Verspreide berichten. Binnenland Stads- en (*ewestelijk Nieuws. de bisschoppen zullen hebben op te lossen om in het onderhoud der geestelijken te voorzien. De Bisschop eindigt met aan te kondigen, dat bij zijn terugkeer de aartspriesters zullen worden opgeroepen om de noodige instructies te ont vangen. De „Libre Parole" beweert vernomen te heb ben, dat de regeering den 15 Januari verschil lende stukken zou publiceeren in beslag genomen bij mgr. Montagnini en betreffende zekere dis senters van het bloc. Volgens een ander gerucht zou Clemenceau eenige van die stukken met be trekking zoowel van de verhouding van het Vati- caan tot Frankrijk als de andere mogendheden op de Kamer-tribune voorlezen. Eenige van die stukken zouden aantoonen, dat mgr. Montagnini in correspondentie was met de voornaamste lei ders der bonapartistische en orleanistische par tijen. SPANJE. De »Tribune" meldt dat koning Eduard in Maart het Spaansche hof zal bezoeken en in het begin van April te Cadiz zal aankomen, om in de Middellandsche Zee met zijn jacht te gaan kruisen. TURKIJE. Uit Konstantinopel is volgens de «Etoile Beige" gister te Londen bericht ontvangen, dat de ziekte van den Sultan plotseling een zoo ernstige wen ding heeft genomen, dat zjjn dood eiken dag ver wacht kan worden. MAROKKO. De bassa van Tandzjer is vandaar vertrokken, om de krijgsverrichtingen tegen Raisoeli te leiden Hg is een persoonlijk vjjand van Raisoeli en ver moedelijk de eenige man die er werkelijk op ge brand is, hem te vangen. De Mebalia toont, vol gens den correspondent van de «Daily Mail," niet zulk een grooten ijver, daar zij, zoolang de krijgs verrichtingen duren, goed wordt betaald. PERZIë. De «Tribune" verneemt uit Teheran In de nationale vergadering zijn heftige rede voeringen gehouden tegen het beheer van de tol len en de postergen door de Belgen. JAPAN. Op de Japansche begrooting zal 110 millioen Jen voor het leger en 80 millioen voor de vloot gevraagd worden. De «Times" verneemt uit Washington Na de verdaging van de vredesconferentie ver leden jaar, wegens het Panamerikaansche congres, aangevraagd te hebben, aarzelt de minister van butenlandsche zaken nu ook rechtstreeksche voor stellen aan de Russische regeering te doen betreffende de vaststelling van een nieuwen datum. Men zegt dat de Russische regeering gekant is tegen de aanneming van een ontwapingsprogram en zelfs in de tegenwoordige omstandigheden tegen een beperking van de wapening. Men hoopt dat dit niet de reden is, waarom het tijdstip voor de conferentie nog niet is voorgesteld, want er zijn andere vraagstukken, als de wjjze van oorlogsvoering en de regeling van internationale geschillen door scheidsrechtelijke beslissing, die aan de orde gesteld zouden kunnen worden. Vaststaat dat de President zich warm maakt voor het slagen van de conferentie. De «Tribune" verneemt, dat 60 pet. van de projectielen, die particuliere ondernemers voor de 13- en 18-ponders van de Engelsche veldartillerie hebben geleverd, niet deugen. De granaten ont ploffen niet, tengevolge van een gebrekkige be vestiging van den ontsteker. Er zijn beambten van het tuighuis naar de verschillende garnizoe nen gezonden, om de projectielen in orde te brengen. De granaten, die in de rijkswerkplaafs te Wool wich zjjn gemaakt, voldoen in alle opzichten. Het heet dat de Koningin van Hannover l.fOO.OOO gulden aan liefdadige instellingen, mee- rendeels in de provincie Hannover heeft nage laten. De officieuze «Norddeutsche Allg. Ztg." zegt van het overlijden van de Koningin «Behalve het huis Brunswjjk-Lüneburg, dragen ook de na verwante Duitsche vorstenhuizen van Saksen-Altenburg, Ba den en Mecklenburg-Schwerin rouw om de hoog bejaarde vorstin. Ook ons Keizerlijk huis neemt innig deel aan het overlijden van de vorstelijke vrouw, die de beschikkingen van het lot met eer biedwekkende waardigheid heeft gedragen." Tusschen het station voor draadlooze tele, grafie op den Eiffeltoren