Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 3öste Jaargang Zaterdag 19 Januari 1907 No. b712. "eerste BLAD. Officieele berichten. drie Onderwijzers. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil ly ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Aan de openbare school G. te Schiedam (Hoofd de heer J. VAN DER HOUT) worden gevraagd De aanvangsjaarwedde van f550.wordt ver hoogd voor de hoofdakte met f200.—, voor de akte vrije en orde oefeningen met f 25. voor de akte handteekenen met f50. voor 2, 4, 6 en 9-jarigen dienst bij het lager onderwijs met f 50.voor ieder tijdvak en kan worden verhoogd na twaalfjarigen dienst en voor de bezitters der hoofdakte bovendien na 18 en 21 jarigen dienst bij het Lager Onder wijs mede met f50.voor ieder tijdvak, hetzij de dienst in deze gemeente of elders, bij het openbaar of het bijzonder onderwijs werd verricht. De vergoeding voor huishuur bedraagt f 100 Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam voor 10 Februari 1907. 'Sedert tientallen van jaren werden tusschen het Hof van Z. M. den Koning 'der Nederlanden en den Heiligen Aposfolischen Stoel te Rome vriend schappelijke betrekkingen onderhouden. De Ko ning der Nederlanden, groothertog van Luxem burg, had zijn gezant bij het Pauselijk Hot in de Eeuwige Stad en de Paus van Rome, koning der Kerkelijke Sta,ten, onderhield een gezant in de Haagsche residentie. Deze toesla,nel bleef bestendigd tot het ramp zalig oorlogsjaar 1870. Weinige dagen nadat in den slag bij Sedan de Fransche wapenen het onderspit hadden gedolven, moest ook de Pau selijke legermacht te Rome het veld ruimen voor den Pieman tee schen overweldigerdoor de bres van de Porta Pia drongen de Italiaansche leger scharen in de Eeuwige Stad en met de wereld lijke macht van den Paus was 't naar allen schijn gedaan. Maar toch, de Paus behield het Vaticaan met zijne aanhoorigheden en tuinen en op dat kleine bescheiden gebied was hij niet alleen d e jure, maar ook de facto wereldlijk souverein, daargelaten nog dat geen macht ter wereld zijn geestelijk koningschap kon vernietigen. Bijna alle beschaafde Staten, die een vertegenwoordiger te Rome hadden, lieten dan ook hun gezant bij den Vredevorst van de Zeven Heuvelen op post. ■Alleen het kleine Nederland, dat onder zijn vier millioen inwoners er ministens D/a telde, die zich m meer ruimer, geestelijken zin onderdanen van dien Vredevorst noemden, dacht er reeds spoedig aan zijn gezant bij den Paus te Rome terug te roepen. In de wetgevende macht werd bet creddet afgestemd, dat dien gezant te Rome onderhouden moest en dus was de Koning ge noodzaakt zijn gezant bij den Heiligen Stoel terug te roepen. De ridderlijke vorst deed dit op de meest loy ale, voor hem vereerende wijze. Z. M. Koning Willem III richtte een eigenhandig schrijven aan Z. H. Paus Pius IX, waarin hij spijt betuigde tot deze daad door het votum der Kamers genoopt te zijn. Dit vereerend schrijven vond hij het Pau selijk Hof een gunstig onthaal. De groote Paus, die zjjn brave Hollandsche jongens, de zouaven, zoo innig lief had, vond daarin aanleiding nog niet over te gaan tot den maatregel die anders onvermijdelijk op de terugroeping van Hollands gezant had moeten volgen: het terugroepen van don Internuntius uit den Haag. Toen nu ook bet Nederlandsch lEpiscopaat in een collectief schrijven den Paus eerbiedig verzocht, den Inter nuntius in den Haag te doen blijven, gaf Pins IX aan die innige bede gehoor en bestendigde Zijn gezant in de Haagsche residentie. Zoo bleven nog jaren lang de betrekkingen tusschen het Haagsche en het Pauselijk Hof be stendigd. Aa.11 de reeks van eerbiedwaaixlige man nen, die reeds in de Haagsche Internuntiatuur waren voorgegaan mannen die ook voor het herstel der hierarchic vice-siiperior der Holland- gche zending waren werden nog tal van an dere namen toegevoegd, die meerendeels in Hol land, ook in onze