Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van dit „voorrecht" afstand doen dan zich door opgeblazen hofdignitarissen te laten beleedigen. ,,'t Is daarom jammer dat de schrijver aan de „N. Ct." met zijne onthulling niet wat vroeger is geweest." Hofberichten. Uit Den Haag wordt geseind Prins Hendrik XXXII van Reuss logeert tijdens zijn verblijf in de residentie ten Koninklijken paleize. De Prins der Nederlanden bezocht gister met zijn gast het Mauritshuis. Met de Koningin dejeuneerden beide prinsen bij de Koningin-Moeder. De Prins der Nederlanden gaat Maandag voor twee dagen naar Het Loo als gast van het Gor teier jachtgezelschap. Donderdagavond 17 Januari a.s. zal het eerste thé dansant ten Hove plaats hebben. H. M. de Koningin had gister aan tafelme vrouw Groeninx van Zoelen, dame du palais, en jhr. Croeninx van Zoelenmevr. Van Wassenaer van Catwijck en baron Van Wassenaer van Cat- wijkgravin Van Bijlandt en graaf Van Bijlandt, Hr. Mr. kamerheer; jhr. De Ranitz, grootmeester van het Huis van H. M. en jhr. mr. Van Weede, hofmaarschalk van H. M. de Koningin-Moeder. Hooge Gasten. In het Hotel des Indes te 's-Gravenhage zjjn aangekomenprins Eberwijn van Bentheim-Steinfurt en prinses Lilly van Bentheim-Steinfurten de heer Constantin Nabokoff, le secretaris van de Russische legatie bjj het Belgische hof. De Paus en Vredesconferentie. Volgens de »Köln. Ztg." heeft de Paus den sinternuntius" voor Nederland en Luxemburg, mgr- Giovanni, opgedragen stappen te doen, dat ook de Heilige Stoel een uitnoodiging zal krijgen voor de tweede Vredesconferentie. Het Vaticaan meent er op te kunnen rekenem dat de Italiaansche Regeering zich onzjjdig zal houden, doch vreest verzet van de Fransche regeering. (Geljjk men weet, is de post van internuntius bij ons Hof nog steeds onvervuld: mgr. Giovanni is slechts zaakgelastigde van den Heiligen Stoel.) Een Japansche missie in Europa. De Japansche stoomboot „Tamta Maru" is eer gisteren te Marseille, aangekomen, aan boord heb bende, de heer Sutp, gevolmachtigd minister van Japan in den Haag, en de heer Sadas Wakam- muniyn, secretaris van het ministerie van buiten- landsche zaken in Japan, door hunne regeering met eene officieele zending in Europa belast.i Grondwetsherziening en algemeen kiesrecht. Bekend is de samenstelling van het door de hoofdbesturen van den Vrijzinnig-Democratischen Bond en het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond aangewezen Propaganda-Comité voor Grondwetsherziening en Algemeen Kiesrecht. Vele voorstanders van algemeen kiesrecht zoo betoogt het zijn weinig ingenomen met de wjjze, waarop het reeds bestaande Algemeen Kiesrecht- Comité propaganda voor zijn denkbeelden maakt. «Voor hen wordt het meer en meer on mogelijk aan deze propaganda deel te nemen, waar zjj steeds verbonden is met de propaganda voor de sociaal-democratie. Toch moet getoond worden, dat de voorstanders van algemeen kiesrecht ook in andere kringen dan die der sociaal-democratie in grooten getale gevonden worden. Wjj willen dan ook ons comité in geen geval beschouwd zien als een lichaam, dat vijandig staat tegenover het andere kiesrecht comité. Neen, wij willen ook in andere kringen, op andere gronden en op andere wijze voor Grond wetsherziening en algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen werken. Wijziging militiewet. Naar men verneemt, zal in het belang van het personeel voor den Indischen dienst eene wijzi ging van art. 113 der militiewet worden aanhan gig gemaakt. Toezicht op de spoorwegdiensten. Door den minister van Koloniën is eene com missie in het leven geroepen, bestaande uit de heeren Dijxhoorn, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, Piepers, hoofd-ingenieur van het stoomwezen hier te lande en Malfinckrodt, oud inspecteur voor het toezicht op de spoorweg diensten in Ned.