en Berlijn zijn dezer dagen radiogrammen gewisseld. Men acht het mogelijk dat er een geregelde dienst zal worden ingericht. Het station van den Eiffeltoren spreekt ook al met Engeland. Er zullen nieuwe toestellen komen, door middel waarvan men ook Algerië hoopt te bereiken. Te Milaan is een maatschappij opgericht voor den aanleg van een electrischen spoorweg tusschen die stad en Genua. De afstand zou in 1 uur 25 minuten afgelegd worden Dertien Engelsche firma's te Sjanghai, die belang hebben bij den amfioenhandel, hebben een brief aan het Engelsche consulaat-generaal gericht, waarin zij mededeelen dat zij te Hongkong en Sjanghai voor een waarde van tien millioen taels aan opiumplantages hebben liggen en gehoord willen worden in de regeling van het opiumverbod dat naar hunne meening zeer geleidelijk moet doorgezet worden. Zij willen we'en, hoe de En gelsche regeering over de zaak denkt. Ede. Men meldt ons uit Ede Gisteravond is hier vergaderd door afgevaardig den van liberale kiesvereenigingen in het district. Besloten werd voor de vacature Tweede Kamer candidaat testellen mr. P. Tydeman, Blöemendaal, die hier ook in 1905 candidaat was. Werkelijke Oifieiersdienst. Men schrijft van bevoegde zijde In de vergadering van de Tweede Kamer van 17 December jl., werd door het lid Hugenholtz gezegd, dat het bij het departement van Marine voorkomt, dat men officieren, die ongeschikt zjjn voor den dienst, op non-activiteit stelt, ten einde hen in de gelegenheid te stellen, twee jaar in hun rang te dienen, en daardoor het aan dien rang verbonden pensioen te verwerven. Spreker achtte dit onwettig, omdat art. 16 der Pensioen wet voor de Zeemacht van 1902 hier twee jaren werkelijken dienst eischt. Nadat de heer Hugen holtz van den minister van Marine een hem on bevredigend antwoord had gekregen, zeide hg, te verwachten, dat de Rekenkamer de verleende pensioenen niet zou aannemen. In de slotalinea van art. 2 der Pensioenwet staat echter, geregeld, wat die wet onder werke lijken dienst verstaat. Werkeljjke dienst is niet synoniem met «actieve dienst", integendeel. Blijkens de verwijzieng naar art. 12, telt tijd. op nonactiviteit doorgebracht, ook voor werkelijken dienst. Indische jaren echter, en daarin schuilt het verschil, tellen dubbel voor berekening van den diensttijd, die voor pensioen in aanmerking komt. Zij rekenen gewoon, waar de wet werkeljjken dienst eischt. Onwettig kan het bedoeld pensioen dus in geenendeele genoemd worden, zoodat een atwjjzing door de rekenkamer niet te verwachten is. Trouwens al bestonden er gegronde bezwaren, tegen de toekenning, dan zou de Rekenkamer hier toch niet kunnen optreden, sedert de wet tot instelling van een militairen pensioenraad (Staatsblad 50 van 1896) in art. 4 de Rekenkamer niet meer vergunt de verevening dezer soort pen sioenen te weigeren. Al is een maatregel, gelijk deze, niet onwettig te noemen, of hij minder wenseheljjk is, is eene andere kwestie. Luitenant Christoffel. Uit Batavia wordt geseind, dat luitenant Chris toffel bevorderd is tot kapitein. Vloedgolf. Blijkens een uit Nederl.-Indië ontvangen tele gram teisterde een vloedgolf de Westkust van Poelo Simeiloee, onderhoorigheden van Atjeh, waardoor aldaar 40 personen omgekomen zijn en er op het eiland Tapa 300 vermist worden. Het capitulantenstelsel. 'Het hoofdbestuur van de vereeniging van onder officieren en militair geëmployeerden in den rang van onderofficier, heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, naar aanleiding van de mede- deeling van den minister van oorlog, dat naar zijn meening de oplossing van het kadervraag- stuk, zou te vinden zijn in de invoering van een capitulantenstelsel, met overgang in burger lijke betrekkingen in een wetsontwerp te regelen. Het hoofdbestuur zegt o. m. in dit adres, dat nog niet is gebleken of de Kamer aan dien maat regel wil medewerkendat de doelmatigheid daar van eerst kan blijken geruimen tijd na de invoe