Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Abonneert op fle Nienwe SctteMt Courant Et gratis Mater! ZoalapMai prijs 10 c. p. Teek, 0.45 j.mni, fl.35 p.3ml. 3ösle Jaargang Donderdag 24 Januari 1907 No. 8716. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo. van M. J. Wonterlood, om vergunning tot uit breiding zijner branderij staande aan de Warande no. 38, kadaster sectie M. no. 385. met een stoom ketel met een verwarmingsoppervlak van 5 M2 en een stoompomp, tot het,oppompen van vloeistoffen 2o. van J. M. Uonnerlage Grete, om vergun ning tot uitbreiding zijner branderij staande aan den Buitenhavenweg no. 140, kadaster sectie L. no. 142, met een stoom waterketel met een ver- warmingsoppervlak van 8 M2 3o. van J. P. Kostense, om vergunning tot oprichting: van een herstelplaats van koper-, blik-, lood- en zinkwerk, in het pand staande aan de Hoogstraat no. 38, kadaster sectie B, no. 1950; 4o. van de Directie van de Schiedamsche Alcoholfabrieb, om vergunning tot oprchting van een bewaarplaats van gemethyleerde spiritus, houtgeest en gedistilleerd, in het pand staande aan de Lange Ilaven no. 61, kadaster sectie C, no. 432; Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten; dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 7den Februari a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegen lieid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24<ten Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. Do Tsaar heeft het besluit van den Minister raad bekrachtigd, waarbij alle wetsontwerpen, die in de eerste Doema waren ingediend, na voor afgegaan onderzoek, ook in de tweede Rijksdoema zullen worden ingediend. Inmiddels worden de voor-verkiezingen te Pe tersburg gehouden voor de a. s. Rijksdoema als een volstrekte overwinning beschouwd voor do liriker-partijen. Overigens heeft de regeering niets onbeproefd gelaten de bijeenkomsten van kiesgerechtigden, die haar niet aanstonden, uiteen te drijven. Het jongste gebruikelijk gebleken voorwendsel is in zijn edgenaardigen vorm het vermelden waard. Niet namelijk wat gezegd wordt, doch wat gezegd zal worden is tegenwoordig het politie-criteri- um. In een bijeenkomst, dezer dagen te Petersburg Uit het Engelsch.) 54) „Wanneer 't nu toch geen doel meer heeft.," hield Harlacher stijfhoofdig vol. „Ja, juffrouw Hedwig, ik weet 't welu komt weer met do verantwoordelijkheid, die ieder heeftdaf klinkt wel heel lief uit uw mond, en het over tuigt mij ook, zoolang u er is, maar waarom zou men niet weg mogen werpen, wat men zelf hls waardeloos en verbruikt beschouwt?" „Zie je, zoo spreekt hij nu altijd," zeide Hed wig heelemaal radeloos, maar hield plotseling op, toen ze het stra,lende lachje van haar zuster zag' „Ja, spreek nu maar eens rustig uit; 't klinkt zoo modem, wat u denkt!" zeide de laatste. „Men wil den Schepper niet meer verantwoor delijk zijn, dat is ook veel gemakkelijker. Maar do zon schijnt toch, hoewel het kind in de donkere kamer haar bestaan eenvoudig loo chent... en zou u dan denken, dat u door zoo'n onverstandige daad ook werkelijk de ver antwoording ontgaan kon Maar dat geloof ik niet zoo iemand gelijkt den knaap, die den loom zijns vaders wil onüoopen en de kamer gehouden, ontbond de politieofficier de vergadering met deze woorden; De spreker heeft wel is waar nog niets onwettigs gezegd, doch ik zie wat hij zeggen wil, en daarom uiteen I De Bond van het Russische Volk heeft zich in tweeën gesplitst. De afgescheiden fractie, die in tegenstelling met den Bond, haar niet-revolu- tionair, vreedzaam karakter wil op den voorgrond brengen, heeft