Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Btads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. zooals zij beweren, zouden zij ze met open vizier aandurven en er de verantwoordelijkheid van op zich nemen. 'Maar inplaats daarvan verwerpen zij die verantwoordelijkheid en werpen ze daar entegen op de Kerk, hun slachtoffer. Van al de bewijzen is dit het schitterendste dat hun nood lottig werk niet beantwoordt aan de wenschen des lands. Zij pogen evenwel vruchteloos de openbare denkwijze te misleiden en op Ons de verant woordelijkheid der kwalen te werpen. Dat zal hun niet gelukken. Wij hebben onzen plicht gedaan zooals elke Paus van Rome hem zou gedaan hebben. Wij zouden niet anders hebben kunnen handelen, zon der ons geweten met den voet te treden, zonder den eed te schenden, dien Wij hebben afgelegd, zonder de katholieke hiërarchie te beleedigen, die de grondslag is welke O. H. Jezus Christus aan zijne Kerk heeft gegeven. Wij zien dus zonder vrees het vonnis der ge schiedenis te gemoet. Zij zal zeggen dat Wij, de oogen gevestigd op de hoogere rechten Gods, geen burgerlijke macht hebben willen vernederen, noch een vorm van gouvernement bestrijden, maar het onaantastbaar werk van Onzen Heer en Meester Jesus Christus hebben willen vrijwaren. Zij zal zeggen dat wij u uit al de kracht onzer over- grooto liefde hebben verdedigd, u welbeminde zo nen; dat wat wij hebben geëischt en nog eischen voor de Kerk, waarvan de Kerk van Frankrijk de oudste dochter en een onafscheidbaar deel is, de eerbied is voor hare hiërarchie, de onschend baarheid harer goederen en de vrijheid; dat zoo men onze vraag had ingewilligd, de godsdienst vrede niet zou zijn gestoord geweest en dat den dag waarop men naar haar zal luisteren, die vrede daar zal heerschen. 'Na eene opwekking tot moed in de beproeving en hoop op betere dagen besluit de H. Vader zijn belangwekkend schrijven met het verleenen van den apostolischen zegen aan de bisschoppen, de geestelijkheid en het volk van Frankrijk. RUSLAND. Volgens een bericht uit Petersburg, is Zater dag het hoofd van de politie in Dagestan vermoord. DUITSCHLAND. Do Keizerin van üuitschland zal op dok tersvoorschrift dezen zomer langen tijd aan zee verblijven. H. M. zal worden vergezeld door prin ses Victoria Louisa en haar jongsten zoon, prins Joachim. Het is nog niet bekend naar welke plaats de Keizerin zal gaan. Het testament van mgr. Stablewski, den over leden aartsbisschop van Posen, bevat o. a., dat hij al het mogelijke heeft gedaan om niet al leen den godsdienst maar ook de moedertaal bij het godsdienstonderwijs te handhaven. Zijn memo ries aan den Keizer hebben bewezen, dat hiji geen volledige breuk met de regeering, als zijnde te gen het belang van de kerk, wilde doen ontstaan. Do Duitsche kolonisatiepolitiek had zijn hart tot in het binnenste beroerd en het verdriet daar over was een der oorzaken van zijn hartziekte. 1 Mgr. Stablewski verklaart in zijn testament, dat hij de handhaving van het nationale Poolsdhe leven in den Duitschen staat als zijn plicht en zijn recht beschouwde, en smeekt God, dat zijn opvolgers evenzoo gezind mogen zijn. FRANKRIJK. Men gelooft, dat de vergadering der Fran- sclie bisschoppen, die heden (Dinsdag) nabij' Pa rijs zal geopend worden, hare beraadslagingen Donderdagavond op zijn laatst Vrijdag-ochtend zal beëindigen. Waarschijnlijk zal kardinaal Richard (aartsbisschop van Parijs slechts aan de openings- zitting deelnemen en kardinaal Couillé, aartsbis schop van Lyon, die lijdende is, zal de zeer drukke zittingen niet kunnen bijwonen. Aldus zal kardinaal Lecot, aartsbisschop van Bordeaux, het presidium, waarnemen. De aartsbisschoppen van Chambery, Kamerijk, Auch en de bisschoppen van