Stads- eii Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Mil. kapel en van de Haagsche schutterij wis selden elkander daarbij af, had het feest toch geenszins het cachet van een hofbal. In de eer ste plaats reeds omdat de gebruikelijke quadril les d'honneur, waaraan het Koninklijk echtpaar bij vorige gelegenheden pleegde deel te nemen, achterwege bleven, hetgeen reeds voor velen aan leiding was zich ook van den dims te onthouden. Maar vooral het feit, dat de Koninginnen en de Prins, na de eigenlijke cercle in de balzaal en na een tweetal dansen te hebben bijgewoond, zich in een der aangrenzende pavillioenen terug trokken om daar, in min of meer intiemen kring, successievelijk verschillende gasten, dames en hee- ren, te ontvangen, gaf aan het hoffeest meer het karakter van een receptie dan van een dans partij. 't Is eigenlijk wel iets vreemds en voor hen, die in de geheimen der hoogere hofetiquete niet zijn doorgedrongen, misschien zelfs iets zon derlings, dat de gastvrouw en gastheer bij een feest, na een korte poos in de zaal met de ge- noodigden (circa 1000 in getal) te hebben door gebracht, zich verwijderen om in een ander ver trek zich bij afwisseling met enkelen bijzonder bezig te houden; de meerderheid in een genoeg lijk samenzijn aan dans en onthaal aan de welvoorziene buffetten overlatende. Men zou zoo iets in eiken anderen kring stuitend vinden en ten Hove is dat nochtans heel gewoon. De aanblik der zalen was weder betooverend, Door de electrische booglampen aan de beide zijden van de Paleisstraat, aan weerskanten van 't Ruiterstandbeeld, was het voorplein van het paleis helder verlicht. Het verwondert mij in- tusschen dat 't gemeentebestuur op deze plaats niet een paar mooie palen en booglamp orna menten heeft doen aanbrengen; me dunkt dat men voor het koninklijk paleis wel een paar andere lichtbronnen had kunnen aanbrengen dan de gewone ijzeren masten, die overal elders zijn geplaatst. Maar dit daargelaten was er voor degenen, die het uitgelezen gezelschap van hofdignitaris- sen, diplomaten, regeeringspersonen, hooge staats beambten, gemeentelijke en stedelijke grootheden, met hun dames, bij 't komen en gaan kwamen begluren, een goede gelegenheid om de rgk ge- galloneerde en met sterren en kruisen en ridder linten versierde costumes der heeren en de schit terende avond-toiletten der dames op te nemen. Er waren enkele balrobes die in hooge mate de aandacht trokken; de echtgenoote van een der diplomaten vestigde aller blikken op zich door den rijkdom van haar brilliantentooi. Doch de Koningin in haar wit satijn met zilver bro- caat gegarneerd toilet was ook nu weder de be koorlijke verschijning. Het heeft iedereen getrof fen hoe welvarend, opgewekt de Vorstin er uit zag en dat H. M. niet aan den dans deelnam, had volstrekt geen beteekenis in verband met hare gezondheid. De Prins van Heuss. De Prins van Reuss is naar Duitschland terug gekeerd. Mgr. Giovannini. Mgr. Giovannini, zaakgelastigde van den Heiligen Stoel bq onze Regeering, is voor eenige dagen naar Luxemburg (Groothertogdom) vertrokken. Staatsraad Humaida v. Eysinga. Omtrent den toestand van den heer Humaida van Eysinga wordt gemeld De patiënt verplaatst zich met moeite van het bed in een stoel en van een stoel in het bed. Zittende is het hem slechts geoorloofd enkele regelen op het papier te brengen, 't Hart en de hartspier zgn nog uiterst zwak en van elke eenigsj zins snelle beweging moet hij zich onthouden. Het Duitsche consulaat-generaal te Amsterdam. Reuter meldt uit Berlijn, dat de sReicbsanzeiger" van gister de benoeming bevat van den legatie- raad Rienacker tot consul generaal van Duitsch land te Amsterdam. Ds. Van der Flier. De Hofprediker, ds. Van der Flier te 's-Graven- bage herdacht eergisteren onder groote