Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Be westelijk Nieuws. Canada te treffen niet alleen maar ook de bevolking van de Britsche eilanden, door het afsnijden van den tarwe-toevoer uit te hongeren. Toch betreurt hij het zeer, dat indertijd door lord Lansdowne toen deze het tractaat sloot geen rekening is gehouden met de mogelijk heid van een Japansch-Amerikaanschen oorlog. In een redactioneel artikel worden deze be schouwingen nog nader aangevuld. De „editor" van de N. Am. Rev. eischt op hoogen en boozen toon, dat de Britsche regeering zich zoo spoedig mogelijk uitspreke over de houding, door haar aan te nemen ingeval van een Japansch-Ameri- kaansch conflict. Hij richt tot het Engelsche volk „de ernstige waarschuwing" zich ten dezen onverwijld te ver klaren. De Figaro verneemt uit Bern, dat de Zwit- sersche regeering waarschijnlijk geen inspecteur van de Marokkaansche politie zal benoemen. Als een Zwitsersch officier die betrekking wil aan nemen, dan zal hij dat onder zijn persoonlijke verantwoordelijkheid doen. Volgens de Echo de Paris komt keizer Wil helm misschien een paar weken te Taormina op Sicilië doorbrengen, en waarschijnlijk een paar van zijn zoons. In de hoofdstad van Honduras is revolutie uitgebroken. Het spoorwegpersoneel in Bulgarije heeft een algemeene spoorwegstaking geproclameerd. Te Pergamino in Argentinië heeft een be tooging plaats gehad tegen de plaatselijke belas ting. Er ontstond een botsing tusschen de po litie en de betoogers. Van weerskanten werd er met revolvers geschoten. Zes personen zijn gedood en zeventig gewond. moeilijkheden kunnen worden in den weg gelegd, zoodat aan leeraren en leeraressen de volledige vrijheid worde gegeven, die vereenvoudigde schrijf taal te onderwijzen en aan leerlingen om de kennis daarvan toe te passen. Politie. Door het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond is een commissie benoemd, die in opdracht krygt, te onderzoeken welke algemeene billijke wenschen de politie in Nederland geacht mag worden te koesteren ten opzichte van bezoldiging, pensioen en alles wat daarmede in verband staat en daarvan rapport uit te brengen. De commissie is samengesteld uit de heeren: G. W. S'ronk, burgemeester van Steenwijkerwold, voorzitter, E. H. Grete, inspec teur van politie, Groningen, secretaris K. Frugte, Haarlemmermeer, R. J. Roos, Gouda, A. Maasen. Maastricht. Wijziging Tan het niet bestaande. Zaterdag jl. heeft onze Eerste Kamer aange nomen het wetsontwerp tot wijziging (nl. ver huoging) der wet, vaststellende het 11e hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1907. Een merkwaardig besluit De wet, welker wijziging men zoo wenschelijk achtte, bestond op dien datum nog niethet 11e hoofdstuk voor 1907 was Zaterdag zelf nog een ontwerp, bij de Eerste Kamer aanhangig. Te laat heeft men in den Senaat de vergissing bemerkt. (L. en V.) Drankwet. Door den minister van Justitie zjjn nieuwe voorschriften ter bevordering van een richtige naleving der Drankwet gegeven omtrent het ver strekken van inlichtingen door de ambtenaren van het openbaar ministerie aan de colleges van Gedep. Staten en de gemeentebesturen. Volgens deze voorschriften zullen de inlichtingen, noodig ter beantwoording van de vraag, of een verzoek om vergunning of verlof, ef overschrijving van een vergunning, moeten worden geweigerd op de gronden vermeld in art. 8, le lid, nos. 10, 11 en 12, of in art. 36, le lid, nos. 1, 2 en 3 van de Drankwet, in het vervolg aan den bedoelden ambtenaar van het openbaar ministerie moeten worden gevraagd. Voor dergelijke aanvragen is tegelijkertijd een formulier vastgesteld. (Hbld.) Werkloosheid. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën een schrijven gezonden, inhoudende het verzoek, hem, zoo mogelijk, spoedig in te lichten omtrent de maatregelen, welke door gemeentebesturen zijn genomen in het belang van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, en daarbij een exemplaar te ont vangen van alle desbetreffende plaatselijke ver ordeningen, welke van kracht zjjn, en daarover tusschen de colleges van Burg. en Weth en den gemeenteraad gewisselde stukken en de handelingen van de gemeenteraden dienaangaande. Mr. Hennequin. De toestand van het lid der Tweede Kamer, den heer mr. P. C. J. Hennequin, blijft steeds voor uitgaande. De kracht in zijn rechterarm komt langzaam terug, zoodat de heer Hennequin reeds eenige malen zijn handteekening heeft kunnen zetten. Het zal echter nog geruimen tijd duren voordat de patiënt zjjn dageljjksche werkzaamheden zal kunnen hervaten. (Vliss. Ct.) Dr. Greidanus. Dr. S. Greidanus te Baarn, die in het afgeloopen jaar zijn 40 jarig jubilé als geneeskundige heeft ge ierd, heeft wegens gevorderden leeftijd met '1 Januari jl. zijn practijk overgedragen aan dr. R. Heynroek aldaar. Naar men verneemt, zal de heer Greidanus de betrekking van Hofarts blijven waar nemen. Uit Amsterdam. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, heeft de heer Serrurier, wethouder van Publieke Werken te Amsterdam, het plan zijn wethouderschap neer te leggen, zoodra een nieuwe directeur van P. W.> in de plaats van den heer Van Hasselt zal zijn benoemd. Blijkbaar is reeds van gedachten gewis seld over zjjn eventueel te benoemen opvolger, waarvoor we de namen hoorden noemen van de Raadsleden, de heeren mr. Caroli, Hendrix, Scbeltema en Schut. Terwijl eergisteren pas eer nieuwe wethouder van Onderwjjs, de heer De Sauvage Nolting, door den Raad is benoemd, staat het college van B. en W. dus spoedig een tweede mutatie te wachten (Tel.) Het Defensie-vraagstuk. Het „Huisgezin" zegt van den aandrang van „Het Centrum" tot herziening van het defensie program der Katholieken: Wij gaan hiermee volkomen accoord. Alleen is het voor ons niet meer een vraag, of het program „nog wel duidelijk genoeg spreekt." Onze indruk is eerder, dat het program we hebben het hier over de twee eerste alinea's der legerparagraaf nooit duidelijk gesproken heeft. De eisch tot vermindering van de persoon lijke en financieele lasten is op allerlei wijze geïnterpreteerd. En de vraag, of een uitgaaf van meer dan twintig millioen 's jaars voor Oorlog inder daad meer dan twintig millioen I wel gewet tigd was, is bij ons weten nooit onderzocht, al stond en al staat de opdracht daartoe nog zoo imperatief in ons program. Herziening der defensie paragraaf is dus niet geheel overbodig. Maar gemakkelijk zal dat niet zijn, indien men althans iets meer dan de tegenwoordige of een andere algemeenheid wil opnemen, want de opi- niën loopen onder ons nogal uiteen. Waar nog bij komt, dat wie vroeger beslist anti-militairist was, thans sterk geprononceerde militairistische neigingen vertoont. Verder is het de vraag, wie het program moe ten herziende vaders daarvan, m. a. w. de Kamerleden, of de Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Een protest. De 's-Gravenhaagsche Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose heeft tot haar Amsterdamscbe zustervereeniging een schrijven gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen den verkoop van de be kende weldadigheidspostzegels (die alleen den Amsterdamschen longlijder ten goede komen), ook in den Haag, waardoor de Haagsche Vereeniging, die thans juist veel geld noodig heett voor de in richting der lighallen en dus de grootste moeite doet om gitten in te zamelen, zich benadeeld acht. Zjj verzoekt de Amsterdamsche Vereeniging tot bestrijding van Tuberculose dan ook dezen verkoop ta doen staken en zond een afschrik van den protest brief aan den president van het centraal comité, waaraan naar men thans weet oorspronkelijk het recht van uitgifte over het heele land was geschonken, doch dat er in toestemde, dat de Amsterdamsche vereeniging dit recht tijdelijk voor den verkoop alleen te Amsterdam werd gegeven. We vernemen, dat ook van uit Rotterdam, al waar eveneens de postzegels ten bate der Amst. vereeniging worden verkocht, een dergelijke protest is verzonden. Vereenvoudigde schrijftaal. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Leer aren aan Inrichtingen van Middelbaar Onderwijs heett een adre* gezonden aan den minister van Btnnenlandsche Zaken, waarin het verzoekt, het daarheen te leiden, dat aan het gebruik van de vereenvoudigde schrijftaal, zooals die door de Vereeniging tot Vereenvoud ging van onze schrijl- U&l is aangenomen, op Middelbare Scholen geen Congres voor ambachtsnijverheid. Voor het nationaal congres voor de Ambachts nijverheid, dat bij gelegenheid van deze tentoon stelling op 11 en 12 September 1907 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal gehou den worden, zijn de navolgende vraagpunten aan de orde gesteld I. Credietwezen: 1. Verdient voor de ambachtsnijverheid het stel sel Raiffeisen of het stelsel Schulze-Delitz de voorkeur 2. Moeten de ambachtsnijveren zich vaksge- wijze vereenigen, of hebben de voorkeur meer uitgebreide vereenigingenen wel vereenigingen, waarin behalve ambachtsnijveren ook winkeliers, landbouwers, enz. worden opgenomen? 3. Wat leert de ervaring hier te lande en el ders, omtrent de inrichting en werking van coö peratieve vereenigingena. tot aankoop van grond stoffen b. tot aanschaffen van werktuigen c. tot bewerken van grondstoffen? d. tot verkoop van producten? 4. Zijn wijzigingen en aanvullingen noodig in de wet op de coöperatieve vereenigingen 5. Door welke andere maatregelen kan het credietwezen van de ambachtsnijveren bevorderd worden II. Vertegenwoordiging van de am bachtsnijveren: 1. Vinden de belangen der ambachtsnijveren een voldoende vertegenwoordiging in de Kamers van Koophandel? 2. Zoo niet, is het gewenscht om aan de am bachtsnijveren een afzonderlijke vertegenwoordi ging te geven, of verdient het de voorkeur, dat zij met den handeldrijvenden middenstand een gezamenlijke vertegenwoordiging verkrijgen 3. Hoe is de vertegenwoordiging in te rich ten? Welke moeten haar bevoegdheden zijn? III. Leerlingwezen. 1. 1. Is het wenschelijk het leerlingwezen te regelen bij de wet? 2. Zoo ja, wat moet het leerlingcontract in houden en hoe is het toezicht te regelen op het nakomen der bepalingen? 3. Is een gezellen-examen in te stellen? Zoo ja, hoe is dit te regelen, en wie moet het af nemen 4. Dient op het gezellen-examen te volgen een meesters-examen Zoo ja, zijn aan het met goed gevolg afleggen van dergelijke examens voorrech ten te verbinden? II. 1. Hoe is den leerling de kennis bij te brengen, welke hij niet in de werkplaats kan verwerven 2. Dient het aanvullend schoolonderwijs te zijn avond-onderwijs of dag-onderwijs? 3. Dient het schoolbezoek verplicht te worden1 gesteld? Zoo ja, tot welken leeftijd? 4. In hoeverre kunnen patroonsleergangen be vorderlijk zijn aan de betere ontwikkeling van het leerlingwezen? III. Bij sommige bedrijven doet zich het ver schijnsel voor, dat leerlingen geweerd worden, of slechts in beperkt getal worden toegelaten. Zijn hiertegen maatregelen te nemen Zoo ja, wel ke? IV. Aanbestedingen: 1. Is het wenschelijk en mogelijk om meer dan tot nu toe hier te lande het geval is, de aanbestedingen te splitsen naar de verschillende vakken II. Is het aan te bevelen om werken, welker aard zulks toelaat, bij toerbeurt toe te kennen aan verschillende patroons volgens een vast te stellen tarief? 