Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Nieuwjaar. lieuwjaarswwlien 29ste Jaargang. Zaterdag 29 December 1906. J No. 8695. EERSTE BLAD. kostelooze inenting en Muting tegen potten. 50 CENT Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. 8tads- en Gewestelijk Nieaws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 89. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Wij vestigen er de aandacht op, dat aan ons bureau voor het nummer van 1 Januari kunnen worden bezorgd. De Nieuwe Schiedamsche Courant biedt door haren uitgebreiden lezerskring een uitmuntende gelegenheid voor alle ingezetenen om op den Nieuwjaarsdag een heilgroet te brengen aan vrienden, bekenden en cliëntèle. Men adverteere dus in de rubriek sNieuwjaars- wenschen" van de Nieuwe Schied. Crt., tegen den prys van per annonce van ten hoogste 6 regels. gC Wy verzoeken beleefd de advertentiën zoo t ij dig mogeljjk aan ons bureau te bezorgen of aan den colporteur mede te geven. De Administratie van de NIEUWE SCHIED. COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken. BureauBoterstraat 50. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4den Decem ber 1872 Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat ten huize van den gemeente-genees heer, den heer Dr. J. ENDTZ, wonende Singel no. 66, driemaandelijks en wel ditmaal op den tweeden Dinsdag van het as. kwartaal op de gewone spreekuren gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den 29sten December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, -j M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de aanvrage van W. VAN SPRONSEN om vergunning tot het in bewoning geven van negen woningen aan de Laurens Costerstraat Overwegende, dat het onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is Besluiten Op grond van art. 164 der Bouwverordening de beschikking op de aanvrage te verdagen voor den tyd van hoogstens 14 dagen. Schiedam, 27 December 1906. t Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. i De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. De Daily Telegraph verneemt nit Petersburg, dat regeering by de nieuwe Doema belangrijke wetsontwerpen zal indienen tot ontwikkeling van handel en nijverheid door algeheelen of gedeelte- 1 Ijken vrijdom van invoerrechten toe te staan voor werktuigen ten behoeve van het bouwen van molens, fabrieken enz., door de oprichting van nieuwe ran rijkswege gesteunde stoomvaartlijnen vooral op Oost-Azië, door de plaatsing van vreemd kapitaal aan te moedigen, bedriegeryen in den handel te onderdrukken, en verder maatregelen tot ver betering van bet lot van den werkman, door hem o. a. grootere vrijheid tot aaneensluiting en recht op uitkeering by ongeschiktheid toe te kennen. Een paar ingenieurs zullen naar Siberië ver. trekken, om opmetingen te doen voor den aanleg van dubbel spoor langs den Siberischen spoorweg en werken aan den Russischen oever van den Amoer. FRANKRIJK. Het ontwerp-Briand in den Senaat. In den Franschen Senaat werd gister een aan vang gemaakt met de algemeene beschouwingen over het ontwerp van Briand betreffende de uit oefening van den eeredienst. Briand verklaarde in antwoord aan een aantal redenaars, dat de regee ring niet van meening is veranderd. De Min'ster toonde aan, dat het land mèt hem is. De rust en de orde zijn volkomen. Nergens vindt men een zoo liberale wetgeving. De geestelijke hiërarchie is nergens geschonden. Het bewijs is, dat invloedrijke Katholieke leeken, priesters en aartsbisschoppen oordeelen, dat de wet aannemelijk is, en bereid waren om er zich aan te onderwerpen. Wy hadden der Kerk alles gegeven wat wij haar konden geven. Wij bieden haar de vryheid aan, zij wijst haar al als haar ergste vijandin. De Kerk wil, dat wij haar de waardigheid der regeering ten offer brengen. Dat zal ik nooit doen. De regeering, zal niet met Rome onderhandelen. Het monarchale Pausdom en de democratische Republiek zyn twee vijandige machten. Elke onder handeling zou overbodig zijn. De Staat mengt zich niet tusschen den mensch en zijn geweten, maar de Staat zal niet toelaten, dat de Katholieke kerk bevoorrecht wordt juist wil zij in opstand kwam. De Minister verzocht den Senaat het ontwerp aan te nemen, dat de Kerk op het terrein der wet zal brengen en den Paus zal verplichten om, indien hy met zijn verzet wil voortgaan, den prie sters te bevelen om uit de kerken weg te loopen en de openbare uitoefening van den eeredienst te staken. Wat kan in Frankrijk een minister de Kamer leden al niet op hun mouw spelden. Tot de aanplakking der redevoering van Briand werd besloten tegen 86 stemmen. De Senaat besloot tot de behandeling der arti kelen met 187 tegen 87 stemmen. De zitting werd vervolgens gesloten. