Dagblad voor Schiedam en 3öste Jaargang Zaterdag 26 Januari 1907. No. 8718. EERSTE BLAD. Oflicieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. drie Onderwijzers. PARIJSCITE KRONIEK. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTEIISTRAAT 50. PRIJS DER ADVERT EN TIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adiserteeren worden uiterst Ijjke overeenkomsten aangegaan. bil Telefoonnummer 85. Postbus no. 39, ESSJK Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier no. 1 der grondbelasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeen te, over het dienstjaar 1907, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 24sten Jan. 1907 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe' belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt by deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2Gsten Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Op Donderdag 7 Februari a.s. 's namiddags 2 uur zal door Burgemeester en Wethouders van Schiedam worden aanbesteed volgens bestek no. 4. Het schilderen van 252 stuks schoolbanken met daarby behooreud ijzerwerk benoodigd voor de Gemeenteschool aan de Prins Man- ritsstraat te Schiedam. Het bestek is tegen betaling van f0.25 ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. Aanwjjzing alle werkdagen van 9—12 uur v.m. in de Directiekeet aan de Prins Mauritsstraat. Aan de openbare school G. te Schiedam (Hoofd de heer J. VAN DER HOUT) worden gevraagd De aanvangsjaarwedde van f550.wordt ver hoogd voor de hoofdakte met f200.—, voor de akte vrije en orde oefeningen met f 25. voor de akte handteekenen met f 50. voor 2, 4, 6 en 9-jarigen dienst bij het lager onderwijs met 1 50.voor ieder tijdvak en kan worden verhoogd na twaalfjarigen dienst en voor de bezitters der hoofdakte bovendien na 15, 18 en 2t jarigen dienst bij het Lager Onder wijs mede met f50.voor ieder tijdvak, hetzij de dienst in deze gemeente of elders, bij het openbaar of het bijzonder onderwijs werd verricht. De vergoeding voor huishuur bedraagt f 100 Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam voor 10 Februari 1907. RUSLAND. - Een circulaire van het Ministerie van Marine, Waarin dit het vergaan van de Kasan wijdt aan Schromelijke nalatigheid van de bevelvoerende of ficieren, heeft een onverwachte uitkomst opge leverd. De „Russische Lloyd", waarbij dit stoomschip tier Russische vrijwillige vloot verzekerd wa.s, vindt daarin ten volle aanleiding het verzekerings bedrag der lading, bedragend 21/2 mill, roebel, niet uit te keeren. De lading behoorde toe en was verzekerd cloor de intendance; nu de polis duidelijk spreekt van niet-betaling der verzekerde schade ingeval van gebleken schromelijke nalatig heid, heeft het Ministerie van Marine met zijn circulaire de teruggave aan het Rijk dier 21/2 roillioen roebel onmogelijk gemaakt. Een schadepost alzoo te meer. De gouverneur-generaal van Moskou heeft order gegeven om ieder spreker, die in eenige kiezersvereeniging blijk geeft van vijandige gezind- heid jegens het gouvernement, gevangen te ne men en te veroordeelen tot 500 roebels boete. i DUITSCHLAND. De Rijksdagverkiezingen. Op het ©ogenblik, dat wij dit schrijven zijn alle uitslagen der verkiezingen voor den Rijks dag, die gisteren in hot Duitsche Rijk, plaats had den, nog niet bekend. Een overzicht over de re sultaten zal dus eerst in ons blad van Maandag een plaats kunnen vinden. Tot heden-nacht 12 uur waren 53 uitslagen be kend: 34 gekozen en 19 herstemmingen. Tot nu zijn gekozen 11 soc.-dem. 10 leden van het Cen trum, 3 nat.-lib., 3 van de Reichspartei, 2 Duitsch-conservatieven, 2 vrijz. volkspartij, 1 Re- f0rmpartei, 1 Bund der Landwirte, 1 Deen. I11 herstemming komen 13 soc.-dem., 6 nat. lib., 6 vrijz. volkspartij, 4 van de vrijz. vereen., 4 Duitsch conserv., 2 van het Centrum. Herkozen zijn van het Centrum Erzberger, graaf Hompesch, Müller (Fulda), Dasbach, Gröber, Rö- ren. Het Centrum komt in Mainz in herstem ming met David Soz. 