Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Donderdag 3 Januari 1907. No. 8698. Abonneert op Je feuilleton. Nieuwe SdiMaimhe Coaranl Et iratis Geïllnstreeri M^mai prijs 10 c. p. Treek, 0.45 pui, fl.35p.3mi. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRUS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 18bis der Verordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie. Verleenen bij deze dispensatie van het verbod om de..straat te schrobben, voor Donderdag 3- en Vrijdag 1 Januari a.s., des voormiddags, tot 12 uur 's middags, tenzij bjj vriezend wêer. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de vrienden van Herzenstein, den indertijd in Finland ver moorden Doema-afgevaardigde, eindelijk te weten zijn gekomen, dat deze politieke moord door twee arbeiders Larisjkin en Andrjewitsj is ge pleegd in opdracht van de „strijdorganisatie der zwarte honderd". Namens de partij der kadetten heeft Moeknof naar aanleiding van die ontdekkingen een uit voerig bericht en een aanklacht aan den minis- tei van justiti^ doen toekomen. Ook worden de aanslagen tegen do rédacteurs Miljakof en Jcssen aan dat reactionaire verbond van de daad ten laste gelegd. Uit Rusland komen slechte berichten om trent den toestand van 't koren, 't Bederft bijna allemaal; men denkt, dat dit 't gevolg is van t slechte zaad, dat de depóts van den staat er voor leverden. DUITSCHL AND Een vrij ongewone gebeurtenis voor de Duit- sche parlementaire geschiedenis is zeker de vol gende brief van den Rijkskanselier, gericht aan hot bestuur van den Rijksbond ter bestrijding er sociaal-democratie. Reeds sinds het laatste voorjaar zoo wordt gezegd is pjj voornemens geweest om elke nieuwe poging tot machtsuiting van de zijde der centrum- en sociaal-democratische oppositie-meer- er ei bij ernstige en gewichtige rijksaangele genheden krachtdadig te bestrijden. R ..,e Par^Üen) welke op 13 December jl. in den tl 's ag aan de zijde van de regeering stonden, zou en ij weloverwogen optreden in den ver- ïezingsstrijd zooveel terrein kunnen winnen, dat aar in bepaalde gevallen de meerderheid zou verzekerd zijn. Ze dienen van meet af zicli voor oogen to stellen wat haar indertijd te zamen bracht: de strijd voor de nationale eer en voor het natio- Vit het Engelsch.) 37) Te vergeefs vestigde zij de aandacht op het roogvoorname van haar pensionaat en op de scnade, die zij lijden zou, zoodra de zaak rucht- i i 'lcr s^aat ©en menschenleven op on b nn;,nhrl°T,lde is 200 verzwakt, dat ik op t oogenbhk de wonde zelfs niet eens durf hSeTvn' 261 detdokter- verantwoorde lijkheid voor een transport neem ik in seen geval op me. Ik herhaal, de toestand is zor gelijk en de uiterste waakzaamheid en verzor ging is noodig, om de geringe kans op herstel, aie er nog is, werkelijkheid te doen worden! t Is nu wel' laat, maar er moet nog beproefd Worden, om dadelijk een goede verpleegster te ^rijgen." „Maar dat is verschrikkelijk!" klaagde juf rouw Röhriig, „mijne huurders zullen weggaan, ze maar 't geringste hooren en dan nog een verpleegster met veel pretenties in huis op den koop toel" schuchter verklaarde Hedwig dat zij gaarne vcorloopig de verpleging op zich nam zij had er cenjge ervaring in> eu &eloo£dej dat >t naai bezit tegen sociaal-democraten, Polen, Wel- fen en centrum. Wél waren de officieuse bladen daar, om mee ningen en raadgevingen van hooger hand te lan- ceeren. Doch hier spreekt vorst Bülow onder eigen naam en onomwonden. De regeering kiest openlijk partijniet in den Rijksdag, doch er huiten. FRANKRIJK. Den 15en Januari zal ten huize van graaf de Frangueville te Parijs de derde bijeenkomst plaats hebben der