Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zal te Antoung zeker het getal van 400.000 be reiken. De gezonken Fransche duikboot «Algerien is, nadat men er het water had uitgepompt, naai het dok in de haven van Cherbourg gesleept. Het havenbestuur te Southampton heeft het plan voor den aanleg van een nieuwe haven goed gekeurd. De kosten zullen zes millioen gulden bedragen. Alleen van de booten der White-Star- lijn zal het havengeld een f 18,000 's jaars be dragen. Dan verwacht men nog booten van de Cu- nard-lijn en het havenbestuur heeft reeds met andere maatschappijen gesproken, die hun booten Southampton willen laten aandoen. Kapitein Bam heeft van Lord Knollys, den secretaris van. koning Eduard, bericht gekregen, dat de koning en de koningin zich gelukkig zul len voelen, den 23n Februari de Zuid-Afrikaan- sche tentoonstelling te Londen te openen. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Teheran heeft de Sjah een telefoon la ten aanleggen van zijn paleis naar een plein in do stad. Wie van zijn volk hem rechtstreeks spreken wil, heeft hem maar op te bellen. Naai- de „Times" uit Tokio verneemt, heb ben 21 Koreaansche studenten daar, gebreken lij dende nadat de ondersteuning die zij; uit hun land kregen opgehouden had, een verzoekschrift om hulp naar hun regeering gezonden, en van eiken student een afgesneden vinger erbij gedaan. recteur-generaal aan het ministerie van onder wijs Garnir, directeur aan het ministerie van spoorwegen; Carton de Wiart, secretaris der Ka mer van afgevaardigden; Verhaegen, Renkin, Hy- mans. Paul Janson en Van der Velde, leden der Kamer; Picard, Wiener, Descamps en graaf d'Ur- sel, leden van den Senaat; Dupont, vice-voor- zitter van den Senaat; Léon Hennebicq, advocaat bijl liet hof van appèl te Brussel, en Olivier, directeur van de Revue économique internatio nale. Voorioopig secretariaat: Eugène Baie. Wij doen hierbij opmerken, dat de Nederland- sche afdeeling nog niet is samengesteld, zoodat de namen barer leden, behalve die van de boven genoemde Kamerleden, nog niet kunnen worden medegedeeld. (N. C.) Offlcieele berichten. Bjj Kon. besluit is de heer D. L. Graadt van Roggen, Nederlandsch ingenieur, in Perzischen staatsdienst, benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Thé dansant ten Hove. Voor het thé dansant, gister-avond ten Hove gegeven, hadden H. M. en Z. K. H. de Prins uit- genoodigd de leden der Koninklijke Huizen, het corps diplomatique, de ministers, ministers van Staat, leden van den Raad van State, eenige leden van de Eerste en Tweede Kamer, den Commissa ris der Koningin in Z.-Holland, burgemeester en wetb. van 's-Gravenhage, leden van Hooge Staats- collegien, leden van de rechterlijke macht, vlag-, opper- en hoofdofficieren van zee- en landmacht, benevens tal van particulieren, dames en heeren, behoorende tot de uitgaande kringen der residentie. Staatsmijnen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del maakt bekend, dat het Harer Majesteit de Koningin heeft behaagd te bepalen, dat de eerste mjjn, voor ontginning van Staatswege aangewezen, den naam zal dragen van«Staatsmijn Wilhel- mina" en dat de tweede mijn, voor ontginning van Staatswege aangewezen, den naam zal dragen van «Staatsmijn Emma." (»Stct. Jhr. V. de Stuers. Naar aanleiding van het bericht in het »N. v. d. D.", dat het lid der Tweede Kamer, jhr. V. de Stuers, door een vrij ernstige oogziekte is aange tast, verneemt de »N. C". dat de heer De Stuers we gens 'n in der daad ernstig ooglijden nu sedert 14 da gen onder behandeling is van een oogarts. Voor 't oo- gen blik is echter de ziekte niet van dien aard, dat voor het verlies van het gezichtsvermogen behoeft gevreesd