Binnenland- 8tads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. bij vrijhavens en vrije opslagplaatsen ingesteld worden. De „Dreadnought", het grootste oorlogsschip der wereld, heeft Zaterdag de haven van Ports mouth verlaten, teneinde een reis van drie maan den te maken. Onderweg zullen, zooals reeds is gemeld, verschillende oefeningen plaats heb ben. Vele der hoogste autoriteiten van de En- gelsche Admiraliteit maken de reis mee. Volgens bericht uit Pexadero is het stoom schip „City of Panama" ongeveer 20 mijlen ten noorden van Santa-Cruz vergaan. Het schip had 60 passagiers aan boord, waaronder 26 Chinee- zen. De staking bij Siemens, te Berlijn, waaraan ongeveer 3000 werklieden deelnamen, is, nadat zij 13 weken geduurd heeft, als mislukt te be schouwen. De voormannen der stakers hebben besloten de staking voor geëindigd te verklaren. De Anglikaansche aartsbisschop van Can terbury, de katholieke aartsbisschop van West minster en de voorzitter van den Nationalen Raad van Evangelische Vrffe Kerken doen in de En- geische pers gezamenlijk een beroep op het En- gelsche volk om den Zondag te rusten en te heiligen. Het lijk van barones Burdett-Coutts is Za terdagmiddag vol staatsie bijgezet in de abdijkerk van Westminster, i De schoener „Uranie" is op de rotsen bij Ancona stuk geslagen. De equipage, 12 man tel lende, is omgekomen. De spoorwegstaking in Bulgarije duurt nog steeds voort. Troepen bewaken de spoorwegen. Alle stakers zijn ontslagen. De socialisten ne men maatregelen om een algemeene werkstaking te proclameeren. Te Sofia is bericht ontvangen, dat het hoofd der Macedonische revolutionairen, Damian Gruff, nabij het dorp de Rousenovo, district Maleschevo, door Turksche soldaten zou zijn gedood. Vijf zijner makkers zouden mede zijn gedoodgescho- ten. j iiof van Arbitrage. Door de Engelsche regeering is herbenoemd, voor den tijd van 6 jaren, als lid van het Perma nent Hof van Arbitrage, Sir Edward Fry, doctor in de rechten, vroeger rechter in het Hof van Appèl, lid van Kings Privy Council; en zijn be noemd tot leden van het Hof van Arbitrage, in de plaats van Sir E. B. Malet en van prof. J. WestlakeVicomte Selby, oud-Speaker van het Lagerhuis, en Sir E. Satow, oud-gezant en gevol machtigd minister bij het Chineesche hof te Pe- king. i t voor Duitschland zijn als zoodanig herbenoemd in het Hof van Arbitrage, de professoren mr, De Martitz, hoogleeraar in het recht aan de universi teit van Berlijn, adviseur aan het Koninklijk Hof van administratieve rechtspraak, en mr. Von Baz, geheim justitieraad, hoogleeraar in het recht aan de universiteit van Göttingen; terwijl benoemd is in de plaats van Z.Exc. von Frantzius, mr. Kriege, geheim legatieraad, rechtsgeleerde, raad-adviseur aan het departement van Buitenlandsche Zaken. Voor Rumenië zijn herbenoemd mrs. Theodore Rosetti, senator, oud-voorzitter van den minister raad, oud-president van den Hoogen Raad; Johan Kalindero, oud-raadsheer in den Hoogen Raad, lid der Rumeensche academie, administrateur van het kroondomein, en Johan N. Lahovari, oud-afge vaardigde, oud-gezant, oud-minister van Buiten landsche Zaken; terwijl benoemd is, in de plaats van E. Stateseu, de heer G. Disseseu, staats-secre- taris aan het departement van Eeredienst en Open baar Onderwijs, lid van den Senaat. Als leden voor Japan zijn herbenoemd prof. mr. Ichiro Motono, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Parijs, en Henry Willard Denison, rechtsgeleerd raadsman van het mini sterie van Buitenlandsche Zaken te Tokio. De Paus en de Vredesconferentie. Het in ons vorig blad vermelde bericht van de „Köln. Ztg." wordt door de „Rsb." met de meeste beslistheid tegengesproken en wel op deze twee gronden: „lo. Wijl de H. Stoel er zich niet toe lee- nen zou, zelf