Stads- en de westelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. der Kon. Mil. Kapel, uitgevoerd onder directie van den eersten luit. Bouwman, en in de kleine danszaal speelde het orkest der schutterij1, onder Bolten. i Gebruikelijkerwijze woonde de Vorstelijke Fa milie het dansvermaak bij, gezeten op salonban- ken onder een der paviljoenen. Nu en dan bewogen de Majesteiten en de Prins zich in de omgevende salons onder de genoodigden, van wie velen door de Vorstinnen en Z. K. H. werden aangesproken. Receptie bij Z. D. H. den Bisschop. Eergisteren te één uur had de gebruikelijke Nieuwjaars-receptie plaats in het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Bij afwezigheid van den HoogEerw. Vicaris-Generaal, Mgr. A. J. Brouwer, die door een lichte onge steldheid verhinderd was, voerde de HoogEerw. Heer Mgr. B. Dankelman, Protonotarius Aposto- licus a. i. p. en Deken van Haarlem, omringd door alle priesters der stad, het woord tot Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. Namens de Geestelijkheid wenschte de Hoog Eerw. Deken in een treffende toespraak den Kerkvoogd geluk. Werden in het Katholieke Frankrijk de Bisschoppen uit hunne woningen wederrechtelijk verjaagd, hier mochten de priesters hun Bisschop in zijn eigen paleis hun gelukwenschen aanbieden. Maar mocht ooit hier do Bisschop in dergelijke droevige omstandig heden komen, wat gelukkig nog niet te vreezen is dan zegde hij den Kerkvorst een zelfden trouw en eerbied toe, als die, welke de Fransche priesters hunnen Bisschoppen toonden. Hij verzekerde, dat vooral de priesters steeds vurig bidden voor het heil van hun Bisschop, en vroeg ten slotte zijn vaderlijken zegen. Z. D. H. dankte den HoogEerw. Deken en de overige Geestelijken hartelijk voor hun be tuigingen van eerbied en trouw, voor de dage- lijksche gebeden, die voor hem gestort werden, en alsook voor het vele goede, wat zij in het Bisdom, en vooral in de stad Haarlem deden. Toch spoorde Z. D. H. allen aan tot nog grooter ijver in het behartigen van de belangen der hun toevertrouwde geloovigen, opdat ons vaderland van beroeringen, als in Frankrijk, moge bevrijd blijven. Vooral moesten zij hun waakzaamheid toonen, wat betreft de slechte lectuur, waardoor zoovelen, die in hun jeugd goed verzorgd waren, toch nog later voor de Kerk verloren gingen. Met den uitdrukkelijken wensch, dat de Geestelijkheid daaraan vooral hare aandacht zoude schenken, besloot de beminde Kerk voogd zijn vaderlijke toespraak. begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. van Rijn oud-bestuurder van verschillende Katholieke in stellingen van liefdadigheid. Deze waren ter be graafplaats vertegenwoordigd. De lijkwagen werd vooratgegaan door weesjongens uit het R. K. weeshuis en het gesticht Groenestein, welker bestuurders de baar grafwaarts droegen. De rolmatten-iudustrie in Overijssel. Van wege het Centraal Bureau voor sociale adviezen te Amsterdam, wordt bij de erven J. J. Tij'l te Zwolle uitgegeven een reeks van stu diën, aan de klein-industrieën ten plattelande ge wijd, bewerkt door dr. E. M. Meijers. Het eerste gedeelte daarvan is verschenen. De door het Centraal Bureau verzamelde gegevens, die den grondslag van de studiën uitmaken, zijn hoofd zakelijk verkregen door het instellen van plaatse lijke onderzoekingen. De schrijver geeft eerst een inleiding, waarin hij achtereenvolgens beknopt behandelt: de publieke opinie ten aanzien der klein-industrieën ten plat telande, kleinindustrie en huisindustrie, het ont staan der klein-industrieën en de bedrijfsvormen der klein-industrieën. In bijzonderheden wordt daarna nagegaan het vervaardigen van rolmat- ten in het noorden van Overijsel'. De schrijver besluit zijne studie over de rol- matten-industrie