2. Op welke andere wijzen zijn de bezwaren tegen een algemeene mededinging te ondervart gen voor zooveel deze tot misstanden aanlei ding geeft? III. Op welke wijze kan de rechtspositie der onder-aannemers verbeterd worden? De commissie noodigt uit, hen die geneigd zijn een of meer der bovenstaande vraagpunten in te leiden, of nota's wenschen in te leveren omtrent de vraagpunten, zich te wenden tot den algemeenen secretaris mr. Th. Muller Massis, Hee rengracht no. 357, Amsterdam. Vanwege den Bond van Patroonsvereenigingen verwant aan de bouwvakken, heeft nog in de commissie zitting genomen de heer J. Rinse; vanwege den Bond van Steenhouwerspatroonsver- eenigingen in Nederland, de heer C. G. Simonis, en vanwege de vereeniging Amstels Bouwver- eeniging de heer W. De Vlugt. de oude, blinde man, die zoovele jaren van dat bestuur had deel uitgemaakt, begeleid door zijne ecbigenoote, hem reeds in den dood voorgegaan, ter receptie, en vervulde daarmede een der vele wenschen door de tegenwoordige bestuursleden voor de opluistering vau dat feest gevormd. Wellicht was 'tde laatste maal dat de veel beproefde de stad zijner vroegere inwoning betrad. In de Residentiestad, waar bjj een gelukkigen levensavond dacht te vinden, ondervond hij vele beproevingen. En toen ook zijne tweede eehtge- noote nu kort geleden van hem was weggenomen, scheen ook voor hem het uur van scheiden te zullen slaan. Moge hem het eeuwig loon, toegezegd aan hen, die armen en ongelukkigen in bunnen nood bjjstonden, reeds verzekerd zjjn Vakcongres. Het Bestuur der Federatie van R. K. Werk- liedenvereenigingen in Nederland, besloot het Vak congres, dat de federatie naar men weet in voor bereiding heeft, in Den Bosch te houden. Klachten over den postdienst. Een bewoner van den Rotterdamschen djjk deelt ons, in verband met hetgeen gister over de enorme vertraging der bestelling van de gewone correspondentie is geschreven, het volgende mede Zondag-avond werd in Den Haag een voor mg bestemde brief gepost. Deze brief, die bljj- kens het poststempel hier in den nacht van Zondag op Maandag is aangekomen, werd bjj mij eerst gister-namiddag (Donderdag) met de bestelling van 4 uur bezorgd. Gister en eergister is, naar wjj vernemen, de laatste postbestelling geheel achterwege gebleven. T. H. B. Snijders, f Te 's-Gravenhage, waar hg sedert jaren woonde, is eergisteren na een kortstondig lijden in den ouderdom van 81 jaren overleden de heer Theod. Herm. Bern. Snijders, een onzer meest bekende en verdienstelijke oud-stadgenooten. Te dezer stede, waar hij het grootste deel van z(jn leven doorbracht, heeft hij zic'n niet alleen in handelskringen algemeene bekendheid verworven vooral door den bloeienden gis thandel, later door hem in eene vennootschap veranderd, maar verwiert hij ook op het breede terrein der katholieke liefdadig heid aller achting. De heer Snijders was toch vanaf de instelling van de kerkelijke armenver zorging lid van het R. K. Parochiaal Armbestuur en vele jaren aldus volijverig werkzaam. Bij de viering van het gouden jubelfeest van dat armbe stuur den 15a Januari 1905 verscheen nog Lichtbeelden-avond. De nieuwe gehoorzaal van den Ned. R. K. Volks bond was gister-avond vrjj goed bezet door een net en verscheiden publiek, waaronder het acht baar hoofd dezer gemeente, dr. Brants, de zeer- eerw. Deken van Schiedam, pastoor Mobron te Over- schie, de zeereerw. Bondsadviseur, pastoor Coppens, en enkele andere eerw. heeren geestelijken bijzonder werden opgemerkt. In het midden der zaal was het toestel opgesteld, waarmede de weleerw. heer kap. Suys, van Waalwijk, door een der aanwezige eerw. broeders geassisteerd, de lichtbeelden op het doek wierp, dat voor het podium was gespannen. De voorzitter van Schiedams Volksbond, de heer T. H. J. Mouwens, den avond openend, richtte allereerst een woord tot den Burgemeester, die door zjjne vereerende tegenwoordigheid toonde, dat het woord bij de ontvangst der deputatie van den Volksbond ter gelegenheid van zijne installatie gesproken, geen jjdele klank was. Daarna heette hij op de eerste