stappen te doen, om een uitnoo- diging deelachtig te worden. Daartoe staat de van zijn Staten beroofde Vorst, die op het Vati- caan zoo fier zijn waardigheid ophoudt en Frank- rijks overmoed durft trotseeren, te hoog. „2o. Wijl wij ten overvloede op inlichting uit gingen en uit de beste bron vernamen, dat het geheele bericht geen woord waarheid bevat." Predikant-Kamerlid. Naar aanleiding van het ook door ons meege deelde protest tegen het bekende besluit van de Synode der Nederd. Herv. Kerk deelt ds. J. L. Pierson, te Hengeloo (Geld.), in de „Ned." mede, j dat hij reeds bezig is maatregelen te nemen, om j deze ernstige zaak opnieuw aanhangig te maken in de Classicale Vergaderingen van 1907. „De Kerk mag niet zwijgen- tegenover het onrecht, dat de Synode haar aandeed, en ik vertrouw, dat zij, geroepen tot spreken, een niet ondui delijk antwoord geven zal." Generaal Bergunsius. Omtrent den toestand van generaal Bergansius terne men wij, dat de patiënt zich weder, zg 't aan den arm van een zieken-broeder, over de kamer beweegt. Ongetwijfeld een gunstig ver schijnsel na den hopeloozen toestand van dezen zomer. (Centr.) Verkiezing in het district Ede. De minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende, dat tengevolge van het ontslag van den heer dr. M. A. Brants eene verkiezing moet plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in bet kiesdistrict Ede; gelet op de artt. 130, 131, 133 en 134 der Kieswet; heeft goedgevonden te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag '22 Januari e. k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 31 Januari e. k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 12 Februari e. k. (Stct) Vlachtwedde. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, met wijziging van een vorige beschikking, goed gevonden Voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal de gemeente Vlacht wedde te verdeelen in vijf stemdistricten. (St.-Ct.) De Eerste Kamer en het Arbeidscontract. De „Standaard" verklaart uitdrukkelijk, „dat het stemmen voor het arbeidscontract (ons vol komen rationeel dunkt. Wie acht bij dergelijke ontwerpen van grooten omvang te moeten tegen stemmen, omdat er voor hem enkele ernstige grieven tegen het ontwerp bestaan, maakt de totstandkoming van dergelijke ontwerpen zoo goed als onmogelijk. „Bij de Ongevallenwet handelde de oppositie in de Tweede Kamer juist evenzoo als thans bij het arbeidscontract gehandeld is, en er is geen kwestie van, of de Eerste Kamer zal des gelijks doen. „Wat alleen mogelijk zou zijn, is, dat de Eerste Kamer nu met het arbeidscontract handelde, ge lijk destijds met de Ongevallenwet. „Het recht van amendement missend, zou zij' op zeer enkele punten, mits niet het beginsel van het ontwerp rakend, redres van de Tweede Kamer kunnen vragen. Ze zou dan het ontwerp wel moeten afstemmen, maar zóó dat èn het Kabinet èn de Tweede Kamer wist, hoe het ont werp, na redres op die enkele punten, op de goedkeuring van de Eerste rekenen kon. „Minister Van Raalte kon dan doen, wat destijds Minister Lely deedeen nieuw, gewijzigd ontwerp indienen; en, ook al gaf dit eenig oponthoud, de wet zou dan toch zeer binnenkort onder de medewerking van beide Kamers tot stand komen. „Mits hierbij beleid voorzitte, en de noodige verstandhouding met het Kabinet niet ontbreke, zou het antecedent van 190(1 hier goede diensten kunnen doen." Invoerrecht. Daar sinds ettelijke jaren door belanghebbenden is gewezen op het feit, dat bij wederinvoer van goederen, die naar het buitenland zijn gezonden om daar eene bewerking te ondergaan, invoer recht wordt geheven naar de volle waarde, is door den minister van financiën een wetsontwerp ingediend om daarin te voorzien in afwachting van de totstandkoming der aangekondigde