Spurt. Ingezonden. De zangvereeniging »St. Cecilia" zal op Zondag 3 Februari eene soiree amusante geven, die allen ■wel wordt aanbevolen. Daarna volgde de aangekondigde rnededeeling in zake de te houden Kinderfeesten. Zg zullen voor de kinderen van Bondsleden en Donateurs gegeven worden op Woensdag 30 en Donderdag 31 Janu ari aanst. vAlberdingh Tbym" zal ze met eenige voordrachten opluisteren en de eerw. Broeders zul len met hun tooverlantaarn eenige verbaaltjes door lichtbeelden verlaren. De prijs is als altijd 5 ct. voor de kinderen en 15 ct. voor de ouderen. Zon dag-middag half een zal plaats te bespreken zijn voor de deelnemers, die over de beide avonden gelijkelijk zullen verdeeld worden. Vervolgens beval de voorzitter in aller ijver het werk van de Propagandaclub »St. Paulus" en de volhardende pogingen die zij instelt om goede lec tuur in wijden kring te verspreiden. Daarbij her denkend den strjjd der laatstverloopen weken, waarbij de Bondsleden met hun insigne zich ook op de openbare straat hebben laten zien, wekte de Voorzitter de Bondsleden op, evenals de Kruis- verbonders, steeds hun insigne overal en altijd te dragen. Waar het gewone insigne voor dat gebruik wel wat groot is, wordt een klein insigne beschik baar gesteld, zooals 't reeds door de leden van andere afdeelingen wordt gedragen. Verder wekte de Voorzitter de Bondsleden op, hunne maatschappelijke plichten te vervullen door zich, voor zoover mogelijk, als kiezer op de lijsten te doen inschrijven, wijl vooral dit jaar het kies recht van veel belang is te achten. lederen Zater dag-avond kan ook op dit punt in het Bondsge- bouw de noodige inlichting worden verkregen. De beer F. J. Smit vulde deze rnededeeling aan met de opmerking, dat er ook gelegenheid is in zake de Inkomstenbelasting de noodige inlichting te bekomen. Na nog eenige rnededeeling omtreDt het Jaar boekje en de vergadering van de R. K. Kiesver- eeniging, die Dinsdag-avond zal worden gehouden, deelde de Voorzitter nog mede, dat er Woensdag avond vergadering is van den socialen cursus, waarin de weleerw. heer kapelaan Warnink ter afwisseling het historisch onderwerp ude St. Bar- tholomeusnacht" zal behandelen. De heer Verhoeve, daarna het woord ver krijgend, meende, in aansluiting bg het medege deelde omtrent den uiteenloopenden strijd der laatstverloopen weken, vooral te moeten opwekken tot ijverige propaganda juist in de arbeiderswijken, waar zoowel voor de Bondsafdeeling zelf als voor hare volijverige propagandaclub nog zooveel te doen is. Bijzonder drukte bij daarbij ook den wensch uit, dat zooal niet door een kerkje dan toch door eene openbare kapel met aanhoorigbe- den bij eene katholieke school met onderwijzers woning, een brandpunt van katholiek leven in die afgelegen wgken zou worden gesticht, en aldus vervuld zou worden het woord van pastoor Drabbe z.g. :ghier zullen wg niet alleen de jongeren voor lichten, maar ook de volwassenen onderwijzen. De Voorzitter, de opmerkingen van den vorigen spreker beamend, deed op eerstbedoeld punt eenige bevredigende toezeggingen. Namens de commissie van verifieurs werd daar na door den heer J. H. F r e d e r i k s verslag uit gebracht over het nazien der boeken. Zjj deelde, onder dank aan den penningmeester voor zjjn goed beheer en de verstrekte inlichtingen, mede dat alJes in goede orde was bevonden. Waar op 't oogenblik de Bondsafdeeling staat voor een geldelgken last van f33000, achtte hij 't eene verplicnting voor alle Bondsleden door propaganda voor uitbreiding