in Overijsel met de hoop uit te drukken, dat hij de overtuiging gewekt zal heb ben, dat de toestanden, gelijk zij thans zijn, drin gend verbetering behoeven. Een afdoende ver betering van de positie der mattersbevolking acht hij slechts te bereiken, indien naar drie dingen tegelijk gestreefd wordteen verbetering der ver diensten in het mattersbedrijfeen verbetering der verdiensten der bevolking buiten het mat tersbedrijf; en een bevordering van meer hygië nische toestanden. (De ziekte, die in de matters- gemeenten onder de volwassen bevolking de mees te slachtoffers maakt, is de tubeculose). Het boek je is van eenige illustraties voorzien. cher ontslag als burgemeester der gemeente Hil versum aangevraagd. Deze ontslagaanvrage wordt in verband gebracht met de debatten in den Raad over beweerde wantoestanden te Hilversum, waarvoor de burge meester grootendeels aansprakeljjk wordt gesteld. Zooals medegedeeld, is er een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen. Een protestverklaring. Een protestverklaring is gezonden door de stoombootrederjj voor het Nieuwediep en te IJmuiden van en naar zee, firma Zur Mühlen aan het kamer lid Reyne tegen hetgeen deze afgevaardigde in de Kamer in zake het sleepen van schepen heeft ge zegd. Gedwongen winkelnering. Men meldt ons uit Kaatsheuvel, dat de heer M. van Reurden aldaar binnen eenigen tjjd zjjn win kei in koloniale waren, waar het personeel zjjner schoenfabriek zijn inkoopen doet, geheel zal afschaffen. De heer Van Beurden is groot industieel, presi dent van de afdeeling Kaatsheuvel van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten en president van den R. K. Patroonsbond. s-HertCrl.) Politie. Sedert Nieuwjaarsavond wordt alhier vermist een 20 jarig meisje, klein, schraal van postuur, met donkerblond haar en blauwe oogen, gekleed met bruinen rok, bruine blouse, donkergrjjzen mantel en blauw fluweelen hoed met een bos blauwachtige han^veeren. Aan hem of haar, die aan den commissaris van politie inlichtingen verstrekt, waardoor zjj levend wordt teruggevonden, zal een geldeljjke belooning worden toegekend. Het Sophiafonds. H. M. de Koningin heeft wederom aan ver schillende fondsen en weldadige instellingen gif ten verstrekt uit het Sophiafonds dat ter be schikking van H. M. is gesteld door wijlen H. K. H. de Groothertogin van Saksen Weimar, Prinses der Nederlanden. Gener&al-Majoor Smeding. De Prins der Nederlanden heeft gister generaal- majoor Smeding, oud-inspecteur der cavalerie, in particuliere audiëntie ontvangen. Generaal H. T. Schalken. Te Nijmegen is overleden in 66-jarigen ouder dom de gep. luitenant generaal H. T. Schalken. Tweede Kamer-verkiezing. Men schrijft aan de Telegraaf uit het kiesdis trict Ede Zaterdag kwam het bericht, dat dr. Brants, van Schiedam zijn mandaat had neergelegd. Dat bedanken was lang verwacht, maar zoo lang dr. Brants zelf zich niet openlijk verklaar de, getuige het telegram uit Schiedam, dat Maan dag in uw courant werd vermeld, wist men niet van hoe of wat. Wie nu? ligt op veler lippen. Do anti-revolutionnaire partij is overwegend... als de christ.-hist. meegaan. Komt evenwel de chr.-hist. partij met een eigen candidaat, die in het district bekend is, dan heeft zij groote kans van slagen, vooral als de candidaat lid is van de Ned. Herv. Kerk. De kerk vooral speelt op de Veluwe een groote rol, en komt de anti-revolutionnaire partij met een „gereformeerde", dan zal menig kiezer aan den candidaat der „groote kerk" de voorkeur geven. De vrijzinnige partijen zijn niet georganiseerd. Waar sinds jaren enkele kopstukken der vrije liberalen de zaak steeds aanpakten, hebben dezen zich teruggetrokken, omdat zij meenden, dat jon- gere krachten beter werkzaam konden zijn, meer