneel en gear beid aan de beschaving der katholieke Nederlan ders als de Amsterdammer die dezen eerenaam droeg. Dat tooneelspel en katholiciteit met elkan der in strjjd zouden zijn, moest spr. beslist ont kennen. De Kerk en de geestelijken hebben het tooneelspel als zoodanig nooit veroordeeld, maar alleen tegen de verkeerde uitingen van die kunst gewaarschuwd. Integendeel de mysterie-en passie spelen, eerst binnen later buiten de muren der kerken, brachten meer levendig en sprekend de geheimen van den godsdienst onder de aandacht der geloovigen en is ook niet in de ceremoniën van den eeredienst een duidelijk sprekende dra matische trek waar te nemen 't Was dan ook goed gezien dat de afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond naast de behartiging der godsdienstige en sociale belangen zich krachtig wjjdden aan de beoefening van het tooneelspel daardoor hebben de katholieke vereenigingen de kunst bijzonder aan zich verplicht. Kunst spreekt trouwens uit alles wat met den katholieken eeredienst in betrekking staathet offer der priesters, het gebed der geloovigen, onze tempel gebouwen, de priesterlijke gewaden de heilige voorwerpen van den eeredienst, de beelden en schilderijen, den gewijden zang en zooveel wat tot uitoefening van den eeredienst strekt. Nu begrijpen de juryleden zeer goed dat de le den van een Volksbonds-afdeeling, die in het zweet huns aanschijns hun sober brood moeten verdienen, niet die fri-cnheid van geest en lichaam bezitten om zich onverdeeld aan de kunst te wijden; daarom willen zij de betrokken vereenigingen enkel een wenk geven, om met eenigen goeden wil tot be tere resultaten te komen dan hier te zien waren. Allereerst betreffen die de keuze der stukken waarin meerendeeis rollen voorkwamen, waar van geen opvoedende, veredelende kracht uitgaat. Opmerkelijk was 't dan ook dat bet stuk, dai bet beste gespeeld is, ook datgene is waarin 't meeste inzat. Behoort de keuze der stukken degeljjk te zijn, het spel legt ook verplichtingen op tegenover de schrijversde stukken behooren niet in zulk een verminkten toestand gegeven te worden, dat de schrijver er zijn eigen werk niet meer in her kent. Verder behoort er vooral gelet te worden op beschaving en samenspelvaak is 't toch voorge komen dat door goed samenspel spelers van min deren rang in het spel uitmunten; daarom moeten allen met één gedachte en één geest bezield zijn, en zij die niet in de gelegenheid zijn zich door beroepspplers te laten voorlichten, de hulp van fijn beschaafde menschen inroepen, wat voor samen spel en opvatting bepaald noodig is. Na deze opmerkingen moest spr. ook een woord van hulde brengen, niet een gelegenheidshulde, maar een oprecht gemeende hartelijke hulde. Meermalen bebtien de juryleden verbaasd gestaan over de toewijding en het succes der dilettanten, gelet op hunne betrekkelijk kleine ontwikkeling. Onder goede verstandige leiding zullen zij zeker bij een volgenden wedstrijd tot betere resultaten kunnen kotren dan bjj dit concours werden ver kregen. Wat vaak bij een wedstrijd voorkomt, dat een uitgeloofde prijs niet wordt toegekend, omdat de betrokken vereeniging dien niet verdiende, is in dit geval niet voorgekomen; zelfs de vjjfde prijs is ten volle verdiend. (Applaus.) Daarna deelde de voorzitter der jury het eind resultaat harer uitspraak medeDe eerste p r ij s was met algemeene stemmen toegekend aan de tooneelvereeniging Leo XIII, te Purmerend, met »De twee dooven" de tweede prijs werd met algemeene stemmen verleend aan de tooneelvereeniging «Utile Du lei" te Edam, met «Schuwen gaan ze". Het toekennen Van den derden en vierden prjjs had veel hoofdbrekens gekost. Ten slotte werd de derde prijs met 3 teg"*n 2 stemmen toegekend aan de Rederijkerskamer St. Weren- fudus te Watergraafsmeer met «Een verstrooide notaris" en de vierde prjjs met algemeene stemmen aan deRederjjkersk*;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2