i Verspreide berichten. Binneuland Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. (N. Amh. Ct.) de overeenkomst van Algeeiras. De Duitsche ge zant te Tandzjer ondersteunt hun pogingen kracht dadig. Een vertegenwoordiger van een groote Duit sche industrieele maatschappij is reeds in gezel schap van een geoloog op weg naar de Algerijn- sche grenzen van het Sultanaat. Ook het bekende bankiershuis Mendelssohn, hetwelk het Duitsche aandeel overnam in de leening van de Marok- kaansche Staatsbank, heeft reeds een vertegen woordiger naar Tandzjer gezonden. Allen staan in verbinding met het Duitsch gezantschap. Het is de „Temps", die deze mededeelingen doet, en welke een schel licht werpen op de Duitsche activiteit, waar het geld een uitbrei ding van de Duitsche wereldmarkt. De correspondent der „Daily Mail" seint, dat slechts een deel van den machtigen stam der Oengera's zich aan Guebbas zou onderwor pen hebben en dat Raissoeli van zin is zich bij het overige deel van dezen stam te voegen. Daar de Oengera's nog veel achterstallige lasten te betalen hebben, is het mogelijk, dat Raissoeli er in slagen zou hen aan te werven, alsook al de onafhankelijke stammen, die zich in 't zelfde geval bevinden. De Fransche minister Pichon heeft in den ministerraad medegedeeld, dat een telegram van Regnault meldt, dat Raisoeli, die naar het stam hoofd der Oeled Rass ontvlucht is, met Gebbas over de voorwaarden van overgave onderhan delt. CHINA. De onlusten in China schijnen vooral in de provincie Kiangsi nog voort te woeden. Ook bij Sjantoeng heerscht groote onrust. De rooverijen hebben er op groote schaal plaats, en de bevol king is voor het meerendeel naar de stad en de versterkte plaatsen gevlucht. AMERIKA Een rede door Gearin, een der beide Oregon- sche senatoren, te Washington tegen de Japanners gehouden, maakt groote sensatie. Daarin toch wordt betoogd, dat de Japanners buiten de Ver- eenigde Staten moeten blijven gesloten, waartoe de staatspresident onverwijld over een nieuw ver drag met Japan behoort te onderhandelen, an ders zal Noord-Amerika ook onmachtig worden om de Chineezen verder te weren. Het zou daar door een passenvnaagstuk krijgen, dat nog moei lijker zou op te lossen zijn dan de negerkwestie. Gearin betoogde niet, dat de Aziaten behooren geweerd te worden omdat zij lager zouden staan dan de Amerikanen. De Aziaten zijn eenvoudig verschillend, omdat zij een ander karakter en andere levenswijze hebben. Dit rassenverschil zal beletten, dat de Aziaten opgaan in het Ameri- kaansche volk gelijk het verschil met het negerras dat voor de negers verhinderde. Gearin's redevoering zal Roosevelt volstrekt niet helpen, zal integendeel dienen om de bewoners der Pacific-staten in hun verzet te stijven. De Engelsche Regeering' heeft een blauw boek het licht doen zien, over het tusschen Enge land en Frankrijk afgesloten tractaat betreffende de Nieuwe Hebriden. De Chineesche werkkrachten in Zuid-Afrika zijn weder met een groot contingent vermeer derd. Maandag werden te Durban 2129 Chinee sche koelies ontscheept. De consul-generaal van Perzië te Odessa, Faitchenko, is door een Pers met verscheidene messteken gewond. De moordenaar is aangehou- Officieele berichten. Bij Kon. besl. van 7 dezer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, E. A. G. van Hoogen- buyze, emeritus-predikant bjj de Nederduitsch- Hervormde Gemeente te Nijmegen. Bij Kon. besl. van 8 dezer is aan de referenda rissen bij het departement van binnenlandsche zaken, jhr. mr. V. E. L. de Stuers en mr. J. W. H. M. van Idsinga, van