'De soc.-dem. verloren Leipzig en Esslingen aan de nationaal-liberalen, Königsberg en Breslau Wc-st aa,n de vrijz. volkspartij; Breslau (stad) aan de Reichspartei. In Berlijn zijn de soc.-dem. her kozen. Kaempf (vrijz. volkspartij) komt in herstem ming met Arons. De soc.-dem. wonnen Mann heim, komen in herstemming in München, Dus- seldorf, Stuttgart, Karlsruhe, Stettin. 'Naumann (vrijz. volkspartij) komt in Heilbronn in herstemming met Wolff (Landwirtbund.) De soc.-dem. geven hier den doorslag. De volgende leiders der soc.-dem. zijn herko zen; Munchen II v. Vollmar, Teltow Zubeil, Nie- derbarnim Stadthagen. Evenzoo de soc.-dem. leden in de drie dis tricten van Hamburg, onder wie Rebel. FRANKRIJK. Minister Briand heeft een wetsontwerp inge diend, waarbij de verplichting der ouders hun kinderen op de school te houden, verscherpt wordt. 'De Kamer beeft het van den Senaat teruggekeerd wetsontwerp op de echtscheiding ter verdere af handeling opnieuw in behandeling genomen. De wet behelst de bepaling, dat drie jaren na den dag waarop bij rechterlijk vonnis de echtschei ding is uitgesproken, de gescheidenen het recht tot opnieuw een huwelijk aan te gaan verkrijgen. De Kamer 11am met 379 tegen 169 st. het wets ontwerp aan. Maandag zal het debat beginnen over het wets ontwerp, betreffende een wijziging van het recht op vereeniging. Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 14—25 Jan. 1907. De Aartsbisschoppen en Bisschoppen van Frank rijk zonden aan Z. H. Pius X een adres van antwoord op zijn schitterende encycliek van 6 Januari, waarin zij unaniem hun dank betuigen voor dit nieuwe bewijs van vaderlijke en aposto lische belangstelling aan het episcopaat, aan de geestelijkheid en aan hun beminde geloovigen geschonken. Bij dit gevoel van dankbaarheid haas ten zy zich de verzekering hunner volkomen instem ming en overtuiging te voegen in het oordeel door zyn Heiligheid betreffende de wetgeving in godsdienstige zaken uitgesproken, te beginnen met de wet van 1905, met die van 2 Januari 1907 in begrepen zij verklaren, ze niet gelooven dat men helderder licht zoude kunnen werpen op de duis terste punten dezer verwarde plannen waarin men niets meer v. n de altyd zoo edelmoedige en in den grond eerlijke ziel van het dierbaar Frankrijk kan terug vinden en zjj prosteeren met alle kracht- tegen de verkrachting der heiligste rechten. Verder doen zij hun verontwaardiging bljjken over de lasteringen waaraan de kerk is blootge steld, vooral die waar tegelijk met uw hoogwaar dig persoon ook zij zelf betrokken waren. Tege ly kei tijd dat de Heilige Stoel werd voorgesteld in het tegenwoordige conflict tusschen de Kerk en den Staat zich door andere beweeggronden dan zijn heilige roeping hem oplegde, te hebben doen iniluenceeren, werd van het Fransche episcopaat openlik gezegd dat het den Paus met meer dis cipline dan uit overtuiging volgde en dat het schoone van het schouwspel van deze eensgezind heid door de lijdelijke gehoorzaamheid vermin derd werd. «Op deze lastering, welke ons beleedigt, schrijven zij antwoorden wij, dat zoowel als «historisch feit als in goddelijk recht het voor den «Paus voldoende is zijn broeders te bevestigen szoDder hun daarbij ter zijde te stellen of te ver- «minderen en na dit gezegd te hebben, gaan wij «onze werkzaamheden, gesteund door uwen zegen «in volle vrijheid aanvangen." Eindigend vragen zij Zijne Heiligheid hen toe te staan, tegenover de verdoolde lasteraars te herha len hoe oprecht zij hun land lief hebben onder worpen aan zijn instellingen, het gezag eerbiedi gend, zullen zij altijd bereid zijn aan het vaderland alle opofferingen, welke niet met hun geloof en hun eer in strijd zijn, te brengen. De derde algemeene vergadering der Fransche prelaten werd eerst Zaterdag den 19den dezer tegen 's maddag's twaalf uur in de kapel van het kasteel «la Muette" met de voorlezing der toewjj- dingsacte aan het Heilige Hart en den zegen met hei Allerheiligste