-Indië. Uit het kiesdistrict Ede. Men meldt uit Ede aan de »Tel". Als candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter vervulling Van de vacature ontstaan door het bedanken dr. Brants, wordt van anti-revoltuionnaire zijde ge noemd ds. Van der Voort van Zijp, pred. bij de Ned. Herv. Kerk te Doesburg, bij de laatste alge- meene verkiezingen de candidaat der christelijke partijen voor het district Arnhem tegenover mr. Rink, den tegenwoordigen minister van Binnen- landsche Zaken. Ook wordt genoemd jbr. mr. Van Ascb van Wijck, de vroegere afgevaardigde voor Ede en des tijds burgemeester van Venendaal. Men schrijft nader uit Ede De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dit district is reeds bepaald op Dinsdag 22 Januari a.s., terwjjl de stemming zal plaats hebben op Donderdag 31 Janu ari d. a. v. In de eergisteravond door de anti-rev. kiesver- eeniging Nederland en Oranje te Venendaal ge houden vergadering is met 39 tegen 34 stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Twee de Kamer voor het district Ede (vacature dr. M.A. Brants) den heer mr. S. de Vries, oud-afgevaar digde voor Gouda. De centrale antir. kiesvereeni- ging vergaderde gister te Ede. Verkiezingen Provinciale Staten. Naar men verneemt, zal bij de periodieke Staten-verkiezing in den a.s. zomer in het district 's-Gravenhage ook een buitengewone va cature te vervullen zijn, indien de heer J. C. van Hattum van Eilewoutsdijk gevolg geeft aan zijn reeds lang gekoesterd voornemen om wegens ge zondheidsredenen bij die gelegenheid zijn mandaat neer te leggen. Financiën-ambtemiren. Naar aanleiding van het bericht in de sHaarl. Ct." over het te laat op het bureau komen van ambtenaren aan het departement van Financiën, schrjjft een «ambtenaar" aan genoemd blad, dat het aantal ambtenaren die op den bewusten och tend verplicht waren de presentielijst te teekenen niet 150 maar ruim 90 bedroeg, aangezien amb tenaren boven den rang van hoofdcommies (on geveer 25) daarvan vrijgesteld waren, terwjjl voorts de werktijd van de ambtenaren der afd. generaal-stcretariaat (ongeveer 3'>) eerst te 9| uur aanvangt en ten slotte een tiental ambtena ren en bearhbten van het dep. van Financiën hun bureau's hebben in het gebouw bij de Gevangen poort. Hygiënische congressen. Bij het bestuur van het Ned. Congres voor openbare gezoridheidsregeling zijn adressen van een veertigtal gezondheidscommissiën uit alle deelen des Rijks ingekomen, waarbij het bestuur wordt uitgenoodigd er bij de regeering op te willen aan dringen, dat zoodanige meer nauwkeurige omschrij ving van den werkkring der gezondheidscommis siën worde gegeven, dat daaruit duidelijk blijke haar bevoegheid om lid te zijn van en een afge vaardigde te zenden naar het Ned. Congres voor openbare gezondheidsregeling. Enkele commissiën gaan verder en vragen het congresbestuur te be vorderen, dat zjj ook lid kunnen worden van andere hygiënische vereenigingen. Of dit op den weg van het congres ligt, is de vraag 1 De beweging is uitgegaan van de gezondheids commissie te Brielle, op grond van het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland van 24 Juli 1906, waarbij dat college besliste, dat het bezoe ken van hygiënische congressen niet tot den werk kring der gezondheidscommissiën kan gebracht worden. (Tjjdsch. v. sociale Hygiëne). Drankbestrijding in de school. Door de Commissiën tot Drankbestrijding in en door de school voor de Bisdommen 's Bosch, Breda en Roermond is aan den Minister van Binnen- landsche Zaken een adres gezonden, waarin zij betoogen, dat naar haar oordeel de medewerking van het onderwijzend personeel moet bestaan in occasioneel onderricht over het alcohol-vraagstuk bij het lager onderwijs, en