Fransche bisschoppen. ITALIë. Pius X heeft reeds eenige leden van het corps diplomatique ontvangen, die Z. H. gelukwenschen kwamen aanbieden, ter gelegenheid der jaars verwisseling. Onder de diplomaten, die in gehoor zijn ont vangen, behoort ook de Spaansche ambassadeur Ojeda. De ambassadeur sprak bij zijn heilwen- schen de hoop uit, dat het nieuwe jaar Z. H. meer voldoening mocht geven dan 1906. De II. Vader antwoordde hierop: „De Kerk maakt een periode door van droefheid en beproeving, vooral in Frankrijk. Geloof me, hetgeen op dit oogen- blik in dit edele land voorvalt, treft mij diep, want voor de Kerk van Frankrijk voorzie ik nog, hevigere rampen, cn smarten, dan zij tot dusver reeds heeft moeten dragen. Op dit oogenblik doet mij bovenal de gedachte pijn aan de beproe vingen, die de Fransche geestelijkheid te wachten staan. Maar ik lieb do innige overtuiging, dat zij op de hoogte zal zijn van haar taak en dat niets haar zal schokken in haar trouw." MAROKKO. Het eerste bericht, dat in het jaar 1907 Europa bereikt uit Marokko, meldt dat Raisoeli gevangen genomen en naar Tandzjer gebracht is. Hij wordt beschuldigd van opruiing der stammen uit den omtrek, die hij bij geschrifte moet hebben opge roepen tot den heiligen oorlog. AMERIKA. Naar luid van de laatst ontvangen berichten uit San Francisco, valt daar een toeneming te constateeren van de beweging tegen de Japan ners. Het moet vrijwel vaststaan, dat de Cali- fornische loden van het Huis van Afgevaardigden te Washington onder den druk der publieke opinie in hun eigen Staat zullen aandringen op het nemen van maatregelen tegen toelating van Japansche werkkrachten in de westelijke Sta ten van de Unie. De Californische bladen slaan een heel hoo- gen toon aan tegen Roosevelt. Zelfs ontzien zij zich niet, te zinspelen op een revolutie voor het geval, dat de centrale regeering te Washington wel doen kon, altijd, als haar vader 't goed vond. Dit goedgemeende aanbod werd door juf frouw Röhrig gretig aanvaard; op de discretie van de familie Rebe meende zij zich wel te kunnen verlaten, beter dan op die van eene betaalde verpleegster. Onder die voorwaarde wilde zij voorloopig nog niet aandringen op een overbrengen naar een ziekenhuis, hoezeer het haar ook tegen de borst stuitte, zoo iets in haar zeer respectabel pensionaat te moeten dulden. „Meisje, ben je dol?" bromde de commissaris uit zijn humeur. „Mijn dochters zijn er mij waarachtig te goed voor, om als ziekenver pleegsters op te treden bij zoo'n jong heer, die zijn leven zelf als waardeloos beschouwd heeft!" Maar, toen hij de in tranen zwemmen de, smeekende oogen van zijn dochter op zich gericht zag, voegde hij er op zachten toon aan toe„Altijd ook dat eeuwige medelijden bij jelui vrouwenW,as 't een oude paai, nou, dan zou het nog wat wezen, maar waarlijk, zoo'n jong- mensch, met zoo iets interessants, romantisch over zich. nu ja, 't is goed, je zult je zin hebben, voor dezen nacht tenminste, morgen kunnen we verder zien, en afwachten, wat de dokter zegt. Ik vind t ook jammer van het jonge mensch, hij was altijd zoo'n net, fat soenlijk heer nu, huil nu maar niet; overge voeligheid past niet bij zoo'n ziekbed, luister liever naar wat de dokter je te zeggen heeft 't zal nog wel met hem terechtkomen on zou willen probeeren, de regeering van Califonië in de schoolquaestie te dwingen. De Correspondencia meldt, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, terstond nadat hij de mi nuut der akte van Algeciras in het archief had geplaatst, een telegram afzond naar den verte genwoordiger van Spanje bij de Zwitsersche re- geering, met de opdracht om ambtelijk deze re geering te