te worden. De Hollandsch-Belgisclie commissie. Naar wij vernemen, zullen nog in deze maand de Nederlandsche Kamerleden (de heeren Van Asch van Wijck, Bos, Heemskerk, Van Nispen tot Sevenaer, Nolens, Treub en Tydeman) met de heeren door hen uitgenoodigd om de Neder landsche afdeeling der „Commission hollando-bel- ge pour l'étude des questions économiques con- cernant les intéréts des deux pays te vormen, een bijeenkomst houden. In die bijeenkomst zullen o. m. ter sprake wor den gebracht de grieven, in de Belgische pers van Vlaamsche zijde geopperd tegen de verwaar- loozing van het Vlaamsche element der Belgische bevolking bij de samenstelling der commissie en de bedoelingen, aan die commissie (wat het Ne derlandsche deel betreft stellig ten onrechte) toe geschreven. In afwachting van deze besprekingen, waarbij aan de Vlaamsche bedenkingen ongetwijfeld alle aandacht zal worden geschonken, welke zij van de zijde der stamverwante Nederlanders verdie nen, achten wij het nuttig de namen van de leden der Belgische commissie te publiceêren. Uit do Vlaamsche bladen (en ook uit een artikel in het Utrechtsche Dagblad van gisteravond) toch blijkt, dat wantrouwen aangaande de bedoelingen der Commissie is gewekt, doordat de namen dei- Belgische leden tot nu toe werden geheimgehou den. Door de Belgische afdeeling der Commissie wer den als leden voorgesteld de heeren: Beernaert, Gra-ux en Lejeune, ministers van Staat; Solvay, industrieel; Greiner, directeur-generaal der woik- plaatsen van CockerillWarocqué, industrieelDe Moreau d'Andoy, voorzitter van de Société Roy ale des AgriculteursDufourny, vice-voorzitter van de Federatie der Belgische belangen in het bui tenland; Corty, voorzitter van de Kamer van koophandel te Antwerpen; Van Overbergh, di- Ede. Men schrijft aan de „N. R. Crt." De vergadering van de Centrale chr.-historische kiesvereeniging in het district Ede, Woensdag avond gehouden, werd bijgewoond door afgevaar- digden uit Ede, (Btennekom, Ederveen, Veenen- daal, Barneveld en Nijkerk. Voorzitter was ds. C. J. Leen mans te Bennek om. Het bestuur deed het voorstel om over te ne men den candidaat, gesteld door de Centrale an- tirev. kiesvereeniging, jhr. S. van Citters Ie 's-Gra venhage. Dit voorstel werd gedaan, omdat, daar in 1905 de candidaat der anti-revolutionairen, dr. Brants, gekozen werd met hulp der chr.-hist.o- riscben, de billijkheid naar het ooi-deel van het bestuur medebracht, dat deze zetel ook tot 1909 door een ,anti-revolutionair zou bezet blijven. Tegen dit voorstel verzette zich een groot ge deelte der aanwezigen. Vooral de afgevaardigden uit Ede voerden hevige oppositie. Ook die uit Ederveen en IBameveld verklaarden zich zeer stel lig tegen het overnemen der candidatuur-jhr. van Citters. Men wenschte een eigen candidaat te stellen, doch een naam van een persoon, dien men als zoodanig wenschte voor te stellen, werd niet ge noemd. Alle voorstellen van het bestuur werden door de oppositie hevig bestredende discussies namen meermalen een zeer persoonlijk karakter aan. De besprekingen werden zoo langzamerhand twistgesprekken en ten slotte bleek het onmoge lijk eenig voorstel in stemming te brengen. Te ongeveer 7 ure begonnen, eindigde de bijeenkomst te 10 ure; vóór dien tijd hadden echter al ver scheiden leden de vergadering verlaten. Bij het einde was men even ver als aan het begin; er was absoluut niets besloten. Do voorzitter van het centraal bestuur ver klaarde zijn ontslag te nemen, waarin hij door zijn medebestuursleden gevolgd werd. min. Staal is gevoerd. De groote grief, is, dat aan de kiezers is wijs gemaakt, dat de milli- oenen voor sociale wetgeving te vinden zijn op Oorlog en Marine, terwijl