Rlois, Montauban, Luchon en Soissons zul len er niet aan deelnemen vermoedelijk alleen om redenen van gezondheid. De coadjutor van Kamerijk zal zijn bisschop vertegenwoordigen. Het stipte geheim zal over de besluiten bewaard wor den, die eerst pa goedkeuring door den Paus zullen gepubliceerd worden. lederen avond zal een priester naar Rome vertrekken met het pro ces-verbaal van den dag. SPANJE. Uit Madrid komt het bericht van een aanstaande mlnisterieele crisis, die door de liberale pers, in verband met den ernst van den toestand, on vermijdelijk werd geacht. MAROKKO. De Spaansche minister van Buitenlandsche Za ken heeft zich tegenover verslaggevers zeer tevre den over de berichten uit Marokko betoond. Het is niet waar, zeide hij, dat Raisoeli nog een groote krijgsmacht heeft. Verder verzekerde de minister, dat Spanje en Frankrijk zich streng beperken tot het toezicht op de kust en de havens en zich niet in binnenlandsche twisten zullen mengen. Do „Daily Mail" verneemt uit Tandzjer, dat Raisoeli zich onder de Beni M'Sonar bevindt, en hun hoofdkwartier op 65 K.M. van Tandzjer ligt. Maar men weet niet precies waar Raisoeli is. Naar 't heet, tracht de pasja vair Tandzjer de stammen in. de buurt ie bewegen hun onder werping aan den sultan te komen aanbieden, maar antwoorden zij, dat zij eerst willen zien hoever het met de macht van den sultan staat. TURKIJE. De praatjes over een nieuwe levensgevaarlijke ziekte van den Sultan missen eiken grond. De toestand van Abdul Hamid is uitstekend. PERZIë. De vreemde gezanten te Teheran hebben den nieuwen Sjah van Perzië hunne gelukwenschen aangeboden. De Shah richtte tot elk hunner een vriendelijk woord. Daarna begaf zich het ge- heele diplomatieke corps naai' den Takieh-schouw- burg om den gestorven Sjah eer te betuigen. Kravancn, uit het Zuiden komend, berichten, dat de derde zoon van Moezaifer-Eddin, Fath Mirza, strijdmachten verzamelt om de troonop volging van zijin ouderen broeder met geweld te verhinderen. Hij heeft zich zelf tot Sjah uitge roepen. CHINA. Volgens een telegram uit Sjanghai, zal er te Tiëntsin een marine-academie opgericht worden, en marinescholen te Nanking, Woetsjang, Foets- jou en Kanton ter opleiding van officieren voor de Chineesche vloot, die nog gebouwd moet wor den. Er zullen Engelsche en Japansche leerkrach ten aan komen. Volgens een bericht uit Marseille, hebben de recruten voor de Fransche marine daar op een bijeenkomst een besluit aangenomen voor een algemeene staking. Tengevolge van de katholieke manifestatie Zondag 11. te Bilbao (Spanje) gehouden, zijn acht personen gewond en hebben een dertigtal arresta ties plaats gehad. De Katholieken van New-York zullen 27 Januari a. s. een groote manifestatie houden, ge richt tegen de inbeslagneming der kerkelijke goe deren in Frankrijk. De Amerikaansche katholieken zenden nog steeds groote sommen aan het Vatikaan ten bate van de Fransche geestelijkheid. Het Vatikaan zoo beweert de correspondent van de „Temps" te Rome heeft dezer dagen honderden chèques, tot een bedrag van 150,000,000 lire, bij de Duitsche katholieke bank Nast-Kolb en Schumacher aangeboden. Volgens een bericht uit New-York, zegt Hud son Maxim, dat hij een torpedo heeft uitgevonden, die, door eigen stoom voortbewogen, even ver draagt a.ls de grootste stukken snelvuurgeschut op linieschepen. Het bezwaar, dat torpedobooten de schepen, die zij moeten aanvallen, slechts met groot gevaar voor zich zelf dicht genoeg kunnen naderen om ze te treffen, vervalt daarmee. Vol gens den uitvinder zal zijn torpedo den geheelen zeeoorlog veranderen. Officieele berichten. Bjj K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de waarnemende direc teur van Onderwijs, Eeredienst en Njjverheid in