in opzettelijk onder richt over dit onderwerp als onderdeel name lijk der leervakken voor hoogere burgerscholen met 3-j. c. genoemd in art. 16 sub c. en voor die met 5-j. c. in art. 17 sub. e der Wet van 2 Mei 1863 (Stbl.) no. 50 bij het middelbaar onder wijs. Zij achten, dat dit onderricht ten zeerste be vorderd zou worden door den steun vanhetRjjks- toezicht en verzoeken den Minister bjj aanschrij ving aan het Rjjksschooltoezicht den wensch te kennen te geven, dat bovengenoemd onderricht zooveel mogelijk gegeven worde. Palaeographie. Het »Ned. Archievenblad" deelt mede, dat de commissie tot het samenstellen van een handboek der Nederlandsche palaeographie ontbonden is en de uitgave ervan zal bezorgd worden door de heeren Brugmans en Opperman. De Vereeniging van Archivarissen zal aan det werk geen deel hebben, aangezien niemand onder hare leden zich beschikbaar stelde om de taak op zich te nemen. Ongevallenwet. Men scrijft aan het „N. v. d. D.": Bij het verrichten van werkzaamheden in zijn watermolen brak onlangs de molenaar P. Nat, te Driehuizen (N.-H.), een arm, terwijl hij bo vendien verscheidene verwondingen opliep. Thans is zijn overbuurman J. Molenaar het zelfde overkomen, terwijl hij bezig was machine- deelen te smeren in een molen van den Eilands polder, welke gedurende het afgeloopen jaar bui ten dienst was geweest. Eigenaardig is het dat in deze gevallen de Rijks- Verzekeringsbank geene uitkeering krachtens de Ongevallenwet geeft. Wel betalen de waterschap pen voor de molens de verschuldigde premie, maar alleen ten behoeve van den eigenlijken be woner, vaak een bejaard man, soms zelfs eene vrouw. Een zoon, schoonzoon of knecht is meest al inwonend, en deze verricht óf het moeilijke werk, öf al het werk. Feitelijk wordt dus pre mie betaald voor iemand, die weinig of zelfs in het geheel geen kans heeft een ongeluk te krij gen, terwijl degeen, die aan gevaren is blootge steld, niet verzekerd is. Het postkantoor Schiedam. De heer B. J. R. Engelbregt, inspecteur der posterijen en telegrafie der inspectie 's-Gravenhage, (waaronder het postkantoor Schiedam ressorteert) vertoefde gistermiddag ten postkantore alhier. Men vermoedt, dat dit bezoek verband hield met de klachten over den postdienst hier ter stede- Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 9^ tot 11£ uur voormiddag. Gevraagde Arbe idskrachten. Grof- en machine-bankwerkers. Grof- en machine-bankwerkers (halfwas). Kunstsmeden. Timmerlieden (halfwas). Schoenmakersjongens. Schoenmakersknecht of (halfwas). Slagers jongen.Krullenjongen.Jongen voor druk kerij. Draaier (halfwas). Koperslager (half was.) Aangeboden Arbeidskrachten. Machinist-stoker. Machinistbankwerker. Pakhuisknechts Gistwerkers. Molenaar. Bankwerker. Koperslager. Boekbin der. Timmerman. Bakker. Smidsjongen. Barbiersleerling. Personen voor lichte werk zaamheden. Wasschen aan huis gevraagd. Kindermeisjes. Gediplomeerd-machinist. Zakken-dekkleedenmaker. Schaver-boorder. Smidsknecht. Naaiwerk aan huis gevraagd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie sleutels, zilveren dasspeld, bandwagen. Te bevragen aan de volgende adressenwit vrouwenscbort, M. Sitton, Oude Kerkhof 8vrou wenmuts (oorlap), P. v. d. Pas, Emmastraat 6; Paarden-dek, A. Wassenaar, Broersveld 14 Smous hondje, P. H. Brouns Broersveld 514 Heeren- parapluie, A. Goudswaard, Rotterdamsche dijk 173; 5 Deca en 2 Hectogram-gewicht, P. J. van Rjjsinga, Bagijnhof 9; Geldstukje, J. B. G. Dulfer, Groote Markt 6sleutel en eenig geld, A. v. d. Zee, Westerkade 12; 5 Hectogram-gewicht J. Loman, Buitenhavenweg 1764zilveren broche, J. Burger, Raam 214; wit vrouwenschort, L. v. Kraag, Wilhelminaplein 18. Orpheus' concert. De zangvereeniging Schiedams Mannenkoor »Orpheus", die ons ter gelegenheid van