Dagblad voor Schiedam en Omstreken. a b o n n eert u op ie Niewe MieteÉe Courant Et iratis Gelllasteri Mapslilal prijs 10 c. p. weet, 0.45 p. ml, fl.3öp.3M. 30ste Jaargang. Woensdag 9 Januari 1907 No. 8703. Het uur der bekoring. Officieele berichten. Openbare Verhuring. 2en Brugwachter aan de Ooievaars- en Mallebruggen. JDr. Kuyper. FE UILLETON. Buiteiilandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil' lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zyn voornemens in het gebouw Musis Sacrum op Vr oensdag 16 Januari a.s., des voormiddags ten 10 ure, in het openbaar te verhuren de aan de gemeente behoorende opgespoten gronden, liggende in de Keilen van Nieuw- Mathenesse. De voorwaarden liggen ter inzage op de afdee- ling A. van de Gemeente-Secretarie en zijn aldaar verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen op sollicitanten naar de vacante betrek king van Aanvangsjaarwedde f400 en f100 voor gemis van vrije woning. J orsonen boven 35 jaar komen voor deze betrekking niet in aanmerking. Sollicitatiën in te zenden bij den Burgemeester voor 15 Januari a.s Het is gister weer eens gebleken hoe hoog in wetenschappelijke kringen de ministerieele ar beid van onzen oud-minister van Binne&landsche 1 Zaken, dr. A. Kuyper, staat aangeschreven. 1 er gelegenheid van Zijne promotie tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen gewaagde de rector-magnificus der Technische Hoogeschool te Delft, dr. S. Hoogewerff, van de uitstekende verdiensten van den oud-minister Kuy per, mot gelegen in de beoefening van een bepaalden tak der technische wetenschap, maar i n z ij n e handelingen als minister, ten voordeele van de geheele Technische Hooge school; vervolgens van den invloed, die uitging van den vroegere* directeur der Polytechnische school', dr. J. Bosscha, op de ontwikkeling van at instituut tot Technische Hoogeschool. Er mocht zei spr. wellicht voor dr. Kuy- pcr iets bevreemdends in hebben gelegen, dat em de graad van doctor in de technische weten schap honoris causa werd verleend, de Senaat het zich bij deze handeling leiden door de gansch bijzondere verdiensten van den betrokkene. Wat r. Kuyper in dit opzicht tot stand bracht, maakte hem in hooge mate verdienstelijk ton aanzien van de technische wetenschappen en hare beoefening in ons vaderland. Nadat spr. in den breede had stilgestaan bij het leven der Polyt. School, eigenlijk een lange Periode van scheef bestaan, kwam spr. tot de reorganisatie en vervorming in de T.II.S. en zeide, <- at het de verdienste van den oud-minister Iiuy' Pei is, die taak met vaste hand te hebben aan vaard en volvoerd. Op 1 Maart 1902 richtte mi- ibter Kuyper eon schrijven tot den toennmligen 1 'lectc"r Kraus, met verzoek: „de indiening eener Uit het Engelsch 42) «Koopen, tot ieder bedrag koopen; milioenen m er met kali te verdienen; het geld ligt erom oo te zeggen op straater is geen risico bij al leen u heeft maar een klein bedrag in geld te geven en 't wordt u straks honderdvoudig ver goed." Het was hem gemakkelijk gevallen gebo rgen te vindeniederen dag stegen de aandeelen Vhe heden met betaling van 1000 mirk voor 100.000 mark kali-aandeelen per ultimo kocht Nuszbaumer vergenoegde zich met één percent in ontvangst te nemen die kon er zeker van zijn, met den laatsten der maand goed af te zijn, wan neer hjj ten minste voorzichtig genoeg was, om an het gruwzame spel te staken en zijne winst in souede staatspapieren om te zetten. Dat waren evenwel maar weinigenbij de meesten werd aan oor de lust tot nog meer winnen wakker en eer Nuszbaumer, die ten allen tjjde bereid as, in ichtingen te geven, zorgde wel, dat die zoovee mogelijk werd aangevuurd. Het geld sn»i°m. 6r em. \°ie *e<*er wilde in kali-aandeelen lam0!18e'den werden er aan gewaagd, de e stuiver er mee op 't 8pel gezet, de onbe- memoi'ie, met eenige volledigheid uiteenzettende op welke