juist twee vrijzinnige ministers verklaren, dat bezuiniging niet noemens waard mogelijk is. Zoo staat 't ook met min. Rink. De schreeu wende grieven tegen de scboolvfet-Kuyper wor den niet weggenomen, en minister Rink was nog wel door de frontmakers in de Kamer gekomen. Voor 't openbaar onderwijs deed hij nog niet eens wat Kuyper er voor deed. Technisch en vakonderwijs wordt gesubsidi eerd meer niet. Maar dat deed Kuyper ook al en deze minister laat op zich wachten, waar 't een zoo ernstig volksbelang geldt. Minister Veegens noemde spr. een der bekwaam ste leden van dit Kabinet, die helaas z'n kracht zocht in terugtrekken van wat Kuyper had inge diend. De ontwerpen voor pensionneering, toonde spr. aan, waren lang zoo deugdelijk niet als die van minister Kuyper. En wat de tinancieele plannen van deze re- geefing aangaat, die loopen uit op een her ziening van de Tariefwet en verhooging daar van. De dolzinnige beloften van '05 werden door dit Kabinet niet ingelost en spr. vraagt, waar a,l dit stembus-lawaai voor noodig is geweest. 'Naar spr.'s oordeel moet de coalitie blijven bestaan. Er is geen enkele reden voor partij formatie en de historie van 't Kabinet-Kuyper is zoo moedgevend, voor de toekomst,- dat inder daad de christelijke partijen in 't vervolg posi tief als regeeringspartij zullen kunnen optreden. Do groote vraag is nu, of de christelijke par tijen in staat zullen zijn, om verder leiding te geven aan ons volk. Na eenige discussie werd de vergadering ge sloten. „Land en Volk" verzekert, dat de heer Van Citters, de candidaat der antirevolutionnairen in het district Ede niet eens antirevolutionnair is, althans niet aangesloten bij de partij. Hij schijnt gesteld te zijn door de antirevolutionnairen in strijd met hun verkiezingSregelen, die bij' eerste stemming een eigen man eischen. Ds. Talma over de huidige regeering. De Overijselsche partijdag was vrij druk be zocht en de concertzaal van Odéon te Zwolle dan ook geheel gevuld. jNa opening door den voorzitter van t prov. comité, prof. Noordtzij, werd het woord ver leend aan den heer A. S. Talma, lid der Twee de Kamer. Spr. wenschte eenige opmerkingen te maken over den huidigen politieken toestand, die, zei hij, zeer de aandacht verdiende. De gebeurtenissen van 1905 zijn oorzaak, van dezen toestand. Vooral de wijze waarop toen de rechtsche meerderheid in een minderheid is veranderd. Spr. ontkent, dat de rechtsche meerderheid door een andere is vervangen. Wel is 51 meer dan 49, maar die 51 hebben geen enkel punt van staatsbeleid, waarover ze het samen eens zijn. De meerderheid va,n de kiezers was in 05 wel voor Kuyper, maar die der Kamer niet. En toch heeft men uit <Jje 51 een vrijzin- n i g ministerie durven samenstellen. Dat is een fout die veel gemodder kon ge ven. Spr. grief was dan ook, dat mr. Borgesius, die zoogenaamd de liberale partij' „ter overwin ning" heeft gevoerd, wel Kuyper deed aftreden, maar niet in diens zetel plaats nam. Want de anti-these moest weg, en inplaats van een gemengd ministerie, dat men toch mocht verwachten, kregen we een linksch mi nisterie. Spr. noemt dit Kabinet krank en acht het zaak, dat het Ned. volk dit goed begrijpe en er zijn veroordeeling over uitspreke. Dit Kabinet hangt geheel, bij eiken maatre gel van gewicht, van de gunst van zijn politieke tegenstanders af. Deze regeering heeft nog niets uitgevoerd dan opcenten heffen. Wel heeft de rechterzijde tot nu toe loyaal steun verleend, maar het moet niet denken, dat rechts het als „kraakporcelein" zal behandelen! Spr. heeft gestemd vóór Oorlog, maar wil daar om geen stembusstrijd over 's lands defensie schro men. Spr. ontkent, dat er politieke oppositie tegen Zuid-Afrikaansche