door den coadjutor, mgr. Amette, gesloten. Een zestigtal prelaten namen daarna aan het dejeuner door hun gastheer aangeboden, deel en vertrokken hierop naar Parijs en hunne respec tieve diocesen. De graaf de Frauqueville schreef een brief aan den kardinaal Richard om hen te verzoeken in zijn naam de bisschoppen te bedanken voor de groote eer hem aangedaan door in zijn woning bijeen te komen. Hij hoopt, zij er weder zuilen willen terugkeeren en zijn huis als het hunne te beschouwen. De bisschop van Grenoble was na de vergadering eep bezoek aan den markies de Barral te Versailles galm brengen en sprak hem over den betreurens- wlardigen toestand, waarin het groot-seminarie, wélke de lokalen van de Rondeau moet verlaten, zich gaat bevinden. Zonder zich te bezinnen, stelde de markies aan den bisschop zijn kasteel van B.trral ter zijner dispositie hem verzoekende er al de diensten van het groot seminarie in te richten.^ De verbaasde en diep bewogen bisschop nam dankbaar het voorstel aan, ouder die voorwaarde echter, het sleéhts tijdelijk zoude zyn. Binnen en kele dagen zal dit prachtige kasteel van een groot park omgeven in een groot-seminarie herschapen zijn. Hoe de eene schoone geste steeds andere doet vo'gen. De petit pére Combes heeft een tweede leeken- enc-ycliek op zijn eerste in de «Neue Freie Presse" van Weenen over de scheiding van Kerk en Staat, doen volgen. Deze sludie is in twee deelen gescheiden. Het eerste is negatief en vormt een critiek over de staatkunde van het gouvernement en tracht daarin te bewijzen dat de associations cultuelles niet anders dan mislukken moesten en dat geheel dit werk van Briand op volkomen on kunde van wat het katholicisme is, berust. In het tweede gedeelte van zijn artikel legt hij uit hoe die scheiding most geschieden. Hij zegt rond uit dat de grootste fout welke begaan is, deze was, dat de ontwerpers onwetend waren van de ka tholieke leer of deze zonder opzet geloochend heb ben. Zij verloren uit het oog dat de katholieke gemeenschap op de souvereine macht van een onfeilbaar hoofd berust. De kerkeiijke hiërarchie is in bet regelingsplan omvergeworpen en toch weet de geheele wereld, dat sedert het Concilie van het Vaticaan het katholieke geloof al de rechten en alle macht in de souvereine autoriteit van den Heiligen Stoel concentreert en dat deze van den Paus op de bisschoppen en van de bis schoppen op de priesters afdaalt. Deze organisatie als goddelijk beschouwd, is door'de wetontwerpers in de war gebracht, daar zij de herders onder (Je kudde stellen. De Paus moest deze wet weigeren en beeft de regeering gehandeld alsof er «een Paus bestond, evenzoo doet de Paus en kent de de regeering niet. Hij verwierp de associations cultuelles met afschuw welke het schisma en zijne hevige gevolgen met zich droegen, gaf hier door bewijzen van zijn macht en behaalde reeds een halve overwinning. Combes voorspelt de ruïne van Briands werk. De wet moet herzien worden en wat wil hij er van maken Hij wil de vereenigingen volgens de wet van 1901. Daarin bestaan geen kerkelijke vereenigingen en dat ontneemt aan de kerkelijke wetgeving alle karakter van plagerij of allen schijn van exceptie. Het is te betreuren dat de regeering niet alleen het gemeene recht gevolgd heeft ook in haar laatste wet van 2 Januari 1907. Zijn slot is weder de geboren sectaris waardig en leert ons waar Frankrijk en de overige landen naar heen stevenen. Het is noodig, schrijft bij, dat door het openbaar uitgebreid onderwijs de school overal de plaats van de Kerk inneemt. Het is de school welke de scheiding tusschen de Kerk en Staat bij de massa, door hiar onverschillig voor den godsdienst te maken, bewerkt heelt- Zij heelt sedert de laatste vijf-twintig jaren door het geheele iar d een bres geschoten in de gods dienstige legenden en door op het stevigegebo< w der principen van de rede en der wetenschappe lijke ondekkingen gesticht. De opheffing der gees telijke orders met hun onderwijs