Binnenland. Stads- en Be westelijk Nieuws. Bemeugd Nieuws. drie rijken rast te stellen. Men wilde van Abys- sinië geen nieuw Marokko maken. Over den aanleg van den spoorweg zei lig, dat die zeer bevredigend voortging. Reeds zijn 310 K.M. gebouwd en de lijn van Dzjiboeti tot Dira-Dana is in exploitatie. Aan de voortzetting tot de hoofdstad van Abessinië wordt hard ge werkt, vooral op aandringen van Menelik zelf. Uit eigen middelen heeft hij reeds 40 K.M. aarde- baan gelegd. Op een goeden dag wou hij zelfs 50,000 man aan 't werk zetten. De ingenieurs moesten daarvoor vriendelijk bedanken, omdat ze zulk graven niet bij konden houden. Ten aanzien van de kwestie der troonsopvol ging verklaarde lig, dat alles volkomen geregeld was en Menelik's opvolger in den persoon van zijn kleinzoon Litsi Jasoe is aangewezen en er kend. j Mag men geloof slaan aan de jongste be richten uit Washington, dan is bij de uitvoering der Panama-Kanaalwerken een leelijke kink in den kabel gekomen. De Kanaal-commissie uit den Senaat heeft van den hoofd-ingenieur te Panama bericht ontvangen, dat de baringen, verricht ter plaatse waar de groote Gatoen-dijk zou moeten komen, zeer ongunstige resultaten hebben opge leverd. Onder de kleilaag toch ligt een laag mod der, welke weel te weinig vastheid heeft, om de fundeering van den te leggen dijk te kunnen dra gen. Daar nu voor de goede uitvoering der hui dige Kanaal-plannen alles afhangt van dien Ga toen-dijk, is het resultaat van de verrichte boringen zeer ontmoedigend. Misschien zal men nu wel genoodzaakt zijn, het plan van een sluizen-kanaal met hoog peil te laten varen, om terug te keeren tot het plan voor een kanaal zonder sluizen en op zee-peil. Dit zou groote vertraging brengen in de voltooi ing van het grootsche ingenieurs-werk en ook de bouwkosten zeer aanzienlijk doen toenemen. De „Daily Chronicle" verneemt uit Washing ton, dat de regeeringen van de Vereenigde Staten en van Canada van plan zijn belasting te heffen van den electrischen stroom, die Amerikanen en Canadeezen aan den Niagara-waterval onttrekken. Canada zal den uitvoer, Amerika den invoer van stroom belasten. Soiree dansante. De Amerikaansche gezant bjj ons hof, de heer Hill, gaf gister, Donderdagavond, in de balzaal van Hotel des Indes te 's-Gravenhage een soiree dan sante, waarop genoodigd waren leden van het corps diplomatique en andere hooggeplaatste personen. De Haagsche Vredesconferentie. Tot vertegenwoordiger van Spanje op de tweede Vredesconferentie zijn aangewezen de heeren Moret, Dato, Maria de Labraj en Rafaela™ de Urenas. Reuter seint uit ;Rome, dat tegenover de geruchten van een mogelijke interventie bjj (uit- noodiging tot de Haagsche Vredesconferentie van den Heiligen Stoel, de «Tribuna" de verklaring kan afleggen, dat de Italiaansche Regeering dien aangaande geen enkel bericht kreeg van de ove rige Mogendheden. 0 Het Haagsche Corr.-bureau meldt aan de bladen Van de voorbereiding der aangekondigde Vredes conferentie dit jaar hier ter stede hoort men nog weinig, ja zoo goed als niets. In de officieele en diplomatieke kringen is men tot heden nog niet in staat eenigen datum voor de bijeenkomst te noemen. Hieruit wordt afgeleid, dat alles nog in het on bepaalde verkeert. De Ruyter*herdenking. Op de jongste vergadering van de Vereeniging van Nederl. gezagvoerders en stuurlieden der koopvaardij werd van de bestuurstafel het denkbeeld verdedigd om bv. bij Scheveningen een De Ruyter- Stichting te bouwen voor de weezen van gestorven schepelingen, hetzij van de marine, van de koop vaardij of van de visschersvloot, in den geest van de Prins Hendrik-Stichting. Dit plan werd met algemeene instemming be groet en men besloot hiervoor nog zooveel moge lijk propaganda te maken. Stijgende Tabaksprijzen. De Fabrikantenvereeniging voor de tabaks industrie, te Utrecht, zal den 15en Januari