haar jubilé-concours zoovele schoone zangen van zuster verenigingen heeft doen hooren, heeft ons gister avond weer eens doen ervaren wat zjj door eigen krachten vermag: zij gaf haar winterconcert in de zaal van Musis", die door een net en ver scheiden publiek vrij wel bezet was. De uitvoering van het zeer gevarieerd en goed gekozen program nam een aanvang met een mooi nummer van Brandts Buys «Een stem aan 't strand", door den gevierden vaderlandschen toonkunstenaar voor koor met sopraan- en baritonsolo getoonzet. In dit nummer dingen tekst en muziek om den eere- palm en men weet niet wat meer te bewonderen de schoone dichtregelen van Elliot Boswel of de heerljjke muziek van Brandts Buys. Uit dit lied spreekt de majesteit der diepe zee u tegen, maar daarin ruischt ook de dankbêe der behouden vis- schers, die in het vredig kerkje naast de onrus tige zee zijn samengestroomd. Koor en solisten werkten hier uitnemend samen om het verheven werk van dichter en toonzetter alle recht te doen wedervaren. Nadat dit heerlijk lied gloed en wijding aan aan Orpheus' kunstavond had gegeven, mochten wij met hare solisten nader kennis maken. Aller eerst gaf de sopraan, mej. Cathrien Kettenis, van Rotterdam, ons een drietal liederen te hooren. Zonder party zong zjj Grieg's «Le Printemps" en van Tetterode's «Zang" om ons ten slotte nog Allerseelen" van Rich. Strauss te doen hooren. Zjj bracht het geheele publiek onder de bekoring van haar lief, welluidend orgaan dat, gepaard aan schoone voordracht, allen ten zeerste innam en tot een herhaald en krachtig applaus verlokte, waardoor zjj tot een bisnummertje verplicht werd. 't Was zeker eene goede gedachte Verhey's veeleischende maar overschoone muziek «De dag des oordeels" dezen avond nog eens door «Or- pheus" te doen hooren Zonder overdrjjving mo gen wjj zeggen, dat wjj ze zoo bijna niet op het jubilé-concours gehoord hebben. Zoowel wat op vatting als uitvoering betreft, behoeft «Orpheus" zeker niet voor de beste der vereenigingen, die dit verplichte nummer bjj den wedstrjjd zongen, onder te doen. Na de pauze kregen we in de tweede afdeeling nog een lief nummertje van het concours te hoo ren. Toen George Rijken's dieptreffende i> Woud- gedachten" uitnemend vertolkt was, ging weer zjjn «Oud Liedeke". De toewijding van Orpheus' zan gers bracht ook dit Liedeke wel tot zjjn recht, hoewel wij niet kunnen ontkenen, dat het nummertje van Verhey ons meer bekoorde. Toen kreeg Bram van der Stap zjjn beurt. Zjjn vol, rond geluid, dat steeds aan kracht schijnt te win nen, kwam in Stalman's «Afschrei" en van Ooster- zee's «Genezing", maar vooral in de guitige «Ronde- dans" van Joh. Wagenaar bjjzonder uit. Dit laatste nummertje bekoorde het publiek zoozeer, dat 't den gevierden bariton met daverend en langdurig applaus beslist terugriep, zoodat hjj 't »Hei 't was in de Mei" nog eens tot aller genoegen moest biseeren. En ten slotte «Der Falken-Rainer vom Oberland", een nummer voor «Orpheus" met zjjn krachtig koor als geknipt. Het koor gat van de praehtige muziek van Schreck al wat de toonzetter er in had gelegd maar de solisten werkten ook uitne mend samen om het bekende schoone geheel te vormen. Anna (sopraan) en Rainer (bariton) deden het werk van den Duitschen componist alle recht wedervaren. Zoo werd 't een waardig slot van den onvergeteljjken kunstavond. «Orpheus" heeft ons weder schoone zangen doen hooren de oude bard weet nog steeds heerljjke klanken aan zjjn traditioneele lier te onttokkelen. Zjj 't Schiedams kunstlievenden gegeven, er nog tallooze malen met verhoogd genot naar te luisteren Het vermiste meisje. Dioor de politie is heden-ochtend in de Lange Haven gedregd naar het 20-jarig meisje, dat se dert Nieuwjaarsavond vermist wordt, wijl men vermoedt dat zij aldaar