eenheid konden brengen. Zij meenden, dat in een district als Ede, al wat vrijzinnig dacht, tegenover de rechtsche partijen pal moest staan en zich vereenigen, ook al was er verschil van denkwijze. Maar de vrijzinnig-democraten meenden anders, zoodat op dit oogenblik van eenheid geen sprake is, aan samenwerking niet gedacht wordt. Het district Ede, dat, naar veler meening, wel een gematigd liberaal naar de Kamer zou kunnen afvaardigen, zal nu ook wel weer voor de libe ralen verloren zijn. De »Z. H. Eiectrisehe". De Haagsche briefschrijver van de Haarl. Crt. schrijft „Wij vernemen, dat met 1 Mei 1907 de lijn Hollandsche SpoorstationScheveningen in ex ploitatie komt, om te beginnen met „Dampfbe- trieb" zoodat wij nog een stoomtram Den Haag— Scheveningen zullen krijgen, nu een via achter zijde van het Bosch naar- 't station van de Z. H. E. S. M. bij het Palacehotel. De Holland sche IJzeren Spoorweg-Mij. heeft een groot deel der aandeelen in haar bezit weten te krijgen en dit uit een politiek oogpunt. Daar de Staatsspoor Rotterdam slechts bereiken kan via Gouda, wat de mijl op zeven is, vreesde de H. IJ. S. M. dat de „Staats" zich een deel der exploitatie van de Z. H. E. zou toeëigenen, om daardoor direct verbinding met Rotterdam te krijgen; ge lét op de eeuwige vijandigheid tusschen beide maatschappijen ligt het voor de hand, dat de Hollandsche dit coüte que coüte moest beletten, wat haar gelukte door aankoop van een groot deel' der actiën van de Z. H. E., die nu ook gedeeltelijke baanvakken van de Hollandsche be rijden mag. „De „Hollandsche" doet nu wel zichzelf con currentie aan voor zooveel' de lijn Holl. Spoor station—Loosduinsche weg—Strand betreft, maar waar deze lijn eindigt op een punt vèr van 't brandpunt der badplaatsvreugde, nl. bij 't Ver- verschingskanaal, daar ligt het voor de hand, dat de H. IJ. S. M. meer vervoer verwacht langs de nieuwe ljjn, die in den schoot der vreugde, 't Gevers Deynootplein, haar eindpunt vindt. Nog zoo kwaad niet gezien. „Tegen 1 Mei 1908 hoopt de Z. If. E. haar geheele lijn RotterdamScheveningen, Holl. Spoor—Scheveningen met eiectrisehe kracht in exploitatie te brengen en begint voor Rotterdam de tijd dat zijn kooplui-bevolking als forensen nederzetting Voorburg's omstreken, mitsgaders j den buitenkant van Scheveningen gaat bevolken. „Wij hebben al zoo vaak data van opening dier lijnen hooren noemen, da,t wij huiverig zijn geworden 1 Mei 1908 met aplomb en overtuiging I als datum van feitelijke exploitatie neer te schrij- I ven; wel weten wij als zeker te verklaren, dat j 1 Mei, a. s. de kleine ceintuurlijn Den Haag Scheveningen met „stoombedrijf" in werking i komt." Het postkantoor Schiedam. De post heeft het nieuwe jaar al heel slecht ingezet. Er is ons n.l. gebleken, dat de bestelling der gewone correspondentie hier ter stede enor me vertraging ondervindt. Deze groote ver traging kan onmogelijk geheel worden geweten aan de Nieuwjaarsdrukte, maar zal wel zjjn oor zaak vinden in het beperkte personeel ten post kantore alhier. Onze redactie heeft gister-avond slechts één blad van buiten de stad (Rotterdam) ontvangen, terwql heden-ochtend om 10 uur de dagbladen uit andere plaatsen, die 's avonds vroeg tijdig genoeg hier zijn aangekomen om nog te worden bezorgd, in ons bezit kwamen. Wjj hebben heden dan ook telegrafisch aan den Directeur-generaal der posterijen en telegrafie het verzoek gericht maatregelen te willen nemen om meer personeel hier werkzaam te stellen en Z.H.Ed. Gestr. gewezen op de vele klachten, die in den laatsten tjjd hier ter stede over den post dienst worden geuit. door den boom van een mallejan op het hoofd getroffen en ernstig verwond is. ÜXT ROTTERDAM Doordien de havens te Rotterdam opgepropt liggen