wijze de P.S. in een T.H.S. ware om te zetten" en reeds bij den aanvang der zitting van de Staten-Generaal van 1902/3 bereikte dit college een wetsontwerp van deze strekking. Dat deel van het ontwerp, dat op de Technische Hoo geschool betrekking heeft, verdient onze instem ming, bewondering en dank; onze instem ming, omdat de voortreffelijke wijze, die ruimte laat voor voortdurende evolutie, het hooger tech nisch onderwijs er in is geregeldbewonde ring, voor de juiste omschrijving van de be hoeften van het technisch hooger onderwijs; 'dank, voor den beteren toestand waarin de Technische Hoogeschool is gebracht. Spr. was zich namens den Senaat de hoogere verplichtingen, der school, bij hare grootere vrij heid van beweging, opgelegd, ten volle bewust 'en sprak ten slotte de hoop uit dat het dr. Kuyper gegeven mocht zijn, zich nog vele jaren to verheugen in den verhoogden bloei der Tech nische Hoogeschool. Spr. rekende het zich een jeer, als promotor de eerste te zijn, die den oud- 'minister met zijne nieuwe waardigheid geluk iwenschté. Dit is andere praat dan de laag-bij-de-grondsche kritiek van de linkerzijde over het regeeringsbe- leid van dr. Kuyper! DUITSCHLAND. De troonrede door Von Bülow in den Prui- sischen Landdag voorgelezen, noemt den toe stand gunstig. Hij kondigde een aantal econo mische ontwerpen aan, herziening van de mijn wet, in het bijzonder dat voortaan het winnen van steenkolen en zout aan den Staat zal worden voorbehouden en verder nieuwe voorstellen be treffende de versterking van het Duitsche ele ment in de oostelijke privincies. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat de Landdag, die in een ernstigen tijd samenkomt, evenals tot dusver geschiedde, de regeering zal steunen bij de vestiging en ontwikkeling van haar streven, dat op ontwikkeling van de goede betrekkingen is gericht. Baron von Rheinbaben, de minister van financiën, heeft in het Huis van Afgevaardigden de begrooting ingediend, die zonder tekort in ontvangst en uitgaaf, met 3,187,109,000 mark sluit. De minister betoogde, dat de te verwachten geldelijke uitkomsten van 1906 schitterend zijn; de oeconomische toestand is gunstig, de wolken aan den politieken horizont zijn weggevaagd, vreedzame tijden zijn in het verschiet; een ge zonde verdere ontwikkeling van het volk is te verwachten, dank zij zijn arbeidslust. Het Heerenhuis heeft bij acclamatie de te genwoordige voorzitters prins von Inn- und middelden spaarden 't zich uit den mond, het onontbeerljjkste werd verkocht, om oak een aan deel in deze reuzenwinst te hebben, die 't geld in stroomen onder de menschen zou brengen. Wel een geheel jaar had de «zwendel", zooals de voornaamste financiers onverbloemd zeiden, ge duurd toen kwan de krach". Om in voldoend aantal kali aandeelen te kunnen leveren, waren Nuszbaumer ea consorten op den genialen inval Kekomen, steeds nieuwe bergwerken te «stichten". Berst mompelde men, dat zekere pirsonen op ze kere punten van de Luneburgerheide groote mas sa's kali hadden ontdekt; dan werd plotseling op zulke plaatsen naar kali geboord en wonder boven wonder heel dicht onder de oppervlakte werd steeds kali gevonden in verbazende hoeveel heid en van uitstekende kwaliteit. De voornaamste autoriteiten op het gebied der scheikundige ana lyse onderzochten op 't nauwkeurigst de ingezon- 1 en monsters en given in prachtige certificaten als hunne meening te kennen, dat kali van zoo- amge zuiverheid slechts in de allerzeldzaamste gevallen z >o uit den grond werd gewonnen en dan werd eene maatschappij opgericht en begon de zwendel weer opnieuw. Nuuurlijk vorderde de inrichting van zoo'n bergwerk tij I, veel meer tijd zelfs, dan voor verkop der actdë.a noodig was. Waren de aandeelen allen gelukkisr verkocht dan brachten de couranten na verloop van eénbe maanden weder berichten over nieuwe boringen op afgelegen plekken van het