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus, na de officieele afkondiging van het thans in den Senaat behandeld wordende wetsontwerpen van Briand, in een brief aan kardinaal Richard zal uiteenzetten, waarom ook deze wet voor het Vaticaan onaannemelijk is. Kardinaal Richard zou besloten hebben om, ten einde het voortbestaan der seminariën als inrichtingen van hoeger onderwijs mogelijk te maken, te voldoen aan de formaliteiten, daartoe door de wet van 1875 geëischt. De directeuren der seminaria zullen diens volgens by de autoriteiten een verklaring indienen be treffende de opening van een inrichting van hooger onderwjjs. SPANJE. De Kamer heeft de voorloopige belasting op de buitenlandsche granen aangenomen en de begrooting definitief goedgekeurd. MAROKKO. De correspondent van de Times te Tandzjer zegt dat het bericht van de afzetting van Raisoeli onder de inboorlingen bekend is geraakt en dat, onte gensprekelijk, zijn aanzien reeds geknakt is. Tal rijke notabelen der omliggende dorpen hebben in het kamp van Gebbas den eed van trouw aau den Sultan afgelegd. Mohammed Torres heeft aan Raisoeli meege deeld, dat de bewaking over den omtrek van Tandzjer toevertrouwd blylt aan de keizerlijke troepen, met verzoek, dit mee te deelen aan de stamhoofden, ten einde botsingen te voorkomen. De hoofden van de Fahs gaan te Zinat onderhan delen met Raisoeli over de tegen Gebbas aan te nemen houding. De Standard meldt dat nieuwe troepen onder El Mzani uit Fes zijn opgebroken, om de Mehalla van Gebbas te Tandzjer te versterken. Gister zou in de moskee te Tandzjer een brief van den Sultan voorgelezen worden, waarbij Raisoeli van den rang van bassa vervallen ver klaard wordt. VENEZUELA. Uit Venezuela komt via La Guaira het belang wekkende bericht dat president Castro die al weken lang met den dood geworsteld heette te hebben. veel beter is en men vol moed is op zijn volledig herstel. Het gevolg is dat de staatkundige toestand nu bedaard is. De opstandelingen weten te goed dat zij geen kans hebben, zoo lang hy zich kan doen gelden. Telegrammen uit Seres melden, dat Dinsdag avond een Bulgaarsche bende het dorp Clepoesna is binnengedrongen, de Grieksche inwoners aan viel, die weigerden zich by het exarchaat aan te sluiten, 117 personen worgde, de lyken verbrandde, 8 huizen van aanzienlijken met dynamiet in de lucht liet springen en den oogst verbrandde. Een andere Bulgaarsche bende dwong de be woners van het dorp Egridere bij het exarchaat aan te sluiten, terwijl zy nog andere daden ten nadeele van de Grieksche bewoners bedreef. De Paus heeft eergisteren 517 oudgediende zouaven ontvangen. Tegen prins Lancelotti zeide hy, dat hy wist dat de prins aan den slag bij Montana had deelgenomen en dat hy aan Pius IX het eerst het bericht van de overwinning der pauselijke en Fransche wapenen had gebracht. Vervolgens zeide kardinaal Merry del Val tegen de zouaven »Gij hebt gestreden met kanonnen en geweren. Thans neemt gij deel aan belangrijker gevechten, zonder kanonnen, zonder wapenen en zelfs zonder geld. Maar hebt vertrouwen in de overwinning van de trouw der Fransche katholieken en van de goddelijke voorzienigheid". Dr. Francesco Saccardo, de directeur der Difesa van Venetie, en een persoonlijk vriend van 'L. H. den Paus, heeft eenige dagen te Rome doorgebracht en is gedurende dien tijd meermalen door den H. Vader in gehoor ontvangen. In zijn blad verhaalt Dr. Saccardo van zijn ontvangst bij den Paus. Hy zegt, dat de H. Vader te midden der smart en bekommernis welke hem de toestand in Frankryk veroorzaakt, grooten troost put uit de zedelyke overwinning der Kerk, die verzekerd wordt door de hartverheffende trouw der Fransche geestelijkheid. Ook in zijn gesprek met de kardinalen, die den Paus hun gelukwenschen kwamen aanbieden ter gelegenheid van het Kerst feest en het as. Nieuwjaar, gdf Z. H. uiting aan zijn levendige voldoening over de treffende blijken van gehoorzaamheid en gehechtheid aan den H. Stoel, gegeven door de Fransche bisschoppen en de hun onderhoorige geestelijkheid. 