Dagblad voor Schiedam en 30ste Jaargang. Maandag 21 Januari 1907 No. 8713. Buitenlandsch Nieuws. Yerspreide berichten. Binnen! and. biads- en Gewestelijk Nieuws, frankrijk. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.02 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 eent per regel. Voor herhaaldelijk advert eer en worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DUITSCHLAND. Van Bülow heeft Zaterdag te Berlijn aan het feestmaal van het koloniale actie-comité een ver kiezingsrede gehouden, waarover wij in ons blad van Vrijdag reeds schreven: Bülow sprak „Het verheugt mij, dat aan het hoofd der kolo niale af deeling thans een buitengewone, bekwa me en voorzichtige kracht werkzaam is. In slechts korten tijd toch is het Dernburg mogen gelukken, een ongeschokt vertrouwen in het regeeringsbeleid onzer koloniën opnieuw te doen opleven. Tot hare ontwikkeling hebben wij noodig een paring van den conservatieven met den liberalen geest.. Ik beschouw het als een zeker keerpunt in ons partijleven, dat op de zitting van den Rijksdag van 13 December 1.1. de conservatieve ma liberale partijen met de verbonden regeerin- gen samengingen." De rijkskanselier weerlegt vervolgens de be wering van het centrum, als zou hij naar een voorwendsel voor de ontbinding van den Rijks dag hebben gezocht. „In de aanmatiging van de centrumspartij, om den verbonden regeeringen evenals het bestuur van oorlog een deel der verantwoordelijkheid af te nemen, zie ik het overspannen machtsgevoel van een regeeringsfractie. „In de bewering, als zou het begrootingsrecht van den Rijksdag zijn geschonden, en het volks recht in gevaar zijn, kan ik slechts een niets zeggende uitvlucht voor het besluit der meer derheid op 13 December, en een misleiding van de kiezers omtrent de ware redenen van de Rijks- dagontbinding zien. Om de tegenwerking te voor komen, dat er gevaar voor absolutisme dreigt, verklaar ik, dat een dergelijk gevaar niet bestaat, en, volgens de grondwet van het rijk als ver zameling van bondsstaten ook niet bestaan kan. Bij de ontbinding van den Rijksdag betrof het een strijd tegen ergerlijken fractie- en partijgeest. 'Vaderlandsche politiek en koloniale politiek zijn geen tegenstellingen. Men heeft een politiek program van mij ver langd. Programma's echter zijn toekomstmuziek; het naastbijliggende doel is een meerderheid van conservatieven en liberalen te scheppen, en het centrum de mogelijkheid te benemen, aan de zijde der sociaal-democratie machtspolitiek te drijven tegen de verbonden regeeringen en alle andere Partijen, tot schade van het vaderland. Een Rijksdag, welks meerderheid in kwesties van nationaal belang niet ketst dat is de 'Cisch van 't heden. De sociaal-democratische partij heeft niets posi tiefs geleverd. Despotisme, revolutionnaire over moed van de leiders tracht iedere neiging tot medewerken aan positieve hervormingen te ver smoren. j i" Pogingen, om de volkswelvaart te vermeer deren, ,acht ik een s taatsplicht. De sociale her vormingen zullen, naar ik hoop, ondanks de vij andschap der sociaal-democratische partij niet stilstaan. De in het buitenland gehoopte beslissing der Duitscbe kiezers ten gunste der internationale sociaal-democratie en party-egoïsme van het cen trum zou een benadeelen van het aanzien en nen in gevaar brengen van den vrede van het Duitsche volk beteekenen". De Rijkskanselier besloot zijn redevoering met den wensch, dat alle nationale elementen, van de conservatieve rechterzijde tot de progressis- tische linkerzijde, zonder aanzien van godsdienst, hij de verkiezingen voor den Rijksdag hunne par ticuliere belangen achter mogen stellen bij hun nationalen plicht. De lijkplechtigheden voor de koningin van Hannover hebben Zaterdag te Gmunden plaats gehad. Keizer Frans Jozef, de keizerlijke