tentoonstelling. Naar men verneemt, vertrekken 22 Januari a.s. de heeren A. G. Kröller (lid der firma Wm. H. Müller en Co.) te Rotterdam, K. F. van den Berg (dir. der Bank voor Zuid-Afrika) en B. Nierst.rasz (Kon. Stoombootmaatschappij) naar Londen, om daar, namens het Nederlandsche comité, eene samenspreking te houden met de hoofdcommissie voor de Engelsche tentoonstelling van Zuid-Afri kaansche bodemvoortbrengselen. Men hoopt in die conferentie tot overeenstem ming te komen over het overbrengen van een gedeelte dier tentoonstelling naar Nederland (Amsterdam). Katholieke kiesvereeitigingen. Na de reorganisatie der Katholieke kiesverei-ni- gingen te 's-Gravenbage kwamen ghterer, Dondpr dag, voor het eerst de nieuwe drie besuren hij een, tot verkiezing van een voorzitter en secre taris penningmeester, in de plaats van de heeren Kolkman en Van Vuren, die na een herhaalden aandrang hij hun besluit bleven om zich niet herkiesbaar te stellen. Gekozen werd tot voorzitter mr. P.egout. lid van de Tweede Kamer, en tot secretaris penning meester, de heer C. D. Wesseling, redacteur van »De Tijd". Het is te verwachten, dat er van het Centraal Bureau heel wat honderden en duizenden over het geheeie land zu len verspreid worden. Per postwissel besteld, zijn ze tegen verminderde prij zen verkrijgbaar. En het resultaat van dit vlugschrift moge zijn, dat na deze wintercampagne er geen katholiek gezin meer in Nederland is, waar niet een katho lieke krant wordt gelezen. Assen. Bij den voorzitter van de commissie voo-r do herdenking en viering van het 100-jarig bestaan va.n Assen is een bedrag van f900 ingekomen van iemand, die onbekend wenscht te blijven. Er was eergisteren met de f 4000 van het Roode Kruis ruim f 15.000 bijeen. Oranje-Vereeniging. Hot Bestuur der Oranje ver eeniging heeft de ge meente verdeeld in 4 wijken, in elk waarvan nu een wijkvereeniging zal worden opgericht. De grenzen zijn als volgt vastgesteld: Wijk I Hoofd en Gorzen: De grensscheiding wordt gevormd door de 'Spuihaven, de Wester haven, de Nieuwe Haven vanaf de Westerhaven tot aan de Buitenhaven, de watering ten Zuiden van het pakhuis Sumatra, den Keilendijk. Wijtk II Plantage, Nieuwe Haven en gedeelte lijk de Korte en de Lange Haven. De grensschei ding hiervan wordt gevormd aansluitende aan die van Wijik I, door de Buitenhaven, de Lange Haven, de Korte Haven en Vlaardinger dijk. Wijk III Binnenstad, Noordvest en Broersvest. De grensscheiding hiervan, aansluitende aan die van wijk II, loopt over de Koemarkt en langs de Broersvest, alleen den Singel afscheidende, tot aan het Kerkhof en dan over het koolasch naar den 's-Gravenlandschen polder. Wijk IV Singel, Rotterdamsche dijk en Buiten- havenweg. De grensscheiding hiervan wordt be paald door die van Wijk I II en III. Kopperfeest. De typografen-vereeniging „Adelphismus" zal dit jaar weder haar (17e) kopperfeest vieren op Za terdag 19 Januari in de zaaJ der Officieren-Ver- eeniging. Het program bevat weder een aantal tooneel- stukjes, voordrachten, zang en dans, zooals dat op Adelphismus' kopperfeesten gebruikelijk is te doen. Voor hen die met die kopperfeesten niet geheel onbekend zijn, blijkt hieruit wel, dat de typo's on hunne gasten Zaterdagavond weer een gezellig feest zullen gaan vieren. Vakschool voor Typografie. De gemeenteraad van Utrecht heeft goedgekeurd een voorstel tot het verkenen van subsidie uit de gemeentekas aan de Vereeniging «Vakschool voor de Typografie", mits ook vanwege het rijk en de provincie Utrecht ten behoeve van deze school jaarlijks subsidie wordt verleend. ne Katholieke Pers. Het Centraal Bureau heeft als bijlage bij de «Mededeelingen", die nu met no. 27 den nieuwen jaargang