stad, een goeden klank hebben verkregen. Noemen wij slechts mgr. Spolverini, die met wijlen pastoors Drabbe en Van Meegen onae katholieke kerken en gestichten bezocht; mgr. Rinaldini, thans nuntius te Madrid, die onze heerlijke Liduina-feesten kwam opluisteren. De Hollandsche Katholieken toonden zich dankbaar voor de edelmoedigheid door den H. Stoel ten opzichte van ons Land betoond. Zij schonken den grooten „Paus dier werklieden" bij zijn gou den priesterfeest een nieuwe fraaie woning voor zijnen gezant. De Internuntius verhuisde van de Heerenstraat naar het. Bezuidenhout, waar nu nog de Internuntiatuur is. Jaren lang waren aldus de officieele betrek kingen tusschen het Nederlandsch Hof en de Pau selijke macht bestendigd, toen de Haagsche Vre desconferentie dit werk van lof en vrede kwam verstoren. De Nederland ache regeering, die als gajstvrouw bij dit interna,tionaal festijn optrad, noodigde nagenoeg alle vorsten en staatshoofden in den persoon hunner vertegenwoordigers ter conferentie; alleen de Vredevorst bij uitnemend heid, die op de Zeven Heuvelen troont, werd niet uitgenoodigd. Groot, overweldigend was de indruk die dit ongehoord feit op den fijngevoe- ligen Leo XIII, den gr'ooten Paus-Staatsman, maak te. Een Haagsch priester, die bij den smartelijk getroffen Paus in die bewogen dagen eene parti culiere audiëntie had, kon getuigen, dat Hij zijne verontwaardiging over den hoon Hem aangedaan, niet kon bedwingen en Hij het gebeurde toe schreef aan de diplomatieke bemoeiingen van Ita lië en Duitschland. De Paus kon onder die omstandigheden de betrekkingen met het Neder landsche Hof niet laten in den vorm waarin ze tot nu toe gehandhaafd waren. Hij riep den Inter nuntius terug en liet alleen een zaakgelastigde in den Haag achter. Zoo is mgr. Giovannini, vroeger auditeur en nu nog de Internuntiatuur in den Haag betrek kend, reeds sedert eenige jaren de officieus© ver tegenwoordiger van den H. Stoel bij het Neder- landsche Hof en als zoodanig ook bij den Groot hertog van Luxemburg geaccrediteerd. Maar nu de tweede Vredesconferentie in het verschiet daagt, rijst de vraag of deze toestand aldus zal besten digd worden. Het vraagstuk of de Pauselijke Stoel bij' die nieuwe Vredesconferentie zal vertegenwoor digd zijn, schijnt reeds in ontkennendem zin be slist: Volgens de „Times" heeft de Nederlandsche regeering wel het voorstel gedaan het Vaticaan daarbij uit te noodigen, maar is dat voorstel dooi' de andere bij de conferentie betrokken landen verworpen. Intusschen rijst toch de vraag of het feit bevat het bericht der „Times" waarheid dat de Nederlandsche regeering het voorstel deed, den Heiligen Stoel uit te noodigen, wat bij de eerste Vredesconferentie niet schijnt gebeurd te zijn, den Apostolischen Stoel wellicht geen aanleiding zal geven, de betrekkingen met het Nederlandsche Hof in den ouden vorm te herstellen. Natuurlijk zijn 't slechts leekengedachten die hier door het hoofd spelen. De hooge wijsheid van Hem, die op St. Petrus' eed)icd waardigen Stoel zetelt, zal zelf 't best kunnen beoordeelen wat de eer en de waar digheid van den meest te eerbiedigen Vorsten troon in Europa vorderen of toelaten. Maar het innig verlangen de officieele betrekkingen tusschen Nederland en Rome weer in den ouden vorm hersteld te zien, geeft die vraag in en doet ze met alle bescheidenheid stellen. Nog inniger wen- schcn zeker alle rechtgeaarde Nederlandsche Ka tholieken, dat de loop van zaken ter voorberei ding der tweede Haagsche Vredesconferentie als nog van dien aard mogen zijn dat het hoogst gezaghebbend woord van den Paus, den tradi- tioneelen Vredevorst, daar niet ontbreke. Dan zeker zal de Paus, wiens geheele wezen liefde en goedheid teekent, de zachtmoedige, liefde volle, maar niet minder wijze en vastberaden Pius X naar onze bescheiden meening de betrekkingen met het Nederlandsche Hof in den ouden vorm kunnen herstellen; dan