belang stelling zijn veertigjarige Evangeliebediening bij de Ned. Hervormde Gemeente. De vooriniddaggodsdienstoefening in de Groote Kerk, waarbg hjj in verband met deze gelegen heid optrad, werd bijgewoond door H. M. de Koningin, Z. K. II. den Prins en H. M. de Koningin- Moeder. Er was geen plaatsje in het kerkgebouw onbezet. Onder de vele geschenken, welke hem werden aangeboden, zijn in de eerste plaats vermeld een zilveren presenteerblad van de Koningin en de Prins en waarin de naamletters van H. M. en Z. K. H. alsmede de datum van het jubilé waren gegraveerd. Dit geschenk werd den jubilaris door H. M. de Koningin zelve overhandigd, waartoe zjj Zaterdag 11. den Hofprediker ten Paleize ontving. Behalve dit geschenk, ontving ds. v. d. Flier nog van het Vorstelijk Ecbtaar een toezegging van de portretten van H. M. en Z. K. H., met de hand- teekeniDgen van de Koningin en den Prins. Van H. M. de Koningin-Moeder werd een briet met gelukwenschen ontvangen. Baron Sloet tot Oldhuis. Men meldt uit Haarlem, dat daar eergisteren- naiddag overleden is mr. Ludolf Euard Alfred baron Sloet tot Oldhuis, van 1890 tot 4901 vice- president der Arr.-Rechtbank daar ter stede. Mr. Sloet vervulde toen de functie van rechter, waartoe hg in het laatst van 1873 was benoemd hg kwam toen van Winschoten. Mr. Sloet tot Oldhuis is den 23n Juli 1840 te Zwolle geboren. Ongevallenwet. Een commissie, bestaande uit de heeren W. Th. Gevers Deynoot, C. van Dorp en dr. A. CL A. Hoffman, voorzitters van de plaatselijke com missie voor de ongevallenwet 1901, respectieve lijk te 's-Gravenhage, Rotterdam II en Gouda, hebben Zaterdag aan den minister van landbouw aangeboden het adres, bevattende de op de ver gadering van voorzitters en voorzitters-plaatsver vangers te Utrecht aangenomen punten ter ver krijging van verbetering in den werkkring der plaatselijke commissiën. In het adres wordt o. m. gewezen, dat de, samenstelling der commissies meer verband moet houden met plaatselijke omstandigheden; de com missie meer invloed behoorde te hebben op de beslissingen van het bestuur der Rijksverzeke- ringsband, inzonderheid wat betreft de ambts halve herziening eener rente; dat het aan haar opgedragen onderzoek naar den toestand der ge troffenen op velerlei bezwaren stuit; en dat haar de middelen moeten worden ter beschikking ge steld om loonverlies en onkosten te vergoeden en zij in de gelegenheid moet wezen tot het doen van uitgaven en het toekennen van ver goedingen, wanneer dit aan den goeden gang van zaken bevorderlijk wordt geacht. Parlementaire breedsprakigheid. Ook het Tweede Kamerlid dr. Nolens klaagt in de „Venloosche Courant" over den gang van zaken bij den begrootingsarbeid. Een middel er tegen doet hij niet aan de hand. Het getal' ver gaderingen der Kamer steeds te doen toenemen en den duur er van te verlengen keurt hij af. „Er zal" zegt hij ten slotte „dus uitgezien moeten worden naar een of meer middelen om, zonder schade te doen aan de degelijkheid van behandeling, den loop der beraadslagingen te be spoedigen." Ziekteverzekeringswet. In eene „Uiteenzetting en beschouwing van het ontwerp-ziekteverzekeringswet 1907" geeft de heer Anth. van Duijn, hoofdinspecteur van de Eerste Ned. Verzekeringmaatschappij op het leven en te gen invaliditeit, te 's-Gravenhage, als zijn oor deel o. a. het volgende te kennen: „De algemeene indruk van het ontwerp kan, hoeveel goeds het overigens bevatten moge, niet gunstig zijn. Een goede werking der ziektever zekering hangt in hoofdzaak af van de organisatie en nu is wel de meest eigenaardige, de meest in het oog vallende en tevens de grootste fout in het ontwerp, dat hetgeen de minister omtrent de organisatie zegt te willen, in flagranten strgd is met de bepalingen, die ten aanzien dier or