familie, de vertegenwoordiger der vreemde mogendheden, vorstelijke personen en deputaties namen er aan deel. De keizer begaf zich eerst naar het kasteel van Camberland, daarna naar de evangelisch-lu- tersche kerk, waar de lijkdienst plaats had. degedeeld, dat hij met de Spaansche regeering tot volmaakte overeenstemming was gekomen aan gaande een bij gemeenschappelijk overleg opge stelde nota. Die nota verklaart dat de tegenwoordige toe stand in Marokko een gevolg is van de gemeen schappelijke tusschenkomst der twee mogendheden tot herstel der orde en inrichting der politie. Zoodoende zal het mogelijk zijn eerlang de smal- deelen uit Marokkaansche wateren terug te roepen. In den loop van Zaterdag-middag is deze nota aan alle mogendheden die aan de conferentie te Algeciras hebben deelgenomen, geseind. SPANJE. Bij het uiteengaan van eene meeting gisteren door de katholieken te Barcelona gehouden te gen het wetsontwerp betreffende de godsdienstige vereenigingen, hebben er ongeregeldheden plaats gehad. Er zijn geweerschoten gelost. Volgens de aanvankelijke inlichtingen zouden er een twaalftal gewonden zijn, waarvan eeni- ge ernstig. De gendarmerie voerde een charge uti. De ongeregeldheden waren bijna bedwongen, toen een bom sprong in een café, gelegen op de plaats Rumbla, waardoor een persoon ernstig ver wond. PERZIë. De kroning van den nieuwen sjah van Per- zië, Mohammed-Ali-Mirza, heeft Zaterdag plaats gehad in het deel van het paleis te Teheran onder den naam museum bekend. De groot-vi zier, de ministers, de prinsen, de edelen evenals het corps diplomatique waren tegenwoordig. De ceremonie verliep in de grootste orde. 's Avonds waren de openbare en de gezantschapsgebouwen geïllumineerd. In dien t ranschcn ministerraad heeft Pichon me- De correspondent van de „Standard" op Ja maica seinde Donderdag dat alleen de krachtige medewerking van dadelijk ontscheepte Ameri- kaansche zeesoldaten den Engelschen gouverneur ïn staat steMe baas te worden over de oproerige plunderende negers en ontsnapte tuchthuisboeven. De Amerikanen hielpen de straten afzetten, de gebouwen bewaken en puinhoopen opruimen. De Amerikaansche oorlogsschepen brachten ook een groote hoeveelheid voedings- en geneesmiddelen en eenige dokters mede. Dezelfde correspondent zegt dat puik drinkwa ter en bacoven overvloedig zijn. De lijst der doo- den, ook van Europeanen, groeit aan. Plunderende negers hebben een aanval op het spoorwegstation gedaan, maar moesten met bloe dige koppen afdeinzen. Stead heeft, voor hij van Rome naar Wee- nen vertrok, een brief aan de Italiaansche pers gericht, waarin hij zegt: „Ik ga uit Rome weg, verzekerd dat Engeland en Amerika op de Haag- sche bijeenkomst geen krachtiger hulp zullen heb ben dan de Italiaansche regeering, die hun voor stel zal steunen om de wapeningen niet te ver meerderen en zoo mogelijk te verminderen. Ik ben blij te weten, dat de tegenwoordigheid van Engelands eersten minister in den Haag in Italië zoowel als in Frankrijk opgevat zou worden als een waarborg, dat Engeland ernst met de zaak maakt." Terwijl de spoorwegstaking in Bulgarije nog aanhoudt en groote belemmering in het verkeer veroorzaakt, vooral het goederenvervoer, is een nieuwe staking de aandacht der regeering ko men vragen. Alle burgerlijke arbeiders aan het arsenaal te Roestsjoek hebben bet werk neer gelegd. i Naar de liberale „Köln. Zeit.," die er na tuurlijk, groot pleizier in heeft, meldt, hebben reeds 838 Katholieken het manifest van den lOn Januari geteekend, waarin de Rijnlandsche Katho lieken zich verklaren tegen de politiek van het centrum. De „Revue des Missions" meldt, dat er onderhandelingen geopend zijn voor de stichting van eene katholieke hoogeschool te Tokio (Ja pan). Het blad voegt er aan toe, dat die onder handelingen weldra