met lijnschepen, die voor het ijs in veiligheid moesten worden gebracht, ter wijl de ijsgang tevens een beletsel was om de schepen aan de boeien {te lossen, is, daar de scheepvaart uit zee onverminderd aanhoudt, het gebrek aan plaatsruimte in de haven aldaar zóó nijpend geworden, dat zelfs met al het beleid door den havenmeester tentoongespreid, aan de vraag niet te voldoen is. Reeds konden eenige ko lenschepen op Schiedam gedirigeerd worden en in overweging is ook geweest om de binnen vallende schepen ter reede van Maassluis op te houden tot door een openkomende plaats gele genheid tot opvaren gegeven zou kunnen worden. De besliste dooi der laatste dagen doet hopen dat de rijnschepen spoedig weer naar buiten kun nen gaan en o. a. de Maashaven weer vrij kun nen geven voor de zeevaart. De heerJ. M. Wetering s, onderw ij zer aan de St. Jozefscholen alhier, is, met ingang van 15 April, benoemd tot, hoofd der nieuwe katholieke school te Maassluis. De hoofdopzichter van Gemeente werken, A. Bubbermtn, is vanaf 1 Januari opge treden als inspecteur der bouwpolitie. De le-b rug wacht er J. H. Rosmanis van de Koemarktbrug overgeplaatst naar de Appelmarkt brug. De 2e brugwachter aan de Ooievaarsbrug, J. Groenendaal jr., is benoemd tot le-brugwachter aan de Koemarktbrug. Eervol ontslag is verleend aan den le-brug wachter aan de Appelmarkt, H. Ebbelinghaus, ook wel genaamd Wirxel. Begrafenis A. van Rijn. Onder vele blyken van belangstelling werd gistereo, Woensdag, op de Roomseh Katholieke Vit Amsterdam. Tot wethouder van Onderwijs te Amsterdam is gister gekozen de heer C. W. de Sauvage Nolting die deze benoeming heeft aanvaard. Dat wordt een mooi jaar. B. en W. van Haarlem bieden den Raad een suppleloire begrooting aan over 1907, met een ontvangst van f2.101.125.33|, een uitgaaf van 12.072.985.02 en dus een goed saldo van f 28.140.31^- De burgemeester van Hilversum. Naar men verneemt, heelt de heer 1. C. GüL- H e d e n-o chtend ongeveer acht ure had in de draaierij van de fabriek van de firma Smulders een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de jeugdige Jan Klingen, wonende aan de Hoofdstraat aan het draaien was, raakte hij met de linkerhand zoodanig bekneld tusschen het werk wat op de bank stond, dat een vinger geheel van de hand werd atgerukt. Door de hulp van het personeel, dat in de nabij heid was, werd de bank stil gezet en nog erger onheil voorkomen. De jongen is na op de werkplaats verbonden te zjjnonder geneeskundige behandeling gesteld. Verbetering. Bjj de vele stoffeljjke huldebljjken die ter gelegenheid van de jubilés in ïBilbao" gevierd, zjjn aangeboden, is in ons bericht omtrent de herkomst dier geschenken eene misvatting geslopen. Zoo werd abusief vermeld dat de bureaustoel met zilveren inserpitie en oorkonde door het geheele personeel den beer Timmerhaus werd aangebodendit moest zjjn alleen door bet kan toorpersoneel daarentegen werd het dof zilveren inktstel, met oorkonde door den heer J. D. Kramers vervaardigd, door het personeel van kantoor en distilleerderij te zamen den zilveren jubilaris vereerd. De kleurenfotografie in ljjst met inscriptie en fraai album, door den heer J. D. Kramers ver vaardigd, is niet door het kantoorpersoneel, maar door het personeel van de distilleerderjj den geachten patroon, den heer A. C. A. Nolet, aan geboden. UIT OVERSCHIE. GisternamiddagisteRotter damper brancard naar het Ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen de werkman K. R., wonende te Overschie, die bjj het opstapelen van balken aan loods 10 aan de Binnenhaven, Ongelukken. Het te Bloemendaal vermiste meisje is daar dood teruggevonden in een vijver. Bjj het lappen der glazen van de derde étage van het magazjjn van Hirsch Co., te Amster