verzoeken, overeenkomstig de beschik king van de slotzitting der conferentie van Alge ciras, .over te gaan tot de benoeming van een inspecteur-generaal der Marokkaansche politie en de noodige maatregelen te nemen, opdat een rech terlijk college van den Zwitserscben bond voor bereid zij op de kennisneming van geschillen omtrent de Marokkaansche staatsbank. Eenigen tijd geleden hebben de Middelame- rikaansche republieken Honduras en Nicaragua aan koning Alfonso opgedragen een grensgeschil uit te maken, dat al jaren tusschen deze repu blieken hangende is. De Koning heeft zich laten voorlichten door een commissie. De Politische Correspondent verneemt, dat de Koning op grond van het verslag der commissie nu heeft vastge steld, waar de grens moet loopen over het be twiste eind, van Portillo de Teotecacinte tot den Atlantischen Oceaan. Officieele berichten. J Bjj Kon. Besl. is de heer F. E. R. Vianna de Abreu erkend en toegelaten als consul van Bra zil te Rotterdam. Bij Kon. Besl. is jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, hoofdcommies aan het departement van Buitenlandsche Zaken, bevorderd tot referendaris. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, A. P. W. van Meurs en H. Hussum, beiden candidaat notaris aldaar, en is bepaald, dat de notarisplaats te Rotterdam, opengevallen door het ontslag van F. Bland van den Berg, niet zal worden vervuld. Bij Kon. Besl. is benoemd tot oificier in de orde van Oranje Nassau, J. van Dam, directeur der Rijkslandbouwschool te Wageningen. Het Nieuwjaarsbal ten Hove. Men schrijft uit 's-Gravenhage Gister- - Woensdag avond, omstreeks 9 uur, vertoonde het plein voor het koninklijk pa leis en de op het Noordeinde uitloopende straten, wederom de bedrijvigheid, die met het aanbren gen van de genoodigden voor het Nieuwjaarsbal ten Hove gepaard gaat. Sedert de twee electrische booglampen ter weerszijden van het ruiterstandbeeld geplaatst, haar zilverwitten glans over het voorplein ver- kruid vergaat nietl" Het belangelooze aanbod' van Hedwig werkte kalmeerend op juffrouw Röhrig en deze ver klaarde zich bereid, het jonge meisje bij de verpleging dien nacht nu en dan te helpen. Dankbaar drukte Hedwig haar vader de hand, het deed haar jong hart vol deelneming goed,, om hem, dien zij ter nauwernood van aangezicht kende, in zijn nood te kunnen bijstaan. Heel handig hielp zij den dokter bij het aanleggen van een goed verband voor den nacht; moedig beet zij op de tanden, hoe ook het klagende gestoen van den ongelukkige haar aan 't hart ging- 1 Toen de dokter den volgenden morgen terug kwam, vond hij den zieke nog altijd bewuste loos en ook het verontrustende krachtsverlies1 was hij dus nog niet te boven; toch hoopte hij, het krachtige lichaamsgestel van Herman in aanmerking genomen, dat deze toch wel' in leven zou blijven. Heel in de vroegte was ook Rebe beneden komen kijken en had Hedwig, in weerwil van haar tegenwerpingen naar boven gestuurd, om te rusten. Maar het lieve meisje 1 had hem 't verlof afgeperst, om terug te mogeni komen en 't verplegingswerk voort te zetten.' Rebe had de woonkamer van Harlacher nog eens zoo nauwkeurig mogelijk doorzocht; hoe wel hij noch een afscheidsbrief, noch eeöig an-e der bewijs vond, dat op een zelfmoord wees, was hij toch bij zijne eerste meening gebleven»; Hij werd daarin versterkt door den dokter, digj i spreiden, kon het publiek, dat zich tegenover het paleis in rijen had geschaard, het komen der dames en heeren gasten in hun rijkdom van toilet of uniformen, beter gadeslaan. De genoodigden tot het galabal, die door den hoofdingang het Paleis Noordeinde. binnentraden, konden opmerken, dat de vestibule