ten einde zullen loopen. Tweede Kamer. Men meldt uit Den Haag De eerstvolgende bijeenkomst der Tweede Kamer is bepaald op Dinsdag, 29 dezer, des namiddags om half twee. Geen opcenten. Naar men verneemt is Zaterdag aan den Voor zitter van de Tweede Kamer medegedeeld dat het voorstel tot heffing van opcenten op de Ver mogens- en Bedrijfsbelasting voor het dienstjaar 1907—1908 door den Minister van Financiën wordt ingetrokken. Uitvaart van ridder Tugini te Fogg ia, Omtrent de teraardebestelling van den Itali- aanschen Gezant bij ons Hof, Ridder S. Tugini, in zijne geboorteplaats Foggia, in Italië, verneemt men het volgende: Do stad Foggia heeft als het ware een bewijs willen geven van haar erkentelijkheid voor de verdiensten van haar tot zoo hoogen rang ge klommen vroegeren medeburger, die steeds met nauwe banden aan zijn geboorteplaats gehecht bleef. Aan het station reeds werd de lijkstatie opgewacht door alle leden van den Raad, ter wijl ,een der wachtzalen in rouwkamer wa.s her schapen. De rouw in de stad was algemeen van alle balcons hingen zwarte klceden, waarop de woorden „stedelijke rouw"; de zaken stonden stil in de straten waarlangs de stoet moest pas senden, terwijl de droeve indruk nog werd ver hoogd door zwarte sluiers om de lantaarns. De lange stoet, waarin zich vertegenwoordigers van alle vereenigingen in de stad en autoritei ten van eiken rang bevonden, werd voorafgegaan door een escadron der burgerwacht en een mu ziekkorps; de lijkkoets werd getrokken door zes paarden en werd gevolgd door twee brandweer mannen in groot tenue die op kussens de talrijke ordeteekenen van den ontslapene droegen en door nog een wagen, vol kransen. Hierop volgde we der een muziekkorps en vervolgens de lange stoet der corporatiën met hun banieren. De menigte die zich in de straten verdrong oan den stoet te zien voorbijtrekken, was buiten gewoon talrijk. In den dom werd de lijkdienst gezongen door Z. D. H. den Bisschop. Mevrouw de weduwe Tugini en haar dochter tjes woonden de droeve plechtigheid bij. Bij de teraardebestelling werd door den Bur gemeester, comm. Perrone, een rede gehouden, waarin hij in herinnering bracht de groote eer bewijzen, aan den overledene in Den Haag ge bracht en een overzicht gaf van zijn diploma tieke loopbaan, steeds bezield door een verhe ven gevoel van Vaderlandsliefde. Vervolgens bracht de prefect, in naam der Regeering, den ontslapene een laatsten groet. Het stoffelijk overschot werd hierop, in tegen woordigheid der weduwe Tugini en haar doch tertjes, onder diepe ontroering in het familiegraf bijgezet. j C. Rozenraad. Reuter seinde Zaterdag uit Londen: De Nederlandscbe Kamer van koophandel heelt een banket aaagericht ter eere van den heer Roozenraad ter gelegenheid van diens benoeming tot ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw. Onder de gasten waren de Nederlandsche ge zant en de voorzitters van de Nederlandsche Kamers van koophandel in Brussel, Dusseldorf en Londen. De Nederlandsche gezant hield een toespraak, stelde de gezondheid van den heer Rozenraad in en zeide zich gelukkig te achten een zoo aanzien lijke vergadering te kunnen bijwonen. De heer Stoop, namens de Kamer van koop handel de gezondheid van den heer Rozenraad instellende, schetste diens vele verdiensten voor de Hollandsche belangen en sprak de hoop ui.' dat zijn pogingen om een teleloni-c'ie gemeen schap tusschen Nederland en Engeland te verkrijgen, spoedig met goed gevolg rnochetn worde bekroond. De heer Rozenraad antwoordde en dankte voor de hartelijke en vriendelijke woorden die gesproken waren. Tweede Nationaal Congres voor Zondagsrust. Behalve de reeds vermelde sprekers zal op dit congres, dat 24 en 25 April a.s. te 's-Gravenhage gehouden zal worden, ook nog optreden prof. rnr. Oscar Peifferoen te Gent. Reeds