Binnenland. Stads- en (Gewestelijk Nieuws^ Ingezonden. Gemengd Nieuws. worden gebracht, naar de hongerlijdende bevolking in China te zenden. De Amerikaansche pers is woedend op den gouverneur van Jamaica. De „World" plaatst de volgende bondige opmerking op een in het oog loopende plaats: „Het is een ongeluk voor Enge land, hetwelk het medegevoel van alle denkende Amerikanen wekt, dat op een tijdstip als het tegenwoordige zulk een verbazende en verander lijke ezel als Sir James Alexander Swettenham gouverneur van Jamaica is." De Newyork3che „Times" zegt dat de brief van den gouverneur opzettelijk beleedigend is. Het is een aaneenschakeling van smaadheden, van het begin tot het eind. Een ander blad zegt: „Wij vreezen grootelijks dat gouverneur Swettenham in erge mate een dienstklopper is en aanmerkelijk veel van een ezel heeft. Wij twijfelen niet, of onze regeering zal zijne grove onbeschoftheid behoorlijk afpoe- deren." Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Matin", zou de Duitsche kroonprinses weer in gezegende omstandigheden zijn. Het proces tegen de twee mannen, beschul digd van medeplichtigheid aan den aanslag op koning Alfonso te Madrid, zal niet voor gezwo renen gevoerd worden, maar voor den gewonen rechter. De Duitsche rijkstelegraaf staat in Europa aan de spits. Zij heeft alleen voor een waarde van 32 millioen mk. aan geleidingen aangelegd. Met al het andere materieel mede vertegenwoor digen hare geleidingen een som van 68 millioen mk. Alle materieel is uit Duitsche fabrieken af komstig. De gezamenlijke lengte van de bovengrondsche geleidingen is ten naaste bij lA/a millioen K.M., terwijl 22,260 telegraafkantoren in den dienst voor zien. Prins Hendrik. De Prins vertrekt morgen-ochtend per Staats spoor van 6 u. 1 naar Schwerin, daarbij verge zeld door den ordonnance-officier le luitenant baron Van Heemstra, dienstdoende als adjudant van Z. K. H. In den avond van 31 Januari wordt de Prins in de residentie terugverwacht. De Vredesconferentie. De bijzondere correspondent te Berlijn van „Lloyd's Weekly News" meldt „van goederhand"j, dat de Duitsche Regeering niet alleen niet tegen een bespreking betreffende ontwapening ter Haag- sche Conferentie gezind is, maar zelfs een debat verlangt met het doel het juiste standpunt van elk der Mogendheden te vernemen. Duitschlands bereidwilligheid om aan de beraadslaging deel te nemen zou vooral te danken zijn aan Presi dent. Roosevelt, die met den Keizer hierover een volledige gedachtenwisseling gevoerd heeft. De Visscherij-wet. In verband met het ontwerp-Visscherijwet ligt het in het voornemen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het ontwerpen van de algemeene maatregelen van bestuur en de verdere voorschriften bedoeld in art. I, 3e lid en in hoofdst. III van vermeld wetsontwerp op te dragen aan een bij ministerieele beschikking te benoemen commissie voor uitvoeringsvoorschrif ten der ontworpen Visscherijwet. Accijns op het gedistilleerd. In een adres aan de Tweede Kamer der Sta ten Generaal zet de Nederlandsche Kappersver- eeniging, gevestigd te Arnhem, met het oog op het ingediend wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, uiteen: dat door deze verhooging ook zullen getroffen worden de binnen- en buitenlandsche parfumerieën, zooals reukwaters, mond- en hoofdwaters en andere al cohol bevattende toiletartikelen, waarvan de bui tenlandsche toch al zwaar belast zijn, daar, on geacht de sterkte van den alcohol, deze altijd tegen 90 pCt. wordt berekend. De leden dezer Vereeniging, benevens hun vakgenooten, die voor een groot deel een mid del van bestaan vinden in den verkoop dezer artikelen, vreezen, dat, ten gevolge der te verwach ten rpijsverhooging, het debiet sterk zal verminde ren en zij daardoor groote