a.s., des morgens te H uur, een vergadering houden in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen aldaar. Tot die vergadering zijn uitgenoodigd de afge vaardigden van alle fabrikantenvereenigirgen in Nederland. Besproken zal worden de vraag of het mogelijk is te geraken tot een prijsverhooging der sigaren, met het oog op de steeds stijgende tabaksprijzen. En ten tweede of het wenschelijk is, dat alle Vereenigingen en fabrikanten zich aansluiten bij de Ned. vereeniging van sigarenfabrikanten. (»U. D.") De Zuid-Afrikaansche tentoonstelling. Naar men verneemt, wordt de heer Dam mei onzen consul-generaal te Londen ook te Amster dam verwacht, teneinde met belangstellenden te spreken over de Zuid Alrikaansche tentoonstelling. De «Tel." verneemt uit goede bron, dat bet reeds vaststaat, dat de Zuid Afrikaamche ten toonstelling, die tot einde Maart in Londen wordt gehouden, daarna naar Amsterdam zal worden overgebracht. Het financieele waarborgfonds, ter grootte van f3000, is reeds op de beurs bijeengebracht, en de Kamer van Koophandel moet in dezen met de regeering zeer actief zijn opgetreden. De heer Van Blommenstein Barn, voorzitter der tentoonstellingscommissie, kwam heden de zaak te Amsterdam bespreken, nadat hij des morgens met onze regeering over de zaak had geconfe reerd. Vakcongres. Nader wordt gemeld, dat het bericht omtrent het besluit der Federatie van R. K. Werklieden verenigingen, om het voorgenomen Vakcongres te 's-Hertogenbosck te houden, ten onrechte is tegengesproken. Echter blijkt nu, dat er ook een Vakcongres op touw was gezet door de R K. Vaksecretariaten. Door de Federatie was een com missie benoemd om met de Secretariaten tot een vergelijk te komen en deze commissie heeft Zon dag met de vaklui vergaderd. Uit het feit dat na Zondag een tegenspraak van het eerste bericht werd verzocht, valt af te leiden, dat dit vergelijk is tot stand gekomen, wjjl men inzag, dat één congres beter was dan twee. Blijkbaar heeft de Federatie haar plannen opgegeven en de leiding gelaten aan de Secretariaten. Het eerste bericht was dus niet onjuist, maar de feiten hebben zich gewijzigd. Waarborgen tegen vervalschingen. De redactie van het „Maandblad tegen de Ver valschingen" (de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens) schrijft: Zooals uit de debatten in de Tweede Kamer gebleken is, heerschte er zeer veel verschil van meening ten opzichte van de toelichting van den post betreffende de oprichting van een Rijks bureau tot onderzoek van levensmiddelen ten be hoeve van winkeliers. Wij zijn van meening, dat de uitspraak in deze van den minister van Wa terstaat, nl. dat het publiceeren der eventueel gunstige resultaten tot schromelijke misbruiken aanleiding zal kunnen geven, volkomen gemoti veerd is. Zeer terecht werd in het midden gebracht, dat het Bureau uitsluitend dienen moest, om den kleinen winkelier kosteloos gelegenheid te geven zich te vergewissen, of zijn leverancier hem al of niet goede waar levert, doch geenszins opi de vervalsching in het algemeen te bestrijden. Dit euvel toch kan uitsluitend door voortdurende controle bestreden worden. Wij willen hier niét de vraag bespreken of deze controle langs parti culieren weg of door Staatshulp behoort te ge schieden, daar wij reeds vroeger herhaalde malen deze zaak behandelden, en de ervaring in deze meer nog dan alle beschouwingen, de groote leer meesteres behoort te zijn. Waar wij ernstig tegen op willen komen, is het door den minister bedoelde misbruik, hetwelk door sommige deskundigen hier te lande op bedroevende wijze in de hand gewerkt wordt. Hoe dikwijls immers worden analyses, na tuurlijk met verlof van de deskundigen, gepubli ceerd, zonder dat controle uitgeoefend wordt, zoo dat het publiek geen enkele wetenschappelijke waarborg gegeven wordt voor de blijvende deug delijkheid der waren. Wij noemen dit