's Keizers grootvader heeft in den nacht vóór den slag bij Saint-Privat, een onderdak gevonden in de woning van een zekeren Baron, in het dorpje Rezonville. Dit huisje, nauwelijks 7000 francs waard, is nu door Wilhelm voor 25.000 francs aangekocht. Een buitenkansje voor Baron, die juist in moei lijkheden zat. Na diens dood wordt het ingericht tot historisch museum. De Eerste Kamer. Het schijnt, dat sommigen verlangen, dat nu de Eerste Kamer gericht zal houden over den minister van Oorlog. De Rechterzijde beschikt in dat staatslichaam over de meerderheid, en het zou niet de eerste maal zijn men denke aan het votum tegen den heer Keuchenius in den jare 1890 dat de Eerste Kamer een minister vallen deed. Evenwel laat het zich aanzien, dat de Rechter zijde de Eerste Kamer zich niet tegenover den heer Staal op een standpunt zal plaatsen, als inder tijd de Linkerzijde tegenover minister Keuchenius deed. Zjj zal ongetwijfeld van meer onbevangenheid blijk geven. De strijd gaat trouwens niet tusschen Rechts en Links. En nu zal misschien ook de meerderheid der Eerste Kamer voorshands een afwachtende houding willen aannemen. Het schynt daarbij verre van onmogelijk, dat, naarmate er meer bekend wordt omtrent de plan nen van minister Staal, er opnieuw wijziging zai komen in de groepeering voor en tegen hem. Er is nog iets anders en iets meer, dan de quaestie van het blijvend gedeelte. (Centr.) Provinciale Staten-verkiezing. Gister werden als candidaten gesteld voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten (vac. mr. L. van Andel) de heeren mr. V. G. A. Boll (lib.) en G. de Vor Hz. (chr.-bist.). Rijkstoezicht op visschersvaartuigen. De Zee bepleit, dat de Regeering, die reeds de geledenheid opende om vaartuigen door Rijks ambtenaren op zeewaardigheid te doen onder zoeken, ook hulp zal verleenen door raad eii daad. Dit doet zo reeds voor de koopvaardij t. o. van het aanschaffen en onderhouden van de aan boord van zeeschepen benoodigde zeevaartkundige instrumenten en zeekaarten. „Evenals door het stichten van Filialen van het Kon. Met. Instituut in de beide groote haven plaatsen en krachtdadige steun is verleend aan goedgezinde reederijen van onze handelsmarme om in korten tijd aan boord vele verbeteringen aan te brengen zoo zou. het Rijk door het vesti gen van agentschappen van die Filialen ia cle visschersplaatsen in gelijken geest voor de vis- scherij werkzaam kunnen zijn. Aan die agenten zou door de reederijen ver moedelijk onmiddellijk controle worden verzoent op kaarten, kompassen enz. en bij aanschaifiug van het nieuwe, voorlichting gevraagd. Eerst aau zou in korten tijd de zeevisschery besemkiten over goede, en goed geplaatste lantaarns en kom passen. Eerst dan zou zonder gewrijf, gesiraf eu beklag en bijna ongemerkt de zoo nuuige om keer tot stand komen, die de Regeering zien voor stelt te bevorderen door Staatsinmenging en be moeiing. En evenals bij de koopvaardij het geval was, zou de visseherij ook op andere wyze gaan pio- fiteeren van een kring van personen, (lie nun wetenschappelijke kennis konden beschikbaar suu- len aan het visscherijonderwijs waaraan in den laatsten lijd algemeen de behoefte gevoeld worut, terwijl ook het Rijk ruimer keuze had voor leden van examen- en andere op de visseherij betrek king hebbende oommissiën. Het spreekt vanzelf, dat keuring van instrumenten hootdzakelyk by de Filialen zal moeten geschieden, maar toen zal voor de Agentschappen heel wat werk te verrichten zijn, en niet licht is te overschatten het voordeel van den deskundige ter plaatse zelve. Moge spoedig de vestiging dezer Agenturen een voldongen feit zijn." Stedelijk muziekkorps te Leiden. In de gehouden vergadering van den Leidschen gemeenteraad, kwam in behandeling een afwyeend praeadvies op een verzoek van den majoor-com mandant der dienstdoende schutterij en verdere officieren van dat korps, om, door een jaarlykscne subsidie van f4000, uit de gemeentekas, het mu ziekkorps der d.d. schuttery als stedelyk muziek korps te bestendigen. Dit afwyzend advies werd verworpen met 17 tegen 11 stemmen, zoodat Leiden na 1 Augustus 1907 zich in het bezit van een gemetamorphoseera stedelyk muziekkorps zal mogen verheugen. Uit Amsterdam. De directeur van gemeentewerken te Amsterdam, de heer van Hasselt, die reeds maanden geleaen het voornemen te kennen gaf, af te treden, beeft, naar het Hbl. meldt, thans meegedeeld dat hy uiteilyk nog slechts tot 1 Februari e.k. zyn ambt wenscht te vervullen. Inmiddels is voor hem ondanks het ieit dat verschillende personen in den lande zyn aangezocht nog steeds geen opvolger gevonden. Wel is de naam van den heer Telle- gen, directeur van het gemeentelyk bouw- en woningtoezicht, als zoodanig wederom genoemd, maar het blad kan met zekerheid melden dat van een opvolging van den heer van Hasselt door zyn collega Teilegen vooralsnog geen sprake is. Ongelukken. Te Langerak is gistermorgen de 16-jarige V. door het ijs gezakt en verdronken. De Schiedamsche schutterij. Staatsblad no. 328 bevat het besluit van den 13n December 1906, houdende nadere icjetiug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1