van het ledental zooveel mogelijk de lasten te helpen dragen. Nog meende de heer Frederiks te moeten aan dringen op gedrukte formulieren voor de weke- lgksche afdraging der contributie zoowel in het belang eener goedgeordende administratie als voor de richtige controle der boeken. De Voorzitter, de commissie dankend voor hare bemoeingen, deed daaromtrent de gewenschte toezegging. Door de heeren Van Hees Jr. en Pols werd in aansluiting bjj het door den heer Verhoeve ge sprokene medegedeeld, dat de Propagandaclub vSt. Paulus" reeds in dien zin werkzaam was, wel ke rnededeeling door den Voorzitter bevestigd werd met een opwekking tot aansluitiug bg de club. Daarna werd door den heer J. H. Frederiks met eene verwijzing naar de gebeurtenissen in Frankrijk en de bewjjzen van sympathie die de Fransche geestelijkheid reeds uit verschillende oorden der wereld, ook van het Ned. Episcopaat, ontvangen heeft den wensch uitgesproken dat ook de Ned. R. K. Volksbond, bisdom Haarlem, met zjjn 14000 leden, een bewijs van sympathie zou geven aan de Fransche geestelijkheid, die zoo veel standvastigheid en liefdevolle eenheid roet den Paus van Rome heeft betoond krachtig applaus). De Voorzitter, uit het applaus de instemming der leden afleidend, verzekerde, dat het afdeelings- bestuur zoo spoedig mogelijk het Centraal Bestuur met dezen wensch in kennis zou stellen. Door enkele leden der Dillettantenclub sAlber- dingk Thjjm" werden daarna een paar voordrach ten ten beste gegeven, die met genoegen werden gehoord en een dankbaar applaus uitlokte. De heer P. A J. J u f f e r m a n s, oud-bestuurslid, meende nu wij voor de eerste maal in dit nieuwe jaar bijeen zijn, wederkeerig namens de leden het bestuur een zalig nieuwjaar te moeten toewenvcben, hopend 't zijne vele moeite en zorgen zou be loond zien en nog vele jaren vruchtbaar zou mo gen werkzaam zjjn in het belang der Bondsafdee ling (applaus). In antwoord op de opmerking van een Haagsch Bondslid, deelde de Voorzitter., na rnededeeling dat er in den eerstkomenden tijd geen aanleiding is voor een openlijk optreden der Bondsleden, nog mede, dat na afloop der vergadering zoowel voor de noodlijdenden te Helmond als voor de Rijssen stukenden te zou gecollecteerd worden. Be beer F r e d e ri k s, me<ied*elend dat de beer Bredius uit Rotterdam bereid was bevonden op morgen (Maandag) avond de administratie en fond sen der Bondsspaarbank na te zien, wekte Eog allen op door meer gebruik maken van die spaar bank, die reeds het vertrouwen hier ook in booge- ren stand geniet, haar in staat te stellen, een volgend jaar de rente te verhoogen. De vergadering werd daarna door den voorzitter met gebed gesloten. Mr. O. J. II Graaf van Limburg Stiruui. 'Hc-t „Nieuws van den Dag" meldt, dat de afge vaardigde van Schiedam voornemens is Ontslag ais lid der Tweede Kamer te nemen. In de naaste omgeving van den hoer van Lim burg Stirum is hiervan, naar men ons heden middag uit Den. Haag seint, echter niets be kend. |j 1 Ambachtsschool. •Heden zijn bij het Bestuur der vereeniging „de Ambachtsschool" ingekomen amendementen op de ontwerp statuten met praeadvies van dat bestuur aan de voorloopige leden in druk toegezonden. De ontwerp-statuten met deze amendementen zullen behandeld worden in de vergadering van morgen, Dinsdagavond ten 71/2 uur, in de kleine zaal van „Musis Sacrum". Kopperfeest. De Typografen-Vereeniging „Adelphismus" vier de Zaterdag-avond in de zaal der Officieren-Ver- eeniging weer het traditioneele kopperfeest, dat velen