tot zinspreuk; Rusland voor de Russen. De Petersburgsche politie heeft huiszoeking gedaan in het Instituut voor technische electrici- teili en daar, naar men zegt, hulzen voor1 bommen ontdekt. Het laboratorium is verzegeld en het gebouw is door agenten en gendarmes omsin geld. Tot hoofd van de Russische vloot is benoemd admiraal Dikkof, adjudant-generaal. Zijn assistent, die nog niet benoemd is, zal belast worden met het beheer van het ministerie van Marine. De Russische minister van Binnenlandsche Zaken heeft in den ministerraad een wetsontwerp betreffende de onschendbaarheid van den persoon in zijne woning en de onschendbaarheid van het briefgeheim ingediend. De voornaamste bepaling luidt dat een door de politie zonder rechterlijk bevel in hechtenis genomen persoon binnen een etmaal weer vrijge laten of door den rechter van instructie gehoord moet worden. Na onderzoek door den minister raad zal het ontwerp bij de Doema ingediend worden. ENGELAND. Ambtelijk wordt bekend gemaakt dat Birell, de minister van Onderwijs, Bryce als minister voor Ierland opvolgt. Mac Kenna, secretaris van de schatkist, vervangt Birrell. Koning Edward heeft het aanbod van keizer Wilhelm om het Engelsche volk een standbeeld van Willem III cadeau te geven met veel ge noegen aangenomen. Het standbeeld, dat van een Duitschen beeldhouwer is, is er een uit de reeks, voorstellende de prinsen uit het Oranje-Huis, die de keizer op het terras van zijn paleis te Berlijn wil laten zetten. Ergens in het Westeinde van Londen zal het beeld worden geplaatst. FRANKRIJK. Het Fransche regeeringsontwerp, strekkende tot afschaffing van de verplichte jaarlijksche aan gifte voor het houden van godsdienstoefeningen, is gereed. De ministers Clemenceau, Briand en Guyot-Dessaigne zijn het gisterenmiddag in de kamercommissie gaan verdedigen. Het ontwerp bestaat uit twee artikelen. Het eerste verklaart dat het voortaan geoorloofd zal zijn, zonder eenige voorafgaande aangifte, bijeenkomsten te houden onverschillig met welk doel. Hot tweede artikel verklaart de met dezen regel strijdende bepalin gen uit vroegere wetten afgeschaft. De commissie heeft het ontwerp goedgekeurd. verlaat., maar er is een kamer naast waarin hij komt, en die behoort ook bij het huis van zijn vaderja, dat mag nu erg wijs klinken uit mijn mond, maar ik heb over zulke dingen altijd veel nagedacht. Weet u, ik meen, dat niemand zich aan den plicht mag onttrekken, die hem is opgelegd. Men kan daarin nalatig zijn, misschien zelfs wel slapen in plaats van werkenmaar ook de ergste langslaper zal eenmaal wakker worden, en zich zijn plicht indachtig worden." „Thilde heeft gelijk u bent een heel hard nekkige slaper, mijnheer Harlacher," viel Hed wig in. Ik wou, dat ik er raad op wist, om u eens goed wakker te schudden, maar u zou goed, erg goed wakker moeten wezen, ja, dat wou ik." „En ik zou me graag door u wakker laten schudden, juffrouw Hedwig'" zeide de patiënt plotseling veel vroolijker. Onder zijn innigen blik kreeg het meisje een gloeiende blos en meende verlegen, dat er nu genoeg dwaasheden waren gezegd en dat 't tijd werd om jn te nemen, Op een anderen keer, toen Hedwig alleen naar hem was komen zien en hij weer in een zwaarmoedige en sombere bui was, geraakte zij bij haar spreken in vuur. „U moest u wel schamen! De lieve God heeft n weer gezonde ledematen gegeven, wees dar toch ook wat opgewekter. Wat komt er dat beetje geld op aan, dat u verloren heeftkijk, De ministers legden aan de commissie voor, wat het gevolg zou zijn van de voorgestelde wet. Volgens de wet yan 2 Januari zouden de pries ters, die