dam, is een glazenwasscher uit een raamkozijn gevallen en op bet hoofd terechtgekomen. Bjj aankomst in het Wilhelminagasthui?, kon slechts den dood worden geconstateerd. In de 2e Kattenburgerdwarsstraat, te Am sterdam is een ruim 3-jarig meisje in een onbe waakt oogenblik met haar kleeding te dicht bij de brandende kachel gekomen, waardoor het kind zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het na overbrenging in het Binnengasthuis aldaar weldra overleed. Op Oudejaarsdag had te Doetinchem het twaalfjarig zoontje van den heer D. het ongeluk met een molenwiek in aanraking te komen. De jongen ontving zulk een slag, dat hjj, zonder tot bewustzjjn te zjjn gekomen, aan de gevolgen is overleden. Te Oostburg had Maandag een vreeseljjk ongeluk plaats. Toen een gehuwde doch alleen wonende vrouw zich 's morgens, ongeveer tusschen half tien en half twaalf, eenigen tjjd buiten hare woning op hield, moet een van hare drie kinderen, die ze alleen tbuis gelaten had, door eene of andere oorzaak in brand geraakt zjjn. Althans bjj hare thuiskomst vond de vrouw het ljjkje van haar 3- jarig meisje verkoold te bed liggen, het bed nog brandende. De beide andere kinderen, waarvan het jongste een half jaar en het oudste zes jaar is, waren ongedeerd. Men vermoedt dat het kind eenig papier heeft willen doen branden in de bjjna uitgedoofde kachel, daarbjj in brand geraakt is en van angst in de bedstede moet gevlucht zjjn met het gemelde ongelukkig gevolg. Eenige jaren geleden is nog een kind van die vrouw op dezelfde wjjze omge komen een ander was toen deerljjk gebrand. Een jongmensch te Amsterdam van die bekende grootsteedsche typen, die, altijd gentlemanlike gekleed, geweldig meneer willen speten zonder een sou inkomen zoo'n jong mensch dan, kreeg dezer dagen een onbedwing- baren lust om toch ook eens in een auto te rijden. 't Was net een mooie middag. Daar moest wat op gevonden worden, en «d'r werd wat op gevonden 1 De automobiel-lusteling stapte naar de bekende zaak van den heer Jan Mulder, in de Van Os- tadestraat, verkocht daar het praatje, dat de fa milie Van Loon, op weg naar Amsterdam, met een defecte automobiel bij Sloterdijk stond, en.... requireerde een flinke auto met twee (sic 1) chauf feurs, om de familie en het weigerachtige voer tuig naar de stad te brengen. Van Loon is hier een wèl-klinkende naam. De heer Mulder springt er aanstonds voor in de houding, deelt zijn orders uit, laat materiaal en touwen meenemen en tien minuten later tuf-tuft de „deftige klant" naar Sloterdijk I Do kerel zwelgt van genot; fijn, vind-ie 't; goddelijk, heerlijk! Jonge, wat loopt zoo'n dingl ....In Sloterdijk natuurlijk geen defecte auto. Zal' intusscben hersteld zijn. Dan maar naar het Victoria-hótel, waar de familie logeert! Vooruit gaat het weer in vliegende vaart. Bij het Vic toria-hótel vliegt 't jongmensch dadelijk naar bin nen, praat heel vertrouwelijk met den groom, doet, of 't in orde is, en stuurt de chauffeurs met hun auto naar huis. De rekening, met een dikke fooi er op, kan volgen! Dat toertje was den banjer zóó bevallen, dat hij er meer van moest hebben en liefst dadeljjk. Daarom werd, met hetzelfde praatje, opnieuw aangeklopt, nu bij den heer Leonard Lang, maar deze had geen auto thuis. Toen naar een andere zaak, die we om begrjjpelijke redenen zooals straks gal blijken niet nader zulten aandui den. Hier lukte de manoeuvre weer en andermaal autode 't kereltje naar Sloterdijk. Defecte auto mobiel' weer weg. Dan maar terug naar stal, de hótel-mop durfde hij blijkbaar niet weer uit halen. Maar die terugkeer heeft 'm opgebroken. De heer Mulder had n.l., toen zijn mannetjes ooverrichturzake terugkwamen, lont geroken, hei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2