onzer stadgonooten, die wel eens aan dat gezellig feest hebben deelgenomen, niet onbekend is. De typo's, die zoo goed letters weten te „ra pen", weten ook uitstekend feest te vieren. Net jes en ordelijk, hoogst gezellig gaat 't steeds bij hunne feestviering toe. De menschen, elkaar allen goed kennend, zitten aan tafeltjes van het noodige voorzien, bijeen alsof zij thuis zijn. Natuurlijk, zijn we er ook bij geweest; we kennen ze toch haast allen; alle dagen gaan we met elkaar om en over 't geheel weten we 't wel met elkaar te vinden. 1 Zoo hoorden we dan allereerst den voorzit ter, den heer C. L. Moerman, het openingswoord uitspreken. Afgevaardigden van zusterverenigin gen, leden der vereeniging, geïntroduceerde gas ten, allen heette hij hartelijk welkom, in 't bij zonder de afgevaardigden van de zuster-vereeni- ging te Rotterdam, die onder den naam „Hoe schoon is 't broeders vereenigd te zien" zoovele jaren vriendschap had gehouden en die vriend schap nog voortzet, nu zij „Draagt elkanders las ten" ten nieuwen titel voert. Donateurs en be- schermheeren konden ditmaal wegens droevige familieomstandigheden niet tegenwoordig zijn. „Adelphismus" kon meerdere jaren, ook het vo rige, het kopperfeest, hij slechten toestand der kas wegens vele ziektegevallen, niet vieren; maar het laatstverloopen jaar was gunstiger: er wa ren weinig ziektegevallen en dan nog van zeer korten duur, zoodat de financieele toestand zich weer gunstiger deed aanzien en toeliet tot het organiseeren eener feestviering te besluiten, wat te meer gaarne gedaan werd, omdat 't den 1 Juli 1906 35 jaren geleden was, dat „Adelphis mus" opgericht werd. Van die 35 verloopen jaren gaf voorz. eene korte schets, herinnerend dat „Adelphismus" steeds in ziekte hare leden steunde en bij het overlijden van een lid f 100.— aan de nabestaan-, den van den overledene uitkeert. De tooneelaf- deeling, die nog het vorig jaar het kopperfeest door een soiree verving, viert haar 12i/2-jarig be staan. Hoe dikwijls reeds heeft zij ons een vroo- lijken avond bezorgd! Den wensch uitsprekend dat bij de uitvoering van het feestprogram de oude rotem zou worden gehandhaafd en alles netjes en ordelijk zou verloopen, verklaarde voorz. het 17e kopperfeest geopend. Na dezen officieele opening van het feest, werd de welkomstzang uit den liederenbundel gezon gen, waarna het orkest onder leiding van den heer De Leur nog eenige feesttonen deed hooren. Daarna ging het een-bedrijvig blijspel „De Luite nant en zijn oppasser of Soldatenlist" door H. M. P. van Emmerik. Het koddig stukje met aar dige truc door de opvallende gelijkenis van luite nant en oppasser, zat er goed in en werd aardig en coulant tot aller genoegen afgespeeld, zoodat een dankbaar applaus aan het slot de verdien stelijke dilettanten loonde. Toen gingen de stramme leden zich voor een wijl ontspannen. De Duitsche polka bracht de beenen van de vloer en bezorgde vooral den jon geren het zoo gezocht vermaak. Daarna had de vroegere president, de heer J. J. Soudan, nog iets in het midden te brengen. Waar de voorzitter gesproken had van het 35- jang bestaan, herdacht hij nog even het zilver- feest en constateerde dat zellfs nu nog, nadat weer 10 jaren, met veel rozen en doorntjes, voor bij zijn, nog een viertal van de oprichters der vereeniging in leven zijn. Na een vriendschappe- lijken hulde aan de leden der zuster-vereeniging te Rotterdam, die onder afwisselenden naam steeds sympathie voor „Adelphismus" betoond had en hare feesten had helpen