eene veran dering, tevens verfraaiing had ondergaan, bestaan de in een nieuwen vloer in vakken, met gekleurd marmer afgedeeld, en een nieuw plafond in Em- pire-stiji, met versierde vakken en caissons, in welke laatste rosetten met electrische gloeilam pen. Deze verlichting, met die van liet smaak volle middenlicht, eveneens in Empire-stijl, maakte een schitterend effect, ook van straat naar bin nen gezien. Voor de genoodigden, die het paleis aan de achterzijde binnentraden, was een verrassing bereid, doordien de toegang tot de nieuwe In dische zaal, het zeer merkwaardige huldeblijk onlangs aan II. M. namens de Indische bevolking aangeboden, was opengesteld. Het matte avondlicht, schijnende uit de ge ornamenteerde bronzen kronen, in zuiver Indo stijl, gaf aan deze Karakteristieke zaai dien fan- tastischen, tooverachtigen en mystieken aanblik, welke in de oostersche vorstelijke paleizen niet ongewoon is. t Het aantal bezoekers dezer hofpartij kon op ongeveer 1000 worden gesteld. Zij waren hoofd zakelijk gevraagd uit de volgende ambtelijke en particuliere kringen: de burgerlijke en mi litaire huizen, der leden van de koninklijke fa milie, de vertegenwoordigers der vreemde mo gendheden, met 't personeel hij hunne gezant schappen, de ministers, leden van de regeering, de ministers van Staat, de hooge staatslichamen, de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, voor zooveel betreft de leden te dezer stede woonplaats hebbende, de Gedeputeerde Staten der provincie, de burgemeester, de wethouders en de gemeenteraadsleden, de leden der rechterlijke macht, het ambtenaarspersoneel der departemen ten van Algemeen Bestuur in verschillende ran gen, het ingenieurskorps van den Waterstaat, de hoofden van andere rijksdiensten, de officieren van schutterij, zeemacht, leger en landweer, zoo mede vele particulieren. Het bal, gehouden in de groote danszaal, die zonder uitzondering of onderscheid, als steeds, voor alle gasten was opengesteld, zoodat ieder naar welgevallen kon in- en uitgaan, werd ge opend, nadat in aangrenzende salons een aantal dames aan II. M. en Z. K. H. waren voorgesteld en nadat de Koninklijke Gastvrouw en Gastheer, vergezeld van H. M. de Koningin-Moeder, de bal zaal waren binnengetreden te midden van het cercle, gevormd door de diplomaten, de ministers, hooge staats- en hofambtenaren, opperofficieren enz. met hun dames. In de groote zaal' werd gedanst op de muziek het hoogstwaarschijnlijk achtte, dat Hariacher zich de zware verwonding met eigen hand had toegebracht. Juffrouw Röhrig en de dienstmeis jes kenden slechts den voornaam van Hermans bediende en wisten ook slechts bij benadering het adres van dien persoon, die zich niet liet zien, aan te geven. Maar dat was voor Rebo voldoende. Onverwijld begaf hij zich naar het bureau van politie, en liet daar een telefonisch onderzoek instellen naar den bediende August; daarna begaf hij zich zelf naar de Bloemstraat, om zich met de familie der verloofde van Her man, het adres had juffrouw Röhrig hem mee gedeeld, in verbinding te stellen. Het rijtuig, waarvan hij zich bediende, kon niet tot aan de woning doorrijden. Daarvooi stond namelijk een groote meubelwagen en ar beiders waren druk bezig, verschillende men belstukken uit de woning in den meubelwagen te laten. In het portaal, dat open stond, hielc een deurwaarder in volle uniform de wacht Niettegenstaande het nog zeer vfÖeg was, haf zich een hoopje nieuwsgierigen voor do woning verzameld, waaronder ook de portiersvrouw ei de groentevrouw uit den kelder er naast, dit met leedvermaak het inpakken der m'eubelei aanzagen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1