geen aangifte doen en op dien grond veroordeeld zijn, hun recht op een uitkeering uit de staatskas verliezen. Nu het nalaten van aan gifte niet meer strafbaar is, vervalt deze dwang maatregel van zelf. Tot gezant van Frankrijk te Berlijn is be noemd de heer Cambon, tot gezant te Weenen de heer Crozier. Er is weer een „association cultuelle" in de maak en wel onder den naam „Eglise catho- lique, apostolique et francaise." Picquart, de Fransche minister van oorlog, heeft de militaire clubs gemachtigd cursussen in het Esperanto op te richten. De Fransche legercommissie heeft de regec- ring uitgenoodigd zekere officieren van de reserve en de militie met name Reinach, die zelf lid der legercommissie is die wegens hun deel neming a.an de Dreyfuszaak uit de sterkte waren afgevoerd, in activiteit bij het leger te herstellen. Te Rome vertoeven thans de hoogw. bis schoppen van La Roebelle en Agen. In de eerste dagen der volgende maand, aldus verneemt de „Figaro-", worden verwacht de bisschoppen van Perigueux en Moulins, terwijl vermoedelijk de meeste door Paus Pius X na de opheffing van liet concordaat benoemde kerkvoogden zich op 25 Februari te Rome zullen bevinden, ten einde in de basiliek van St. Pieter de H. Mis op te dragen o-p den gedenkdag hunner consecratie. AMERIKA. Tengevolge van uit Washington ontvangen beve len weigerde de Amerikaansche overheid te San Francisco aan 200 Hawaïsche en Japansche ar beiders verlof tot landen te geven. Het incident Swcttenhani—Davis is nog niet van de baan. De houding der bevolking te King ston tegen den gouverneur wordt meer en meer gespannen. Te Londen zijn thans berichten ont vangen, meldende, dat het vertrek van het stoom schip „Celtic", zonder zijn lading vleesch te heb ben gelost, de vijandigheid der bevolking tegen Swettenham tot het uiterste heeft gebracht. Men verwijt den gouverneur nu in bet algemeen wan beheer, opzettelijke verkleining van de ramp, over moed en onbeschoftheid tegenover de hulp bie dende Amerikanen. Zoo verbitterd, heet, is de stemming, dat men Swettenham's onmiddellijk ont slag eischt; als zijn opvolger wenscht men Syd ney Olliver, d. i. de ambtenaar die admiraal Da- vis toestond zijn mariniers te landen. Inmiddels houden de aardschokken aan; som mige zijn hevig, hetgeen d-e bevolking natuurlijk angstig houdt. De Amerikaansche toeristen, die van Jamaica niet zóóveel... en dan uw meisjenu ja, zjo eene kan u er toch alle dag vinden. Waarom dan zoo ontmoedigd? De lieve God zal u heusch niet in den steek laten!" „Maar waarvoor zal ik werken? Ik vind mij zeiven zoo onnut, zoo geheel overbodigja, als ik een lief meisje had, waarvoor ik mij inspannen ko-n „W-el nu, ik weet er niets anders op, dan dat u er dan maar gauw een zoekt, dat kan u toch zoo mo-eilijk niet vallen!" riep Hedwig haastig, maar toen zij den langen, innigen blik van den patiënt ontmoette werd zij plotseling vuurrood in 't gezicht en als een wervelwind vloog ze de deur uit. Op zekeren morgen vroeg kwam commissaris Spalting de trap van Rebe's woning oploopen en verraste de familie aan de koffie. Het ge beurde niet dikwqls, dat hij kwam, en juffrouw Rebe werd door zijne onverwachte komst min of meer ongerust, maar haar spoedig opgekomen bezorgdheid week ook weer even gauw, toen zij Spaltings lachend gezicht zag. „Neen, u brengt geen kwade tijding," zeide zij. „Ga maar gauw zitten en doe, met ons mee, als u wil." „Dat komt. me heel goed gelegen, want ik heb vanmorgen nog niets warms over de lippen gehad," zeide de commissaris. „Maar, zeg eens, heeft u ook tijding van uw man?" „Die zal vandaag of, morgen