opluisteren, bracht hij ook een broederlijken groet aan die vier vete ranen, de heeren Bladergroen, Van Pinxteren, Snel en Van Dijk, hun nog vele gelukkige jaren toe- wenschend. Na de pauze werd eerst de tombola gehou den, waarvoor de- loten na het eerste tooneel- stukje bij de feestcommissarissen verkrijgbaar wa ren. Als gewoonlijk werden een menigte artikelen, die voor huishoudelijk- en persoonlijk gebruik zeer goed kunnen benut, worden, aan het podium af gehaald, waar zij op tafels waren tentoongesteld. En toen kwam na de polonaise en polka „De ramp van Köpenick, Hoe'n oude jongejuffrouw aan 'n man kwam," een voordracht, waarmee onze oud- stadgenoote, mej. R. Derrix, veel eer inlegde. Toen werd nog door eenige andere leden der too- neelafd-eeling het blijspelletje „Bertus, de nieuwe kleermakersjongen" gegeven, dat, mede vlug af gespeeld, een onverdeeld succes had. Het pro-gram was verder oene gedurige afwisse ling van voordrachten en hainummers, waarbij het succes weifelde tusschen de verdienstelijke voordragers dier meest verscheidene nummers en de vaardige cavaliers en cavalières, die maar niet moede werden aan het fluitje van den krani- gen maitre de ballet, het medelid, den heer P. Koning, gehoor te geven. Zoo duurde 't tot een vergevorderd uur. De typo's wagen er voor een enkelen keer nog niet eens geregeld elk jaar een nachtje aan. Toen dan ook de hamer van den president viel en het feest met het gebruikelijk dankwoord ge sloten werd, was 't reeds vroege ochtend gewor den, hoewel de grauwe winternacht nog ver na werkte. •Met genoegen hebben wij aldus dit feest der typo's voor een goed deel bijgewoond. Netjes en ordelijk, zooals zij in het dagelijksch leven zijn, weten zij zich ook bij hunne feesten te be toonen. Moge de broederband, die aldus tusschen de typo's onderling en hen met wie zij dagelijks verkeeren, opnieuw versterkt is, tot in de verre toekomst bestendigd blijven en „Adelphismus" dus steeds meer zijn veelzeggenden naam eeren 1 Diefstal van [spoeling. Zaterdag-morgen is door de Rijksveldwacht der brigade Schiedam de meesterknecht J. J. B. op heeterdaad betrapt, dat hij de spoeling van zijn branderij, toebehoorende aan den veehouder A. Hoogerbrugge te Overschie verduisterde en ten gelde maakte bij den veehouder J. H. S. te Schie dam, die met paard en wagen iederen dag de spoeling lafhaalde. Tegen -beide personen is proces-verbaal opge maakt. Een partij spoeling werd in beslag ge nomen. Nederlandsche Boerenbond, afdeeling Schiedam en Omstreken. Verslag van de Algemeene Vergadering op Don derdag 17 Jan. De zaal der Harmonie was gevuld met een groot aantal belangstellende leden, toen mr. Von Briel Sasse als Voorzitter deze derde jaarver gadering met een hartelijken welkomstgroet open de. Hij stelde voor de agenda ditmaal in omge keerde volgorde af te werken, dus de huishoude lijke aangelegenheden het laatst, om wille van den spreker A. Colijn Jr. te Nieuwer Amstel, die nog hedenavond de verre thuisreis moest af leggen. Wijl dit voorstel geen tegenkanting vond, kreeg de inleider aanstonds het woord tot de bespreking van den aankoop en de exploitatie eener lijnkoekenfabriek en stoommolen door de vereenigde Provinciale Boerenbonden van Utrecht, Noord- en Zuid-Holland. Door zijn bondig en zaak rijk betoog overtuigde deze hoog ontwikkelde Noordliollandsche landbouwer de vergadering van de wensch-elijkheid, de noodzakelijkheid en tevens van de mogelijkheid eener eigen fabriek en ma lerij van veevoeder. Een dankbaar applaus was den geachten spre ker het welverdiend loon voor zijn schoone voor dracht. 