onbewim peld, het helpen van knoeiers, die wel zorgen zullen, dat een aan de eischen voldoend monster onderzocht wordt en het komt ons voor, dat deskundigen, die zich daartoe laenen, een on waardig bedrijf uitoefenen en hun geheelen stand oneer aandoen. Wij achten het éénige juiste beginsel, waarvan wij nimmer afgeweken zijn, het volgende: Des kundigen op het gebied der voedingsmiddelen- chemie behooren nooit een goedkeurend certifi caat voor publicatie-doeleinden af te geven, zonder dat voortdurende controle uitgeoefend wordt, met recht van gratis onderzoek voor afnemers, waar bij den deskundigen per contract het recht van publicatie eener eventueel te constateeren ver valsching gegeven wordt. Alléén op deze wijze is het naar onze veeljarige ervaring mogelijk, de vervalschingen met vrucht te bestrijden resp. mis bruik te voorkomen, en het publiek de noodige waarborgen te verschaffen. Een motie. De Arnhemsche bestuursbond heeft een motie aangenomen, waarin bij, kennis genomen hebbende van den door den minister van Oorlog aange- kondigden maatregel van bestuur, waardoor een aantal bakkers, allen vaders van huisgezinnen, uit de militaire bakkerijen ontslagen zullen worden, er bij de regeering en de Kamer op aandringt, zoodanige maatregelen te nemen, waardoor die ge zinnen voor schade behoed worden. De Amsterdamsche beurs. Naar de «Tel." verneemt is nadat er eenigen tijd stilstand in de «zetting" was gekomen andermaal werking in de Beurs geconstateerd. De afwjjking van den linkerhoektoren aan de voorzijde van den gevel, is nu van dien aard, dat beslist van een gapende scheur kan worden ge sproken. Naar boven steeds wijder wordende, is de breedte der scheur daar ongeveer 3 vingers. De aan den onderkant onlangs ingemetselde nieuwe steenen, zijn weer dwars door gespleten en tevens is daarmee het graniet aan den ingang der safe gescheurd. Ook op andere plaatsen in de beurs zijn steenen en zg. cement-pleisters weer gebarsten, Intusschen is P, W. begonnen met de uitvoe ring der voorzieningen volgens het Beursrapport Gister-avond zijn alhier aange bracht drie personen, ten verzoeke van den com missaris van politie alhier te Rotterdam aange houden, verdacht van diefstal van een scheeps lading afbraak, ten nadeele van een firma alhier. Tegen bedoelde personen is proces verbaal opgemaakt. UIT ROTTERDAM Omtrent den brand in de stallender Mij. Algemeen Vervoer te Oud-Delbhaven meldt men ons nog, dat de onroerende goederen ver zekerd waren voor f 44.000 bij de heeren Bicker Caarten en Obreen, de 10 autobussen, zooals ge meld, voor f15.000 ieder, de paardenbussen voor f25.000, de 8i paarden voor f 28.000 en de tuigen en tourage voor f9000. Ongelukken. Gisteravond heeft een der brandweer-automobielen te Amsterdam een ernstig ongeluk veroorzaakt. De auto, die zich naar een overi gens onbeteekenend brandje in de Westerstraat be gaf, werd op de brug voor de Prinsenstraat onklaar, zoodat het stuur weigerde, tengevolge waarvan het gevaarte, met groote vaart de helling afrij dende, tegen een zich daar bevindende schutting aanreed. Een juffrouw, die niet meer uit den weg kon komen, raakt tusschen schutting en auto beklemd en werd met ingedrukte borstkast naar het zie kenhuis vervoerd, waar zij spoedig na aankomst overleed. De auto werd ernstig beschadigd uit het versplinterde hout los gemaakt. De bemanning kreeg geen letsel. Branden. Eergisteravond te ongeveer 10 uur onstond brand in een heerenhuis, aan het Kanaal te Apeldoorn, genaand Ruimzicht. Niettegenstaande de spoedige hulp der brandweer, is het perceel nagenong geheel uitgebrand. Alles was verzekerd. («Zuiph. Ct.") Te Cuijk is eergisterenmiddag door onbekende oorzaak het huis van den landbouwer W. van El-i geheel afgebrand. Huis en inboedel waren ver zekerd. Te Driehuizen gistermiddag de bakkerij me woonhuis van den heer Vermeulen tot den