ganisatie, speciaal wat betreft die der bijzondere ziekenkassen, worden voorgesteld. Indien men ernstig wil, dat de bijzondere ziekenkas regel zij, de openbare slechts als aanvulling zal dienen, dan moeten elke redeneering daarover mag toch als overbodig worden beschouwd niet alleen geen bepalingen worden gemaakt, die de openbare kas bevoorrechten boven de bijzondere, maar zoude het rationeel zijn de zaak om te, keeren en zoodanig in te richten, dat de open bare kas niet of zeer moeielijk kan concurreeren tegen de bijzondere. Indien het ontwerp op dit cardinale punt niet mocht worden gewijzigd, dan zoude het met de ziekteverzekering gaan als met de ongevallenverzekeringook daar heeft de wet gever gewild, dat het particulier initiatief zich zoude ontwikkolen, maar intusschen en de redactie der wet, aangevuld door allerlei beper kende, zelfs draconische koninklijke besluiten, ge ven daartoe maar al te gemakkelijk gelegenheid wordt die ongevallenwet, tegen de bedoeling van den wetgever in, zóó uitgelegd en toegepast, dat de particuliere verzekering niet alleen niet tot haar recht kan komen, doch als 't zoo voort gaat, onmeedoogenloos zal worden doodgedrukt." Electrische tram te Arnhem. De Raadscommissie te Arnhem, benoemd om rapport tfit te brengen over de tramkwestie (de concessies der Arnhemscbe tram in het stadsge deelte eindigt in 1909) beveelt in haar rapport aan het nemen der tram in eigen beheer en daar- bg gebruik te maken van electrische tractie. Het vermiste meisje. Naar wg vernemen, is bij de ouiers van de vermiste G. alhier een briefje ontvangen, meldende, dat zij nog leeft. Zekerheid dat dit schrijven van haar afkomstig is, bestaat er op dit oogenblik nog niet. De poli tie is ijverig in de weer om te trachten in ver band met dit schrgven eenige klaarheid in het geheimzinnige geval te brengen. Volksbadhuis. In de week van 31 Dec. 1906 - 6 Jan. 1907 werden genomen 222 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 25 kuipbaden 24 regen 12 regen 121 school 30 kinder 5 ct 10 Heden-morgen is aangehouden een schooljongentje verdacht van diefstal van eenige jassen op de school waar hg school ging. Tegen den knaap is proces-verbaal opgemaakt. Giste r-m iddag ongeveer 3 ure is de 17-jarige timmerman W. de Ronde, wonende Lourens Kosters trait, gevallen van een 8 meter hooge verdieping van een in aanbouw zjjnd pand aan de Warande. Per rgtuig naar een geneesheer gebracht, be vond deze, dat de linkervoet was gekwetst, het hoofd verwond en de gezel ook vermoedelijk inwendig bezeerd was. UIT BOTTERDAM Voor de tweede maal binnen 3 maanden tgds brak gisteravond een uitslaande brand uit in den barbierswinkel van A. F. Brokkel in de Meermanstraat 32. De bewoner was afwe zig. Met vier slangen op de waterleiding werd de brand gebluscht. Het benedenhuis brandde geheel uit. Alles was verzekerd. Ongelukken. Waarschijnlijk door de duis ternis misleid, is eergisterenavond bij het uit gaan der kerk te Kessel de 72-jarige R. van L. te water geloopen en jammerlijk verdronken. He denmorgen is de oude man opgehaald. Men meldt uit Steenbergen Vrouw v. M. uit de kerk thuis komende, wilde een kind, dat schreiende op den vloer lag, oprapen, doch struikelde en viel zoo ongelukkig op het hoofd, dat zjj onmiddellgk dood was. Toen Zaterdagavond de laatste stoomtram van Amsterdam te Diemen bg den wissel aankwam, wilde de vrouw van Kte Diemen, uitgtappen, terwijl de tram niet geheel stilstond. Zg had het ongeluk te vallen en kwam onder den laatsten wagen. Haar hoofd werd geheel afgeredenzjj was terstond dood. Uit Aken wordt gemeld dat een Hollandsche arbeider, bg de groeven te werkgesteld, onder een instortende aardmassa bedolven werd. Nadat men den ongelukkige met de grootste moeite had be vrijd, stierf deze toch kort daarop. Uit Noordwjjk. Ia verband met de in den laatsten tjjd te Noordwjjk gepleegde dief stallen en de plaats gehad hebbende branden, waarbg het vermoeden aan brandstichting rees, zjjn in het laatst der vorige week daar overge komen jhr. mr. Feith, rechter-commissar ismr. Van Lookeren Campagne, subs.