1 1 De noodzakelijkheid om eigen veevoeder te gaan bereiden en malen werd nog aangescherpt door den Secretaris onzer afdeeling, die uit het officieel verslag van de Rijkslandbouwproefstations aan toonde, hoe de knoeierijen met de veevoeder-ar tikelen een bedenkelijke hoogte hebben bereikt. Het lid De Kroes meende, dat dit ongunstig oordeel alleen over andere streken was geveld, maar hem kon bewezen worden, dat het in Zuid- Holland al niet beter is dan elders. Eindelijk mocht de Voorzitter met groot genoegen consta- teeren, dat allen in beginsel zich vóór een eigen zaak verklaren. Alvorens te scheiden sprak de inleider nog een woord van hart tot hart. Hij wilde er de leden op wijzen, dat het nu voor hen als Boerenbon diers een lust en een eere moest zijn, deze groot- sche onderneming zedelijk en financieel te steunen, om haar welslagen te bevorderen. Drie leden kregen de opdracht de afdeeling te vertegenwoordigen op de a.s. prov. vergade ring te Leiden, waar de zaak haar beslag zal krijgen, en te stemmen vóór den aankoop, n.l. de heeren G. Snijders, A. Lansbergen en Th. v. d. Burg. 1 Het jaarverslag van den Secretaris wees op den bloei onzer vereeniging. De drie vertakkin gen: Veefonds, Boerenleenbank te Overschie en Coöperatie te Kethel werken zeer gunstig. Het getal leden steeg tot 144. Zoo is onze afdee- ilng, ofschoon de jongste, nu reeds de sterkste in ledental van geheel Zuid-Holland. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, door de leden De Kroes en M. Heins- broek gezien en in orde bevonden, sloot voor de eerste maal met een klein batig saldo-. De aftredende leden mr. Von Briel Sasse, L. Hoogerbrugge Wzn. en A. Olsthoorn Azn. wer den schriftelijk herkozen. Op een vraag van den heer Jonkergouw naar de vruchten van de lezing in de vorige jaarver gadering over de organisatie onzer veldarbeiders, gaf de Voorzitter in overweging een commissie te benoemen, die met enkele onzer eereleden zal bespreken wat in deze kan gedaan worden. Daar toe werd besloten. 1 Ten slotte dankte de Secretaris mr. Von Briel Sasse voor de vaste leiding dezer vergadering. Hij wenschte de afdeeling geluk met het bezit en behoud van zulk een Voorzitter, die met on verwoestbare ijver en kracht, hier en elders, altijd en zonder ophouden voon de belangen^ van onze landbouwers werkzaam is. Moge het hem gege ven worden nog vele jaren met dezelfde opge wektheid en volharding aan deze taak te arbei den tot heil van onzen Boerenbond. Getroffen dankte de Voorzitter voor dit har telijk bewijs van sympathie en sloot daarna te half tion de welbestede vergadering. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie Overschoen, sleutel, plank, herinneringsmedaille, Kinderrirgeij". Te bevragen aan de volgende adressen porte- monnaie inhoudende rozenkrans en medaillon bg Schefters, Lange Achterweg 5; dekzeil bij brug wachter Koemarktbrug zilveren broche bij Bram kamp, Groote Markt 10; lederen ceintuur bg v. d. Waard, Singel i 9112 plank bg de firma v. d. Eist, Buitenhavenweg vrouwenzak met portemon- naie waarin potloodje en eenig geld bij A. Gage- stein, Touwbaan 17; ledige nieuwe damesporte- monnaie bij 2e brugwachter Koemarktbrug zwart bruin hondje bij Reterink, Hoogstraat 106. kD e afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Holl. Mg. v. Landbouw, zal ook dit jaar weder bare gebruikelgke Paaschtentoon- stelling houden. Zij zal op Dinsdag 19-Maart a.s- op het gewone terrein nabjj de nieuwe