ring; dat echter die invoering geen verbetering brengt in de financiëele positie der onderoffi cieren gedurende hun militairen diensttijd, noch den minister van oorlog te bewegen, over te het bestuur er daarom bij: de Kamer op aandringt in die hunner weduwen en weezen; dat juist die positie dringend verbetering behoeft en da,t gaan tot soldijverhooging van hen, die niet heb ben gedeeld in de soldijverhooging van het Kon. besluit van 16 Maart 1906 en om op de begroo ting, zoo het kan van 1907 en zeker op die van volgende jaren een bedrag te brengen, om te kunnen voorzien in een pensioemsregeling voor weduwen en weezen van onderofficieren en min deren, overeenkomstig en tot een bedrag als be paald is voor die van burgerlijke rijksambtenaren, in afwachting van een desbetreffend fonds. Het bestuur wijst er voorts nog op dat sedert 1881 de soldijen der sergeanten niet zijn ver hoogd. Handelspolitiek. Door de ministers van Landbouw, Nijtverheid' en Handel, van Financiën, van Koloniën en vah Buitenlandsche Zaken is: iaan den heer J. F. Mutsaerts, te Tilburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van do commissie voor de handelspolitiek, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en benoemd tot lid dier commissie, de heer B. T. C. Strater, fabrikant van wollen stoffen en lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg. (St.ct.) Geldbelegging. 't Wordt meer en meer een moeilijk vraagstuk voor spaarbanken, verzekeringsmaatschappijen enz., hoe haar kapitalen tegen redelijke rente solied te beleggen. Alleen reeds de Rijkspostspaarbank zag het bij haar berustende saldo tegoed in 1905 stijgen tot 130 millioen. (In het eerste jaar van haar thans 25-jarig bestaan was dit slechts f 858.622.) Men vraagt zich dan ook meer en meer af, of hier niet naar twee kanten nut is te stichtenof met. name de spaarbanken haar kapitalen niet zouden kunnen aanwenden om (dus op solied onderpand) de gelden te verschaffen, noodig voor den bouw van woningen van matigen prjjs. De directie der Arnhemsche spaarbank heeft dat vraagstuk besproken naar aanleiding van een voorstel van het raadslid Middelkoop, die in be ginsel wil bepalen, dat de spaarbank kapitaal zou kunnen beleggen in onroerende goederen (bouw land of tuingrond), geschikt om die voor matigen prijs te verhuren of in erfpacht te geven aan in leggers. Het verschaffen aan werklieden van bouw- of tuingrond, ter bebouwing voor eigen gebruik, is, zegt de directie, ongetwijfeld een zeer sympathiek doelen het zoo mogeljjk te steunen, ligt h. i. zeer stellig op den weg eener spaarbank. Het ex- ploiteeren van onroerende goederen in die richting licht echter ver buiten den kring harer werkzaam heden het zou, meent de directie, tot zeergroote teleurstellingen leiden. De gemeente Arnhem, die den meesten grond aldaar, voor dat doel geschikt, in eigendom heeft, kan die taak door haar daartoe bekwamer personeel veel beter op zich nemen. Mochten intusschen in de gemeente behoorlijk ingerichte vereenigingen het verhuren van bouw en tuingronden ten bate der arbeidersklasse ter hand te nemen, dan zal, indien deze den steun der bank behoeven, de directie niet aarzelen, den raad voor te stellen, de verordening zoo te wijzi gen, dat zij die vereenigingen met kapitaal kan steunen, evenals zij het de vereenigingen doen kan, die zich de verbetering van de volkshuisves ting ten doel stellen. De Zuid-Afrikaansche Tentoonstelling. Uit Amsterdam schrijft men nader: De reis van kapitein van Blommeslein Bam, den voorzitter der Londensche commissie van uitvoering voor de Engelsche tentoonstelling van Zuid-Afrikaansche bodemvoortbrengselen, naar Dien Haag en Amsterdam, ten doel hebbend na dere bespreking van het denkbeeld om die tentoon stelling, na haar sluiting, naar Nederland over te brengen, heeft voorloopig niet tot het ge- wenschte resultaat geleid. Het schijnt dat het hoofdcomité zich geen juist denkbeeld had ge vormd van het