grond afgebrand. De inboedels kon grootendeels gered worden. Alles was verzekerd. Een o u d s t r ij d er. Gister overleed de oudste inwoner van Brielle, de 97-jarige W. van Leeuwen, een der zeer weinig overgeblevenen van de dappere verdedigers der Citadel van Antwerpen. Hartziekte. Men schrijft uit Ouddorp dd. 9 dezer: De inspecteur van de volksgezondheid, nu vergezeld door een assistent van prof. Spronck te Utrecht, bracht gisteren en heden een tweede bezoek aan onze gemeente, ten einde een nieuw bacteriologisch onderzoek in te stellen naar de hier heerschende hartziekte. Het eerste- onder zoek heeft geen uitkomsten opgeleverd. Er werd nu geen bloed afgetapt, daar er op dit oogenblik geen enkele zieke met hooge koorts is. De ziekte heeft zich in de laatste dagen sterk uitgebreid'; ten minste 4 of 5 nieuwe gevallen daags, zoodat het geheele aantal de 100 reeds te boven is. Tot heden is het aantal sterfgevallen gelukkig slechts 4. Buitenlandsche ridderorden. Ven schrijft uit Ginneken aan »L. en V." Aan den heer Colson, in Ginneken algemeen als de wonderdokter beroemd, is eenigen tjjd ge leden een buitenlandsche, naar wjj meenen Por- tugeesche, ridderorde verleend. Naar aanleiding dat deze orde verleend was aan den heer Colson als «geneesheer", meende de «Bre- dasche Courant" te moeten opmerken, dat het praedicaat «geneesheer" een onwettige, den heer Colson niet toekomende titel was. Dezer dagen nu heeft de heer C. van het Mini sterie van Buitenlandsche Zaken een schrijven ontvangen, vragende te willen overzenden de be scheiden op welken grond hij zich dezen titel aan matigde. Naar wij vernemen, heeft de heer C. het voor nemen, z;ch beroepende op een indertijd in 1880 door den Hoogen Raad gewezen arrest, waarbij alleen de Natuur als genezende wordt aangenomen en de medicus niets anders is dan een aan de Natuur te hulp komende kracht, geen plan op deze vraag te antwoorden. Een merkwaardige vondst. Men schrijft uit Goirle aan de «Tilb. Ct."; Verleden Dinsdag waren twee landbouwers alhier bezig een weide uit te lagen, gelegen achter de boerderij van Santegoets tusschen den Steenweg en de Molenstraat, toen zij plotseling op iets hards stie ten. Zjj vonden vijf groote aarden potten ver moedelijk urnen van 60 tot 70 cM. hoog en ruim o0 c.M, breed, elk voorzien van twee onregelmatig geplaatste ooren. De potten, gemaakt van een roodachtige leemsoort en gedeeltelijk zwart ge brand, stonden met den bode n omhoog. Jammer, dat z\j geheel en al verweerd waren, zoodat zij bij aanraking in elkander vielen. In drie der urnen bevond zich niets dan asch. In de vierde ttof men vijf andere potten aan van ver schillenden vorm en afmeting, terwijl in de vijfde vier scboiels stonden. Deze kleinere potten en de schotels waren even eens gedeeltelijk met asch gevuld. De schotels zijn ook geheel en als stuk, deck van de vijf kleinere potten heeft men er vier in nog gaven toestand kunnen opnemen. De asch in de potten en schotels is van een grijsachtige kleur. Levensgevaarlijke ver wo n d i n g. Eer- gistermiddag zijn de drie personen, die verdacht worden Hubert S. uit Weiten levensgevaarlijk verwond te hebben, geboeid naar Maastricht over gebracht. De verwonde Hubert S. ligt nog steeds bewuste, loos in 't hospitaal St. Jozef. Bijaldien bij aan den dood ontsnapt, loopt hij gevaar levenslang verlamd te blijven. Ook vreest men dat hij aan verstands verbijstering zal lijden. («N. Limb. K".) Speelbanken. In berichten uit Aken wordt den laatsten tijd weer herhaaldelijk geklaagd over speelbanken te Vaals. Het heet nu, dat de onder nemers in 't bijzonder aan officieren van West- duitsche garnizoenen uitnoodigingen zenden. Er zou daaromtrent een onderzoek worden inge steld, en er zou gedacht worden aan het zenden van een bezwaarschrift aan de NederJandsche regeering. Aan de «Frankf. Ztg." werd eergisteren uit