aan de maatschappij behoorende terrein, een tastbaar be vjjs voor dea Knyphausen (voorzitter), baron von Manteufelen Becker (ondervoorzitters) herkozen. De oud-minister Podbielski is nog zoo suk kelend dat hij voor een candidatuur voor den Rijksdag heeft moeten bedanken. De lauwe kiezers op wie de Duitsche re geering vooral rekent, schijnen ditmaal in de weer te komen. De kiezerslijsten te Berlijn zijn nu al door 207,000 personen ingezien, van wie 8700 in verzet zijn gekomen. In 1905 hebben maar 98,000 menschen van de lijsten kennis ge nomen en kwamen er 3200 in verzet. Men rekent dus op een groote opkomst van kiezers, wat de regeering te stade zal komen. De kiezers van het centrum en de sociaal-democraten komen vanzelf wel op. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bisschops-jubileum van den vorst-bisschop kardinaal Kopp, zijn te Breslau schitterend ingezet met een reusachtigen fakkel-optocht, waar aan duizenden deelnamen. De Dom en het bis schoppelijk paleis waren magisch verlicht. Kardinaal Kopp geniet het bijzondere vertrou wen van Wilhelm II, die hem in 1890 uitnoodigde tot deelneming aan de conferentie voor de be scherming van arbeiders en in 1891 aan de con-f ferentie tot hervorming van het hooger onder-| wijs. Bij de laaste manoeuvres heeft hij de hoog ste Pruisische orde van den Zwarten Adelaar uit handen van den Keizer ontvangen. Behalve lid van het Pruisische Heerenhuis, is kardinaal Kopp ook als opperste herder van de Silezische diocese ook lid van het Oostenrijksche Heeren huis. Keizer Frans Jozef schonk hem bij de jongste manoeuvres in Silezië het grootkruis van de Ste- phanus-orde. Eindelijk is kardinaal Kopp nog lid van den Silezischen Landdag en sedert 1893 plaatsvervangend Landeshauptmann van Silezië. FRANKRIJK. Het „Journal Officiel" maakt een ministerieel besluit openbaar, waarbij op de Fransche gouden en zilveren muntstukken de woordenDieu pro tégé la France, vervangen worden door Liberté, Egalité, Fratemité. De Minister volgt in deze een door de Kamer uitgesproken wensch. De Kamers zijn gister geopend na een toe spraak van de oudste leden. De zitting van de Kamer en van den Senaat werd tot Donderdag verdaagd. Den 15en dezer zullen, naar gemeld wordt, de Fransche bisschoppen ten derden male bijeen komen, en wel op het kasteel de la Muette. Kar dinaal Richard zegt in den oproepingsbrief, dat de Paus zijn toestemming tot deze algemeene vergadering van de bisschoppen van Frankrijk gegeven en bepaald heeft, dat zij weder onder gezamenlijke leiding van de drie Fransche kar dinalen zal staan. Die kardinalen zijn de aarts bisschoppen van Parijs (Richard), Bordeaux (Le- cot) en Lyon (Couillé). rijkdom der kalilagen, een rijkdom, die de stoutste verwachtingen verre overtrof. Men benijde de ge lukkige aandeelhouders en de actiën stegen nog weer hooger. De eerzame heer Nuszbaumer wij Ue intusscben zyue liefdevolle opmerkzaamheid aan eene nieuwe maatschappij, die een tot dusverre totaal onbekend stuk heide tot algemeene be roemdheid bracht. Maar van de hooggeroemde kali-aandeelen ward weer bewaarheid, dat de kruik zoolang te water gaat, tot ze breekt. De kunst matig zoo hoog gehouden actiëa begonnen eerst langzaam, maar daarna op halsbrekende wijze snel te dalen, en ten laatste waren de lithografisch fijn uitgevoerde aandeelen ook b ij 't groote pu bliek, zooals ze steeds geweest waren in 't oog der ingewijden, niets dan scheurpapier. Na tuurlijk waren de meesten, die er door getroffen waren, menschen, die met 't beursspel in 't geheel niet vertrouwd waren De te hulp geroepen politie en justitie, had reeds lang een waakzaam oog op die nieuwe zwendelarjj gehouden, maar tot heden geen ge legenheid toi ingrijpon gihad, oniit de sluwe leiders voortreffelijk de kunst verstonden, om alles in den juisten vorm te doen ea dus niet tegen de letter der wet te werken, en er was geen enkel artikel in het wetboek, dat gebruikmaking van domheid, 't speculeeren op de hebzucht van 't publiek strafbaar stelde. O.n dien zwendelaars te kunnen bewijzen, dat zjj niet alleen gewetenloos, miar ook opzettelijk belriegljjk hadden gehandeld, daarvoor waren De agenda, voor de vergadering bevat 1. Regeling van de bisschoppelijke bijeenkom sten; verdeeling van de bisschoppen in verschil lende afdeelingen. 