de waarneming van hun ambt ontheven ten gevolge van hun lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de personeele titel van administrateur verleend. Tegenspraak. Ten gevolge van ingewonnen inlichtingen meldt h t CorrespondentiebureHU smet volle zekerheid", dv g enerlei grond bestaat voor de verwachting (ir. B gtsche dagbladen opgenom-m) dat H. M. Konii gin vVilhelmina en Prins Hendrik zullen tegenwoordig zijn bjj de baver.inwjjding te Brugge, tegel k met een Nederlandsch marine-eskader. Onderscheiding. De Koningin beeft, prins Heinricb XXXII von Reuss de o.'de van den Gouden Leeuw van Nassau verleend. Gouverneur Idenburg. Het „Batav. Nbl." van 8 December schrijft „In het begin van dit jaar deelden wij mede, dat gouverneur Idenburg over het algemeen niet erg in de West kon aarden. Levenswijze, zeden en gewoonten in Suriname vielen hem tegen en het stond daarom thans reeds vast, dat hij na de gebruikelijke drie dienstjaren naar Nederland zou terugkeeren. „Dit bericht heeft ook den weg gevonden naar de West, tegenspraak is er niet op gevolgd en men ziet daarin het bewijs dat het juist is. „Wij kunnen nu verder gaan en mededeelen dat, wanneer er niets bijzonders tusschen beiden komt en gezondheidsredenen zich niet tegen een vernieuwd verblijf onder de tropen verzetten, de heer Idenburg de opvolger zal zijn van den heer van Heutsz. „De tijd van aftreding in West- en Oost-Indië valt voor beide heeren nagenoeg samen, zoodat de overgang zonder schokken kan plaats hebben. Gaat de Kamer vóór dien tijd nog eens om wat, de politieke constellatie in aanmerking ge nomen, geenszins onmogelijk is dan staat het volkomen vast dat de heer Idenburg voor het gouvernement van Oost-Indië zal worden aange zocht. Maar ook voor het geval dat de politieke toestand blijft zooals hij is, of zelfs de Kamer een beslist liberale kleur krijgt, staan de kansen van den vorigen minister van Koloniën het best." M. G. Matthes. -j- In den ouderdom van 82 jaren is in Den Haat? overleden de gepensioneerde generaal der cavalerie M. G. Matthes. Na zijn studie volbracht te hebben aan de Kon. Mil. Academie werd bij in 1845 benoemd tot 2en luitenent b(j een der dragonder- regimenten. In 1883 werd de heer Matthes bevorderd tot generaal-majoor. inspecteur van bet wapen der cavalerie. Drie jaren later verliet hij den militairen dienst met pensioen. In 1892 werd bem de titulaire rang van luite nant-generaal verleend. H. Pruijs van der Hoeven, -j- Te Brussel, waar h(j in de laatste jaren woonde, is overleden de heer Abraham Pruijs van der Hoeven, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië ridder in de militaire Willemsorde en in den Ned. Leeuw. Een plechtigheid. Te Delft vond gister in het kerkgebouw der Remonstrantsche gemeente de plechtige promotie, honoris causa, tot doctor in de technische weten schappen plaats van de heeren dr. J. Bosscha, dr. P. J. H. Cuypers, G. van Diesen, J. Kraus, dr. Kuyper en C. Lely. Nadat het auditorium en de genoodigden, o. w. het dagelijksch bestuur van Delft en de heer F. B. 