aandeel dat de Nederlandsche re geering in deze sympathieke onderneming zou hebben, en zoo komt het dat de heer Bam wel licht eenigszins teleurgesteld naar Londen te rugkeert. Hij word gistermorgen op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage ontvan gen door de ministers van Buitenlandsche Za ken en van Landbouw, die namens onze re geering hunne levendige belangstelling te ken nen gaven in het plan van de overbrenging der tentoonstelling naar Nederland, maar tevens na drukkelijk te kennen gaven dat de Nederland sche regeering niets anders kan zijn dan de trait d'union tusschen het hoofdcomité en het Neder landsche comité. Zij is gaarne bereid aan het Nederlandsche comité haar moreelen steun te verleenen en tevens een klein subsidie te ver strekken (een groot bedrag had ze vroeger op do Staatsbegrooting moeten brengen) maar verder kan zij: niet gaan. In gezelschap van mr. J. C. A. Everwijn, hoofd ambtenaar aan het departement van Landbouw, is de heer Bam daarna naar Amsterdam ver trokken, ter bijwoning eener vergadering van het voorloopig Nederlandsch comité, welke gistermid dag gehouden werd op de bovenzaal van het Bureau voor Handelsinlichtingen aan de Oude brugsteeg. Deze vergadering werd bijgewoond door de heeren: R. P. J. Tutein Nolthenius, G. S. de Clercq, O. Kamerlingh Onnes, B. Nierstrasz, jhr. G. C. Quarles van Ufford en H. J. Knot- tebelt (Rotterdam). De heer Bam zette aan deze heeren het doel van zijn reis uiteen. Het hoofdcomité, aldus deel de hij mede, is bereid zijne medewerking te ver leenen, ott het overbrengen van dat gedeelte der tentoonstelling naar Nederland, hetwelk van be lang is voor ons land en ons volk, echter onder voorwaarde dat alle kosten voor de expeditie der goederen aan de Nederlandsche zijde gedra gen zullen worden. (Het totaal der kosten wordt geschat op 2000). Over deze voorwaarde is gistermiddag lang durig gesproken, maar men is het over de kos ten met den heer Bam niet eens kunnen worden. Men vond deze te hoog, gezien het feit dat er tal van factoren zijn, waaromtrent men niet vol doende zekerheid heeft. Daarom werd den heer Bam warme dank ge bracht voor de moeite welke hij zich gegeven heeft, door naar Nederland over te komen, en alle gewenschte inlichtingen te geven. Na zorg vuldige overweging van de voordeelen en de uit gaven meende men echter tot de uitvoering van het door hem uiteengezette plan niet te mogen overgaan. Wél verklaarde het Voorloopig Neder landsch Comité zich bereid hier te lande bijeen to brengen een som van 800, om daarmede te bestrijden de onkosten van eene kleinere ten toonstelling. Met dit tegenvoorstel is de heer Bam weder naar Londen vertrokken. Het Arbeidscontract en de toepassing; voor de Gemeente-werklieden. De openbare vergadering van de plaatselijke vereeniging van gemeente-werklieden, gister-avond in het Volkshuis gehouden, was druk bezocht, zoodat de zaal nagenoeg geheel bezet was. De voorzitter, de heer J. Stegman, heette de aanwezige leden van het Dagelijksch Bestuur, leden van den Raad, opzichters en verdere belang stellenden allen welkom. Hoewel de bestuurs- en ledenvergaderingen geen onbelangrijk succes had den opgeleverd, blijkbaar ook uit de verkregen loonsverhooging, deed zich toch in den laatsten strijd een streven kennen, om het doel der ver eeniging in wjjder kring te propagandeeren. Na een conferentie met den heer D. de Klerk was deze bereid te spreken over het Arbeidscontract en de toepassing voor de gemeente-werklieden en was het bestuur er gaarne op ingegaan dit gewichtig onderwerp door hem te doen behandelen. De heer De Klerk, daarna het woord verkrjjgend; begon zijne rede met eene uiteenzetting van de beteekems van den arbeid als koopwaar en welke waarde dat artikel vooral in den tegenwoordigen tjjd heeft. Daarna komend tot het zoo diep ingrij pend arbeidscontract, stelde hij zich allereerst de vraag ter beantwoordingWas dat arbeiders- contract noodzakelijk