wel terugkomen," te New-York zijn teruggekeerd, klagen bitter over de wijze waarop zij door de Engelsche bewoners van het eiland, alsmede door den gezagvoerder van de boot der Elder Dempster lijn zijn bejegend. Laatstgenoemde deed de Amerikaansche toeristen, die reeds aan boord waren, het schip weder ver laten om voor Engelschen plaats te maken. De Amerikaansche toeristen hielden een protest- bijeenkomst te New-York. Een Belgische Katholiekendag is nu in volle Voorbereiding, maar dat was te verwachten wordt door een deel der katholieken en de pers ook weer bestreden en tegengewerkt. Het „H. v. A." blijft hopen op een goeden Katholiekendag, waarbij de katholieke zaak veel meer zal winnen dan wanneer men zoo gedurig steentjes naar elkaar gooit of steken onder water geeft. In Tokio zijn de gebouwen van het depar tement voor 't verkeerswezen door brand ver nield. De archieven zijn totaal verloren gegaan de schade bedraagt ongeveer f 1,200,000. De dienst van het departement kan ongestoord worden voort gezet. De Vredesconferentie. Men schrijft uit Den Haag: De reis vau den Russischen staatsraad Martens naar de regeeringen van verschillende mogendne- den in verhand met de vredesconferentie, he.it, naar wij van uitnemend ingelichte zij-de verne men; geen andere strekking dan om eenige vraag stukken betreffende de inrichting en het tijdstp van opening dier conferentie te regelen. De heer Martens wordt daarbij vergezeld door baron Nolde, secretaris aan het ministerie van buitenlandsche zaken te St. Petersburg, en een kenner van het volkenrecht. Hij dient den heer Martens als secretaris. Na zijn bezoek te 's-Gravenhage gaat de heer Martens naar Italië en Oostenrijk. Wat het tijdstip van de bijeenkomst der confe rentie betreft, kan worden gemeld, dat de be slissing te dier zake niet genomen kan worden alvorens de heer Martens aan zijne re geer mg van zijn reis verslag uitgebracht heeft. Wel meent men, ook in aanmerking nemende, dat vele ver tegenwoordigers van de 46 staten, die vermoe delijk aan de bijeenkomst deel zullen nemen, van verre moeten komen, en dat verschillende par lementen nog credieten zullen moeten toestaan voor de vertegenwoordiging hunner staten, dat er wel geen sprake zal kunnen zijn van de maand Mei als tijd van opening, maar dat veeleer daar voor aan het midden van den zomer moet ge dacht worden. i Volgens een ander bericht uit den Haag wordt prof. Martens tegen half Februari daar uit Lon den verwacht. zei juffrouw Rebe. „Geschreven heeft hij geen letter; hij zal zich duchtig geweerd hebben in de bergen!" „Hij heeft wat!" bromde Spalting, „Zoo'n hui chelaar!U weet dus werkelijk niets?" „Niet het minste," antwoorddejuffrouw Re be, die hare bezorgdheid weder voelde opko men. „Heeft u bericht van mijn man? Ik wil toch niet hopen" „Stel u maar gerust, hij is gezond en wel zei Spalting, toen hij de bezorgde gezichten van allen zag. „Maar zoo'n drommelsche huichelaar! Waar denkt u wel, dat hij gezeten heeft?" „Nu, zoo ergens hier of daar in de bergen.' 'Spalting lachte even. „Hij heeft er niet aan gedacht, maar ons allen bij den neus ge nomen In Londen was hij, de duivelsche ke rel ja, kijk me maar niet zoo verwonderd aan, ik wist zelf niet wat ik er van denken morst, toen 't telegram kwam!" Hij haalle een verfrommeld stuk papier uit den zak te voor schijn en begon te 'j/eri „Zooeven voortvluch- tigen bankier Nuszbaumer aan boord Duitsch stoomschip Winfried gearresteerd; keer dadelijk met gevangene terug; zend politie nair Cux- haven. Rebe." Nu, wat zegt u daarvan?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1