2. Uitoefening van den eeredienst. Openbare eeredienst: houding tegenover de nieuwe wet, gebruik van de wet van 1901ver klaringen af te leggen, wanneer de regeering weer proces-verbaal laat opmaken Bizondere eeredienstwaneer moet daartoe toe vlucht genomen worden? Onder wélke voorwaar den 3. Geldmiddelen voor den eeredienst, stoelen geld enz. Algemeene kas voor alle bisdommen. 4. Herberging van de geestelijkheid; terugkoop of huur van de pastorieën, behoorende aan ge meenten of fabrieken. 5. Seminariën: hervorming overeenkomstig de wet van 1875 of overeenkomstig de wet van 1901. Huur of terugkoop van de vaste en roe rende goederen der groote en kleine seminariën. De kwestie der orde-geestelijken. 6. Opeisching van de vicariegoederen. De „Osservatore Romano" neemt den brief van Emile Combes, „petit-père" Combes, in de „N. Fr. Presse, onderhanden, en spot met den vriendschappelijken toon door den ouden tegen stander der clëricalen, nu jegens den Paus aan geslagen. Deze vriendschapsbetuiging noemt het Vaticaansch orgaan, grotesk, wijl zich die vriend schap juist in kerkvervolgingen uitte. Op alle gemeenplaatsen in te gaan, zegt de „Oss. Rom.," is niet mogelijk, maar men mag cönsta- teeren, dat hij in het slot van zijn brief dèh Paus in .het gelijk stelt, en zijn vijanden dus in het ongelijk. Te Tours voorzien nu soldaten cn gendar mes in den dienst van de 50 ontslagen agenten van politie. De overheid vond dat de agenten geen vakvereeniging mochten vormen en hun eischen niet bij -plakkaat hadden mogen bekend maken. PERZIë. De Sajh ligt op het uiterste. Men vreesde gis ter dat hij den nacht niet zou doorkomen. De ministers waren bijeengeroepen. Volgens het „Neues Wiener Tagblatt" is een zoon van den vorigen sjah van Perzië te Teheran getrouwd met de 15-jarige dochter van den Oos- tenrijkschen generaal Franz Standach. De Per zische prins heeft onlangs zijn studie aan het Collegium Theresianum te Weenen voltooid. Twee neven van baron Standach zijn getrouwd met twee nichten van den tegenwoordigen sjah van Perzië en bekleeden nu in Perzië hooge betrek kingen. MAROKKO. De Duitsche kooplieden en financiers ontwik kelen een groote mate van bedrijvigheid bij het vergeven van concessies voor bergwerken, volgens tijdraovende onderzoekingen noodig. Hoe diep in 't geheim die ook werden gedaan, toch lekte er 't een en ander over uit; de slimme heer Nusz baumer had ook de oogen goed open en begrepen vóór het te laat was, dat hij 't verstandigste zou doen, zich met zjjn buit in veiligheid te stellen. Daar hij bij deze gelegenheid ook andere, hem toevertrouwde gelden had meegenomen, werd hg op aanvraag der politie in zijn woonplaats in Pa rijs gearresteerd maar na een poosje weer vrijge laten. Op Eagelschen bodem voelde hij zich blijk baar volkomen veilig; had bjj ook al. zooais Re.be uit eenige brokstukken van bet gesprek kon op vangen, dea weiklinkenden naam van mister Sil- verston aangenomen, toch was hij ook nu weer druk bezig, om het Engelsche publiek op gelyke wijze als vroeger het Duitsche door kali-iniat- schappijen geluukig te maken. Rebe bedacht zich niet langin tastbare dui delijkheid lag onmiddellijk zijn operatieplan voor hem. Niet Ug moest den oversluwen vos naderen, maar deze moest tot hem komen. Hg achtte het geen bijzonder moeilijke taak om de opmerkzaam heid van den altjjd begeerigen zwendelaar op zich te vestigen. {Wordt vervolgd). i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1