Nederlandsch-Indië, mr. G. J. Pott. Van de Koninklijke familie. Het buitenlandsch bericht, dat H. M. koningin Wilhelmina en Z. K. H. prins Hendrik einde Januari gezameljjk een bezoek aan Schwerin zul len brengen, is in zoovere juist dat de Prins tegen dien tjjd, evenals tot dusver gewoonljjk telken jare, derwaarts vertrekken zal ten einde tegenwoordig te zijn op het verjaarfeest van H. H. de Groot hertogin-Weduwe Marie van Mecklenburg, zjjne moeder, 29 dezer. Maar de Koningin zal de resi dentie niet verlaten. De Haagsche Vredesconferentie. Uit Berlijn wordt aan de „Liberté" te Parijs gemeld, dat keizer Wilhelm en de Tsaar overeen gekomen zijn, wanneer de vredesconferentie in den Haag bijeenkomt, alle beraadslagingen over vermindering der oorlogstoerustingen van het pro gram te doen afvoeren. Ede. Mr. P. Tideman (oud-lib.), te Bloemendaal, heeft, naar de „O. Haarl." meldt, zich bereid verklaard, de candidatuur voor het lidmaatschap der Twee-' de Kamer in het district Ede te aanvaarden. Wessels. De benoeming van den heer Wessels, destijds redacteur van de „Havenarbeider" en een der bekende personen van de „misdadige woelingen" van 1903, tot controleur voor den havenarbeid te Amsterdam, heeft aanleiding gegeven tot heel wat opmerkingen. In „De Tijd" schrijft de heer W1. R. Zits, oud- ituurman ter - koopvaardij, takelaar aan de Rijks marinewerf en lid van den Raad van Beroep te Den Helder, dat de voordracht is opgemaakt door de commissie voor de havenbedrijven te Amsterdam, onder presidium van den heer Van Deinse, inspecteur van den Arbeid, Stadhouder- kade. De co-mmissie bestaat uit de heeren Den Tex 1 en Bekkering, werkgevers, en Jamoel en Posthu mus, werklieden. Deze laatste, gewezen secretaris van „Recht en Plicht," volgde den heer Wiessels als redacteur op. Uit de 165 sollicitanten werden achttallen gekozen, hieruit drietallen gemaakt en vervol gens een voordracht van 4 personen, waarop ook de heer Wessels voorkwam. Nog werden opge maakt tweetallen: WielemaVos en Wessels Barends en nu zoo vervolgt schr. werd Wessels, volgens zeggen, namens den Minister uitgenoodigd om voor de commissie te verschijL nen. Daar kon Wessels zich verdedigen tegen do bekende aanvallen en wat verklaarde W.? „Hij had destijds daar en daar gewerkt, maar per slot van rekening, was de baas overleden of was van zijn beweren niets te controleeren. „Op deze bijeenkomst heeft Wessels plech tig moeten beloven en hij heeft het gedaan zich in geen geval meer te zullen inlaten met quaesties, den havenarbeid betreffende; zich in geen enkel geval meer te zullen bemoeien met stakings-geschiedenissen, ja zelfs verklaarde deze anarchistische leider van 1903 deemoedig, zich bedrogen te voelen door zijn mede-arbeiders. „En toen hem er op gewezen werd, dat hij ook als onbezoldigd Rijksveldwachter zou moe ten fungeeren rib. in dienst van de „klasse- justitie" verklaarde de stakker, naar eer en geweten te zullen handelen." Middenstand en Vakonderwijs. De Staatscommissie voor den Handeldrjj venden en Industrieelen Middenstand heeft naar wij ver nemen, opnieuw een deel van haar omvangrijken arbeid tot voltooiing gebracht. In een Zaterdag avond gehouden vergadering heeft het bureau der commissie de laatste hand gelegd aan een tot de Regeering te richten nota, waarvan de principieele inhoud reeds in November door de commissie in pleno was vastgesteld, doch waarvan de nadere radactie een aantal vergaderingen van het bureau in beslag heeft genomen. Deze nota bevat de denkbeelden vrelke door de Staatscommissie worden gekoesterd ten opzichte van het vakonderwijs, denkbeelden, die door de commissie zeker in haar uitvoeriger, officieel rap port betreffende middenstandseiscben en wenschen zouden zjjn