veemarkt te Rotterdam worden gehouden. De heer II. A. Paulssen, thans als rgksklerk 3e klasse werkzaam ten kantore Schie dam I. A. is met ingang van 1 Februari a.s. bevorderd tot rijksklerk 2e klasse, en verplaatst naar kantoor Gorinchem. Vannacht na 12 ure had in het Broersveld tusschen een aantal herbergbezoekers een vechtpartij plaats, die bij de komst der politie werd beëindigd. Een der vechtlustigen beklaagde zich bij de politie, dat zijn vest geheel gescheurd was. Van morgen is door de politie aan gehouden schipper A. P,, die gesignaleerd stond voor 15 boete subs. 3 dagen hechtenis. Hg betaalde de boeten. UIT ROTTERDAM. Hedenmorgeu heeft eene ontploffing plaats ge had aan boord van een in de Koningshaven aan de Prins Hendrikkade liggende lichter van de Ned. Stoomboot Ileederij. Oorzaak was dat een knecht met een lamp in het ruim ging en deze uit de hand liet vallen, waardoor een in de nabjj- heid staand vat naphta ontplofte. De knecht werd wonder genoeg slechts licht aaD het hoofd ge wond en kon de lichter nog verlaten, die zoo zwaar beschadigd was, dat hij bijna onmiddellijk zonk. Van vele huizen in den omtrek werden door den schok der ontploffing de ruiten ver brijzeld. Gisteren speelden Hermes (Schiedam) tegen Maas (Maassluis) op het sportterrein alhier. Dadeljjk na den aftrap zit Maas flink op en neemt dan ook na een plotseling opdringen de leiding. Hermes, spelende met een ïwjj winnen toch", maakt echter dadelijk geljjk. Doch Maas werkt hard en weet weder een puntje te veroveren. Rust gaat dan in met 21 vóór Maa®. Na rust zijn de Maassluisers evenwel geheel ingesloten. Doelpunten kan niet uitblijven en Hermes brengt de stand op 3-2 in zijn voordeel. Veel prachtige kansen voor het Massluissche doel werden door Hermes gemist. Een doelpunt voor de Schiedammers werd door den scheidsrechter, die overigens goed voldeed, ten onrechte ofside gegeven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven Gistvereeniging. Gistcontract. Eindelijk hadden we dan weer een gistcontract, nu niet enkel van gistfabrikanten, maar van alle gisthandelaren, ook slgters. Wat zelden gebeurd is, gebeurde nu geen enkele bleef er buiten. Tot zelfs vér over de grenzen werden ze opgespoord, die onwillig waren mede te teekenen. Hun afkeer om nog ooit wêer een contract te teekenen, na zoo herhaalde bittere teleurstelling was volkomen verklaarbaar. En toch, ook zij hebben geteekend 1 De algemeene aandrang, de zucht naar verbe tering van den allertreurigsten toestand, het ver langen naar eene billijke verbooging van de gist- prijzen, de belofte van de Groot Mogendheid Delft Wanneer gij Schiedammers eerst veree nigd zijt, zal ik u helpen", de wensch naar eene algemeene prijsverbetering ook in het Buitenland, de moeite, ijver en voortvarendheid eindelijk van de commissie van voorbereiding en van het nieuwe Bestuur dat alles heeft gezegevierd. Het con tract werd geteekendNiets dan zuivere gist mocht verzonden worden Schiedam was gered Delft moet wel gelachen hebben om onze naï viteit 1 Delft zou ons helpen Delft zou eene internatio nale prjjsverhooging bewerken. Delft bezocht Duitschland, België en Engeland. Een groote ver gadering voor dat doel werd belegd te-London, en te Manchester geen 2 shillings maar 3 zouden wij krijgen, 't Zou botertje worden tot den bodem. Alles was immers goed voorbereid. 'tSuccès was zeker. Ja 1 de Buitenlanders wilden wel, maar Dellt wilde niet. Delft wilde wel, maar op zoo'q

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2