zal de reeks der eerbiedwaardige mannen die onder den titel van internuntius den Pauselijken Stoel bij het Nederlandsche Hof vertegenwoordigden, weer kunnen voortgezet worden. Dat zal voldoening 00. blijdschap geven aan de Nederlandsche Ka tholieken, die zich altijd met Rome zoo innig één hebben gevoeld, die hun goed en bloed voor de zaak van den Paus, die de zaak van God is, hebben geofferd. Zij 't hun gegeven die betee- kenisvolle daad in de naaste toekomst voltrokken te zien1 KINGSTON. Koning Edward en de „City Corporation" te Londen schonken elk f 12000 aan het hulpfonds voor Kingston, door het Londensche stadsbestuur gesticht. Het Huis van Afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft bij wet den president gemachtigd tot 't verschaffen van levensmiddelen, kleederen enz. aan de noodlijdenden op Jamaica. Het 1100- dige kan worden genomen van de marinevoor- raden. Onrustwekkende berichten komen binnen om trent wijzigingen in de zeediepte rond Kingston, door de aardbeving veroorzaakt. Dientengevolge zal de „Kroonprinses Cecilie" van de Hamburg- Amerika lijn, Kingston niet aandoen, doch deze maal koers nemen over Nassau, Havanna, Por- torico en do Bermuda-eilanden. De gouverneur van Jamaica heeft naar het Britsche departement van Koloniën nog getele grafeerd, dat 'slechts de werven van 'een Engelsche stoomboot-maatschappij en van buitenlanders zijn verbrand. Tot eergisteren waren 343 lijken be graven. 500 personen liggen in liet hospitaal, (ie stad is ten deele geplunderd. De bevolking draagt het ongeluk met berusting. De Vuurtorens van Port Royal en van Plum Point zijn ingestort. Beide torens stonden op uitioopers Van het koraalrif, dat rond de ha ven loopt. De vaargeul heeft zich gewijzigd. De havendiepte is hier cn daar verminderd van tien tot ongeveer zes vadem. Het kabelschip »Henri Holmes" is eergiste ren van New-York vertrokken, met provisie en geneesmiddelen voor Jamaica. Een dokter, door de Hollandsche regeering gezonder, is aan boord van het vaartuig dat waarschijnlijk Zondag op Jamaica zal aankomen. Dit vaartuig zal de kabel van Coïon herstellen. De jAmerikaansche Kamer van afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, den president machtigend hulp te zenden aan de slachtoffers van de aardbeving van Kingston. Daarbij wordt tevens de zending der Amerikaansche schepen goedge keurd. Een bericht per draadlooze telegrafie van den vice admiraal Evans ontvangen, bevestigt, dat een verschrikkelijke vloedgolf de kust van het eiland geteisterd heeft, het geheele zuidelijk deel van Kingston onder water zettend. De baai zou ver dwenen zijn. Men vreest dat de geheele kust zal overstroomd zijn. In de »Koln Zeit." wordt een telegram gepubli ceerd, meldend dat de negers van Kingston vooit- gaan zich te bedrinken, de herbergen te belegeren en alles te verbranden, weigerende mede te helpen aan de redding. Andere negers loopen door de straten schreeuwende of zingende dat het eind der wereld nabjj is. De blanke bevolking is aan boord van de schepen gevlucht. De ontsnapte gevangenen bedrijven gevaarlijke buitensporigheden in heel de stad. Aan het verhaal over de aardbeving op Jamaica van den correspondent der „Times", is het vol gende ontleend: Na de opening van het landbouwcongres noo digde de gouverneur ons tot een lunch op de sociëteit. Onder ons was ook Sir James Fergusson, die den vorigen avond aangekomen was en ons belangrijke dingen van de kanaalwerken in Panama vertelde. Een uur later was Sir James begraven onder de puinhoopen. Na de lunch verliet ik de sociëteit en ging ik met een planter naar de post. Toen wij daarvan daan kwamen gebeurde het. Wij bevonden ons ineen vrij aanzienlijke straat. Bij den eersten schok kwamen wel duizend menschen de huizen uitgerend. Een reusachtig gebouw stortte een me ter voor ons over de straat en achter ons sneed oen ander vallend huis ons den terugweg af. Links