en bet verdwij nen van eiken officieelen godsdienst hebben den weg effen gemaakt en geen enkele hinderpaal kan er den vooruitgang meer van beletten. Drie kwart, vier vjjfden en misschien nog meer der natie, hebben zich van het oude geloof als een te ei.g kleed voor hun tjjd ontdaan. Zij hebben zien vrijwillig aan de onafhankelijkheid der gedactau-n verbonden en de Kerk, verminderd als zy is, zal er haar niet meer in terugbrengen. Men ziet het plan van Combes heeft ten minste de verdienste van openhartig te zeggen waar het om gaat. De complete berooving der Kerk, de opheffing van alle historische rechten en den oorlog aan de Kei k door de school. Het vrijmetselaarsprogramma der ontkerstening van Frankrijk. Het Kamerlid, de heer Etienne Flaudin, had een voorstel gedaan om de aangiften der kerfceiyse diensten en bijeenkomsten, welke in de wetten van 1881, 1891, 1905 en 4907 vereischt werden op te heffen. De ministers Clemenceau, Briand en GuyotDessaigne, hebben dit voorstel overge nomen en zullen het in de Kamer verdedigen. De openbare vergaderingen (waaronder het lezen der H. Mis begrepen is) kunnen zonder voorloopige aangifte en ten alle ure gehouden worden. Hier mede worden de artikels der wetten van 1881 1905, en 1907, daarop betrekking hebbende, al- geschaft. De bovengenoemde minister moeten aan de commissie van onderzoek verklaard heooen, dat het niet noodig is dat de aangifte door den pastoor gedaan wordt, maar dat het voldoende zai zijn, indien deze door twee geloovigen geteekend wurut. Indien de naam van den pastoor by de aangilte wordt opgegeven, zal deze recht op het gebruik der kerk hebben. Wat bewjjst al dat geknutsel en die dagelijksche kuiperyen allerdutdelyksi het onrechtvaardige en verwerpelijke der scnau- delyke scheidingswet. De maire van het X Vilde arrond, had den commendant De Fraville twee biljetten voor een bal toegezonden wat ten voordeele der «Gaisse des Ecoles" gegeven werd. Het antwoord van den commandant op deze uitnoodiging is te typiscn om niet openbaar gemaakt te worden: «Ik heb de eer, zoo schrijft hjj U hierbij de «twee biljetten terug te zenden voor het jaariyksch «bal ten voordeele der «Caisse des Ecoles". «Het oogenblik komt my slecht gekozen voor «om feesten te geven en mijn familie heeft geen «lust, al is het ook voor de armen, te dansen. «Indien u er prijs op stelt dat er zooveel mo- gel ijk onderwijs wordt gegeven vraagt dan het «eerst aan de regeering de bestaande scholen niet «met duizenden scholen te gelijk te doen sluiten. «Wat de kieederen en schoenen betreft, welke U «aan de arme kinderen uitreikt, daarmede willen «mjjn vrouw en dochters zich liever zelf bela-ten. «Zij kennen in de buurt genoeg families welke «leven, indien het leven mag heeten in de groot- «ste ellende en waarmede de administratie znh «nooit bemoeit. Het is aan deze ongelukkige*. dat «wij gelooven al onze ter beschikking staande mi.t- leien te moeten schenken zonder kosten te m»ken «of tusschenpersonen te gebruiken. Men zegt en «U moet het weten, dat de laatste verkiezing- n «eene overwinning der Ecoles iaïques" geweekt is. «Wij zullen deze schandelijke zegepraal met moed «verdragen, doch zullen niet de domheid noch de «laagheid hebben er vrijwillig aan bij te dragen. «Het is de Vrijmetselarij welke de riemen in «handen heeft waarmede wjj gegeeseld worden. et zoude al te brutaal zijn te vragen dat wij «ze nog moeten betalen". Ontvang. Mynheer de Ha ire, de verzekering mijner gevoelens van hoog achting G. de Fraville. Fideuus. SPANJE. In Spanje schjjnt men even snel de kabinetten te kunen samenstellen als te ontbinden. Gister heeft de Koning zyn bewilliging geschon ken aan het volgende kabinet Minister-president Maura, Buitenlandsche Zaken Allen de Salara. Binnenl. Zaken La Cierva. Finan ciën O-ma. Publieke Werken Besoda, Oorloo- Lopo Marine Ferranden, Onder* jjs Rodriguez Sompedn» Justitie Markies Figeurva.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1