schade zullen lijden. Waar als voorname reden tot deze verhooging is aangevoerd, dat zij dienen zal tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, betoogt adr. dat deze reden echter niet geldt voor bovenge noemde artikelen, die voor het kleinste deel wel als luxe-artikel kuunen beschouwd worden, doch voor het meerendeel voor nuttig en hygiënisch gebruik dienen. •Bovendien is nog in de laatste jaren het fa- briceeren van die artikelen hier te lande zeer toe genomen en verschaft dit aan vele handen werk, welk bedrijf door genoemde oorzaak zeker ook zou lijden en achteruitgaan. Zij verzoeken de Kamer bij eventueele aanne ming van gemeld wetsontwerp met hun bezwaren rekening te willen houden. Knoeiende Kamerleden. Uit den Haagschen briel in bet «Huisgezin"; «Tot be-luit wil ik tot bewijs hoe diep het peil der Kamer door deze kiezer som leiding daalt, nog even het feit medeelen, dat er, naar mij ver zekerd werd, Kamerleden zijn, die deze speeches bedoeld worden de redevoeringen over districts- ot categoriebelargen geheel geschreven voor zich nemen, de stenografen teekenen dan niet. op, doch ontvangen de geschreven redevoering. Hier van maken deze Kamerleden gebruik, om bij het voorlezen geheele brokken over te slaan, de «rede voering" komt dan tech in haar geheel in de Handelingen. En daar is het alleen om te doen". De correspondent staat voor de waarheid van deze mededeeling in. Prof Martens. Er is alle reden om te verwachten dat prof. Martens, die uit St. Petersburg naar het buiten land is vertrokken om als gevolmachtigde van den Tsaar te Bprlijn, Weenen, Parijs en Londen he sprekingen omtrent de vredescontereniie te houden, na afloop van zijn laatste bezoek te 's-Graven- hage zal komen. District Ede. Gister zijn te Ede voor lid der Tweede Kamer officieel candidaat gesteld jhr. S. van Citters, mr. M. Mendels en mr. P. Tideman. De vloedgolf bij Sumatra, 1500 dooden. Blijkens een bij het ministerie van Koloniën ontvangen telegram uit Nederlandscb-Indië van den civiel- en militair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, heeft, volgens particuliere, van Sinabang, op het eiland Sinemboe ontvangen be richten, de vloedgolf, die, zooals in de «Staats courant" van den 12en dezer werd vermeld, Poeloe Simenloee teisterde, de zuidkust van het eiland gedeeltelijk verwoest, en het eiland Simenloee Tjoet bijna geheel doen verdwijnen. Vermoedelijk zijn er 1500 dooden. Dagelijks komen daar hevige aardbevingen voor. De civiel gezaghebber is met geneeskundige hulp naar de plaats van de ramp vertrokken. Een prijsvraag. Directeuren van Teyler's Stichting, te Haarlem hebben zoo het »N. v. d. D." voor het jaar 1907 als prijsvraag uitgeschreven een levensbe schrijving van Gjjsbert Karei Van Hogendorp. Vereeniging en vergadering. Door het dagelyksch bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond is een adres gericht tot den minister van Justitie, met verzoek om aanvulling ot wijziging der radactie van de slot alinea van het voorgesteld gewijzigd artikel 6 van de wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering. Deze alinea luidt«De naam der vereeniging mag niet gelijk luidend zjjn aan dien van een andere in diezelfde gemeente gevestigde vereeniging, welke de hoe danigheid van regtspersoon bezit." Volgens adr. is dit alleen voldoende voor kleine plaatselijke vereenigingen. Maar de eroote bonden, die hun werkzaamheid over het geheele land uitstrekken, zullen machteloos staan tegenover de oprichting van nieuwe vereenigingen met gelijksoortig doel, gevestigd in andere plaatsen, die denzelfden naam kunnen gaan voeren, hetgeen tot verwarring en schade voor de oude gevestigde vereenigingen aanleiding zal geven. Het Vechtvrnagstuk. Men meldt ons Donderdag a.s. komen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en van Urrecht bijeen, om de onderhandelingen voort te zetten over de oplossing van het Vechtvraagsiuk. De regeering is geneigd om. zoo noodig, voor die oplossing een ruime geldelijke bydrage te geven. Een Bijzondere School in een Openbare. Door Ged. Staten van Gelderland is goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Beuningen, waarbij aan het Roomsch Katholiek Parochiaal Kerkbestuur te Weurt werden verhuurd twee lokalen der openbare school aldaar met school- meubelen. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Schie dam op Dinsdag 29 Januari 1907 des namid dags te 2 uren. Vaststelling notulen. jMcdedeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: 1. Installatie van den heer A. Cool Mz. als raadslid. 2. Benoeming van een voorzitter van de Com missie voor de Plaatselijke belastingen, in plaats van den heer G. Visser Bz. 3. Verzoek van de onderwijzeres aan school B. A. Pfeifer, om eervol ontslag met ingang van 1 Maart a.s. 4. Bezwaarschriften tegen de plaatselijke belas ting naar het inkomen. 5. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van het hoofd van school E., M. Martens. 6. Voorstel tot vaststelling van eene verorde ning, regelende de bezoldiging van den grafma ker op de algemeene begraafplaats. 7. Adressen van J. A. van Gent e.a. en P. Groenewegen e.a. om intrekking van de door B. en W. genomen maatregel strekkende dat de brug over de Buitensluis niet zal worden geopend' voor vaartuigen, die zich zelf de doorvaart onder die brug door kunnen verschaffen door hun tuig te strijken. En verdere voorstellen en mededeelingen Hecht, Plicht ii Orde''. De aangekondigde verga deri na van de R K. Kiesvereeniging «Re. h>, P icbt en Orde" werd gisteren in de gehoorzaal van het Bomlsgebouw gehouden. De voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, haar op de gebruikelijke wijze openend, stelde daarna aan de orde de mededeeling van he' jaarverslag van den secretaris, in afwachting dat de penningmeester, nog niet aanwezig, ter vergadering zou zjjn gekomen. De secretaris, de heer E. J. Vt. B-ukers, bracht daarna het jaarverslag uit. in hooldzaak een over zicht bevattend van den gevoerden verkiezings strijd en in herinnering brengend de herinrichting die de kiesvereeniging heeft ondergaan door de distritsverdeeling door de propaganda-organisatie te vervangen. Geconstateerd werd dat de propa ganda-organisatie nog niet haar volledig beslag heeft gekregen, maar nog meerderen voor dat omvangrijk werk worden gevraagd, die de heer Mouwens bereid is in de eischen der techniek te onderwijzen. De Voorzitter, den Secretaris namens allen dan kend voor zijn verslag, bevestigde mede, dat het werk der propaganda-organisatie nog lang niet voltooid is, maar nog velen daarbij de helpende hand moeten leenen, te meer daar het werk met rassche schreden nadert. Verschillende jongeren begrijpen 't verkeerd, als zij meenen, dat alleen in den verkiezingsstrijd actie moet worden betoond nu reeds, juist in dezen tijd, moet het propaganda werk krachtig worden aangevangen. Daar toe riep de voorzitter aller medewerking in. er aan herinnerend dat de heer Mouwens in 't bij zonder vooral 's Zaterdags adspirant-kiezers en -propagandisten met de noodige inlichtingen van dienst wil zijn. Naar aanleiding van dezp opwekking van den voorzitter, nog door het bestuurslid, den heer Smit, aangevuld, ontspon zich nog eemge discussie, waar bij van verschillende zijden in 't licht werd gesteld, dat ook hier vooral de medewerking der hoogerestan den noodig is. Opmerkelijk is 't toch, dat er in den laatsten tjjd meer actie van den lageren en den mid denstand dan van den hoogeren stand uitgaat. De wenschelijküeid dat meer ernstige levensopvatting