hebben vele per sonen en vereenigingen zich als lid aangegeven. De Ruijter-liulde. Het Nationaal Comitié voor de herdenking van den 300-jarigen geboortendag van Michiel Adriaans* zoon De Ruijter, heeft een prijzenswaardig werk ondernomen door aan het Nederlandscne volk in zjjn uitgebreidsten zin en vooral aan de kindereu van dat volk te toonen hoe De Ruijier, in wouid en beeid, door zijn tjjdgenooten is geëerd. Aan de hand van zijn beroemden levensbeseüry ver, Gerard Brandt, is zijn levensloop opgesteld, wt.ke in chronologische volgorde de verschillende feiu u in zyn werkzaam leven boekstaaft, en dezen least versierd met reproducties van oude scnilaeryei., teekeningen, gravures, medailles en van enkele andere voorwerpen. Deze zijn met de meeste zorg gekozen en ge zameiyk vormen zij een reeks van prenten vau tyügenooteu over hem zooals tot heuen nog met is byeen gebracht. Het boekje, dat er gelijk een specimen bewijst, treft door onberispelijke afwerking, ten 04 uiau- ZLjden met 44 prenten. Zoo iets, aan is uit zeacr een passend gescUenk om op oen 23n Maan, aeu dag van het De Kuijter-feest, aan velen te worueu aangeboden. Op deze uitgave vestigen wij gaarne de aandacht van hoohlen van scholen, cirecuuicu van industrieels ondernemingen enz. enz. Aan ae firma Martinus Nynoiï alü er is de ex ploitatie van het boekje toevertrouwd. Nieuwe stoomvaartlijn. Naar aanleiding van het bericht, waarin het ■waarschijnlijk werd genoemd, dat er een stuum- ?vaartiyu van Japan op Zuid-Atrika geopend zuu worden, met geidelyken steun van de Japanscue regeering, schryft »Neerlandia": »Nederlandsch-Indië ligt op den weg tusscheu Japan en Zuid-Afrika. Als die Japanscue lijn tut stand komt zullen haar booten Java kunnen aan doen en de vracht meenemen, die men een stoom vaartlijn Javade KaapNederland had toege dacht. De goederen uit Nederland kunnen, ais ge bruikelijk, met Engelsche en Duitsche schépen vervoerd worden. Waarom zich dan nog arus ge maakt voor een stoomvaartlijn tusscheu onze Uost, de Kaap en Nederland onder Nederlandsche vlag Aan andere landen de eer en het voordeel, a<m ons de rust en het gemak 1" Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandvergadering der Bondsafdeeling, wegens kerkelijk feest vervroegd, werd gisiereu-imuuag in de gehoorzaal gehouden. De voorzitter, de heer T. H. J. Mouwens, wenschte, na de gebruikelijke opening en lezing der noiu- len, de leden in deze eerste vergadering van net nieuwe jaar geluk, hopend dat God Zijn mildeu zegen over hun allen en hunne huisgezinnen zuu uitstorten, hun het beste voor den nieuwen ty i- kring toewenscnend. Verder deelde de Voorzitter mede, dat sedert de laatste vergadering weer 13 nieuwe leden tot de Boud^afdeeüng waren toegetreden, waarouut-r enkele oud leden en leden van andere afdeelingen. Een der nieuwe leder!, de jeugdige G. Mulder, vau de laatste H. H. Sacramenten voorzien, werd ia aller gebed aanbevolen. Ook werd verzocut net overleden Bondslid C. van den Berg in het geoed te gedenken. Broederlijk werd herdacht dat het Bondslid J. van Dongen zijn zilveren bruiloft mocht vieren eu onder hartely ken geluk wensch de hoop uitgesproken dat t hem nog eens gegeven zou zyn, zyn gouneu bruiloft te vieren. Bij de firma A. C. A Nolet, die dezer dagen het ziiveren feest fiarer distilleerderij vierde, juui leerden mede de Bonds broeders B. H. P. Timmer- hau-, J. en C. Hoenderkamp. Voorz. wenscute, dat 't hun gegeven zou zyn nog iange jaren tot tevie denheid van hun patroon werkzaam te zyn. Daarna deelde Voorzitter nog mede, dat de jaar vergadering van het Ondersteuningsfonds op Woens dog 30 Januari zal worden geho iden. Er zij geen caudidaten voor de bestuurskeuze opgegeven zoo dat het bestuur blyft, zooals 'tis. K

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1