opgenomen, wanneer haar van hooger- hand niet de gelegenheid ware ontnomen geworden de meeningen en ervaringen harer leden te dezer zake te toetsen aan die van middenstanders in het algemeen. Oorspronkelijk toch was een aantal vragen, hel vakonderwijs betreffende, opgenomen in het ont- werp-vragenljjst, door de commissie in Februari van het vorige jaar reeds aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid opgezonden, ter goedkeuring van de richting waarin de midden stands enquête zou worden geleid. In Den Haag meende men echter, gelijk bekend i-, dat bet in stellen eener enquête betreffende reorganisaile van het vakonderwijs niet mocht worden geacht te liggen op den weg d r Staatscommissie voor den Middenstand, en schrapte derhalve de desbetret- fende vragen. Desniettemin achtte de commissie het begrij pelijkerwijze van belang haar denkbeelden omtrent vakonderwijs, uit het oogpunt van middenstanders besohouwd, der Regeering kenbaar te maken, en zulks deed zij in de nota welke thans aan den Minister zal worden verzonden. (Hbld.) De werking ran het pacht-contract. Als gedelegeerden, tevens vormende de Neder- landsche commissie om een onderzoek in te stellen naar de plaatselijke toestanden inzake de werking van het pachtcontract door geheel Nederland, zjjn benoemdVoor Drenthe de heer P. Wielinga te Assen, tevens secretaris-penningmeestervoor Groningen de heer Toren te Midwolde voor Fries land de heer J. Tiesma te Leeuwardenvoor Overjjssel de heer mr. Sybrandy te Almelo voor Utrecht de heer Dingemanse te Utrecht; voor Noordholland de heer Schortinghuis te Zaandam voor Zuid-Holland de heeren Van Naamen te Zwjjndrecht, Van Leeuwen te Leiderdorp en Hoo- geboom te Honselaarsdjjk (de laatste drie als hoofdbestuurders van de Nederlandsche christe lijke patroons vereen iging Boaz)voor Zeeland de heer P. Dieleman te Middelburgvoor Noordbra bant en Limburg de heer J. Oerleraans te Drongelen. De Provinciale Comité's bes'aan meerendeels uit landbouwers, mannen van de praktijk. De eerste vergadering van de Commssie heeft reeds plaats gehad te Utrecht, onder leiding van prof. mr. Diepenhorst, hoogleraar aan de vrije Uni versiteit te Amsterdam. Daarin is vastgesteld eene voorloopige ljjst van punten betreffende een onder zoek naar het pachtcontract, er is tevens opge maakt eene vragenlijst voor de Provinciale Comité's. Consul-generaal te Rio de Janeiro. Men deelt mede, dat de Nederlandsche kolonie te Rio de Janeiro besloten heeft aan onzen mi nister van Buitenlandsche Zaken het verzoek te richten, dat in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Palm, de heer Robert Leyba tot consul-generaal van Nederland aldaar benoemd worde. De beer Leyba is afkomstig uit Cu rap io. In het schrijven, waaraan wjj bovenstaande mededeeling ontleenen, wordt o.a. ook vermeld dat in Zuid-Brazilië (Espiritu Santo) een Neder landsche kolonie zich bevindt, afkomstig uit Zee land, bestaande uit ongeveer 800 familiën, beele- maai verlaten. Pe wenechelijkheid wordt daarbij uitgesproken, dat deze kolonie door den Neder landschen consul-ger.eraal bezocht wordt, evenals Frankrijk, Italië, Duitschland, Rusland en Oosten rijk met hunne onderdanen in Brazilië doen de vertegenwoordigers dier natiën gaan jaarlijks op reis om hunne kolonies in oogenschouw te nemen. Onzerzijds geschiedde dit totnogtoe niet. Pe Zuid-ifr. Tentoonstelling. Onze correspondent te Amsterdam meldt Een tweede telegram van het Londensche comité inzake de Zuid-Alrikaansche tentoonstelling dringt aan op een nieuwe bijeenkomst in Londen. De Regeering heeft besloten den heer Everwjjn, hoofd ambtenaar aan het Departement van Land bouw, af te vaardigen. Wie van het Nederlandsche comité zal gaan, is nog niet beslist. (N. Ct.) Boaz. Het ledental der Nederlandsche christelijke patroonsvereeniging Boaz is van 816 in het begin van het vorig jaar geklommen tot 1300. Een legaat. Mevrouw Van der Maatb, te Amersfoort over leden, heeft aan den R.