De weinige artikelen die het Burgerlgk Wetboek inzake de arbeidsverhou dingen bevat, maar meer nog de eenzijdige rechten, die 't toekent, nagenoeg alleen aan den werkgever, geven daarop het antwoord. Dat om dat arbeids contract gevraagd was, meende hg te kunnen aantoonen door te wijzen op de eischen in bijna ieder politiek program, maar ook de geschiedenis van het conti act zelf, dat door prof. Drucker ont worpen, onder de ministers Smidt en Pierson gepasseerd, door minister Loef gewyzigd in hetgeen door minister Cort van der Linden was voorge steld en ten slotte onder minister Van Raalte aan genomen, de meest uitloopende stadiums en rich tingen heeft doorleefd. De slotbehandeling heeft lang geduurd. Alles te zamen genomen was wel een klein jaar verloopen, toen het wetsontwerp met 79 tegen 8 stemmen die der sociaal-democraten en den christ.-hist. Idsinga door de Tweede Kamer eindeljjk werd aangenomen. Heeft de behandeling zoo lang geduurd, dan was 'took vooral omdat dit arbeidscontract moest ingelascht worden in het Burgerlijk Wet boek. Wel zgn er stemmen opgegaan, die voor een afzonderlyk wetsontwerp pleitten, maar spr- geeft in het belang der arbeiders-zelven de voor keur aan een publiek-rechterlijke boven een privaat rechterlijke regeling en in die meening staat hij niet alleen, waar zij door mr. Troelstra wordt gedeeld. Na deze korte inleiding stelde spr. zich voor eenige hoofdzaken meer in 't bijzonder in het licht te stellen van de wet, die nog geen wet is, want de Eerste Kamer toont zich zeer boos, wellicht omdat de leider der vrjjz.-dem. partij, de heer Drucker, zijn stempel op de wet zette. Uiteen zettend dat een arbeidscontract is een overeen komst die eenerzjjds wordt aangegaan door arbeiers die voor loon werken, maar overigens niet aan tjjd gebonden is, betoogde spr. dat waar de wet mondelinge en schriftelijke overeenkomst toelaten, schriftelijke overeenkomst, die voor rekening van den werkgever komt, steeds te raden is. Het arbeidscontract omvat overigens allen, zoowel mannen als vrouwen ook de gehuwde vrouw krjjgt het recht zelf een arbeidscontract aan te gaan en hare verdiensten te ontvangen. Verder geeft de wet het recht in de fabrieken regle menten te hebben, mits er een exemplaar daarvan ingezonden wordt aan de griffie van het kanton gerecht, ze voor ieder kosteloos ter inzage en ook in de fabriek voor iedereen zichtbaar zijn. Is aan deze wetteljjke bepalingen voldaan, dan handhaaft de wet de rechten der betrokken partijen in dat reglement neergelegd. Het arbeidscontract bevat verder bepalingen over het arbeidsloon, over de' uitbetaling daarvan op bepaalden tjjd en geheel, ook voor de oogen- blikken dat het werk voor korten tjjd moet blijven rusten, tenzjj er overmacht bjj in het spel is, over het loon deels in den vorm van voed sel en kleeding. Strenge strafbepaling is gesteld op andere dan wettelijke wjjze van uitbetaling; daar tegen is bedreigd vijfvoudige vergoeding van het loon, mits een derde van het geheels loon niet overtreffend. Ook aan den ellendigen toestand van de gedwongen winkelnering wordt door ver beurte van geld en waren een einde gemaakt. Even zeer wordt bepaald, dat ondanks betrekkelijk kor ten tjjd van ziekte het volle loon moet worden uitbe taald afgehouden mogen echter worden uitkeerin- gen wegens ongevallen- of ziekteverzekeringswet. De verplichte tjjd van kiesrechtuitoefening en bijzon dere huiselijke omstandigheden die tijdelyke staking van het werk vorderen, mogen niet bij de uitbe taling van het loon als korting in rekening wor den gebracht. Nog nader wordt alles wat op de uitbetaling van het loon betrekking heeft geregeld. Ook het staangeld als waarborg voor de nako ming van de verplichting der arbeiders wordt bij dit contract geregeld. Dit mag niet meer bedragen dan 1/10 van het loon en bjj elkaar niet meer dan het loon van 12 werkdagen, 't moet op de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2