plaats den zeereerw. Deken en ver dere geestelijken en ten slotte alle aanwezigen welkom en liet daarna het woord aan den wel eerw. heer Am. Suys, die ons eenigermate zou doen deelen in het geestelijk genot, dat zijne pel- grimsreize naai het Heilige Land hem had verschaft. Lichtbeelden-avond meer dan lezing mocht 't genoemd worden, wat de vrome pelgrim naar Jeruzalems heilstede ons te genieten gat, waot zjj die eene aaneengeschakelde lezing over zijne reize naar het Heilig Land verwachtten, waren zeker teleurgesteld. Toch was hetgeen kap. Suys ons deed zien en hooren alleszins aller groote belang stelling waard. Hij stelde zijne reize, zooals hg ze hier te genieten gaf, onder de bescherming van Haar, die hg onze sympathieke Stadsheilige noem de, die zeil' door een wonder van Gods almacht in haar steitelijk als roerloos lichaam de H. Plaatsen had gezien. Het meesterwerk van Stracké,zooals't in de altaai tombe der Liduina-kapel is gebeiteld, ver scheen voor aller oogen. Zoowel deze beeltenis als het aantrekkeijjk beeld onzer geliefde Koningin wekte algemeen applaus. Luiden bijval verwierven ook het portret van burgemeester Brants en dat van pastoor Coppens, daarna op het doek getoo- verd. Daarentegen hadden wij andere voorstellin gen, die minder met den ernst van het hoofd onderwerp strookten en ook niet tot de goede stemming onder het publiek medewerkten, liever niet gezien. In het eerste gedeelte van de voorstelling werd daarna Nazareth en het meer van Genesareth bezocht, een algemeenen blik op Jeruzalem ge worpen en de tocht naar Bethlehem aanvaard. Allereerst deed de eerw. voorsteller ons op een landkaart het plan der rets volgen daarna deed hij ons verschillende gezichten uit de klassieke streken van Griekenland en Turkjje bewonderen om ons vervolgens het H. Land binnen te voeren. Verschillende prachtige gezichten uit het ooster- sche land, tooneelen, die den aard van land en volk doen kennen, afbeeldingen van heiligdommen op de heilige plaatsen en voorstellingen naar beroemde meesters van de gewijde geschiedenis die er op betrekking heeft, werden achtereenvol gens op het doek geworpen en de eerw. spreker gaf daarbij telkens verklaringen, die van zijne groote belezenheid getuigen. Bjj de voorstellingen van Christus' geboorte deed de pianist het «Stille Nacht" en het lied der herdertjes hooreD. Na de pauze vertoefden wij in het tweede gedeelte voornamelijk op den berg Moriah, de tempelvlakte en op den berg van Calvarië. Prachtig waren de lichtbeelden van den Jordaan en de Doode Zee. Als voorbeelden van Gods straffende of beproevende hand ook in den nieuweren tijd deed de eerw. voorsteller ons daarbij ook den Vesuvius en het verwoeste San Francisco aan schouwen. Bijzonder belangwekkend waren de voorstelling en uitlegging van Salomons groot- schen tempelbouw en de latere tempelvlakte en moskee van Omar op de zelfde plaats, zoomede ook die van den Calvarieberg en die van de kerk van het H. Graf. Treffend was ook de voorstelling van den Christus Eucharisticus en Christus aan het Kruis, beiden naar beroemde meesters Hier sprak ook bij de verklaring der voorstelling de priester uit het volle hart. Bjj de tafereelen der Kruisiging deed de pianist het Stabat Mater hooren. Ook de joodsche typen in dit ge deelte waren zeer mooi. Tot slot der voorstelling deed de eerw. heer Suys ons zien de grootsche stichting uit Christus' lijden en dood opgebloeid, de eeuwige Kerke Gods, vertegenwoordigd door den levenden Petrus, den verren opvolger van Hem, wien de Heiland de Zijnen te weiden gaf en tot wien Hij sprak op dezen petra (steenrots) zal Ik Mjjne Kerk bouwen Het beeld van Pius X in de Vaticaansche tuinen werd met applaus begroet evenals het portret van den voorzitter der Schiedanasche Bondsafdeeling,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2