tech nische herziening van het tarief. Eene volledige regeling van het onderwerp in de wet brengt, wegens de groote verscheidenheid van artikelen, waarover gedeeltelijke vrijstelling van invoerrecht kan te pas komen, zooveel bezwaren mede, dat daarvan moest worden afgezien. Daarom wordt voorgesteld de uitvoering gedeeltelijk op te dra gen aan den minister van financiën. Opdat in het belang der industrie spoedig kunne worden beslist op aanvragen tot bekoming van gedeeltelijke vrijstelling van invoerrecht, wordt de aanwijzing der goederen welke voor die vrij stelling in aanmerking komen, overgelaten aan den minister, terwijl er, om dezelfde redenen meent de minister, wel geen bezwaar tegen zal bestaan ook de voorschriften omtrent de vast stelling van de identiteit, en omtrent de bepaling der waarde der goederen bij uitvoer, door dien minister te doen uitvaardigen. De 4-maanders. Men schrijft aan „De Tijd".: In den laatsten tijd is het militairisme meer dan ooit in de pers aan de orde van den dag. En daarom gelooven wij, dat een bespreking van het instituut der 4-maanders, wel te pas komt. Immers hierbij doet zich de grootste onbil lijkheid voor, welke uitgedacht kan worden. Gelijk bekend kan elke gemeente een zeker getal 4-maanders leveren, echter met dien ver stande, dat aan een zeker examen voldaan worde. Gesteld nu dat de gemeente A er 50 mag leveren en de gemeente B slechts 10, dat hangt natuurlijk af van het getal zieken dat elke ge meente bevat. Zijn er nu in A 40 geëxamineerden en in B 20 dan zou men zoo zeggen, dat wat er in A te kort komt, door B kan worden aangevuld, doch mis hoor, en hierin nu zit juist de groote onbillijkheid. De 10, welke B te veel heeft, moeten toch 8 maanden dienen en deden hun examen voor niet en de 10, welke A te kort komt, vult men aan uit de hoogste nummers, welke bij de lo ting ia die gemeente zijn getrokken. Wie brengt hierin verandering? Of liever ver betering, opdat onze jonge lui, vooral uit de kleinere gemeenten, zich niet maanden behoe ven in te spannen met het vooruitzicht om, on danks hun inspanning, tpch 8 maanden te moe ten dienen. Intrekken s. v. p. 't Gaat met onze Financiën opperbest. Novem ber '06 bracht weer ruim lpj millioen gulden meer in de schatkist dan de overeenkomstige maand van '05. De eerste elf maanden gaven nu reeds een meerdere opbrengst van ruim 6 millioen. Valt December niet bitter tegen, en dat kan redelijkerwijze verwacht worden, dan heeft 1906 weer 7, 71/2 misschien wel 8 millioen meer opgebracht dan zijn voorganger. Toch werd het Nederlandsche volk geplaagd met de onnoodige tien opcenten. En voor dit jaar staan ze weer op het pro gram. Als tenminste de Kamer ze straks er niet afneemt. Waarop o. i. alle kans bestaat. Zou de Minister van Financiën echter niet veel verstandiger doen, als hij het betrokken wetsont werp tijdig en uit zichzelf terugnam? (Tijd.) Tegen Vaccinedwang. In „De Rotterdammer" wordt medegedeeld, dat de Vereeniging tegen den vaccinedwang besloten heeft, in de maanden Februari en Maart een petitionnement te organiseeren tot opheffing van de verplichte vaccinatie van schoolgaande kin deren. Circulaires zullen aan kerkeraden en andere corporaties worden verzonden, met verzoek om op het request te teekenen. Ned Bond van gemeente-ambtenaren. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren heett ook aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een adres gericht betrek kelijk de jaarwedden van de burgemeesters, secre tarissen en ontvangers in die provincie. Bij Gede puteerden van Friesland beeft het bestuur een adres ingezonden omtrent de jaarwedden van de ontvangers der Friesche gemeenten. K. S. A. Tot Wetenschappelijk Ambtenaar aan het Cen traal Bureau van de K. S. A. is benoemd de heer mr, A. Tepe te Amsterdam. Uit Amsterdam. Het »N. v. N." verneemt, dat er ook in de kringen van gemeentelijke werklieden pogingen zullen worden aangewend om den burgeaiee.