van ons zakte een derde gebouw met een slag in elkaar. Toen volgden een vijf minuten dat we door de dikke stof, die uit het puin op sloeg, niets konden onderscheiden. lEindelijk werd 't weer licht en konden we om ons heen zien. We waren zwart als kolendragers en geheel met stof bedekt. Als door een wonder waren wij aan den dood ontkomen. |Nu volgde een onbeschrijflijk too-neel. Neger innen omhelsden onstuimig hun zuigelingen. An dere knielden neer en baden luid: Heer, erbarm U onzer! God, sta ons bij! Jezus Christus, heb medelij en red ons I Weer anderen vielen in zwijm, of liepen zinneloos her- en derwaarts, zoekende naar maag en vriend. jWjj klommen op de puinhoopen en bereikten weer de sociëteit, of liever wat er van over was; want ze lag in puin. Ilet dak was ingestort eu de zaal, waar we gegeten hadden, lag vol hout en steen. Op straat spreekt een jonge man, blootshoofds, mij aan. Ik meen 'hem te kennen, is 't met uvs- rard Loder, die jaren lang in het Lagerhuis m.0u vriend is geweest. Ja hij was 't. Hij vertenm boe hij op de sociëteit za,t te schrijven, toen ue zoldering inviel. Hij werd bedolven, maar kon zich met achterlating van zijn bovenkieeren los werken. Onder het puin lag het lijk van een nd der sociëteit. 's Nachts sliepen we buiten op het gras, waar wij tenminste nog drie schokken kregen. Zooura het licht werd ging ik weer de stad in. bm..r zijn 98 pet. van de huizen in puin of te bestuu- digd om hersteld te kunnen worden. Aan boord van de Port Kingston in de haven vinden wij Sir Alfred Jones. Ik vraag hem wat hij van de toekomst van Jamaica denxt. De ramp zal aan de welvaart van het eiland geen afbreuk, doen, zegt hij. De voortbrengselen van 't land zijn door de aardbeving niet benadeeld. De metste gebouwen die verwoest zijn waren oud en waren voor afbraak geschikt. FRANKRIJK. De bisschopsconferentie op het merkwaardig kasteel de la Muette behoort weer tot het his torisch verleden. In hun adres aan Z. H. den Paus zenden de Bisschoppen hun aller volkomen instemming met het oordeel over de wetgeving betreffende den godsdienst, door den Paus in de encycliek van 6 dezer uitgesproken en teekenen verzet aan te gen de verkrachting van de heiligste rechten. De godsdienstvrede zal zeggen zij slechts her steld worden door eerbiediging van de hiërarch.e der Kerk, van de onschendbaarheid der kerke lijke goederen en der vrijheid. Totdat dit geschied zal zijn zullen wij ons bij het gebeurde niet neer leggen. De Bisschoppen teekenen ook verzet aan tegen de bewering, dat het Episcopaat den Paus meer uit tucht dan uit overtuiging volgt; zij be vestigen echter hun liefde voor het land en hun eerbied voor het. gezag. Zij zijn bereid het vader land alle offers te brengen, die in overeenstemming zijn met geloof en eer. SERVIë. Het ten paleize te Belgrado op (Griekscb) nieuwjaar gegeven hofbal werd om middernacht eenige oogenblikken onderbroken ten einde koning Peter gelegenheid te geven zijn gasten een woordje te zeggen. De Koning wenschte alle Serviërs en al zijn gasten een gelukkig nieuwjaar, waarop stormachtige Zivio !'s volgden. De Koning hield vervolgens cercle. Het trok daarbij de aandacht, dat bij bizondere oplettend heden aan de Jeclen van het gezantschap der Donau-moDarchie bewees. Eerst om 3 uur's nach s trok het hof zich terug. ITALIë. De sDaily Chronicle" verneemt uit Rome Stead gaat teleurgesteld van hier. Ondanks de krachtige voorspraak van eenige hooggeplaatsien aan het Vaticaan, zjjn Stead's pogingen om door den Paus in gehoor ontvangen te worden om Z II, over het vresdesvraagstuk te spreken, mislukt. Het schjjnt dat kardinaal Merry del Val en andere kardinaals alle pogingen wisten te verijdelen. Zij herinnerden daartoe aan een vorig bezoek van Stead te Rome, toen hij zekere opzienbarende mededeelingen van hooggeplaatste zijde openbaar maakte. 5SÜM3S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1