- officier van justitie en mr. La Faille, waarnemend grilfier, alien b - de Haagsche rechtbank. In tegenwoordigheid van den burgemeester werden verschillende per sonen, die onder verdenking staan, gehoord. De Van diefstal verdachte C. v. B. was onder politie- geleide van uit de gevangenis te 's-Gravenhage derwaarts overgebracht en werd 's avonds op dezelfde wijze teruggebracht naar den Haag. Het resultaat van dit verhoor wordt voorloopig geheim gehouden. Inbraak. In den nacht van 4 op 5 Janu ari is er ingebroken in de Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn; drie offerbussen, die na nieuwjaar door kerkvoogden worden geledigd, zijn geplun derd. Een aanzienlijk bedrag aan contanten, in de kast der consistoriekamer, waaronder de nieuw jaarsgiften, is vermoedelijk niet ontdekt. Justitieel onderzoek. Zaterdag zgn de officier van justitie en de rechter-commissaris van di Arnhemsche rechtbank te Dinxperlo geweest om een onderzoek in te stellen naar de aldaar op 2 Januari gepleegde zware mishandeling op den timmerman Th., te Beest. Na verhoor werd de zwager van den mishandelde gevankeljjk naar Arnhem overgebracht. De mede gearresteerde vader en broeder van den aangehoudene werden vrijge laten. Huwelijken tusschen Nederlanders en Japanners behooren tot de zeldzaamheden. Daarom vermelden wg als een bijzonderheid, dat onze sedert een aantal jaren te Tokio gevestigde landgenoot, de bekende ethnoloog dr. Herman F. C. ten Kate, zoon van wijlen den schilder Herman ten Kate, te Yokohama in het huwelijk is getreden met mej. Kimi Fujii. (N. Ct.) Het ongeluk bij Boppard is achteraf gq- lukkig minder ernstig gebleken dan het zich eerst liet aanzien. Men schatte Zaterdagavond het ge- heele aantal dooden op 15 tot 20. Er zgn nog 15 man levend, maar gewond onder de ingestorte wanden van de schacht vandaan gekomen. De berg dien men voor den spoorweg door groef, is ongeveer 150 M. lang. In het midden van de schacht die al gedolven was, is de oos telijke zijwand, waarschijnlijk ten gevolge van den dooi, afgekalfd en op de arbeiders die er bezig waren, neergekomen. Men zegt dat de wanden van de onderaardsche gang te steil waren aan gelegd, ze stonden bijna, loodrecht, in plaats van schuin. De slachtoffers die dood te voorschijn zijn ge bracht, zijn meerendeels jonge mannen, vooral kostwinners van weduwen. De toekomst der chirurgie. Een der meest beroemde professors iu de chirurgie aan de Berlijnsche universiteit heeft veel opzien gewekt met een artikel in de „Gartelaube" over de vor deringen der chirurgie, die in de toekomst ware mirakelen zal doen. Dr. Posner, ziet den dag ko men, waarop men een ander been of een ande ren arm aan een menschelijk lichaam zal zet ten, waarop men een hoofd op een menschenromp zal zetten, mits men vlug handele, en aldus het leven van een onthoofde zal redden. De doodstraf door de guillotine zou aldus illusoir worden, mits de veroordeelde zich naar het schavot doet ver gezellen door een chirurgijn, die er vlug den kop weer opzet. De t ij g e r, die den dierentemmer Hendricksen in den circus van Schumann te Berlgn zoo deerlgk heeft toegetakeld, heeft toch nog, middellgk, iemand den dood aangedaan. De temmer is genezen, maar dr. Josef Vuellers, een assistent aan de heelkundige kliniek van prof. Hoffa, heeft bg het verbinden van Hendricksen's arm een infectie opgeloopen en is daaraan nu bezweken. Zeeramp. Van de Zuidwestkust van Noor wegen wordt een vreeselijke zeeramp gemeld. Het stoomschip „Lindholmen", varende van Christi- ania op Bergen, geraakte door een petroleum- ontploffing in brand. In een oogwenk stond de geheele passagierssalon in lichter laaie en de hevige storm belemmerde in hooge mate het blus- schingswerk. Dertig zeezieke passagiers snelden half ontkleed het dek op. Vier hunner verbrand den of stikten en ook de anderen zagen reeds een wissen dood tegemoet. Een passagier werd krankzinnig, een ander sprong overboord en ver dronk. De kapitein stoomde toen met volle kracht door de branding en stiet gelukkig op een zand bank. De overgebleven passagiers werden daarop gered, 's Nachts brandde het schip totaal af. Voedsel voor allen. Onder dit opschrift lezen wij in een artikel van het „Deventer Week blad" Vroeger heeft men wel eens gemeend, dat de steeds toenemende aanwas der bevolking uit den aard der zaak moest uitloopen op een voortdu- rendèn en algemeenen hongersnood. De feiten hebben het ongegronde dier vrees duidelijk aan getoond. Hoe meer arbeid er ten gevolge van de toe passing der machines kan worden verricht, hoe meer er dientengevolge kan worden voortgebracht en verwerkt, hoe meer de middelen van verkeer toenemen en hoe gemakkelijker het wordt den overvloed van het eene land naar het andere uit te voeren, des te minder gevaar bestaat er voor broodsgebrek en hongersnood, zoolang ten minste de aarde in staat is de noodige grond stoffen te verschaffen. In het kort te bewijzen, dat zij hiertoe in staat is, valt waarlijk zoo moeilijk niet. Nemen wij ons landje als uitgangspunt. Vijf millioen zielen wonen hier op eene oppervlakte van 600 vierkante Duitsche mijlen, dat is op het driehonderdste gedeelte van geheel Europa. Als alle landen van dit werelddeel even dicht waren bevolkt, zouden er dus 1500 millioen men- schen wonen. Dat wil zeggen alle bewoners der aarde zouden er een plaatsje kunnen vinden, terwijl dan de andere werelddeelen samen 13 maal grooter dan Europa onbebouwd konden blij ven liggen. En brengt ons landje alle vruchten voort, die het zou kunnen dragen bij nog zorgvuldiger be bouwing? Verre van daar. Meer dan een vjjfde gedeelte bestaat nog uit onbebouwden grond die nu weliswaar nog onvruchtbaar is, maar, de be wijzen zijn er voor, door ontginning vruchtbaar worden kan. Maar ook van het bebouwde land wordt lang niet overal zooveel geoogst, als wel het geval zou kunnen zijn, wanneer er meer gebruik ge maakt werd van de ervaringen en ontdekkingen door praktijk en wetenschap aan de hand gedaan of wanneer gebrek aan geld, aan werkkrachten en andere omstandigheden de landbouwers niet verhinderden hun land op eene krachtigere en betere manier te bewerken. Wanneer er zoodoende zelfs in ons land veel meer voedsel zou kunnen gewonnen worden, dan nu het geval' is, hoe weinig behoeven wg ons dan bezorgd te maken over de toekomst van het menschdom in dit opzicht, wanneer wg denken aan de uitgestrekte en vruchtbare landstreken in Noord- en Zuid-Amerika, in Afrika, in Middel- Azië, in onzen Oost, die slechts zeer schaarsch zijn bevolkt en zoodoende slechts weinig bijdra gen om in de behoefte aan voedsel te voorzien. Misvormde iepen. In „Natura", orgaan der Nederl'. Natuurhistorische Vereeniging, be spreekt J. J(aspers) de knoesten, die zoo dik wijls aan iepeboomen voorkomen en daaraan een gedrochtelijk fantastisch voorkomen geven. Het zijn kolossale opeenhoopingen van knop pen, die kort na him ontstaan ook weer schij nen af te sterven, of althans nimmer tot ont wikkeling komen. I Wil men deze misvormingen wat nader leeren kennen, dan begint men natuurlijk met ieder knopje a, h. ,w. te pellen, waarbij het inwendige, een houtkegeltje, voor den dag komt. Snijdt men dat door, dan ziet men inwendig bet mergge- deefte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2