's Jacob, oud-burgemeester van Rotterdam, als stichter van het s'Jacobstudiefonds, zich verza meld had en de eeredoctoren in leeftjjdsvolgorde, elk door een hoogleeraar waren binnengeleid, nam de rector-magnificus, dr. S. Hoogewerff het woord, om, als promotor van de heeren dr. J. Bosscha en dr. A. Kuyper, de verdiensten jegens de tech nische wetenschap, van elk hunner in het licht te stellen. Prof. S. G. Everts, als voorzitter van de af- deeling weg- en waterbouwkunde, was promotor van de heeren G. van Diesen, C. Lely en J. Kraus eu schetste deze mannen, elk in zjjne bijzondere beteekenis voor de technische wetenschap. Prof. J. T. Klinkhamer, als voorzitter van de afd. bouwkunde, was promotor van dr. P. J. H. Cuypers, wien hij schetste in zjjne veelzijdige be teekenis als schepper en bouwmeester, archeoloog, bevorderaar van het onderwijs en verheffer van alle ambachten. Na afloop van de plechtigheid recipieerde de senaat in de Prinsenkamer der Technische Hooge- school, waar de eeredoctoren door hem werden ontvangen en ook voor anderen, onder het rond dienen van ververschingen, gelegenheid bestond de met de nieuwe waardigheid bekleeden te begroeten. Te zes uur was een Senaats-eeremaaltjjd aan gerecht, waaraan als gasten aanzatencuratoren en eere-doctoren. Een kroegjool op de studenten-societeit vol maakte den dag. De Zuid-Afrikaansche tentoonstelling in Nederland. Reuter seint uit Londen Op de vergadering van de commissie der Zuid- \fnkaanscfae tentoonstelling heeft de Nederland- sche consul generaal namens de Nederlandsche regeering verzocht de tentoonstelling onmiddellijk nadat zij te Londen gesloten zal zijn, naar Holland over te brengen. De commissie keurde het plan goed. Kapitein Bam, leider der tentoonstelling, gaat Donderdag naar Nederland om de noodige rege lingen te treffen. Leerplichtwet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de arrondissementsschoolopzieners per circu laire medegedeeld, welke vereenvoudigingen er van 1 Jan. 1907 af gebracht zjjn in de admini stratie der geoorloofde verzuimen, bedoeld in de Leerplichtwet. Prov. Statenverkiezing te Gorinchem. Ir verband met de verkiezing op heden spraken gisteravond te Gormcbem de heer A. Roodhuyzen, lil der Tweede Kamer; te Leerdam de heer Jan Lel=, te Kinderdijk en te Yianen de heer J. M Elshout, te Gorinchem, terwijl eergisteravond te Gorinchem voor de Katholieken optrad de heer Van Vuur en, lid van de Tweede Kamer voor het district Zevenbergen. De candidaten zijn, zooals men weet, mr. V. G. A. Boll, te Gorinchem (lib.) en G. De Vor Hzn., te Vianen (chr.-hist.). Vakcongres. Het comité tot. voorbereiding van een R. K. VakvereenigiDgsconarres verzoekt mede te deelen, dat het hericht als zou bet bestuur der Federatie van R. K. Werkliedenverenigingen besloten heb ben een vakcongres te 's Hertogenbosch te houden, onjuist is. Niet het bestuur dezer Federatie, doch een door de R. K. Vakbonden benoemd comité heeft, onder goedkeuring van het doorluchtig Episcopaat, de opdracht een vakvereenigingscon- gres te organiseeren. Omtrent de plaats,, waar dat congres zal gehouden worden, is nog niets besloten. Wel denkt het comité ernstig aan Utrecht. Bestrijding van tuberculose. Men verneemt, dat in antwoord op de bezwaren door de besturen van sommige plaatselijke ver- eenigirgen in den lande geopperd, het bestuur der AmsG Ver. tot bestr. der Tub met algemeene stem men besloten heeft, de netto opbrengst van den openbaren verkoop der weldadigheidszegels, voor zoover deze van wege de Amsterdamsche Vereen, geschiedt, in plaatsen, waar een Ver. tot bestrijding der tuberculose werkzaam is, aan de kas der Vereeniging daar ter plaatse af te staan. De ver koop zal echter blijven doorgaan. Katholiekendag. Gedurende de aanstaande Pinksterdagen (19 en 20 Mei) zal te Maastricht de negende Limb. Katholiekendag gehouden worden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Gevraagde Arbe idskrachten. Kunstsmeden. Timmerlieden (halfwas). Schoenmaker (of halfwas) - Schoenmakersjongen. Slagersjongen. Krullenjongen. Draaier (halfwas). Verversjongen. Koperslager (half. was.) Slijper. Dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Gediplomeerd-machinist. Machinist-stoker. Bankwerkers. Koperslager. Gist werker. Molenaar. Boekbinder. Timmerman. Bakker. Smidsjongen. Barbiersleerling Zakken-dekkleeiienmaker. Schaver-hoorder. Verver. Personen voor lichte werkzaamheden- Wasschen aan huis gevraagd. KiriiDm;-i-jes. Naaiwerk aan huis gevraagd. Ambachtsschool. Het comité benoemd tot het ontwerppn van statuten enz. voor de alhier opgerichte vereeniging voor een ambachtsschool vergaderde gisteravond. Van den heer Karreman, wethouder te Overschie, was bericht ingekomen, dat b(j de benoeming tot lid der commissie wegens drukke werkzaamheden niet kon aannemen. Voorloopig werd bij acclamatie tot voorzitter benoemd de heer J. W. J. van Harwegen den Breems en tot secretaris de heer J. H. Scheuer- man. De statuten werden ontworpen en deze zullen worden gedrukt, en aan hen, die reeds toetraden, worden gezonden, opdat deze in een spoedig te beleggen vergadering kunnen worden vastgesteld en daarna ter goedkeuring aan H. M. de Koningin gezonden. Ds. E. B. Couvee alhier heefthet beroep te Utrecht (vacature ds. Ter Haar Romeny) aangenomen. Gistermiddag had in de fabriek van de firma Smulders, afdeeling bruggenbouw, een ernstig ongeluk plaats. De werkman N. de Jong kwam in aanraking met den stoomhamer, zoodat de duim er ernstig verwond onder uit kwam. Aan de fabriek werd hem de eerste hulp verleend. Gister-morgen had de aankomende draaier P. de Vogel, wonende Oosterstraat 12, toen hij in de rijwielfabriek van de T.I.M. Cycle Mjj. Duivis bezig was een stalen buis met de cirkelzaag te behandelen, het ongeluk met de linkerhand met die zaag in aanraking te komen, waardoor de pink bijna geheel werd afgezaagd en hij een snee in den ringvinger bekwam. In het Ziekenhuis werd -de pink afgezet en de vinger verbonden. UIT ROTTERDAM Door de heeren F. II. Schreve, ge neesheer-directeur van het Ziekenhuis aan den Coolsingel, en G. J. de Jongh, directeur der ge meentewerken, is een uitvoerig rapport uitgtbracht aan de commissie van administratie over het Ziekenhuis te Rotterdam, loopende over het vraag stuk van het bezitten van een eigen wasscherjj ten behoeve van de gemeente-ziekenhuizen aldaar. De conclusie van het rapport is zeer ten voordeele van zulk een eigen inr chting, weshalve aan de commissie wordt in overweging gegeven, het daarheen te willen leiden, dat door B. en W. een voorstel aan den Raad worde gedaan a. tot aan koop van het benoodigde terrein, en b. tot votee ring van de noodige gelden voor den houw van een nieuwe wasscherjj, op de aangegeven plaats (naast het Ziekenhuis aan den Bergweg). Bjj het rapport is een ontwerp voor een was- scherjj gevoegd. Ongelukken. Zondag-middag is te Ooi (gem. Herten, Limb.) de stalling van den landbouwer R. Theunissen, waarin zich veertien stuks rund vee bevonden, ingestort. Een jonge stier en een kalf moesten afgemaakt worden. Het ove rige vee was nagenoeg ongedeerd gebleven. De dochter des huizes, die zich op het oogenblik des onheils in een hoek van den stal bevond, kon zich gelukkig redden door uit een nabijzijnd raam te springen. Te Boskoop is, naar men meldt, gister morgen van de hooge brug aan het Goudsche rijpad een wagen met 15 varkens, waarvan de bestuurder, verblind door het acetyleenlicht van een aankomende fiets te ver uitweek, in het water gevallen. De eigenaar der varkens was spoedig uit het water, de koetsier was onder den wagen geraakt en kon slechts met de groot ste mspanning gered worden, in