Aken bericht, dat de Hongaarsche graaf Stary, die de ziel van de Vaalsche speelclub genoemd wordt, Dinsdag-namiddag, toen hij weer uit Aken te Vaals was gekomen om te spelen, door deNe- derlandsche politie is aangehouden en per rijtuig naar Simpelveld gebracht is, [waar hij over de grenzen werd gezet en hem beduid werd, dat men hem niet op Nederlandsch grondgebied wenscht terug te zien. Ratten. In de bacteriologische instelling van de Kamer van Landbouw voor de Rijnprovincie te Bonn worden, volgens een medeeling in het or; aan dier Kamer, cultures van bacteriën bereid, die met den besten uitslag tot vernietiging van ratten, muizen, hamsters en veld muizen zijn toegepast. De geslaagde proefne mingen in de praktjjk hebben de voortreffelijk heid van het middel voldoende bewezen, en een groo: aantal brieven van dankbetuiging zyn reeds ontvangen. Juist in dezen tijd van het jaar is het aan te bevelen, om krachtig tegen ratten op te treden. Zq hebben zich van het veld en de tui nen in gebouwen teruggetrokken en zoodoende is men in de gelegenheid, ze volkomen uit te roeien. Een groot voordeel is dat de cultures van bac teriën, in tegenstelling met vergiften, met graagte door de dieren verzwolgen worden en voor men- schen en huisdieren onschadelijk zq'n. De cultures kunnen rechtstreeks van de instelling voor 1 mk per buisje ontboden worden. Een kostelijke grensgeschiedenis. Eenigen tijd geleden speelde zich een stroopers- gcschiedenis af van een Limburger op Duitsch grondgebied en tegen het leven van dien persoon werden door den Duitschen jachtopziener uit het naburige Duitsche grensdorpje bedreigingen ge uit. De zoogenaamde strooper werd door het Duit sche gerecht tot eenige honderden Marken boete veroordeeld, terwijl den jachtopziener door de Maastrichtsche Rechtbank werd aangeboden twee maanden kostelooze verpleging in een onzer ge vangenisinrichtingen, ten einde hem van zijn drift te genezen. Maar de Duitscher dankte voor de gulheid en wachtte zich een voet op Ilollandschen bodem te zettenmen mocht hem soms bij zijn lurven pakken en hem nog een vrijbiljet voor de reis naar een der genoemde gestichten bezorgen. Dit laatste was bijna gebeurd. Een Rijksveld wachter van een Limburgsch grensplaatsje, kort bij de bakermat van den heethoofdigen Duitscher gelegen, meende het middel gevonden te hebben den driftkop in handen te krijgen. Hij schreef daartoe een kort en bondig briefje aan den Pruis, vermeldende, dat er op dien en dien datum stroo- pers de Duitsch-Nederlandsche grens zouden plun deren, van welke ongehoorde brutaliteit hem in het geheim kennis was gegeven. Dus aan beide zijden een politieman en aan ontkomen geen den ken. Ja, als er van stroopers sprake is, dan is de Duitscher gewoon uit ?fjn vel te springen. En gewapend met schietgeweer en eiken knuppel trok hij den aangewezen datum er op uit en legde zich in hinderlaag. Zijn Hollandsche collega was ook op zijn post. Doch wijl er van stroopers geen spoor was te zien, kroop hij al gauw uit zijn schuilhoek ten einde zijn confrater op te zoe ken en zijn spijt er over uit te drukken, dat er niets te knippen viel. De teleurstelling was op beider gelaat te lezen, toen ze elkander ontmoet ten en na collegiale groeten elkaar de hand druk ten. Doch pratend over koetjes en kalfjes was de misnoegdheid al gauw verdwenen en was men ongemerkt de Nederl. grens genaderd. Nog drie stappenhaltI klinkt het uit Hollandsche borst den Duitscher tegen. „Je bent mijn arrestanti" En meteen het geweer van den verbluften jacht opziener grijpend, zoekt de ijverige Limburger naar de boeien om den inmiddels schuimbek kenden Germaan te knevelen. Maar onze Lim burger had niet gerekend op des Duitschers knup pel, die in alle omstandigheden een goede steun blijkt te zijn. En eer hij het suizen hoerde, voet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2