begonnen zijn, een zeer belangrijk vlug- schritt gegeven n.l «De Katholieke Pers Niemand zal ontkennen, dat het voor het ver schijnen van dit vlugschrift nu een zeer goede tijd is. Nu onder de Katholieken, meer dan ooit, de noodzakelijkheid gevoeld wordt om hunne geloofs- genooten beter in te lichten dan dit door de libe rale en zoogenaamde neutrale pers geschiedt, nu komt het vlugschrift op uitstekende wijze helpen om die noodzakelijkheid nog duidelijker aan te toonen. In eenvoudige en toch krachtige taal, met waar dige en duidelijke woorden, roept het den Katho lieken toe, de wapenen op te nemen om met alle kracht den strijd te voeren tegen den grootsten vijand van ons geloof en van ons katholiek bewustzjjn, n.l. de liberale en z.g. neutrale pers. Duidelijk zegt het, dat men moet kiezen vóór of tégen. De groote invloed der Pers wordt ons aange toond, we lezen wat het ongeloof met dat wapen kan doen, we zien er óók in getoond, welk een groote macht de Pers voor ons, Katholieken, kan zijn, als wij alle Katholieken daarmee bereiken. Krachtig wordt tot het steunen der katholieke Pers aangespoord. Doch dit niet alleen]. Er wordt óók gezegd, hoè wjj de katholieke Pers moeten steunen, o.a. óók door Perscomité's. De taak dier Perscomité's wordt aangegeven. Kostelijke wenken voor propagandisten lezen wij er. Het ligt voor de hand, dat een zóó zorgvuldig bewerkt,"zóó warm gesteld, zóó overtuigend vlug- schritt het aangewezen middel is om in banden van propagandisten en perscomité's een groot werk te doen. De Secretaris der Kamer van koop handel en fabrieken alhier verzoekt ons er op merkzaam op'té willen maken, dat er bij deze Kamer is ingekomen een missive van den heer Bern. J. Veldhuis te Amsterdam vair den vol genden inhoud: „Onder toezending van een pros pectus voor de in April-Juni 1907 te Antwerpen te houden internationale Voedingstentoonstelling, heb ik de eer U te berichten, dat ik door het Comité der tentoonstelling ben benoemd tot Ge delegeerd Commissaris voor Nederland. Het zoude mij hoogst aangenaam zijn, indien Uwe Kamer kon goedvinden, de aandacht van be langhebbenden in haren kring te vestigen op deze tentoonstelling, die bijzondere waarde ontleent aan een afzonderlijke sectie voor hygiëne in verband met geneeskunde en artsenijtmengkunde. Het Bureau voor Nederland is gevestigd Dam rak 97 te Amsterdam." Het in deze missive bedoelde prospectus ligt voor belanghebbenden ter inzage ten kantore van den Secretaris der voornoemde Kamer aan de Hoogstraat 100 alhier. Op 25 en 26 dezerzal in het geb ouw van den N. R. K. Volksbond alhier het mondeling gede lte van het vergelijkend onderzoek der can- didaten voor de betrekking van hoofd van school F. plaats hebben- Hedenmorgen heeft de werkman A. F. Fagius, wonende Nieuwe Maasstraat 13, alhier, werkzaam op de werf «Gusto" van de firma Smulders, het ongeluk gehad met zjjn pink tusschen de draaibank te geraken, waardoor dat lichaamsdeel geheel is afgeklemd. De man is eerst in het magazijn en later door een dokter verbonden. Gister-avond is door de politie aangehouden een 13-jarige jongen, wonende te Delft, die verklaarde reeds twee dagen bier rondgezwor ven te hebben en van huis te zjjn weggeloopem uit vrees voor straf. Hij is naar Delft op transport gesteld om aan zijne ouders te worden weergegeven. Gisteravond hebben een tweetal manspersonen uit vergaande baldadigheid in de Lange Nieuwstraat twee passeerende vrouwen aangegrepen en haar aangezicht en kleeren met verf besmeerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Ongelukken. Gistermorgen viel bij een ia aanbouw zijnd huis aan de Nieuwe Beesten- U-l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2