te water is geraakt. Het dreggen is echter zonder resultaat geble ven. Het stoomschip »D a w d o n", kapt, J. R. Wilkeson, met steenkolen van New-Castle geladen hier aangekomen, heeft voor den Nieuwen Waterweg vooral zwaar weer gehad. Bjj den hevigen noordwesterstorm is een gedeelte van de brug stuk geslagen en de scheepstelegraaf ver nield. De kapitein en de eerste stuurman, die ernstige kwetsuren bekwamen, werden bjj aankomst alhier door dr. D. N. Jansen behandeld en worden aan boord verpleegd. De agent van politie 2e klasse, J. Kans is met ingang van 1 Jan. 1.1. tot politie agent le klasse bevorderd. In het «Nieuwsblad van het Kanton Oosterhout" lezen wjj dat onze stadgenoot, de heer Jan van Rjjs- selberg met veel succes te Oosterhout is opge treden. Van hem wordt getuigd »Een geluid, dat wanden kan doen beven, een stem van reusachtigen omvang, breed en warm, zoowel in de diepte als in de hoogte en begaafd met dat sounore, dat aangename, wat men in den baryton- zanger zoo gaarne ontmoet, ziedaar zoovele mid delen voor den Schiedammer zangreus om met studie en vljjt den berg des roems te beklimmen tot den top". W eerverwachting en. Van meer dan één zijde zijn dezer dagen aan merkingen gemaakt in verband met de verwach tingen omtrent het weer, geseind door het Ne derlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het kwam wel eens voor, o.a. 29 December, dat er vorst was, terwijl juist een zachter tem peratuur was voorspeld; of omgekeerd. De „Midd. Ct." was zoo vrij, de directie van dat instituut daaromtrent eenige inlichtingen te vragen, en de hoofddirecteur, de heer dr. E. van Everdingen, antwoordde hierop het volgende „Het is u ongetwijfeld bekend, dat op het te genwoordige standpunt der weerkunde nimmer verwachtingen kunnen worden uitgesproken, die zeker in vervulling zullen komen. De verwach tingen gronden zich op meer of minder waar schijnlijke onderstellingen omtrent de aanstaande wijziging in de verdeeling der luchtdrukking, en moeten mislukken, wanneer de depressies of centra van hoogen druk zich anders gedragen dan aangenomen werd. Bij het opstellen der verwachting op 29 De cember, werd aangenomen, dat de depressie, die zich toen boven de Noordzee bevond, naar het Z.O. zou trekken, terwjjl op de Britsche eilan den de barometer zou stijgen. In werkelijkheid is deze stijging slechts van korten duur geweest en lag de depressie den 30en December over Frankrijk. De N. winden en sneeuwbuien, die voor ons land waren verwacht, werden in N.W. Frankrijk en België aangetroffen, terwijl hier te lande de Oostelijke winden droog vriezend weer brachten. i Het bijzondere van dit geval' lag dus voorna melijk hierin, dat een betrekkelijk kleine wijzi ging in de richting der depressie-baan een groote verandering in den weertoestand hier te lande meebracht. Dat de verwachting toen in alle op zichten mislukte, moge deze of gene verbazen; voor iemand, die iets van weerkunde weet, is in deze harmonie tusschen de elementen van het weer niet bijzonders gelegen. Vermeld moet nog worden, dat op 20 Decem ber een belangrijk deel der weertelegrammen door telegraafstoring ontbrak. Ook echter als alle te legrammen inkomen, blijven verrassingen als bo ven geschetst mogeljjk: zoolang onze kennis van de oorzaken van de luchtdrukveranderingen niet vermeerderd wordt, moet de meteoroloog zich er mede tevreden stellen indien zijn verwachtingen in de groote meerderheid der gevallen verwezen lijkt worden; iets wat alleen kan bljjken uit een volledige critiek der verwachtingen, zooals die voor de verwachtingen van het Meteorologisch Instituut over eenigen tijd zaj gepubliceerd wor den." De storm in de golf van Gascogne. De schoener „Helene" uit Marseille, komende ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2