-ter, den heer mr. W. F. van Leeuwen, voor Amsterdam als hoofd der gemeente te behouden. Uit Hilversum. In zijn mededeelingen betreffende de stadhuis crisis te Hilversum heeft de correspondent van het „Hbl." ook gewag gemaakt van de gespan nen verhouding tusschen den burgemeester en den politie commissaris, ook in verband met de controle op de Drankwet. De heer v. Dijk, comm. van politie, zond 'n adres aan den Raad, waarin hij verzekert steeds zijn aandracht aan de overtredingen der Drank wet gewijd te hebben. Hij merkt daarbij op, dat op zijn schriftelijke aanvraag in de maand Augus- 1905 reeds schriftelijke lastgevingen zijn verstrekt door den waarnemenden burgemeester en dat van die lastgevingen óók gebruik is gemaakt. „Het geheele politiepersoneel is door mij voor zien, niet alleen van de noodige exemplaren eener bevattelijke uitgave van de Drankwet, maar ook van mijn gedurige persoonlijke schriftelijke toe lichtingen; terwijl buiten en behalve de bekende vraagbaak „De Gemeentestem", door mij nog ten dienste van de controle zijn verstrekt, verschil lende literatuur en eenige uitgaven op de Drank wet, van het beste dat er te verkrijgen was." In „De Gooi- en Eemlander" heeft de heer Van Dijk geprotesteerd tegen de voorstelling in dat blad, als zou in alle takken van bestuur ge knoeid zijn. „Ik wensch hier openlijk te verklaren, dat ik mijn privé leveranties van kleeding en schoeisel betrek van leveranciers, die niet tevens aan de gemeente leveren. „Met deze verklaring wil ik aantoonen, dat de commissaris van politie vrij staat en steeds vrij gestaan heeft, tegenover de leveranciers van gemeentegoed en dat hij dusdoende zelf den schijn heeft willen vermijden van de koe te melken." Winkelsluiting. Naar men verneemt, zal het rapport der plaat selijke commissie te Dordrecht in zake winkel sluiting binnenkort het licht zien. Intusschen kan men reeds mededeelen, dat die commissie de beide vragen van vervroegde win kelsluiting en Zondagssluiting heeft gesplitst en de eerste vraag met 6 tegen 2 stemmen ont kennend heeft beantwoord, terwijl over de tweede de stemmen hebben gestaakt (4 tegen 4). Twee leden woonden de eind-vergadering niet bib - Onderwjjs. De Rechtbank te Rotterdam heeft in hooger beroep den Bond van Ned. Onderwijzers in het gelijk gesteld tegenover de gemeente Schiedam in zijn stelling, dat tijdelijke dienstjaren medetellen voor de salarisverhooging aan onderwijzers we gens "dienstjaren. Voorts werd door de Rechtbank niet aanvaard het in deze procedure door de gemeente gedaan beroep op art. 179 b van de Gemeentewet, bepalende, dat„tot het dagelijksch bestuur der gemeente, aan burgemeester en wet houders opgedragen", behoort 0. a. „het beslis sen der over (de) uitvoering (der verordeningen van den raad) gerezen geschillen". De toepas selijkheid van dit artikel werd bij het vonnis niet uitgebreid tot rechtsgeschillen. Lichtbeelden-avond. De gehoorzaal der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond was gister-avond geheel bezet door een overtalrijke menigte, leden der af deeling en hunne dames, die gebruik maakten van de gelegenheid om tot verminderden prjjs de voorstelling der lichtbeelden inzake het H. Land bg te wonen. De voorzitter der afdeeling, de heer T. H. J. Mouwens, de voorstelling openend, deelde mede, dat a.s. Woensdag de sociale cursus zou worden voortgezet en beval na eenige maatregelen van orde te hebben medegedeeld, vooral de collecte aan, die in de pauze voor de noodlijdende broeders te Rijssen zou gehouden worden. Kap. Suys, daarna het woord verkrijgend; stelde eerst het doel zgner