onder de jongelieden van hoogeren stand veld zou winnen, werd algemeen erkend. Daarna was het woord aan den penningmeester, den heer A. T. A. Zoetmulder, tot het doen van rekening en verantwoording. Uit diens mededee lingen bleek, dat de penningmeester in voorschot is f94.245; er nog te betalen is f200 en dat wan neer alle contributiën ontvangen zyn, er nog een tekort is van f 300. Alvorens den penningmeester décharge te ver- leenen, werd de rekening met bescheiden door een tweetal leden nagezien en in orde bevonden. De Voorzitter, wijzend op het fatale eindcijfer, sprak den wensch uit, dat niet alleen door leden, maar ook door niet-leden een versterking der kas zou worden verstrekt, die dit jaar harde stooten zal te verduren hebben, wijl niet alleen Staten- en Raadsverkiezingen veel zullen vorderen, maar ook een Kamerverkiezing, afgezien nog van Kamer ontbinding, zeer wel mogelijk is. Als laatste punt der agenda stond nog de aan vulling van het bestuur wegens periodieke aftre ding van de heeren Mouwens, Smit en Beukers. Het voorstel deze heeren, die zich zoo verdienste lijk hadden gemaakt voor de kiesvereeniging, als blijk van hulde en dank, bij acclamatie te herkie zen, vond bjj niemand verzet, integendeel krachti- gen bijval. Deze heeren, aldus herbenoemd, ver klaarden zich, des gevraagd, de keuze te laten welgevallen. De Voorzitter deelde daarop, in antwoord op eene opmerking in den loop der vergadering gemaakt, mede, dat het bestuur in onderhande ling zou treden met den heer Van Vuuren, om dat Kamerlid in den loop der volgende week hier als spreker voor de kiesvereeniging te doen optreden, Welke mededeeling met bljjkbaar genoegen werd gehoord. Bjj de gebruikelijke rondvraag aan het eind der vergadering werden nog door verschillende leden practiscbe wenken met 't oog op het meer ver wijderd en onmiddellijk verkiezingswerk gegeven, die nog eenige bespreking ook aan de bestuurs tafel uitlokten. De vergadering werd daarna door den voorzit ter met het gebruikelijk dankwoord gesloten. Ambachtsschool. In de kleine zaal van «Musis Sacrum" verga derde gister-avond de vereeniging «de Ambachts school voor Schiedam en Omstreken" ter bespreking en vaststelling der statuten. De vergadering was trots het koude weer goed bezocht. Zooals bekend, waren op de voorgestelde statuten eenige amendementen ingediend door verschillende ledenzij lokten nog al eenige besprekingen uit. Vooral art. 3 werd nog al besprokenhierop was door den heer dr. J. van Leeuwen een amen dement ingediend, dat evenwel geen meerderheid kon verwerven. Het artikel, bleef zooals 't voor gesteld was. Ook art. 41 moest 't nog al ontgelden. Voor gesteld was een afzonderlijke commissie van toe zicht op het onderwijs te hebben de meerderheid van de vegadering besloot echter om het bestuur te doen bestaan uit 11 leden, waarvan een afzon derlijke cemmissie zal worden belast met de be handeling van meer bijzondere onderwijszaken. Ten slotte warden de voorgestelde statuten vast gesteld en het voorloopig bestuur gemachtigd daarop de koninklijke goedkeuring aan te vragen. De vorst. De vorst, dien men reeds uit het winterrijk gebannen achtte, heeft er met verdubbelde streng heid zijn intrede gedaan. Een koude zooals wjj dezen winter nog niet gekend hebben, is ons ko- m«m bevangen en 't schijnt dat de wreede winter vorst nog niet wyken zal. Water en plassen zjjn met een dikken ijskorst bedekt. De scheepvaart ondervindt reeds bedui dendevertraging. De spoelinghalers weten zich even wel nog een weg te breken door havens en Scbie. De ijsbloempjes op de vensterruiten verwekken vreugde in de woningen waar de noodige verwar ming niet ontbreekt, maar hoeveel angstige zorg brengen zjj in menig schamel verblijf! Heden hoorden w>jj nog van eene