-K. Volksbond aldaar een legaat van f 1500 vermaakt. Volks badhuis. In de week van 7-13 Jan. 1907 werden genomen 227 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 23 kuipbaden 28 regen 12 regen 129 school 30 kinder a 5 ct 5 Veroeniging Abachtsschool Schiedam en Omstreken. De proefdruk van de statuten der vereeniging de Ambachtsschool voor Schiedam en omstreken, is aan de voorloopig toegetreden leden rondge zonden. Amendementen hierop kunnen bij het voorloopig bestuur worden ingezonden vóór Vrij dag a.s. des avonds te 5 uur. Het ligt in de bedoeling deze statuten te be handelen in eene vergadering, te houden op Dins dag 22 dezer, ten einde na vaststelling onverwijld de Kon. goedkeuring te vragen. Zijn deze eenmaal verkregen dan zal het bestuur bjj de regeering het verzoek indienen tot het verkrijgen van subsidie, dit verzoek of aanvrage mnet vóór 1 Mei a.s. zjjn ingezonden wil men er voor het volgende jaar van kunnen profiteeren. Heden-morgen ongeveer kwart voor Twaalf ure is de 38 jarige metselaar L. Meijer, wonende aan de Gedempte Biersloot te Vlaardin- gen, terwijl hij werkzaam was op het dak van de mouterij der firma J. T. Beukers, daar afgegleden en gevallen in de goot, die afbrak, zoodat de man op de binnenplaats der woning van dr. Vinkesteyn terecht kwam. In die woning opgenomen, bleek hij daar aan het hoofd en een der armen en beenen verwond te zjjn. Later werd bevonden, dat het bedoelde been gebroken was. Op advies van een geneesheer werd bjj per raderbaar naar het ziekenhuis, en later naar Vlaardingen vervóerd. Hedenmorgen 8 ure geraakte L. M. van Tour in de fabriek der firma Kips Co. tusschem een wajs en een ijlzeren band die hij aan het walsen was, met den reohberonderarm bekneld. 1 i Na geneeskundig geholpen te zijin, is hij naar zijne woning te Rotterdam gegaan. Geachte Redactie Gaarne zag ik, dat het volgende in de kolom- mpn der N. Sch. Courant verscheen, teneinde onze stadgenooten, die het actie-leven onzer dagen nog niet geheel meeleven, een kijkje te geven op de zonderlinge zal ik het maar noemen manier, waarop onze Sociaal-democratische stadgenooten soms handelen. 't Schjjnt hun bijzonder zwak te wezen, zich met andermans zaken te bemoeien, en hun neus in dingen te steken, waarvan zjj zich eigenlijk niets behoeven aan te trekken. Dat heeft men kunnen bemerken aan de onver kwikkelijke Kloosterman-geschiedenis. Eepe zaak waarmede zjj absoluut niets te maken hadden, en waarvan hun partijgenoot Spiekman in Rotterdam zeideMaten dat de katholieken maar met Kl. zelf uitvechten." Onze Schiedamsche S. D. A. P'ers zjjn echter niet van die meening. Zjj zjjn de ridders der »ver- drukte onschuld". Niet alleen, dat zjj hun gesla gen vjjand (hoe christeljjk gastvrijheid verleenen in hun gebouw, Dit scbjjnt echter lang niet alle bewuste partjjgenooten naar den zin geweest te zjjn, weshalve die zaak op de eerstvolgende huishoudelijke vergadering zal behandeld worden (ook niet mooi, zoo'n onder onsje). Niet alleen, dat zjj ten pleiziere van Kloosterman hunne stad genooten, die minstens even fatsoenlijk zjjn als zjj zelf, de huid vol schelden op eene manier, die niet pleit voor hunne opvoeding; maar zelfs dreigen zjj hunne sociaal-democratische vuisten tegen ons te gebruiken, als zjj nog eens zoo brutaal zjjn, om alles wat ons zoo heilig is, te verdedigen tegen onverlaten. Acb, rekenen ze bjj dit geweldig dreigen en bjj dit gejeuk hunner handen niet een klein weinigje (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2