reis in verband met het feestgeheim van den dag in bet licht en stelde die ook nu weer onder de bescherming van Schie dams sympathieke Stadsheilige, die uit het aan schouwen der H. Plaatsen kracht had geput voor haar onmetelijk, zoovele jaren met geduld gedra gen ljjden. De voorsteling had ditmaal, meer dan Donder dagavond, een zeer coulant en aangenaam verloop. De eerw. spreker was nu veel duidelijker en de lichtbeelden kwamen nagenoeg allen zeer duide lijk uit; alleen een nieuwe voorstelling van de St. Liduina-kapel in de O. L. VrouwVisitatiekerk mocht niet gelukkenhet lichtbeeld was niet scherp genoeg. De voorzitter van Schiedams Volksbond, de heer Mouwens, vertolkte aan het eind der voorstelling den dank aller Volksbonders voor hetgeen de eerw. heer Suys hun geboden had, hem nog vele geluk kige jaren en aan het eind zjjner aardsche pel grimsreis het eeuwig leven toewenschend. Blijk bare instemming vond die dank bg allen, die de schoone voorstellingen van kap. Suys tot het einde hadden gevolgd. Bijna verdronken. Gister-avond ongeveer kwart over vijf ure is de 72 jarige wed. Koks, wonende Broersveld 154/4, toen zij melk zou gaan halen bg den melkboer Poot aan de Overschiesche straat, per abuis het slop naast het Proveniershuis ingeloopen en zoo in de Schie terecht gekomen. Een paar kinderen aan de overzijde, die het ongeluk zagen, riepen om hulp, waarop Poot nog gelegenheid had de vrouw, die nabjj zgn werf dreef, aan den kant te brengen en bewusteloos op te balen. Na in de woning van Poot te zijn opgenomen en in dekens gewikkeld, werd voor de vrouw ge neeskundige hulp ingeroepen, waarna zg op last van den geneesheer per brancard naar het zieken huis werd vervoerd. Heden was daar de toestand van de vrouw, hoewel zg de gevolgen van het ongeval ernstig ondervond, naar omstandigheden toch vrij wel- UIT VLAARDINGEN. De staking onder de zeeliedente Vlaardingen blijft aanhouden. Nog voor geen enkel schip is de bemanning aangemonsterd. Geen van beide partgen schijnt van toegeven te willen weten. Naar men verneemt, is men zelfs begonnen om de schepen der Visscherjj Mg. Vlaardingen, dir. de heer L Van Gelderen, weer al te takeleD. Brug Buitensluis. Mijnheer de Redacteur, Gelieve onderstaande in Uw veel gelezen blad op te nemen; bg voorbaat onzen dank. Wanneer men eens een opstopping van menschen wil aanschouwen, moet men des 's middags 12 uren en s avonds 7 uren eens een kgkje gaan nemen op 't Hoofd aan de buitenslu's, bg het Kip- penbruggetje. Verbeeld U een bruggetje van plusminus 1£ Meter breed, 4 treden om er op te komen en 2 om er af te gaan en daar moeten minstens duizend menschen over passeeren die elkaar op den voet volgen. Die menschen hebben meest allen haast, en niet zonder reden, want in een uur tgds moeten zg eten en van en naar de fabrieken gaan. Men kan zich eenigszins wel indenken hoe die toestand is. Bg ons rijst dan ook onwillekeurig de vraag wat zal toch wel de reden kunnen zijn, dat op het drukste verkeerspunt van de stad die toestand reeds meer dan een jaar zoo bljjft. Verschillende gissingen hoort men dikwgls uiten, alswanneer het den werkman betreft, maakt de gemeente zich niet druk, of als het aan de Beurs was of Frankeland zou de toestand zoo niet wezen enz. enz. Wat er van zg, het is in ieder geval dringend noodzakelijk, dat er op dit drukke punt ten spoe digste gezorgd behoort te worden voor geregeld verkeer, door zoo spoedig mogelgk de nieuwe brug te leggen. Ik wil h'er nog niet eens spreken over het slechte stjjl hellende pad, dat naar de bewuste brug leidt, waar men bij regenachtig weer tot de enkels inzakt, en men met gladheid zich niet op de been kan houden. Hopende, dat dit schrijven aanleiding zal geven, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2