weduwe, moeder van een talrjjk gezin, die voor vijf centen steenkolen had opgedaan om allen te verwarmen. Wat droe vige voorraad bij zoo felle koude! Moge de milde hand der barmhartigheid zich bjj deze barre koude wyd openen voor zoovele armen en ongelukkigen, die 't meest noodige tot voeding en verwarming ontberen De wagenmakersleerling P. Buur- man, wenende aan de Nieuwe Haven, werkzaam bij den heer A Jordaans aan de Westvest, had gister het ongeluk bij het houthakken met een bijl in zijn linkerduim te hakken. De jongen moest het werk neerleggen en de wonde laten verbinden. Gister was de los werkman J. Deyl, wonende Weezenbuurt, werkzaam bij den heer P. Loopuyt, bij de vrachtgoederenloods op het stationsemplacement bezig met het lossen van fusten jenever van een handwagen. Bij dit werk geraakte hij met zijn linkerhand beklemd tusschen twee fusten, tengevolge waarvan de top van den linker ringvinger werd afgeklemd. Geneeskundige hulp werd voor den man inge roepen. De plaatwerker H. Brouwer, wonen de Kleine Baan, heeft in de glasfabriek „De Schie" alhier zich met een haak aan zijn rechterhand vrij ernstig bezeerd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven Hot anti-vermengingscontract. Als X meent, dat met het Anti-Vermengings- c.ontract (waartoe hij zich in zijn getiteld stukje uitsluitend had moeten bepalen,) de Schiedamsche Gisthandel een «El Dorado" zou worden, vergist hij zich zeer. Alsof door dit Contract de achteruitgaande handel met één slag zou goed te maken zijn 1 Met de samenstelling van dit Contract is slechts de eerste stap in de goede richting gedaan, en met het algemeen teekenen ook door X en de medewerking van Delft heeft men de noodza kelijkheid ingezien, dat het tijd werd een kwaad den kop in te drukken, dat den gisthandel onbe rekenbare schade heeft berokkend en den goeden naam benadeeld. Van de overeenkomst om niet te vermengen, kan niets dan goed gezegd warden hoe zou de toestand wel geweest zijn zonder Contract Maar 't kwaad zit ergens anders, en dat weet X ook wel immers de beste bepalingen zjjn niet in staat een handel te verbeteren, indien het handelsartikel zelve niet aan gestelde eischen voldoet. In 't algemeen spannen fabrikanten hun beste krachten in om hun fabrikaat te verbeteren, ook onze concurrenten in Binnen en Buitenland, en ieder onbevooroordeelde moet hun succes erkennen. Wanneer daarom in de hierboven bedoelde goede richting nog een tweede stap werd gedaan, door de kwaliteit van het fabrikaat zóó te ver beteren hetgeen toch noodzakelijk is om de positie op de markt te handhaven dat des zomers die enorme afschrijvingen van orders, zou den ophouden en waartegen de beste contracten of normale beperking niets vermogen, dan zou de Gisthandel, gesteund door het anti-vermengings contract, nog een eenigszins loonend bedrijf kun nen worden, en zou men zijn toevlucht niet be hoeven te nemen tot zulke lage noteeringen, waarvoor de naam ïknoeiprijs" nog te goed is. Afbreken is gemakkelijk; moge de toekomst bewijzen, dat men aan 't opbouwen is. Y. Geachte Redactie! Naar aanleiding van het berichtje in de «Nieuwe Schiedamsche Courant", dato 21 Januari jl., waar in vermeld stond, dat ondergeteekende spoeling heeft verkocht, moet ik U berichten dit geen spoeling, doch ziftsel was. Om dus alle verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen en de juistheid van het bericht te bestendigen, acht ik my verplicht, dit stukje te doen op nemen in uw eerstverschynend blad. Met dank voor plaatsing, teeken ik Uw Dienstw. Dienaar, J. J. BRöKLING. Kortlandstraat no. 15/16. O ii g e 1 u k k e n. Men meldt uit Ulicoten (gem. Baarle-Nassau) aan de ,,'s-Hert. Ct." Op de tramlijn HoogstratenAntwerpen is dicht-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2