een toestand, die zijn opneming in het ziekenhuis te Gouda noodzakelijk maakte. Twee der varkens zijn ver dronken. i i Een gevaarlijke jongen. Aan den Ring dijk van de Haarlemmermeer, nabij Halfweg, heeft de dertienjarige J. M. de verregaande baldadigheid gehad met een revolver bij J. Witte aldaar door de ruiten te schieten. De kogel drong door de kamer heen iri een hopten beschot. Gelukkig werd geen der bewoners getroffen. De revolver was door den knaap te Amster dam gekocht; het geld daarvoor had hij bij zijne ouders uit de kast weggenomen. Dienstweigeraar. De dienstweigeraar Gor ter, van de landweer, wordt den 14en Januari a.s. in vrijheid gesteld en zal dan overgegeven aan den commandant der landweer-afdeeling, waar toe hij behoort. Hij heeft het voornemen te kennen gegeven zijn dienstplicht ook nu niet te zullen vervul len. Smakel ij keten. Eenige dagen geleden stierf hij een landbouwer onder Didam een varken. De boer liet het dier een paar dagen liggen, alvo rens het te begraven, en toen hij het in den grond wilde stoppen, kwam hij tot de ontdekking, dat de hammetjes er waren afgesneden. Later bleek, dat deze door een buurman ter markt tc Doesburg waren verkocht. Smakelijk etenl Meteoor. Maandagavond omstreeks 8 uur spatte boven het zuidelijk gedeelte der gemeente Bloemendaal, een 45 boven den horizon, een heldergroen gekleurde meteoor uiteen, zoodat veel en vallende sterren geljjkende lichtbollen met een draaiende beweging zich verspreidden en een sterk licht van zich gaven. (O.H.Ct.) Revolutiebouw. Maandagavond had aan een in aanbouw zijnd perceel in de St. Anthonie- laan no. 18 te Arnhem een verzakking plaats. Het naastliggende, bewoonde perceel, deelde in deze verzakking in die mate, dat alle ruiten ge barsten zjjn. de drempels krom getrokken en de deuren niet meer dicht kunnen. De bewoners hebben den nacht ergens anders doorgebracht. Leve de revolutiebouw (A. Ct.) G ri e z e 1 i g. Te Altenrheim is dezer dagen in het meer van Constans een snoek van ongeveer twintig pond gevangen, waarin een halve man nenhand met drie ringen zat. Het groote nut der draadlooze te- grafie. Reeds meermalen is de draadlooze tele grafie voor schepen op zee van groot nut geweest. Een treffend voorbeeld is het volgende. Onlangs kreeg een van de nieuwe mailbooten, die tusschen Engeland en Ierland varen, op zee een gebrek aan de machine. Tevergeefs beproetde, het per soneel de fout te ontdekken. Toen wendde men zich met behulp der dradelooze telegrafie tot den hoofdingeniaur der reeder jj, die zich in Engeland ophield, deelde den stand van zaken mede en vroeg zijn hulp. Nadat eenige keeren heen en weder was getelegrafeerd, ontdekte de hoofd ingenieur de fout; h(j gat die aan en het ma- chinepersoneel kon haar snel herstellen. Terecht. Berichten uit Mazaton (Mexico) mel den, dat het stoomschip „City of Panama", dat men verlóren waande met zestig passagiers aan boord, terecht, is en onbeschadigd. Een nieuw anecdote van Mark Twain: »Ik bezocht den gouverneur van Buf falo", vertelt hij. nln een groote zaal, waar ik op hem wachtte, waren ongeveer zestien deuren. De gouverneur kwam binnen en nadat wjj een paar woorden gewisseld hadden, kwam plotseling uit elk der deuren een jonge man voor den dag, alle zestien bewogen zich voorwaarts en plantten zich in stomme verwachting voor den gouverneur. Niemand sprak een woord. Daarop zei de gouver neur ïU kunt gaan, heeren, ik heb u niet noodig. Mqnheer Clemens (Mark Twain's werkelijke naam) ait op het schelbord".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2